Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σε ποιό σχολείο να πάει? (Δημόσιο -Ιδιωτικό)


Recommended Posts

Εμεις αποφασισαμε να στειλουμε τα παιδια σε ιδιωτικο -και δεν μας περισευουν- γιατι:

 

-δεν απεργουν!

-εχεις καθημερινη ενημερωση για το παιδι(συμπεριφορα,δυσκολιες κλπ)

-γινεται πιο μεθοδικη δουλεια και προετοιμαζονται καλυτερα για το γυμνασιο-λυκειο(αρχαια ξεκινουν απο το δημοτικο)

-κανουν ξενες γλωσσες

-κανουν περισσοτερες επιμορφωτικες δραστηριοτητες

-νιωθω περισσοτερη ασφαλεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 566
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μια χαρά τα λες franklin αυτοί είναι οι λόγοι πάνω κάτω για πολλούς γονείς.

Μου φαίνεται ότι αυτόν τον δρόμο διάλεξες βαθιά μέσα σου και είμαι σίγουρη ότι έκανες την καλύτερη επιλογή. :wink:

Link to comment
Share on other sites

-δεν απεργουν!

Ενώ οι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί μπορούν απλά να βρίζουν;

-γινεται πιο μεθοδικη δουλεια και προετοιμαζονται καλυτερα για το γυμνασιο-λυκειο(αρχαια ξεκινουν απο το δημοτικο)

Δηλαδή αυτός είναι ο σκοπός του σχολείου, να προετοιμάζει για το επόμενο στάδια; Και το επιτυχημένο ιδιωτικό Λύκειο είναι αυτό που προετοιμάζει καλά για τις εξετάσεις του Πανεπιστημίου;

-κανουν ξενες γλωσσες

-κανουν περισσοτερες επιμορφωτικες δραστηριοτητες

Με τα λεφτά που θα εξοικονομείς μπορείς να κάνεις δικό σου πρόγραμμα εξωσχολικών δραστηριοτήτων.

-νιωθω περισσοτερη ασφαλεια

Σε σχέση με τί;

 

Δεν είμαι κατά του ιδιωτικού αλλά μάλλον για άλλους λόγους θα επέλεγα ένα ιδωτικό σχολείο και όχι γι'αυτούς που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν είμαι κατά του ιδιωτικού αλλά μάλλον για άλλους λόγους θα επέλεγα ένα ιδωτικό σχολείο και όχι γι'αυτούς που αναφέρεις.

Εσυ απλα θα μπορουσες να πεις την αποψη σου και οχι να κριτικαρεις την δικη μου ε; εχεις απωθημενα μου φαινεται αλλα σιγουρα δεν φταιω εγω και οι επιλογες μου.:wink:
Link to comment
Share on other sites

-εχεις καθημερινη ενημερωση για το παιδι(συμπεριφορα,δυσκολιες κλπ)

 

Εγω θα σταθω εδω και θα σε ρωτησω πώς γινεται η καθημερινη ενημερωση? Γινεται σε ολα τα ιδιωτικα σχολεια ή μονο σε αυτο που τα στελνετε εσεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

-εχεις καθημερινη ενημερωση για το παιδι(συμπεριφορα,δυσκολιες κλπ)

 

Εγω θα σταθω εδω και θα σε ρωτησω πώς γινεται η καθημερινη ενημερωση? Γινεται σε ολα τα ιδιωτικα σχολεια ή μονο σε αυτο που τα στελνετε εσεις?

απ'οτι γνωριζω γινεται και απο αλλα.
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι οσον αφορα τις ξενες γλωσσες ειτε φροντηστηριο ειτε ιδιαιτερα θα χρειαστουν.. δεν νομιζω οτι αυτα που κανουν στο σχολειο επαρκουν για να παρεις καποιο πτυχιο ξενων γλωσσων.

Ο δασκαλος του ιδιωτικου (και θα ερθω να συμφωνησω για πρωτη φορα στα χρονικα με την ursa :lol: ) οντως δεν απεργει αλλα βριζει οταν απεργουν οι αλλοι και αυτος οχι.. αυτο μαλλον δεν τον κανει και τοσο αποδοτικο στην εργασια του.

Οσον αφορα τις δραστηριοτητες εμενα ο ορος "εξωσχολικες δραστηριοτητες" μου αρεσει περισσοτερο.. το παιδι το βλεπει σαν διασκεδαση εφοσον εχει επιλεξει απο μονο του να κανει κατι που του αρεσει. Δεν ξερω κατα ποσο μπορει να θεωρηθει διασκεδαση κατι που ειναι στα πλαισια του σχολικου προγραμματος (και θεωρω οτι ο βασικος στοχος ολως αυτων των δρστηριοτητων πρεπει να ειναι αυτος)

Το "θελω να κανουν τα παιδια μου αυτο κι εκεινο" εμενα προσωπικα δεν με καλυπτει οσον αφορα το θεμα των εξωσχολικων δραστηριοτητων... ΑΥτο ειναι κατι τ οποιο θα επιλεξουν μονα τους.. Αν ο χαρης δεν θελει να κανει τιποτα και θελει να τρεχει στη γειτονια εφοσον τελειωσει τις σχολικες του υποχρεωσεις θα το δεχτω αδιαμαρτυρητα ασχετα αν η δικη μου επιθυμια ειναι να γινει ο επομενος Μπετοβεν. :)

Ο μονος λογος που θα επελεγα ενα ιδιωτικο σχολειο ειναι αν το δημοσιο της περιοχης μου στο οποιο υπαγομαστε δεν με καλυπτε οσον αφορα το εκπαιδευτικο προσωπικο (δηλαδη αν ειχα πλακωθει πχ με την δασκαλα ) και απο αποψη εγκαταστασεων και δεν εννοω να μην εχει γυμναστηριο πισινα κλπ (κανενα δημοσιο δεν εχει) αλλα πχ να στεγαζοταν σε τιποτα λυομενα.

Τετοια προβληματα στην περιοχη δεν εχουμε οποτε μαλλον σε δημοσιο θα παει.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να τοποθετηθώ ξακάθαρα στο ζήτημα...γιατί είμαι μέσα στην Δημόσια Εκπαίδευση ..και έχω δουλέψει και σε ιδιωτικό. Εάν εξετάσουμε το θέμα από την πλευρά του εργαζόμενου ισχύουν αυτά που έγραψε η Dora.

Επίσης θα ήθελα να κάνω μια διευκρίνιση για το θέμα των νεοδιόριστων δασκάλων. Όντως επειδή το ΥΠΕΠΘ τους απορροφά με το που τελειώνουν τις σπουδές τους ...και τα ιδιωτικά αντιμετώπισαν τεράστιες ελλείψεις σε δυναμικό....με ειδική ρύθμιση επέτρεψε και σε νηπιαγωγούς να διδάξουν ως δάσκαλοι...όπως επίσης και σε φιλολόγους νομίζω. Επειδή έχω αρκετές φίλες - συναδέλφους νηπιαγωγούς που δούλεψαν έτσι σε ιδιωτικά...μην είσαι τόσο σίγουρη Athena ότι η δασκάλα του παιδιού σου θα προέρχεται από Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης.

Όσον αφορά το παιδί και τους λόγους επιλογής ενός ιδιωτικού σχολείου...θα συμφωνήσω με την Dora. Θέλω να επιλέξει μόνο του τις εξωσχολικές του δραστηριότητες όπως επίσης και να μην τις θεωρεί μερος του σχολικού προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

.μην είσαι τόσο σίγουρη Athena ότι η δασκάλα του παιδιού σου θα προέρχεται από Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης.

Όσον αφορά το παιδί και τους λόγους επιλογής ενός ιδιωτικού σχολείου...θα συμφωνήσω με την Dora. Θέλω να επιλέξει μόνο του τις εξωσχολικές του δραστηριότητες όπως επίσης και να μην τις θεωρεί μερος του σχολικού προγράμματος.

Για το συγκεκριμενο σχολειο ειμαι σιγουρη για ολα.Το γνωριζουμε απο τοτε που πηγαινε ο πατερας μου...τελος παντων,τα ιδιωτικα σχολεια ειναι μεγαλη μπιζνα και εαν θελουν να εχουν ρολο υπαρξης θα πρεπει να ειναι και ΚΑΛΑ.Εκει πονταρω εγω και θελω το καλυτερο για την κορη μου.Στη γειτονια μου δεν υπηρχε περιπτωση να την στειλω στο δημοσιο,στο οποιο εγω απο παιδι "σιχαινομουνα".Αν εμενα τωρα Βορεια προαστια πιθανον και να την πηγαινα...Τωρα σχετικα με τη δασκαλα,εννοειτε οτι την τσεκαρουμε και εχει λογο η γνωμη μας,ενω σε ενα δημοσιο σχολειο εαν καποιος δασκαλος προσβαλει ή δεν γουσταρει ενα παιδι δεν τρεχει και τιποτα ,την δουλεια του θα την συνεχισει μεχρι να παρει συνταξη.Εχει πιο "ποιοτικους" δασκαλους στα ιδιωτικα,τους διαλεγουν και τους αξιολογουν.
Link to comment
Share on other sites

σε ενα δημοσιο σχολειο εαν καποιος δασκαλος προσβαλει ή δεν γουσταρει ενα παιδι δεν τρεχει και τιποτα ,την δουλεια του θα την συνεχισει μεχρι να παρει συνταξη.

 

Ετσι ακριβως ειναι.... :cry:

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρωτον θελω να κανουν μουσικη, γλώσσες ιδιαιτερα και οχι σε φροντιστηριο γιατι διδασκα 5 χρονια αγγλικα και ξερω οτι στα φροντιστηρια δεν κανουν δουλεια,:

 

καλή μου το ξέρω οτι δεν το εννοούσες έτσι μάλλον,αλλά με αυτό που λες προσβάλλεις όλους εμας που δουλευουμε σκληρα στα φροντιστηρια... δεν ειναι ολοι ιδιοι.... :roll:

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν είμαι κατά του ιδιωτικού αλλά μάλλον για άλλους λόγους θα επέλεγα ένα ιδωτικό σχολείο και όχι γι'αυτούς που αναφέρεις.

Εσυ απλα θα μπορουσες να πεις την αποψη σου και οχι να κριτικαρεις την δικη μου ε; εχεις απωθημενα μου φαινεται αλλα σιγουρα δεν φταιω εγω και οι επιλογες μου.:wink:

Ντοινγκ !

Ε δε νομίζω οτι περίμενες στις 2 το πρωί να κάτσω να κάνω ανάλυση των επιλογών μου; Κυριακή είναι, χαλαρά ... :D

Απλά μου έκαναν εντύπωση οι λόγοι που ανέφερες και ρώτησα πώς κατέληξες εκεί.

Αν νομίζεις πως αυτό είναι απωθημένο, τί να πω, δεν μπορώ ν'απαντήσω σε εικασίες που κατασκευάζει ο εγκέφαλός σου, αλλά η απάντησή σου θα μπορούσε να εκληφθεί και ως αποφυγή ουσιαστικής απάντησης.

Link to comment
Share on other sites

σε ενα δημοσιο σχολειο εαν καποιος δασκαλος προσβαλει ή δεν γουσταρει ενα παιδι δεν τρεχει και τιποτα ,την δουλεια του θα την συνεχισει μεχρι να παρει συνταξη.

 

Ετσι ακριβως ειναι.... :cry:

 

Ο δασκαλος θα προσβαλει η δεν θα γουσταρει το παιδι μου και θα το δειχνει επειδη ετσι του την καπνισε την εχει βαμμενη..

Στην πολη μου δεν εχουμε και ιδαιτερο τακτ οταν καποιος προσβαλει το παιδι μας.. Κατα καιρους εχουν φυγει πολλοι δασκαλοι και καθηγητες απο τα σχολεια μας επειδη πχ εβαλαν στο ματι ενα παιδι..

Μπορει ο κοσμος εδω να ειναι φτωχος και μεροκαματιάρης αλλα δεν σηκωνει και πολλα πολλα και ετσι εχουμε μεγαλωσει και οι νεοτεροι..

Οι παλιοτεροι δασκαλοι ή οσοι ειναι απο την περιοχη το ξερουν πολυ καλα και φροντιζουν να μαθαινουν και στους νεοτερους.. Βεβαια κρουσματα παντα υπαρχουν αλλα αυτοι αργα η γρηγορα πανε απο εκει που ηρθαν..(το εξαργιωμενος πατερας την στηνει εξω απο το σχολειο και ο δασκαλος φυγαδευετε αναγκαστικα απο αλλη πορτα επειδη χαστουκισε το παιδι του το ξερετε??? :lol::lol::lol:

Πρωτογονο αλλα αποτελεσματικο.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

και θα ερθω να συμφωνησω για πρωτη φορα στα χρονικα με την ursa :lol:

Δεν είν' κακό dora :lol::lol::lol:

 

Είσαι σιγουρη??? :shock:

Δεν μου φτανει που ειμαι ξινη.. αμα αρχισω και συμφωνω και μαζι σου μηπως με προσλαβει η τΤΟΠ για πρωτη υλή???

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι της άποψης πως το χειρότερο δημόσιο είναι καλύτερο του ιδιωτικού.Τώρα για τα Πανεπιστήμια είναι άλλο θέμα....

 

Θα προτιμούσα τα παιδιά μου να πάνε δημόσιο βγάζοντας ένα μέσο όρο 15 και να τα στείλω έξω για Πανεπιστήμιο και να τα "χώσω" για 4-5 χρόνια παρά να πληρώσω 3 διαμερίσματα στα ιδιωτικά για 12 χρόνια, και να πάνε στο Πανεπιστήμιο εδώ με ένα πτυχίο χωρίς αντίκρισμα. Για να μην πω για το κόστος των σπουδών στην επαρχία....αν προσθέσεις και αυτή την πιθανότητα μιλάμε για 4 διαμερίσματα. Δεν τους τα αγοράζω να παίρνουν τα ενοίκια και να κάθονται? να γίνουν και υδραυλικοί ή ηλεκτρολόγοι να μην ξέρουν τι βγάζουν?

Νομίζω πως συμφέρει καλύτερα :D

Επίσης έχω ακούσει-δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει-οτι στα ιδιωτικά δίνουν τα θέματα των διαγωνισματων από πιο πρίν για να μην χάνουν το πρεστίζ τους.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πολλοί γονείς επιλέγουν τον ιδιωτικό τομέα για την εκπαίδευση του παιδιού τους για διάφορους λόγους .

Μου κάνει εντύπωση όμως, ότι φαίνεται να μην ευρέως γνωστό αυτό που επισημάνθηκε πιο πάνω. Στα ιδιωτικά δημοτικά σχολεία λόγω έλλειψης δασκάλων, αυτοί που κυρίως διδασκουν είναι νηπιαγωγοί (για α και β τάξη), συνταξιούχοι δάσκαλοι, τελειόφοιτοι παιδαγωγικών τμημάτων και καθηγητές άλλων ειδικοτήτων.Μια πρόσφατη εγκύκλιος δίνει τη δυνατότητα να εργάζονται νόμιμα κάποιες από αυτές τις κατηγορίες. Οι υπόλοιποι δουλεύουν με σύμβαση διοικητικού προσωπικού.

Σε γνωστό και μεγάλο ιδιωτικό σχολείο στο οποίο εργάστηκα για 4 χρόνια η πλειοψηφία των διδασκόντων δεν είχαν ούτε την εμπειρία, αλλά ούτε και το βασικό πτυχίο για αυτή τη δουλειά. Αναγκαστικά ακολουθούσαμε τις κατευθύνσεις της ιδιοκτήτριας: α) μεγάλος όγκος ύλης και εργασίας για το σπίτι και β) καλές δημόσιες σχέσεις (αυτό μπορεί και να σήμαινε "χαλαρή" ενημέρωση των γονιών).

Κάποια παιδιά ανταποκρινόντουσαν σ΄αυτό το σύστημα. Τα περισσότερα όμως ήταν ήδη "καμένα" από την Γ΄τάξη...

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον θελω να κανουν μουσικη, γλώσσες ιδιαιτερα και οχι σε φροντιστηριο γιατι διδασκα 5 χρονια αγγλικα και ξερω οτι στα φροντιστηρια δεν κανουν δουλεια,:

 

καλή μου το ξέρω οτι δεν το εννοούσες έτσι μάλλον,αλλά με αυτό που λες προσβάλλεις όλους εμας που δουλευουμε σκληρα στα φροντιστηρια... δεν ειναι ολοι ιδιοι.... :roll:

 

Δεν προσβαλω κανεναν. Απλα κανοντας ιδιαιτερα και διδασκοντας και σε φροντιστηριο ειδα οτι ειναι μερα με τη νυχτα. Στα ιδιατερα ολοκληρωναμε την υλη για το Lower σε 4-5 χρονια ενω στο φροντιστηριο ειναι μινιμουμ 7 χρονια. Σκεψου το απλα. Ειναι το ιδιο να εχεις να διδαξεις σε ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΠΑΙΔΙ...που οταν του λυθουν οι τυχον αποριες προχωρας παρακατω με το να εχεις να λυσεις τις αποριες ΜΙΑΣ ΟΛΟΚΛΗΡΗΣ ΤΑΞΗΣ με 15-20 παιδια? Σαφεστατα και προχωρα η υλη πολυ πιο αργα,πιο μαζικα και ελαχιστα εξατομικευμενα αναλογα με τις αναγκες του καθε μαθητη χωριστα οπως συμβαινει στα ιδιαιτερα.

 

Και να φαω να μην ειχα ξενες γλωσσες θα τους εκανα ιδιαιτερα. Στα φροντιστηρια απλα χανουν πολυτιμα χρονια απο τη ζωη και το χρονο τους. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Φρανκλιν αυτο εννοειτε.. ειναι λογικοτατο οταν διδασκεις ενα και μονο παιδι να προχωραει πιο γρηγορα..

Η κορη της κουμπαρας μου πηρε το προφισιενσι σε 3 χρονια και οχι με εντατικα μαθηματα.. Με 2 ωρες 2 φορες τη βδομαδα..

Ομως η φιλη μου ειναι καθηγητρια και της εκανε αυτη ιδιαιτερο και εννοειτε οτι εφοσον ηταν το δικο της παιδι δεν υπηρχε λογος να το τραβηξει..

Ο γιος της πηρε το λοουερ σε 3 χρονια αλλα με μια ωρα καθε σαββατο (γιατι ο μικρος δν ηθελε παραπανω και δεν τον ζορισε)

Ομως καλως η κακ΄ςω δεν μπορουν ολα τα παιδια να κανουν ιδιαιτερα και οχι μονο για οικονομικους λογους.. πολλα παιδια δεν το αντεχουν αυτο το ιδιαιτερο..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν υπέρ του ιδιωτικού(το έχω δηλώσει και παλαιότερα) και θα την είχα στείλει τη κόρη μου ιδιωτικό αν είχα το οικονομικό λυμένο και ήταν και μοναχοπαίδι. Ο κύριος λόγος θα ήταν το ωράριο (σχολάω 16:30 και το δημόσιο ολοήμερο τελειώνει στις 16:15) και ότι μπορεί να κάνει πχ. κολυμβηση εντός σχολικού ωραρίου και όχι να τη τρέχω εγώ τα απογεύματα.

 

Εχω όμως πολλές ΄φίλες και γνωστές που πάνε τα παιδιά τους σε ιδιωτικό... και έχω παρατηρήσει τα εξής

 

:arrow: Τα παιδιά τους στο ξεκίνημα προχωρούν γρηγορότερα την ύλη από τα παιδιά του δημοσίου, στο τέλος όμως καλύπτεται η ύλη και όχι μόνο

:arrow: Στο δημόσιο υπάρχει περίπτωση να πέσεις σε κακό ΄δάσκαλο αλλά υπάρχει η πρωτοβάθμια για καταγγελλιες και υπάρχει και ο Σύλλογος γονέων που αν είναι δραστήριος κανει θαυματουργά πράγματα. Σε μερικά ιδιωτικά δεν υφίσταται σύλλογος γονέων και κηδεμόνων και αν πέσεις σε δασκάλα που δεν σου αρέσει απλά κάνεις υπομονή....

:arrow: Ποιός είπε ότι στα ιδιωτικά δεν κανουν απεργίες? Και όμως υπάρχουν εκπαιδευτικοί που κάνουν απεργία και σε ιδιωτικά εκπαιδευτήρια

(το έμαθα μόλις πριν 3 μέρες)

:arrow: Θες το παιδί σου να κάθεται ολοήμερο στο ιδιωτικό? Βεβαιως και υπάρχει η δυνατότητα αλλά πληρώνεται εξτρά

:arrow: Παιδιά που πάνε σε ιδιωτικά σχολεία (διαφορετικά εκπαιδευτήρια) πανε και στο φροντιστήριο που πάει η κόρη μου για να κάνουν εξτρά Αγγλικά

:arrow: Προστασια στο ιδιωτικό? Δυστηχώς υπάρχουν και κλοπές - σε αυτό για μένα βέβαια δεν φταίει το σχολειο αλλά ο γονιός- πάει ένα παιδί με Nintendo στο σπίτι του και η μάνα δεν το ρωτάει που το βρήκες αυτό παιδί μου?

 

Αυτά που λεω παραπάνω για τα ιδιωτικά ειναι πράγματα που ξέρω από δύο μονο εκπαιδευτηρία Ν.Προαστειων.....αν θέλετε σας λεω με πμ για ποιά επρόκειτο..

Link to comment
Share on other sites

σε ενα δημοσιο σχολειο εαν καποιος δασκαλος προσβαλει ή δεν γουσταρει ενα παιδι δεν τρεχει και τιποτα ,την δουλεια του θα την συνεχισει μεχρι να παρει συνταξη.

 

Ετσι ακριβως ειναι.... :cry:

 

Ο δασκαλος θα προσβαλει η δεν θα γουσταρει το παιδι μου και θα το δειχνει επειδη ετσι του την καπνισε την εχει βαμμενη..

Στην πολη μου δεν εχουμε και ιδαιτερο τακτ οταν καποιος προσβαλει το παιδι μας.. Κατα καιρους εχουν φυγει πολλοι δασκαλοι και καθηγητες απο τα σχολεια μας επειδη πχ εβαλαν στο ματι ενα παιδι..

Μπορει ο κοσμος εδω να ειναι φτωχος και μεροκαματιάρης αλλα δεν σηκωνει και πολλα πολλα και ετσι εχουμε μεγαλωσει και οι νεοτεροι..

Οι παλιοτεροι δασκαλοι ή οσοι ειναι απο την περιοχη το ξερουν πολυ καλα και φροντιζουν να μαθαινουν και στους νεοτερους.. Βεβαια κρουσματα παντα υπαρχουν αλλα αυτοι αργα η γρηγορα πανε απο εκει που ηρθαν..(το εξαργιωμενος πατερας την στηνει εξω απο το σχολειο και ο δασκαλος φυγαδευετε αναγκαστικα απο αλλη πορτα επειδη χαστουκισε το παιδι του το ξερετε??? :lol::lol::lol:

Πρωτογονο αλλα αποτελεσματικο.

Ωραια τα λες και ετσι μπορει να ειναι,απο προσωπικη εμπειρια μιλαω και δεν αλλαξε τιποτα!ουτε εφυγε απο το σχολειο,ουτε επεσε απο την θεση του λυκειαρχη,απλα εγω εκανα υπομονη και περιμενα να τελειωσω το σχολειο.
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν είμαι κατά του ιδιωτικού αλλά μάλλον για άλλους λόγους θα επέλεγα ένα ιδωτικό σχολείο και όχι γι'αυτούς που αναφέρεις.

Εσυ απλα θα μπορουσες να πεις την αποψη σου και οχι να κριτικαρεις την δικη μου ε; εχεις απωθημενα μου φαινεται αλλα σιγουρα δεν φταιω εγω και οι επιλογες μου.:wink:

Ντοινγκ !

Ε δε νομίζω οτι περίμενες στις 2 το πρωί να κάτσω να κάνω ανάλυση των επιλογών μου; Κυριακή είναι, χαλαρά ... :D

Απλά μου έκαναν εντύπωση οι λόγοι που ανέφερες και ρώτησα πώς κατέληξες εκεί.

Αν νομίζεις πως αυτό είναι απωθημένο, τί να πω, δεν μπορώ ν'απαντήσω σε εικασίες που κατασκευάζει ο εγκέφαλός σου, αλλά η απάντησή σου θα μπορούσε να εκληφθεί και ως αποφυγή ουσιαστικής απάντησης.

ποιος σου ζητησε να το αναλυσεις; :lol: σιγα μην περιμενω να συμφωνησεις με τους δικους μου λογους για να στειλω την κορη μου στο ιδιωτικο.Εμας αυτοι ειναι οι λογοι μας και για αυτο πηραμε την αποφαση να ξεκινησει σε ιδιωτικο.Το απωθημενο το παιρνω πισω,απλα δεν μου αρεσε που κριτικαρεις τους λογους μας...
Link to comment
Share on other sites

 

Θα προτιμούσα τα παιδιά μου να πάνε δημόσιο βγάζοντας ένα μέσο όρο 15 και να τα στείλω έξω για Πανεπιστήμιο και να τα "χώσω" για 4-5 χρόνια παρά να πληρώσω 3 διαμερίσματα στα ιδιωτικά για 12 χρόνια, και να πάνε στο Πανεπιστήμιο εδώ με ένα πτυχίο χωρίς αντίκρισμα. Για να μην πω για το κόστος των σπουδών στην επαρχία.....

Ειμαι της αποψης οτι κανω οτι καλυτερο μπορω για το παιδι μου.Και εννοειται οχι σπουδες στην Ελλαδα.Εξω και αν γινεται να μεινει κι εκει.
Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει ο δάσκαλος ή η δασκάλα είτε είναι δημόσιο είτε ιδιωτικό. Το ίδιο ισχύει και στα φροντιστήρια. Μπορεί το ίδιο φροντιστήριο να έχει έναν καλό δάσκαλο που να αξίζει να κάνει το παιδί μάθημα και άλλο τμήμα να έχει άλλο δάσκαλο που να μην αξίζει τόσο. Στα φροντιστήρια δίνουν τη δυνατότητα να γνωρίσεις το δάσκαλο, το οποίο είναι πολύ θετικό. Όσον αφορά τα ιδιαίτερα σίγουρα είναι καλύτερα από ένα τμήμα πολλών μαθητών, αλλά κατά τη γνώμη μου θα ήταν καλύτερο ακόμη ένα ολιγάριθμο τμήμα με μαθητές ιδίου επιπέδου, που το παιδί μαθαίνει από τις απορίες και των άλλων παιδιών και έχει και κάποιον συναγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον θελω να κανουν μουσικη, γλώσσες ιδιαιτερα και οχι σε φροντιστηριο γιατι διδασκα 5 χρονια αγγλικα και ξερω οτι στα φροντιστηρια δεν κανουν δουλεια,:

 

καλή μου το ξέρω οτι δεν το εννοούσες έτσι μάλλον,αλλά με αυτό που λες προσβάλλεις όλους εμας που δουλευουμε σκληρα στα φροντιστηρια... δεν ειναι ολοι ιδιοι.... :roll:

 

Δεν προσβαλω κανεναν. Απλα κανοντας ιδιαιτερα και διδασκοντας και σε φροντιστηριο ειδα οτι ειναι μερα με τη νυχτα. Στα ιδιατερα ολοκληρωναμε την υλη για το Lower σε 4-5 χρονια ενω στο φροντιστηριο ειναι μινιμουμ 7 χρονια. Σκεψου το απλα. Ειναι το ιδιο να εχεις να διδαξεις σε ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΠΑΙΔΙ...που οταν του λυθουν οι τυχον αποριες προχωρας παρακατω με το να εχεις να λυσεις τις αποριες ΜΙΑΣ ΟΛΟΚΛΗΡΗΣ ΤΑΞΗΣ με 15-20 παιδια? Σαφεστατα και προχωρα η υλη πολυ πιο αργα,πιο μαζικα και ελαχιστα εξατομικευμενα αναλογα με τις αναγκες του καθε μαθητη χωριστα οπως συμβαινει στα ιδιαιτερα.

 

Και να φαω να μην ειχα ξενες γλωσσες θα τους εκανα ιδιαιτερα. Στα φροντιστηρια απλα χανουν πολυτιμα χρονια απο τη ζωη και το χρονο τους. :wink:

 

τα ευκολως εννοουμενα παραλειπονται :wink: διδασκω απο το 1993 και ιδιαιτερα και φροντιστηριο-χρονια αρκετα για να εχω πολυ καλη αποψη ετσι? ομως οπως προαναφερθηκε,μπορει τα καλα των ιδιαιτερων να ειναι πολλα,εχουν παρολ'αυτα το κοστος το απαγορευτικο για πολλους. Τα παιδια που οι γονεις τους δεν εχουν λεφτα να τους κανουν ιδιαιτερα δε σημαινει οτι δε θα μαθουν μια ξενη γλωσσα στα φροντιστηρια,μην τρελαθουμε :shock: εχει να κανει με το ίδιο το παιδι,με τον καθηγητη,με ολα...

 

ετσι για να μπαινουν τα πραγματα στη σωστη τους θεση...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...