Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ειμαι εγκυος στη 22 εβδομαδα.η μικρη καμπυλη με οριο το 190 βγηκε 204.εκανα γλυκωζυλιωμενη ηταν 4,7.ειναι αξιοπιστη η γλυκοζυλιωμενη?δεν πηγα ακομα στο γιατρο

 

Robenula η γλυκοζυλιωμενη ειναι πολυ αξιοπιστη εξεταση καθως δειχνει χονδρικα την κατασταση του οργανισμου σου (οσον αφορα στο σακχαρο) τους τελευταιους 3 μηνες . Μαλιστα πολλοι ασθενεις που παρακοουθουν το σακχαρο τους συχνα κ την γλυκοζυιωμενη τους σε πιο αραια χρονικα διαστηματα , ενω παρουσιαζουν ΦΤ σακχαρου , παρουσιαζουν παθολογικες τιμες γλυκ/μενης . Αυτο συμβαινει διοτι εστω κ υποσυνειδητα οι ασθενεις την παραμονης ληψης σακχαρου κανουν "κρατει" στην διατροφη τους με αποτελεσμα να βγαινουν καλες οι τιμες του σακχαρου , αλλα οι τιμες τις γλυκ/μενης να βγαινουν παθολογικες . Τωρα για την διαφορα καμπυλης - γλυκ/μενης που προεκυψε σε σενα , σαφως δεν μπορουμε να βγαλουμε ασφαλες συμπερασμα εμεις , αλλα ο γιατρος σου . Παντως αν ημουνα στην θεση σου δεν θα αμφεβαλα για την αξιοπιστια της συγκεκριμενης εξετασης.

 

Καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα

 

τις εξετασεις αυτες σε ποια νοσοκομεια σας εχουν συστησει οι γιατροι σας να τις κανετε??

 

πηγα εχθες στο ικα και μου τ εγραψαν και μου ειπαν ν τις κανω η στο Λαικο που θεωρειται το πιο εξειδικευμενο η μετα στον Ευαγγελισμο η στον Ερυθρο, ρωτησα αν μπορω να τις κανω εξω σε κανα μικροβιολογικο αλλα μου ειπαν οχι καλυτερα σ αυτα τ 3 που ειναι πιο σιγουρα,στο Λαικο που εκλεισα μου ειπαν για τελος Σεπτεμβριου ,παει πολυ λεω να παρω κ στα αλλα δυο ν δω αν εχουν πιο νωρις ραντεβου,εχει κανει καμι ακοπελα στα αλλα δυο η κ στο λαικο να μου πει ποσα πληρωσε και ποσα πηρε πισω?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια μου βοηθηστε με γτ ή εγω θα τρελαθω ή ο οργανισμός μου εχει ηδη σαλταρει κ δεν το ξερει. Στις 29/8 εκανα εξετασεις για θρομβοφιλια (ενα μηνα μετα την παλινδρομη) . Χθες ηρθαν στα χερια οι βασικες εξετασεις κ απομενει να βγουν κ καποιες ανοσολογικες . Μεχρι κ να παρω κ τις τελευταιες δεν λεει να κλεισω ραντεβου στην αιματολογο μου , αλλα τα μεχρι στιγμης αποτελεσματα ειναι αντιφατικα . Δηλ:

 

Βρεθηκα ετεροζυγη στον MTHFR 1298 . Συμφωνα με τα κιταπια μου κ την παγκοσμια αιαμτολογικη κοινοτητα ειναι η πιο ηπια μορφη κληρονομικης θρομβοφιλιας που μπορει να εχει καποιος . Μαλιστα οι πιο πολλοι υποστηριζουν πως δεν επηρρεαζει καν την ομοκυστείνη . Αμ δε!!!! Η ομοκυστείνη μου ειναι ελαφρως αυξημενη 14,19 (ΦΤ 3,7 - 13,9) αλλα ακομη κ αυτη η μικρη αυξηση ειναι ικανη να αυξηση αρκετα τον κινδυνο για θρομβωσεις .

Παω να δω κ τα υπολοιπα κληρονομικα κ αντικρυζω το εξης κουφο : Πρωτείνη S 130,2 % (ΦΤ 70 - 123%) :shock: Αυτο αν μη τι αλλο δεν δειχνει θρομβοφιλικη διαθεση , αλλα το αντιθετο... Κατα τα αλλα η APC-R δειχνει φυσιολογικη (2,9) , αλλα το ινωδογόνο μου εχει παρει τα πανω του 484,9 (ΦΤ 180 -350) οπως επίσης κ η ταχυτητα καθιζησης μου που ειναι 30 . Η D-Dimers ειναι ΟΚ : 350 . Ολοι οι υπολοιποι κληρονομικοι παραγοντες ειναι φυσιολογικοι (ειδικα το V-Leiden που ισως να συνδεοταν με την ομοκυστεινη ειναι φυσιολογικοτατο) , το αντιπηκτικο του λυκου αρνητικο (απο κατω λεει LA1 34,7 sec) . Αντικαρδιολιπινικα αρνητικα : 7,9 .

 

Βγαζει καμια σας ακρη , γτ εγω δεν βγαζω...:|

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλημέρα...τι καλημέρα δλδ πήγε μεσημέρι....

Έκανα εξετάσεις για θρομβοφιλία και βγήκα ομόζυγη στο MTFR και Β2 γλυκοπρωτεϊνη ασθενώς θετικά και τα δύο. Πήγα σε αιματολόγο όπως μου είπε ο γυναικολόγος και μαζί με ότι εξετάσεις έχω κάνει μου είπε τα κάνω εξέταση για Natural Killers και υποπλυθησμού κυττάρων. Για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρη αλλά έτσι το γράφει νομίζω...Ξέρετε κορίτσια τι εξετάσεις είναι αυτές? τις έχει κάνει καμιά σας? μου είπε να πάω στον Ευαγγελισμό γιατί έξω θα πληρώσω τα μαλλιά της κεφαλής μου...έχει κάνει κάτι αντίστοιχο καμιά σας...όχι οτι δεν έχω εμπιστόσύνη στο γιατρό προς θεού αλλά δεν έχω ξανα ακούσει κάτι τέτοιο...μήπως είναι περιττό γιατί έτσι κάπου διάβασα στο Internet αλλά και πάλι η καθεμία γράφει όπως τα βλέπει από τη δική της πλευρά και τις δικές της εμπειρίες που σαφώς είναι διαφορετικές για κάθε περίπτωση...

Ευχαριστώ καλό σας μεσημέρι...

 

αααα και πόσο περίπου κοστίζουν στον Ευαγγελισμό? δεν έχω πάρει τηλ ακόμα η αλήθεια είναι οτι φοβάμαι το ποσό που θα ακούσω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπερα κ απο μενα. Μετα απο μια παλλινδρομη που ειχα τον προηγουμενο μηνα και παρολο που ο γυναικολογος μου επιμενει οτι ειναι απλα ενα τυχαιο γεγονος, εγω ενδιαφερομαι να κανω εξετασεις για θρομβοφιλια. Το εργαστηριο με το οποιο συνεργαζεται ο γυναικολογος μου για ολο το πακετο των εξετασεων αυτων και με δικη μου ασφαλιση στο δημοσιο μου ειπαν τιμη 900ευρω και αυτο επειδη το δημοσιο πλεον καλυπτει ελαχιστες απο αυτες τις εξετασεις, χωρις ασφαλεια 1200 ευρω:shock::shock::shock:. Ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι καλο αλλα οχι υποχρεωτικο να τις κανω, αλλα απο την στιγμη που ειναι τοσο ακριβες να μην προχωρησω αφου η παλλινρομη ειναι θεμα τυχης....... Υπαρχει καμια κοπελα στην Θεσσαλονικη που να εχει κανει προσφατα αυτες τις εξετασεις? Μπορει καποια να μου πει ποσο πληρωσε για να τις κανει? Κοριτσια οποια μπορει ας βοηθησει PLEASE!!!

Στηρίξου στο λαγοπόδαρο αν θες, αλλά θυμήσου ότι δεν ωφέλησε το λαγό!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα κ απο μενα. Μετα απο μια παλλινδρομη που ειχα τον προηγουμενο μηνα και παρολο που ο γυναικολογος μου επιμενει οτι ειναι απλα ενα τυχαιο γεγονος, εγω ενδιαφερομαι να κανω εξετασεις για θρομβοφιλια. Το εργαστηριο με το οποιο συνεργαζεται ο γυναικολογος μου για ολο το πακετο των εξετασεων αυτων και με δικη μου ασφαλιση στο δημοσιο μου ειπαν τιμη 900ευρω και αυτο επειδη το δημοσιο πλεον καλυπτει ελαχιστες απο αυτες τις εξετασεις, χωρις ασφαλεια 1200 ευρω:shock::shock::shock:. Ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι καλο αλλα οχι υποχρεωτικο να τις κανω, αλλα απο την στιγμη που ειναι τοσο ακριβες να μην προχωρησω αφου η παλλινρομη ειναι θεμα τυχης....... Υπαρχει καμια κοπελα στην Θεσσαλονικη που να εχει κανει προσφατα αυτες τις εξετασεις? Μπορει καποια να μου πει ποσο πληρωσε για να τις κανει? Κοριτσια οποια μπορει ας βοηθησει PLEASE!!!

 

 

Το έγραψα σε άλλο θέμα χθες, ότι εγώ δεν πλήρωσα πολλά για εξετάσεις θρομβοφιλίας. Πήγα σε αιματολόγο στο Ιπποκράτειο και μου τις έγραψε. Τις ανοσολογικές τις έκανα ΔΩΡΕΑΝ στο νοσοκομείο. Τις γονιδιακές τις έκανα σε μικροβιολογικό που συνεργάζονται και πλήρωσα μόνο 150 ευρώ. Χθες πήγα για επανέλεγχο και πάλι δεν πλήρωσα τίποτα. Κλείσε ραντεβού με αιματολόγο στο νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα σε άλλο θέμα χθες, ότι εγώ δεν πλήρωσα πολλά για εξετάσεις θρομβοφιλίας. Πήγα σε αιματολόγο στο Ιπποκράτειο και μου τις έγραψε. Τις ανοσολογικές τις έκανα ΔΩΡΕΑΝ στο νοσοκομείο. Τις γονιδιακές τις έκανα σε μικροβιολογικό που συνεργάζονται και πλήρωσα μόνο 150 ευρώ. Χθες πήγα για επανέλεγχο και πάλι δεν πλήρωσα τίποτα. Κλείσε ραντεβού με αιματολόγο στο νοσοκομείο.

Newbie τι ασφαλεια εχεις?

Στηρίξου στο λαγοπόδαρο αν θες, αλλά θυμήσου ότι δεν ωφέλησε το λαγό!

Link to comment
Share on other sites

Newdie να σε ρωτησω και εγω κληνεις ραντευου σ οποιον να ναι ? και σου γραφουν οτη εξετασης θελουν αυτοι γηατη εμενα μου ειπε αιματολογος εξωτερηκος να κανω θρομβοελοστογραμα στης πρωτες εβδομαδες της εγκυμοσηνης θα μου τη γραψουν ?στο ιποκρατηο θεσ........ λες ?

Link to comment
Share on other sites

trelokouneli την ιδια διαδικασια που περιγραφει η newbie την εκανα κ εγω . Εγω εχω ασφαλεια δημοσίου .

 

goutsounaki το ερωτημα ειναι αν θα διαλεξεις τον δικο σου γιατρο ή αυτον του Ιπποκρατειου (ναι εκει κλεινεις ραντεβου) για να σε παρακολουθει . Αν διαλεξεις τον εξωτερικο , μπορει να σου γραψει τι εξετασεις θελει , να πας να το σφραγισεις (στο γραφειο κινησης του νοσοκομειου νομιζω) κ να κανονισεις να κανεις τις εξετασεις εκει . Ολα αυτα αν η ασφαλεια σου ειναι του δημοσιου . Για αλλη ασφαλεια δεν ξερω την διαδικασια .

Αν διαλεξεις να σε παρακολουθησει αιματολογος του νοσοκομείου τοτε κλεινεις ραντεβου (αν ενδιαφερεσαι θα σου πω με πμ την διαδικασια γιατι εχει μια μικρη "παγιδα" κατα την γνωμη μου) , θα σου παει το ιστορικο ο γιατρος κ θα κρινει βασει αυτου κ της εξετασης τι εξετασεις πρεπει να κανεις . Θα στις γραψει κ θα τι κανεις εντος του νοσοκομειου . Τωρα αν θελεις σωνει κ ντε το θρομβοελαστογραμμα πες της με τροπο οτι πηγες ηδη σε αιματολογο , σου ειπε οτι κρινει σκοπιμο να κανεις αυτη την εξεταση , αλλα εσυ θα ηθελες κ την δικη της γνωμη . Κ απο εκει κ περα ρισκαρεις για τον αν θα κρινει οτι την χρειαζεσαι ή οχι . :?

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Newbie τι ασφαλεια εχεις?

 

Του δημοσίου.

 

Newdie να σε ρωτησω και εγω κληνεις ραντευου σ οποιον να ναι ? και σου γραφουν οτη εξετασης θελουν αυτοι γηατη εμενα μου ειπε αιματολογος εξωτερηκος να κανω θρομβοελοστογραμα στης πρωτες εβδομαδες της εγκυμοσηνης θα μου τη γραψουν ?στο ιποκρατηο θεσ........ λες ?

 

Δεν πρέπει να'χει και πολλούς αιματολόγους το Ιπποκράτειο. Εγώ έκλεισα ραντεβού με συγκεκριμένη που μου την είχανε συστήσει. Φαντάζομαι η katerina2512 σου έστειλε ήδη ΠΜ. Δεν ζητάς εσύ τις εξετάσεις θέλεις, αλλά λες για ποιο λόγο την επισκέφτηκες και αυτή σε κατευθύνει. Αλλά και να της πεις ότι σκέφτεσαι να κάνεις έλεγχο θρομβοφιλίας, θα σου τον γράψει μάλλον. Φτάνει να είχες έστω και μια αποβολή ή παλίνδρομη.

Link to comment
Share on other sites

Κληνεις ραντευου γηα αιματολογο η γηα το τμημα τον καθεξην αν ειναι γηα αιματολογο ειναι ευκολο γηατη εκει ειναι διευθηντρηα η αιματολογος της πεθερας μου Γ ............ λενε μηπως ειναι αυτη ? Η μηπως στην Π........... στο τμημα τον καθεξην ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω 2 παλλίνδρομες και βρέθηκε ότι είμαι ομοζυγωτής στο MTHFR C677T :eek: (χαμηλού κινδύνου εκδήλωσης θρομβώσεων), είναι κάποια κοπέλα ομοζυγωτής στην παραπάνω μετάλλαξη, και αν ναι τι αγωγή σας έδωσε ο γιατρός σας?:-)

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

σημερα πηρα τα αποτελεσματα απο εξετασεις θρομβοφιλιας που ειχα κανει

 

ο μοριακος ελεγχος για τ παραγοντα fv leiden βρεθηκε αρνητικος

για τ παραγοντα ΙΙ (προθρομβινη αρνητικος

της ομοκυστεινης MTHFR θετικος(ετεροζυγωτης)

 

στον ελεγχος αιμοστασης ολα κανονικα μονο σ 1 στο

factor VIII PSL μ τιμες αναφορας 70-150 εγω εχω 164,25

 

κ απο κατω μου γραφει ο γιατρος

 

Αθξημενα επιπεδα παραγοντα VIII >150% αποτελουν ανεξαρτητο παραγοντα κινδυνου για καθε νοσο και μπορει να προκαλεσουν επικτητη Apc Resistance

 

μηπως ξερει καμια κοπελα ν μου εξηγησει τ σημαινουν ολα αυτα???

εχω στειλει στον γιατρο μου τ εξετασεις και θ με παρει ν μου πει απλα εχω μαι αγωνια

 

αρχες του χρονου ειχα 2 αποβολες και τωρα εχω φοβο γ τ παντα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλησπερα θελω τα φοτα σας!!!!

 

Ετοιμαζομαι για εξωσωματικη και τωρα κανω τις εξετασεις που μου γραψανε!!!

 

εκανα λοιπον την ΑΡΤΤ και βγηκε και λεει....

 

 

ΑΡΡΤ 23.0 και οι φισιολογικες τιμες ειναι απο 25.0 εως 35.0

 

 

ξερει καμια σας τι θα πει αυτο?

 

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου LUCKYM2 εγω που εχω τη ταση να πηζη το αιμα μου εχω aptt 36,8 αρα μηπως σε εσενα συμβαινει το αντιθετο δηλαδη μηπως δηλωνει αιμοραγικη διαθεση μπορει να λεω βλακειες παντως εγω ξεαγχωθηκα με το θεμα μονο οταν πηγα σε αιματολογο αυτο να κανεις και εσυ.Σου ευχομαι πολυ καλη επιτυχια:-D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω 2 παλλίνδρομες και βρέθηκε ότι είμαι ομοζυγωτής στο MTHFR C677T :eek: (χαμηλού κινδύνου εκδήλωσης θρομβώσεων), είναι κάποια κοπέλα ομοζυγωτής στην παραπάνω μετάλλαξη, και αν ναι τι αγωγή σας έδωσε ο γιατρός σας?:-)

 

Καλησπερα! Μια απο τα ιδια ομοζυγωτης στο MTHFR C677T.. με ιστορικο μια βιοχημικη και μια προσφατη παλλινδρομη. Η αιματολογος μου ειπε πως θα ξεκινησω πριν την επομενη κυηση (απο τις προσπαθειες δλδ) ηπαρινη χαμηλου μοριακου βαρους. Δεν ξερω ακομη λεπτομερειες για σκευασμα, δοσολογια κτλ μιας και περιμενω σε λιγες μερες αποτελεσματα απο τον μοριακο ελεγχο.

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Μια απο τα ιδια ομοζυγωτης στο MTHFR C677T.. με ιστορικο μια βιοχημικη και μια προσφατη παλλινδρομη. Η αιματολογος μου ειπε πως θα ξεκινησω πριν την επομενη κυηση (απο τις προσπαθειες δλδ) ηπαρινη χαμηλου μοριακου βαρους. Δεν ξερω ακομη λεπτομερειες για σκευασμα, δοσολογια κτλ μιας και περιμενω σε λιγες μερες αποτελεσματα απο τον μοριακο ελεγχο.

 

Και εμένα μου είπε ο γιατρός ότι θα κάνω αντιπηκτικές ενέσεις , δεν ξέρω ακόμα ακριβώς ποιες.... Σε 2 εβδομάδες έχω ραντεβού, οπότε θα ξέρω ακριβώς τι και πως......

 

Από ότι έχω καταλάβει δεν είναι κάτι ανησυχητικό, οπότε ελπίζουμε να πάμε καλά...

 

Σου ανέφερε ο γιατρός σου για φυλλικό?? Είναι καλό να το παίρνουμε εμείς γιατί ο οργανισμός με ομοζυγωτία στο MTHFR C677T έχει την τάση να αυξάνει την ομοκυστεϊνη , και το φυλλικό την μειώνει.....;)

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω ετεροζυγωτης στο MTHFR 1298 , δηλ σχεδον τιποτα , αλλα εχω κ αλλο αυτοανοσο καθως κ τσιμπημενα αντικαρδιολιπινικα . Φυλικο παιρνω συστηματικα εδω κ 3 μηνες , salospir επισης κ με την πρωτη θετικη χοριακη θα παιρνω κ αντιπηκτικες innohep 0,45 .

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου είπε ο γιατρός ότι θα κάνω αντιπηκτικές ενέσεις , δεν ξέρω ακόμα ακριβώς ποιες.... Σε 2 εβδομάδες έχω ραντεβού, οπότε θα ξέρω ακριβώς τι και πως......

 

Από ότι έχω καταλάβει δεν είναι κάτι ανησυχητικό, οπότε ελπίζουμε να πάμε καλά...

 

Σου ανέφερε ο γιατρός σου για φυλλικό?? Είναι καλό να το παίρνουμε εμείς γιατί ο οργανισμός με ομοζυγωτία στο MTHFR C677T έχει την τάση να αυξάνει την ομοκυστεϊνη , και το φυλλικό την μειώνει.....;)

 

Δυστυχως δεν εχουν βγει ακομη οι εξετασεις για ομοκυστεινη, αλλα φυλικο ουτως ή αλλως παιρνω απο τον Δεκεμβριο του 2010!Ειχα κανει και εξετασεις για φυλλικο και Β12 πριν εναμιση χρονο και ηταν εντος οριων!

Εγω ειχα αλλες 2 μεταλλαξεις βεβαια και περιμενω να βγουν και τα υπολοιπα για να σου πω τι και πως! Το μονο που ξερω ειναι πως θα ξεκινησω ηπαρινη πριν μεινω εγκυος!

Εδω ειμαστε και θα τα λεμε, θα ενημερωσω μολις παρω αποτελεσματα!:D

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω πως και πως να περάσουν οι μέρες να πάω στο γιατρό να δω τι θα μου πει σχετικά με την θρομβοφιλία και για το πότε θα ξεκινήσουμε προσπάθειες... Αν και από το τηλέφωνο με είχε ενημερώσει για τις αντιπηκτικές....

Περιμένουμε λοιπόν.........;)

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας κι απο μενα.

 

Εγω λοιπόν εκανα απο μονη μου ενα πακετο εξετασεων θρομβοφιλιας, γιατι ειχα μια παλλινδρομη. Ο γιατρος μου ειχε πει δεν χρειαζοταν να κανω, γιατι μια αποβολη μπορει να είναι και τυχαιο γεγονος.Μου ειπε αν μεινω εγκυος τοτε να παω να κανω αυτες τις εξετασεις.

Επειδη ομως ειχα προγραμματισει εξωσωματικη, με ετρωγε αυτο το πραγμα.

Τελικά πηρα τις απαντησεις των εξετασεων 4 ημερες μετα την εμβρυομεταφορα και βγηκα ετεροζυγη Leiden, MTHFR και κατι αλλα. Ετρεξα γρηγορα σε αιματολογο. Τελικά κανω μια αντιπηκτικη καθε μερα! Ευτυχως, απ οτι μου ειπε η αιματολογος, είναι νωρίς ακομα κι ετσι με καθησυχασε.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου είπε ο γιατρός ότι θα κάνω αντιπηκτικές ενέσεις , δεν ξέρω ακόμα ακριβώς ποιες.... Σε 2 εβδομάδες έχω ραντεβού, οπότε θα ξέρω ακριβώς τι και πως......

 

Από ότι έχω καταλάβει δεν είναι κάτι ανησυχητικό, οπότε ελπίζουμε να πάμε καλά...

 

Σου ανέφερε ο γιατρός σου για φυλλικό?? Είναι καλό να το παίρνουμε εμείς γιατί ο οργανισμός με ομοζυγωτία στο MTHFR C677T έχει την τάση να αυξάνει την ομοκυστεϊνη , και το φυλλικό την μειώνει.....;)

 

katrindm βγηκαν επιτελους οι εξετασεις μου και πηγα κι απ την αιματολογο!

Λοιπον βγηκαν ολες εντος φυσιολογικων τιμων και η ομοκυστεϊνη μου επισης!! Μαλλον επειδη παιρνω εδω και ενα χρονο φυλλικο οξυ!

Οποτε μας μενει μονο η ομοζυγωτια MTHFR C677T συν αλλες 2 γονιδιακες μεταλλαξεις που δεν εχουν μεγαλη σημασια.

Η αιματολογος μου ειπε να ξεκινησω απο τωρα σαλοσπιρ των 100Mg και μολις μεινω εγκυος θα κανω γεν. αιματος, crp, φερριτινη και θα ξεκινησω κλεξαν. Τοτε θα δουμε αν θα συνεχισω και το σαλοσπιρ ή μονο τις κλεξαν!

Μου τονισε ομως πως πρεπει να εχω το νου μου να παω αμεσως μολις δω θετικη χοριακη κι αν ειναι δυνατον να το ξερω και κανα 2 μερες πριν την καθυστερηση!

αυτα τα νεα μου! εσυ τι εκανες τελικα;;;

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

katrindm βγηκαν επιτελους οι εξετασεις μου και πηγα κι απ την αιματολογο!

Λοιπον βγηκαν ολες εντος φυσιολογικων τιμων και η ομοκυστεϊνη μου επισης!! Μαλλον επειδη παιρνω εδω και ενα χρονο φυλλικο οξυ!

Οποτε μας μενει μονο η ομοζυγωτια MTHFR C677T συν αλλες 2 γονιδιακες μεταλλαξεις που δεν εχουν μεγαλη σημασια.

Η αιματολογος μου ειπε να ξεκινησω απο τωρα σαλοσπιρ των 100Mg και μολις μεινω εγκυος θα κανω γεν. αιματος, crp, φερριτινη και θα ξεκινησω κλεξαν. Τοτε θα δουμε αν θα συνεχισω και το σαλοσπιρ ή μονο τις κλεξαν!

Μου τονισε ομως πως πρεπει να εχω το νου μου να παω αμεσως μολις δω θετικη χοριακη κι αν ειναι δυνατον να το ξερω και κανα 2 μερες πριν την καθυστερηση!

αυτα τα νεα μου! εσυ τι εκανες τελικα;;;

 

Καλημέρα,,,,

 

Την Τρίτη θα πάω στον γιατρό και θα ξέρω ακριβώς. Η αναμονή είναι το χειρότερο απ' όλα τελικά,..... :-(

 

Να δούμε και πότε μπορούμε να ξεκινήσουμε προσπάθειες.....;)

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...