Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μου έπεσε απο το κρεβατι!!!


Recommended Posts

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ! Το κοριτσάκι μου ήταν μια χαρά σήμερα, τίποτα ανησυχιτικό ευτυχώς! Παιδίατρο φυσικά έχω αλλά δεν το σήκωσε, είναι σε άδεια είπε! Απογοητεύτηκα πολύ γιατί ήταν πολύ καλός ως τώρα και μόλις τον χρειάστηκα πραγματικά με έγραψε :(! Απο τότε που μπουσουλάει δεν κοιμόμαστε μαζί, κοιμάται δίπλα στην κούνια της απλά το πρωί που ξυπναέι στις 7 παρά γυρνάει κ ο άντρας μου και κοιμόμαστε μέχρι τις 8 αγκαλίτσα! Σήμερα δεν το καναμε κ είχε ενα παράπονο στο μουτράκι της αφήστε :(! Μακάρι να μην ξανά χουμε τετοια σκηνικά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 250
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για να βαλουμε τα πραγματα σε τάξη...ο παθολόγος ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να εξετασει και να πει αποψη για παιδι<14 ετων από τον νομο. Αν το εξεταζε και του διεφευγε κατι πρωτη η μαμα θα τον εκραζε ότι κακως πηρε την ευθυνη.

Καταγγελία χρειαζεται να γινει στα νοσοκομεια και στις ΥΠΕ που αφηνουν ολόκληρες περιφερειες χωρίς ΕΦΗΜΕΡΕΥΟΝΤΑ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ!! Αφου δεν υπηρχε εφημερεύων παιδίατρος ποιος θα εξεταζε το παιδι??? Και παιδίατρος δεν υπηρχε σιοτι δεν γινονται διορισμοι και επιπλέον υπαρχουν περικοπες στα προγράμματα εφημερειων.

Ο ιδιώτης παιδίατρος αν ηταν εκτος νομου δεν μπορουσε να δωσει τηλεφωνικα οδηγιες χωρις να εξετασει το παιδι αλλα μπορουσε να ηταν ευγενικος και να καθοδηγησει τους γονεις.

Link to comment
Share on other sites

Για να βαλουμε τα πραγματα σε τάξη...ο παθολόγος ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να εξετασει και να πει αποψη για παιδι<14 ετων από τον νομο. Αν το εξεταζε και του διεφευγε κατι πρωτη η μαμα θα τον εκραζε ότι κακως πηρε την ευθυνη.

Σωστό και κατανοητό.

 

 

Ο ιδιώτης παιδίατρος αν ηταν εκτος νομου δεν μπορουσε να δωσει τηλεφωνικα οδηγιες χωρις να εξετασει το παιδι αλλα μπορουσε να ηταν ευγενικος και να καθοδηγησει τους γονεις.

Τι σχέση έχει το πού ήταν ο παιδίατρος;

Link to comment
Share on other sites

Εγραψε η μαμα ότι ο παιδίατρος ηταν σε διακοπες οποτε υποθετω ότι ηταν σε αποσταση που δεν θα μπορουσε να εξετασει το παιδι. Ο ιδιώτης δεν εφημερευει. Έγκειται στον επαγγελματισμο του πως θα εξυπηρετησει τον ασθενη. Αν πχ ο ιατρος λειπει στο εξωτερικο ή παντρεύεται ή βρισκεται στην κηδεια ενός φιλου και αρνηθεί να σε εξυπηρετησει μπορεις να μην τον ξαναεπισκεφτεις αλλα δεν μπορεις να τον καταγγειλεις. Γι αυτό υπαρχουν στα νοσοκομεια τα επειγοντα και γι αυτό πρεπει να υπαρχουν ΕΦΗΜΕΡΕΥΟΝΤΕΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προς θεου δεν με πείραξε που ο παιδίατρος ήταν διακοπές, μου είπε είναι σε άδεια να πάμε την μικρή στο νοσοκομείο κ πως δεν έχει σήμα :? αυτό! Όσο για το παθολόγο ναι εντάξει το καταλαβαίνω αυτό που λες κ είναι σωστό απλά εκείνη την ώρα κανένας παιδίατρος καμιά συμβουλή κάτι τρελαθήκαμε! Δηλαδή αν έπεφτε ένα παιδάκι από τις κούνιες κ χρειαζόταν απλά ράμματα θα έπρεπε οι γονείς να πάνε Αθήνα? Αυτό δεν κατάλαβα κ γι αυτό αγχώθηκα, χτες δεν ήταν κάτι σοβαρό ευτυχως, αν αύριο χρειαστούμε όμως θα πρέπει κατευθείαν να φύγουμε Αθήνα? Απογοήτευση σκέτη!

Link to comment
Share on other sites

Tα ραματα θα δεχτει καποιος να τα κανει αλλα αν το παιδακι (χτυπα ξυλο) κανει πχ εμετους με πυρετο θα βασιστείτε στον παθολογο για να το εκτιμήσει/? Αν δεν υπαρχουν παιδίατροι στο νοσοκομειο της περιοχής σας (ή πχ υπαρχει ενας και δεν καλύπτονται οι εφημεριες όλου του μηνα) να διαμαρτυρηθείτε στο νοσοκομειο οργανωμενα οι γονεις του νομου! Αν συμβει κατι όντως σοβαρο μπορει να μην προλάβετε να φτασετε στην αθηνα! Απ ότι καταλαβα ουτε στα γειτονικα νοσοκομεια υπαρχουν παιδίατροι!!

Link to comment
Share on other sites

Προς θεου δεν με πείραξε που ο παιδίατρος ήταν διακοπές, μου είπε είναι σε άδεια να πάμε την μικρή στο νοσοκομείο κ πως δεν έχει σήμα :? αυτό!

Κοίτα, αν όντως δεν είχε σήμα, καλά έκανε και δεν σου μίλησε γιατί αν λόγω κακής σύνδεσης γίνει λάθος συνεννόηση αυτό μπορεί να έχει τραγικά αποτελέσματα. Από αυτή την άποψη καλύτερα να ανησυχήσεις και να τρέξεις ακόμα και στην Αθήνα αν χρειαστεί, παρά να επαναπαυθείς επειδή ο παιδίατρος σου έδωσε άθελά του λάθος οδηγίες.

 

Δεν ξέρω σε ποια νοσοκομεία απευθύνθηκες, πάντως από Αργολίδα θα πρέπει να σε εξυπηρετεί το Άργος, η Κόρινθος, η Τρίπολη. Και μπορείς να απευθυνθείς και σε ιδιώτες παιδίατρους στις πόλεις αυτές ή σε άλλες κοντινές πόλεις, δεν μπορεί, κάποιος θα υπάρχει! Το λέω για την περίπτωση που σας ξανατύχει κάτι στο μέλλον πάντως πιστεύω ότι έπεσες στην περίπτωση με τον Δεκαπενταύγουστο και τις διακοπές.

 

Γιατί αυτό που λέει η Argini, παρότι σωστό, το κόβω δύσκολο να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Στα περιφερειακά νοσοκομεία, εφημερεύουν στα επείγοντα κυρίως Γενικοί Ιατροί (οι λεγόμενοι "ΤΕΠάρχες", όπου ΤΕΠ=Τμήμα Επειγόντων Περιστατικών". Εκείνοι υποτίθεται πως μπορούν να εξετάσουν παιδί, και νομικά και ουσιαστικά, άσχετα αν αρνούνται, λόγω ανασφάλειας. Υποψιάζομαι ότι σε Γενικό γιατρό έπεσες, όχι σε Παθολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Στα περιφερειακά νοσοκομεία, εφημερεύουν στα επείγοντα κυρίως Γενικοί Ιατροί (οι λεγόμενοι "ΤΕΠάρχες", όπου ΤΕΠ=Τμήμα Επειγόντων Περιστατικών". Εκείνοι υποτίθεται πως μπορούν να εξετάσουν παιδί, και νομικά και ουσιαστικά, άσχετα αν αρνούνται, λόγω ανασφάλειας. Υποψιάζομαι ότι σε Γενικό γιατρό έπεσες, όχι σε Παθολόγο.

 

Tα ΤΕΠ εχουν πολλες φορες "προαναγγελθει" ως αυτονομα τμηματα αλλα στην πραγματικότητα ακομη επανδρώνονται από τους παθολόγους, καρδιολόγους, νευρολόγους των αντιστοιχων κλινικω των νοσοκομείων...μπορεί κανεις να πετυχει και Γενικο Γιατρο που εχει κανει 4 μηνες παιδιατρικη κατά την ειδικότητα αλλα δεν υπάρχουν σε όλα τα νοσοκομεια...Εχεις δίκιο βεβαια ότι αυτοι δικαιούνται να εξετασουν το παιδί...και πάλι , όμως, δεν γινεται όλη η εφημερια να βασιζεται σε γενικο γιατρο...αν δηλαδή φτασει στο νοσοκομειο μια ετοιμόγεννη και γεννησει πρόωρο ποιος θα το εκτιμήσει?? Ο γενικος γιατρος με τους τέσσερις μηνες παιδιατρικης/? Ενώ όλοι οι παιδίατροι εχουν περασει από ΜΕΝΝ και ας μην είναι νεογνολογοι...ΤΡΑΓΙΚΕΣ ΕΛΛΕΙΨΕΙΣ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

Το μωρό μου είναι 3 μηνών και τα ξημερώματα τον πήρα στο κρεβάτι να θηλάσει.Κοιμάται, θηλάζει, κοιμάται, κοκ. Μετά, ούτε ξέρω πώς, μάλλον απικοιμηθηκα από την κούραση και αυτός γυρισε.. ακουσα το γκντουπ στο πλακάκι και κλάμα. Ρε κορίτσια μου έπεσε κατω. Αν είναι ποτέ δυνατό. Πόσο άχρηστη είμαι; Ζω σε νησί, τον πήγα στον παιδίατρο και μου είπε να τον παρακολουθώ δύο 24ωρα. Θέλω να πέσω να πεθάνω από άγχος, φόβο και τυψεις μήπως έπαθε τίποτα.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό μου είναι 3 μηνών και τα ξημερώματα τον πήρα στο κρεβάτι να θηλάσει.Κοιμάται, θηλάζει, κοιμάται, κοκ. Μετά, ούτε ξέρω πώς, μάλλον απικοιμηθηκα από την κούραση και αυτός γυρισε.. ακουσα το γκντουπ στο πλακάκι και κλάμα. Ρε κορίτσια μου έπεσε κατω. Αν είναι ποτέ δυνατό. Πόσο άχρηστη είμαι; Ζω σε νησί, τον πήγα στον παιδίατρο και μου είπε να τον παρακολουθώ δύο 24ωρα. Θέλω να πέσω να πεθάνω από άγχος, φόβο και τυψεις μήπως έπαθε τίποτα.:confused:

 

Τίποτα δεν έπαθε .....οι περισσότερες το έχουμε πάθε...εγώ τον είχα στο καναπέ.....πιο μικρός κι από 3 μηνών, είχα ένα μαξιλάρι δίπλα του, δεν ξέρω τι μου ρθε βγάζω το μαξιλάρι κ όπως σήκωσα το χερι μου κάτι να πιάσω....έπεσε:shock::oops:Ευτυχώς ήταν το ρηλάξ από κάτω,,,,κλάμα κι αυτός ,,,κι εγώ.Απλά να τον παρακολουθείς ,μην κάνει εμετό , κοιμάται συνέχεια...

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν έπαθε .....οι περισσότερες το έχουμε πάθε...εγώ τον είχα στο καναπέ.....πιο μικρός κι από 3 μηνών, είχα ένα μαξιλάρι δίπλα του, δεν ξέρω τι μου ρθε βγάζω το μαξιλάρι κ όπως σήκωσα το χερι μου κάτι να πιάσω....έπεσε:shock::oops:Ευτυχώς ήταν το ρηλάξ από κάτω,,,,κλάμα κι αυτός ,,,κι εγώ.Απλά να τον παρακολουθείς ,μην κάνει εμετό , κοιμάται συνέχεια...

Τι να πω βρε παιδί μου,,, αυτός όμως έσκασε σαν καρπούζι πάνω σε γυμνό πλακάκι..ο θόρυβος που έκανε είναι όλο μέσα στο μυαλό μου.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου ηρέμησε.Κάνε ό,τι σου ειπε ο γιατρός.Δεν υπάρχει μωρο που να μην έπεσε.Όλες μας έχει πεσει κ φυσικά απο ανόητη αιτια.Και εμένα μου επεσε κ πηρα έντρομη τη γιατρο κ μου λεει "αν παθαιναν κατι τοσο ευκολα δεν θα υπηρχε ανθρωπινο γένος κ οτι παιδι που δεν πεφτει δεν ειναι καλά"'Αλλος γιατρος μου έλεγε πως σε 30 χρονια καριερας μονο ενα σοβαρο περιστατικο ειχε απο πέσιμο.Ξερω οτι φοβάσαι κ το πιθανοτερο ειναι ότι όλα ειναι καλά,εχουν φοβερη ελαστικοτητα τα παιδια,τωρα αν εχεις υποψίες κ ανησυχεις πηγαινε το στο νοσοκομειο.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες μας έχει συμβεί, οπότε δε χρειάζεται να νιώθεις άχρηστη. Παρακολούθηση για δύο 24ωρα και αν σου κάνει τίποτα εμετούς-ρουκέτες να παρεις τον παιδίατρο. Επίσης να τον "πειράζεις" λίγο όταν κοιμάται να δεις αντιδράσεις. Αυτές τις οδηγίες μου είχαν δώσει στο παίδων.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να πω βρε παιδί μου,,, αυτός όμως έσκασε σαν καρπούζι πάνω σε γυμνό πλακάκι..ο θόρυβος που έκανε είναι όλο μέσα στο μυαλό μου.

 

πότε έπεσε ? οι αντιδράσεις του είναι φυσιολογικές ?

 

εχεις δίκιο μωρέ.......αλλά ηρέμησε γιατί κι αυτός καταλαβαίνει την ένταση:wink:

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

8 σήμερα το πρωί. Το κακό είναι οτο δεν είδα πώς έπεσε, αλλά σίγουρα χτύπησε το κεφάλι. Από τότε έφαγε 2 φοτες, ακόμα δεν έχει κάνει εμετό. Εξωτερικά δεν φαίνεται κάτι. Αλλά μιξοκλαιει που και που. Άραγε ταραχτηκε; Πονάει πουθενά; Ποιος να ξέρει..

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει μωρο που να μην έπεσε." παιδι που δεν πεφτει δεν ειναι καλά"

 

Προφανώς και η μητέρα δεν πρέπει να νιώθει άχρηστη, αλλά μη φτάνουμε και στο άλλο άκρο. Ξέρω πολλά-πολλά μωρά που ΔΕΝ έπεσαν ΠΟΤΕ (εξυπακούεται ότι δεν εννοώ παιδάκια που περπατάνε και σκοντάφτουν). Να ανησυχήσουν οι μαμάδες τους, δηλαδή;;; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και η μητέρα δεν πρέπει να νιώθει άχρηστη' date=' αλλά μη φτάνουμε και στο άλλο άκρο. Ξέρω πολλά-πολλά μωρά που ΔΕΝ έπεσαν ΠΟΤΕ (εξυπακούεται ότι δεν εννοώ παιδάκια που περπατάνε και σκοντάφτουν). Να ανησυχήσουν οι μαμάδες τους, δηλαδή;;; :rolleyes:[/quote']

 

Καλε εσύ το λες αυτο που εισαι του co sleeping ? :wink:

 

Μήπως άλλαξες γνώμη τωρα;:P

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό μου είναι 3 μηνών και τα ξημερώματα τον πήρα στο κρεβάτι να θηλάσει.Κοιμάται, θηλάζει, κοιμάται, κοκ. Μετά, ούτε ξέρω πώς, μάλλον απικοιμηθηκα από την κούραση και αυτός γυρισε.. ακουσα το γκντουπ στο πλακάκι και κλάμα. Ρε κορίτσια μου έπεσε κατω. Αν είναι ποτέ δυνατό. Πόσο άχρηστη είμαι; Ζω σε νησί, τον πήγα στον παιδίατρο και μου είπε να τον παρακολουθώ δύο 24ωρα. Θέλω να πέσω να πεθάνω από άγχος, φόβο και τυψεις μήπως έπαθε τίποτα.:confused:

 

Εννοείται οτι δεν εισαι άχρηστη!!

Ως γονείς κάνουμε πολλες βλακείες.. Έτσι μαθαίνουμε :wink:

 

Βαλτον ατο κρεβατακι του απο έδω και περα... Περαστικά στο μωρακι :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλε εσύ το λες αυτο που εισαι του co sleeping ? :wink:

 

Μήπως άλλαξες γνώμη τωρα;:P

 

Αγαπητή BabyCute, έχω γράψει πολλές φορές για το ΑΣΦΑΛΕΣ cosleeping: το μωρό κοιμάται ανάμεσα στη μαμά και σε σταθερό σημείο (τοίχο, κάγκελο κτλ). Γιατί να αλλάξω γνώμη, λοιπόν;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή BabyCute' date=' έχω γράψει πολλές φορές για το ΑΣΦΑΛΕΣ cosleeping: το μωρό κοιμάται ανάμεσα στη μαμά και σε [b']σταθερό[/b] σημείο (τοίχο, κάγκελο κτλ). Γιατί να αλλάξω γνώμη, λοιπόν;

 

Το κρεβάτι θα βρίσκει τοίχο και απο την κατω μεριά; Αν δηλαδή γλιστρήσει προς τα κατω τι γίνεται ;

Νομίζω ομως το θέμα εδω ειναι οτι ειναι εύκολο να υποτιμήσουμε ποςο κουρασμένες είμαστε !!!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και η μητέρα δεν πρέπει να νιώθει άχρηστη' date=' αλλά μη φτάνουμε και στο άλλο άκρο. Ξέρω πολλά-πολλά μωρά που ΔΕΝ έπεσαν ΠΟΤΕ (εξυπακούεται ότι δεν εννοώ παιδάκια που περπατάνε και σκοντάφτουν). Να ανησυχήσουν οι μαμάδες τους, δηλαδή;;; :rolleyes:[/quote']

¨Εγραψα τι ακριβώς μου ειπε η γιατρος χρησιμοποιώντας(η γιατρος)προφανώς μια δοση υπερβολης για να μου δειξει ότι τα παιδια ειναι σύνηθες να πέφτουν.Όταν λεμε "όλα" ειναι σχημα υπερβολης κ φυσικα δε σημαινει οτι οσα δεν επεσαν πρέπει να ανησυχουν οι γονεις τους,νομιζω ειναι ευκολονόητο.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω την αγωνία σου, αλλά 99% δεν θα έχετε πρόβλημα, ειδικά αφού έχουν περάσει ήδη οι πρώτες ώρες...

 

Δυστυχώς δεν είσαι ούτε η πρώτη, ούτε η τελευταία που της πέφτει το παιδί...Εμένα όταν ήταν 3 μηνών, σκόνταψα στο δρόμο ενώ τον είχα αγκαλιά, πέσαμε κι οι 2, ο μικρός προσγειώθηκε 1 μέτρο μπροστά μου πάνω στο πεζοδρόμιο, ευτυχώς με τον κορμό και όχι με το κεφαλάκι...Έκλαιγα 2 μέρες, ακόμα το θυμάμαι και ανατριχιάζω...Σε άλλες φίλες μου τους έχουν πέσει από το κρεββάτι, από το ρηλάξ, από την αλλαξιέρα (...είμαστε προφανώς μια παρέα από επικίνδυνες και αδέξιες που πρέπει να επέμβει η Πρόνοια!).

 

Ο παιδίατρος θυμάμαι χαρακτηριστικά μου είχε πει "...πέφτουν...και συνήθως δεν παθαίνουν τίποτα". Πρέπει όμως να προσέχουμε κάθε ώρα και στιγμή!

 

Κάνε υπομονή, επιφυλακή να περάσουν τα δύο 24ωρα, και αξιοποίησε τη δυσάρεστη αυτή εμπειρία για να σκεφτείς τρόπους να είσαι πιο πολύ σε εγρήγορση, και να είναι ακόμα πιο ασφαλές το μωρό...

Link to comment
Share on other sites

είναι εντάξει το μωράκι τώρα φαντάζομαι ε?

Εμένα από το κρεβάτι δεν μου έχει πέσει ποτέ αλλά μετά το χρόνο , οι τούμπες που έφαγε ήταν χειρότερες!!!

Ο Θεος να τα φυλάει όλα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...