Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξαφνικά αρνείται να φάει!


angelina

Recommended Posts

3 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

 Δοκιμάσαμε κ πεπόνι. 1η μέρα το έφαγε. Άνοιγε το στόμα κ περίμενε σαν τρελό! 

2 η μέρα φάγαμε αλλά όχι όμως όπως την πρώτη μέρα. 3 η μέρα τα πράγματα δυσκολεύουν έφαγε στην αρχή μετά τίποτα. 

4 η μέρα δεν έφαγε καθόλου.

Πάει κ το πεπόνι...

Στην αρχή σαν κάτι καινούργιο είχε ενθουσιαστεί μετά το άφησε.

Σήμερα θα δώσω αχλάδι μπανάνα. Εάν φάει σημαίνει ότι θέλει συνεχώς αλλαγές! 

 

Mε τόσο άγχος για το φαγητό από τώρα, κινδυνεύεις να δημιουργήσεις ένα εξαιρετικά δύστροπο στο φαγητό παιδί. Από τις καλύτερες συμβουλές προς νέους γονείς είναι πιστεύω το να θυμούνται ότι δουλεια του γονιού είναι να προσφέρει τακτικά και θρεπτικά γεύματα, ενώ απόφαση του παιδιού είναι το αν και πόσο θα φάει. Σε ένα μωράκι όπως έχεις εσύ, βεβαιώνεσαι ότι πίνει κατάλληλο για βρέφη γάλα, ότι έχει αρκετά τσίσα και δεν πέφτει απότομα σε καμπύλες ανάπτυξης. Από εκεί και πέρα, δεν υπάρχει λόγος για άγχος. Η αγωνία που έχεις για το αν θα φάει φρούτα και πόσο, τελικά θα γυρίσει μπούμερανγκ. Τα παιδιά μαθαίνουν να τρώνε ό,τι υπάρχει σπίτι. Αν εχεις φρούτα, θα τρώει φρούτα. Αν δε σας βλέπει ποτέ να τρώτε φρούτα, και γύρω από το φρούτο στήνεται ολόκληρη επιχείρηση και εκδηλώνεται μία αγωνία, θα μάθει ότι είναι μίας πρώτης τάξης ευκαιρία για παζάρι: "Ας φτύσω το φρούτο να με προσέξουν", "ας φτύσω αυτό να δω τι θα μου φέρουν μετά" κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 201
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έφαγε τα φρούτα. Μπανάνα αχλάδι πορτοκάλι.  Άρα δεν θέλει να τρωει πάνω από 1-2 μέρες το ίδιο. Οπότε θα κάνω αλλαγές. 

Εάν ήταν ένα μεγαλύτερο παιδί δεν θα αγχωνομουν τοσο πολύ. Έτσι θέλω να πιστεύω..

Η αλήθεια είναι όμως ότι με την βοήθεια σας έχω αποβάλει αρκετό άγχος! 

Δεν ανησυχώ τόσο που δεν τρώει φρούτα που θα φάει λιγότερο το μεσημέρι που δεν θα κοιμηθεί ή εάν κοιμηθεί πολύ...

Γενικά έχω ηρεμήσει αρκετά. Γιατί λίγο ακόμη κ θα είχα τρελαθεί! ! !

Κ άκουσα μια συμβουλή από μια άλλη μαμά που έχει βοηθήσει πολύ.

Μου είπε κάνε της δουλείες μαζί με το παιδί κ όχι  όταν το παιδί κοιμηθεί(με μέτρο βέβαια δεν θα αφήσουμε το παιδί να παίζει μόνο του συνεχώς).Έτσι το παιδι θα μάθει κ να κάθεται λίγο μόνο του κ εσύ  όταν το παιδί κοιμάται θα μπορείς να κοιμηθείς κ θα είσαι ξεκούραστη. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , λιλουμ είπε:

 

Μου είπε κάνε της δουλείες μαζί με το παιδί κ όχι  όταν το παιδί κοιμηθεί(με μέτρο βέβαια δεν θα αφήσουμε το παιδί να παίζει μόνο του συνεχώς).Έτσι το παιδι θα μάθει κ να κάθεται λίγο μόνο του κ εσύ  όταν το παιδί κοιμάται θα μπορείς να κοιμηθείς κ θα είσαι ξεκούραστη. 

 

Εννοείς ότι τώρα περιμένεις να κοιμηθεί για να κάνεις δουλειές; Και δεν έχεις αρρωστήσει ακόμη;;; Πότε κοιμάσαι κοπέλα μου;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Εννοείς ότι τώρα περιμένεις να κοιμηθεί για να κάνεις δουλειές; Και δεν έχεις αρρωστήσει ακόμη;;; Πότε κοιμάσαι κοπέλα μου;

Έτσι έκανα! Περίμενα να κοιμηθεί για να μαγειρέψω να βάλω σίδερο κ γενικά να κάνω τα πάντα. Με αποτέλεσμα να είμαι πτώμα από την κούραση. Από της 07:00 μεχρι της 22:00 όρθια!

Τώρα όμως κάνω κάποιες δουλειές με το παιδί. π.χ χθες το πρωί έβαλα σίδερο βέβαια έκανα πάρα πολλά διαλύματα. Μετά μαγείρεμα μαζί αλλά το μεσημέρι κοιμήθηκα κ εγώ!  Κ όταν ξύπνησε παίξαμε κ μετά πήγαμε βόλτα. Σήμερα σκούπισμα μαζί(κάθεται στο ριλάξ κ δεν κλαίει καθόλου,μάλλον του άρεσε ο θόρυβος)  μαγείρεμα κ ύπνος μετά μαζί του. Το απόγευμα βολτούλα.

 

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που εχεις ηρεμησει αρκετα κ με το νεο πλανο για τις δουλειες

Γενικα ομως μικρα παιδια μικρα αγχη,μεγαλα παιδια μεγαλα αγχη

Για μενα προσωπικα πριν τους 6μηνες με την κορη μου ηταν αδυνατο να κανω το οτιδηποτε.μονο αγκαλια καθοταν κ κοιμοταν.ευτυχως μετα αλλαξε.ο μικρος πιο καλοβολος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εφόσων του αρέσει να δοκιμάζει κάθε φορά κάτι διαφορετικό εντάξε του στο πρόγραμμα κ φρούτα εποχής ( εάν δεν έχεις βάλει κάτι άλλο καινούργιο την ίδια περίοδο ) είναι κριμαα να φύγει το καλοκαίρι κ να μην έχει δοκιμασει εποχιακά φαγακια ..!!! Όπως προσπάθησε να του δίνεις κ κομματάκια μήπως του αρέσουν ή και λιγότερο αλεσμένα..!!! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Χαιρομαι που εχεις ηρεμησει αρκετα κ με το νεο πλανο για τις δουλειες

Γενικα ομως μικρα παιδια μικρα αγχη,μεγαλα παιδια μεγαλα αγχη

Για μενα προσωπικα πριν τους 6μηνες με την κορη μου ηταν αδυνατο να κανω το οτιδηποτε.μονο αγκαλια καθοταν κ κοιμοταν.ευτυχως μετα αλλαξε.ο μικρος πιο καλοβολος

Κ εγώ είχα θέμα αγκαλιά. Δεν καθόταν πουθενά(ριλαξ καρεκλάκι καροτσι) κ ήταν αγκαλιά κ βολτες συνέχεια στο σπίτι. Οπότε όταν άρχισε με μεγάλη δυσκολία κ με πολλές προσπάθειες στο ριλαξ κοιτούσα να είμαι συνέχεια δίπλα του να του μιλάω να του δίνω παιχνίδια να τραγουδάω, ώστε να μπορέσω όσο το δυνατόν περισσότερο να τον κρατήσω στο ριλαξ οπότε μηδέν χρόνος για δουλειές! Σιγά σιγά όμως αυτό είδα ότι είναι πρόβλημα γιατί κ ήμουν απίστευτα κουρασμενη κ όπως πάντα δεν μπορούσα ούτε τουαλέτα να πάω. Τον άφηνα μόνο του κ έκλαιγε! ! !

Κ ακόμη κάνουμε αγώνα για να μάθει να κάθεται μόνος του! θέλει κάποιος να είναι συνεχώς μαζί του.  Βέβαια  τα πράγματα πάνε αρκετά καλα

πρίν από 22 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

Εφόσων του αρέσει να δοκιμάζει κάθε φορά κάτι διαφορετικό εντάξε του στο πρόγραμμα κ φρούτα εποχής ( εάν δεν έχεις βάλει κάτι άλλο καινούργιο την ίδια περίοδο ) είναι κριμαα να φύγει το καλοκαίρι κ να μην έχει δοκιμασει εποχιακά φαγακια ..!!! Όπως προσπάθησε να του δίνεις κ κομματάκια μήπως του αρέσουν ή και λιγότερο αλεσμένα..!!! 

Φοβάμαι να δώσω κομμάτια. Κ έχω δοκιμάσει να τα λιώσω με πιρούνι αλλά δεν τα έφαγε.

Σίγουρα θα βάλω κ αλλά φρούτα.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε τότε την αρχή με άλλα φρούτα. Κ σιγά σιγά θα μάθει κ στα λιγότερο αλεσμένα....!!!! Εγώ πάντως για την απασχολήσει ( αν και δεν είχαμε πρόβλημα αγκάλιας καθόταν μόνος του οπουδήποτε ) του είχα στρώσει στο πάτωμα και του είχα βάλει παιχνιδάκια να παίζει και χεροτανε πάρα πολύ ...!!! Ουσιαστικά από τον 8 μήνα κ μετά το είχαμε καταργήσει τέλειος το ριλαξ δε μέναμε καθόλου εκεί γιατί ήθελε να σηκώνετε κ δε του άρεσε να είναι εγκλωβισμένος εκεί.!!

Link to comment
Share on other sites

Μη φοβασαι τα κομματια.δωσε μπανανα,αβοκαντο η βρασμενα μηλο,αχλαδι,καροτο,πατατες,κολοκυθια

Στην κορη μου δ την αφηνα μονη.ειχα την πολυτελεια λογω ενος προβληματος που ειχα το πρωτο διμηνο να εχω τη μαμα μου για ολα.τουαλετα πηγαινα με τη μικρη στο καροτσι.μετα ισα να μαγειρεψω.ολα τα αλλα οταν ηταν ο αντρας μου σπιτι.αλλα κοιμομουν οποτε κοιμοταν.μετα τους 6μηνες εγινε πολυ ανεξαρτητη κ εξακολουθει να ειναι

Επισης απο 8-10μηνων κ η κορη μου δ ετρωγε,αλλα θηλαζε παρα πολυ,κ ηταν κ 9κιλα.ο μικρος δ ειναι τοσο κολλημενος.κ απο κιλα 7,5.εχω ενα αγχος αλλα ελεγχομενο.σημερα ξεκινησε με ορεξη να φαει νεκταρινι,χαρηκα κ γω,τελικα εφαγε μια φετα

Ειναι απολυτα φυσιολογικο να μην μενει μονος.οταν θα νιωσει αυτοπεποιθηση θα μεινει

Για τα κομματια φαγητου εχει κ κτ γκατζετακια που βγαινει απο την τρυπουλα για να μη φοβασαι.απασχολουνται πολυ με το φαι ετσι

http://www.letoshop.gr/default.aspx?id=22&cId=92&pId=61274

κτ τετοιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 28/7/2017 at 2:25 ΜΜ, vicky86 είπε:

Μη φοβασαι τα κομματια.δωσε μπανανα,αβοκαντο η βρασμενα μηλο,αχλαδι,καροτο,πατατες,κολοκυθια

Στην κορη μου δ την αφηνα μονη.ειχα την πολυτελεια λογω ενος προβληματος που ειχα το πρωτο διμηνο να εχω τη μαμα μου για ολα.τουαλετα πηγαινα με τη μικρη στο καροτσι.μετα ισα να μαγειρεψω.ολα τα αλλα οταν ηταν ο αντρας μου σπιτι.αλλα κοιμομουν οποτε κοιμοταν.μετα τους 6μηνες εγινε πολυ ανεξαρτητη κ εξακολουθει να ειναι

Επισης απο 8-10μηνων κ η κορη μου δ ετρωγε,αλλα θηλαζε παρα πολυ,κ ηταν κ 9κιλα.ο μικρος δ ειναι τοσο κολλημενος.κ απο κιλα 7,5.εχω ενα αγχος αλλα ελεγχομενο.σημερα ξεκινησε με ορεξη να φαει νεκταρινι,χαρηκα κ γω,τελικα εφαγε μια φετα

Ειναι απολυτα φυσιολογικο να μην μενει μονος.οταν θα νιωσει αυτοπεποιθηση θα μεινει

Για τα κομματια φαγητου εχει κ κτ γκατζετακια που βγαινει απο την τρυπουλα για να μη φοβασαι.απασχολουνται πολυ με το φαι ετσι

http://www.letoshop.gr/default.aspx?id=22&cId=92&pId=61274

κτ τετοιο

Να σε ρωτήσω κάτι  αν κ δεν θα έπρεπε εδώ αλλά για να μην ανοίγω νέο θέμα κ μιας που το αναφέρεις.

Πως βοήθησες το παιδακι σου από 6 μηνών να γίνει ανεξάρτητο;;

Λόγω ότι έμεινα αρκετό καιρό στη πεθερά κ μέναμε πολλά άτομα μαζί το μωρό μου είχε μάθει συνεχώς αγκαλιά κ ότι μπορεί συνεχώς να είναι πάνω από το κεφάλι του κάποιος, τώρα που γύρισα σπίτι(αν κ έχουμε έναν μήνα) δεν λέει να σταματήσει να κλαίει! Δεν μπορώ να κάνω τίποτα απολύτως. Κάνω το γάλα μαζί του (στην αγκαλιά μου) αλλιώς χαλασμός... ειναι να κάνω τα φρούτα κ κλαίει σπαρακτικα! Κ γενικά δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Πολύ δύσκολα! Έχω θέμα κυρίως όταν είναι να ετοιμάσω το φαγητό του. Ξεκινάω μια ώρα πρίν! !  !

Και κάτι ακόμα.  Όταν έρχεται η μαμά μου κυρίως για να με βοηθήσει σε καμία δουλειά κ κυρίως να κάνω μπάνιο βλέπω τον μικρό που με κοιτάζει κ θέλει να έρθει στην αγκαλιά μου. Δεν κλαίει με την μαμά μου τους έχω αφήσει κ μόνους. Βλέπω όμως ότι αρχίζει κ κολλάει μαζί μου. Εννοείται ότι το βρίσκω φυσιολογικό είμαι η μαμά του κ είμαι 24 ώρες το 24 ωρο μαζί του κ τον φροντίζω εγώ αποκλειστικά( ο μπαμπάς λείπει λόγω δουλειάς) αυτό όμως που φοβάμαι είναι ότι θα έχουμε θέμα όταν πάω για δουλειά. Δεν θέλω να τον αφήσω να κλαίει. Θέλω να περνάει καλά με την γιαγιά του. Πως θα μπορούσα να τον βοηθήσω;

 

Κ τέλος τρώμε τα φρούτα μας. Όχι όλο αλλά όχι κ 2-3 κουταλιές. Έβαλα μια ολόκληρη μπανάνα με τα άλλα φρούτα κ τα τρωει. Ελπίζω να συνεχίσει.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Να σε ρωτήσω κάτι  αν κ δεν θα έπρεπε εδώ αλλά για να μην ανοίγω νέο θέμα κ μιας που το αναφέρεις.

Πως βοήθησες το παιδακι σου από 6 μηνών να γίνει ανεξάρτητο;;

Λόγω ότι έμεινα αρκετό καιρό στη πεθερά κ μέναμε πολλά άτομα μαζί το μωρό μου είχε μάθει συνεχώς αγκαλιά κ ότι μπορεί συνεχώς να είναι πάνω από το κεφάλι του κάποιος, τώρα που γύρισα σπίτι(αν κ έχουμε έναν μήνα) δεν λέει να σταματήσει να κλαίει! Δεν μπορώ να κάνω τίποτα απολύτως. Κάνω το γάλα μαζί του (στην αγκαλιά μου) αλλιώς χαλασμός... ειναι να κάνω τα φρούτα κ κλαίει σπαρακτικα! Κ γενικά δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Πολύ δύσκολα! Έχω θέμα κυρίως όταν είναι να ετοιμάσω το φαγητό του. Ξεκινάω μια ώρα πρίν! !  !

Και κάτι ακόμα.  Όταν έρχεται η μαμά μου κυρίως για να με βοηθήσει σε καμία δουλειά κ κυρίως να κάνω μπάνιο βλέπω τον μικρό που με κοιτάζει κ θέλει να έρθει στην αγκαλιά μου. Δεν κλαίει με την μαμά μου τους έχω αφήσει κ μόνους. Βλέπω όμως ότι αρχίζει κ κολλάει μαζί μου. Εννοείται ότι το βρίσκω φυσιολογικό είμαι η μαμά του κ είμαι 24 ώρες το 24 ωρο μαζί του κ τον φροντίζω εγώ αποκλειστικά( ο μπαμπάς λείπει λόγω δουλειάς) αυτό όμως που φοβάμαι είναι ότι θα έχουμε θέμα όταν πάω για δουλειά. Δεν θέλω να τον αφήσω να κλαίει. Θέλω να περνάει καλά με την γιαγιά του. Πως θα μπορούσα να τον βοηθήσω;

 

Κ τέλος τρώμε τα φρούτα μας. Όχι όλο αλλά όχι κ 2-3 κουταλιές. Έβαλα μια ολόκληρη μπανάνα με τα άλλα φρούτα κ τα τρωει. Ελπίζω να συνεχίσει.

 

Στην ηλικία των 6 μηνών είναι που αρχίζει το άγχος του αποχωρισμού με κορύφωση τους 18 μήνες. Μετά από τους 18 μήνες ξεκινάει η σταδιακή φάση της ανεξαρτητοποίησης. Λογικό αυτό αφού εκεί γύρω περίπου έχει περπατήσει, αρχίζει να επικοινωνεί με τη γλώσσα, να τρώει μόνο του κτλ. Οπότε απόλαυσε την προσκόλληση και τις αγκαλιές με το μωράκι σου και άσε τις ανεξαρτητοποιήσεις, εδώ νταγκλαράδες 40 χρονών δεν έχουν ανεξαρτητοποιηθεί, όχι το βρέφος ! J  Σταδιακά θα δεις που μόνο του θα απαγκιστρώνεται από σένα. Όταν είναι έτοιμο, τότε πρέπει να το ενθαρρύνεις (όχι να το πιέσεις). Αυτό έχω καταλάβει από όσα διάβασα και εφάρμοσα. Στο χρόνο γύρισα στη δουλειά και πέρα από μια μικρή γκρίνια στις αρχές, αν τυχόν ξύπναγε πριν φύγω, δεν είχα άλλο θέμα. Την υπόλοιπη μέρα δεν με αναζητά και περνάει μια χαρά. Η δουλειά του έχει περάσει ως κάτι δεδομένο, όλοι οι μεγάλοι πρέπει να δουλεύουν, τι να κάνουμε. Βέβαια όταν γυρνάω είμαστε συνέχεια μαζί, παίζουμε, πάμε βόλτες, μιλάμε, διαβάζουμε κτλ. για να αναπληρώσω το χρόνο.  

Link to comment
Share on other sites

Οι λέξεις μωρό και ανεξάρτητο δεν πάνε μαζί. Απλά όσο πιο ασφαλές νιώθει τόσο πιο εύκολα θα μπορεί να κάθεται εκτός αγκαλιάς, εκτός του οπτικού σου πεδίου, στο καρότσι, να παίζει λίγο μόνο του κλπ κλπ. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Να σε ρωτήσω κάτι  αν κ δεν θα έπρεπε εδώ αλλά για να μην ανοίγω νέο θέμα κ μιας που το αναφέρεις.

Πως βοήθησες το παιδακι σου από 6 μηνών να γίνει ανεξάρτητο;;

Λόγω ότι έμεινα αρκετό καιρό στη πεθερά κ μέναμε πολλά άτομα μαζί το μωρό μου είχε μάθει συνεχώς αγκαλιά κ ότι μπορεί συνεχώς να είναι πάνω από το κεφάλι του κάποιος, τώρα που γύρισα σπίτι(αν κ έχουμε έναν μήνα) δεν λέει να σταματήσει να κλαίει! Δεν μπορώ να κάνω τίποτα απολύτως. Κάνω το γάλα μαζί του (στην αγκαλιά μου) αλλιώς χαλασμός... ειναι να κάνω τα φρούτα κ κλαίει σπαρακτικα! Κ γενικά δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Πολύ δύσκολα! Έχω θέμα κυρίως όταν είναι να ετοιμάσω το φαγητό του. Ξεκινάω μια ώρα πρίν! !  !

Και κάτι ακόμα.  Όταν έρχεται η μαμά μου κυρίως για να με βοηθήσει σε καμία δουλειά κ κυρίως να κάνω μπάνιο βλέπω τον μικρό που με κοιτάζει κ θέλει να έρθει στην αγκαλιά μου. Δεν κλαίει με την μαμά μου τους έχω αφήσει κ μόνους. Βλέπω όμως ότι αρχίζει κ κολλάει μαζί μου. Εννοείται ότι το βρίσκω φυσιολογικό είμαι η μαμά του κ είμαι 24 ώρες το 24 ωρο μαζί του κ τον φροντίζω εγώ αποκλειστικά( ο μπαμπάς λείπει λόγω δουλειάς) αυτό όμως που φοβάμαι είναι ότι θα έχουμε θέμα όταν πάω για δουλειά. Δεν θέλω να τον αφήσω να κλαίει. Θέλω να περνάει καλά με την γιαγιά του. Πως θα μπορούσα να τον βοηθήσω;

 

Κ τέλος τρώμε τα φρούτα μας. Όχι όλο αλλά όχι κ 2-3 κουταλιές. Έβαλα μια ολόκληρη μπανάνα με τα άλλα φρούτα κ τα τρωει. Ελπίζω να συνεχίσει.

Συμφωνω με τα κοριτσια για την αγκαλια. Ας μην βιαζομαστε να κανουμε τα μωρακια μας ανεξαρτητα. Σε αυτες τις μικρες ηλικιες πρεπει να ειναι προσκολλημενα στη μαμα και οταν νιωσουν ασφαλεια θα ανεξαρτητοποιηθουν σταδιακα, συνηθως μετα τα 2-2,5 που δινουν περισσοτερο χρονο στο παιχνιδι. Δεν νομιζω οτι φταινε οι παππουδες που εμαθε την αγκαλια, απλα ετσι ειναι τα μωρα! Εγω που μενω μακρυα απ'τους παππουδες και τον βλεπανε 1 φορα την εβδομαδα για 3-4 ωρες παλι αγκαλιτσες ηθελε συνεχεια. Υπομονη χρειαζεται, και οπως σου απαντησαμε και στο παρακατω θεμα που ειχες ανοιξει, αν δεν την παλευεις....μαρσιπο!

κι αλλες μαμαδες απαντουν

 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Κατα βαση συμφωνω με τη μαιρη.αυτο που λεω ανεξαρτητη απο 6μηνων την εβαζα στο καρεκλακι μεχρι να κανω τα φρουτα πχ,η στο καροτσι μεχρι να κατουρησω.αλλα μαγειρευαμε αγκαλια.δουλειες εκανα οταν ηταν ο αντρας μου σπιτι,βολευε λογω βαρδιων

Απο 6μηνων που καθοταν καλα την ειχα στο πατωμα,περνουσε πολυ πιο δημιουργικα κ γω πιο ξεκουραστα

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα κάποια συμβουλή αν υπάρχει κάποια ομοιοπαθουσα!

Η μικρή μου είναι 9 μηνών και τον τελευταίο καιρό κάνουμε μαραθώνια γεύματα στερεών τροφών διότι άρχισε να μην ανοίγει καλά το στόμα με αποτέλεσμα η ποσότητα ανά κουταλιά να είναι για κλάματα!

Εκεί που τρώγαμε σε 20',τώρα θέλουμε μια ώρα και φυσικά δεν τη φτάνουμε ποτέ γιατί βαριέται,κουράζεται κλπ.

Υποψιάζομαι ότι ευθύνεται α αποθηλασμος και η εισαγωγή πλέον στη φόρμουλα και περιμένει για ευκολία το μπουκάλα να γεμίσει την κοιλιά της.

Υπάρχει κάποια που έκανε το μωράκι της να ανοίγει καλά το στόμα και με ποιο τρόπο;

Σημειωτέον ότι στο μόνο που ανοίγει τέρμα το στόμα είναι στο γιαούρτι που το λατρεύει

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, [email protected] είπε:

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα κάποια συμβουλή αν υπάρχει κάποια ομοιοπαθουσα!

Η μικρή μου είναι 9 μηνών και τον τελευταίο καιρό κάνουμε μαραθώνια γεύματα στερεών τροφών διότι άρχισε να μην ανοίγει καλά το στόμα με αποτέλεσμα η ποσότητα ανά κουταλιά να είναι για κλάματα!

Εκεί που τρώγαμε σε 20',τώρα θέλουμε μια ώρα και φυσικά δεν τη φτάνουμε ποτέ γιατί βαριέται,κουράζεται κλπ.

Υποψιάζομαι ότι ευθύνεται α αποθηλασμος και η εισαγωγή πλέον στη φόρμουλα και περιμένει για ευκολία το μπουκάλα να γεμίσει την κοιλιά της.

Υπάρχει κάποια που έκανε το μωράκι της να ανοίγει καλά το στόμα και με ποιο τρόπο;

Σημειωτέον ότι στο μόνο που ανοίγει τέρμα το στόμα είναι στο γιαούρτι που το λατρεύει

Η ζεστη μπορει να ευθυνεται για την μειωση της ορεξης. Κι εμενα ο μικρος μου το καλοκαιρι δεν ετρωγε τιποτε αλλο εκτος απο γιαουρτι και αγγουρι γιατι ειναι δροσιστικα. Ακομη και τωρα (3,5 χρ) μειωσε πολυ το φαγητο μολις αρχισαν οι ζεστες. Δινε της περισσοτερα κρυα φρουτα και λαχανικα. Εχε υποψην σου οτι και η ενοχληση απο τα δοντια κανει πολλα μικρα να μην θελουν να φανε, οποτε προτιμησε λιγο σκληροτερες τροφες αν πιστευεις οτι βγαζει δοντι. 

 
Link to comment
Share on other sites

On 9/7/2019 at 5:40 ΜΜ, [email protected] είπε:

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα κάποια συμβουλή αν υπάρχει κάποια ομοιοπαθουσα!

Η μικρή μου είναι 9 μηνών και τον τελευταίο καιρό κάνουμε μαραθώνια γεύματα στερεών τροφών διότι άρχισε να μην ανοίγει καλά το στόμα με αποτέλεσμα η ποσότητα ανά κουταλιά να είναι για κλάματα!

Εκεί που τρώγαμε σε 20',τώρα θέλουμε μια ώρα και φυσικά δεν τη φτάνουμε ποτέ γιατί βαριέται,κουράζεται κλπ.

Υποψιάζομαι ότι ευθύνεται α αποθηλασμος και η εισαγωγή πλέον στη φόρμουλα και περιμένει για ευκολία το μπουκάλα να γεμίσει την κοιλιά της.

Υπάρχει κάποια που έκανε το μωράκι της να ανοίγει καλά το στόμα και με ποιο τρόπο;

Σημειωτέον ότι στο μόνο που ανοίγει τέρμα το στόμα είναι στο γιαούρτι που το λατρεύει

Δεν πρέπει να επιμένεις να φάει το παιδί για μία ώρα. Δεν ταϊζουμε με το ζόρι προς Θεού. Αν δεν ανοίγει το στόμα πρόθυμα, δεν την ταϊζεις, και μόλις δείξει ότι χόρτασε, το γεύμα τελειώνει, είτε έχει φάει 1 κουταλιά είτε 1 πιάτο της σούπας. Μίκρυνε τα μπουκάλια, μεγάλωσε το διάστημα ανάμεσα σε μπουκάλι και λοιπά γεύματα, και δώσε στερεές σε κομμάτια, να πιάσει φαγητό μονη της με τα χέρια να φάει. Αν είστε σε φάση νερόβραστης σούπας στο μπλέντερ π.χ. εννοείται ότι έρχεται η ώρα που κανένα παιδί δεν το δέχεται πια, για άλλα νωρίτερα για άλλα αργότερα. Ζυμαρικά μικρά να μπορεί να τα πιάσει με τα χεράκια (π.χ. κοφτό μακαρόνι), μακαρόνι τύπου πεπονάκι ή κριθαράκι, κομμάτια βρασμένων λαχανικών, φρούτο σε κομματάκια, μικρά μπιφτεκάκια, ψωμί, τυρί, τοστ κλπ  αν έχει σιχαθεί τις σούπες και τις κρέμες.

Link to comment
Share on other sites

On 9/7/2019 at 5:40 ΜΜ, [email protected] είπε:

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα κάποια συμβουλή αν υπάρχει κάποια ομοιοπαθουσα!

Η μικρή μου είναι 9 μηνών και τον τελευταίο καιρό κάνουμε μαραθώνια γεύματα στερεών τροφών διότι άρχισε να μην ανοίγει καλά το στόμα με αποτέλεσμα η ποσότητα ανά κουταλιά να είναι για κλάματα!

Εκεί που τρώγαμε σε 20',τώρα θέλουμε μια ώρα και φυσικά δεν τη φτάνουμε ποτέ γιατί βαριέται,κουράζεται κλπ.

Υποψιάζομαι ότι ευθύνεται α αποθηλασμος και η εισαγωγή πλέον στη φόρμουλα και περιμένει για ευκολία το μπουκάλα να γεμίσει την κοιλιά της.

Υπάρχει κάποια που έκανε το μωράκι της να ανοίγει καλά το στόμα και με ποιο τρόπο;

Σημειωτέον ότι στο μόνο που ανοίγει τέρμα το στόμα είναι στο γιαούρτι που το λατρεύει

Συμπληρώνεις τα γεύματα με γάλα?

 

Το βασικό είναι να μην συνδυάσει αρνητικά το φαγητο κ να της είναι μία ευχάριστη διαδικασια. Οπότε στην θέση σου δεν θα επεμενα πολύ. 

 

Ακόμα θα μπορούσες να δοκιμάσεις κ πιο δροσερές θερμοκρασίες στα φαγητά για να δεις αν έτσι τα προτιμά.

 

Επίσης τα αλεθεις ή οχι?

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έγινα κατανοητή.Δεν την πιέζω να φάει με κλειστό στομα.Ανοιγει το στόμα αλλά λίγο που σημαίνει ότι δείχνει τη διάθεση να φάει απλά τρώει πολύ μικρές κουταλιές.Επισης είπα ότι δεν φτάνουμε την μια ώρα γιατι δεν αντέχει μια ώρα άρα το αποτέλεσμα είναι να μην τρώει την ποσότητα που ετρωγε.Δεν συμπληρώνω με γάλα γιατί ο παιδίατρος μου είπε ότι δεν θα τρώει και θα περιμένει το γάλα της.Ναι τα αλεθω,λετε να μην τα θέλει άλεσμενα πλέον?

Δοντακια πάντως δεν βγάζουμε σε αυτή τη φάση.

Δεν επιμένω και πολύ η αλήθεια είναι απλά πάω με το ρυθμό της,μικρές κουταλιές και σιγά σιγά.

Να δοκιμάσω να της δώσω κομματάκια το φαγητό της;

Link to comment
Share on other sites

On 11/7/2019 at 12:31 ΜΜ, [email protected] είπε:

Μάλλον δεν έγινα κατανοητή.Δεν την πιέζω να φάει με κλειστό στομα.Ανοιγει το στόμα αλλά λίγο που σημαίνει ότι δείχνει τη διάθεση να φάει απλά τρώει πολύ μικρές κουταλιές.Επισης είπα ότι δεν φτάνουμε την μια ώρα γιατι δεν αντέχει μια ώρα άρα το αποτέλεσμα είναι να μην τρώει την ποσότητα που ετρωγε.Δεν συμπληρώνω με γάλα γιατί ο παιδίατρος μου είπε ότι δεν θα τρώει και θα περιμένει το γάλα της.Ναι τα αλεθω,λετε να μην τα θέλει άλεσμενα πλέον?

Δοντακια πάντως δεν βγάζουμε σε αυτή τη φάση.

Δεν επιμένω και πολύ η αλήθεια είναι απλά πάω με το ρυθμό της,μικρές κουταλιές και σιγά σιγά.

Να δοκιμάσω να της δώσω κομματάκια το φαγητό της;

Ναι θα μπορούσες να της δώσεις κομματάκια, μικρά ή πατημενα με το πηρούνι αν φοβάσαι. Μπορείς να ξεκινήσεις με φρούτα όπως μπανανα, ώριμο αχλάδι, ροδάκινο, καρπούζι, πεπόνι. Δηλαδή τροφές που τρώγονται εύκολα. Μετά μπορείς να δώσεις πατάτα βρασμένη, καροτο, αυγό αν τρώτε, βρασμένο κιμα σαν γιουβαρλακια, μπιφτεκακι μαλακό στο φούρνο. Δοκίμασε μικρή ποσότητα για να δεις αν τρώει με ενδιαφέρον!

Link to comment
Share on other sites

Αχ το δοκίμασα ήδη και η πλήρης αποτυχία.Τα πιάνει μόνο και τα ζουλάει και τα πετάει στο πάτωμα.Ουτε λόγος για να βάλει κάτι στο στόμα της. Πώς γίνεται ότι βρει να το βάζει στο στόμα της και φαγητό όχι; Το μόνο που μασουλαει είναι ψωμί που της κόβω και της δίνω στο χέρι.

Δοκίμασα μπανάνα,αχλάδι,πεπονι,νεκταρινι και πατάτα.Τζιφος!Όλα στο πάτωμα!

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, [email protected] είπε:

Αχ το δοκίμασα ήδη και η πλήρης αποτυχία.Τα πιάνει μόνο και τα ζουλάει και τα πετάει στο πάτωμα.Ουτε λόγος για να βάλει κάτι στο στόμα της. Πώς γίνεται ότι βρει να το βάζει στο στόμα της και φαγητό όχι; Το μόνο που μασουλαει είναι ψωμί που της κόβω και της δίνω στο χέρι.

Δοκίμασα μπανάνα,αχλάδι,πεπονι,νεκταρινι και πατάτα.Τζιφος!Όλα στο πάτωμα!

Αν της το βάλεις εσύ στο στόμα? Δηλαδή αν την ταιζεις, τα φτύνει? 

Link to comment
Share on other sites

Γυρνάει το κεφάλι από την άλλη και κλείνει το στόμα η άτιμη.δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Εκεί που το μεσημεριανό ήταν το αγαπημένο της γεύμα, έχει γίνει το χειρότερο μας. Και έχω δοκιμάσει κάθε πιθανό συνδιασμό λαχανικών, κρεάτων, ζυμαρικών κλπ κλπ.Το στόμα πάντα μισάνοιχτο..

Αύριο θα δοκιμάσουμε αβγό,άντε να δούμε..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!ας πω κ εγώ τον πόνο μου γιατί ειλικρινά αδυνατώ να το διαχειριστώ...η μικρή μου είναι 8.5 μηνών...έτρωγε αρκετά ικανοποιητικά άλλες φορές περισσότερο άλλες λιγοτερο αλλά μια χαρά!αυγό κάναμε εισαγωγή 2 φορές έχει πέσει με τα μούτρα κ τοχει φάει όλο...αλλά κ πάλι οκ αν κ αρκετές το αναγουλιάζει...φρουτόκρεμα τημ τσακίζει...τις δίνω κ κομμάτια γιατί βλέπει κ τον γιο μου κ τα χλαπακιάζει κ αυτά...τον τελευταίο μήνα κάνει αφαγίες..δλδ τρωει αναλόγως τα κέφια της το αυγό...τσακίζει τη φρουτοκρεμα...τιποτα μεσημερι κ απογευμα...2 μερες αυτο..μετα πάλι αδειαζε το μπολ κ τώρα 3 μερες τα ίδια..δν τρώει...και της δίνω γάλα αναγκαστικά με φοβο μην το συνδυασει οτι δν τρώω αρα θα πιω γάλα (αν κ αφηνω χρόνο να περάσει)..σταματησα να αλεθω γιατί είχε πλήρη αποστροφή κ σημερα τις εδωσα κομματακια με το χερι μου κ εφαγε 7 μπουκιες κ τελος...μετα σφραγισε..το ίδιο κ το απόγευμα..γιαουρτι ετρωγε ενα διαστημα....πάει κ αυτό..ουτε καν...πεινάει σιγουρα γιατί το γάλα το ρουφάει κ κάνει σαν τρελή που το βλέπει....κ σας ρωτάω...ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ;;;σημείωση: της δινω την τελευταια βδομαδα κ απο το δικο μας φαγητο γιατι μαγειρεύω ανάλατα ετσι κι αλλιως..σημερα πχ εφαγε μονο απο αυτο...(γαλοπουλα στην κατσαρολα κοκκινιστη με πεπονακι ζυμαρικο) 

1.δοντια φαινονται αλλα δν εχουν βγει αν κ εχει κάποια ενοχληση...

2.σημερα αρχισε να καθεται μονη της δλδ να ειναι μπρουμυτα κ να σηκωνεται κ να καθεται

3.μπουσουλαει με εναν δικο της τροπο αλλα κανει αποστασεις φουλ κ προσπαθει να σταθει στα γονατα κ πιανεται να σηκωθει 

(Αυτα τα γράφω μηπως κ παίζουν ρόλο στην ανορεξία της)

Μου δινει την αίσθηση οτι δεν θέλει να τα φαει κ όχι δν έχει όρεξη...από την αλλη μεχρι πριν 2 μερες ήθελε ομως..δν εχω καταλάβει..ξαφνικα δν της αρέσει το κρέας;...αφου τα εχει ξαναφαει κ ευχαριστα κιολας..πιστεύετε θα ξεκινήσει να τρώει ή να πάρω απόφαση πως δεν θα τρώει;να την αφήσω κ χωρίς γάλα δεν μπορω...είναι πολλές οι ώρες νηστική...τι αλλο μπορεί να φταίει;και πως γίνεται να τρώει φρουτόκρεμα αλλα τιποτα απο τα άλλα αν πχ φταίνε τα δόντια;; Δν βγάζω άκρη κ εχω σαλταρει...με τον μεγάλο δν εχω θέμα αν κ αυτος μου έκανε καποιες φορες αφαγια αλλα ήταν κ είναι τόσο καλόφαγος που δν θυμαμαι καν τι εκανα κ πως το διαχειριζόμουν...με τη μικρή εχω λαλησει κ τοχω πιέσει κιόλας το γλυκουλι μου.... λέτε να με παει έτσι μήνες;;;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...