Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σε ποιό σχολείο να πάει? (Δημόσιο -Ιδιωτικό)


Recommended Posts

γεια σας και πάλι και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το ιδιωτικό θα θέλαμε να το αποφύγουμε, εκτός κι αν δε βρεθεί άλλη λύση, γενικά είμαστε υπέρ του δημοσίου. Είχαμε βρει μία νεαρή κοπέλα, γνωστή μας και πολύ προσφιλή στα κοριτσάκια μας για να τις προσέχει, η οποία όμως τα πρωινά κωλύεται να τις αναλάβει. Όπως τα βλέπω λοιπόν τα πράγματα, μάλλον θα προσλάβουμε κάποιο άλλο πρόσωπο να αναλάβει τα κορίτσια, κι αν η αναζήτησή μας αποβεί άκαρπη, θα καταλήξουμε αναγκαστικά σε κάποιο ιδιωτικό.. Σας ευχαριστώ πολύ!

LRaHp2.pngHw9ip2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 566
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

στα δημοσια σχολεια πανε εκδρομες μια φορα το μηνα (οπως νομιζω με επιφυλαξη, οριζει και η νομοθεσια?) Η λενε οτι παμε, κι απλα κανουν βολτα στο προαυλιο του σχολειου?

Και αυτες οι εκδρομες πληρωνονται απο τους γονεις σε ποιον? στο διευθυντη , στο συλλογο γονεων?

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί καλέ να πάνε βόλτα στο προαύλιο? μια χαρά εκδρομές πάνε. Σε μουσεία, θέατρα, σινεμά, αθλητικές εγκαταστάσεις...

Τα χρήματα τα μαζεύει η δασκάλα (φαντάζομαι τα δίνει στο Διευθυντή ή σε όποιον είναι υπεύθυνος για την εκδρομή) και πληρώνεται το πούλμαν και ο χώρος, όταν αυτός είναι με πληρωμή.

Ο σύλλογος δεν έχει σχέση, εκτός αν οργανώσει κάποια δική του εκδρομή.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

εμείς στο δημόσιο έχουμε πάει μέχρι τώρα 2 εκδρομές. η μία δωρεάν σε αθλητικό κέντρο κ η άλλη "πληρωτική" σε θέατρο. δλδ μία εκδρομή ανά μήνα.  τα χρήματα τα έδωσα στο παιδί που τα έδωσε στη δασκάλα.  

Link to comment
Share on other sites

Στο δημόσιο σχολείο, προβλέπεται μία εκδρομή ανά μήνα, το Υπουργείο βγάζει μία προτεινόμενη λίστα με εκδρομές και η δασκάλα επιλέγει. Βάσει Νόμου, αν δεν έχει αλλάξει κάτι, παίρνει 3 προσφορές από τουριστικά γραφεία για ότι αφορά το κόστος της μετακίνησης. Το κάθε παιδί πληρώνει ένα εισιτήριο που περιλαμβάνει το κόστος της μετακίνησης και την είσοδο στο μέρος που θα επισκεφτούν, μπορεί να είναι θέατρο, μουσείο και πολλά άλλα. Πολλές φορές αναλύεται το κόστος στο σημείωμα που δίδεται στους γονείς, π.χ. γράφει: λεωφορείο 3 ευρώ, θέατρο 5 ευρώ.

Συνήθως το κόστος είναι από 6 ευρώ μέχρι 10 -11 ευρώ, ανάλογα με το που θα πάνε τα παιδιά!

Εξ’ όσων είμαι σε θέση να γνωρίζω, σε διάφορα σχολεία υπάρχουν και κάποιες, πώς να το πω, παροχές, δηλαδή αν είναι 3 ή 4 αδέρφια στο ίδιο σχολείο δεν πληρώνουν όλα, επίσης η δασκάλα συνήθως (αν είναι επίσκεψη σε θέατρο) παίρνει λίγα εισιτήρια παραπάνω (συνήθως τα κάνουν προσφορά τα θέατρα) για να καλύψει τις περιπτώσεις παιδιών που τελικά δεν έδωσαν τα χρήματα.

Σε πολλά σχολεία, άσχετο με το θέμα σου αλλά θεωρώ πως πρέπει να το πω, αν κάποιο παιδί δεν έχει τα χρήματα για την εκδρομή τα βάζει ο σύλλογος!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, antsa είπε:

στα δημοσια σχολεια πανε εκδρομες μια φορα το μηνα (οπως νομιζω με επιφυλαξη, οριζει και η νομοθεσια?) Η λενε οτι παμε, κι απλα κανουν βολτα στο προαυλιο του σχολειου?

Και αυτες οι εκδρομες πληρωνονται απο τους γονεις σε ποιον? στο διευθυντη , στο συλλογο γονεων?

 

Ρωτάς για να επιλέξεις σχολείο βάσει των εκδρομών;

 

Εμάς περίπου 1 φορά το μήνα πάνε, αλλά όχι αυστηρώς. πχ τον Σεπτέμβριο δεν πήγαν. Ή πέρυσι μετά το Πάσχα δεν ξαναπήγαν εκδρομή. Δεν ξέρω όμως τι ορίζει ακριβώς η νομοθεσία.

Συνήθως εμάς πάει όλο το σχολείο μαζί, αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις χωρίζονται σε Α-Β, Γ-Δ, Ε-ΣΤ. Τα χρήματα τα δίνουμε στη δασκάλα. Συνήθως είναι 7-10 ευρώ ανάλογα την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, antsa είπε:

στα δημοσια σχολεια πανε εκδρομες μια φορα το μηνα (οπως νομιζω με επιφυλαξη, οριζει και η νομοθεσια?) Η λενε οτι παμε, κι απλα κανουν βολτα στο προαυλιο του σχολειου?

Και αυτες οι εκδρομες πληρωνονται απο τους γονεις σε ποιον? στο διευθυντη , στο συλλογο γονεων?

 

 

Eκδρομη μία φορά το μήνα. Πέρσυ είχαν πάει π.χ.από όσο θυμάμαι στο πλανητάριο, στο ιδρυμα Νιαρχου, στο ολυμπιακό στάδιο, σε 2-3 μουσεία, 2 θέατρα και πιθανώς μου διαφεύγουν κάποια ακόμη.

Το κόστος πληρώνεται στη δασκάλα, και εξαρτάται από τον αριθμό των παιδιών κυρίως. Εμείς είμαστε γύρω στο 10ευρω γιατί είναι πολύ μικρό σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστω για τις απαντησεις.

Ρωταω γιατι δεν εχω και πολυ ιδεα τι παιζει στην πραγματικοτητα , εφοσον η νομοθεσια μπορει να λεει διαφορα αλλα να μη γινονται στη πραξη.

Το αν τα παιδια μας θα πανε σε δημοσιο η ιδιωτικο σχολειο εξαρταται απο πολυ περισσοτερους παραγοντες  και οι εκδρομες δεν ανηκουν στους βασικους, στους δευτερευοντες ισως ναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 6 months later...
On 21/5/2019 at 5:10 ΜΜ, g1g1 είπε:

Εχετε εμπειρίες απο Saint Joseph στην Πεύκη;

 

προσωπικη εμπειρια οχι , αλλα απο ενα γνωστο (που ειναι ευχαριστημενος ) και απο την γενικοτερη φημη (ειμαι της περιοχης  )ειναι θετικα τα σχολια ,δεν εχω ακουσει καποιον να κανει αρνητικο σχολιο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλημέρα σε όλους

Η κόρη μου θα πάει Α Δημοτικού τον Σεπτέμβριο και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος λεπτομέρειες για το 4ο Δημοτικό Γέρακα

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 28/1/2020 at 12:38 ΜΜ, skin είπε:

Καλημέρα σε όλους

Η κόρη μου θα πάει Α Δημοτικού τον Σεπτέμβριο και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος λεπτομέρειες για το 4ο Δημοτικό Γέρακα

Ευχαριστώ

 

Λεπτομέρειες εκ των έσω δεν έχω, αλλά επειδή μένω σε σχετικά κοντινή περιοχή, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από γονείς παιδιών.

Link to comment
Share on other sites

On 16/10/2017 at 11:57 ΜΜ, antsa είπε:

στα δημοσια σχολεια πανε εκδρομες μια φορα το μηνα (οπως νομιζω με επιφυλαξη, οριζει και η νομοθεσια?) Η λενε οτι παμε, κι απλα κανουν βολτα στο προαυλιο του σχολειου?

Και αυτες οι εκδρομες πληρωνονται απο τους γονεις σε ποιον? στο διευθυντη , στο συλλογο γονεων?

 

Συγνώμη κιόλας που επεμβαίνω, δε με άφορα κιόλας η άποψη του καθενός είναι σεβαστή. Αλλά πραγματικά τι σημασία έχουν οι εκδρομές? Δηλαδή αν κοιτουσα σχολείο θα ήταν το τελευταίο που θα με ένοιαζε αυτο.. 

Έτσι μια μαμά γνωρίζω που γκρίνιαζε ότι στο νηπιαγωγείο δεν ήταν καλά γιατι δε τους έκαναν παραστάσεις αλλού ή γιατί δεν πήγαιναν εκδρομές και το πήγε σε ιδιωτικό στην πρώτη που τα πάνε και καμπ το καλοκαίρι και τη ρώτησα έμαθε να γράφει, να λέει νούμερα, να ζωγραφίζει σε πλαίσια, να κόβει. Σιγά μου λέει αυτά θα τα μάθει στην πρώτη. Καμμια σημασία δηλ σε αυτά που αυτά είναι και από τα πιο βασικά δηλαδη.. 

Link to comment
Share on other sites

On 17/10/2017 at 12:31 ΜΜ, antsa είπε:

ok ευχαριστω για τις απαντησεις.

Ρωταω γιατι δεν εχω και πολυ ιδεα τι παιζει στην πραγματικοτητα , εφοσον η νομοθεσια μπορει να λεει διαφορα αλλα να μη γινονται στη πραξη.

Το αν τα παιδια μας θα πανε σε δημοσιο η ιδιωτικο σχολειο εξαρταται απο πολυ περισσοτερους παραγοντες  και οι εκδρομες δεν ανηκουν στους βασικους, στους δευτερευοντες ισως ναι.

Α τωρα το είδα. Ουφ. :)

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Λεπτομέρειες εκ των έσω δεν έχω, αλλά επειδή μένω σε σχετικά κοντινή περιοχή, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από γονείς παιδιών.

 

Καλημέρα,

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση - μετακομίσαμε πρόσφατα στην περιοχή και ψάχνουμε πληροφορίες για το συγκεκριμένο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...
  • 2 χρόνια μετά...

Καλημέρα σε όλους

Ο γιος μου μου θα πάει Α Δημοτικού τον Σεπτέμβριο και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος λεπτομέρειες για το 5ο Δημοτικό Π. Φαλήρου, στην Αμφιθέας.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...