Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

elepet

Recommended Posts

EVDO1979 έχω πραγματικά συγκλονιστεί απο την ιστορία σου!!
Απλά δεν θα ήθελα να περάσει και άλλη κοπέλα, και άλλο ζεύγάρι, αυτό που έζησα εγώ. Ήταν πολύ σκληρό και ακόμα και σήμερα σκέφτομαι πως θα ήταν η ζωή μου όχι με 2 αλλά με 3 μωράκια.Μακάρι να μπορέσω να αλλάξω την γνώμη έστω και σε μία κοπέλα. Θα μου πεις ότι δεν θα είναι πια και όλες τοσο άτυχες όσο εγώ, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Η ζωή είναι απρόβλεπτη και δεν αλλάζει το γεγονός (δική μου γνώμη)ότι σκοτώνεις μια ζωή άφού έχεις ακούσει την καρδούλα του μωρού να χτυπάει.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 946
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 

Όταν είμαστε σε νεαρή ηλικία τις συνθήκες μας τις διαμορφώνουν οι άλλοι και κυρίως οι γονείς μας επομένως δεν είναι ξεκάθαρα επιλογή μας, μας επιβάλλεται έστω και υποσυνείδητα. Όπως είπε η μανουλίνα στα 21 σκέφτηκε τους γονείς της και τους γύρω της.

 

Συμφωνώ με αυτά που γράφεις.

Αυτό όμως δεν αφαιρεί από μια γυναίκα νεαρής ηλικίας που έχει αντίθετη άποψη από τους γονείς της να αποφασίσει τι θέλει εκείνη και όχι οι γύρω της.

 

Το μεγαλύτερο θαύμα για μια γυναίκα είναι το παιδί της. Αν εξαιρέσουμε τις πολύ μικρές ηλικίες 13-15 ετών μετά κάθε ηλικία είναι έτοιμη να γίνει μάνα. Η φύση αποδεικνύεται ανώτερη της ψυχολογίας και το αποτέλεσμα (παιδί) πολύ ανώτερο του τρόπου και του χρόνου.

Ένα παιδί είναι δημιουργία, δεν καταστρέφει, φέρνει ζωή και ελπίδα, δίνει νόημα στη ζωή μας. Δυστυχώς στην κοινωνία μας που δίνει λανθασμένες προτεραιότητες στις γυναίκες πολλές κοπέλες που δεν έχουν ακόμη παιδιά πέφτουν θύματα αυτών των λάθος προτεραιοτήτων και αγνοούν την πρωταρχική αλήθεια της γυναικείας φύσης. Όλες οι μάνες όμως, πέρα από ψυχοπαθολογικές περιπτώσεις, θα ομολογήσουν την ίδια αυτή αλήθεια, ότι το παιδί τους είναι το πιο σημαντικό πράγμα στη ζωή τους, πάνω και από όνειρα και επιτυχίες και οτιδήποτε.

 

Η μητρότητα είναι θαύμα και έτσι πρέπει να βιώνεται...ως θαύμα και μεγαλείο!

Υπάρχουν περιπτώσεις όμως (έστω και λίγες και σε αυτές αναφερόμουν) που η μητρότητα γίνεται μόνο υπόχρεωση και βιώνεται έτσι.

Η φύση θα αποδειχτεί κάποια στιγμή ανώτερη της ψυχολογίας αλλά μέχρι να γίνει αυτό ένα μικρό παιδί δεν μπορεί να λάβει αυτό που του αξίζει...την αγάπη της μητέρας του!

Σκέψου όμως και τις περιπτώσεις που η φύση αδυνατεί και το παιδί εγκαταλείπεται.

 

 

..Αλλά αυτό θα προσπαθήσω να περάσω στην κόρη μου και αυτό που απόρησε η Marco Polo, κάνω σεξ άρα είμαι έτοιμη να γίνω μάνα..

 

Τι θέλεις να πεις εδώ η αλήθεια είναι οτι δεν κατάλαβα, αν θέλεις εξήγησε το μου.

Δεν ξέρω αν το εξήγησες παράπανω η αλήθεια είναι οτι δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα λόγω έλλειψης χρόνου.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα φυστίκι μην παραπλανείς τον κόσμο όταν δεν γνωρίζεις κάτι...

 

όντως υπάρχουν αρκετά μωρά που δεν υοθετούνται και μένουν στα ιδρυματα αυτό όμως συμβαινει επειδή οι ''φτωχοι - μετανάστες'' συνήθως γονείς τους, πιστεύουν ότι θα τα αφήσουν για λίγο και όταν τα οικονομικά τους γίνουν ανθρώπινα θα επιστρέψουν για να πάρουν τα παιδιά τους (κάτι που συχνά δεν γίνεται), δηλαδή δεν ''υπογράφουν'' για υιοθεσία. Στην Ελλάδα υπάρχουν πολλοί υποψίφιοι γονείς και πολύ λίγα διαθέσιμα μωρά, γιαυτό άλλωστε είναι και τόσο μεγάλη περίοδος αναμονής...

 

οπότε η επιλογή του να δώσεις το παιδί για υιοθεσία είναι η καλύτερη εναλακτική της έκτρωσης ...

 

Eπειδη φιλικο μου προσωπο εργαστηκε στο κεντρο βρεφων ΜΗΤΕΡΑ διαφωνω και με στοιχεια (εννοειτε δεν θα τα πω δημοσια)

 

Υπαρχουν παιδια που μεγαλωσαν εκει μεσα επειδη η γραφειοκρατια μας ειναι αστα να πανε .

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βρεθεί στο δίλημμα να διακόψω μια εγκυμοσύνη ή όχι αλλά ούτε και θα κρίνω εκ του ασφαλούς μια γυναίκα που θα αποφασίσει να προχωρήσει στην άμβλωση για τους δικούς της προσωπικούς λόγους.

Είμαι κατά των αμβλώσεων θεωρητικά(γιατί δεν έχω εμπειρία) και αυτό ισχύει μόνο για μένα.

Σε ότι δεν αφορά εμένα υποστηρίζω το δικαίωμα επιλογής και απόφασης της κάθε γυναίκας.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

ΌΧΙ ΣΤΑ ΑΝΗΛΙΚΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ....

 

ΣΤΑ ΑΝΗΛΙΚΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΣΕΞ

 

ΔΕΚΑΤΡΙΩΝ ΧΡΟΝΩΝ? ΣΕΞ?

ΕΧΟΥΜΕ ΤΡΕΛΑΘΕΙ?

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥΣ...

ΥΠΑΡΧΗ ΤΟ ΦΛΕΡΤ ΓΙΑ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΗ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ...

ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ...

 

Μονο το ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ ειναι αρκετο για να τα προσελκησει.

Το θεμα δεν ειναι να τους απαγορεψουμε και να τα αφησουμε στην αγνοια θεωροντας τα μικρα.

Το θεμα ειναι να τα ενημερωσουμε ωστε αν το κανουν να ειναι ΑΣΦΑΛΗ.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα της μιλήσω απο νωρίς για την έκτρωση και τις μεθόδους αντισύλληψης.Δεν θα περιμένω να έρθει με ένα θετικό τεστ στα χέρια.Αν τα ξέρει όλα αυτά θα προσέξει.Παρολαυτά,θα κάνω ό,τι θέλει εκείνη.Σε περίπτωση που κρατούσε το μωρό θα ήμουν δίπλα της,.Αν όχι θα προσπαθούσα να απαλύνω την πληγή της και να την κάνω να ξεχάσει.Κακά τα ψέματα,ποια μάνα θα ήθελε το παιδί της να κάνει έκτρωση ειδικά αν το έχει κανει και η ίδια.Ποια άλλη θα ήθελε να κάνει το παιδί της παιδί στα 16-17.Δύσκολες καταστάσεις με μόνο τρόπο αποφυγής τον συνεχή διάλογο με τα παιδιά

Συμφωνω απολυτα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

manoulina σχετικα με τον πατερα:

ειναι τουρκος και βρισκεται στην τουρκια αυτη τη στιγμη.ο ιδιος και οι γονεις του ειναι απιστευτα υποστηρικτικοι και ειδικα οι γονεις του θελουν να παω οσο γρηγοροτερα μπορω,να παντρευτουμε και να με βοηθησουν.συγκεκριμενα με τη μητερα του μιλαμε μεσω μσν και η γυναικα ειναι 62 χρονων..

 

σχετικα με τη μητερα μου:

δεν της ζητησα την αποψη, γιατι ακριβως ηξερα τη σταση που θα κρατουσε. οταν εκανα το τεστ της ειπα: απο τη στιγμη που αποφασισα να το κρατησω θελω να εισαι μονο θετικη απεναντι μου ή να μην εισαι καθολου.ουτε οικονομικη στηριξη της ζητησα..οποτε και δε μπορω να δικαιολογησω τη σταση της.

τελοσπαντων,προτιμω να μη το σκεφτομαι γιατι εξοργιζομαι με τη σταση της

 

ειχα παει που λετε κ στο ιπποκρατειο πριν βδομαδες κ στον υπερηχο δεν βρηκαν καρδιακη λειτουργια.το θεωρησαν αρνητικο(ειχαν κανει λαθος,ηταν πολυ νωρις)ο αδερφος μου ειπε λοιπον: "εδω δεν εχει καρδια η Νάστα,το παιδι θα εχει καρδια;" αυτο το πραγμα λεγεται;μου το μετεφερε η μητερα μου κ ακομη δε μπορω να το χωνεψω.εγω τοτε εκλαιγα ολη μερα μετα απο αυτο τον υπερηχο και εκανα μια βδομαδα να συνελθω.

 

μετα το μηνυμα που εγραψα σημερα πηγα και εκανα ξανα υπερηχο και ακουσα την καρδουλα του.ειναι συγκλονιστικο,ειναι αληθεια.εκλαιγα με λυγμους,δε ξερω γιατι..

 

evdo σευχαριστω:) θα σου στειλω ενα μηνυμα προσωπικο αν τα καταφερω

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΛΕΞΗ ΕΤΥΧΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ

ΔΕΝ ΜΕΝΕΙΣ.ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΝΑ ΕΚΣΠΕΡΜΑΤΩΣΕΙ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΤΟ ΣΠΟΡΑΚΙ!

 

Εδω θα με βρεις ΑΠΟΛΥΤΑ συμφωνη. Απο προσωπικη εμπειρια δεν αφησα ποτε ΚΑΝΕΝΑ να τελειωσει μεσα ΠΟΤΕ, παρα μονο εναν. Τον αντρα μου.......:lol: Με την βοηθεια της προφυλαξης και αυτο που ανεφερα μειωσα κατα ΠΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑ πολυ τις πιθανοτητες λαθους (αν και εκει που διαφωνω ειναι οτι παντα υπαρχει 1 πιθανοτητα οσο σπανια και αν ειναι). Το τι με παρακαλουσαν, το τι υπερβολικη με ελεγαν εμενα δεν ιδρωνε το αυτι μου. Πες με ρομαντικη ή ηλιθια αλλα ειχα πει μεσα μου οτι αυτη την 'τιμη' θα την δωσω μονο σε αυτον απο τον οποιο θα θελω παιδια ήτε ειμαι παντρεμενη μαζι του ήτε θα ζουμε μαζι για πολλα χρονια, και τον εδωσα τον ορκο απο την πρωτη επαφη και τον τηρησα μεχρι τελους. Και ηταν πολυ προκλητικο μερικες φορες. Οποτε αν οντως θες, μπορεις να περιορισεις ΠΟΛΛΑ πραγματα. Εδω συμφωνουμε πολυ.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω οτι αναφερετε κανεις στις κοπελες που θεωρουν το "τραβηγμα" αντισυληψη. Εκει ενταξει δεν ειναι ατυχια ειναι αγνοια και ειναι μικρες οι πιθανοτητες να μην μεινεις (μην αναφερω ποσα αλλα μπορεις να παθεις)

 

Επισης δεν πιστευω οτι δικαιολογει κανεις την μεθοδο εκτρωση = αντισυληψη .

 

Πιστευω οτι αν προσεχεις δεν μενεις αλλα το θεμα ειναι οτι παντα στην ζωη υπαρχει αυτη η μια στιγμη που γινεται ενα λαθος , μια απροσεξια... κατι.

Και ειναι αδικο και λαθος να κρινουμε και να κατακρινουμε τοσο ευκολα αυτην την μια ατυχη στιγμη .

 

Ο καθενας κανει οτι αυτος θεωρει σωστο και ανεκτο απο εκεινον στις δυσκολες στιγμες του. Και επειδη ειναι δυσκολες δεν ειναι σωστο να "χτυπαμε" μονο και μονο επειδη διαφωνουμε.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν παιδια που μεγαλωσαν εκει μεσα επειδη η γραφειοκρατια μας ειναι αστα να πανε .

 

σ' αυτό η λύση είναι ιδιωτική υιοθεσία, δηλαδή η βιολογική μητέρα βρίσκει (με τη συμβολή των κατάληλων διαμεσολαβητών) τους θετούς γονείς πολύ πριν την γέννα του μωρού....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι θέλεις να πεις εδώ η αλήθεια είναι οτι δεν κατάλαβα, αν θέλεις εξήγησε το μου.

Δεν ξέρω αν το εξήγησες παράπανω η αλήθεια είναι οτι δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα λόγω έλλειψης χρόνου.

 

Να μην το παίρνουν αψήφιστα και να έχουν πάντα στο μυαλό τους την προοπτική της μητρότητας όταν κάνουν σεξ. Ότι δεν είναι allou fun park αλλά πρέπει να αντιμετωπίζεται με υπευθυνότητα γιατί έχει σοβαρές συνέπειες. Δεν είμαστε εμείς οι έξυπνοι από υπάρξεως ανθρώπου που αντιστρέψαμε τους όρους και ανακαλύψαμε ότι το σεξ είναι μόνο για ευχαρίστηση και παρεπιμπόντως σου τυχαίνει και καμιά εγκυμοσύνη. Τους άντρες τους συμφέρει να αποσυνδέουν τις δύο έννοιες σεξ και παιδιά αλλά οι γυναίκες δεν πρέπει να πέφτουν σε αυτήν την παγίδα γιατί σε αυτές πέφτει το βάρος τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να τα ενημερωσουμε ωστε αν το κανουν να ειναι ΑΣΦΑΛΗ.

όση ενημέρωση και να κάνεις το σεξ στα ανήλικα είναι επικύνδινο

σωματικά:

όσο ενημέρωμένα και να είναι πάντα μπορεί να πουν δε βαριέσαι (εδώ το λέμε εμείς)

το σωματάκι τους δεν είναι έτοιμο ειδικά εάν έχουν σχέσεις κοριτσάκια με μεγαλύτερους παρτενέρ, σε ένα μικρό κοριτσάκι μπορεί άνετα να τραυματιστεί ο τράχηλός του γιατί ο κόλπος του είναι κοντήτερος, επιπροσθέτος δεν αισθάνονται τίποτα

ψυχικά:

κατά κανόνα τα εφηβάκια δεν είναι ψυχολογικά έτοιμα για ολοκληρομένες σχέσεις, θυμάμαι ότι σημαθήτριές μου στην τριήμερη του γυμνασίου μεθούσαν για να ''αντέξουν'' και να μην φοβηθούν την ώρα της πράξης, δε θέλω το παιδί μου να υποβληθεί σε τέτοιο μαρτύριο το οποίο τελικά είναι ένας υποτιπώδης βιασμός

 

θέλω το παιδί μου να έχει το θάρος της γνώμης του και να μπορεί να πει ευχαριστώ δε θα πάρω χωρίς να φοβάται την κατακραυγή των φίλων του

Link to comment
Share on other sites

χτες σκεφτομουν σοβαρα να κανω εκτρωση αλλα μετα απο τα ποστ που διαβασα εδω σταματησα να το σκεφτομαι.

ειμαστε ιδιαίτερα χαρούμενες αν έστω και μία κοπέλα επιλέξει να γενήσει το μωρό της παρά να το ρήξει...

είμαι 22 και έχω δύο παιδιά αν θέλεις στείλε μου πμ να μιλήσουμε...

με το καλό το μωρουλίνι σου :lol:

Link to comment
Share on other sites

όση ενημέρωση και να κάνεις το σεξ στα ανήλικα είναι επικύνδινο

Εσύ προφανώς αναφέρεσαι στις μικρότερες ηλικίες αλλά και στις μεγαλύτερες ηλικίες δεν αλλάζει και πολύ το παιδί από άποψη ωριμότητας από τα 17 στα 18. Πάλι θα έχει τις φοβίες του, τις πιέσεις του, τις ανασφάλειές του. Πολλές κοπέλες κάνουν έκτρωση στα 20-25 λόγω του ότι δεν υπάρχουν οι συνθήκες για οκογένεια ενώ οι ίδιες θα μπορούσαν να ανταπεξέλθουν. Ο γονιός μόνο να ενημερώσει και να συμπαρασταθεί μπορεί. Τα μικρά νομίζω ακούνε γιατί φοβούνται περισσότερο. Οι μεγαλύτεροι μετά τα 20 την πατάνε όπως και με τα ατυχήματα με το αυτοκίνητο. Πάνω που νομίζεις ότι το κατέχεις το θέμα και χαλαρώνεις μπαμ τον κοπανάς τον μπροστινό σου.

 

Από την άλλη οι δικοί μας γονείς δεν μιλάγανε ποτέ για τέτοια θέματα και οι προγαμιαίες σχέσεις ήταν ταμπού. Οι μητέρες μας δεν είχαν την προσωπική εμπειρία ίσως για να συμβουλέψουν, μόνο ιστορίες για αρκούδες. Κάτι καλό μπορεί να βγει από την ειλικρινή επαφή με το παιδί που δεν περιορίζεται σε απαγορεύσεις και δημιουργία ενοχών.

Link to comment
Share on other sites

καλως ή κακως, Η ΓΥΝΑΙΚΑ αποφασιζει τι θα συμβει στο σωμα της

 

συγνωρεσε με αλλά το έμβρυο δεν είναι σωμα της γυναίκας με τη δικαιολογία ότι είναι συνδεδεμένοι με το ομφάλιο λώρο

όπως δεν είναι σώμα του νεφροπαθή, το μηχάνημα της αιμοκάθαρσης

όπως δεν είναι σώμα του διασωληνωμένου, ο αναπνευστήρας

με τη δικαιολογία ότι είναι συνδεδεμένοι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΛΕΞΗ ΕΤΥΧΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ

ΔΕΝ ΜΕΝΕΙΣ.ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΝΑ ΕΚΣΠΕΡΜΑΤΩΣΕΙ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΤΟ ΣΠΟΡΑΚΙ!

 

 

Πιστεύω οτι ίσως θα βοήθαγε τον διάλογο εάν αποδεχόσουν την ΕΜΠΕΙΡΙΑ κάποιων ανθρώπων.

 

Θα σου πω λοιπόν (και ίσως κακώς το κάνω σε ένα δημόσιο forum ο admin αν κάνω λάθος ας διαγράψει τη περιγραφή μου) πως ΕΤΥΧΕ σε μένα.

 

Ο τότε σύντροφός μου φόρεσε προφυλακτικό. Το οποίο δεν σκίστηκε. Το λάθος ήταν οτι δεν τραβήχτηκε αμέσως αφού τελείωσε. Χαλάρωσε με αποτέλεσμα όταν τραβήχτηκε όλο το προφυλακτικό (και το περιεχόμενο) έμεινε μέσα μου. Βλακώδες. Γελοίο. Αλλά συνέβη από άγνοια και βλακεία ταυτόχρονα. Και ήταν μοιραίο. Αλλά συνέβη τη μέρα που δεν έπρεπε. Απλά συνέβη.

 

Πιστεύω ειλικρινά οτι ο καθένας έχει τον τρόπο του να αντιμετωπίζει την σεξουαλική του ζωή. Θα μπορούσα ίσως να ζητώ ο σύντροφος μου να φοράει διπλό, τριπλό ή ολόσωμο προφυλακτικό. Ίσως. Όπως θα μπορούσα να κυκλοφορώ με ερπιστιοφόρο αντί επιβατικό ΙΧ. Μόνο για να καλύψω την ελάχιστη πιθανότητα από ατύχημα να πέσει κάποιος πάνω μου. Αλλά δεν το κάνω. Μου αρκεί να οδηγώ ένα κοινό αυτοκίνητο που έχει τις απαιτούμενες προδιαγραφές ασφαλείας, να είμαι προσεχτική και τηρώ τους γνωστούς κανόνες ασφαλείας. Τώρα αν κάποια στιγμή κάποιος από το άλλο ρευμα πέσει πάνω μου, πάρει φωτιά το αυτοκίνητό μου (χτύπα ξύλο αλλά συνέβη σε φίλο που μπαινόβγαινε για χρόνια στα νοσοκομεία με καθολικά εγκαύματα) τι να πω.

 

Απλά θα πω κάτι για να είμαι σωστή: Ατύχημα δεν ήταν η καθαυτό σύλληψη. Ατύχημα ήταν οτι συνέβη σε μία εποχή που για τις επιλογές μου βάραιναν λάθος παράμετροι.

΄

Και για να το ελαφρύνω λίγο: ίσως θα ήταν ακόμα καλύτερα αν εφάρμοζα την καλύτερη μέθοδο αντισύλληψης: Την αποχή!:shock:

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

movMpaloni χαίρομαι που όλα είναι καλά με το μωράκι σου. Επίσης χαίρομαι που ο πατέρας του μωρού και η οικογένεια του είναι δίπλα σου. Θα πας κοντά τους να μείνεις?

Ειλικρινά επειδή απο το πρώτο μήνυμα που είχες γράψει, ένιωσα να μιλάς σαν να είσαι πολύ μόνη.... θέλω να σου πω πως πολύ θα ήθελα να ήμουν δίπλα σου με οποιοδήποτε τρόπο. Είναι πολύ σημαντικό σε μια τέτοια φάση της ζωης σου να έχεις έναν άνθρωπο να σε στηρίζει.

Να ξέρεις πως όλες οι κοπέλες (είμαι σίγουρη πως όλες συμφωνούν) είμαστε εδώ και θα είμαστε όσο μας χρειάζεσαι.

 

Οτι θες μπορείς να μου στείλεις και π.μ.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μαριαλ,εχω παρατηρησει πως κατα κανονα οταν κανεις τις τοποθετησεις σου αποφευγεις εκφρασεις τυπου..."Η γνωμη μου ειναι..." η ..."Εγω πιστευω..." και αλλες παρομιες.

Γραφεις χρησιμοποιωντας λεξεις οπως "Δεν ειναι ετσι..." και καμια φορα γραφεις με κεφαλαια,που στην γλωσσα του ιντερνετ ειναι λες και φωναζεις.

Εχεις καθε δικαιωμα να εχεις τα πιστευω σου και να τα εκφραζεις και απο μενα τουλαχιστον ειναι απολυτα σεβαστα,αν και με πολλες τοποθετησεις σου διαφωνω,ομως αυτο δεν σημαινει πως εσυ εχεις δικιο και ολοι οι αλλοι αδικο.

Εσυ εισαι 22 κι'εγω ειμαι 33.Λες τωρα σε αυτη την ηλικια να μην εχω διαμορφωσει αποψη?

 

Συζητηση κανουμε,κοριτσια.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

ειμαι 7 βδομαδων εγκυος και η μητερα μου ειναι η μονη αρνητικη στο ολο θεμα.δε πιστευω πως εχω δικαιωμα να κανω εκτρωση γιατι ειμαι 25 χρονων και οχι 15.τελειωνω τωρα τη σχολη της βρεφονηπιοκομιας και εχω ασχοληθει πολυ με παιδια.τα λατρευω σε ηλιθιο βαθμο, σε σημειο να ακουω μια ατακα που θεωρω πανεξυπνη και να κλαιω απο συγκινηση, παρολαυτα η σταση της μητερας μου με κανει να σκεφτομαι την εκτρωση.η ιδια εκανε εκτρωση στα 16 της και τωρα ειναι 43 κ ζει τη ζωη της.γυρναει ξημερωματα καθε μερα και κανει οτι δεν εζησε στην εφηβεια της, τοτε που ειχε κορη.το πρωτο πραγμα που μου ειπε οταν την πληροφορησα για την εγκυμοσυνη μου ηταν : "δε προκειται να τρεξω" και αργοτερα σε καβγαδες οτι "θα χασεις τα επομενα 20 χρονια της ζωης σου".χτες σκεφτομουν σοβαρα να κανω εκτρωση αλλα μετα απο τα ποστ που διαβασα εδω σταματησα να το σκεφτομαι.

η αληθεια ειναι πως αισθανομαι πολυ μονη γιατι δεν γνωριζω καμια κοπελα που να ειναι εγκυος προσωπικα και αυτο το φορουμ ειναι πραγματικος ΘΗΣΑΥΡΟΣ.

 

Σας ευχαριστω παρα πολυ που ειστε εδω και σας παρακαλω να συνεχισετε να ειστε διπλα στα παιδακια σας ειτε αυτα ειναι 2,10,14,24,34,

 

Γλυκό μου κοριτσάκι εύχομαι να έρθει με το καλό το μωράκι σου και εύχομαι όλοψυχα να μη ξανά σκεφτείς να κάνεις έκτρωση .

Δεν υπάρχει ωραιότερο πράγμα από το δικό σου παιδάκι , θα σε κοιτάει με τα ματάκια του και θα λιώνεις !!!!

Όταν κοιτάζω τα παιδιά μου πέρα από το ότι συγκινούμαι απίστευτα , υπάρχουν πολλές φορές που αναρωτιέμαι για το ποιο καλό έκανα στη ζωή μου , για να έχω αυτήν την μεγάλη τύχη να είμαι μανούλα τους .

Τα παιδιά για μένα είναι μόνο χαρά , ευτυχία και το νόημα της αληθινής ζωής . Τα παιδιά έχουν ανάγκη από αγάπη , αγάπη , αγάπη και πάλι αγάπη .

Εσύ είμαι σίγουρη ότι θα γίνεις μια πολύ γλυκιά μανούλα .

Να μπαίνεις να μας γράφεις και με πολύ χαρά σε ότι μπορούμε να σε βοηθάμε .

Link to comment
Share on other sites

οποια κοπελα ειχε αμφιβολιες για το αν επρεπε να διακοψει κυηση ή οχι, καλα εκανε και το κρατησε...

 

οταν το σκεφτεσαι και δεν εισαι σιγουρη, σαφεστατα ειναι προτιμοτερο να το κρατας...

 

οταν ομως εισαι αποφασισμενη, δεν εχει νοημα να σε χωνουν στην γωνια και να σε βομβαρδιζουν με προσωπικες τους αποψεις, στυλ 'ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙς, ΕΙΝΑΙ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ, ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑς, ΘΑ ΚΑΕΙΣ ΣΤΗ ΚΟΛΑΣΗ'

και αλλα τετοια μεσαιωνικα

 

οπως επισης, δεν βοηθιεται καμια γυναικα που εχει ηδη διακοψει κυηση, για προσωπικους της λογους, απο καταιγισμο κατηγοριων

Link to comment
Share on other sites

fistikaki έτσι είναι όπως τα λες .

 

Μου αρέσει που σε σοβαρά θέματα απαντάς πάντα συγκροτημένα

και σε αστεία θέματα είσαι το κάτι άλλο , μιλάμε για τρελο χιουμορ

(στην αρχή σε είχα παρεξηγήσει:oops: , αλλά τώρα σε πάω με χίλια:-D:grin::-D)

Link to comment
Share on other sites

Μαριαλ,εχω παρατηρησει πως κατα κανονα οταν κανεις τις τοποθετησεις σου αποφευγεις εκφρασεις τυπου..."Η γνωμη μου ειναι..." η ..."Εγω πιστευω..." και αλλες παρομιες.

 

τις αποφευγω γιατί νομίζω εννοείται πως εκφράζω τι γνώμη μου... συνήθως άλλωστε αιτιολογώ αυτό που λέω δίνοντας στον άλλο τη δυνατότητα να απορήψει (αν διαφωνεί με τα επιχειρήματά μου) ή να υιοθετήσει (αν συμφωνεί), τις θέσεις μου

 

Εσυ εισαι 22 κι'εγω ειμαι 33.Λες τωρα σε αυτη την ηλικια να μην εχω διαμορφωσει άποψη

 

με στεναχωρεί να χρησιμοποιούν την ηλικία μου (επειδή γίνεται παντα όχι μόνο στο δύκτιο άλλα και καθημερινά) με σκοπό να μιλάω ποιο ήπια, προτιμώ να μου πουν απλά: το παράκανες κοπελιά όπως δηλαδή θα έλεγαν σε οποιονδήποτε συνομήλικο ή μεγαλύτερο συνομιλιτή με τον οποίο θα διαφωνούσαν

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ευθυνεται το πως μεγαλωσα και τι εμπειριες αποκομισα απο παιδι αλλα απο οσο θυμαμαι τον εαυτο μου σκεφτομουν παντα πριν κρινω το πως μπορει να νιωθει ο αλλος αλλα και το οτι πρεπει να σκεφτεσαι πριν μιλησεις για να μην πληγωνεις αλλους ανθρωπους που δεν εισαι στη θεση τους και δεν ξερεις ακριβως τι ειναι αυτο που περνουν και πως νιωθουν.

 

Αυτο για μενα ειναι κανονας στη ζωη μου και θλιβομαι και θυμωνω παντα οταν βλεπω ανθρωπους να μην λειτουργουν ετσι. Δεν ειναι θεμα απλης τυπικης ευαισθησιας ειναι θεμα σεβασμου για μενα στην διαφορετικοτητα του αλλου και στα συναισθηματα των ανθρωπων.

 

Ολοι εχουν το δικαιωμα να λενε την γνωμη τους αρκει παντα να ισχυει ο παραπανω κωδικας τιμης για ολους τους ανθρωπους. Και εγω μπορει να ειμαι απολυτη σε καποια θεματα αλλα παντα σκεφτομαι και το πως μπορει να το βιωνει ο αλλος ανθρωπος στην πραξη, τα συναισθηματα του και ακομα και αν διαφωνω δεν εχω σιγουρα το δικαιωμα να γινομαι κριτης κανενος πληγωνοντας ανθρωπους που δεν ειμαι στη θεση τους.

 

Οι διαφορετικες αποψεις καλο ειναι να υπαρχουν αλλα παντα πρεπει να εκφραζονται με σεβασμο και ευαισθησια στα συναισθηματα των αλλων. Και παντα θεωρητικα γιατι μονο αν εισαι ακριβως στην θεση του μπορεις να εχεις αντικειμενικη αποψη. Εκ του ασφαλους ολοι κρινονται ευκολα, στην πραξη ομως ολα διαφερουν.

Link to comment
Share on other sites

οταν ομως εισαι αποφασισμενη, δεν εχει νοημα να σε χωνουν στην γωνια και να σε βομβαρδιζουν με προσωπικες τους αποψεις, στυλ 'ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙς, ΕΙΝΑΙ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ, ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑς, ΘΑ ΚΑΕΙΣ ΣΤΗ ΚΟΛΑΣΗ'

 

σε αυτό συμφωνώ δε πρέπει να κρίνουμε κανέναν

αλλά όπως προλέχθηκε μόνο αν κάποιος είναι πλήρως ενημερομένος του τι κάνει καταφέρνει να ζήσει δίχως τύψεις να τον στοιχειώνουν

Link to comment
Share on other sites

Εκ του ασφαλους ολοι κρινονται ευκολα, στην πραξη ομως ολα διαφερουν.

 

 

ετσι....

 

ειναι μαγκια να δινεις στον εαυτο σου το πλεονεκτημα της επιφυλαξης....

 

ποσες φορες Θεε μου, εχω πει 'εγω ποτε δεν θα.....' και μεχρι να τελειωσω τη φραση μου, την ειχα κανει γαργαρα.....

 

στα 34 μου πια...... σπανια χρησιμοποιω την εκφραση 'ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ...'

 

δεν σηκωνει ο οργανισμος μου πια, αλλες σφαλιαρες απο το υπερπεραν....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...