Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

16 hours ago, Roisin1 said:

Κορίτσια καλησπέρα,

Έκανα την προηγούμενη εβδομάδα Αυχενική όπου μετρήθηκε 1.4 

Οι αιματολογικές εξετάσεις έδωσαν πιθανότητες: 1:16.750  Για σύνδρομο νταουν & 1:100.000 Για τις υπόλοιπες τρισωμιες. 

 

Ξέρω ότι τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά και ο γιατρός μου είπε ότι προχωράμε κανονικά χωρίς αμνιο. 

 

Ωστόσο, μου έβαλαν το ζιζανιο κάποιες άλλες νέες μαμάδες του κοντινού μου κύκλου, που είχαν κάνει αμνιο, ενώ τα αποτελέσματά τους ήταν καλά και μου έλεγαν περιστατικά για γνωστές τους όπου τελικά το μωράκι νοσουσε από σύνδρομο νταουν κι ότι το κατάλαβαν στη γέννα, γιατί δεν είχαν κάνει αμνιο. 

 

Η ηλικία μου είναι 32.

 

Για πείτε ρε κορίτσια γιατί θα με τρελάνουν.. οντως υπάρχει ως πιθανότητα με τόσο καλά αποτελέσματα για κατι τετοιο  ή να σταματήσω απλά  να τις κάνω παρέα κ να ησυχάσω; χαχαχ

 

 

 

 

 

Είναι πολύ καλα, περιττευει νομιζω. Κ εμενα ηταν πολυ καλη κ δεν εκανα αμνιοπ, παροτι πανω απο 35. Υπαρχει η τάση καποιοι γιατροι την κανουν σε οσες ειναι ανω των 35 ανεξαρτήτως αποτελεσμάτων,  εμενα μου είπε πως δεν υπαρχει λογος εφοσον ειχα καλα αποτελέσματα . Με αυτη τη λογικη πρέπει να κάνουμε ο,τι εξεταση υπαρχει και δεν υπαρχει σε αυτη τη γη!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 285
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 1/9/2011 at 10:20 ΜΜ, Tinsey είπε:

Τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό, ούτε η αυχενική, ούτε η αμνιοπαρακέντηση. Την αυχενική την συστήνουν οι γιατροί γιατί δεν υπάρχει λόγος να μην την κάνεις - είναι εύκολη εξέταση, δεν κοστίζει πολλά, δεν είναι επίπονη και σου δίνει μια κάποια σιγουριά ότι το έμβρυο είναι καλά. Η αμνιοπαρακέντηση είναι πιο δύσκολη εξέταση, κοστίζει περισσότερο, είναι ενδεχομένως επίπονη και σου δίνει βεβαιότητα που αγγίζει το 100%. Το θέμα είναι με πόση βεβαιότητα είσαι ικανοποιημένη και εσύ και ο γιατρός σου, δηλ. πόσο ρίσκο θες να πάρεις. Ο δικός μου γιατρός προτείνει να μην κάνεις καθόλου PAPP-A, αλλά κατ' ευθείαν αμνιοπαρακέντηση.

Συμφωνώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
On 4/26/2011 at 4:21 PM, melina08 said:

Η αυχενική διαφάνεια (τρεις ανεξάρτητες μετρήσεις) είχαν μέσο όρο 0,97!!! Τα τελικά ποσοστά μετά και από papp-a και ηλικία (34) ήταν 1: 18.000!!!!! Όταν είπα ότι θέλω άμνιο σε φίλους, μου είπαν είσαι τρελλή να τρυπιέσαι!! Το παιδί τελικά δεν είχε φυσικά down , είχε όμως σε άλλο χρωμόσωμα σοβαρό πρόβλημα με κύρια κλινική εικόνα τη νοητική υστέρηση, άρα μάλλον ούτε καν στον β επιπέδου δε θα φαινόταν κάτι...έκανα διακοπή με φυσιολογικό τοκετό τη μέρα που είχα κλείσει ραντεβού για το β επιπέδου..Δεν έχω ζήσει τίποτα χειρότερο. Όμως τώρα το άφησα πίσω και μπορώ να μείνω ξανα έγκυος-οι γιατροί μου είπαν ότι ήταν καθαρά τυχαίο γεγονός.

Να προσθέσω εντούτοις κάτι σημαντικό: πέρα από τα εξαιρετικά αποτελέσματα είχα ενα βασανιστικό κακό προαίσθημα. Παράξενο, γιατί στο πρώτο μου παιδί δεν το είχα. Πιστεύω ότι η γυναίκα πρέπει να ακούει τη διαίσθησή της!!

Αν και το ποστ ειναι πολυ παλιο και δεν ξερω αν θα το δει η κοπελα για να μου απαντησει, βρισκομαι ακριβως στην ιδια θεση αυτη τη στιγμη. Στα 40 εγκυος με με ποσοστο ηλικιας για συνδρομο Νταουν 1/56 αλλα αυχενικης διαφανειας 1/327 και ειμαι τερμα τρομαγμενη και φοβισμενη. Οι μετρησεις μου ειναι: Κεφαλουραιο μηκος 54, αυχενικη διαφανεια 1,4 ρινικο οστο - ορατο. Απο την αρχη δεν εχω καλο προαισθημα μεσα μου κι ας μου λενε ολοι οτι ολα θα πανε καλα. Πλεον στο 2022 υπαρχουν οι εξετασεις αιματος που ανακυπτουν ολες αυτες τις γενετικες ανωμαλιες με μεγαλο ποσοστο επιτυχιας 99%. Εκανα τις εξετασεις αυτες τη Δευτερα και σε δυο βδομαδες περιμενω αποτελεσματα. Ο φοβος μου ειναι απεριγραπτος γιατι επισης εχω και θρομβοφιλια και πρεπει να κανω αντιπηκτικες ενεσεις... εχω ηδη ενα κοριτσακι 7 χρονων και φοβαμαι μην παθω κατι και μεινει μονο του ή μηπως γεννησω αρρωστο παιδι και ερθουν τα πανω κατω για ολους μας... Διαβαζα τα σχολια ολων σας αλλα μολις εφτασα στης μελινας σκαλωσα γιατι μου χτυπησαν χιλια καμπανακια. Μεχρι να περασουν οι δυο βδομαδες θα πεθανω απο το αγχος μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας μανούλες!!!

Λοιπον αν κ εχω γεννησει εναμιση χρονο τωρα,θα δας πω τη γνωμη μου,γτ μολις εμαθα ενα άσχημο νέο, για ενα μωρο της οικογένειας. 

Εγω ειχα κάνει την αμνιοπαρακεντηση. Μετα απο συζήτηση με το γιατρο, χωρις να με πιέσει ή να με αποτρέψει, αποφάσισα να την κανω(θα την εκανα ουτως η άλλως).

Ο γιατρος μου ειπε,οτι εχει δει αποτελέσματα αυχενικής διαφάνειας πολυ καλα,κ το μωρακι γεννηθηκε με down. 

Η αυχενικη κοριτσια μου,δε λεει τίποτα εν ολίγοις. 

Κάποιοι αγχώθηκαν,στην οικογένεια μηπως κ αποβαλλω,κ προσπαθησαν να με αποτρέψουν να μη την κανω,αλλα εφαγαν πόρτα..Δεν αφορα κανέναν αυτο το θεμα,σωστά;

Σμρ,δυστυχώς πληροφορήθηκα ότι το μωράκι της οικογένειας, που προ ανέφερα, εχει καποιο σύνδρομο, δεν εχει σημασια πιο,το οποιο ΔΕΝ ΕΔΕΙΞΑΝ,οι προγεννετικες εξετασεις,που εγιναν με ληψη αίματος..

Η απόφαση καθαρα κ μονο της καθε μανουλας.

Σας φιλώ κ να χαιρόμαστε τα παιδακια μας

Link to comment
Share on other sites

On 1/31/2022 at 3:40 PM, Sophians1 said:

Γεια σας μανούλες!!!

Λοιπον αν κ εχω γεννησει εναμιση χρονο τωρα,θα δας πω τη γνωμη μου,γτ μολις εμαθα ενα άσχημο νέο, για ενα μωρο της οικογένειας. 

Εγω ειχα κάνει την αμνιοπαρακεντηση. Μετα απο συζήτηση με το γιατρο, χωρις να με πιέσει ή να με αποτρέψει, αποφάσισα να την κανω(θα την εκανα ουτως η άλλως).

Ο γιατρος μου ειπε,οτι εχει δει αποτελέσματα αυχενικής διαφάνειας πολυ καλα,κ το μωρακι γεννηθηκε με down. 

Η αυχενικη κοριτσια μου,δε λεει τίποτα εν ολίγοις. 

Κάποιοι αγχώθηκαν,στην οικογένεια μηπως κ αποβαλλω,κ προσπαθησαν να με αποτρέψουν να μη την κανω,αλλα εφαγαν πόρτα..Δεν αφορα κανέναν αυτο το θεμα,σωστά;

Σμρ,δυστυχώς πληροφορήθηκα ότι το μωράκι της οικογένειας, που προ ανέφερα, εχει καποιο σύνδρομο, δεν εχει σημασια πιο,το οποιο ΔΕΝ ΕΔΕΙΞΑΝ,οι προγεννετικες εξετασεις,που εγιναν με ληψη αίματος..

Η απόφαση καθαρα κ μονο της καθε μανουλας.

Σας φιλώ κ να χαιρόμαστε τα παιδακια μας

Γεια σου Σοφακι μου, 

ηθελα να σου πω ποσο συμφωνω μαζι σου για την αποφαση που πηρες για την αμνιο χωρις να αφησεις την οικογενεια να σε επηρεασει, γιατι οπως ειπες δεν αφορα κανεναν αλλο το θεμα αυτο. Ειμαι ακριβως στην ιδια φαση αυτη τη στιγμη και δεν εχω πει τιποτα σε κανεναν, ουτε στη μαμα μου γιατι δεν θελω να με αγχωσει και να με επηρεασει κανεις. Θελω να αποφασισω μονη μου. Ακομα κι ο αντρας μου που το ξερει και με αγχωνει ωρες ωρες μου πεφτει πολυ βαρυ. Η ψυχολογια μου ειναι χαλια. Παρολο που καναμε ολες τις αιμοτολογικες εξετασεις και βγηκαν αρνητικες εγω δεν ησυχαζω. Η Παπ-Α μου βγαζει ποσοστο κινδυνου για Νταουν 1/426 στα 40 μου. για μενα ειναι μεγαλο ποσοστο. Αρα σκεφτομαι πολυ σοβαρα την αμνιο για να αποκλεισω την πιθανοτητα να ξεφυγει κατι απο τις αλλες εξετασεις και την αυχενικη. Κανω και αντιπηκτικες ενεσεις καθε μερα λογω θρομβοφιλιας και με επηρεαζει κι αυτο ψυχολογικα. Θα μπορουσες σε παρακαλω να μου πεις την εμπειρια σου απο την αμνιο πως ήταν? Πονεσες, ειχες ενοχλησεις μετα? Ηταν μεγαλη η βελονα? Θα με βοηθουσε παρα πολυ η εμπειρια σου. Σε ευχαριστω εκ των προτερων. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Βανουλα είπε:

Γεια σου Σοφακι μου, 

ηθελα να σου πω ποσο συμφωνω μαζι σου για την αποφαση που πηρες για την αμνιο χωρις να αφησεις την οικογενεια να σε επηρεασει, γιατι οπως ειπες δεν αφορα κανεναν αλλο το θεμα αυτο. Ειμαι ακριβως στην ιδια φαση αυτη τη στιγμη και δεν εχω πει τιποτα σε κανεναν, ουτε στη μαμα μου γιατι δεν θελω να με αγχωσει και να με επηρεασει κανεις. Θελω να αποφασισω μονη μου. Ακομα κι ο αντρας μου που το ξερει και με αγχωνει ωρες ωρες μου πεφτει πολυ βαρυ. Η ψυχολογια μου ειναι χαλια. Παρολο που καναμε ολες τις αιμοτολογικες εξετασεις και βγηκαν αρνητικες εγω δεν ησυχαζω. Η Παπ-Α μου βγαζει ποσοστο κινδυνου για Νταουν 1/426 στα 40 μου. για μενα ειναι μεγαλο ποσοστο. Αρα σκεφτομαι πολυ σοβαρα την αμνιο για να αποκλεισω την πιθανοτητα να ξεφυγει κατι απο τις αλλες εξετασεις και την αυχενικη. Κανω και αντιπηκτικες ενεσεις καθε μερα λογω θρομβοφιλιας και με επηρεαζει κι αυτο ψυχολογικα. Θα μπορουσες σε παρακαλω να μου πεις την εμπειρια σου απο την αμνιο πως ήταν? Πονεσες, ειχες ενοχλησεις μετα? Ηταν μεγαλη η βελονα? Θα με βοηθουσε παρα πολυ η εμπειρια σου. Σε ευχαριστω εκ των προτερων. 

Πιστευω οτι τα καλα της αμνιο υπερτερουν ξεκαθαρα απο τον κινδυνο αποβολη. Ειναι πολυ μικρος ο κινδυνος,και αν αναλογιστει κανεις ποσες κανουν την εξεταση σε απομακρυσμενες περιοχες ή γιατρους που δεν ειναι επαρκεις, μαλλον εκει εξαντλειται το ποσοστο των αποβολων. 
εγω εκανα,μετα απο την β’ επιπεδου! Ηταν ασχημο γιατι μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα περασε καιρος και ηταν ηδη αρκετα προχωρημενη η εγκυμοσυνη. Ευτυχως ολα καλα. 
βαζουν στην κοιλια μια μεγαλη βελονα, ενω συγχρονως παρακολουθουν μεσω υπερηχου το μωρο. Επομενως προσεχουν πολυ που τρυπανε. Κραταει πολυ λιγο. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, irin said:

Πιστευω οτι τα καλα της αμνιο υπερτερουν ξεκαθαρα απο τον κινδυνο αποβολη. Ειναι πολυ μικρος ο κινδυνος,και αν αναλογιστει κανεις ποσες κανουν την εξεταση σε απομακρυσμενες περιοχες ή γιατρους που δεν ειναι επαρκεις, μαλλον εκει εξαντλειται το ποσοστο των αποβολων. 
εγω εκανα,μετα απο την β’ επιπεδου! Ηταν ασχημο γιατι μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα περασε καιρος και ηταν ηδη αρκετα προχωρημενη η εγκυμοσυνη. Ευτυχως ολα καλα. 
βαζουν στην κοιλια μια μεγαλη βελονα, ενω συγχρονως παρακολουθουν μεσω υπερηχου το μωρο. Επομενως προσεχουν πολυ που τρυπανε. Κραταει πολυ λιγο. 

οταν λες μεγαλη βελονα???? ποσο μεγαλη δηλαδη??? Δεν ζητησα ακομα απο την γιατρο μου να μου την δειξει. και τις τρεμω τις βελονες... Δεν το πιστευω ολο αυτο που περναω στα 40 μου! Να της ζητησω να μου κανει ολικη ανιασθησια να μου την κανει?

Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2022 at 12:17 ΠΜ, Βανουλα είπε:

οταν λες μεγαλη βελονα???? ποσο μεγαλη δηλαδη??? Δεν ζητησα ακομα απο την γιατρο μου να μου την δειξει. και τις τρεμω τις βελονες... Δεν το πιστευω ολο αυτο που περναω στα 40 μου! Να της ζητησω να μου κανει ολικη ανιασθησια να μου την κανει?

Όχι βέβαια! Μία βελόνα είναι, σαν ένεση, ίσως λίγο πιο μεγάλη. Δεν έχει και πολλή σημασία. Εσύ να κοιτάς την οθόνη του υπερήχου και όλα θα γίνουν, είναι στιγμιαίο. Για κάτι στιγμιαίο να κάνεις ολική αναισθησία; κρίμα δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, irin said:

Όχι βέβαια! Μία βελόνα είναι, σαν ένεση, ίσως λίγο πιο μεγάλη. Δεν έχει και πολλή σημασία. Εσύ να κοιτάς την οθόνη του υπερήχου και όλα θα γίνουν, είναι στιγμιαίο. Για κάτι στιγμιαίο να κάνεις ολική αναισθησία; κρίμα δεν είναι;

Σε ευχαριστω πολυ! Δευτερα εχω ραντεβου με τη γιατρο μου και θα τα συζητησω λεπτομερως μαζι της να δω τι θα κανω...

Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2022 at 5:05 ΜΜ, Βανουλα είπε:

Γεια σου Σοφακι μου, 

ηθελα να σου πω ποσο συμφωνω μαζι σου για την αποφαση που πηρες για την αμνιο χωρις να αφησεις την οικογενεια να σε επηρεασει, γιατι οπως ειπες δεν αφορα κανεναν αλλο το θεμα αυτο. Ειμαι ακριβως στην ιδια φαση αυτη τη στιγμη και δεν εχω πει τιποτα σε κανεναν, ουτε στη μαμα μου γιατι δεν θελω να με αγχωσει και να με επηρεασει κανεις. Θελω να αποφασισω μονη μου. Ακομα κι ο αντρας μου που το ξερει και με αγχωνει ωρες ωρες μου πεφτει πολυ βαρυ. Η ψυχολογια μου ειναι χαλια. Παρολο που καναμε ολες τις αιμοτολογικες εξετασεις και βγηκαν αρνητικες εγω δεν ησυχαζω. Η Παπ-Α μου βγαζει ποσοστο κινδυνου για Νταουν 1/426 στα 40 μου. για μενα ειναι μεγαλο ποσοστο. Αρα σκεφτομαι πολυ σοβαρα την αμνιο για να αποκλεισω την πιθανοτητα να ξεφυγει κατι απο τις αλλες εξετασεις και την αυχενικη. Κανω και αντιπηκτικες ενεσεις καθε μερα λογω θρομβοφιλιας και με επηρεαζει κι αυτο ψυχολογικα. Θα μπορουσες σε παρακαλω να μου πεις την εμπειρια σου απο την αμνιο πως ήταν? Πονεσες, ειχες ενοχλησεις μετα? Ηταν μεγαλη η βελονα? Θα με βοηθουσε παρα πολυ η εμπειρια σου. Σε ευχαριστω εκ των προτερων. 

Φυσικά θα σου πω ολη την αληθεία..

ΔΕΝ πονας καθόλου, δε καταλαβαινεις ΤΙΠΟΤΑ,να εχεις εμπιστοσύνη στον εμβρυολογο σου κ μη φοβασαι τιποτα κοπελίτσα μου γλυκιά. 

Θελουμε να εχουμε 100% σιγουριά ότι θα κρατησουμε ενα γερο μωράκι στα χέρια μας.Για μενα μην ακους ουτε τον άντρα σου. Εσυ κ μονο εσυ θα αποφασίσεις. 

Οσο για τη βελονα..Δεν ειναι τοσο μεγαλη,αλλα αφου δε θα καταλάβεις τιποτα, μη το σκέφτεσαι αγαπη μου.

Μετα,για 10 μερες,θα εισαι ξαπλα κ ολα θα στα φέρνουν έτοιμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, Sophians1 είπε:

Φυσικά θα σου πω ολη την αληθεία..

ΔΕΝ πονας καθόλου, δε καταλαβαινεις ΤΙΠΟΤΑ,να εχεις εμπιστοσύνη στον εμβρυολογο σου κ μη φοβασαι τιποτα κοπελίτσα μου γλυκιά. 

Θελουμε να εχουμε 100% σιγουριά ότι θα κρατησουμε ενα γερο μωράκι στα χέρια μας.Για μενα μην ακους ουτε τον άντρα σου. Εσυ κ μονο εσυ θα αποφασίσεις. 

Οσο για τη βελονα..Δεν ειναι τοσο μεγαλη,αλλα αφου δε θα καταλάβεις τιποτα, μη το σκέφτεσαι αγαπη μου.

Μετα,για 10 μερες,θα εισαι ξαπλα κ ολα θα στα φέρνουν έτοιμα

Noμίζω πώς στον άντρα της πέφτει λόγος. Αν πχ εκείνη δεν θέλει να κάνει άμνιο.. και ο άντρας το θεωρεί ρίσκο, έχει λόγο στην υγεία του παιδιού του. Αλλά θεωρώ ότι ένα ζευγάρι θα τα βρεί σε ένα τέτοιο θέμα.

Εμένα τότε μου είχαν πει 5 μέρες να προσέξω λίγο, όχι ξάπλα, αλλά ξεκούραση. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, irin είπε:

Noμίζω πώς στον άντρα της πέφτει λόγος. Αν πχ εκείνη δεν θέλει να κάνει άμνιο.. και ο άντρας το θεωρεί ρίσκο, έχει λόγο στην υγεία του παιδιού του. Αλλά θεωρώ ότι ένα ζευγάρι θα τα βρεί σε ένα τέτοιο θέμα.

Εμένα τότε μου είχαν πει 5 μέρες να προσέξω λίγο, όχι ξάπλα, αλλά ξεκούραση. 

Θα διαφωνήσω. Στο θεμα της αμνιοπαρακεντησης δεν εχει κανενας λογο,ουτε ο σύντροφός μας.

Κ στην οικογένειά μας,ο συζυγος της ξαδέρφης μου το θεωρησε ρισκο κ το παιδι τελικα εχει νοητική υστέρηση. 

Εμενα μου ειπαν να μεινω ξαπλωμένη, κ ουτε τις σκαλες δεν ανεβοκατεβαίνα.

Παίζει ρολο το Ιστορικό της καθε εγκυμονούσας κ ο γιατρός βέβαια 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Sophians1 είπε:

,ο συζυγος της ξαδέρφης μου το θεωρησε ρισκο κ το παιδι τελικα εχει νοητική υστέρηση. 

Αυτό όμως θα μπορούσε να συμβεί κ απ' την αντίθετη πλευρά, δλδ η γυναίκα να το θεωρούσε ρίσκο κ να μην έκανε αμνιο κ να γεννιόταν με νοητική υστέρηση. Το ζευγάρι κατά τη γνώμη μου πρέπει να συζητάει κ να βρίσκουν μια κοινή γραμμή, κάνεις απ' τους 2 δεν πρέπει κατά τη γνώμη μου να λειτουργεί αυτόνομα

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Sophians1 said:

Θα διαφωνήσω. Στο θεμα της αμνιοπαρακεντησης δεν εχει κανενας λογο,ουτε ο σύντροφός μας.

Κ στην οικογένειά μας,ο συζυγος της ξαδέρφης μου το θεωρησε ρισκο κ το παιδι τελικα εχει νοητική υστέρηση. 

Εμενα μου ειπαν να μεινω ξαπλωμένη, κ ουτε τις σκαλες δεν ανεβοκατεβαίνα.

Παίζει ρολο το Ιστορικό της καθε εγκυμονούσας κ ο γιατρός βέβαια 

Οταν λες νοητικη υστερηση? γνωριζεις τι ειδους? Δεν εκαναν τελικα την αμνιο και θα μπορουσε να φανει εκει? Ηταν απο καποιο χρωμοσωμα?

Link to comment
Share on other sites

On 8/2/2022 at 11:26 ΜΜ, mama16 είπε:

Αυτό όμως θα μπορούσε να συμβεί κ απ' την αντίθετη πλευρά, δλδ η γυναίκα να το θεωρούσε ρίσκο κ να μην έκανε αμνιο κ να γεννιόταν με νοητική υστέρηση. Το ζευγάρι κατά τη γνώμη μου πρέπει να συζητάει κ να βρίσκουν μια κοινή γραμμή, κάνεις απ' τους 2 δεν πρέπει κατά τη γνώμη μου να λειτουργεί αυτόνομα

Δε νομιζω οτι υπαρχει στις μερες μας μέλλουσα μαμά που να θελει να παρει τετοιο ρισκο. 

Σαφως κ πρεπει το ζευγάρι να συζητά τα παντα,αλλα οι μπαμπάδες δεν εχουν ουτε τις ιδιες ανησυχιες,ουτε το ιδιο ένστικτο με τη μανούλα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 ώρες πρίν, Sophians1 είπε:

Δε νομιζω οτι υπαρχει στις μερες μας μέλλουσα μαμά που να θελει να παρει τετοιο ρισκο. 

Σαφως κ πρεπει το ζευγάρι να συζητά τα παντα,αλλα οι μπαμπάδες δεν εχουν ουτε τις ιδιες ανησυχιες,ουτε το ιδιο ένστικτο με τη μανούλα 

Στην αμνιο έχεις 1/100 περίπου πιθανότητες να αποβάλλεις, οπότε εγώ θεωρώ ότι όπως κ ο άντρας, έτσι κ η γυναίκα μπορεί να φοβηθεί να την κάνει. Κ είναι ανάλογα κ τι πιθανότητες σου δίνουν για κάποιο σύνδρομο. Αν σου δίνουν 1/50 το πιο πιθανόν να την κάνεις, αν σου δίνουν 1/500 ίσως δεν την κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

On 9/2/2022 at 3:08 ΜΜ, Βανουλα είπε:

Οταν λες νοητικη υστερηση? γνωριζεις τι ειδους? Δεν εκαναν τελικα την αμνιο και θα μπορουσε να φανει εκει? Ηταν απο καποιο χρωμοσωμα?

Βανουλα καλησπερα.

Το συνδρομο του παιδιου ειναι "εύθραυστου χ"

Ναι,θα μπορούσε να το εχει δει με την αμνιοπαρακεντηση .

 

Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2022 at 10:41 ΜΜ, Sophians1 είπε:

Βανουλα καλησπερα.

Το συνδρομο του παιδιου ειναι "εύθραυστου χ"

Ναι,θα μπορούσε να το εχει δει με την αμνιοπαρακεντηση .

 

Ξέρεις αν η μητέρα είχε πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια; Κάνανε καρυότυπο σαν ζευγάρι; Βρέθηκε σε κάποιον εύθραυστο Χ με λιγότερες αντιγραφές; Αν γνωρίζεις ενημέρωσε με! Ευχαριστώ! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2022 at 5:05 ΜΜ, Βανουλα είπε:

Γεια σου Σοφακι μου, 

ηθελα να σου πω ποσο συμφωνω μαζι σου για την αποφαση που πηρες για την αμνιο χωρις να αφησεις την οικογενεια να σε επηρεασει, γιατι οπως ειπες δεν αφορα κανεναν αλλο το θεμα αυτο. Ειμαι ακριβως στην ιδια φαση αυτη τη στιγμη και δεν εχω πει τιποτα σε κανεναν, ουτε στη μαμα μου γιατι δεν θελω να με αγχωσει και να με επηρεασει κανεις. Θελω να αποφασισω μονη μου. Ακομα κι ο αντρας μου που το ξερει και με αγχωνει ωρες ωρες μου πεφτει πολυ βαρυ. Η ψυχολογια μου ειναι χαλια. Παρολο που καναμε ολες τις αιμοτολογικες εξετασεις και βγηκαν αρνητικες εγω δεν ησυχαζω. Η Παπ-Α μου βγαζει ποσοστο κινδυνου για Νταουν 1/426 στα 40 μου. για μενα ειναι μεγαλο ποσοστο. Αρα σκεφτομαι πολυ σοβαρα την αμνιο για να αποκλεισω την πιθανοτητα να ξεφυγει κατι απο τις αλλες εξετασεις και την αυχενικη. Κανω και αντιπηκτικες ενεσεις καθε μερα λογω θρομβοφιλιας και με επηρεαζει κι αυτο ψυχολογικα. Θα μπορουσες σε παρακαλω να μου πεις την εμπειρια σου απο την αμνιο πως ήταν? Πονεσες, ειχες ενοχλησεις μετα? Ηταν μεγαλη η βελονα? Θα με βοηθουσε παρα πολυ η εμπειρια σου. Σε ευχαριστω εκ των προτερων. 

Καλησπερα και με το καλο το μωρο σου.Εγω εχω 2 αγορακια.Στο ενα εκανα αμνιο στα 36 και στο αλλο στα 38.Και στα 2  εβγαινε πιθανοτητα για νταουν 1/350 περιπου.Εμεις ειπαμε στο πρωτο οτι θα κανουμε οτι θα συστησει ο γυναικολογος.Εκεινος ειπε οτι στη γυναικα του θα την εκανε και ειναι φιλος και τον εμπιστευομαστε απολυτα οποτε την καναμε.Στο δευτερο ξεραμε απο την αρχη οτι θα κανουμε.

Οι πιθανοτητες για αποβολη ειναι 1/200.Ποναει για 3 δευτερολεπτα σαν να σου κανουν ενεση απλα αντι για τον πωπο στην κοιλια.Οχι τελειως ανωδυνο δηλ.Κι εμενα μου λεγανε εντελως ανωδυνο κι οταν με τρυπησε και πονεσα απο το ξαφνιασμα κουνηθηκα κι εκανα συσπαση και αλλαξε θεση το μωρο.(στο δευτερο ηξερα).Ολα καλα πηγαν.Μου συστησαν 24 ωρες να μην σηκωνω βαρη,οχι σκυψιμο και σκαλες και δουλειες,μονο μαγειρεμα.Εννοειται προσεχα ετσι για 3 μερες και μολις περασε η βδομαδα εκανα παλι τα παντα.Στον δευτερο παλι λιγες ωρες μετα την αμνιο χτυπησε ο μεγαλος που ηταν 2 χρονων και 14 κιλα το ποδι του και τον κουβαλουσα αγκαλια.Τιποτα δεν εγινε.Σε 24 ωρες βγηκαν τα πρωτα αποτελεσματα και σε 2 βδομαδες τα τελικα(συνηθως ειναι ιδια με τα πρωτα).Ευχομαι ολα να πανε καλα και να εχεις ενα υγιεστατο μωρακι

Link to comment
Share on other sites

On 2/19/2022 at 10:41 PM, Sophians1 said:

Βανουλα καλησπερα.

Το συνδρομο του παιδιου ειναι "εύθραυστου χ"

Ναι,θα μπορούσε να το εχει δει με την αμνιοπαρακεντηση .

 

Καλησπερα Σοφια μου, 

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου! "Ευθραυστο χ" δηλαδη αυτισμος? ή μηπως κατι αλλο? Αν θες μου απαντας και σε προσωπικο μηνυμα. Με βοηθαει παρα πολυ η εμπειρια σου.

Link to comment
Share on other sites

On 2/21/2022 at 3:38 PM, comet said:

Καλησπερα και με το καλο το μωρο σου.Εγω εχω 2 αγορακια.Στο ενα εκανα αμνιο στα 36 και στο αλλο στα 38.Και στα 2  εβγαινε πιθανοτητα για νταουν 1/350 περιπου.Εμεις ειπαμε στο πρωτο οτι θα κανουμε οτι θα συστησει ο γυναικολογος.Εκεινος ειπε οτι στη γυναικα του θα την εκανε και ειναι φιλος και τον εμπιστευομαστε απολυτα οποτε την καναμε.Στο δευτερο ξεραμε απο την αρχη οτι θα κανουμε.

Οι πιθανοτητες για αποβολη ειναι 1/200.Ποναει για 3 δευτερολεπτα σαν να σου κανουν ενεση απλα αντι για τον πωπο στην κοιλια.Οχι τελειως ανωδυνο δηλ.Κι εμενα μου λεγανε εντελως ανωδυνο κι οταν με τρυπησε και πονεσα απο το ξαφνιασμα κουνηθηκα κι εκανα συσπαση και αλλαξε θεση το μωρο.(στο δευτερο ηξερα).Ολα καλα πηγαν.Μου συστησαν 24 ωρες να μην σηκωνω βαρη,οχι σκυψιμο και σκαλες και δουλειες,μονο μαγειρεμα.Εννοειται προσεχα ετσι για 3 μερες και μολις περασε η βδομαδα εκανα παλι τα παντα.Στον δευτερο παλι λιγες ωρες μετα την αμνιο χτυπησε ο μεγαλος που ηταν 2 χρονων και 14 κιλα το ποδι του και τον κουβαλουσα αγκαλια.Τιποτα δεν εγινε.Σε 24 ωρες βγηκαν τα πρωτα αποτελεσματα και σε 2 βδομαδες τα τελικα(συνηθως ειναι ιδια με τα πρωτα).Ευχομαι ολα να πανε καλα και να εχεις ενα υγιεστατο μωρακι

Καλησπερα και σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Συγγνωμη που αργησα τοσο να απαντησω αλλα ειμαι στα χαμενα τοσο καιρο και χαλια ψυχολογικα. Αν και φοβαμαι πολυ τις ενεσεις τελικα σκεφτομαι πολυ σοβαρα να την κανω την αμνιο γιατι δεν μπορω να ρισκαρω να βγαλω ενα αρρωστο μωρο που δεν θα μπορω να φροντισω και θα υποφερει κι εκεινο... Το θεμα τωρα ειναι το οικονομικο που ειναι αρκετο υψηλο και πρεπει να βρω τροπο να τα βρω. Ακομα περιμενουμε και τα αποτελεσματα της κυστικης ινωσης του συγυγου που δωσαμε κι εκει 200 κι ο αντρας μου εχει αγχωθει με το οικονομικο. Αλλα εγω του λεγα οτι θα ειναι δυσκολο να ανταπεξελθουμε οικονομικα αφου εγω εδω και 2 χρονια δεν δουλευω. Εκεινος προτιμουσε να ζει στο ροζ συννεφακι του. Μπορει να ακουγομαι σκληρη αλλα το τι εχω τραβηξει ψυχολογικα τοσους μηνες μονο εγω το ξερω... Δεν μου φτανουν οι αντιπηκτικες που φορτωθηκα μεχρι τελους, πρεπει να υποστω και την αμνιο για να σιγουρευτω οτι δεν υπαρχει προβλημα. Αλλα δεν μπορω να το ρισκαρω. Ηδη ζοριζομαι παρα πολυ στην ιδεα να εχει κατι και να μην το ξερω... Η γιατρος μου, μου ειπε οτι πρωτα θα μου κανει μια αναισθητικη ενεση και μετα θα παρει το δειγμα και το κανει πολυ γρηγορα. Πρεπει να το αποφασισω αμεσα για να κλεισω ραντεβου για την αλλη βδομαδα. Για να δουμε τι θα γινει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσια,

Σημερα εκανα την αμνιοπαρακεντηση. Ευτυχως που μου εκανε η γιατρος μου πρωτα τοπικη αναισθησια και δεν πονεσα εξωτερικα, αλλα εσωτερικα στην κοιλια οταν εφτασε πονεσα και τρομαξα. Κουνηθηκα λιγο απο το σοκ αλλα μετα κρατηθηκα. Με εβαλε να ξαπλωσω ενα δυωρο στο ιατρειο προληπτικα να με παρακολουθησει γιατι μου επεσε κι η πιεση το πρωι και μετα με αφησε να φυγω. Τωρα περιμενω τα πρωτα αποτελεσματα σε 48 ωρες και τα υπολοιπα που με καινε και πιο πολυ, το πολυ σε 10 μερες... Αντε να δουμε τι θα γινει μπας και ηρεμησω επιτελους! 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Βανουλα είπε:

Καλησπερα κοριτσια,

Σημερα εκανα την αμνιοπαρακεντηση. Ευτυχως που μου εκανε η γιατρος μου πρωτα τοπικη αναισθησια και δεν πονεσα εξωτερικα, αλλα εσωτερικα στην κοιλια οταν εφτασε πονεσα και τρομαξα. Κουνηθηκα λιγο απο το σοκ αλλα μετα κρατηθηκα. Με εβαλε να ξαπλωσω ενα δυωρο στο ιατρειο προληπτικα να με παρακολουθησει γιατι μου επεσε κι η πιεση το πρωι και μετα με αφησε να φυγω. Τωρα περιμενω τα πρωτα αποτελεσματα σε 48 ωρες και τα υπολοιπα που με καινε και πιο πολυ, το πολυ σε 10 μερες... Αντε να δουμε τι θα γινει μπας και ηρεμησω επιτελους! 

 

Όλα καλά θα πάνε μην αγχώνεσαι...

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mama16 said:

Όλα καλά θα πάνε μην αγχώνεσαι...

Μακαρι γιατι 5 μηνες τωρα κοντευω να τρελαθω.... Ευτυχως που ολες τις εξετασεις μου τις κανει η γιατρος μου και την εμπιστευομαι απολυτα. Και για τα αποτελεσματα μου ειπε οτι τα στελνουν αναλυτικοτατα σελιδες ολοκληρες, οποτε αν υπαρχει κατι σιγουρα θα φανει. Οταν ερθουν θα σας ενημερωσω για το πως τα αναλυουν σε περιπτωση που τα χρειαστει καποια καινουρια εγκυουλα να παρει μια ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα χθές αμνιοπαρακέντηση. 

ΤΡΙΣΩΜΙΑ 21 : 1/16.000

ΤΡΙΣΩΜΙΑ 18 : 1/1483

ΤΡΙΣΩΜΙΑ 13 : 1/9000

βρέθηκε μια κύστη χοριοειδους πλέγματος στο δεξι τμήμα του εγκεφάλου. (1ος λόγος που μας παρότρυναν) συν το χαμηλά σχετικά ποσοστό κατά τον γιατρό για την τρισωμια 18. 

 

έχουμε πεθάνει στην αγωνία μας μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα. 

φοβάμαι και τυχόν επιπλοκές. Ουφ. Η χειρότερη περίοδος μου είναι :(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...