Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα! 

Έχω ανεπάρκεια τραχήλου. Μια περίδεση που είχα κάνεις στις 12 εβδομάδες της τελευταίας μου εγκυμοσύνης, δεν κατάφερε να κρατήσει τον τράχηλο μου κλειστό. Κάποια λοίμωξη έκανε την καρδιά του μικρού να σταματήσει. Δεν ξέρω τι να κάνω. Δεν θέλω να χάσω άλλο παιδί. Σκέφτομαι την διακοιλιακή περίδεση.

Έχει κάνει καμία από εσάς; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 385
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 18/2/2022 at 4:57 ΜΜ, Ρισα είπε:

HopeA κι εγω ευχομαι να πανε ολα κατευχην, αν και αρκετα φοβισμενη προσπαθω να κραταω το ηθικο μου ψηλα και να κανω τεραστια υπομονη στην ξαπλα. Το γεγονος οτι χαθηκε το ενα μου προκαλεσε αρκετη στεναχωρια, καθως ειχαμε χαρει πολυ με την ιδεα, αλλα εχω το ενα που μεγαλωνει στην κοιλιτσα μου και μου δινει δυναμη να κανω οτι περισσοτερο μπορω για να ειναι κι αυτο κι εγω καλα, μιας και εχουμε μερικη αποκολληση στον πλακουντα του. Διαβασα αρκετα για την περιδεση, η αληθεια ειναι πως με φοβιζει λιγο, και δεν καταλαβαινω ενα πραγμα: εστω οτι μου περιδενει το τραχηλο, αν αποκολληθει για καποιο λογο το εμβρυο τι συμβαινει; Θα ειμαι παλι σε κατακλιση σε ολη την εγκυμοσυνη; Σκεφτομαι αν αξιζει να παρω και δευτερη γνωμη ... Θελω απλα να να ειναι καλα το μωρακι μου και να γεννηθει οσο το δυνατον στην ωρα του!

Για την αποκολληση δεν ξερω αν εχει σχεση η περιδεση κ ο τραχηλος. Σαν διαδικασια σε φοβιζει; Ή οτι πρεπει ουτως η αλλως να προσεχεις; 
Αυτο για τη δευτερη γνωμη ειναι καλο. Εννοω αν εχεις αμφιβολιες, δε χανεις κατι να ρωτησεις κ καποιον γιατρο παραπανω. Αν εχεις ομως εμπιστοσυνη στον γιατρο,οκ.

Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2022 at 8:42 ΠΜ, Ballodaki είπε:

Καλημέρα! 

Έχω ανεπάρκεια τραχήλου. Μια περίδεση που είχα κάνεις στις 12 εβδομάδες της τελευταίας μου εγκυμοσύνης, δεν κατάφερε να κρατήσει τον τράχηλο μου κλειστό. Κάποια λοίμωξη έκανε την καρδιά του μικρού να σταματήσει. Δεν ξέρω τι να κάνω. Δεν θέλω να χάσω άλλο παιδί. Σκέφτομαι την διακοιλιακή περίδεση.

Έχει κάνει καμία από εσάς; 

Διακοιλιακή περίδεση

up

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες!Είμαι καινούργια στο forum .Βρίσκομαι στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου 13+3 διότι η πρώτη δυστυχώς έληξε πρόωρα στην 23+5 από φλεγμονή χωρίς αλλες αιτιολογίες καθώς οι αρμόδιοι δεν το έψαξαν.Εκανα προχθές την αυχενική μου και μου βγήκε η μέτρηση τραχήλου 24mm και έχω αγχωθει πολύ.Ο καινούργιος μου γιατρός δεν αγχώθηκε και αποφεύγει να μου κάνει περίδεση για τυχόν επιπλοκές.Μετα από πίεση δική μου μου έδωσε ένα μαγνήσιο και προγεστερόνη κάθε βράδυ και ξεκούραση. Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε καμία από εσάς και πώς εξελίχθηκε?

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, rena851 είπε:

Καλησπέρα σε όλες!Είμαι καινούργια στο forum .Βρίσκομαι στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου 13+3 διότι η πρώτη δυστυχώς έληξε πρόωρα στην 23+5 από φλεγμονή χωρίς αλλες αιτιολογίες καθώς οι αρμόδιοι δεν το έψαξαν.Εκανα προχθές την αυχενική μου και μου βγήκε η μέτρηση τραχήλου 24mm και έχω αγχωθει πολύ.Ο καινούργιος μου γιατρός δεν αγχώθηκε και αποφεύγει να μου κάνει περίδεση για τυχόν επιπλοκές.Μετα από πίεση δική μου μου έδωσε ένα μαγνήσιο και προγεστερόνη κάθε βράδυ και ξεκούραση. Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε καμία από εσάς και πώς εξελίχθηκε?

Κορίτσι μου καλησπέρα, λυπάμαι πολύ για την έκβαση της πρώτης σου κύησης. Σου εύχομαι αυτή τη φορά να έχεις τελειομηνη κύηση με υγιές μωρό!

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω να σε συμβουλεψω αλλά ο γιατρός σου είναι ειδικεύεται σε κύηση υψηλού κινδύνου? Ο τράχηλος ποσό πρέπει να είναι στην εβδομάδα σου φυσιολογικά? Σ είπαν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 ώρες πρίν, rena851 είπε:

Καλησπέρα σε όλες!Είμαι καινούργια στο forum .Βρίσκομαι στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου 13+3 διότι η πρώτη δυστυχώς έληξε πρόωρα στην 23+5 από φλεγμονή χωρίς αλλες αιτιολογίες καθώς οι αρμόδιοι δεν το έψαξαν.Εκανα προχθές την αυχενική μου και μου βγήκε η μέτρηση τραχήλου 24mm και έχω αγχωθει πολύ.Ο καινούργιος μου γιατρός δεν αγχώθηκε και αποφεύγει να μου κάνει περίδεση για τυχόν επιπλοκές.Μετα από πίεση δική μου μου έδωσε ένα μαγνήσιο και προγεστερόνη κάθε βράδυ και ξεκούραση. Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε καμία από εσάς και πώς εξελίχθηκε?

Πάρε άμεσα κ άλλη γνώμη από αλλο γιατρο πριν περάσεις τις 15 εβδομάδες γιατί μετά ειναι πολυ δύσκολο να κάνεις το οτιδήποτε. 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση!Ο τράχηλος σίγουρα θα έπρεπε να είναι πάνω από 3mm.Ειναι πολύ δύσκολη γενικά η απόφαση γιατί και η περίδεση έχει πολλούς κινδύνους.Σιγουρα θα πάρω κι άλλη γνώμη ,αλλά όπως καταλαβαίνετε είναι και δύσκολο να αλλάζεις συνέχεια γυναικολόγο,ο καθένας σίγουρα θα σου πει κάτι διαφορετικό και πάλι βρίσκεσαι στο κενό(και δεν στα λένε και πάντα όλα)!Με παρεξενεψε πολύ η ηρεμία του.Να φανταστείτε εγώ του ζήτησα να πάρω μαγνήσιο και προγεστερόνη και να κάνω καλλιέργεια κολπικού.Αλλα βρε κορίτσια η αλήθεια είναι και ότι και την περίδεση την φοβάμαι ,έχω ακούσει τόσα και δεν ξερω τι να κάνω.Με παρηγορεί που κάποιες έχουν φτάσει μέχρι τέλους με ξεκούραση και αγωγή...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλες σας! Μου ανέφεραν την λαπαροσκοπική περίδεση τραχήλου και θα ήθελα πληροφορίες.. Έχει κάνει καμία μανούλα η μέλλουσα μανούλα να με ενημερώσει??

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σας,

Διανύω τηνν16η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου και περιμένω διδυμα.. ο γιατρός μου είπε ότι πλέον θα παρακολουθούμε τον τράχηλο γιατί αν δούμε ότι μειώνεται αρκετά θα χρειαστεί να κάνουμε περίδεση. Ήθελα αν κάποια κοπέλα έκανε περίδεση να μου πει λίγα λόγια για την εμπειρία της σαν διαδικασία, πιθανές επιπλοκές και αν υπήρξε κάποιο πρόβλημα με τα μωρά! Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 18/10/2022 at 9:03 ΜΜ, Rainbow84 είπε:

Καλησπέρα σας,

Διανύω τηνν16η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου και περιμένω διδυμα.. ο γιατρός μου είπε ότι πλέον θα παρακολουθούμε τον τράχηλο γιατί αν δούμε ότι μειώνεται αρκετά θα χρειαστεί να κάνουμε περίδεση. Ήθελα αν κάποια κοπέλα έκανε περίδεση να μου πει λίγα λόγια για την εμπειρία της σαν διαδικασία, πιθανές επιπλοκές και αν υπήρξε κάποιο πρόβλημα με τα μωρά! Ευχαριστώ πολύ!

Εγω εκανα 22η βδομαδα κυησης, με τραχηλο 10mm

Καμια απολυτως επιπλοκη, ολα κυλησαν ομαλα. Φυσικα ημουν σε περιορισμο σπιτι, κυριως κρεβατι καναπε. Δεν ξερω γιατι λενε τοσα πολλα αρνητικα για την περιδεση ενω ταυτοχρονα αν δεν υπηρχε, πολλες κυησεις θα ειχαν χαθει.

Να χεις πιστη και θα πανε ολα καλα!

εγω γεννησα 37η εβδομαδα κ το παιδι μου υγιεστατο! Σου ευχομαι ολα να πανε τελεια

Επεξεργάστηκαν by HopeA
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...