Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 385
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

geia sas koritsia kai apo mena egw exasa to koritsaki 27 ebdomadwn logo traxhlou.otan lete aneparkeia traxhlou ennooume ton malako traxhlo? se liges meres exw rantebou me to giatro na mou ejhghsh alla 8a h8ela na xerw kai apo alles kopeles kai apo empeiries.

 

Δεν εχω κοριτσι μου εμπειρια αλλα λυπαμαι για την απωλεια σου.....

Ευχομαι να βρεις δυναμη πολυ συντομα.......για το επομενο μωρακι και ολα να πανε καλα.....τα κοριτσια θα σε κατατοπησουν ισως με τις δικες τους ιστοριες....οταν σε απαντησουν.....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

geia sas koritsia kai apo mena egw exasa to koritsaki 27 ebdomadwn logo traxhlou.otan lete aneparkeia traxhlou ennooume ton malako traxhlo? se liges meres exw rantebou me to giatro na mou ejhghsh alla 8a h8ela na xerw kai apo alles kopeles kai apo empeiries.

Δεν έχω λόγια να σου εκφράσω τη στενοχώρια μου γι' αυτό που πέρασες.

Ως προς αυτά που ρωτάς, ΠΟΛΥ πρόχειρα, δες το παρακάτω κειμενάκι για τα βασικά.

Μόνο καλά νέα από δω και μπρος εύχομαι.

"Ανεπάρκεια τραχήλου

 

Ανεπάρκεια τραχήλου Σε μια φυσιολογική εγκυμοσύνη, ο τράχηλος της μήτρας παραμένει σφιχτός, μακρύς και κλειστός, μέχρι τα τέλη του 3ου τριμήνου, οπότε αρχίζει να μαλακώνει, να κονταίνει («εξαλείφεται») και να διαστέλλεται καθώς πλησιάζει ο τοκετός.

Η αυξημένη πίεση που ασκεί το έμβρυο που μεγαλώνει, καθώς και παθολογικές καταστάσεις που αφορούν στον ίδιο τον τράχηλο μπορούν να προκαλέσουν την έναρξη της διαστολής και εξάλειψής του στο τέλος του 2ου ή τις αρχές του 3ου τριμήνου. Τότε μιλούμε για ανεπάρκεια τραχήλου, που μπορεί να προκαλέσει αποβολή στο 2ο τρίμηνο, πρόωρη ρήξη μεμβρανών (τα νερά «σπάνε» πριν από την ολοκλήρωση της εγκυμοσύνης και τον τοκετό) και πρόωρο τοκετό (πριν από τις 37 εβδομάδες, ή και ακόμη νωρίτερα, πριν από τις 32 εβδομάδες).

 

Διάγνωσηκαιαντιμετώπιση

Αν υπάρχουν ενδείξεις για ανεπάρκεια τραχήλου, τότε ο γιατρός σας θα συστήσει τακτικά διακολπικα υπερηχογραφήματα, μετά τη 16η (ή 20ή) εβδομάδα της κύησης, ώστε να παρακολουθεί το μήκος του τραχήλου και να ανιχνεύσει τυχόν πρώιμα σημάδια εξάλειψής του.

Σε περίπτωση που διαγνωστείτε με ανεπάρκεια τραχήλου, έχετε αυξημένες πιθανότητες για όψιμη αποβολή ή πρόωρο τοκετό. Αυτό που συστήνεται συνήθως είναι ξεκούραση και κατάκλιση, ώστε να περιοριστεί το βάρος της μήτρας στον αδύναμο τράχηλο, και αποχή από το σεξ. Αν είχατε στο παρελθόν 3 ή περισσότερες όψιμες αποβολές ή πρόωρους τοκετούς, είναι πολύ πιθανό ο γιατρός σας να προχωρήσει σε περίδεση τραχήλου. Κατά τη διαδικασία αυτή, ο γιατρός «ράβει» με ισχυρό νήμα τον τράχηλο, προκειμένου να τον ενισχύσει και να τον κρατήσει κλειστό. Η μέθοδος αυτή θεωρείται πιο αποτελεσματική αν γίνει νωρίς, περί τις 13 με 16 εβδομάδες. Η διάγνωση που γίνεται νωρίς εξυπηρετεί κι έναν ακόμη σκοπό: την έγκαιρη λήψη κορτικοστεροειδών που θα ελαχιστοποιήσουν τα προβλήματα υγείας ενός πρόωρου μωρού.

 

Πότεναανησυχήσω;

Επικοινωνήστε επειγόντως με το γιατρό σας, αν έχετε οποιοδήποτε από τα παρακάτω συμτπώματα νωρίτερα από την 37η εβδομάδα της κύησης:

 

  • Αλλαγή στη μορφή και την ποσότητα των κολπικών σας εκκρίσεων, ιδιαίτερα αν είναι βλεννώδεις ή υδαρείς
  • Κολπική αιμορραγία, βαριάς ή ελαφριάς μορφής
  • Κράμπες περιόδου
  • Πυελικό βάρος

 

 

[Η δική μου εμπειρία είναι η εξής : πρώτη φορά μου μετρησαν τον τράχηλο στη β' επιπέδου. Ήταν 2,7 εκατοστά, με έστειλε ο γιατρός για καρδιοτοκογράφημα για τυχόν συσπάσεις (γιατί αυτές τον κονταίνουν κι άλλο). Φάνηκαν λίγες και ήπιες (από 10-15%, δεν τις καταλάβαινα) και άρχισα γιουτοπάρ και ουτροτζεστάν (και προσοχή στην καθημερινότητα). Στο ντόπλερ ξαναμετρήθηκα και ήταν 2,4 εκ. Συνέχισα τα φάρμακα μέχρι το τέλος του 8ου. Απ' όταν τα σταμάτησα, ο τράχηλος εξαλείφθηκε και μαλάκωσε σχεδόν αμέσως, αλλά δεν μας απασχολούσε γιατί ήμουν σε προχωρημένη εβδομάδα. Τώρα περιμένω να γεννήσω]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Κι όμως ο καινούργιος γιατρός που ρώτησες (με τις ριζοσπαστικές απόψεις) είναι εξαιρετικά ενημερωμένος! Τα τελευταία 10 χρόνια διεθνώς ΔΕΝ συστήνεται ούτε ανάπαυση ούτε βέβαια yutopar (το οποίο βέβαια ΔΕΝ κυκλοφορεί πλέον στις περισσότερες χώρες!).

Ξέχνα τα διάφορα φόρουμ που διάβασες γιατί απλώς αναπαράγουν όσα λένε οι γιατροί της ΄΄παλιάς΄΄ νοοτροπίας (ακόμη και αν είναι νέοι σε ηλικία...) στις πελάτισσές τους.

Αυτό που ισχύει είναι σε κοντό τράχηλο (με ΚΟΛΠΙΚΗ μέτρηση κάτω από 25 χιλ. ή ακόμη περισσότερο κάτω από 15 χιλ. κατ΄άλλους), δίνουμε προγεστερόνη κολπικά (πχ UTROGE@@@@) και μετράμε τον τράχηλο ΑΝΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.

Σε επείγουσες περιπτώσεις (πχ έρχεται η γυναίκα με κοντό τράχηλο και συσπάσεις) ή σε περιπτώσεις με ιστορικό τουλάχιστον 2 πρόωρων τοκετών, μπορεί να δοκιμάσουμε και περίδεση.

Η περίδεση ΔΕΝ δουλεύει στις υπόλοιπες περιπτώσεις και γι αυτό εγκαταλείπεται και αυτή διεθνώς.

Επομένως τέρμα στις ξάπλες και στην παραπληροφόρηση! ;)

 

Καλή συνέχεια!

 

Η επιστημονική κοινότητα έχει αποφανθεί μετά από χρόνιες αντιπαραθέσεις ότι τόσο η λήψη προγεστερόνης κολπικά όσο και η περίδεση τραχήλου έχουν τα ίδια αποτελέσματα σε μονήρεις κυήσεις με αυξημένη πιθανότητα πρόωρου τοκετού (μειωμένο μήκος τραχήλου υπερηχογραφικά).

 

Χριστίνα Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σας ανανεώθηκε η πρώτη δημοσίευση αυτού του θέματος

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=392702&postcount=1

 

Στο πλαίσιο της συνεργασίας με τους επιστημονικούς συνεργάτες της ΕΕΕΓ

ζητήσαμε να μας στείλουν απόψεις ή κείμενα για το θέμα αυτό, τις οποίες

παραθέτουμε εδώ :

 

 

Εκ μέρους του κ Βασίλειου Αθανασίου Md Phd

Μαιευτήρας Χειρουργός Γυναικολόγος

Ειδικός Εξωσωματικής Γονιμοποίησης

Για να δείτε το βιογραφικό του κου Αθανασίου πατήστε εδώ

 

Στην ιατρική τα πράγματα δεν είναι άσπρο-μαύρο. Οντως τα τελευταία χρόνια συνιστάται η προγεστερόνη είτε με μορφή γέλης είτε σε δισκία ενδοκολπικά σε περιπτώσεις με κοντό τράχηλο.

Αν συνυπάρχουν πρόωρες συστολές ενδείκνυται η χρήση τοκολυτικών φαρμάκων tractocile - Yutopar. Πρέπει να εξατομικεύεται η θεραπεία σε κάθε ασθενή μιας και κάθε περιστατικό είναι διαφορετικό.

Με εκτίμηση Αθανασίου Βασίλης.

Εκ μέρους της κα Χριστίνας Βάντζου Μαιευτήρας-Γυναικολόγος

Για να δείτε το βιογραφικό της κας Βάντζου πατήστε εδώ

 

Σας παραθέτω 3 μόνο από τα εκατοντάδες άρθρα της διεθνούς βιβλιογραφίας που ασχολούνται με το θέμα του πρόωρου τοκετού και την πρόληψή του.

 

Η επιστημονική κοινότητα έχει αποφανθεί μετά από χρόνιες αντιπαραθέσεις ότι τόσο η λήψη προγεστερόνης κολπικά όσο και η περίδεση τραχήλου έχουν τα ίδια αποτελέσματα σε μονήρεις κυήσεις με αυξημένη πιθανότητα πρόωρου τοκετού (μειωμένο μήκος τραχήλου υπερηχογραφικά). Είμαι στη διάθεσή σας για ό,τι άλλο χρειαστείτε .

http://panacea.med.uoa.gr/topic.aspx?id=419

http://www.ajog.org/article/S0002-93...977-1/fulltext

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22513970

Mε εκτίμηση Χριστίνα Βάντζου

Παρακαλούμε τα μέλη εάν έχουν δεί [στις προηγούμενες ή σε μεταγενέστερες δημοσιεύσεις μελών] δεδομένα που θεωρούν ότι είναι καλό να βρίσκονται στην πρώτη δημοσίευση αυτού του θέματος (στην πρώτη σελίδα) έτσι ώστε να είναι εύκολο να βρεθούν απο κάποιον αναγνώστη που έρχεται εδώ για πρώτη φορά, να πατούν το κόκκινο τριγωνάκι (αναφορά δημοσίευσης), επάνω σε αυτές τις δημοσιεύσεις, έτσι ώστε η διαχείριση να τις γνωστοποιείται και να συμπληρώνει αντίστοιχα την πρώτη δημοσίευση με τις νέες πληροφορίες.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Υπενθυμίζουμε ότι το forum της ΕΕΓΓ δεν έχει σκοπό να αντικαταστήσει την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Ζητάτε πάντα τις συμβουλές των εξειδικευμένων ιατρών σας ή άλλου εξειδικευμένου προσωπικού για οτιδήποτε αφορά σε οποιαδήποτε πάθηση. Ποτέ μην παραβλέψετε ιατρική συμβουλή ή αναβάλλετε να ρωτήσετε τη γνώμη του ειδικευμένου ιατρού εξαιτίας κάποιου άρθρου/εκπομπής/συμβουλής που διαβάσατε.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειμαι νεα εδω στο φορουμ και ηθελα να ρωτησω το εξεις ειμαι κλησμενη 36 αυριο θα ειμαι 36+1 την τριτη θα παω στο νοσοκομειο να κοψω την περιδεση την εκανα στην 32 εβδομαδα νοιωθω το μωρο και με σπροχνη παρα πολυ και με ποναει την τριτη θα κοψω το ραμα οταν την εκανα την περιδεση ειχα δυαστολη 6 ................και ηθελα να ρωτησω ποτε μπορει να γεννησω οταν μου κοψουν το ραμα γιατι η γιατρος μου ειπε θα με στηλει στο σπιτι

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
καλησπερα ειμαι νεα εδω στο φορουμ και ηθελα να ρωτησω το εξεις ειμαι κλησμενη 36 αυριο θα ειμαι 36+1 την τριτη θα παω στο νοσοκομειο να κοψω την περιδεση την εκανα στην 32 εβδομαδα νοιωθω το μωρο και με σπροχνη παρα πολυ και με ποναει την τριτη θα κοψω το ραμα οταν την εκανα την περιδεση ειχα δυαστολη 6 ................και ηθελα να ρωτησω ποτε μπορει να γεννησω οταν μου κοψουν το ραμα γιατι η γιατρος μου ειπε θα με στηλει στο σπιτι

 

Αγαπητή φίλη,

Συνήθως, το ράμμα περίδεσης το κόβουμε μετά την 37η εβδομάδα, ώστε το μωρό αν γεννηθεί να είναι τελειόμηνο.

Όταν κόψετε το ράμμα, θα πρέπει να μείνετε στο μαιευτήριο για καρδιοτοκογράφημα, ώστε να δούμε αν η μήτρα σας κάνει συσπάσεις και, αν όλα είναι καλά, μπορείτε να πάτε σπίτι και μετά θα κανονίσει η γιατρός πότε θα σας ξαναδεί.

 

Χριστίνα Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κυρια χριστινα εκοψα το ραμμα την κυριακη που μας περασε 37 εβδομαδες τωρα ειμαι 37+3 μερες εχτες πηγα να με δουν και ειμαι με 4 εκατοστα δυαστολη τραχυλου ................εχω πονους περιοδου και νοιωθω οτι το μωρο σπροχνη πολυ στο νοσοκομειο με εβαλαν να περπατησω 2 ωρες και μετα μου ξανα ειδαν τον τραχηλο μου αλλα ηταν ακομα 4 δεν μπορω να κοιμηθω γιατι πονανε πολυ τα γεννητικα μου οργανα αλα τι αν κανω λετε να αργησω να αργησω να γεννησω ...............εχω συσπασεις αλλα δεν παιθενω και ολας ποναει η μεση μου αλλα στο νοσοκομειο μου εβαλαν 2 υποθετα για να μην ποναω

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
κυρια χριστινα εκοψα το ραμμα την κυριακη που μας περασε 37 εβδομαδες τωρα ειμαι 37+3 μερες εχτες πηγα να με δουν και ειμαι με 4 εκατοστα δυαστολη τραχυλου ................εχω πονους περιοδου και νοιωθω οτι το μωρο σπροχνη πολυ στο νοσοκομειο με εβαλαν να περπατησω 2 ωρες και μετα μου ξανα ειδαν τον τραχηλο μου αλλα ηταν ακομα 4 δεν μπορω να κοιμηθω γιατι πονανε πολυ τα γεννητικα μου οργανα αλα τι αν κανω λετε να αργησω να αργησω να γεννησω ...............εχω συσπασεις αλλα δεν παιθενω και ολας ποναει η μεση μου αλλα στο νοσοκομειο μου εβαλαν 2 υποθετα για να μην ποναω

 

Αγαπητή panagiwtam,

Είναι πολύ θετικό που η εγκυμοσύνη έφτασε μέχρι τις 37+ εβδομάδες και το μωρό θα είναι ώριμο. Το γεγονός ότι η διαστολή του τραχήλου είναι 4 εκατοστά και ότι έχουν ξεκινήσει οι συσπάσεις της μήτρας δείχνει ότι θα έχετε μία γέννα που θα εξελιχθεί ομαλά. Είναι φυσιολογικό να αισθάνεστε δυσφορία και πρέπει να κάνετε υπομονή και να παρακολουθείτε τις κινήσεις του μωρού σας. Όταν ξεκινήσει ο τοκετός, θα το καταλάβετε, γιατί οι συσπάσεις θα γίνουν πιο έντονες και πιο συχνές ή θα σπάσουν τα νερά. Μπορείτε να χρησιμοποιείτε παυσίπονα για τους πόνους, σύμφωνα πάντα με τη γνώμη του γιατρού σας. Άλλωστε, αν ξεκινήσει ο τοκετός, κανένα παυσίπονο δεν μπορεί να τον αναστείλει.

 

Χριστίνα Π. Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αλημερα γιατρε και ευχαριστω πολυ για την απαντηση ομικρος απο εχτες το βραδυ ειναι υσιχος δεν τρελενετε οπως τις αλλες φορες μαλλον λογο περιορισμου χωρου τι ενοητε να παρακολουθω τις κινησεις του και κατι ακομα εχω δυαβιτη εγκυμοσηνης δεν κανω ινσουλινες ειναι απολιτα ελενχομενο και το ανιακο υγρο ειναι απολυτα φυσιολογικο και το μωρο εινια μολις 3 κιλα ο πλακουντας ειναι απολιτα φυσιολογικος λιτουργη αψογα μου ειπαν και η αιματοση και η τροφοδοσεια η πιεση μου ειναι παντα στο 9 και στο 10 υπαρχη περιπτωση να με πανε με προκληση λογο ζαχαρου στις 38 βδομαδες εχω ραντεβου με την γιατρο μου παλι στις 25 του μηνα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημερα σε ολους!!!!!!κ φυσικα καλο μηνα!!!!!!

θα ηθελα κ εγω να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με την περιδεση τραχηλου...ειχα μια αποβολη στην 20η εβδομαδα πριν ενα χρονο στο δευτερο μωρο μου, απο ''ρηξη τραχηλου'',οπως με διαβεβαιωσε ο γιατρος μου.....χωρις λογο....οταν ξεκινησε τοτε ο τοκετος ο γιατρος μου εκανε περιδεση μηπως κ καταφερουμε να το σωσουμε...ματαια....μετα την περιπετεια κ αφου εκανα τεστ παπ, ο γιατρος μου με ενημερωσε πως αν ξαναμεινω εγκυος θα πρεπει οπωσδηποτε να κανω περιδεση 12-14η εβδομαδα κ δεν θα εχω κανενα προβλημα....τωρα ειμαι παλι εγκυος!!!!!επειδη ομως αλλαξα γιατρο, ο καινουριος μου ειπε οτι δεν ειναι απαραιτητο να κανω περιδεση αν το μηκος του τραχηλου ειναι ικανοποιητικο, αφου η περιδεση αν ξεκινησει τοκετος μπορει να γινει επικινδυνη, ως κ ρηξη μητρας μπορει να προκληθει....αυτο θα το εκρινε σε πρωτη φαση ο γιατρος που θα μου εκανε την αυχενικη....εχθες λοιπον (12w+2d) εκανα την αυχενικη κ ο γιατρος μετρησε τον τραχηλο μου κ τον βρηκε 28mm....μου ειπε οτι με αυτο το μηκος υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να προκληθει τοκετος πριν την 34η βδομαδα....κ με βαση το βεβαρημενο ιστορικο μου καλο θα ηταν να προχωρησω σε περιδεση....ομως κ αυτο, δεν ειναι ειπε κ απολυτα σιγουρο οτι θα αποτρεψει μια αποβολη....

ειμαι πελαγωμενη....απο εκει που πιστευα οτι θα κανω περιδεση κ δεν θα εχω κανενα προβλημα, τα δεδομενα αλλαξαν κ υπαρχει παλι η πιθανοτητα αποβολης να "κρεμεται πανω απο το κεφαλι μου"....ειναι τελικα επικινδυνη μια περιδεση;;;;δεν "σιγουρευει" το μωρο μου;;;;πρεπει αυτοματως να σταματησω τη δουλεια, οπως ακουσα καπου, επειδη θελει ξαπλα κ μεγαλη προσοχη οταν γινει;;;;οχι οτι με πειραζει κατι τετοιο, αλλα να γινουν ολα αυτα κ τελικα να χασω κ το μωρο η να διακινδυνεψω την υγεια μου, μου ακουγεται τρομακτικο......

αυχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας!!!!συγνωμη αν σας κουρασα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν συγχαρητήρια και σου εύχομαι όλα να πάνε καλά. Θα σου πώ για την δική μου περίπτωση. Λόγω παλαιότερης εκτομής τραχήλου και λόγω ινωμυωμάτων, ο γιατρός μου ήταν απόλυτος ότι πρέπει να γίνει περίδεση.

 

Δεν μου συνέστησε ακινησία αλλά κάποια πράγματα δεν μου τα επέτρεπε (π.χ. ταξίδια, ακόμα και 1 ώρας με αεροπλάνο, ορθοστασία, κλπ), Δεν είμαι όμως σίγουρη ότι η περίδεση τα επέβαλε αυτά.

 

Η πιθανότητα αποβολής μειώνεται με την περίδεση αλλά δεν μηδενίζεται. Θα σου έλεγα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη αν το ένστικτό σου χτυπάει κουδουνάκι με αυτά που σου λέει ο νέος σου γιατρός.

 

Να είσαι ήρεμη, μην αγχώνεσαι και με το καλό.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν συγχαρητήρια και σου εύχομαι όλα να πάνε καλά. Θα σου πώ για την δική μου περίπτωση. Λόγω παλαιότερης εκτομής τραχήλου και λόγω ινωμυωμάτων, ο γιατρός μου ήταν απόλυτος ότι πρέπει να γίνει περίδεση.

 

Δεν μου συνέστησε ακινησία αλλά κάποια πράγματα δεν μου τα επέτρεπε (π.χ. ταξίδια, ακόμα και 1 ώρας με αεροπλάνο, ορθοστασία, κλπ), Δεν είμαι όμως σίγουρη ότι η περίδεση τα επέβαλε αυτά.

 

Η πιθανότητα αποβολής μειώνεται με την περίδεση αλλά δεν μηδενίζεται. Θα σου έλεγα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη αν το ένστικτό σου χτυπάει κουδουνάκι με αυτά που σου λέει ο νέος σου γιατρός.

 

Να είσαι ήρεμη, μην αγχώνεσαι και με το καλό.

κοριτσι μου κατ'αρχας σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!!

δεν θελω να μηδενιστει η πιθανοτητα αποβολη, προς θεου...αλλα οχι κ να μην μειωνονται ''αισθητα''!!!!!!!!!!!!;););););););););););)

οσο για τον γιατρο που εχω τωρα, τον εμπιστευομαι πιο πολυ απο τον προηγουμενο, ο οποιος αποδειχτηκε οτι εκανε πραγματα για οικονομικους λογους.....

εσυ εκανες αφοτου εκανες περιδεση πως εξελιχθηκε η εγκυμοσυνη;;;;πονουσες;;;;ειχεις σημαδια που θα μπορουσαν να σε κανουν να ανυσηχησεις, οπως αιμα κλπ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις μια καλή αρχή αφού τουλάχιστον είσαι ικανοποιημενη από ιατρικής πλευράς.

 

Η εγκυμοσύνη ήταν καλή το 2ο και 3ο τρίμηνο (χωρίς όμως να κάνω πράγματα που άλλες έγκυες μπορούσαν). Λόγω βεβαρυμένου ιστορικού ξέραμε από την αρχή ότι θα μπω να γεννήσω την 36η εβδομάδα με καισαρική. Είχα επιπλοκές στον τοκετό ΑΣΧΕΤΕΣ όμως με την περίδεση.

 

Κατά τον γιατρό μου, η περίδεση ήταν επιβεβλημένη ιατρικά και η ευτυχής κατάληξη του τοκετού τον επιβεβαίωσαν.

 

Δεν θεωρώ (δεν είμαι γιατρός) ότι η περίδεση θα επιβαρύνει/δυσκολέψει την εγκυμοσύνη σου. Φαντάζομαι πως ο γιατρός σου την αντιμετωπιζει ως "πολύτιμη" λόγω των αποβολών και θα σου δώσει οδηγίες καθώς προχωρά η εγκυμοσύνη.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάνεις μια καλή αρχή αφού τουλάχιστον είσαι ικανοποιημενη από ιατρικής πλευράς.

 

Η εγκυμοσύνη ήταν καλή το 2ο και 3ο τρίμηνο (χωρίς όμως να κάνω πράγματα που άλλες έγκυες μπορούσαν). Λόγω βεβαρυμένου ιστορικού ξέραμε από την αρχή ότι θα μπω να γεννήσω την 36η εβδομάδα με καισαρική. Είχα επιπλοκές στον τοκετό ΑΣΧΕΤΕΣ όμως με την περίδεση.

 

Κατά τον γιατρό μου, η περίδεση ήταν επιβεβλημένη ιατρικά και η ευτυχής κατάληξη του τοκετού τον επιβεβαίωσαν.

 

Δεν θεωρώ (δεν είμαι γιατρός) ότι η περίδεση θα επιβαρύνει/δυσκολέψει την εγκυμοσύνη σου. Φαντάζομαι πως ο γιατρός σου την αντιμετωπιζει ως "πολύτιμη" λόγω των αποβολών και θα σου δώσει οδηγίες καθώς προχωρά η εγκυμοσύνη.

ok κοπελα μου!!!!!καταλαβα!!!!δεν με νοιαζει να "περιοριστω" σαν εγκυος!!!!!!!με νοιαζει μονο να πανε ολα καλα!!!!!!

σ'ευχαριστω για την απαντηση σου!!!!!!!

να χαιρεσαι το παιδακι σου!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
καλημερα σε ολους!!!!!!κ φυσικα καλο μηνα!!!!!!

θα ηθελα κ εγω να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με την περιδεση τραχηλου...ειχα μια αποβολη στην 20η εβδομαδα πριν ενα χρονο στο δευτερο μωρο μου, απο ''ρηξη τραχηλου'',οπως με διαβεβαιωσε ο γιατρος μου.....χωρις λογο....οταν ξεκινησε τοτε ο τοκετος ο γιατρος μου εκανε περιδεση μηπως κ καταφερουμε να το σωσουμε...ματαια....μετα την περιπετεια κ αφου εκανα τεστ παπ, ο γιατρος μου με ενημερωσε πως αν ξαναμεινω εγκυος θα πρεπει οπωσδηποτε να κανω περιδεση 12-14η εβδομαδα κ δεν θα εχω κανενα προβλημα....τωρα ειμαι παλι εγκυος!!!!!επειδη ομως αλλαξα γιατρο, ο καινουριος μου ειπε οτι δεν ειναι απαραιτητο να κανω περιδεση αν το μηκος του τραχηλου ειναι ικανοποιητικο, αφου η περιδεση αν ξεκινησει τοκετος μπορει να γινει επικινδυνη, ως κ ρηξη μητρας μπορει να προκληθει....αυτο θα το εκρινε σε πρωτη φαση ο γιατρος που θα μου εκανε την αυχενικη....εχθες λοιπον (12w+2d) εκανα την αυχενικη κ ο γιατρος μετρησε τον τραχηλο μου κ τον βρηκε 28mm....μου ειπε οτι με αυτο το μηκος υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να προκληθει τοκετος πριν την 34η βδομαδα....κ με βαση το βεβαρημενο ιστορικο μου καλο θα ηταν να προχωρησω σε περιδεση....ομως κ αυτο, δεν ειναι ειπε κ απολυτα σιγουρο οτι θα αποτρεψει μια αποβολη....

ειμαι πελαγωμενη....απο εκει που πιστευα οτι θα κανω περιδεση κ δεν θα εχω κανενα προβλημα, τα δεδομενα αλλαξαν κ υπαρχει παλι η πιθανοτητα αποβολης να "κρεμεται πανω απο το κεφαλι μου"....ειναι τελικα επικινδυνη μια περιδεση;;;;δεν "σιγουρευει" το μωρο μου;;;;πρεπει αυτοματως να σταματησω τη δουλεια, οπως ακουσα καπου, επειδη θελει ξαπλα κ μεγαλη προσοχη οταν γινει;;;;οχι οτι με πειραζει κατι τετοιο, αλλα να γινουν ολα αυτα κ τελικα να χασω κ το μωρο η να διακινδυνεψω την υγεια μου, μου ακουγεται τρομακτικο......

αυχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας!!!!συγνωμη αν σας κουρασα!!!

 

Καλησπέρα.

Αγαπητή φίλη, κρίνοντας με βάση τα δεδομένα που μου δίνετε, δηλαδή το ιστορικό σας και το μήκος του τραχήλου στο υπερηχογράφημα αυχενικής διαφάνειας, η γνώμη μου είναι ότι χρειάζεται να κάνετε περίδεση, γιατί περισσότερο κινδυνεύετε από έναν πρόωρο τοκετό παρά από μία μόλυνση της μήτρας λόγω της περίδεσης. Η περίδεση είναι μία απλή χειρουργική πράξη, που όταν γίνεται εν ψυχρώ (δηλαδή προγραμματισμένα και όχι επειγόντως) και αφού έχει προηγηθεί καλλιέργεια κολπικού υγρού (να είναι στείρα), έχει μικρές πιθανότητες αποτυχίας. Αν όλα πάνε καλά, δεν θα χρειάζεται να περιορίσετε τις δραστηριότητές σας για το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης, φυσικά μέσα σε λογικά πλαίσια. Θα πρέπει να παρακολουθείτε τον τράχηλο υπερηχογραφικά κάθε μήνα, τόσο για το μήκος του, όσο και για τη διαστολή του. Φυσικά, όπως κάθε χειρουργική πράξη, έχει ένα ποσοστό (πολύ μικρό) αποτυχίας, με σοβαρότερη επιπλοκή αυτήν της μόλυνσης της μήτρας. Στην περίπτωση αυτή, λαμβάνετε ισχυρή αντιβίωση και αφαιρείται αμέσως το ράμμα της περίδεσης. Όπως όμως σας είπα και στην αρχή, ο κίνδυνος αυτός είναι πολύ μικρότερος σε σχέση με τον κίνδυνο του πρόωρου τοκετού.

Εναλλακτικά, θα μπορούσατε να λαμβάνετε προγεστερόνη κολπικά σε καθημερινή βάση, με περιορισμό όμως της φυσικής δραστηριότητας, και μόνο αν συντρέχουν ορισμένες προϋποθέσεις κατά την κρίση του θεράποντος γυναικολόγου.

 

Χριστίνα Π. Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Αγαπητή φίλη, κρίνοντας με βάση τα δεδομένα που μου δίνετε, δηλαδή το ιστορικό σας και το μήκος του τραχήλου στο υπερηχογράφημα αυχενικής διαφάνειας, η γνώμη μου είναι ότι χρειάζεται να κάνετε περίδεση, γιατί περισσότερο κινδυνεύετε από έναν πρόωρο τοκετό παρά από μία μόλυνση της μήτρας λόγω της περίδεσης. Η περίδεση είναι μία απλή χειρουργική πράξη, που όταν γίνεται εν ψυχρώ (δηλαδή προγραμματισμένα και όχι επειγόντως) και αφού έχει προηγηθεί καλλιέργεια κολπικού υγρού (να είναι στείρα), έχει μικρές πιθανότητες αποτυχίας. Αν όλα πάνε καλά, δεν θα χρειάζεται να περιορίσετε τις δραστηριότητές σας για το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης, φυσικά μέσα σε λογικά πλαίσια. Θα πρέπει να παρακολουθείτε τον τράχηλο υπερηχογραφικά κάθε μήνα, τόσο για το μήκος του, όσο και για τη διαστολή του. Φυσικά, όπως κάθε χειρουργική πράξη, έχει ένα ποσοστό (πολύ μικρό) αποτυχίας, με σοβαρότερη επιπλοκή αυτήν της μόλυνσης της μήτρας. Στην περίπτωση αυτή, λαμβάνετε ισχυρή αντιβίωση και αφαιρείται αμέσως το ράμμα της περίδεσης. Όπως όμως σας είπα και στην αρχή, ο κίνδυνος αυτός είναι πολύ μικρότερος σε σχέση με τον κίνδυνο του πρόωρου τοκετού.

Εναλλακτικά, θα μπορούσατε να λαμβάνετε προγεστερόνη κολπικά σε καθημερινή βάση, με περιορισμό όμως της φυσικής δραστηριότητας, και μόνο αν συντρέχουν ορισμένες προϋποθέσεις κατά την κρίση του θεράποντος γυναικολόγου.

 

Χριστίνα Π. Βάντζου

 

κα Βαντζου, σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας!!!!! ομολογω οτι την βρηκα ιδιαιτερως κατατοπιστικη!!!! κ εγω αυτην την εντυπωση ειχα για την περιδεση, αλλα οφειλω να παραδεχτω οτι ο γυναικολογος που μου εκανε την αυχενικη με τρομαξε λιγο....δεν πειραζει θα δω τι θα μου πει κ ο γυναικολογος μου τη τετερτη!!!!!

κ παλι ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια θελω τξν γνωμη σας για μια φιλη μου. Ειναι εγκυος τωρα μπηκε στον 6 μηνα.ο γιατρος της της ειπε πως θα γεννησει προωρα γιατι ο τραχυλος ηταν 18 της εδωσε μια αλοιφη να βαζει κ μολις την ξανα ειδε μετα απο μια βδομαδα 10 μερες ο τραχυλος της ηταν 14..ρε κοριτσια δεν ξερω απο αυτα εγω αλλα δεν ειναι λιγο ο αριθμος που της λεει για τον τραχυλο??14??? Της ειπε να παει την αλλη βδομαδα να κανει περιηδηση...κ να κατσει κατω να μπει τολαχιστον στον 7ομο μηνα για να ειναι βιωσημο...εσεις τι λετε ρε κοριτσια??απο πειρα..(γιατι ο γιατρος της δεν ειναι κανας εμπειρος-επαρχια)

Link to comment
Share on other sites

koritsia geia sas ti na kanw telika na thn kanw h oxi thn peridesh?

 

καλημερα!!!εγω προσωπηκα εχω κανει περιδεση λογο χαλαρου τραχηλου,και ειμαι μια χαρα.την εχω κανει την 20 εβδομαδα και τωρα ειναι στην 29.ο γιατρος τι σου εχει πει;;;ειναι απαραιτητη;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!εγω προσωπηκα εχω κανει περιδεση λογο χαλαρου τραχηλου,και ειμαι μια χαρα.την εχω κανει την 20 εβδομαδα και τωρα ειναι στην 29.ο γιατρος τι σου εχει πει;;;ειναι απαραιτητη;

 

ποσο μηνων εισαι;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλημερα! Διάβασα όλα τα ποστ αυτού του τοπικ κ κάπου διάβασα ότι υπάρχουν κ κίνδυνοι, όπως άλλωστε σε κάθε επέμβαση. Αυτό που με ανησύχησε όμως ειναι το χειρότερο σενάριο, μικρόβιο στη μήτρα. πως μπορεί να συμβεί αυτό, εφόσον η επέμβαση γίνεται στον τραχηλο; και πως μπορεί να επηρεαστεί τελικά το έμβρυο; και εχει συμβεί σε κάποια;

εδώ ευτυχώς διάβασα μονο ιστορίες με αίσιο τέλος.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...