Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μου έπεσε απο το κρεβατι!!!


Recommended Posts

πριν απο 2 ωρες ο μικρος 1 ετους...επεσε απο το κρεβατι 37 εκ.

τον ειχα παρει σε μενα και δεν καταλαβα πως επεσε..ακουσα το θορυβο και ηταν κατω ανασκελα!!

δεν εκλαψε καν...ηταν απο τον υπνο..οταν τον πηρα αγκαλια ετριβε τα ματια οπως οταν ξυπναει.τον θηλασα και ξυπνησε μαλλον απο τα φωτα που ειχα αναψει..δεν εκανε καρουμπαλο, δεν εκλαψε και ηταν ενταξει..επαιζε,οπως παντα και κοιμιθηκε πριν απο μιση ωρα!

εχω αρχισει και τρεμω απο την στενοχωρια μου...

.png74mmp1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 250
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλε μη στεναχωριεσαι ολα τα παιδακια πεφτουν καποια στιγμη.παρακολουθησε τον και αν δεις οτι κατι δε σου αρεσει στη συμπεριφορα του ενημερωσε το παιδιατρο ή ακομα καλυτερα παρτον και ενα τηλ και πες του για να ξερεις τι να προσεξεις.

αφου ομως δε παραπονεθηκε μαλλον του χαλασες την ησυχια του με την ανυσηχια σου...:P

Link to comment
Share on other sites

πρόσεχε μήπως κάνει εμετό οπότε ειδοποιείς απευθείας παιδίατρο κ πας νοσοκομείο.

Επίσης για καναδυό ωρίτσες μην τον αφήνεις να κοιμηθεί βαθιά, ξύπνα τον κάθε τεταρτάκι να σιγουρευτείς ότι όλα είναι οκ.

Κατά τα άλλα μην ανησυχείς κ υπερβολικά...όλα τα παιδάκια πέφτουν κπ στιγμή από το κρεββατι..εμείς πέσαμε πρώτη φορά 5 μηνών...

λίγη προσοχή τις 2 πρώτες ώρες..

Link to comment
Share on other sites

για 2 ωρες ηταν ξυπνιος και ηταν μες στην τρελη χαρα για παιχνιδι..τωρα που κοιμαται και τον κοιταω ειναι ενταξει,κοιμαται..οσο το σκεφτομαι μαλλον εκανε τουμπα και επεσε με την πλατη.ισως το κεφαλι δεν χτυπησε καν...τρεμω μεσα μου απο φοβο..:(

.png74mmp1.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια τι της λετε της γυναικας , προς Θεου , μια χαρα ειναι το παιδακι , καθε μερα πεφτουνε τα δικας μας απο αναλογα υψη , δε επεσε δα και απο το τραπεζι της τραπεζαριας και παλι δε θα παθαινε τιποτα . Μην ανυσηχεις κοπελα μοθ , μια χαρα ειναι ο μπεμπουλης σου .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι της είπαμε ρε κοπελιά;

ότι μια χαρά είναι το παιδί κ να μην ανησυχεί υπερβολικά...δλδ εάν εκανε εμετό τις πρώτες ώρες να μην το πρόσεχε...;

αυτά που της είπα τα είπε ο παιδίατρος σε εμένα όταν έπεσε το δικό μου παιδάκι...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λογικο να φοβηθεις!!

Μην ανησυχεις!! Δεν επαθε τιποτα ο κουκλακος σου!!!

Ηταν μικρη η αποσταση που επεσε!! Απλα για να ξερεις γενικα οταν ενα παιδακι πεσει απο ψηλα ή χτυπησει με δυναμη το κεφαλακι του προσεχεις τις εξης αντιδρασεις (βαση παιδιατρου):

δεν το ταιζεις αμεσως (αφηνεις 1 με 2 ωριτσες το πολυ),

εαν κανει εμετους, εαν παραπαταει, χανει ισσοροπια, και εαν κοιμαται περισσοτερο απο οτι συνηθως, (πεφτει σε ληθαργο), πας σε οποιαδηποτε περιπτωση οπωσδηποτε παιδιατρο!!

Διαφορετικα παρτο αγκαλιτσα και εαν κλαίει βοηθησε το να ηρεμησει και προσοχη οσο και εαν φοβηθεις εσυ, ΜΗΝ του μεταδωσεις το φοβο σου εκεινη την ωρα!!

Σε καθημερινα μικρα χτυπηματακια μπορεις να του βαλεις στο κεφαλακι του οπου ειναι να κανει καραμπουλο λιγο Βιταμ, θα το βοηθησει και θα το ανακουφισει παρα πολυ!!

Επισης περισσοτερο να προσεχεις τα χτυπηματα πισω στο κεφαλακι του, μπροστα ειναι πιο ανθετικο και λιγοτερο ανησυχητικό!

Καλη εβδομαδα και καλα παιχνιδια!!!!!!

 Ότι πολυτιμότερο... 
 Γιάννης 13/01/2009
 Αλέξης 09/03/2011 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξέρω είναι ότι όταν πέσει ένα μωράκι κοιτάμε από ΠΟΙΟ ύψος έπεσε και το βλέπουμε σε αναλογία με το ύψος του ΜΩΡΟΥ. Δηλ. εσένα έπεσε από 37 εκ., είναι ίσως το μισό του γιού σου, οπότε μην ανησυχείς...Όσο πιο μεγάλη η αναλογία (2,3,4,5 φορές το ύψος), τόσο ανησυχείς...Εμπειρικό κανόνα σου λέω τώρα...

 

Επίσης, εσένα κοιμόταν και για αυτό προφανώς δεν έκλαψε, απλά κοιμόταν και βρέθηκε κάτω, ξύπνησε από το φως και όχι επειδή έπεσε (άρα δε χτύπησε!)...Όμως, ΑΝ κλάψει, είναι ΚΑΛΟ. Εμένα όταν πέφτει (όχι από ύψος, απλώς πέφτει και χτυπάει) και κλαίει "λέω δεν έχει τίποτα, αντιδράει!". Μην το φοβάσαι το κλάμα..

 

Εμένα έπεσε 2 φορές πιο μικρή από ύψος...τη δεύτερη που ακόμα τη θυμάμαι και κλαίω, ΣΠΑΡΑΞΕ στο κλάμα, έτρεξε η μύτη αίμα και πήρα τον άντρα μου, του λέω "έχει αίμα, κλαίει, φεύγω για νοσοκομείο" και μου λέει "αφού κλαίει είναι ΚΑΛΑ!". Μέσα στο αμάξι για νοσοκομείο, σταμάτησε να κλαίει και άρχισε να βυθίζεται σε λήθαργο...Εκεί μου κόπηκαν τα πόδια!!!!!Φαντάζεσαι πώς ένιωσα...Σταμάτησα το αμάξι και της φώναζα να ξυπνήσει....Τίποτα...Χτυπούσα παλαμάκια, τίποτα...Και ξαφνικά, κάνω ΠΑΡΑ πολύ δυνατά τα χέρια μου παλαμάκια και ξυπνάει, χαμογελάει και χτυπάει και αυτή...9 μηνών ήταν τότε, δε θα το ξέχάσω ποτέ...

 

Μια χαρά θα είναι, μην ανησυχείς, αν και καταλαβαίνω πώς νιώθεις..Το σκέφτεσαι και σου κόβονται τα πόδια...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολες σας..τωρα ξυπνησε και ειναι πολυ καλα οπως παντα..σιγουρα θα τον προσεχω αλλα μαλλον δεν εγινε τιποτα! ουτε καρπουμπαλο,τιποτα!σας ευχαριστω ολες και καλη εβδομαδα! ευτηχως που υπαρχετε και εσεις... :)

.png74mmp1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφού βλέπεις ότι όλα ειναι καλά και ο μικρούλης αντιδρά καλά, ενταξει.

Δεν θα ηθελα να σε ανησυχήσω... ο δικός μου ο παιδίατρος πάντως όταν έπεσε ο μικρός μου πρωτη φορά απ' το κρεββατι (μια απ' τα ίδια, κοιμομασταν μαζί και ξαφνικά άκουσα θόρυβο και είχε βρεθεί κάτω απ΄το κρεββατι) η πρώτη ερώτηση που μου έκανε ήταν αν έκλαψε με το που έπεσε. Του είπα "ναι" και σχολίασε "εντάξει, οπότε δεν εχουμε θεμα διάσεισης"... Οπότε όπως καταλαβαίνεις, είναι καλό να τον ακούσεις να κλαιει.

Και μην εφησυχάζεσαι ακόμα, θελει παρακολούθηση τουλάχιστον ένα 24ωρο (προσέχεις για εμετό, λήθαργο, ζάλη και τέτοια).

 

Τεσπα, όλα καλά... εύχομαι να μη σαν ξανασυμβεί! :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!

 

Μεχρι τωρα 29 ωρες αργοτερα δεν ειδα τιποτα ανυσηχιτικο! Ευχομαι να ειναι καλα και να μην εγινε τιποτα...:)

 

Μπραβο Ελενακι!!! Καλημερα!!

Παει περασε ουτε να το σκεφτεσαι τωρα!!! :-D

 Ότι πολυτιμότερο... 
 Γιάννης 13/01/2009
 Αλέξης 09/03/2011 

Link to comment
Share on other sites

και η μπέμπα μου έπεσε το Σάββατο το απόγευμα από το κρεβάτι μας. την είχα στη μέση του κρεβατιού, μέχρι να πάρω από έξω το μπάνιο της και ακούω μπάμ και γοερό κλάμα. ευτυχώς όλα καλά. πήρα την παιδίατρο, και μου είπε ό,τι είπατε κι εσείς. όλα καλά ευτυχώς. πώς έκανε τόσα βαρελάκια σε δευτερόλεπτα.... μάντρωμα από δω και μπρος. πήγε η ψυχή μου .... και γύρισε!

Link to comment
Share on other sites

Ελενα, οπως φαινεται το μωρακι σου δεν χτυπησε. Ομως για να θυμαστε για αλλες φορες που τα παιδακια σας χτυπησουν.

 

Μετα απο πτωση παιδιου, παρατηρουμε τις αντιδρασεις του οχι μονο 2 ωρες αλλα δυο μερονυχτα (48 ωρες).

Εαν εχει σπασει κατι θα φανει απο τη πρωτη στιγμη οποτε δε θα αναφερθω σε αυτο.

Εαν εχει απλο στραμπουλιγματακι θα φανει τις επομενες ωρες.

 

Εαν ομως υπαρχει εσωτερικο αιματωμα στο κεφαλι πιθανον να αλλαξει κατι στις συνηθειες του και ειδικοτερα θα νυσταζει σε ακανονιστες ωρες, ή θα κανει εμετο ή θα ζαλιζεται ή θα αλλαξει η ομιλια του ή θα κοιμαται πολυ βαρια (περισσοτερο απο το συνηθισμενο). Τοτε φευγουμε αμεσα για νοσοκομειο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα χτες μου επεσε το παιδι απο το παγκο της κουζινας, που λιγο πιο ψηλο απο τα ντουλαπια........

δεν επαθε τιποτα απολυτως.... εκλαψε επειδη εγω πανικοβληθηκα και φωναξα το μπαμπα του κι υστερα απο την αγωνια μας ξεχασαμε να του δωσουμε το γαλα που ειχα ετοιμασει κι εκει ουρλιαζε......

τα παιδια μαλλον ειναι παρα πολυ ελαστικα!!!!!!!

μην ανυσηχεις.......

Link to comment
Share on other sites

το αναφερω για μα μην εφησυχαζομαστε παντα.

σε προσφατη επισκεψη στο παιδων, συναντησα μωρακι 4 μηνων, που ειχε πεσει απο την κουνια του κανοντας βεβαια μεγαλο καρουμπαλο και κλαματα πολλα. η ακτινογραφια εδειξε καταγμα στο κρανιο και τους ενημερωσαν οτι θα το κρατουσαν τουλαχιστον για το βραδυ.

μην ειμαστε τοσο χαλαροι, για τα παιδια μας προκειται. δεν μπορουμε παντα να κρινουμε αν επαθε ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ο δικός μας, μόλις 3.5 μηνών, μας έπεσε σήμερα από το κρεβάτι (χαμηλό, λιγότερο από 50 πόντους) όταν πήγε να τον αλλάξει η γυναίκα μου. Έκανε απότομα 2 σβούρες και έπεσε με την πλάτη στη μοκέτα του πατώματος!

Έβαλε τα κλάμματα αμέσως, αλλά ευτυχώς δεν έπαθε τίποτα. Τον κράτησε λίγο αγκαλιά η γυναίκα μου, του έκανε ένα μπανάκι να χαλαρώσει και μετά ησύχασε. Κοιμήθηκε λιγάκι και τώρα μας κάνει γελάκια και χαρούλες!

 

Εύχομαι να μην έχει πάθει τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο παθαμε κ εμεις σημερα! Η κορη μου που ειναι 7 μηνων επεσε απο το κρεβατι μας σημερα το πρωι.Ειχα κα μαξιλαρια γυρω γυρω κ μια στιγμη εφυγε το βλεμμα μου απο πανω της κ την ξαναειδα στο πατωμα. Δεν επαθε τιποτα ευτυχως!!! Ειναι ευελικτα τα ζουζουνια μας! Να προσεξετε το επομενο 24ωρο εαν κανει εμετους, εαν κοιμαται πιο πολυ απ οτι συνηθως κ γενικως εαν αλλαξει η συμπεριφορα του παραξενα.

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

καλημερα!

ναι εχει πεσει κ εμενα αλλα με την πλατη κ πιο μικρη.εχθες ηρθε κ κοιμηθηκε μαζι μας και προφανως ειχε παει καθετα στο κεφαλι μου-πανω απο το κεφαλι μου-την καταλαβα μεσα στον υπνο μου να γλυστραει και ισα που της επιασα το ποδαρακι αλλα εσκασε με το κεφαλι καρακορυφα.εκλαψε αρκετα κ κρατουσε το κεφαλακι της αλλα μετα απο λιγο κοιμηθηκε.σημερα εχει ορεξη κ η πεθερα μου λεει ειναι μια χαρα.εχει τυχει σε καμια να πεσει το παιδι σε τοσο μεγαλη ηλικια?μηπως ειναι πιο σοβαρο τωρα?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

ναι εχει πεσει κ εμενα αλλα με την πλατη κ πιο μικρη.εχθες ηρθε κ κοιμηθηκε μαζι μας και προφανως ειχε παει καθετα στο κεφαλι μου-πανω απο το κεφαλι μου-την καταλαβα μεσα στον υπνο μου να γλυστραει και ισα που της επιασα το ποδαρακι αλλα εσκασε με το κεφαλι καρακορυφα.εκλαψε αρκετα κ κρατουσε το κεφαλακι της αλλα μετα απο λιγο κοιμηθηκε.σημερα εχει ορεξη κ η πεθερα μου λεει ειναι μια χαρα.εχει τυχει σε καμια να πεσει το παιδι σε τοσο μεγαλη ηλικια?μηπως ειναι πιο σοβαρο τωρα?

 

εμενα πριν λιγους μηνες επεσε απο το πλατυσκαλο και και βρεθηκε ενα οροφο κατω.ευτυχως δε χτυπησε απλα τρομαξε και με το παιδιατρο που ειχα μιλησει μου ειπε να εχουμε το νου μας ενα 24ωρο περιπου μη ζαλιστει κανει εμετο κλπ

ευχομαι περαστικα αν και αν καταλαβα καλα δεν την επηρεασε καθολου το χτυπημα αφου ξανακοιμηθηκε κυρια;)

Link to comment
Share on other sites

αχχχχχχχχ εμενα επεσε πριν 3 μερες απο το κρεβατι μας και χτυπησε το κεφαλακι του βεβαια ο δικος μου ειναι 1 ετους και τρομαξα πολυ γιατι σκεφτηκα κατευθειαν οτι ειναι πολυ ασχημο να πεφτεις απο το κρεβατι σου την ωρα που κοιμασαι την ωρα που εχεις χαλαρωσει,φοβηθηκα μην τρομαξει ο ιδιος και δευτερον μην χτυπησει καπου που θα το δημιουργησει προβληματα μετα, το λεω αυτο γιατι μια κοπελα που το παιδακι της οταν ηταν 3 μηνων επεσε απο το κρεβατακι του και χτυπησε στο μαλακο σημειο που λεμε του κεφαλιου και δυστυχως του αφησε πολλα εγκεφαλικα προβληματα,βεβαι θα πεσουν και θα χτυπησουν 100 φορες αλλα πρεπει να ειμαστε προσεκτικες για να μην χτυπανε σοβαρα για μικροχτυπηματα δεν πειραζει ετσι κι αλλιως παιδι που δεν πεσει και χτυπησει δεν μεγαλωνει ετσι λεγανε

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

ναι εχει πεσει κ εμενα αλλα με την πλατη κ πιο μικρη.εχθες ηρθε κ κοιμηθηκε μαζι μας και προφανως ειχε παει καθετα στο κεφαλι μου-πανω απο το κεφαλι μου-την καταλαβα μεσα στον υπνο μου να γλυστραει και ισα που της επιασα το ποδαρακι αλλα εσκασε με το κεφαλι καρακορυφα.εκλαψε αρκετα κ κρατουσε το κεφαλακι της αλλα μετα απο λιγο κοιμηθηκε.σημερα εχει ορεξη κ η πεθερα μου λεει ειναι μια χαρα.εχει τυχει σε καμια να πεσει το παιδι σε τοσο μεγαλη ηλικια?μηπως ειναι πιο σοβαρο τωρα?

 

αν το παιδακι εχει κεφι-ορεξη για φαγητο-δεν εχει υπνηλια-δεν κανει εμμετο το πρωτο 24ωρο δεν εχει τιποτα!και μεις φαγαμε την πρωτη κρυαδα 7 μηνων οταν εφερε τουμπα την περπατουρα με το κεφαλι τωρα πλεον εχω συνηθισει τις βουτες απο τραπεζια καρεκλες και ολα τα σχετικα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

ναι εχει πεσει κ εμενα αλλα με την πλατη κ πιο μικρη.εχθες ηρθε κ κοιμηθηκε μαζι μας και προφανως ειχε παει καθετα στο κεφαλι μου-πανω απο το κεφαλι μου-την καταλαβα μεσα στον υπνο μου να γλυστραει και ισα που της επιασα το ποδαρακι αλλα εσκασε με το κεφαλι καρακορυφα.εκλαψε αρκετα κ κρατουσε το κεφαλακι της αλλα μετα απο λιγο κοιμηθηκε.σημερα εχει ορεξη κ η πεθερα μου λεει ειναι μια χαρα.εχει τυχει σε καμια να πεσει το παιδι σε τοσο μεγαλη ηλικια?μηπως ειναι πιο σοβαρο τωρα?

νομιζω πως οσο πιο μεγαλο χτυπησει τοσο ακινδυνο ειναι δηλ ενα παιδακι μικροτερης ηλικιας αν πεσει στο κεφαλακι ο εγκεφαλος ακομα δεν εχει ωριμασει οποτε ειναι λιγο πιο επικυνδινο αλλα στην ηλικια της δικιας σου νομιζω οτι δεν ειναι τοσο κακο
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...