Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΠΑΣΜΟΙ Πυρετικοί ή μη πυρετικοί σπασμοί (15 μηνών)


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια! Δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλα τα μηνύματα του thread, αν και το έχω ξαναδιαβάσει όλο πριν λίγους μήνες που είχαμε το 3ο (3ο και 4ο πακέτο) επεισόδιο σπασμών με τη μία μικρή μέσα σε 3 μόνο μήνες από το προηγούμενο και ... εντάξει οι ομοιοπαθούσες σίγουρα καταλαβαίνουν. Τρέμω πότε θα γίνει το επόμενο... που θα είμαι και βάζω τα κλάματα όταν διαβάζω τις ιστορίες σας... Στο θέμα μας όμως, σας γράφω γιατί κυκλοφορεί στο εμπόριο ένα θερμόμετρο που προσαρμόζεται στην κοιλίτσα του παιδιού και το μετράει κάθε λίγα δευτερόλεπτα. Είναι ασύρματο. Το ρυθμίζεις σε ποιά θερμοκρασία θέλεις να σε ειδοποιεί και έχεις τη συσκευή κοντά σου. Έτσι κατάφερα να κοιμηθώ και να βάλω και το παιδί στο κρεβάτι του. Εγώ το βρήκα στο site του Λητώ. Φαντάζομαι ότι υπάρχουν και άλλα τέτοιου είδους - για να μην κάνω και διαφήμιση. Δεν ξέρω αν της κάνει και κακό η ακτινοβολία μια και είναι ασύρματο. Εύχομαι σε όλους να μην ξανασυμβεί τέτοιο επεισόδιο στα παιδάκια μας!

eNortjKzUjI0NDQ2slCyBlwwFVcCzQ,,48.pngeNortjKzUjI0NDQ2slSyBlwwFVoCzg,,98.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το ένα επεισόδιο στο σπίτι ενώ ξεκινούσαμε για το νοσοκομείο με πυρετό 40 - μή σου πω πάνω απο 40 π α ν ι κ ό ς - και το δεύτερο στο νοσοκομείο με τον πυρετό ακόμη 40. Μετά έπεσε ο πυρετός και ηρέμησε! Εμείς ασ'τα! Εμείς της δώσαμε epistatus και στο νοσοκομείο strezolid (δεν ξέρω και πως γραφεται).

eNortjKzUjI0NDQ2slCyBlwwFVcCzQ,,48.pngeNortjKzUjI0NDQ2slSyBlwwFVoCzg,,98.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλες εύχομαι να είστε όλοι καλά και τα ζουζουνάκια σας προτύστος. Ελένη εγώ έχω πάρει απ το ίντερνετ ένα θερμόμετρο μη επαφής και πολύ με βόλεψε μη σου πω το λάτρεψα κιόλας. δεν θυμάμαι πως λέγεται άλλα πατάς ένα κουμπάκι δείχει στο προσωπάκι του παιδιού δύο κόκκινες κιλίδες το πας κοντά ώστε να γίνει μία και έτοιμη η θερμοκρασία. έκανε βέβαια κάποιο 100στάρικο τότε πριν 5 χρόνια άλλα ακόμα θυρίο είναι φτου φτου. το άλλο που ρωτάς για το σιροπάκι που σας έδωσαν δεν το ξέρω εγώ κλισματάκι είχα το στεσολιντ και είχα δείξει στους πάντες πως να το κάνουν σε περίπτωση απουσίας μου γιατί ο δικός μου ανέβαζε πολύ ξαφνικά δεν τον προλάβενα με τίποτα. μάλιστα εγώ το χρεισημοποίησα μια φορά στον μικρό μου όταν έκανε το πρώτο επεισόδιο και αφού ηξερα τι ήταν αυτό που έβλεπα να συμβένει και πολύ χάρικα που το σκέφτηκα και που βρήκα την ψυχραιμία και δεν περίμενα να φτάσω στο νοσοκομείο και γενικά δεν ταλαιπωρήθηκε καθόλου ο μικρός που ήταν δεν ήταν 2 τότε. αυτά δεν θυμάμαι τίποτα άλλο να ρώτησες ότι θέλεις μακάρι να μπορούμε να βοηθήσουμε και μακάρι να μην σου χρειαστεί ποτέ τίποτα από αυτά φιλικά Μαργαρίτα.

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γειά σας και απο εμένα ξανά κορίτσια!!! Κατ' αρχήν καλή χρονιά σε όλες και εύχομαι όλα όσα εμφανίζονται να είναι περαστικά για τα παιδάκια μας και πάνω απο όλα αντιμετωπίσιμα!!! Εχω περίπου 2 χρόνια να γράψω εδώ αλλά ενημερώθηκα για όλες και όλους σας διαβάζοντας τα post που έχετε κάνει παραπάνω!!! Εγώ να σας ενημερώσω οτι τα δυδιμάκια μου είναι πια σχεδόν 9 χρονών και πάμε στην τρίτη τάξη (ζόρικα είναι), αρρωσταίνουμε βέβαια λιγότερο μιας και έχουμε μεγαλώσει πια αλλα ο φόβος πάντα υπάρχει για τον πιτσιρικά μου!!! Βέβαια έχουμε να δούμε επεισόδιο σπασμών απο το νηπιαγωγείο δηλαδί 3 χρόνια τώρα αλλά δεν σας κρύβω οτι και φέτος το Σεπτέμβριο πριν ανοίξουν τα σχολεία αγόρασα άλλο 1 κουτί Stezolid και το έχω στο ψυγείο!!! Ο άντρας μου βέβαια με είπε υστερική αλλά εγώ έτσι κοιμάμαι ποιο εύκολα!!!! Τέλος πάντων μην το βάζετε κάτω και να έχετε πίστη... εμείς οι μαμάδες πρέπει να είμαστε δυνατές για να μπορούμε να αντιμετωπίζουμε όλες αυτές τις δύσκολες καταστάσεις!!! Για εσάς μανούλες που τώρα μπαίνετε στο μεγάλο πρόβλημα που ονομάζεται ΠΥΡΕΤΙΚΟΙ ΣΠΑΣΜΟΙ έχω μόνο να ευχηθώ κουράγιο και υπομονή... με τη δική σας φροντίδα όλα θα πάνε καλά και θα περάσουν και εύχομαι μια μέρα να γυρίσετε να διαβάσετε τα post αυτού του θέματος και να δώσετε κουράγιο και στις νεότερες μανούλες που θα το χρειάζονται!! Τελικά έχοντας βγει (νομίζω) απο το πρόβλημα διαπιστώνω οτι είναι πολύ συχνό φαινόμενο οι πυρετικοί σπασμοι και πλέον απόλυτα αντιμετωπίσιμο!!! Φιλιά πολλά σε όλες σας και εύχομαι ότι καλλίτερο για τα παιδάκια μας!!!!

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ένα επεισόδιο στο σπίτι ενώ ξεκινούσαμε για το νοσοκομείο με πυρετό 40 - μή σου πω πάνω απο 40 π α ν ι κ ό ς - και το δεύτερο στο νοσοκομείο με τον πυρετό ακόμη 40. Μετά έπεσε ο πυρετός και ηρέμησε! Εμείς ασ'τα! Εμείς της δώσαμε epistatus και στο νοσοκομείο strezolid (δεν ξέρω και πως γραφεται).

 

Κάπως έτσι ξεκίνησε και το δικό μας ταξίδι σε αυτή τη κατάσταση.... μόνο που το θυμάμαι ανατρυχιάζω!!!

.png
Link to comment
Share on other sites

Ελένη εγώ έχω πάρει απ το ίντερνετ ένα θερμόμετρο μη επαφής και πολύ με βόλεψε μη σου πω το λάτρεψα κιόλας. δεν θυμάμαι πως λέγεται άλλα πατάς ένα κουμπάκι δείχει στο προσωπάκι του παιδιού δύο κόκκινες κιλίδες το πας κοντά ώστε να γίνει μία και έτοιμη η θερμοκρασία. έκανε βέβαια κάποιο 100στάρικο τότε πριν 5 χρόνια άλλα ακόμα θυρίο είναι φτου φτου.

 

 

Και εγώ αυτό το θερμόμετρο έχω αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορώ να του δώσω τα στοιχεία!!! Είναι απίθανο γιατί δεν ενοχλείς καθόλου το παιδί ότι ώρα και να είναι!! Τώρα δε που μεγαλώσανε το χρησιμοποιούμενε μόνα τους και στον εαυτό τους και σε εμάς!!! Εχει πλάκα!!

.png
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτα προς το παρον, ελπιζω να μιλαμε μονο για να λεμε ποσο καλα παμε!

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα και εγώ τότε είχα συντροφιά στο πόνο μου αυτό το site και τις κοπελιές που γνώρισα εδώ!!! Οτι θες να το ρωτάς χωρίς να το σκεφτεσαι!!!

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω προσωπική εμπειρία από σπασμούς- πυρετικούς και μη -από το παιδί μου, η μαγνητική της είναι φυσιολογική, το εγκεφαλογράφημα δεν είναι και πολύ καλό. Καταλαβαίνω λοιπόν την ψυχολογική κατάσταση όλων των γονιών σε αυτό το θέμα. Η αλήθεια είναι, όμως ότι διαβάζοντας ό,τι έχει γραφτεί εδω αγχώθηκα περισσότερο από ότι πριν.

Κατάλαβα ότι είχα την τύχη να έχω σωστή ενημέρωση από γνωστούς μου γιατρούς και για αυτό και κάνω αυτή την παρέμβαση.

Δεν χρειάζονται υπερβολικές αντιδράσεις. Αυτό που συμβαίνει στα παιδιά μας είναι τρομακτικό αλλά δεν απειλεί την ζωή τους. Εμείς πρώτοι πρέπει να είμαστε ψύχραιμοι ώστε να μην μεταδώσουμε τον φόβο μας σε αυτά και να μην καταλήξουμε να περιστρέφεται η ζωή μας γύρω από το αν θα κάνει ή όχι το παιδί μας σπασμούς.

Αν το παιδί μας έχει ξανακάνει σπασμούς απλά ακολουθούμε τις οδηγίες του γιατρού μας όσο πιο ψύχραιμα γίνεται.

Αν είναι η πρώτη φορά γυρνάμε το παιδί στο πλάι και τρέχουμε στο νοσοκομείο.

Αν δεν σας έχει συμβεί ποτέ, μια γενική ενημέρωση για παροχή πρώτων βοηθειών αρκεί από το να βυθίζεστε σε φόρουμ και να τρομοκρατήστε με ιστορίες γονέων που το έχουν ζήσει- το πιο πιθανό είναι να μην σας συμβεί ποτέ.

Το παιδί μου στο πρώτο επεισόδιο σπασμών που έκανε, φτάσαμε στο νοσοκομείο σε μετακριτική φάση (όπως ξέρω τώρα) και άρα δεν χρειαζόταν να γίνει τίποτα άλλο παρά να την παρακολουθούν. Αντί για αυτό, η ειδικευόμενη εκεί της έκανε διαζεπάμη (ενώ το παιδί στην ουσία συνερχόταν) και στην συνέχεια της χορηγήθηκε ενδοφλέβια αγωγή πολύ βαριά -από φόβο, μας είπαν, να μην επαναληφθεί το επεισόδιο. Το αποτέλεσμα ήταν το παιδί να μην μπορεί να περπατήσει δύο μέρες λόγω των φαρμάκων και να έχει επηρεαστεί σαφώς και η συμπεριφορά της (λόγω των φαρμάκων). Φύγαμε με σύσταση της παιδονευρολόγου του νοσοκομείου για αντιεπηλιπτική αγωγή. Σε δύο μέρες ταξιδέψαμε στην Αθήνα και είδαμε εκεί παιδονευρολόγο. Μας καθησύχασε πλήρως. Δεν ξεκινήσαμε αγωγή.

Στο δεύτερο επεισόδιο σπασμών επί πυρετού, πριν τέσσερις μέρες, της χορήγησα διαζεπάμη σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού. Πήγαμε στο νοσοκομείο σε μετακριτική φάση, όπου τους τόνισα να μην χορηγηθεί τίποτα περιττό στο παιδί. Συνήλθε σε ένα τέταρτο και είμαστε μια χαρά.

Οι σπασμοί μπορεί να επαναληφθούν. Μπορεί στο μέλλον να χρειαστεί να κάνουμε αγωγή. Είμαστε όμως ψύχραιμοι, κοντά στο παιδί μας και φροντίζουμε να βλέπουμε το θέμα στις πραγματικές του διαστάσεις, χωρίς υπερβολές και δράματα ώστε να διατηρούμε την ψυχική μας ισορροπία και να εξασφαλίζουμε μια φυσιολογική ζωή για το παιδί μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΓΡΑΦΩ ΞΑΝΑ

Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ 3 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΚΑΝΕ ΠΑΛΙ ΕΠΕΙΣΟΔΕΙΑ 4 ΜΕΣΑ ΣΕ 20 ΜΕΡΕΣ ΝΟΣΗΛΕΥΤΗΚΑΜΕ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΩΝ ΚΑΝΑΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

ΕΓΩ ΟΜ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΩ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ,ΠΕΘΑΙΝΩ .....ΕΠΑΝΕΡΧΕΤΕ ΣΤΟ 3ΛΕΠΤΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΜΟΥ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ

ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΟΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΟΝΕΥΡΟΛΟΓΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕΙ?

ΤΟΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΓΡΑΦΩ ΞΑΝΑ

Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ 3 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΚΑΝΕ ΠΑΛΙ ΕΠΕΙΣΟΔΕΙΑ 4 ΜΕΣΑ ΣΕ 20 ΜΕΡΕΣ ΝΟΣΗΛΕΥΤΗΚΑΜΕ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΩΝ ΚΑΝΑΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

ΕΓΩ ΟΜ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΩ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ,ΠΕΘΑΙΝΩ .....ΕΠΑΝΕΡΧΕΤΕ ΣΤΟ 3ΛΕΠΤΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΜΟΥ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ

ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΟΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΟΝΕΥΡΟΛΟΓΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕΙ?

ΤΟΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ

 

καλησπερα,

σου συστηνω ανεπιφυλακτα τον Κο.Γιουρουκο.Σας ευχομαι περαστικα και ολα να πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 χρόνια μετά...

Γεια σας. Έχω έναν παιδάκι 2 μισή ετών. Πριν λίγες μέρες έκανε πυρετικό σπασμό (στο 37,8), ενώ είχε ήδη διαγνωστεί με Στρεπτόκοκκο. Νοσηλεύτηκε για 3 μέρες για προληπτικούς λόγους και όλα είναι καλά. Εχει κάποια μανούλα ανάλογη εμπειρία? Πως εξελίχθηκε μετά? Σας ξανά έκανε σπασμούς μέχρι τα 5-6 χρόνια?

 

Επίσης..Θεωρησα σωστό να ενημερώσω το σχολείο του παιδιού μου (δημόσιος παιδικός σταθμός). Ωστόσο η διευθύντρια φοβήθηκε πολύ μήπως συμβεί στα δικά τους χέρια ένας  πυρετικος σπασμος και μου ζητάνε υπεύθυνη δήλωση δική μου κ της παιδιάτρου ότι με δική μας ευθύνη το παιδάκι θα συνεχίσει το σχολειο. Ακόμη προσπαθούν να με πείσουν να μην τον αφήνω να κοιμάται εκεί πλέον και να τον παίρνω νωρίτερα. όλα αυτά με βάση το κανονισμό του δήμου μας, ο οποίος λέει ότι το προσωπικό του σχολείου δε παρεμβαίνει ιατρικά (πχ δε μπορούν ούτε ντεπον να δώσουν). Έσας πως σας αντιμετώπισαν στο σχολείο?

Σας ευχαριστώ..

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...