Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

διακοπες με μωρο


pattito

Recommended Posts

21 ώρες πρίν, iliana32 είπε:

Καλησπέρα!!! Θα ήθελα την βοήθεια σας στο θεμα των διακοπών! Θέλουμε να παμε κάπου τον Αύγουστο λιγες μέρες με τον μπεμπη μας που τοτε θα είναι 6 μηνων. Μας είπε η παιδίατρος οτι μπορει να κάνει μπάνιο στη θάλασσα. Και ψάχνουμε κάτι κοντα σχετικα στην Αθήνα ( μέχρι 3 ωρες), με καθαρά νερά και να εχει λιγο κοσμο το βραδυ να βγαίνουμε βόλτα με το καρότσι. Σκέφτηκα προς Καλαμάτα αλλα ο,τι βρήκα είναι πολυ ακριβό για μας (γυρω στα 100€ τη βραδιά). Επίσης κοιταω για τολο ( είναι ωραία; Έχετε παει?) και προς Εύβοια (αλλα δεν ξέρω πού).  Έχετε να μας προτείνετε κάτι; Ευχαριστώ!

Το Τολό δε θα το έλεγα καθαρά. Στη Νότια Πελοπόνησσο έχει καθαρές ακτές νομίζω, και πολύ ωραίες ρηχες παραλίες. π.χ. στις Φοινικιές κοντά στην Μεθώνη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 207
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Έσπεροςείμαι και εγώ της ίδιας λογικής με εσένα σε σχέση με τις διακοπές, πάντα ήθελα να γυρίζω, ποτέ δε μου άρεσε να αράζω σε ένα μέρος και να μην ξεκολλάω. Αυτά όμως προ παιδιού. Αυτή τη στιγμή μόνο με την ιδέα του να τη βάζω και να τη βγάζω από το αυτοκίνητο μέσα στη ζέστη για να πηγαίνουμε από εδώ και από εκεί με πιάνει κούραση. Ισως φταίει που η μικρή τελευταία έχει σηκώσει μπαιράκι και μια δε θέλει να μπει στο αυτοκίνητο, μια δε θέλει να της κρατάω το χέρι στο περπάτημα, μια δε θέλει καρότσι αλλά να γυρίζει άσκοπα με τα πόδια και να σταματάει όπου βρει για να "εξερευνήσει" (κυρίως μαδάει θάμνους). Άσε που είναι συνεχώς με ένα "όχι" στο στόμα (ποιά είπε ότι είναι χαλαρά με παιδί 1,5 έτους γιατί το κάνεις ότι θέλεις και το πας παντού???:)). Ό δικός σου βέβαια μπορεί να είναι πιό χαλαρός τύπος και να του αρέσουν οι μετακινήσεις, εμείς στάνταρ έχουμε μπλέξει. 

Από την άλλη αν και ποτέ δε συμπαθούσα τις διακοπές με γονείς, πόσο μάλλον πεθερικά, θα σου έλεγα να το σκεφτείς για φέτος. Άλλο διακοπές 10 μέρες άλλο 4. Επίσης για εσάς που δεν έχετε βοήθεια, καλύτερα διακοπές σε ένα σπίτι χωρίς να κάνεις δουλειες (εντάξει θα κάνεις τα βασικά, μη σε πούνε και ανεπρόκοπη :)), να ξεκουραστείς και λίγο από συγυρίσματα - μαγειρέματα. Και αφήνω και το καλύτερο για το τέλος, θα κρατήσει κανά βράδυ η πεθερά το μικρό και θα βγείτε και για τα ποτάκια σας (εμένα πχ αυτό μου έχει λείψει). Άσε που θα είστε και πιο άνετοι οικονομικά το υπόλοιπο καλοκαίρι. Θα δουν και οι παππούδες το παιδί. Για σκέψου το.

Περιττό να πω ότι διαβάζοντας αυτά που γράφω νομίζω ότι αν τα διάβαζα πριν λίγα χρόνια θα έλεγα ότι τα γράφει άλλη, πιθανότατα δε να την θεωρούσα και τελείως ηλίθια που προτείνει διακοπές στους πεθερούς. Είδες τι μετάλλαξη μπορεί να σου κάνει το παιδί; :):P

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

@Έσπεροςείμαι και εγώ της ίδιας λογικής με εσένα σε σχέση με τις διακοπές, πάντα ήθελα να γυρίζω, ποτέ δε μου άρεσε να αράζω σε ένα μέρος και να μην ξεκολλάω. Αυτά όμως προ παιδιού. Αυτή τη στιγμή μόνο με την ιδέα του να τη βάζω και να τη βγάζω από το αυτοκίνητο μέσα στη ζέστη για να πηγαίνουμε από εδώ και από εκεί με πιάνει κούραση. Ισως φταίει που η μικρή τελευταία έχει σηκώσει μπαιράκι και μια δε θέλει να μπει στο αυτοκίνητο, μια δε θέλει να της κρατάω το χέρι στο περπάτημα, μια δε θέλει καρότσι αλλά να γυρίζει άσκοπα με τα πόδια και να σταματάει όπου βρει για να "εξερευνήσει" (κυρίως μαδάει θάμνους). Άσε που είναι συνεχώς με ένα "όχι" στο στόμα (ποιά είπε ότι είναι χαλαρά με παιδί 1,5 έτους γιατί το κάνεις ότι θέλεις και το πας παντού???:)). Ό δικός σου βέβαια μπορεί να είναι πιό χαλαρός τύπος και να του αρέσουν οι μετακινήσεις, εμείς στάνταρ έχουμε μπλέξει. 

Από την άλλη αν και ποτέ δε συμπαθούσα τις διακοπές με γονείς, πόσο μάλλον πεθερικά, θα σου έλεγα να το σκεφτείς για φέτος. Άλλο διακοπές 10 μέρες άλλο 4. Επίσης για εσάς που δεν έχετε βοήθεια, καλύτερα διακοπές σε ένα σπίτι χωρίς να κάνεις δουλειες (εντάξει θα κάνεις τα βασικά, μη σε πούνε και ανεπρόκοπη :)), να ξεκουραστείς και λίγο από συγυρίσματα - μαγειρέματα. Και αφήνω και το καλύτερο για το τέλος, θα κρατήσει κανά βράδυ η πεθερά το μικρό και θα βγείτε και για τα ποτάκια σας (εμένα πχ αυτό μου έχει λείψει). Άσε που θα είστε και πιο άνετοι οικονομικά το υπόλοιπο καλοκαίρι. Θα δουν και οι παππούδες το παιδί. Για σκέψου το.

Περιττό να πω ότι διαβάζοντας αυτά που γράφω νομίζω ότι αν τα διάβαζα πριν λίγα χρόνια θα έλεγα ότι τα γράφει άλλη, πιθανότατα δε να την θεωρούσα και τελείως ηλίθια που προτείνει διακοπές στους πεθερούς. Είδες τι μετάλλαξη μπορεί να σου κάνει το παιδί; :):P

Δεν ειναι βεβαιο οτι 1.5 ετους το πας παντου κλπ αλλα ειναι βεβαιο οτι οταν μεγαλωσει λιγο ακομα θα ειναι χειροτερα! :-Ρ 

Πλακα κανω, ελπιζω να μην ισχυει στην περιπτωση σας

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Δεν ειναι βεβαιο οτι 1.5 ετους το πας παντου κλπ αλλα ειναι βεβαιο οτι οταν μεγαλωσει λιγο ακομα θα ειναι χειροτερα! :-Ρ 

Πλακα κανω, ελπιζω να μην ισχυει στην περιπτωση σας

Μου έκανες την καρδιά περιβόλι αλλά η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία, έτσι δεν είναι; :)

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Το Τολό δε θα το έλεγα καθαρά. Στη Νότια Πελοπόνησσο έχει καθαρές ακτές νομίζω, και πολύ ωραίες ρηχες παραλίες. π.χ. στις Φοινικιές κοντά στην Μεθώνη.

Δεν είναι καθαρά στο Τολο? ???

Έχουμε παραθερισει άπειρες φορές, ήταν πάντα καθαρά  κι είναι ιδανικά για μικρά παιδιά με άμμο και ρηχά νερά.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, marakiz είπε:

Δεν είναι καθαρά στο Τολο? ???

Έχουμε παραθερισει άπειρες φορές, ήταν πάντα καθαρά  κι είναι ιδανικά για μικρά παιδιά με άμμο και ρηχά νερά.

 

Θα συμφωνήσω με την ΑΡΓΚ, δεν θα το έλεγα και καθαρά στο Τολό, συγκρίνοντάς το πάντα με άλλες παραλίες της Νότιας Πελοποννήσου. Τώρα αν το συγκρίνουμε με πχ το Πόρτο Ράφτη, θα σου έλεγα ναι, είναι καθαρά. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 13/6/2019 at 1:30 ΜΜ, kotsifikos είπε:

Εγώ θα κοιτούσα προς Εύβοια, έχει άπειρα μέρη να δεις και φυσικά πολύ πιο οικονομικά από ότι σε πιο τουριστικά μέρη.

Δες προς Λίμνη ή Ροβιες, δεν ξέρω αν σου αρέσει και η Αγία Άννα.

Δεν εχω πάει σε κανενα προς τα εκεί. Εννοείται οτι θα κοιτάξω.. ειναι καθαρες οι θάλασσες; εχει λιγα μαγαζιά ή είναι απομονωμένα;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, annoulen είπε:

 

Θα συμφωνήσω με την ΑΡΓΚ, δεν θα το έλεγα και καθαρά στο Τολό, συγκρίνοντάς το πάντα με άλλες παραλίες της Νότιας Πελοποννήσου. Τώρα αν το συγκρίνουμε με πχ το Πόρτο Ράφτη, θα σου έλεγα ναι, είναι καθαρά. 

 

 

Τι να σας πω, μου κάνει εντύπωση αυτό που λέτε, πάω χρόνια και πάντα πετυχαίνουμε τη θάλασσα πεντακάθαρη! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...