Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σε ποιό σχολείο να πάει? (Δημόσιο -Ιδιωτικό)


Recommended Posts

Μητερα καλησπερα,

δεν ξερω τι εχεις διαβασει που εχουν γραψει, παντως αν

καποιος γνωστος ή συγγενεις μενει στην ευρυτερη περιοχη που

θελεις να γραψεις το παιδι κ ανηκει το σχολειο

που ειναι πιο καταλληλο για το παιδι κ ειναι διατεθιμενος να σου

δωσει ενα λογαριασμο ΔΕΗ ή ΟΤΕ μπορεις να το γραψεις

κ να πεις οτι φιλοξενειται απο συγγενεις ας πουμε... :wink:

 

Συνηθως ετσι γινεται...κ μαλλον αυτο εννοουσαν...

ελπιζω να βοηθησα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 566
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΝΤΙΝΑΤ ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΛΕΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΑΡΚΕΙ? Διότι από το σχολείο για την εγγραφή σου ζητάνε ή απόδειξη της ΔΕΗ ή μισθωτήριο και επειδή έχω φίλη που μένει στην περιοχή σκεφτόμουνα μήπως και κάνω μισθωτήριο για δωμάτιο του σπιτιού της, αλλά δεν γνωρίζω αν αυτό μπορεί να γίνει

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΤΕΡΑ, η αδερφή μου που ήθελε να γράψει την μικρή σε δημοτικό παιδικό σταθμό που ήταν κοντά στην άλλη μας αδερφή, δήλωσε ότι φιλοξενείται από αυτήν και έκανε και αίτηση στη ΔΕΗ και βγαίνει ο λογαριασμός στο όνομά της.. και το δέχτηκαν όκ! εν τω μεταξύ το σπίτι που μένει το δήλωσε ότι το παρέχει δωρεάν σε μια θεία μας για να μένει, και έτσι είναι καλυμένη και από αυτό...

ελπίζω να βοήθησα..

παρεπιπτώντος το θεωρώ απαράδεχτο να μην μπορεί μια μητέρα να γράψει το παιδί της ΟΠΟΥ ΤΗ ΒΟΛΕΥΕΙ :evil: και τί εννοώ

αν για πχ μένεις κέντρο Αθήνας αλλά δουλεύεις Λυκόβρυση και πρέπει να είσαι εκεί στις 8 το πρωί, γιατί να μην πηγαίνεις το παιδάκι σου εκεί παιδικό ή σχολείο?? ή αν δούλευα στα Οινόφυτα και έμενα Πειραιά, γιατί να το πηγαίνω στον Πειραιά και όχι στην περιοχή που δουλεύω και με βολεύει? :evil:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που τον έγραψα τον δικό μου ΧΤΕΣ για την α' δημοτικού, έδωσα λ/σμο του ΟΤΕ (ο οποίος ειναι στο όνομα της εταιρείας μας) και έκανα τη δουλειά μου κανονικότατα.

Οπως λες κι εσυ motherof2, τον έγραψα σε σχολείο που ειναι και κοντά στη δουλειά μου, αλλά και θα πάνε και πολλοί απο τους φίλους του που ήδη πάνε νήπιο μαζί.

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς υπαγόμαστε σε άλλο σχολείο από αυτό που πάνε τα παιδιά. Την πρώτη φορά, πήγα και τους ζήτησα να με εξυπηρετήσουν, λόγω του ότι η δουλειά μου είναι πολύ κοντά. Μου το έκαναν. Τη δεύτερη φορά, γράφτηκε το παιδί λόγω του ότι το αδελφάκι του είναι ήδη μαθητής του σχολείου, χωρίς καμία ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια επαθα το αλλο...

πηγα να γραψω τον μικρο μου στο προνηπιο

του νηπιαγωγειου που υπαγομαστε κανονικα

κ μου ειπε η διευθυντρια οτι θα κρατησει το ονομα του

αλλα θα μαθω στης 10/9 αν θα τον παρουν

κ μαλιστα μετα απο κληρωση που θα γινει... :shock::shock:

 

Της εξηγησα οτι εργαζομαι κ οτι δεν εχω την

δυνατοτητα να τον βαλω σε ιδιωτικο αλλα μου

απαντησε τα ιδια πραγματα...τι να κανω??

 

...κ εχω κ τον μεγαλο στο ιδιο σχολειο αλλα σε αλλη ταξη...

αλλα δεν παιζει ρολο μου ειπε....

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο γιατί τυπικά είναι σε άλλο σχολείο. Μπορείς να βρεις κάποιον από το δήμο να πιέσει τη διευθύντρια; Μήπως να έκανες ένα έγγραφο εκεί που υπάγεται το νηπιαγωγείο αυτό ή να πας να μιλήσεις με κάποιον εκεί και να του εκθεσεις τους λόγους που πρέπει να πάνε τα παιδιά μαζί σχολείο; (έχουμε φτάσει να παρακαλάμε γιατα αυτονόητα!).

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια επαθα το αλλο...

πηγα να γραψω τον μικρο μου στο προνηπιο

του νηπιαγωγειου που υπαγομαστε κανονικα

κ μου ειπε η διευθυντρια οτι θα κρατησει το ονομα του

αλλα θα μαθω στης 10/9 αν θα τον παρουν

κ μαλιστα μετα απο κληρωση που θα γινει... :shock::shock:

 

Της εξηγησα οτι εργαζομαι κ οτι δεν εχω την

δυνατοτητα να τον βαλω σε ιδιωτικο αλλα μου

απαντησε τα ιδια πραγματα...τι να κανω??

 

...κ εχω κ τον μεγαλο στο ιδιο σχολειο αλλα σε αλλη ταξη...

αλλα δεν παιζει ρολο μου ειπε....

ΝΤΙΝΑΤ , πέρισυ δεν μπορείς να πιστέψεις μέχρι που έφτασα για να μου παρουν τα παιδιά (επανεγκραφές και τα δύο, έτσι!) στον παιδικό του δήμου... :evil: θα σου πω κάτι και αν θέλεις ακολούθησέ το, όχι για΄τίποτε άλλο,αλλά γιατί το θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να λενε για κληρώσεις και μλκ, λες και μιλάμε για...΄τζόκερ!!!

ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ!! βάλε μέσον (για όνομα του Θεού, δηλαδή πού ζούμε!!) αλλά γράψε και στείλε μαιλ σε όποιον μπορείς να φανταστεις από πολιτικό κλπ της εξουσίας... έφτασα πολύ πολύ "ψηλά" για να μου τα πάρουν, και εγώ δικαιώθηκα... μην το αφήσεις, χώστα τους για να τους πιέσουν ..εγώ φέτος που θα πάει η μικρή προνήπιο το δηλώνω ότι αν δεν μου την πάρουν θα βγω στα κανάλια και θα τους κάνω ρόμπα!!! ...και θα δω και τί άλλο θα κάνω πάλι :evil: είναι υποχρέωσή τους να μας εξυπηρετούν και όχι μόνο να μαζεύουν ψήφους και να εισπράτουν δημοτικούς φόρους..

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια επαθα το αλλο...

πηγα να γραψω τον μικρο μου στο προνηπιο

του νηπιαγωγειου που υπαγομαστε κανονικα

κ μου ειπε η διευθυντρια οτι θα κρατησει το ονομα του

αλλα θα μαθω στης 10/9 αν θα τον παρουν

κ μαλιστα μετα απο κληρωση που θα γινει... :shock::shock:

 

Της εξηγησα οτι εργαζομαι κ οτι δεν εχω την

δυνατοτητα να τον βαλω σε ιδιωτικο αλλα μου

απαντησε τα ιδια πραγματα...τι να κανω??

 

...κ εχω κ τον μεγαλο στο ιδιο σχολειο αλλα σε αλλη ταξη...

αλλα δεν παιζει ρολο μου ειπε....

δυστυχως,νομιμοποιειται να σου αρνηθει εγγραφη γιατι υποχρεωτικη ειναι μονο η μια ταξη των νηπιων.Κοιταξε πως εχουν τα πραγματα:περυσι ξαφνικα ανακοινωθηκε οτι θα ειναι υποχρεωτικη η μεγαλη ταξη των νηπιων,αυτο ομως εγινε χωρις να εχουν υπολογισει ποσα θα ειναι τα παιδια αυτα,ποσα θα αναγκαστουν να φυγουν απο παιδικους για να πανε στα νηπια,χωρις να εχουν εξασφαλιστει αιθουσες κλπ.Ετσι,οι νηπιαγωγοι ειναι υποχρεωμενοι να εγγραφουν μονο νηπια κι αν τυχον μεινει καποια θεση κενη,τοτε θα κανουν κληρωση μπροστα στους γονεις για προνηπια.Αυτο βεβαια συμβαινει σε περιοχες με πολλα παιδια.Στο χωριο που μενουν τα ανιψια μου π.χ. κι ειναι 10 παιδακια στο νηπιαγωγειο τα παιρνουν ολα.Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να ζητησεις να δεις αν οντως ολα τα νηπια που εχουν υπαγονται πραγματικα εκει,να ελεγξεις αν πραγματικα οι ταξεις εχουν τον ανωτατο αριθμο παιδιων(25 νομιζω ειναι,αλλα καποιες θελουν να εχουν λιγοτερα και βρισκουν δικαιολογιες),να βεβαιωθεις οτι δεν εχει εγγραψει αλλα προνηπια κι απλα να περιμενεις τη δημοσια κληρωση(σου λενε σεπτεμβριο γιατι μεχρι και τοτε μπορουν να γραφτουν νηπια που οπως σου εξηγησα εχουν προτεραιοτητα).Με το αλλο σου παιδι προφανως δε συνεβη αυτο γιατι το υποχρεωτικο της μιας ταξης ξεκινησε το 2007
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Skorpina , motherof2, resident ,

 

σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας κοριτσια :D

κ σιγουρα θα βαλω μεσον (δεν γινεται αλλιως)

κ σιγουρα θα το τσεκαρω για νομιμα εγγεγραμμενα νηπια

κ σιγουρα θα πεσουν κεφαλια :twisted::twisted: αν δεν τον

παρουν.....δηλ ελεος οταν πηγα να τον γραψω ηταν το τεταρτο

παιδι στη λιστα :shock: κ εμαθα μεσα απο τον δημο οτι

προτιμουνται πρωτα τα παιδια των δημοσιων υπαλληλων

κ μετα τα υπολοιπα.....αα καλα χαμος θα γινει εχω ξεκινησει

απο τωρα διαδικασιες....θα σας ενημερωσω!!

Link to comment
Share on other sites

αγχωμένη κι εγώ γιατί φυσικά μας λένε οτι για την πρώτη δημοτικού θα μάθουμε..΄λίγο πριν τον αγιασμό σε ποιό σχολείο θα πάμε :shock: συμφωνώ οτι είναι πολλά παιδιά και δε χωράνε,όμως με τί κριτήρια θα επιλέξουν?? με το ποιός έχει το μεγαλύτερο μέσον?? :evil: μένω ακριβώς απέναντι απο το δημοτικό και η εγγύτητα θεωρώ οτι είναι βασικός παράγοντας (να μη συζητήσω το οτι δουλεύω,έχω ένα μικρό μωρό που θα μου είναι πολύ δύσκολο να το τραβολογάω όλο τον χειμώνα κάθε πρωί μακριά απο το σπίτι γιατί κάποιοι έτσι "αποφάσισαν" κλπ.)

 

νευριάζω πολύ. Πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νηπιαγωγός ...και θέλω να καταθέσω και εγώ την άποψή μου. Μην τα βάζετε με τους εκπαιδευτικούς...δεν φταίνε σε τίποτα. Κάθε Ιούνιο...την περίοδο των εγγραφών...μας πιάνει πονοκέφαλος...από τους αγανακτισμένους γονείς...που ενώ έχουν δίκιο ...δεν μπορούμε να τους εξυπηρετήσουμε. Όντως το ΥΠΕΠΘ έκανε υποχρεωτική την φοίτηση αλλά μόνο για τα νήπια...οπότε τα προνήπια μπαίνουν σε αναμονή και σε διαδικασία κλήρωσης ...τον Σεπτέμβριο.

Μου έχει συμβεί να κλείσω το τμήμα μου με 25 νήπια-προνήπια....τον Σεπτέμβριο...και τον Οκτώβριο να έρθουν δίδυμα αδερφάκια νήπια ...και να μην μπορώ να τα πάρω...διότι ακόμη και την καλή διάθεση να είχα...δεν χωρούσαν στο κτίριο.

Εργαζόμαστε τις περισσότερες φορές σε ακατάλληλα κτίρια...χωρίς τον κατάλληλο εξοπλισμό...και το να ερχόμαστε σε αντιμέτωποι με "αγανακτισμένους" γονείς...που ζητάνε να τσεκάρουν τα μητρώα μαθητών (ενώ δεν έχουν το δικαίωμα)...να μας κατηγορούν ότι ψευδόμαστε για τον αριθμό των μαθητών μας...και να βάζουν και υψηλά ιστάμενα πρόσωπα να μας πιέσουν (μου έχει συμβεί και αυτό)...σίγουρα δεν είναι μια ευχάριστη κατάσταση που προάγει την συνεργασία.

Τους γονείς τους χρειαζόμαστε δίπλα μας και όχι απεναντί μας...να προσπαθούμε και οι δύο πλευρές να λύσουμε τα προβλήματα που προκύπτουν από την ολιγωρία του κράτους. Η πιέση πρέπει να ασκέιται στο κράτος να ιδρύσει περισσότερα νηπιαγωγεία, να μειώσει τον αριθμό μαθητών ανά τάξη (1 νηπιαγωγός για 25 νήπια !!!), να φτιάξει κτίρια σχεδιασμένα για τις ανάγκες των παιδιών και όχι να νοικιάζει ακατάλληλα οικήματα.

Ας προσπαθήσουμε να ξεφύγουμε λίγο από το ατομικό και τις ανάγκες του καθενός ( να βολευτεί το παιδί μου !!!) και ας δούμε το πρόβλημα συλλογικότερα ...για να υπάρξει και λύση.

Συγγνώμη εκ των προτέρων για το έντονο 'υφος μου...αλλά πραγματικά έχω κουραστεί να αντιμετωπίζω κάθε χρονιά την ίδια κατάσταση ...

Link to comment
Share on other sites

mariamb, σίγουρα έχεις και εσύ τα δίκια σου :oops: απλά ξέρεις είναι σαν να αντιπροσωπεύουν οι νηπιαγωγοί το κράτος ή τον δήμο, γιατί όπως καταλαβαίνεις στην προκειμένη περίπτωση αυτούς έχουμε μπροστά μας...

το πρόβλημα είναι όντως συλλογικό και όχι ατομικό, απλά πλέον έχουμε καταντήσει να προσπαθούμε να βολευτούμε ο καθένας ξεχωριστά ίσως γιατί δεν έχουμε εμπιστοσύνη σε κανέναν "δημόσιο υπάλληλο" και πιστεύουμε ότι γίνονται παντού "λαδιές"...είναι σαν να πας στην εφορία για πχ και να εξυπηρετηθείς χωρίς "φακελάκι"!! λες αποκλείεται να υπάρχουν και "τίμιοι" εφοριακοί (συγγνώμη αν υπάρχει κανένας στο φορουμ και παρεξηγηθεί, αλλά πιστεύω να καταλαβαίνετε το πνεύμα μου, έτσι :wink: )

και μια και είσαι νηπιαγωγός μήπως ξέρεις αν ποτέ ίσχυε πως γίνονται κληρώσεις και για τα νήπια? πριν 5 χρόνια η αδερφή μου περίμενε να γίνει κλήρωση για να δει αν θα πάρουν την κόρη της στο νήπιο δίπλα από το σπίτι της και σε διαβεβαιώ ότι κλήρωση ενόπιων γονέων δεν έγινε ποτέ.. απλά της το ανακοινώσανε μία μέρα πριν τον αγιασμό... :roll:

και για να δεις και την άλλη πλευρά :) , (ότι δηλαδή δεν είναι και όλοι οι νηπιαγωγοί σαν και εσένα :D ) και στην δική μου περίπτωση, το ότι δεν θα μου πάρουν τα παιδιά πέρισυ στον παιδικό, μου το ανακοινώσε η διευθύντρια, στις 25 Αυγούστου και όπως καταλαβαίνεις δεν μπορούσα να απευθυνθώ σε άλλον παιδικό γιατί είχα χάσει τις ημερομηνίες υποβολής των αιτήσεων...(και τότε το ανακοίνωσε και σε όλους τους γονείς που δεν πήραν τα παιδιά τους!!)

πάντα ένα νόμισμα έχει δύο όψεις...ελπίζω να συμφωνείς :wink:

 

πάντα φιλικά

motherof2 :D

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα ότι όλα τα πράγματα έχουν δύο όψεις...και ίσως και να ήμουν υπερβολική στον τρόπο που εκφράστηκα...απλά και εμείς πιέζομαστε πολύ με το θέμα των εγγραφών.

Συνήθως οι περισσότεροι νηπιαγωγοί κάνουν την κλήρωση μια ημέρα πριν τον αγιασμό και πάντα παρουσία γονέων....αν όχι όλων...σίγουρα εκπροσώπών τους...για να υπάρχει αντικειμενικότητα. Προσωπικά κάνω την κλήρωση 5-6 Σεπτεμβρίου ...για να έχουν περιθώριο τα παιδιά που θα μείνουν εκτός να αναζητήσουν άλλο νηπιαγωγείο.

Ένα άλλο βασικό πρόβλημα είναι οι διπλοεγγραφές...Πολλοί γονείς από άγχος να εξασφαλίσουν θέση εγγράφονται με "πλαστά" δικαιολογητικά (πχ ενοικιαστήριο ή λογαριασμό της γιαγιάς που αντιστοιχεί σε άλλη περιοχή από αυτήν του γονέα)...και "κλείνουν" μια θέση....ενώ το παιδί δεν έρχεται ποτέ. Αποτέλεσμα είναι το μητρώο να περιλαμβάνει τον εν λόγω μαθητή....ο οποίος όμως δεν φοιτεί...ενώ έχει στερήσει την θέση πιθανά από ένα προνήπιο...¨Οποτε ενώ φαίνεται ότι το τμήμα΄έχει κλεισει, κατά την διάρκεια της χρονιάς΄εμφανίζεται με λιγότερα παιδιά...προκαλώντας την αγανάκτηση των γονιών που τα παιδιά τους έχουν μείνει εκτός....

Κανονικά νομιμοποιείσαι να ζητήσεις φορολογική δήλωση για να πιστοποιήσεις την διεύθυνση κατοικίας....αλλά κάτι τα ιδιωτικά στοιχεία που περιλαμβάνει...κάτι οι αλλοδαποί...που δεν έχουν όχι φορολογική δήλωση αλλά πολλές φορές ούτε τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και τους εγγράφουμε κυριολεκτικά χωρίς χαρτιά...γεμίζουν οι τάξεις με "πλασματικές" εγγραφές.

Οπότε το συμπέρασμα είναι ένα: Μην πυροβολείτε τις νηπιαγωγούς....και πιέστε προς όλες τις κατευθύνσεις να ιδρυθούν νέα τμήματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κανονικά νομιμοποιείσαι να ζητήσεις φορολογική δήλωση για να πιστοποιήσεις την διεύθυνση κατοικίας....αλλά κάτι τα ιδιωτικά στοιχεία που περιλαμβάνει...κάτι οι αλλοδαποί...που δεν έχουν όχι φορολογική δήλωση αλλά πολλές φορές ούτε τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και τους εγγράφουμε κυριολεκτικά χωρίς χαρτιά...γεμίζουν οι τάξεις με "πλασματικές" εγγραφές.

 

Πώς τους εγγράφετε χωρίς χαρτιά τότε? Και γιατί καταλαμβάνουν θέσεις χωρίς χαρτιά?? Ας πάνε στα ιδιωτικά στο κάτω κάτω! Αλλά να σας πώ εγώ πώς τους γράφετε: οι κυρίες που καθαρίζουν σπίτια (συνήθως και κυρίως αλλοδαπές), μπαίνοντας σε πολλά σπίτια, θα μπούν και στο σπίτι του μπατζανάκη του ξαδέρφου της αδερφής του δημάρχου.... ΝΑ πώς γράφονται χωρίς χαρτιά! Για ποιες διαδικασίες μιλάμε μετά...??...

Και για να μην παρεξηγηθώ... δεν έχω τίποτα με τους αλλοδαπούς και τα παιδάκια τους. Εφ' όσον γεννηθηκαν και ζουν εδώ είναι υποχρεωμένοι να τα πάνε σχολείο όπως και εμείς τα δικά μας παιδιά. Απλά... να μην τηρούνται 2 μέτρα και 2 σταθμά...

 

Και ένα τελευταίο: μην το πάρεις προσωπικά mariamb, δεν απευθύνομαι προσωπικά σε σένα, ίσα ίσα που χαίρομαι που άνοιξες αυτόν τον διάλογο. Ούτε στις νηπιαγωγούς απευθύνομαι. Αυτές εκτελούν εντολές άνωθεν...

Απλά το σύστημα είναι τόσο σάπιο που όσες κινήσεις και προσπάθειες να κάνουμε ... πάντα θα υπάρχει στην Ελλάδα ο μπατζανάκης του ξαδέρφου της αδερφής του δημάρχου.... :wink:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Τους γράφουμε χωρίς τα απαιτούμενα δικαιολογητικά....γιατί απλά δεν τα έχουν. Οπότε επιλέγεις ή να παρακάμψεις τον νόμο ή να μην φοιτήσουν τα παιδιά....και μιλάω πάντοτε για αλλοδαπούς γονείς που ανήκουν στα όρια της περιοχής του νηπιαγωγείου. Σε εμένα έχει συμβεί να έχουν έρθει μαζί με τους σπιτονοικοκύριδες, οι οποίοι πιστοποιούν με τα νόμιμα δικαιολογητικά τον τόπο κατοικίας.

Η φοίτηση στα ιδιωτικά προϋποθέτει χρήματα...τα οποία και δεν διαθέτουν....Το δίλλημα είναι απλό ή τα γράφεις ή δεν πάνε σχολείο...και η απάντηση στο τι επιλέγεις νομίζω είναι αυτονόητη...

Όσο για το μέσο...αν αρχίσουμε να το αποβάλλουμε από την συνείδησή μας...κάποτε θα εκλείψει κιόλας....Όλοι το επικρίνουμε αλλά όλοι το ενεργοποιούμε την κρίσιμη στιγμή..Στο χέρι μας είναι να το σταματήσουμε και να απαιτήσουμε όσα μας ανήκουν....δηλαδή η δημόσια εκπαίδευση να απευθύνεται σε όλα τα παιδιά και να μην εμπεριέχει διαδικασίες επιλογής και αποκλεισμού...υποχρεωτικό το νήπιαγωγείο για τα νήπια αλλά όχι για τα προνήπια!!!...η φοίτηση των προνηπιων να καθορίζεται από κλήρωση!!!..και τα παιδιά με ειδικές ανάγκες και τα αλλοδαπά πεταμένα στο περιθώριο!!

Πάλι θα ζητήσω συγγνώμη για το ύφος μου...αλλά ούσα μαχόμενη εκπαιδευτικός για την βελτίωση της εκπαίδευσης σε όλα τα επίπεδα....επιμένω ότι πρέπει να το δούμε λίγο πιο συλλογικά το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

αν το δεις τελείως "ατομικά" γιατί να πάρουν το παιδί που δεν έχει χαρτιά και όχι το δικό μου που έχει όλα τα νόμιμα??

ΑΛΛΑ υπάρχει ένα πολύ μεγάλο αλλά .....όλα τα παιδάκια δεν υποτίθεται ότι έχουν ίσα δικαιώματα? και εγώ νευρίασα αφάνταστα περισυ που μου τα πήραν με χίλιους αγώνες το Νοέμβριο(!), αλλά ειλικρινά και το είχα πει σε κάποιον της ...εξουσίας που είχα μιλήσει, ότι το ζήτημα ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ, ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ .. βέβαια απάντηση δεν πήρα για το πόσα αφήσαν "έξω" πέρισυ και ξέρω ότι ήταν πάρα μα πάρα πολλά, δυστυχώς :cry:

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινισω για να μην παρεξηγηθώ...όταν αναφέρομαι σε εγγραφή αλλοδαπών παιδιών χωρίς τα απαιτούμενα δικαιολογητικά...εννοείται ότι αναφέρομαι σε νήπια, για τα οποία ορίζει πλέον ο νόμος ότι η φοίτηση είναι υποχρεωτική.

Όσο για τα προνήπια...κακώς κατά την γνώμη μου καθορίζεται η φοίτησή τους από μια κλήρωση...Και πάλι όμως επειδή το "σχολείο" είναι ...και οφείλει να είναι...ανοικτό και προσβάσιμο σε όλους...ακόμη και παιδιά που δεν έχουν όλα τα δικαιολογητικά μπαίνουν στην διαδικασία της κλήρωσης.Εννοείται ότι οι γονείς σε εύλογο διάστημα πρέπει να τα προσκομίσουν ...αλλιώς ενημερώνεται ο προϊστάμενος...και πράττει τα δέοντα.

Έχω γίνει μάρτυρας καταστάσεων ...όπου γονείς σε ρόλο ντετέκτιβ....ψάχνουν να βρουν αν όντως τα δικαιολογητικά άλλων γονιών ισχύουν...Όπως επίσης ότι οι εργαζόμενοι γονείς....πρέπει να πηγαίνουν το παιδί σχολείο στον τόπο κατοικίας τους..και όχι στον τόπο εργασίας τους...που είναι και πιο κοντά!!!Κάπως έτσι προωθούνται τα παιδιά στα ιδιωτικά σχολεία...και αποδυναμώνεται η δημόσια εκπαίδευση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Οσες εχετε επιλεξει να γραψετε τα παιδια σας σε ιδιωτικα σχολεία και οχι σε δημοσιο μπορειτε να μου παραθεσετε τους λογους για τους οποιους το κανατε?

 

Επισης οσες εχετε αποφοιτησει απο ιδιωτικα σχολεια τι πιστευετε οτι κερδισατε που δεν θα το κανατε στο δημοσιο σχολείο?

 

Εχω διλημμα αν θα στειλω τα παιδια σε ιδιωτικο ή σε δημοσιο και αν επιλεξω το πρωτο πρεπει του χρονου να εχω διαλεξει σχολειο για να παμε εκει προνήπια...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

 

παρόλο που εγώ στο ψάξιμο είμαι για τα παιδιά μου, θα σου πρότεινα να μπεις στον κόπο να κοιτάξεις εσύ ο ίδιος, αφενός το σχολείο της γειτονιάς σας και αφετέρου ένα- δύο ιδιωτικά σχολεία της περιοχής σας ώστε να αποκτήσεις έτσι ένα συγκριτικό κριτήριο προτού αποφασίσεις οριστικά.

 

Είναι γεγονός ότι το κόστος ενός ιδιωτικού είναι υψηλό και καμία φορά δυσβάσταχτο όταν έχεις πέραν του ενός παιδιά, αλλά στους γονείς σήμερα μετράνε και άλλα πράγματα από ότι στο παρελθόν προκειμένου να αποφασίσουν που θα στείλουν τα παιδιά τους που δεν έχουν να κάνουν αμιγώς με το θέμα της παιδείας.

 

Φερ ειπείν, άλλος λαμβάνει υπόψη του το άσχημο ωράριο εργασίας του, επομένως θα το στείλει σε ιδιωτικό για να το απασχολήσει και τις ώρες που θα πρέπει να απουσιάζει από το σπίτι του.

Άλλος, λαμβάνει υπόψη του την υγεία του παιδιού του (π.χ. ένα παιδί με διαβήτη θα πάει σε ιδιωτικό για να εξασφαλισει ο γονέας την δέουσα προσοχή από το περιβάλλον του που στο δημόσιο δεν υπάρχει ούτε κατά διάνοια).

Αλλος λαμβάνει υπόψη του το οικονομικό και τα στέλνει δημόσιο άνευ σκέψεως άλλης.

Αλλος θέλει σχολική δραστηριότητα και άλλος θέλει ξεκούραση περισσότερη για τα παιδιά του.

Αλλος θέλει καλή παιδεία και θεωρεί ότι αυτή βρίσκεται μόνο στο ιδιωτικό.

 

και πάει λέγοντας. Ο κατάλογος δεν έχει τέλος.

Ε

σύ τι κριτηρια βάζεις για το παιδί σου? Θεσε τα εδώ να τα συζητήσουμε αν βεβαίως θέλεις, καθόσον και εγώ δεν έχω απολύτως καταλήξει και θα ήθελα μια γνώμη.

 

Αυτά

Βούλα

Link to comment
Share on other sites

 

Φερ ειπείν, άλλος λαμβάνει υπόψη του το άσχημο ωράριο εργασίας του, επομένως θα το στείλει σε ιδιωτικό για να το απασχολήσει και τις ώρες που θα πρέπει να απουσιάζει από το σπίτι του.

Άλλος, λαμβάνει υπόψη του την υγεία του παιδιού του (π.χ. ένα παιδί με διαβήτη θα πάει σε ιδιωτικό για να εξασφαλισει ο γονέας την δέουσα προσοχή από το περιβάλλον του που στο δημόσιο δεν υπάρχει ούτε κατά διάνοια).

Αλλος λαμβάνει υπόψη του το οικονομικό και τα στέλνει δημόσιο άνευ σκέψεως άλλης.

Αλλος θέλει σχολική δραστηριότητα και άλλος θέλει ξεκούραση περισσότερη για τα παιδιά του.

Αλλος θέλει καλή παιδεία και θεωρεί ότι αυτή βρίσκεται μόνο στο ιδιωτικό.

 

και πάει λέγοντας. Ο κατάλογος δεν έχει τέλος.

 

Αυτά

 

κάπως ετσι το βλεπω κι εγω. Προσωπικα νομιζω (μιλωντας στον αερα τωρα και εκ του ασφαλους) οτι αν ειχα τα χρηματα θα τον εστελνα σε ιδιωτικό. Δεν υπάρχει η δυνατότητα,άρα δεν το συζητάμε. Ο άντρας μου όμως πιστεύει οτι στο δημόσιο είναι που τα παιδιά μεγαλώνουν στον πραγματικό κόσμο,αν καταλαβαίνετε τί λέω. Θεωρεί πως μόνο εκεί μπορούν τα παιδιά να βρεθούν σε μια μικρογραφία της κοινωνίας,να συναντήσουν όλους τους τύπους ανθρώπων με τους οποίους θα ζουν αργότερα,να "σκληραγωγηθούν" κατα μια εννοια χωρίς την προστασία του πορτοφολιού...δεν ξέρω. Τα νοιώθω αυτά που λέει,κατα βάθος τα πιστεύω,απλα σαν μαμα ίσως είμαι πιο προστατευτική,πιο φοβητσιάρα...δεν ξέρω... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς σκεφτόμαστε να τα στείλουμε σε ιδιωτικό, παρόλο που δεν μας περισσεύουν. Απλά θα προσέξω να συμφωνώ με τις αρχές του σχολείου. Θέλω το παιδί να πάρει σωστή παιδεία, χωρίς τη μιζέρια του δημοσίου, που την έχω ζήσει μέσα από φίλους, εκπαιδευτικούς.

Θέλω επίσης να μπορώ να έχω λόγο, αν δω κάτι στραβό, πράγμα που δεν γίνεται στο δημόσιο. Επίσης για όλες τις λετομέρειες τύπου, σήμερα έχουν απεργία οι δάσκαλοι, αύριο έχουν συνέλευση, την άλλη εβδομάδα βάφουν το σχολείο, την παράλλη σχολάμε μία ώρα νωρίτερα. Τέλος θεωρώ ότι τα ιδιωτικά πια δεν είναι για τα πλουσιόπαιδα, όλο και περισσότερες μικρομεσαίες οικογένειες, όπως εμείς, στέλνουν τα παιδιά τους, άσε που κάνεις και την οικονομία σου γιατί δεν χρειάζεσαι ένα μεγάλο μέρος από τα ιδιαίτερα μαθήματα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον....Οι λογοι που σκεφτομαι το ιδιωτικο ειναι οι εξης μεχρι στιγμης...

 

Πρωτον θελω να κανουν μουσικη, γλώσσες ιδιαιτερα και οχι σε φροντιστηριο γιατι διδασκα 5 χρονια αγγλικα και ξερω οτι στα φροντιστηρια δεν κανουν δουλεια,και καποια κινητικη δραστηριοτητα που θα διαλεξουν ( χορό,θεατρο,σπορ κλπ). Αν πω να τα στειλω σε δημοσιο,το κοστος για αυτα ειναι χοντρικα καπου στα 500 ευρω μηνιαίως και για τα δυο παιδια...ε 1000 θα μου κοστισει το ακριβοτερο ιδιωτικο της πολης που ζουμε... Επιπλεον δεν θα εχω να κανω τον ταξιτζη και να τρεχουν και εκεινα περαν του σχολειου δεξια και αριστερα.

 

Δευτερον γιατι τα κτιρια στα δημοσια σχολεια ειναι χάλια. Στη γειτονια μας το δημοσιο δεν εχει καν γυμναστηριο...τα παιδια "γυμναζονται" στην αυλη βρεξει χιονισει...

 

Τριτον γιατι δεν υπαρχει δυνατοτητα επιλογης του προσωπικου,οποιος εχει πτυχιο δασκάλου αργα ή γρηγορα διοριζεται,ακομη κι αν ειναι ψυχάκιας (ο αδερφος μου ειχε δάσκαλο που επινε συστηματικα και παρολαυτα κανεις δεν μπορεσε να τον κουνησει απο τη θεση του).

 

Και τελευταιο θελω εστω για 6 ωρες να ειναι μεσα στη φυση και οχι σε ενα λυόμενο πανω στο δρομο να αναπνεουν καυσαεριο. Το σχολειο που σκεφτομαι ειναι μεσα σε δασος...

 

ΑΛΛΑ ειναι και τα 10 χιλιαρικακια το χρονο για τα δύο παιδια...και επισης η σκεψη οτι κι εγω δημοσιο τελειωσα και μιλαω αριστα μία γλωσσα και πολυ καλα αλλες δύο,πηρα πτυχιο ΑΕΙ,κλπ κλπ... Τι παραπανω θα εκανα αν πηγαινα σε ιδιωτικο? :roll:

 

Ειμαι μπερδεμενη δεν ξερω αν φαινεται... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...