Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σε ποιό σχολείο να πάει? (Δημόσιο -Ιδιωτικό)


Recommended Posts

σας φαντάζομαι συμπεθέρες να περιμένετε τα εγγόνια σας από το σχολικο.... έ ρε μουλωχτές αγκωνιές που θα πέφτουν...

Συγγνώμη για την παρεμβολή παρακαλώ συνεχίστε...

 

σε συγχωρουμε γιατι αν θυμαμαι καλα εισαι και ηλικιωμενη γυναικα οποτε μπορεις να εχεις το ακαταλογιστο..

 

Γιατί προσωπικά δεν θεωρώ την εκπαίδευσή εδώ στα δημόσια σχολεία ούτε καν βασική. Είναι ελλειπής και ντροπιαστική.

Συγχωρέστε με για τον χαρακτηρισμό, αλλά έχω κι εγώ το παιδί μου σε δημόσιο σχολείο και είναι μεγάλη απογοήτευση. Δεν αναφέρομαι προσωπικά σε άτομα της Δημόσιας εκπαίδευσης, αλλά στο σύστημα και στη γενική (μη) διάθεση για ουσιαστική βελτιωση.

 

Δεν φταιει ομως μονο το συστημα αλλα και οι ιδιοι οι γονεις.. Οταν δεν ζητας δεν παιρνεις..

Οταν οι απαιτησεις που εχεις ειναι ελαχιστες τοτε το ελαχιστο θα παρεις..

Το βλεπω καθημερινα γυρω μου.. περυσι που πηγαινα καθημερινα σχεδον σε παιδοτοπο ακουγα απο τις μαμαδες διαφορα που σηκωνοταν η τριχα καγκελο.. Οκ μενω σε μια περιοχη που τα παιδια τα στελνουμε σχολειο για να μαθουν τα βασικα και οχι για να γινουν επιστημονες (ασχετα που σε πεισμα των γονιων τους εκεινα σπουδαζουν και ακολουθουν λαμπρες σταδιοδρομιες) αλλα οταν εχεις αυτη την αντιληψη αυτο θα σου δωσει το σχολειο..

οταν αποδεχεσαι τον δασκαλο σαν Θεο και ριχνεις την οποια ευθυνη στο παιδι σου επειδη πχ "δεν του αρεσουν τα γραμματα ειναι τεμπελης και τι να κανουμε θα του ανοιξουμε τρυπα στο κεφαλι να μαθει?"

Οταν δεχεσαι το γεγονος οτι την πρωτη βδομαδα στο νηπιαγωγειο βαζουν το παιδι σου τιμωρια :shock::shock: το προβλημα το εχεις εσυ και οχι το συστημα..

θα κανω και γω μια ισως ατοπη παροιμιωση..

Οταν παω στον αβγουλα και τη μια μερα μου δινει μια καρτελα αβγα που εχει 2 κλουβια και δεν διαμαρτυρωμε, την 2η μου δινει μια που εχει 5 κλουδια και παλι δεν διαμαρτυρωμε .. την τριτη θα μου δωσει μια καρτελα που ολα τα αβγα θα ειναι κλουβια.. και τοτε και να διαμαρτυρηθω θα ειναι αργα.. παλι το παιδι μου θα εχει μεινει νηστικο..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 566
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οι νηπιαγωγοί πλέον μπορούν να διδάξουν ως και την 3η δημοτικού χωρίς να έχουν τα απαιτούμενα προσόντα...

 

ΣΟΒΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ??????????? Αυτό δεν το ήξερα. Εννοείς ότι ισχύει για τα ιδιωτικά μόνο ή και για τα δημόσια σχολεία?

 

Δεν ξέρω αν ισχύει για τα δημόσια στα ιδιωτικά όμως 100 τοις εκατό!!!

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταιει ομως μονο το συστημα αλλα και οι ιδιοι οι γονεις.. Οταν δεν ζητας δεν παιρνεις..

Οταν οι απαιτησεις που εχεις ειναι ελαχιστες τοτε το ελαχιστο θα παρεις

 

Ακριβώς!

Πες ότι δεν μπορούν όλοι γονείς να βγουν στους δρόμους και να φωνάζουν με πανό και συνθήματα.

 

Υπάρχουν, όμως, και οι σύλλογοι γονέων.

 

Η πλειοψηφία των γονέων δεν συμμετέχουν στις συνελεύσεις των συλλόγων γονέων (οι οποίες λογικά γίνονται τα απογεύματα).

Δεν προβάλλουν ενιαία τις απαιτήσεις τους για μια βασική τουλάχιστον και οργανωμένη δομή εκπαίδευσης στους συλλόγους γονέων, ώστε και οι σύλλογοι να τα προωθήσουν εγγράφως και επισήμως στις αρμόδιες υπηρεσίες.

Ούτε υποστηρίζουν τους συλλόγους γονέων, ούτε απαιτούν από τους συλλόγους γονέων να τους εκπροσωπεύσουν με ουσιαστικό τρόπο.

 

Υπάρχουν σύλλογοι δυναμικοί σε μερικά σχολεία, γιατί τα μέλη τους είναι δυναμικά και ξέρουν τι θέλουν και δεν χρειάζονται ιδιαίτερη υποστήριξη από τους γονείς. Υπάρχουν, όμως, και σύλλογοι που κάνουν ό,τι μπορούν με τους πόρους που έχουν και χωρίς την υποστήριξη των γονέων.

Link to comment
Share on other sites

Μα ακριβως γι αυτο μιλαω.. δεν ειπα να βγουμε να πεταμε αβγα σε οποιον δασκαλο δεν μας αρεσει, αλλα αν υπαρχει αδιαφορια και δεν συμμετεχουμε ειτε γιατι εχουμε δουλειες ειτε γιατι βαριομαστε ειτε γιατι απλα "ελα μωρε κα αν δεν παω εγω τι θα γινει" θα μεινουμε για παντα κολλημενοι εκει που ειμαστε τωρα..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα των δασκαλων ειναι το τελευταιο που με απασχολει...

Σιγουρα υπαρχουν δασκαλοι αστερια και στα δύο σχολεια αλλα "νουμερα" οπως το δασκαλο που ειχα εγω στο δημοτικο και χουφτωνε τις μαθητριες δε νομιζω να συναντησει κανεις ποτέ σε ιδιωτικο. Νυχτα θα τον διωξουν εναν τετοιο τυπο. Ο δικος μας απλα πηρε μεταθεση... :cry: Οπως και αυτος που ειχε ο αδερφος μου που αγριευε τοσο πολυ τα παιδακια της Α δημοτικου που τα μισα κατουριοταν επανω τους οταν εμπαινε μεσα. :shock: Τετοιοι τυποι νομιζω ουτε καν προσλαμβανονται σε ενα ιδιωτικο....

 

κάνεις τεράστιο λάθος και αυτό προσπαθούν να σου πουν κάποιοι εδώ. Πρώτον, απαράδεκτο να λες ότι δε σε νοιάζουν οι δάσκαλοι. Τί να πει κανείς...

 

Δεύτερον, διάβασες σήμερα στις εφημερίδες για τον καθηγητή ιδιωτικού σχολείου που αντιμετώπιζε τόσο σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα ώστε σκότωσε τη γυναίκα του και την έθαψε σε πάρκο της Φιλοθέης;;;; Αυτόν κανείς δεν τον έδιωξε νύχτα!!! Μήπως γιατί ο μπαμπάς του είναι καθηγητής παενπιστημίου;;;

 

Για σκέψου λίγο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο καθηγητής μουσικής, το έγκλημα, ο κ. Μπαμπινιώτης και το κράτος πρόνοιας

24 Σεπτεμβρίου 2008, 12:38

 

 

Καθηγητής μουσικής του 1ου δημοτικού σχολείου στο Αρσάκειο Εκάλης, αφού σκότωσε τη γυναίκα του, την έθαψε στο δασάκι της Φιλοθέης, απέναντι ακριβώς από το σπίτι που κατοικούσαν. Η είδηση, μέσα στη θύελλα της καθημερινότητας και τις ταχύτητες της ζωής στη μητροπολιτική Αθήνα, θα μπορούσε να μείνει ασχολίαστη και αδιερεύνητη.

 

Αυτή είναι η ζωή όσο κι αν δε θέλουμε να το παραδεχθούμε, με τη διαδικασία της λήθης να εξαφανίζει υποθέσεις που σε άλλες εποχές η κοινωνία θα συντηρούσε για ικανό χρονικό διάστημα.

 

Σύμφωνα με το ρεπορτάζ, ο καθηγητής, γιoς καθηγητή της ιατρικής σχολής του Πανεπιστημίου της Αθήνας και διευθυντή στο κέντρο μικροβιολογικών ερευνών του Λαϊκού νοσοκομείου, παρουσίαζε ψυχολογικά προβλήματα και ακολουθούσε συγκεκριμένη αγωγή, την οποία είχε εγκαταλείψει το τελευταίο διάστημα για άγνωστους λόγους.

 

Το ακραίο και απαράδεκτο στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι ότι η ασφάλεια των μαθητών ετέθη σε δεύτερη μοίρα, μπροστά στην κακώς εννοούμενη συντεχνιακή αντίληψη.

 

Ο καθηγητής της μουσικής εργαζόταν με τετραετή σύμβαση, η οποία είχε ανανεωθεί πρόσφατα. Το ερώτημα που τίθεται και σίγουρα πρέπει να τύχει απάντησης, είναι συγκεκριμένο. Πώς διορίστηκε ένας συνάνθρωπός μας με σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα, δάσκαλος σε ένα από το σοβαρότερα εκπαιδευτικά ιδρύματα του τόπου;

Ποιος ανέλαβε την ευθύνη και πώς επελέγη ο καθηγητής μουσικής για τη συγκεκριμένη θέση; Ποιος αποφάσισε να τοποθετήσει τον άνθρωπο αυτόν, στην τόσο σημαντική θέση του δασκάλου και παιδαγωγού ανήλικων παιδιών;

Έπαιξε ρόλο η θέση του πατέρα του δάσκαλου; Επηρέασε στην απόφαση πρόσληψης του γιου του, ο πανεπιστημιακός συνάδελφός του και πρόεδρος του Αρσακείου, Γιώργος Μπαμπινιώτης;

 

Μέσα στη γενικότερη αδιαφορία και την επερχόμενη διάλυση κάθε έννοιας κράτους πρόνοιας, όλα αυτά τα ερωτήματα πρέπει να απαντηθούν άμεσα. Εδώ και τώρα. Γιατί η ασφάλεια των παιδιών μας είναι πάνω απ’ όλα.

 

http://www.zougla.gr/news.php?id=8914

 

Δυστυχώς πουθενά δε μπορούμε να είμαστε απολύτως σίγουροι για την καταλληλότητα του εκπαιδευτικού. :?

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Το ακραίο και απαράδεκτο στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι ότι η ασφάλεια των μαθητών ετέθη σε δεύτερη μοίρα, μπροστά στην κακώς εννοούμενη συντεχνιακή αντίληψη.

Ποια δεύτερη μοιρα.....Την ασφάλεια των μαθητων ουτε που τη σκέφτηκαν... Ειναι απο τις περιπτωσεις που αν συνεβαινε κατι στο σχολειο, ολοι θα ένιπταν τας χείρας τους, όλοι θα ειχαν την καλυτερη εντυπωση για τον δασκαλο που ποτε δεν είχε δωσει αφορμη και για όλα θα έφταιγε η κακια στιγμη ... - έτσι δεν γινεται παντα???

Link to comment
Share on other sites

για τους λόγους αυτούς που ανέφερες gavrias θα πρέπει ΟΛΟΙ όσοι ασχολούνται με παιδιά, να κάνουν μαθήματα βασικής ψυχιατρικής και παιδοψυχολογίας και να υποχρεώνονται να παρακολουθούνται από επόπτη-ψυχίατρο.

 

Τι ζητάω όμως εγώ ε, και που ζω ακόμα...?

Link to comment
Share on other sites

για τους λόγους αυτούς που ανέφερες gavrias θα πρέπει ΟΛΟΙ όσοι ασχολούνται με παιδιά, να κάνουν μαθήματα βασικής ψυχιατρικής και παιδοψυχολογίας και να υποχρεώνονται να παρακολουθούνται από επόπτη-ψυχίατρο.

 

Τι ζητάω όμως εγώ ε, και που ζω ακόμα...?

 

Θα έπρεπε να είναι το αυτονόητο αυτό που προτείνεις voula2,σε όλες τις βαθμίδες δημόσιας και Ιδιωτικής εκπαίδευσης :cry:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πουθενά δε μπορούμε να είμαστε απολύτως σίγουροι για την καταλληλότητα του εκπαιδευτικού. :?

 

gavrias έγραψε:

Το ακραίο και απαράδεκτο στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι ότι η ασφάλεια των μαθητών ετέθη σε δεύτερη μοίρα, μπροστά στην κακώς εννοούμενη συντεχνιακή αντίληψη.

 

Ποια δεύτερη μοιρα.....Την ασφάλεια των μαθητων ουτε που τη σκέφτηκαν... Ειναι απο τις περιπτωσεις που αν συνεβαινε κατι στο σχολειο, ολοι θα ένιπταν τας χείρας τους, όλοι θα ειχαν την καλυτερη εντυπωση για τον δασκαλο που ποτε δεν είχε δωσει αφορμη και για όλα θα έφταιγε η κακια στιγμη ... - έτσι δεν γινεται παντα???

 

 

Κοριτσια μην λετε υπερβολικα πραγματα....ηταν λεει ενας λατρεμενος καθηγητης,αλλο η δουλεια αλλο η προσωπικη ζωη του καθ'ενος.Σιγα μην περναμε κι απο κοσκινο τον καθενα...πολυ αυστηρες ειστε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ρωτάω καθότι χαζή πως ένας λατρεμένος καθηγητής ή αξιαγάπητος άνθρωπος ή δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να είναι δολοφόνος?
δολοφονος της γυναικας του;μπορει,ανετα.ο καθενας μας κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες θα μπορουσε να ξεπερασει αυτη τη λεπτη γραμμη.Η ψυχοπαθολογια του καθενος δεν συνδεετε και με την επαγγελματικη του ιδιοτητα.
Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμένος δεν ήταν εν βρασμώ ψυχής, είχε το πτώμα της γυναίκας του στο αυτοκινητο, και μετά πήγε και το έθαψε στο πάρκο....Εν βρασμώ ψυχής βρίσκεσαιι για λιγα λεπτά....

Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμένος δεν ήταν εν βρασμώ ψυχής, είχε το πτώμα της γυναίκας του στο αυτοκινητο, και μετά πήγε και το έθαψε στο πάρκο....Εν βρασμώ ψυχής βρίσκεσαιι για λιγα λεπτά....

 

 

και με το πτώμα στο αυτ/το , πηγε μαζι με την πεθερα τους να καταθέσει στο αστυν.τμήμα δήλωση εξαφάνησης !!!!!!! :shock:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Καλε θα τρελλαθουμε??? :shock::!:

Καποιος που εχει ψυχολογικα προβληματα και παιρνει θεραπεια...δεν πρεπει το επαγγελμα του να εχει να κανει με κοσμο ..και κυριως με παιδια....

Οπως ετυχε και θολωσε (αφου δεν ακολουθουσε την αγωγη του) με την γυναικα του ...θα μπορουσε να γινει και μ ενα παιδι...που εκανε λαθος ..ή που του αντιμιλησε

Ελεος....ειπαμε θετικα αρνητικα υπαρχουν παντου...αλλα οχι και να κανουμε τα αρνητικα θετικα..επειδη θεωρουμε οτι ιδιωτικο και ξερο ψωμι :shock:

 

Δυστυχως απο κουμπαρα μου που σπουδαζει παιδαγωγικα...(προχτες συγκεκριμενα μου ειπε το εξης) Με τον ΑΣΕΠ μπαινουν αυτοι που γραφουν καλα...αυτοι που γραφουν μετρια...τους παιρνουν ως αναπληρωτες-ολιγοωρους(δεν θυμαμαι πως ακριβως το ειπε) Και ολοι οι υπολοιποι πανε για την επομενη φορα(2-4χρονια) που θα ξαναδωσουν στον ασεπ.

Οταν την ρωτησα αυτοι που δεν περναν τι κανουν τοσα χρονια??Η απαντηση ηταν συνηθως τους απορροφουν τα ιδιωτικα ή κανουν ιδιαιτερα μαθηματα :? μεχρι να ξαναδωσουν(ααα δλδ πολυ ωραια..οσοι αποτυχαν..παν στα ιδιωτικα σχολεια...και θεωρουμε οτι εχουν και τους τοπ δασκαλους :? )

 

Σαφως δεν πιστεω οτι ο κανονας ειναι αυτος και δεν υπαρχουν και τελειοι δασκαλοι στα ιδιωτικα και αντιστοιχα αθλιοι δασκαλοι και στα δημοσια...απλα καποια στιγμη πρεπει ν ακουμε τι γινεται γυρω και να μην βλεπουμε ροδικα οτι θελουμε να δουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Δυστυχως απο κουμπαρα μου που σπουδαζει παιδαγωγικα...(προχτες συγκεκριμενα μου ειπε το εξης) Με τον ΑΣΕΠ μπαινουν αυτοι που γραφουν καλα...αυτοι που γραφουν μετρια...τους παιρνουν ως αναπληρωτες-ολιγοωρους(δεν θυμαμαι πως ακριβως το ειπε) Και ολοι οι υπολοιποι πανε για την επομενη φορα(2-4χρονια) που θα ξαναδωσουν στον ασεπ.

Οταν την ρωτησα αυτοι που δεν περναν τι κανουν τοσα χρονια??Η απαντηση ηταν συνηθως τους απορροφουν τα ιδιωτικα ή κανουν ιδιαιτερα μαθηματα :? μεχρι να ξαναδωσουν(ααα δλδ πολυ ωραια..οσοι αποτυχαν..παν στα ιδιωτικα σχολεια...και θεωρουμε οτι εχουν και τους τοπ δασκαλους :? )

 

Οι εξετάσεις του ΑΣΕΠ δεν εξασφαλίζουν ποιότητα. Απλούστατα αποκλείουν τους χειρότερους. Επίσης το ιδιωτικό σχολείο μπορεί να ελέγξει και να αξιολογήσει τους καθηγητές του. Το δημόσιο σχολείο, δυστυχώς, ούτε μπορεί ούτε θέλει. Δεν εννοώ βέβαια ότι κάθε καθηγητής ιδιωτικού είναι καλύτερος από κάθε καθηγητή δημοσίου σχολείου. Ούτε ότι οι καθηγητές των ιδιωτικών είναι γενικά καλύτεροι. Υπάρχουν πολύ κακά ιδιωτικά σχολεία και πολύ καλά δημόσια σχολεία. Αυτό που εννοώ είναι ότι το παρόν σύστημα με το οποίο λειτουργεί το δημόσιο σχολείο δεν παρέχει ούτε τρόπους επιλογής των καθηγητών ούτε τρόπους ελέγχου του έργου τους. Και αυτό είναι σοβαρό μειονέκτημα.
Link to comment
Share on other sites

Οι εξετάσεις του ΑΣΕΠ δεν εξασφαλίζουν ποιότητα. Απλούστατα αποκλείουν τους χειρότερους.

 

Ειλικρινά αναρωτιέμαι, πως το ξέρεις εσύ αυτό;;; Έχεις αποδείξεις, γνώσεις, εμπειρία πάνω στο συγκεκριμένο θέμα και το λες ή απλά είναι ένας γενικός αφορισμός ... ειλικρινά και χωρίς ίχνος ειρωνείας θα ήθελα να μου αιτιολογήσεις αν θέλεις πως έφτασες σε αυτή την πεποίθηση ...

 

Επίσης το ιδιωτικό σχολείο μπορεί να ελέγξει και να αξιολογήσει τους καθηγητές του. Το δημόσιο σχολείο, δυστυχώς, ούτε μπορεί ούτε θέλει.

 

Επίσης το ίδιο ... πως είσαι σε θέση να γνωρίζεις τι θέλει και τι όχι το εκάστοτε ιδιωτικό και δημόσιο σχολείο;;;

 

Μπορώ να πω ότι με αφήνουν άφωνη οι τόσο απόλυτες και αυθαίρετες απόψεις σου ... εκτός αν ξέρεις κάτι που πολλοί έδω μέσα αγννούμε ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτο οτι τους ελεγχει.. :?:?

Φιλη μου που πηγαινε την κορη της σ ενα ιδιωτικο...ειχαν προβλημα με μια δασκαλα(η οποια εσκισε την ζωγραφια ενος παιδιου 7 χρ :shock: ..παιδαγωγικοτατο :? )

Σε συζητηση με την διευθυντρια και αφου ξεσηκωσαν το κοσμο (γιατι η πρωτη τους αντιδραση ηταν να πουν οτι το παιδι λεει ψεμματα :shock: ..αλλα ελα ντε που στο τελος ολα τα παιδακια ειπαν τι ειχε γινει :wink: ) ειπε οτι εχουν δικιο...ηταν απαραδεκτο..αλλα δεν μπορουν στην μεση της χρονιας ν αλλαξουν δασκαλα.... :?

Για το ιδιο σχολειο (τυχαια) ξερω απο κοπελα που δουλευει ο αντρας της μεσα..και ενω αρχικα πηγε την κορη της εκει....στην συνεχεια την πηρε και την πηγε στο δημοσιο στην γειτονια της....και βασικα δνε ηθελε να πει πολλα πραγματα...αλλα ηταν του στυλ...ασ το καλυτερα :roll:

Για να μην νομιζετε οτι μιλαω για κανα ιδιωτικο που και καλα δεν ειναι καλο (θεωρητικα) ειναι το καλυτερο θεωρητικα της περιοχης και μαλιστα πηγαινουν παιδια απο αποσταση 40 χιλιομετρων :roll: (οποις θελει να της πω ποιο ειναι μονο πμ)

Βεβαια στο ιδιο σχολειο πηγαινει κια μια αλλη μου φιλη την κορη της (δευτερα φετος) και ειναι ευχαριστημενη :cool:

Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει ιδιωτικό και τι θα πει δημόσιο σχολείο?

Αν το παιδί έχει όρεξη να διαβάσει θα προκόψει είτε πάει σε ιδιωτικό είτε πάει σε δημόσιο σχολείο.

Άλλωστε μην ξεχνάμε οτι πολλοί λαμπροί επιστήμονες,καθηγητές πανεπιστημίων κ.α σε δημόσια σχολεία φοίτησαν.

Γιατί να ξοδέψει κανείς μία περιουσία σε ιδιωτικά σχολεία για να καταφέρει τι?

Να μάθει περισσότερα γράμματα το παιδί του, να αγαπήσει το σχολείο περισσότερο (όπως διάβασα παραπάνω)?

Με άλλα λόγια εκτός από το πακέτο προσφορών/δραστηριοτήτων και τη μεταφορά δεν βλέπω σε κάτι άλλο να υπερισχύει το ιδιωτικό σχολείο από το δημόσιο.Απεναντίας μειονεκτεί σε "αντικειμενική" βαθμολογία και προαγωγή τάξεων.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πουθενά δε μπορούμε να είμαστε απολύτως σίγουροι για την καταλληλότητα του εκπαιδευτικού. :?

 

gavrias έγραψε:

Το ακραίο και απαράδεκτο στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι ότι η ασφάλεια των μαθητών ετέθη σε δεύτερη μοίρα, μπροστά στην κακώς εννοούμενη συντεχνιακή αντίληψη.

 

Ποια δεύτερη μοιρα.....Την ασφάλεια των μαθητων ουτε που τη σκέφτηκαν... Ειναι απο τις περιπτωσεις που αν συνεβαινε κατι στο σχολειο, ολοι θα ένιπταν τας χείρας τους, όλοι θα ειχαν την καλυτερη εντυπωση για τον δασκαλο που ποτε δεν είχε δωσει αφορμη και για όλα θα έφταιγε η κακια στιγμη ... - έτσι δεν γινεται παντα???

 

 

Κοριτσια μην λετε υπερβολικα πραγματα....ηταν λεει ενας λατρεμενος καθηγητης,αλλο η δουλεια αλλο η προσωπικη ζωη του καθ'ενος.Σιγα μην περναμε κι απο κοσκινο τον καθενα...πολυ αυστηρες ειστε.

 

 

Συγνώμη για το ύφος μου, αλλά είναι απίστευτη και αδιανόητη αυτή η άποψη. Σχεδόν όλοι οι δολοφόνοι είναι καλά παιδιά και λατρεμένα. Αυτό δεν σημαίνει ότι θέλω ένας τέτοιος να κάνει μάθημα στα παιδιά μου, και προφανώς δείχνει ότι ο έλεγχος στα ιδιωτικά δεν είναι και πολύ καλύτερος από τα δημόσια. Δηλαδή εγώ αν σκοτώσω την γυναίκα μου (προσοχή gavrias εσένα λέω) επειδή μπορεί να είμαι λατρεμένος ιππότης θα είναι ΟΚ να είναι είμαι με τα παιδιά μου επειδή ήταν της στιγμής;

Link to comment
Share on other sites

Οι εξετάσεις του ΑΣΕΠ δεν εξασφαλίζουν ποιότητα. Απλούστατα αποκλείουν τους χειρότερους.

 

Ειλικρινά αναρωτιέμαι, πως το ξέρεις εσύ αυτό;;; Έχεις αποδείξεις, γνώσεις, εμπειρία πάνω στο συγκεκριμένο θέμα και το λες ή απλά είναι ένας γενικός αφορισμός ... ειλικρινά και χωρίς ίχνος ειρωνείας θα ήθελα να μου αιτιολογήσεις αν θέλεις πως έφτασες σε αυτή την πεποίθηση ...

 

Επίσης το ιδιωτικό σχολείο μπορεί να ελέγξει και να αξιολογήσει τους καθηγητές του. Το δημόσιο σχολείο, δυστυχώς, ούτε μπορεί ούτε θέλει.

 

Επίσης το ίδιο ... πως είσαι σε θέση να γνωρίζεις τι θέλει και τι όχι το εκάστοτε ιδιωτικό και δημόσιο σχολείο;;;

 

Μπορώ να πω ότι με αφήνουν άφωνη οι τόσο απόλυτες και αυθαίρετες απόψεις σου ... εκτός αν ξέρεις κάτι που πολλοί έδω μέσα αγννούμε ...

 

Την ίδια απορία έχω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Οι εξετάσεις του ΑΣΕΠ δεν εξασφαλίζουν ποιότητα. Απλούστατα αποκλείουν τους χειρότερους.

 

Ειλικρινά αναρωτιέμαι, πως το ξέρεις εσύ αυτό;;; Έχεις αποδείξεις, γνώσεις, εμπειρία πάνω στο συγκεκριμένο θέμα και το λες ή απλά είναι ένας γενικός αφορισμός ... ειλικρινά και χωρίς ίχνος ειρωνείας θα ήθελα να μου αιτιολογήσεις αν θέλεις πως έφτασες σε αυτή την πεποίθηση ...

 

Επίσης το ιδιωτικό σχολείο μπορεί να ελέγξει και να αξιολογήσει τους καθηγητές του. Το δημόσιο σχολείο, δυστυχώς, ούτε μπορεί ούτε θέλει.

 

Επίσης το ίδιο ... πως είσαι σε θέση να γνωρίζεις τι θέλει και τι όχι το εκάστοτε ιδιωτικό και δημόσιο σχολείο;;;

 

Μπορώ να πω ότι με αφήνουν άφωνη οι τόσο απόλυτες και αυθαίρετες απόψεις σου ... εκτός αν ξέρεις κάτι που πολλοί έδω μέσα αγννούμε ...

οπως βλεπεις ειναι με πλαγιους χαρακτηρες,ειναι απο ενα αρθρο εφημεριδας με θεμα ιδιωτικο ή δημοσιο σχολειο που ειχα διαβασει παλιοτερα.

Ακου,δεν ξερω τι δουλεια μπορει να γινεται στα ποσες χιλιαδες σχολεια υπαρχουν...ξερω ομως τι δουλεια γινεται εδω στην περιοχη μου και μας ηταν ξεκαθαρο οτι θα πανε τα παιδια σε ιδιωτικο οσο ζουμε εδω.Μην τα ισοπεδωνουμε ολα οκ?και αυτη την συζητηση με λιγες δασκαλες θα μπορουσα να την κανω και ιδιαιτερα μαμαδες,των οποιων τα παιδια θα τα εχουν σιγουρα υπο την προστασια τους στο σχολειο αργοτερα.

Γενικα εχω μια γενικοτερη αρνηση με το δημοσιο και για αυτο το λογο σταματησα να εξασκω και το επαγγελμα μου αφου μονο στο δημοσιο θα μπορουσα να το απορροφηθω.με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν το παιδί έχει όρεξη να διαβάσει θα προκόψει είτε πάει σε ιδιωτικό είτε πάει σε δημόσιο σχολείο.

 

Δεν είναι θέμα παιδού, είναι πρωτίστως θέμα σχολειου να κάνει το παιδί να αγαπήσει τα γράμματα, να του δείξει το μέλλον και να του μάθει την προκοπή. Είτε το παιδί αυτό μπορεί και έχει λαμπρό μυαλό είτε όχι. Το σχολείο έχει καθήκον στην μάθηση ανεξάρτητα από τον μαθητή που έχει απέναντί του. Πρώτα δίνεις τα εφόδια και τον τρόπο, και μετά περιμένεις αποτέλεσμα.

Αυτή την φιλολογία γύρω από τον καλό ή κακο μαθητή, μόνο στην χώρα μας την συνάντησα. Στην Αμερική θεωρούν το πιθανό μεγάλο ποσοστό "κακών" μαθητών ως αποτυχία του σχολείου γενικά (συμπεριλαμβανομένου του προγράμματός του όσο και των λειτουργών του) και μιλάνε με άλλες βάσεις. Το ξηλώνουν κυριολεκτικά.

Ο μύθος εξάλλου του τεμπέλικου παιδού καταρρίφθηκε από τις μελέτες που κατέθεσε η σύγχρονη παιδοψυχολογία.

 

 

να αγαπήσει το σχολείο περισσότερο (όπως διάβασα παραπάνω)?

 

ναι, αγαπάς το σχολείο περισσότερο όταν δεν βλεπεις τους συμμαθητές σου να πέρνουν πρέζα (όπως συνέβαινε με το δικό μου σχολείο- μπορείς άραγε να αναλογιστείς τι εικόνα είναι αυτή στα μάτια ενός παιδιού? εικόνα θανάτου! μα τι σχέση έχει ο αργός θάνατος ενός παιδιού με ένα σχολείο αναρρωτιέμαι... )

Η όταν σου δίνει το ίδιο το σχολείο την δυνατότητα να κάνεις πράγματα που σε εμπνέουν, όπως η μουσική, ο χορός, τα debates κλπ. Εντός σχολείου, όχι αποκομμένος από την μαθητική κοινότητα. Με τους συμμαθητές και φίλους σου...

 

 

Απεναντίας μειονεκτεί σε "αντικειμενική" βαθμολογία και προαγωγή τάξεων.

 

οσο αντικειμενική βαθμολογία έχει ένα ιδιωτικό σχολείο, άλλη τόση έχει και ένα δημόσιο με τους αχαρακτήριστους καθηγητές που αρέσκονται να κόβουν παιδιά ή με αυτούς που δεν αναλογίζονται ότι η βαθμολογία σε μαθήματα δευτερης επιλογής μπορούν να επηρεάζουν ολόκληρη οικογένεια κάποτε... κάποτε ένας καθηγητής φυσικής έκανε μόνο αυτό:έκοβε παιδιά...ήταν μία νέα φιλόλογος που μας βοήθησε όλους δημιουργώντας την αντίδραση στην δική του στάση.

Θέλω να πω πως το εύκολο κομμάτι της υπόθεσης είναι να βάζουμε ταμπέλες σε αυτά για τα οποία είμαστε προκατειλλημένοι αντί να τα προσεγγίσουμε με μια πιο αντικειμενική ματια. Τα πράγματα εξάλλου έχουν δύο όψεις.

Link to comment
Share on other sites

 

Συγνώμη για το ύφος μου, αλλά είναι απίστευτη και αδιανόητη αυτή η άποψη. Σχεδόν όλοι οι δολοφόνοι είναι καλά παιδιά και λατρεμένα. Αυτό δεν σημαίνει ότι θέλω ένας τέτοιος να κάνει μάθημα στα παιδιά μου, και προφανώς δείχνει ότι ο έλεγχος στα ιδιωτικά δεν είναι και πολύ καλύτερος από τα δημόσια. Δηλαδή εγώ αν σκοτώσω την γυναίκα μου (προσοχή gavrias εσένα λέω) επειδή μπορεί να είμαι λατρεμένος ιππότης θα είναι ΟΚ να είναι είμαι με τα παιδιά μου επειδή ήταν της στιγμής;

Δηλαδη τι θα ηθελες να γινει;να περναει απο κοσκινο οποιος προκειτε να εχει επαφη με τα παιδια;μην το φτανεις στα ακρα,το παραδειγμα σου ειναι πολυ τραβηγμενο.Απο την αλλη μπορει και ναι.Αλλο η σχεση η δικη σου με τη γυναικα σου και αλλο η σχεση σου με τα παιδια σου.Για ποιο ελεγχο μιλας;μηπως να τους περνανε και απο τεστ αξιολογησης προσωπικοτητας και ψυχικης λειτουργιας; :roll:
Link to comment
Share on other sites

 

Συγνώμη για το ύφος μου, αλλά είναι απίστευτη και αδιανόητη αυτή η άποψη. Σχεδόν όλοι οι δολοφόνοι είναι καλά παιδιά και λατρεμένα. Αυτό δεν σημαίνει ότι θέλω ένας τέτοιος να κάνει μάθημα στα παιδιά μου, και προφανώς δείχνει ότι ο έλεγχος στα ιδιωτικά δεν είναι και πολύ καλύτερος από τα δημόσια. Δηλαδή εγώ αν σκοτώσω την γυναίκα μου (προσοχή gavrias εσένα λέω) επειδή μπορεί να είμαι λατρεμένος ιππότης θα είναι ΟΚ να είναι είμαι με τα παιδιά μου επειδή ήταν της στιγμής;

Δηλαδη τι θα ηθελες να γινει;να περναει απο κοσκινο οποιος προκειτε να εχει επαφη με τα παιδια;μην το φτανεις στα ακρα,το παραδειγμα σου ειναι πολυ τραβηγμενο.Απο την αλλη μπορει και ναι.Αλλο η σχεση η δικη σου με τη γυναικα σου και αλλο η σχεση σου με τα παιδια σου.Για ποιο ελεγχο μιλας;μηπως να τους περνανε και απο τεστ αξιολογησης προσωπικοτητας και ψυχικης λειτουργιας; :roll:

 

Βρε Αθηνά έλεος δηλαδή.... μιλάμε για έναν ΔΟΛΟΦΟΝΟ τώρα....

Τι θα μας έλεγες τώρα αν αυτός δίδασκε στο δημοτικό σχολείο της γειτονιάς σου?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...