Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επισκεψη σε ψυχολογο - απωλεια πατερα


Recommended Posts

εχασα τον πατερα μου απο καρκινο πριν 7,5 χρονια. ακομα ομως ποναει τοσο:cry:

σημερα για πρωτη φορα θα παω σε ψυχολογο. εχει παει κανεις? εχω αγωνια, αγχος κτλ. πως να ειναι αραγε κ εγω πως θα φερθω. ? ειμαι πολυ κλειστος χαρακτηρας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εχασα τον πατερα μου απο καρκινο πριν 7,5 χρονια. ακομα ομως ποναει τοσο:cry:

σημερα για πρωτη φορα θα παω σε ψυχολογο. εχει παει κανεις? εχω αγωνια, αγχος κτλ. πως να ειναι αραγε κ εγω πως θα φερθω. ? ειμαι πολυ κλειστος χαρακτηρας.

 

 

Εγώ σου προτείνω να χαλαρώσεις και να αφήσεις τον ίδιο να σε κατευθύνει. Αυτός σίγουρα γνωρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια πονάει πολύ... αλλά σε απελευθερώνει...

 

Για να πας, σημαίνει πως έκανες το πρώτο άνοιγμα. Υποστήριξε την ανάγκη σου.

 

Καλή αρχή και καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πηγα... ηταν πολυ καλο θα ξαναπαω οταν θελησω μου ειπε ο γιατρος. σε κανει να μιλας οπως μιλας στον ιδιο σου τον εαυτο. θα παω σιγουρα μαλλον απο βδομαδα παλι. στην αρχη ειχα τρελο αγχος, κομπλεξ κτλ κτλ αλλα τελικα αξιζε. οποιος το σκεφτεται προτεινω να κανει το μεγαλο βημα. οσο πιο φρεσκο ειναι ενα "προβλημα" τοσο πιο λυτρωτικη θα ειναι κ αυτη η εμπειρια πιστευω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντα ημουν υπερ των ψυχολογων χωρις να εχω προσωπικη πειρα.

Οταν χωρισα (ημουν μολις 2 μηνες παντρεμενη και 7 μηνων εγκυος)δεν ηξερα τι μου γινεται, ενιωθα χαλια και πολυ μπερδεμενη και ετσι πηγα σε ψυχολογο.

Δεν το περιμενα οτι θα με βοηθουσε τοσο πολυ και τοσο γρηγορα! Νομιζα οτι θα το πηγαιναμε ''μεσω Σουρμενων'' που λεμε, ψυχαναληση,παιδικη ηλικια και τετοια. Καμια σχεση, πηγα 5 ή 6 φορες και τα αναλυσαμε ολα. Ενιωσα πολυ καλυτερα, πιστευω παιζει ρολο και ο ψυχολογος ομως, να ταιριαξει σε εσενα δηλαδη, να σου εμπνεει εμπιστοσυνη.

Καλα εκανες και πηγες, καλη συνεχεια και ευχομαι συντομα να νιωσεις καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Mπράβο για την απόφασή σου, έχω χάσει κι εγώ τη μητέρα μου εδώ και 2 χρόνια και υποφέρω ακόμα, όπως κι εσύ. Κι εγώ το σκέφτομαι να πάω γιατί το άγχος και η πίκρα που επακολούθησαν μου δημιουργούν ψυχοσωματικά. Καλή επιτυχία.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Mπράβο για την απόφασή σου, έχω χάσει κι εγώ τη μητέρα μου εδώ και 2 χρόνια και υποφέρω ακόμα, όπως κι εσύ. Κι εγώ το σκέφτομαι να πάω γιατί το άγχος και η πίκρα που επακολούθησαν μου δημιουργούν ψυχοσωματικά. Καλή επιτυχία.

σου προτεινω να πας συντομα. εγω ενιωσα ηδη καλυτερα. συζητησαμε κατευθειαν το προβλημα μου αφου πρωτα καναμε μια εισαγωγη με ασχετα για να γνωριστουμε κ να νιωσω ανετα. στα πρωτα δεκα λεπτα με "ειχε κερδισει" μου εκανε ερωτησεις που ποτε δεν ειχα κανει εγω στον εαυτο μου, μαλιστα ετυχε να εχει χασει κ αυτος τον πατερα του κ αυτο με εκανε να νιωσω ακομα πιο ανετα, μιλουσα σε εναν ανθρωπο που μπορουσε να με καταλαβει. κ οταν βουρκωσα απλα σταματησε να μιλαει κ μου δωσε χρονο να χαλαρωσω χωρις να με κοιταει κ να νιωθω αβολα. εμεινα απολυτα ευχαριστημενη. κανεις αλλος που εχει παει σε ψυχολογο?? για οποιοδηποτε λογο..

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω πάει...δεν ξέρω αν το χρειάζομαι ή όχι αλλά δεν έχει τύχει..η συννυφάδα μου πάντως μετά την απώλεια της μπέμπας της (ήταν 8 μηνών έγκυος) πήγε μετά πο κάποιο διάστημα και η αλλαγή της ήταν εμφανής μετά τις 2-3 πρώτες συνεδρίες...ίσως και να έπρεπε να πάμε οικογενειακώς τότε μάλλον καλό θα μας έκανε.

καλή συνέχεια basic..

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ρωτισω κατι ποσο πληρωνετε για τισ επισκεψησ εχω τεβε αν ξερει καμια ευχαριστω προκαταβολικα

 

 

 

ψάξε και στα δημόσια νοσοκομεία ή στις κοινωνικές υπηρεσίες του Δήμου που ανήκεις...δε γνωρίζω το κόστοςαλλά ξέρω οτι υπάρχουν κάνε μια ερώτηση

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

πληρωσα 40ε/ωρα. στα μεγαλα νοσοκομεια ειναι δωρεαν κ απ'οσο ξερω γινεται επισης καλη δουλεια.

Σε όλα τα δημόσια νοσοκομεία υπάρχει ψυχολόγος???

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

@basic Μπορείς μήπως να μου πεις σε ποιον ψυχολόγο πήγες?(εντός Αθηνών?). Εχασα και τους 2 γονείς μου μέσα σε 3 μήνες και ψυχολογικά είμαι χάλια και με τα ψυχοσωματικά να αλωνίζουν! Θα ήθελα μία επαγγελματική βοήθεια γιατί δεν είμαι καθόλου καλά. Αν θες στείλε μου πμ, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@basic Μπορείς μήπως να μου πεις σε ποιον ψυχολόγο πήγες?(εντός Αθηνών?). Εχασα και τους 2 γονείς μου μέσα σε 3 μήνες και ψυχολογικά είμαι χάλια και με τα ψυχοσωματικά να αλωνίζουν! Θα ήθελα μία επαγγελματική βοήθεια γιατί δεν είμαι καθόλου καλά. Αν θες στείλε μου πμ, ευχαριστώ!

λυπαμαι πολυ για αυτο που σου συνεβη. εκτος αθηνας ειμαι κ γενικα πολυ μακρια. μπορεις να βρεις καποιον αλλον κ σιγουρα θα σε βοηθησει.μην το αφησεις. δοκιμασε καποιον κ αν δεν σου αρεσει πας καπου αλλου. περιμενω νεα σου.

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ ευχαριστώ πολύ basic. Ξέρεις, άλλοι μου λένε πήγαινε, θα βοηθηθείς, άλλοι λένε, είναι πεταμένα λεφτά, μόνη σου θα το ξεπεράσεις... δεν ξέρω τι να κάνω, ξέρω όμως ότι ώρες ώρες νιώθω ότι θα τρελλαθώ.

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ ευχαριστώ πολύ basic. Ξέρεις, άλλοι μου λένε πήγαινε, θα βοηθηθείς, άλλοι λένε, είναι πεταμένα λεφτά, μόνη σου θα το ξεπεράσεις... δεν ξέρω τι να κάνω, ξέρω όμως ότι ώρες ώρες νιώθω ότι θα τρελλαθώ.

 

Και εγώ πήγα σε ψυχολόγο όταν γέννησα το δεύτερο παιδάκι μου λόγω κατάθλιψης. Με βοήθησε και το ξεπέρασα. Γνώμη μου, δεν είναι πεταμένα λεφτά. Υπάρχουν φασεις στην ζωή μας που χρειαζόμαστε την βοήθεια για να ξαναβρούμε τον εαυτό μας. Καλή δύναμη. Θα τα καταφέρεις.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχουν δίκιο και αυτοί που σου λένε ότι θα το ξεπεράσεις μόνη σου και αυτοί που σου λένε ότι θα σε βοηθήσει ο ψυχολόγος! Η αλήθεια λοιπόν είναι ότι ο ψυχολόγος θα σε βοηθήσει να ενεργοποιήσεις τους μηχανισμούς της σκέψης του εαυτού σου που θα σε βοηθήσουν να το ξεπεράσεις! Αυτό δεν ξέρω πως σου ακούγεται αλλά δεν είναι καθόλου λίγο! Είναι πολύ σημαντικό και γνώμη μου είναι να πας άμεσα γιατί θα βοηθηθείς πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, να κάνω και την επόμενη ερώτηση βρε κορίτσια... Ψυχολόγο ή ψυχίατρο? Πέρυσι που είχα κρίσεις πανικού είχα βοηθηθεί από ψυχίατρο, να πάω πάλι σ' αυτήν ή να προτιμήσω ψυχολόγο?

basic, συγνώμη που σου κάνω κατάχρηση του τόπικ σου...

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω καλυτερα ψυχολογο, οι ψυχιατροι σε παραπεμπουν σε φαρμακα με μεγαλυτερη ευκολια.

Σιγουρα ενας ψυχολογος δεν ειναι πεταμενα λεφτα, σε βοηθαει να αντιμετωπισεις αυτα που δεν αντεχεις και να τα δεις απο μια αλλη πλευρα, σιγουρα θα σε βοηθησει.

Αν θες μπορω να σου προτεινω αυτην που πηγα εγω αλλα ειναι στο κεντρο της Αθηνας,δεν ξερω αν θα σε βολευει να πηγαινεις απο Πειραια ως εκει.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να παρεις τηλ το 1535 να κλεισεις ραντεβού με ψυχιατρο στα εξωτερικά ιατρεία του νοσοκομείου Νικαιας (το γνωστο "Κρατικό"), αργούν βεβαια τα ραντεβού (ιδιαίτερα τα πρωινα που ειναι με πολύ μικρή οικονομική συμμετοχή, 3 ευρώ νομίζω). Οταν πας στο ραντεβού θα μιλήσεις με τον ψυχίατρο και εκεινος θα κρίνει την περίπτωση σου, αν χρειαζεται να σε παρακολουθήσει ο ίδιος ή θα σε στείλει στους ψυχολόγους της κλινικής. Το μόνο κακό (καπου το εχω γραψει σε άλλο θεμα, δε θυμαμαι πού) είναι ότι η συγκεκριμένη κλινική ειναι στα υπόγεια του νοσοκομείου, δίπλα στο νεκροτομείο! αν δε σε πειράζει η ιδέα... :) πάντως εχω ακούσει ότι οι ψυχολόγοι εκεί κανουν καλή δουλειά.

αν δεν βρεις κατι άλλο, δε χανεις τίποτα να πας, να δεις και αποφασίζεις.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω καλυτερα ψυχολογο, οι ψυχιατροι σε παραπεμπουν σε φαρμακα με μεγαλυτερη ευκολια.

Σιγουρα ενας ψυχολογος δεν ειναι πεταμενα λεφτα, σε βοηθαει να αντιμετωπισεις αυτα που δεν αντεχεις και να τα δεις απο μια αλλη πλευρα, σιγουρα θα σε βοηθησει.

Αν θες μπορω να σου προτεινω αυτην που πηγα εγω αλλα ειναι στο κεντρο της Αθηνας,δεν ξερω αν θα σε βολευει να πηγαινεις απο Πειραια ως εκει.

Μπορείς να μου στείλεις πμ? Μένω Πειραιά αλλά εργαζομαι Αθήνα-Σύνταγμα οπότε μπορεί και να μπορώ να πηγαίνω.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...