Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 385
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα. εχω κανει περιδεση τραχηλου μηπως γνωριζει καποια κοπελα αν εχω πιθανοτητες κανονικης γεννας?

ΓΕΙΑ ΣΑΣ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΣΕ ΟΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ Κ ΕΓΩ ΕΓΚΥΟΣ 16 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ Κ ΧΘΕΣ ΕΚΑΝΑ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΡΑΧΥΛΟΥ Κ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝ ΘΑ ΠΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ Κ ΘΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΤΕΛΕΙΩΜΗΝΗ ΚΥΗΣΗ...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. εχω κανει περιδεση τραχηλου μηπως γνωριζει καποια κοπελα αν εχω πιθανοτητες κανονικης γεννας?

 

Είναι αναλόγως τον γιατρό τι θα προτιμήσει. Και τα δυο μπορει να γινουν (καισαρική-φυσ. τοκετος). Εμενα με περιδεση την 21η εβδομαδα μου κανε καισαρική λογω ινομυωματων

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΣΕ ΟΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ Κ ΕΓΩ ΕΓΚΥΟΣ 16 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ Κ ΧΘΕΣ ΕΚΑΝΑ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΡΑΧΥΛΟΥ Κ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝ ΘΑ ΠΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ Κ ΘΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΤΕΛΕΙΩΜΗΝΗ ΚΥΗΣΗ...

 

ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ. ΕΚΑΝΕς ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΗ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ 80-90% ΕΠΙΤΥΧΙΑ. ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΕΚΤΑΚΤΗ ΛΟΓΩ ΔΙΑΣΤΟΛΗΣ 3ΕΚ. ΜΕ ΚΑΚΑ ΠΡΟΓΝΩΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΟ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕς ΚΑΙ ΤΑ ΑΓΧΗ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΗΝ 39Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ. ΕΚΑΝΕς ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΗ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ 80-90% ΕΠΙΤΥΧΙΑ. ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΕΚΤΑΚΤΗ ΛΟΓΩ ΔΙΑΣΤΟΛΗΣ 3ΕΚ. ΜΕ ΚΑΚΑ ΠΡΟΓΝΩΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΟ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕς ΚΑΙ ΤΑ ΑΓΧΗ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΗΝ 39Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ.

ΑΧ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΞΕΡΕΙΣ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΛΣΑΜΟ ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟ ΕΧΑΣΑ 7 ΕΒΔ.ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ Κ ΤΩΡΑ ΘΕΛΩ ΟΣΟ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΑΥΤΟ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΟΥ Κ ΕΓΩ Κ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΑΝ ΝΕΡΟ Κ ΝΑ ΡΘΕΙ ΕΚΕΙΝΗ Η ΩΡΑ:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΧ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΞΕΡΕΙΣ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΛΣΑΜΟ ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟ ΕΧΑΣΑ 7 ΕΒΔ.ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ Κ ΤΩΡΑ ΘΕΛΩ ΟΣΟ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΑΥΤΟ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΟΥ Κ ΕΓΩ Κ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΑΝ ΝΕΡΟ Κ ΝΑ ΡΘΕΙ ΕΚΕΙΝΗ Η ΩΡΑ:)

ΚΑΘΗΣΕΣ Κ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ?ΕΜΕΝΑ 10 ΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Κ ΜΕΤΑ ΟΧΙ ΚΟΥΡΑΣΗ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας και απο εμενα.ειμαι καινουρια στο site.

καθομαι και διαβαζω ολα αυτα που γραφετε κ με συγκινειτε ολες το ιδιο.

Εχω πολυ καιρο που σας διαβαζω και ειπα να γραφτω και γω για ν μοιραστω μαζι σας την δικη μ ΙΣΤΟΡΙΑ. :(

Να μην τα πολυλογο.Η δικη μ ιστορια ηταν πολυ.....οταν εμαθα οτι ημουν εγκυος χαρικαμε πολυ με τν αντρα μ,δε θελαμε κ πολυ κ μεσα σ ενα μηνα εμεινα εγκυος.η εγκυμοσυνη μ ηταν αρκετα περιεργη.καθε μηνα ως 3 μηνων ετρεχα στο νοσοκομειο γιατι εβλεπα κατι ροζακια.καθε φορα εκλαιγα κ στεναχωριομουν.οταν ξεμπερδεψα με αυτα ημουν πολυ καλα.πηγαμε κ διακοπες κ ολα ηταν τελεια.ξεκινησαμε ν αγοραζουμε πραματα,τα ειχα παρει ολα για την μικρη μ πριγκιπεσσα μονο κρεβατι μας ειχε μεινει..οταν ξαφνικα ενα βραδυ με επιασε ενας πονος στην κοιλια κ τΡΟΜΑΞΑ...ειδα παλι κατι ροζακια κ λιγο αιμα.πηγα στο νοσοκομειο ΞΑΝΑ.οταν πηγα μου ειπαν οτι θελεις περιδεση τραχυλου αλλα λιγο δυσκολο ν πετυχει γτ ημουν 24 εβδομαδων.κ ετσι ο γιατρος ηθλε ν μ αφησει 5 μερες μονο με φαρμακα κ μετα θα μ εβαζε στο χειρουργειο.αλλα δεν αντεξε κ στην τριτη μερα ο τραχυλος μ ανοιξε εντελως.γεννησα φυσιολογικα και ειδα την μπουμπου μου,την κορακλα μ.....το μωρο δεν εζησε.:( :( δεν ξερω τι να κανω..εχουν περασει 6 μηνες ακριβως κ θελω ν ξανα προσπαθησω για μωρο αλλα αυτη φορα με περιδεση τραχυλου γιατι εχω ανεπαρκει τραχυλου..ομως εγω φοβαμαι μην παει κατι παλι στραβα κ μεινω παλι με τα ρουχακια κ την αγωνια αν ειναι καλα κ ποτε θα το κρατησω στην αγκαλια μ,φοβαμαι την περιδεση,γενικα φοβαμαι μην παει κατι στραβα και μεινω με τα χερια ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΔΕΙΑ.ειναι ευκολη αυτη η διαδικασια?πονας?τιιιι? Βοηθηστε με μπας κ χαλαρωσει τ ρημαδι το κεφαλι μ χχχαχαχα :shock:

Link to comment
Share on other sites

Vickony γεια σου! Ειμαστε τελικά πολλές κοπέλες που εχουμε χάσει τα μωρά μας στο δεύτερο τρίμηνο, ξερω κ εγώ πως ειναι... Εγώ ειχα χάσει διδυμα, αλλά τον περασμένο Μαρτη έμεινα εγκυος, έκανα περιδεση στην 14η εβδομαδα προληπτικά (λόγω ιςτορικου) κ οταν πια μπηκα στο μηνα μου να γεννήσω, μου έκοψε τα ράμματα και σε 2 εβδομαδες γέννησα! Ήμουν 38+2. Να φανταστείς, το μωρο δεν κατέβαινε κ περπατάγα ωρες! Θα κανεις οπωσδήποτε περιδεση, οταν ξαναμεινεις, μην το σκέφτεσαι δεν ειναι τιποτα, θα είσαι κ καλύτερα ψυχολογικά! Στην περιδεση κάνουν λίγη νάρκωση κ δεν καταλαβαίνεις τιποτα! Τώρα έχω τη μπουμπού μου στην κουνια κ κοιμάται το καμάρι μου... Αλλά μην ξεχνάς, θα προσεχείς κ με την περιδεση! Φιλιά κ ολα καλά θα έρθουν!

Link to comment
Share on other sites

Vickony μη στενοχωριέσαι! Η περίδεση δεν είναι τίποτα φοβερό σαν διαδικασία αλλά τελικά σώζει ζωούλες... Εγώ έτυχε (ευτυχώς) να έχω ψείρα γιατρό και μου έκανε προληπτικά περίδεση στη 17η εβδ. Μη σου πώ ότι το χάρηκα κι όλας και...δένοντας το γαΪδαράκι μου... ένιωθα φανταστικά. Μισή μέρα στο νοσοκομείο... νάρκωση και καθόλου πόνος. Τώρα είμαι στην 31η εβδ. κάνω γιόγκα, περπάτημα, δουλίτσες και ζω και χαίρομαι αυτή την όμορφη περίοδο που μας χαρίζει η φύση μας κι ο θεούλης.

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και μπράβο που δεν το έβαλες κάτω. Η ζωή είναι ωραία ότι κι αν μας συμβεί... Με το καλό! Καλή συνέχεια!:D

:D
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ΜΑΝΑ ΓΗ, χαιρομαι που εισαι καλα κ σου ευχομαι με εναν πονο..

ολα να σου πνε καλα κ ν κρατησεις επιτελους το μωρο σου..

οπως ειπες κ συ για τν ψειρα γιατρο...και εγω εχω ψειρα γιατρο με εξωτερικο ιατρειο κ δουλεια του εδω και 33 χρονια,ειχε πολλα χρονια στα νοσοκομεια,κ τωρα ειναι σε κλινικη,αλλα κλινικη θεσσαλονικης στον αγιο λουκα.δε μπορω να τρεχω στον αγιο λουκα απο αλεξανδρουπολη..ειναι αρκετα μακρια.για αυτο καθε φορα π εβλπα αιματακι τσουπ στο νοσοκομειο..για ν μην τα πολυλογο ο γιατρος του νοσοκομειου ηταν απλα ΑΝΕΥΘΥΝΟΣ,μας το ειπε αφου γεννησα κ μετα..φοβηθηκε ν παρει την ευθυνη..Οταν τα μετεφερα στον γιατρο μ,επιανε τ κεφαλι τ κ δε τ πιστευε,κ μ ελεγε παει μια ζωουλα γτ ο αλλος ο ******ς ειναι ανευθυνος.....αλλα τωρα με το γιατρο μ διπλα δε φοβαμαι τπτ,τ σηζητησα μαζι τ κ μ ειπε μπορει ν σ παρω και ν παμε μαζι θεσσαλονικη γ ν σ κανω εγω την περιδεση στην εβδομαδα που πρεπει κ ολα θα πανε καλα...το εχω παρει θετικα τ θεμα,αλλα δεν παυει ν με τρομαζει γτ ηταν κ θα ειναι μια μαυρη σκια π θα με ακολουθει,ετσι κι αλλιως τα γνωριζετα.... :)

ευχαριστω που απαντησες..με το καλοοοοο το νινακι σου....κ παντα με χαμογελοοοο.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Vickony γεια σου! Ειμαστε τελικά πολλές κοπέλες που εχουμε χάσει τα μωρά μας στο δεύτερο τρίμηνο, ξερω κ εγώ πως ειναι... Εγώ ειχα χάσει διδυμα, αλλά τον περασμένο Μαρτη έμεινα εγκυος, έκανα περιδεση στην 14η εβδομαδα προληπτικά (λόγω ιςτορικου) κ οταν πια μπηκα στο μηνα μου να γεννήσω, μου έκοψε τα ράμματα και σε 2 εβδομαδες γέννησα! Ήμουν 38+2. Να φανταστείς, το μωρο δεν κατέβαινε κ περπατάγα ωρες! Θα κανεις οπωσδήποτε περιδεση, οταν ξαναμεινεις, μην το σκέφτεσαι δεν ειναι τιποτα, θα είσαι κ καλύτερα ψυχολογικά! Στην περιδεση κάνουν λίγη νάρκωση κ δεν καταλαβαίνεις τιποτα! Τώρα έχω τη μπουμπού μου στην κουνια κ κοιμάται το καμάρι μου... Αλλά μην ξεχνάς, θα προσεχείς κ με την περιδεση! Φιλιά κ ολα καλά θα έρθουν!

 

Με συγκινησες κυριακη μου..... το ευχομαι κοπελα μου ν μ πανε ολα καλα σαν κ εσας,μου δινετε κουραγιο...ευχαριστω πολυυυυυυυ................να χαιρεσαι το παιδακι σου κ να το προσεχεις.....αφου ειναι μια πριγκιπισσα κ αυτο....... φιλια κ σ ευχαριστω.... :) :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ΜΑΝΑ ΓΗ, χαιρομαι που εισαι καλα κ σου ευχομαι με εναν πονο..

ολα να σου πνε καλα κ ν κρατησεις επιτελους το μωρο σου..

οπως ειπες κ συ για τν ψειρα γιατρο...και εγω εχω ψειρα γιατρο με εξωτερικο ιατρειο κ δουλεια του εδω και 33 χρονια,ειχε πολλα χρονια στα νοσοκομεια,κ τωρα ειναι σε κλινικη,αλλα κλινικη θεσσαλονικης στον αγιο λουκα.δε μπορω να τρεχω στον αγιο λουκα απο αλεξανδρουπολη..ειναι αρκετα μακρια.για αυτο καθε φορα π εβλπα αιματακι τσουπ στο νοσοκομειο..για ν μην τα πολυλογο ο γιατρος του νοσοκομειου ηταν απλα ΑΝΕΥΘΥΝΟΣ,μας το ειπε αφου γεννησα κ μετα..φοβηθηκε ν παρει την ευθυνη..Οταν τα μετεφερα στον γιατρο μ,επιανε τ κεφαλι τ κ δε τ πιστευε,κ μ ελεγε παει μια ζωουλα γτ ο αλλος ο ******ς ειναι ανευθυνος.....αλλα τωρα με το γιατρο μ διπλα δε φοβαμαι τπτ,τ σηζητησα μαζι τ κ μ ειπε μπορει ν σ παρω και ν παμε μαζι θεσσαλονικη γ ν σ κανω εγω την περιδεση στην εβδομαδα που πρεπει κ ολα θα πανε καλα...το εχω παρει θετικα τ θεμα,αλλα δεν παυει ν με τρομαζει γτ ηταν κ θα ειναι μια μαυρη σκια π θα με ακολουθει,ετσι κι αλλιως τα γνωριζετα.... :)

ευχαριστω που απαντησες..με το καλοοοοο το νινακι σου....κ παντα με χαμογελοοοο.......

Σ'ευχαριστώ κι εγώ για την απάντηση και τις ευχούλες σου! Σίγουρα λοιπόν και για σένα τώρα όλα θα πάνε καλά! Με το καλό για όλους μας τα μωράκια μας!!! φιλιά!

:D
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ κι εγώ για την απάντηση και τις ευχούλες σου! Σίγουρα λοιπόν και για σένα τώρα όλα θα πάνε καλά! Με το καλό για όλους μας τα μωράκια μας!!! φιλιά!

 

S euxaristwwwwwwwwwww.......ola kala tha pane k s esena...me to kalo k s dinw olh mou th thetiki energeia p s xreiazetai g thn genna....ME ENAN PONO....TA FILIA MOU....K PERIMENW NEA SOU G TO MWRAKI SOU....FILIA....

Link to comment
Share on other sites

Vickony έχω στο ιστορικό μου δυο αποβολες μέσα σε ένα χρόνο, μια στο πρωτο και μια στο δεύτερο τρίμηνο. Η δεύτερη ήταν σαν την δίκη σου...ανεπαρκεια τραχηλου. Και εγώ τότε περίμενα κοριτσάκι και καταλαβαίνω τον πόνο σου. Μετα άλλαξα γυναικολόγο, έμεινα εγκυος στους έξι μήνες και έκανα περιδεση στο τελος του πρώτου τριμηνου. Αναγκάστηκα να μείνω στο κρεβάτι πέντε μήνες ( ανεπαρκεια με παρά πολυ μαλακό τραχηλο) αλλά άξιζε τον κόπο. Γέννησα στον μηνα μου τον πρίγκιπα μου και τα ξέχασα ολα. Κοιτά μπροστα και αφού εχεις καλό γυναικολόγο ολα θα πανε καλά την επόμενη φορα. Σου εύχομαι τα καλυτερα απο δω και τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Vickony έχω στο ιστορικό μου δυο αποβολες μέσα σε ένα χρόνο, μια στο πρωτο και μια στο δεύτερο τρίμηνο. Η δεύτερη ήταν σαν την δίκη σου...ανεπαρκεια τραχηλου. Και εγώ τότε περίμενα κοριτσάκι και καταλαβαίνω τον πόνο σου. Μετα άλλαξα γυναικολόγο, έμεινα εγκυος στους έξι μήνες και έκανα περιδεση στο τελος του πρώτου τριμηνου. Αναγκάστηκα να μείνω στο κρεβάτι πέντε μήνες ( ανεπαρκεια με παρά πολυ μαλακό τραχηλο) αλλά άξιζε τον κόπο. Γέννησα στον μηνα μου τον πρίγκιπα μου και τα ξέχασα ολα. Κοιτά μπροστα και αφού εχεις καλό γυναικολόγο ολα θα πανε καλά την επόμενη φορα. Σου εύχομαι τα καλυτερα απο δω και τώρα!

 

Γεια σοu Alfaki,σ ευχαριστω που εστειλες κ μ απαντησες,κ ευχαριστω κ τις αλλες κοπελες..Οταν μου ειχε συμβει αναρωτιομουν αν ημουν η μονη π επαθε κατι τετοιο,κ ζητουσα συγνωμη απο ολους τους δικους μ κ πιο πολυ τν αντρα μου που δεν μ αφησε ουτε λεπτο απο διπλα τ..τελικα εκανα λαθος,υπαρχουν πολλες γυναικες με πολλα ιστορικα κ στεναχωριεμαι που υπαρχει τοσο λυπη στα ματια μας κ στην καρδια μας,μια σκια μας ακολουθει,αλλα ο θεος ξερει τι κανει.....τεσπα.χαιρομαι π εχεις την αγορινα διπλα σου κ σ γεμιζει χαρα,κ γω χαιρομαι επισης που τα καταφερες.ειλικρινα χαιρομαι για σας..ευχομαι ν τα καταφερω κ γω και να λεω ΝΑΙΙΙΙΙΙ τα καταφερα...να χαιρεσαι το παιδι σ,κ ν τ προσεχεις..τα παιδακια π χασαμε ειναι ολα μαζι αγγελακια κ μας αγαπανε... :) :)

Ευχαριστω κ παλι π εστειλες....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια, και εγω εκανα περιδεση την 13η εβδομαδα προληπτικα λογω τριδυμης κυησης. την 20η εβδ ο τραχηλος ηταν 2,2 εκ χωρις στομιο χοανης και ο γιατρος μου μου συνεστησε ξεκουραση, οχι δουλειες, οχι περπατημα. εχω λιγο αγχος μεχρι να με ξαναδει. ευχομαι σε ολες μας να πανε ολα καλα μεχρι τελους.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, και εγω εκανα περιδεση την 13η εβδομαδα προληπτικα λογω τριδυμης κυησης. την 20η εβδ ο τραχηλος ηταν 2,2 εκ χωρις στομιο χοανης και ο γιατρος μου μου συνεστησε ξεκουραση, οχι δουλειες, οχι περπατημα. εχω λιγο αγχος μεχρι να με ξαναδει. ευχομαι σε ολες μας να πανε ολα καλα μεχρι τελους.

 

Καλο μου,κ εμενα αυτο μου ειπε οταν θα ξανα μεινω εγκυος,με το καλο να ερθει κ τ δικο μου μωρο.εχω 3 γιατρους,κατι θα κανουν... :)

Ομως εσυ μην αγχωνεσαι,οσο αγχωνεσαι τοσο θα στεναχωριεσαι κ δε θα σε βοηθαει..χαλαρωσε,διαβασε κανενα βιβλιο,δες καμια ταινια,να σου κανουν παρεα η φιλες σ αν δεν ειναι ο αντρας σου εκει περα..κι αν νομιζες οτι θα σε βοηθαει,μιλα εδω μεσα με εμας(στειλε e-mail),απλος εσυ χαλαρωσε κ απολαυσε τη στιγμη,απολαυσε τις κινησεις των μωρο σου..ειναι υπεροχη εμπειρια..απολαυσε την χαλαρωσει γτ μετα θα τρεχεις χαχαχα.. ασε ν κανουν αλλοι τις δουλειες σου...ευχομαι ν πανε ολα καλα..εχεις πολυ καιρο ακομη,εισαι ακριβως στη μεση της εγκυμοσυνης... relax and smile.... :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Δυστυχώς έχω και εγώ πλέον στο ιστορικό μου μια αποβολή λόγω ανεπάρκειας τραχήλου.. Είχατε κάποιο σύμπτωμα; Εγώ είχα βλεννώδεις κολπικές εκκρίσεις αλλά ο γιατρός μου δεν έδωσε σημασία και με καθησύχαζε.. Τώρα του χρεώνω μέρος της ευθύνης (μέσα μου) παρόλο που γνωρίζω ότι είναι πολύ καλός μαιευτήρας-γυναικολόγος. Παρακαλώ πείτε μου γιατί από τη μια θέλω να τον αλλάξω αλλά από την άλλη τον εμπιστεύομαι και φοβάμαι μην τον αδικήσω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δυστυχώς έχω και εγώ πλέον στο ιστορικό μου μια αποβολή λόγω ανεπάρκειας τραχήλου.. Είχατε κάποιο σύμπτωμα; Εγώ είχα βλεννώδεις κολπικές εκκρίσεις αλλά ο γιατρός μου δεν έδωσε σημασία και με καθησύχαζε.. Τώρα του χρεώνω μέρος της ευθύνης (μέσα μου) παρόλο που γνωρίζω ότι είναι πολύ καλός μαιευτήρας-γυναικολόγος. Παρακαλώ πείτε μου γιατί από τη μια θέλω να τον αλλάξω αλλά από την άλλη τον εμπιστεύομαι και φοβάμαι μην τον αδικήσω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Καλημέρα κ απο εμένα

 

Και εγώ ξεκίνησα να έχω βλεννώδεις εκκρίσεις κ ο ιατρός μου, μου είχε πει να κάτσω να ξεκουραστώ! Οι βλεννώδεις εκκρίσεις με ακολούθησαν σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης΄.. Μια σταματαγαν ( όταν ξεκουραζόμουνα) κ μια ξεκίναγάν γιατί δούλευα σαν το μαύρο σκύλο!! Ο ιατρός μου το είχε πει κ με είχε προδοποιήσει αλλά εγώ...Μέχρι τον 5ο μήνα έκανα κ γυμναστική κ μετά βέβαι τα έκοψα μαχαίρι.. διότι το αίμα επιδεινώθηκε! Το αποτέλεσμα ήταν να γεννήσω νωρίτερα αλλά ευτυχώς όλα καλά!

Για τον ιατρό σου δεν μπορώ να σου πω.. Θα μπορούσες να ρωτήσεις κοπέλες απο το φόρουμ αν τον έχουνε, να σου πουν απόψεις..:roll:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δυστυχώς έχω και εγώ πλέον στο ιστορικό μου μια αποβολή λόγω ανεπάρκειας τραχήλου.. Είχατε κάποιο σύμπτωμα; Εγώ είχα βλεννώδεις κολπικές εκκρίσεις αλλά ο γιατρός μου δεν έδωσε σημασία και με καθησύχαζε.. Τώρα του χρεώνω μέρος της ευθύνης (μέσα μου) παρόλο που γνωρίζω ότι είναι πολύ καλός μαιευτήρας-γυναικολόγος. Παρακαλώ πείτε μου γιατί από τη μια θέλω να τον αλλάξω αλλά από την άλλη τον εμπιστεύομαι και φοβάμαι μην τον αδικήσω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Πολλοι γιατροί δεν θέλουν να κανουν περιδεση αν δεν υπαρχει ιστορικό αποβολής στο 2ο τριμηνο γιατι μια περιδεση μπορει να έχει αλλα...Στην επομενη όμως εγκυμοσυνη, λογω ιστορικου, είναι απαραιτητη η προληπτικη περιδεση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα! Δυστυχώς έχω και εγώ πλέον στο ιστορικό μου μια αποβολή λόγω ανεπάρκειας τραχήλου.. Είχατε κάποιο σύμπτωμα; Εγώ είχα βλεννώδεις κολπικές εκκρίσεις αλλά ο γιατρός μου δεν έδωσε σημασία και με καθησύχαζε.. Τώρα του χρεώνω μέρος της ευθύνης (μέσα μου) παρόλο που γνωρίζω ότι είναι πολύ καλός μαιευτήρας-γυναικολόγος. Παρακαλώ πείτε μου γιατί από τη μια θέλω να τον αλλάξω αλλά από την άλλη τον εμπιστεύομαι και φοβάμαι μην τον αδικήσω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Καλημερα little angen...

mhn anushxeis,vlennwdeis kolpikes ekkriseis eixa k gw.einai fusiologiko meta apo tn tetarto,pempto mhna n exeis gt h mhtra dhmiourgei k proetoimazetai g tn toketo..opws an eixes krampes sthn koilia einai epeidh sfiggei h mhtra g n proetoimastei g tn toketo..den einai anushxitiko...an exeis empistosunh stn giatro s k s t exei deiksei,gt o giatros den einai mono giatros einai kati proswpiko g sena,san diko s anthrwpo,den kanei n ntrepesai k oti provlima exeis n tou to les peri egkumosunhs..Egw proswpika tn giatro m den tn vlepw mono san giatro,alla k san anthwpo empistosunhs,mia idiaiterh sxesh giatro me astheni..diki m gnwmh einai n katseis n s fernei empistosunh,arkei n s kanei kalo para kako..oso gia to sumptwma logo ths aneparkeias traxilou,den eixa k kapoio idiaitero sumptwma,mono me ponouse h koilia m k epirna magnhsio,k m eixe pei ksapla,ksekourash,g n mhn doume aima,k omws aima eida gt ekatsa en mhna sto krevati k meta shkwthika pali k ekna doulitses k eida t aima m eixe dwsei thumame kolpika xapia,utrogestan..wspou eida aima 6 mhnwn,k etrexa sto nosokomeio xwris tn giatro m gt o dikos m giatros einai se kliniki.k gennhsa fuaiologika xwris n zhsh t paidi,ll thn mikri mou tn eida,htan k einai h prigkipisa m...tespa.aplos thelei dunamh,k psila t kefali,emena auto t gegonos m ekane pio dunath ase p den feugei apo t kefali..exei 8 mhnes..tespa.smile k ola kala tha pane..oti theleis mas les.filia polla

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημερα little angen...

mhn anushxeis,vlennwdeis kolpikes ekkriseis eixa k gw.einai fusiologiko meta apo tn tetarto,pempto mhna n exeis gt h mhtra dhmiourgei k proetoimazetai g tn toketo..opws an eixes krampes sthn koilia einai epeidh sfiggei h mhtra g n proetoimastei g tn toketo..den einai anushxitiko...an exeis empistosunh stn giatro s k s t exei deiksei,gt o giatros den einai mono giatros einai kati proswpiko g sena,san diko s anthrwpo,den kanei n ntrepesai k oti provlima exeis n tou to les peri egkumosunhs..Egw proswpika tn giatro m den tn vlepw mono san giatro,alla k san anthwpo empistosunhs,mia idiaiterh sxesh giatro me astheni..diki m gnwmh einai n katseis n s fernei empistosunh,arkei n s kanei kalo para kako..oso gia to sumptwma logo ths aneparkeias traxilou,den eixa k kapoio idiaitero sumptwma,mono me ponouse h koilia m k epirna magnhsio,k m eixe pei ksapla,ksekourash,g n mhn doume aima,k omws aima eida gt ekatsa en mhna sto krevati k meta shkwthika pali k ekna doulitses k eida t aima m eixe dwsei thumame kolpika xapia,utrogestan..wspou eida aima 6 mhnwn,k etrexa sto nosokomeio xwris tn giatro m gt o dikos m giatros einai se kliniki.k gennhsa fuaiologika xwris n zhsh t paidi,ll thn mikri mou tn eida,htan k einai h prigkipisa m...tespa.aplos thelei dunamh,k psila t kefali,emena auto t gegonos m ekane pio dunath ase p den feugei apo t kefali..exei 8 mhnes..tespa.smile k ola kala tha pane..oti theleis mas les.filia polla

 

Σ' ευχαριστώ πολύ vickony για την απάντηση, αν και καθυστερημένα.. Τελικά, για ψυχολογικούς κυρίως λόγους, πήγα σε άλλο γιατρό (γυναίκα αυτή τη φορά) και ελπίζω την επόμενη φορά να πάνε όλα καλά!! Έχουμε ξεκινήσει προσπάθειες με τον άντρα μου και μακάρι να έχουμε σύντομα ένα μωράκι στην αγκαλιά μας!!

Να ρωτήσω κάτι ακόμα μια που το έθεσες και εσύ.. Τι είδους σχέση είναι λογικό να έχουμε με τους γιατρούς μας, ειδικά με τους γυναικολόγους που μας παρακολουθούν σε μια τόσο ιδιαίτερη φάση της ζωής μας; Εγώ δυστυχώς δεν νιώθω πολύ άνετα (όχι μόνο με τους συγκεκριμένους γιατρούς, γενικά με όλους τους μη φίλους μου) και διστάζω να πάρω τηλέφωνο από φόβο να μην ενοχλήσω.. Ξέρω πως είναι η δουλειά τους αλλά δυστυχώς διστάζω.. Για παράδειγμα, είναι λογικό να πάρω τηλέφωνο αν έχω έντονες ενοχλήσεις π.χ. κολπίτιδα (σε περίοδο μη εγκυμοσύνης) ή πρέπει να πάρω να κλείσω ραντεβού και να περιμένω το πω από κοντά στο ιατρείο; Μία άλλη φορά είχα έντονους πόνους στο στήθος και περίμενα δύο εβδομάδες γιατί η γραμματέας μου είπε ότι δεν είχε κενό νωρίτερα.. Εσείς κορίτσια συζητάτε και άλλα θέματα στο ιατρείο εκτός από γυναικολογικά; Τους αντιμετωπίζετε και ως φίλους και όχι μόνο ως γιατρούς;

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας! Πολλά φιλιά σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σ' ευχαριστώ πολύ vickony για την απάντηση, αν και καθυστερημένα.. Τελικά, για ψυχολογικούς κυρίως λόγους, πήγα σε άλλο γιατρό (γυναίκα αυτή τη φορά) και ελπίζω την επόμενη φορά να πάνε όλα καλά!! Έχουμε ξεκινήσει προσπάθειες με τον άντρα μου και μακάρι να έχουμε σύντομα ένα μωράκι στην αγκαλιά μας!!

Να ρωτήσω κάτι ακόμα μια που το έθεσες και εσύ.. Τι είδους σχέση είναι λογικό να έχουμε με τους γιατρούς μας, ειδικά με τους γυναικολόγους που μας παρακολουθούν σε μια τόσο ιδιαίτερη φάση της ζωής μας; Εγώ δυστυχώς δεν νιώθω πολύ άνετα (όχι μόνο με τους συγκεκριμένους γιατρούς, γενικά με όλους τους μη φίλους μου) και διστάζω να πάρω τηλέφωνο από φόβο να μην ενοχλήσω.. Ξέρω πως είναι η δουλειά τους αλλά δυστυχώς διστάζω.. Για παράδειγμα, είναι λογικό να πάρω τηλέφωνο αν έχω έντονες ενοχλήσεις π.χ. κολπίτιδα (σε περίοδο μη εγκυμοσύνης) ή πρέπει να πάρω να κλείσω ραντεβού και να περιμένω το πω από κοντά στο ιατρείο; Μία άλλη φορά είχα έντονους πόνους στο στήθος και περίμενα δύο εβδομάδες γιατί η γραμματέας μου είπε ότι δεν είχε κενό νωρίτερα.. Εσείς κορίτσια συζητάτε και άλλα θέματα στο ιατρείο εκτός από γυναικολογικά; Τους αντιμετωπίζετε και ως φίλους και όχι μόνο ως γιατρούς;

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας! Πολλά φιλιά σε όλες!

 

 

Κοπελα μου ομορφη..χαρηκα πρωτον που πηρα μηνυμα σου..δευτερον ν κοψεις τα χαζα κ οτι θελεις να ρωτας τον γιατρο σου,εγω εδω τον ειχα παρει απογευμα γιατι ειδα κατι αιματακια μετα απο κατι εξετασεις που ειχα κανει,.μ λεει παλι εσ εισαι?τι εγινε?χχαχααχαχα..κ επειδη εχω καλες σχεσεις με τον γιατρο μ,οχι φιλικες,δεν πινω καφε μαζι του αλλα εχει τυχη να μιλαμε με τις ωρες στο ιατρειο του,κ ανοιχτηκα εκει,πρωτον ειναι αντρας κ του ανοιγεις τ ποδια για να σε δει,κ τον ντρεπεσαι ν του μιλησεις κ δεν νιωθεις ανετα?μην ακουω βλακιες....οτι θελεις ρωτα τον..μην κολλας πουθενα..κ ειδικα αν εισαι εγκυος τηλεφωνα παρε τον,κ οχι στο γραφειο π εχει γραμματεα αλλα στο κινητο του..εγω στο κινητο τον παιρνω,ασε π δεν εχει γραμματε ο δικος μ...παρε τον αντρα σου κ ελα ν σου συστησω τον δικο μου γιατρο...εγω εχω 2 γυναικολογους οι οποιοι γνωριζονται κ με βοηθανε κ ενας εχει κ γιο γυναικολογο κ αυτος με βοηθαει.εγω εχω 3 κ δν ντρεπομαι,ασε π τον γιο κ τν αλλον τον γιατρο τους φωναζω γιατρουλιδες χαχαχα.....τεσπα.μην κολλας πουθενα...τι εγινε ξεκινησες προπαθειες?? Εγινε τπτ??περιμενω νεα σου...φιλια

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας!χρειαζομαι γνώμες απο παθουσες γιατι ειμαι αρκετά φοβισμένη..ειμαι νέο μέλος καταρχήν.η ιστορία μου ειναι παρα μα παρα πολύ μεγάλη..δεν θα την αναφέρω τωρα γιατι αυτη τη στιγμή με ζορίζει πολύ αλλο θέμα.λοιπον εχω ήδη χάσει δυο παιδάκια στον πέμπτο μήνα κ η δεύτερη φορά ηταν απο ανεπάρκεια τραχήλου..τωρα ειμαι ξανά έγκυος,έκανα περίδεση στην 12-13 εβδομάδα.ολα πήγαν καλα αν και ειχα φοβηθεί πατά πολύ..τωρα ειμαι στην 17 εβδομάδα..ενώ ολα ειναι τελεια πίνω τα φάρμακα μου στην εβδομαδιαία εξέταση ολα δείχνουν καλα οντραχηλος μου ειναι 4 εκατοστά ξαφνικά εχω αρχίσει ώρες ώρες μεσα στη μερα και νιωθω χαμηλά ελαφριά ποναλακια,μεσα στον κόλπο κατι σαν μικρή πίεση κάπως ετσι.ειναι φυσιολογικά αυτα;υπαρχει κάποια που να εχει ζήσει αυτές τις στιγμές να μου πει πως ένιωθε;πρεπει να ειδοποιώ τον γιατρό οποτε νιωθω αυτα;ειναι τωρα 1 εβδομάδα.θα μείνουν μεχρι το τέλος η ειναι ανυσηχιτικα;επισης να σας πω οτι ειμαι σπίτι στο κρεβάτι αλλα σηκώνομαι ολη μερα και περπατάω κ κινούμε για να κυκλοφορει το αιμα.μηπως χρειάζεται πλήρη ακινησία τωρα πια;ευχαριστω για την κατανόηση σας.εχω κ άλλες ερωτήσεις αργότερα..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και από μένα! Καλή χρονιά να έχετε. Πριν 15 μέρες μπήκα στο μητέρα για να κάνω περιδεση τραχήλου γιατί είχε ανοίξει 6 εκατοστά, ενώ πέτυχε και ήταν πολύ χαρούμενος ο γιατρός μου δυστυχώς την επόμενη μέρα σπάσανε τα νερά και είχα πρόωρο τοκετό... Δυστυχώς το μωράκι μου δεν έζησε... Ήμουν στην 22 εβδομάδα.. Ο γιατρός μου είπε ότι είχα και μια φλεγμονή στον τράχηλο την οποία δεν την είχαμε δει... Αυτό μου είπε ότι δημιουργηθηκε από την προηγούμενη εγκυμοσύνη που ειχα, την οποία στον τέταρτο μήνα ο προηγούμενος γιατρός μου την διέκοψε λόγω ότι το έμβρυο ήταν εξομφαλο, και εκεί επάνω μου έκανε την ζημιά με τον τράχηλο, γιατί μου έκανε αποξιση και όχι γέννα κανονική που έπρεπε! Θέλω να μάθω αν έφταιγε η περιδεση ή η φλεγμονή για αυτό που μου συμβαίνει, αν υπάρχει κάποια κοπέλα με παρόμοιο πρόβλημα ? Βοηθήστε με γιατί δεν ξέρω τι να κάνω!!! Αν και μου είπε ο γιατρός μου ότι μόλις μείνω έγκυος στην 12 εβδομάδα θα κάνουμε την περιδεση...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...