Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα...

πριν από μια ακριβώς εβδομάδα παλινδρόμησε στην 6 εβδομάδα...

πριν από καιρό και μετά από ένα εξωμήτριο ο γυναικολόγος όπου ξεκίνησα να με παρακολουθεί μου είπε να κάνω εξετάσεις και ανάμεσα σε αυτές ήταν η apcr για την πηκτικότητα του αίματος...όταν πήρα τα αποτελέσματα απόρισα λιγάκι αλλά είπα στον εαυτό μου να μην ανυσηχώ γιατί δεν είμαι και γιατρός, οπότε πήγα στο γυναικολόγο και τις έδειξα...δε μπορώ να πω αφιέρωσε αρκετή ώρα να τις δει και μου έκανε εντύπωση οτι κόλλησε και αυτός στη συγκεριμένη...

τον ρωτάω:τι λένε γιατρέ? είναι καλές?

μου απαντάει : ναι μια χαρά είναι όλες.

Τον ξαναρωτάω :αυτή η εξέταση φαίνεται καλή?γιατί με τις φυσιλογικέσ τιμές μπερδεύτηκα λιγάκι!!!

μου απαντάει:ναι ναι μια χαρά...

Υστερα από αυτό το διάλογο έμεινα ήσυχη καθότι του είχα εμπιστοσύνη(και λέω είχα γιατί άλλαξα γυναικολόγο, όχι όμως γι αυτό το λόγο).

Αρχίσαμε προσπάθειες λοιπόν (όχι πολύ καιρό).....και παλινδρόμησε.

Τώρα άρχισαν που λέτε να με τρώνε τα φίδια, ο νέος μου γυναικολόγος μου συνέστησε τηλεφωνικώς να αρχίσω μια σειρά εξετάσεων αλλά δεν του έχω πει ακόμα οτι έχω κάνει κάποιες από αυτές...

Ξανακοιτάω αυτή την εξέταση και θα ήθελα λίγο τη γνώμη σας γιατί είμαι και λίγο σκράπας στα μαθηματικά...

 

apcr τιμή: 1.02 φυσ.τιμή : >0.8

 

τι εννοεί? αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι η τιμή που θα βρεθεί θα πρέπει να είναι μικρότερη από 0.8 .....

πείτε μου το πέρασα το τεστ μαθηματικών????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα!!!!! σου ευχομαι να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και ενα υγειεστατο μωρακι!!!! ελπιζω και γω οταν το αποφασισω να το δω τοσο ψυχραιμα το ολο θεμα οπως εσυ...εννοειται οτι μπροστα στη γεννηση ενος πλασματος δε συγκρινεται καμια ταλαιπωρια και θυσια...εμενα πιο πολυ με αγχωνει μηπως κατι παει στραβα στην ολη διαδικασια..

 

και εγώ αυτό σκέφτομαι κάποιες φορές και με πιάνει ένα άγχος. αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι αφού ξέρω ποιό ήταν το πρόβλημα και τώρα το επιλύω.

τίποτα δεν θα πάει στραβά.έχεις ήδη μια κόρη που γεννήθηκε χωρίς να παίρνεις τίποτα για την θρομβοφιλία σου.σκέψου ότι τώρα θα κάνεις και την αγωγή σου όταν θα είσαι έγκυος οπότε θα είναι ακόμη πιο καλά το μωρό.

όταν έρθει η ώρα με το καλό θα δείς πραγματικά δεν είναι τίποτα.να κοιτάς την ειρήνη σου και να παίρνεις θάρρος.τα κατάφερες ήδη 1 φορά θα τα ξανακαταφέρεις.

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα...

πριν από μια ακριβώς εβδομάδα παλινδρόμησε στην 6 εβδομάδα...

πριν από καιρό και μετά από ένα εξωμήτριο ο γυναικολόγος όπου ξεκίνησα να με παρακολουθεί μου είπε να κάνω εξετάσεις και ανάμεσα σε αυτές ήταν η apcr για την πηκτικότητα του αίματος...όταν πήρα τα αποτελέσματα απόρισα λιγάκι αλλά είπα στον εαυτό μου να μην ανυσηχώ γιατί δεν είμαι και γιατρός, οπότε πήγα στο γυναικολόγο και τις έδειξα...δε μπορώ να πω αφιέρωσε αρκετή ώρα να τις δει και μου έκανε εντύπωση οτι κόλλησε και αυτός στη συγκεριμένη...

τον ρωτάω:τι λένε γιατρέ? είναι καλές?

μου απαντάει : ναι μια χαρά είναι όλες.

Τον ξαναρωτάω :αυτή η εξέταση φαίνεται καλή?γιατί με τις φυσιλογικέσ τιμές μπερδεύτηκα λιγάκι!!!

μου απαντάει:ναι ναι μια χαρά...

Υστερα από αυτό το διάλογο έμεινα ήσυχη καθότι του είχα εμπιστοσύνη(και λέω είχα γιατί άλλαξα γυναικολόγο, όχι όμως γι αυτό το λόγο).

Αρχίσαμε προσπάθειες λοιπόν (όχι πολύ καιρό).....και παλινδρόμησε.

Τώρα άρχισαν που λέτε να με τρώνε τα φίδια, ο νέος μου γυναικολόγος μου συνέστησε τηλεφωνικώς να αρχίσω μια σειρά εξετάσεων αλλά δεν του έχω πει ακόμα οτι έχω κάνει κάποιες από αυτές...

Ξανακοιτάω αυτή την εξέταση και θα ήθελα λίγο τη γνώμη σας γιατί είμαι και λίγο σκράπας στα μαθηματικά...

 

apcr τιμή: 1.02 φυσ.τιμή : >0.8

 

τι εννοεί? αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι η τιμή που θα βρεθεί θα πρέπει να είναι μικρότερη από 0.8 .....

πείτε μου το πέρασα το τεστ μαθηματικών????

νομιζω οτι ο,τι ειναι μεγαλυτερο απο 0,8 ειναι το φυσιολογικο.

εγω οταν εκανα τις εξεταεις η ACP Resistance ηταν 0.81 με φ.τ. 0.8 με 2.0

Η γυναικολογος μου ειπα οτι ειναι οκ αλλα καλυτερα να την δειξω στον αιματολογο που με παρακολουθουσε μηπως αυτος δει κατι που αυτη δεν βλεπει.Κ τελικα εκανα αλλες 2 εξετασεις που εδειχναν οτι ειμαι ετεροζυγωτης στη V- Leiden.Δηλαδη εχω θρομβοφιλια.Αυτο που θελω να πω ειναι κατα τη γνωμη μου να συμβουλευτεις εναν αιματολογο ευτος θα σε κατατοπισει καλυτερα.Δεν εισαι πολυ κοντα στο οριο αλλα αξιζει να το ψαξεις...ευχομαι γρηγορα να ερθουν τα νινακια μας κ καλο κουραγιο σε ολες μας:P:p:p

naiqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εγω της εξετασεις ιστοσημβατοτητας της ειχα κανει στο ιποκρατειο θεσσαλονικης εντελως δωρεαν και ολο το πακετο εξετασεων αλλα και πολλα αλλα νοσοκομεια της κανουνε δωρεαν στο τμημα τον καθεξιν αποβολον .

ευχαριστω goutsounaki για την πληροφορια :P:p θα το κοιταξω γιατι τα ποσα ειναι εξωφρενικα:shock:

naiqp2.png
Link to comment
Share on other sites

ήμουν και εγώ σαν εσάς.μετά την παλίνδρομη που είχα ανακάλυψα την θρομβοφιλία.όταν άκουσα για την ένεση πανικοβλήθηκα!όμως ειλικρινά σας μιλάω δεν είναι τίποτα.μα τίποτα!συνηθίζεις τόσο πολύ που δεν την σκέφτεσαι καθόλου.είναι μέρος την καθημερινότητας σου.δεν είναι τόσο τρομέρο τελικά όσο ακούγεται.και μπροστά σε όλα τα άλλα που έχω περάσει αυτό είναι το λιγότερο.θέλω να είναι καλά το μωρό που και 2η ένεση να μου πεί να βάζω δεν με νοιάζει!είχε πάει κάτι στραβά με τις αναλύσεις papp-a κλπ που είπα όλα αυτά είναι ασήμαντα.τί είναι 2 δευτερόλεπτα την ημέρα για το μωρό μου.τόσο κρατάει η ένεση.και δεν πονάει.και άμα μάθετε να την βάζετε σωστά μόνες σας δεν θα εξαρτάσται και από κανένα και δεν θα αφήνεται και σημάδι.

όσο για την ασπιρίνη εμένα που έχει δώσει την παιδική. 75mg.

α και είναι τόσο ασήμαντο αυτό για να σας εμπιδίζει από το να κάνετε μωρό.

και η θρομβοφιλία είναι κάτι που δεν χρειάζεται ορμόνες (με τις παρενέργειες τους), ξέρουμε τί πρέπει να κάνουμε κλπ.σκέφτομαι κάποιες άλλες κοπέλες που κάνουν χρόνια θεραπεία με 1000 ενέσεις και χάπια και δεν μπορούν να κάνουν μωρό και λέω είμαι από τις τυχερές.

Αυτα σκευτομαι κ εγω...στην αρχη ειχα φρικαρει εντελως δεν ηθελα καν να ακουω για μωρο...:oops: με λιγο χρονο ομως που μου εδωσα ειμαι τωρα πανετοιμη να το αντιμετωπισω.Βοηθησε πολυ κ το forum πηρα κουραγιο απο παρομοιες ιστοριες εδω...που με στεναχωρουν ειναι η αληθεια:-(.Τι ειναι μια ενεσουλα μπροστα στην ομορφοτερη στιγμη της ζωης μας!!

marilena13 σου ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη με το καλο να παρεις αγκαλια το μπουμπουκακι σου:-P

naiqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγώ αυτό σκέφτομαι κάποιες φορές και με πιάνει ένα άγχος. αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι αφού ξέρω ποιό ήταν το πρόβλημα και τώρα το επιλύω.

τίποτα δεν θα πάει στραβά.έχεις ήδη μια κόρη που γεννήθηκε χωρίς να παίρνεις τίποτα για την θρομβοφιλία σου.σκέψου ότι τώρα θα κάνεις και την αγωγή σου όταν θα είσαι έγκυος οπότε θα είναι ακόμη πιο καλά το μωρό.

όταν έρθει η ώρα με το καλό θα δείς πραγματικά δεν είναι τίποτα.να κοιτάς την ειρήνη σου και να παίρνεις θάρρος.τα κατάφερες ήδη 1 φορά θα τα ξανακαταφέρεις.

 

να εισαι καλα βρε Μαριλενα...ειλικρινα τα λογια σου ειναι πολυ καθησυχαστικα και ενθαρρυντικα...πραγματικα κοιταω την μπεμπα μου τωρα που εχει πια μεγαλωσει και δεν το πιστευω οτι τα καταφεραμε...ελπιζω να με αξιωσει ο Θεος και για αλλο ενα θαυματακι!!!!! και παλι να εχεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

έχει τύχει σε καμία σας να είναι λιγότερο το αμνιακό υγρό (μέσα στα φυσιολογικά κατώτερα όρια) και να πρέπει να αυξήσει την δόση της clexane;;;;;;δηλ λόγω της θρομβοφιλίας να άρχιζε ο πλακούντας να μην είναι τόσο αποδοτικός και να χρειάζεται περισσότερη clexane;;;;;

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

εμενα ήταν λιγότερο στο ένα έμβρυο (εχω διδυμα) αλλα δεν μου αύξησε την clexan,τωρα τι να πω καθε περιπτωση διαφορετικη.

Γεννησα πριν 2,5 εβδομαδες και απο το νοσοκομείο μου είπαν να συνεχίσω τις clexan για 10 ημερες,ο αιματολόγος μου είπε για 42 ημερες αλλα βρε κορίτσια δεν άντεξα και σταματησα προχθες λετε να έχω προβλημα? ξερετε γιατι τις συνεχίζουμε μετα απο την γέννα???:confused:

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

έχει τύχει σε καμία σας να είναι λιγότερο το αμνιακό υγρό (μέσα στα φυσιολογικά κατώτερα όρια) και να πρέπει να αυξήσει την δόση της clexane;;;;;;δηλ λόγω της θρομβοφιλίας να άρχιζε ο πλακούντας να μην είναι τόσο αποδοτικός και να χρειάζεται περισσότερη clexane;;;;;

 

Αν βλέπουν τον πλακούντα να μην είναι τόσο αποδοτικός την αυξάνουν τη δόση ναι.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα ήταν λιγότερο στο ένα έμβρυο (εχω διδυμα) αλλα δεν μου αύξησε την clexan,τωρα τι να πω καθε περιπτωση διαφορετικη.

Γεννησα πριν 2,5 εβδομαδες και απο το νοσοκομείο μου είπαν να συνεχίσω τις clexan για 10 ημερες,ο αιματολόγος μου είπε για 42 ημερες αλλα βρε κορίτσια δεν άντεξα και σταματησα προχθες λετε να έχω προβλημα? ξερετε γιατι τις συνεχίζουμε μετα απο την γέννα???:confused:

 

Κι εμένα μου είπε για 20 μέρες ... ίσως το κάνουν γιατί μετά τη γέννα υπάρχει κίνδυνος να πάθεις εσύ θρομβώσεις!

 

Και κάποιος που κάνει χειρουργείο πχ δεν του βάζουν μετά κάτι στα πόδια για τις θρομβώσεις?? Κάτι κάλτσες νομίζω ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστώ girls για την απάντηση σας.

να σας ζήσουν zitamar.να τα χαίρεστε τα μωράκια σας!κάπου είχα διαβάσει για την μεγάλη διαφορά βάρους που είχαν.είναι οκ τώρα;σε ποιά εβδομάδα ήσουν που γέννησες;

τελικά ο πλακούντας είναι μια χαρά.οι αρτηρίες της μήτρας μου δεν αιματώνονται καλά με αποτέλεσμα να μην στέλνουν αρκετό αίμα στον πλακούντα και το μωρό είναι μικρούλη.στόχος είναι να φτάσουμε την 32 εδβ. με το καλό και βλέπουμε.πιθανο να χειροτερεύσει η αιμάτωση πιο νωρίς και τότε θα έχει πρόβλημα το μωρό.οι clexane δεν θα βοηθήσουν και να τις αυξήσω μου είπε.και γενικά δεν μπορώ να κάνω τίποτα εκτός από το ελέγχω τακτικά και αναμένω.

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ girls για την απάντηση σας.

να σας ζήσουν zitamar.να τα χαίρεστε τα μωράκια σας!κάπου είχα διαβάσει για την μεγάλη διαφορά βάρους που είχαν.είναι οκ τώρα;σε ποιά εβδομάδα ήσουν που γέννησες;

τελικά ο πλακούντας είναι μια χαρά.οι αρτηρίες της μήτρας μου δεν αιματώνονται καλά με αποτέλεσμα να μην στέλνουν αρκετό αίμα στον πλακούντα και το μωρό είναι μικρούλη.στόχος είναι να φτάσουμε την 32 εδβ. με το καλό και βλέπουμε.πιθανο να χειροτερεύσει η αιμάτωση πιο νωρίς και τότε θα έχει πρόβλημα το μωρό.οι clexane δεν θα βοηθήσουν και να τις αυξήσω μου είπε.και γενικά δεν μπορώ να κάνω τίποτα εκτός από το ελέγχω τακτικά και αναμένω.

Ευχομαι να πανε ολα καλα με την εγκυμοσυνη σου κοπελα μου κ να φτασει σε ενα αισιο τελος:-)

Κοντευει η μερα που θα παρεις το μπεμπακι σου αγκαλια!!!!

naiqp2.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ girls για την απάντηση σας.

να σας ζήσουν zitamar.να τα χαίρεστε τα μωράκια σας!κάπου είχα διαβάσει για την μεγάλη διαφορά βάρους που είχαν.είναι οκ τώρα;σε ποιά εβδομάδα ήσουν που γέννησες;

τελικά ο πλακούντας είναι μια χαρά.οι αρτηρίες της μήτρας μου δεν αιματώνονται καλά με αποτέλεσμα να μην στέλνουν αρκετό αίμα στον πλακούντα και το μωρό είναι μικρούλη.στόχος είναι να φτάσουμε την 32 εδβ. με το καλό και βλέπουμε.πιθανο να χειροτερεύσει η αιμάτωση πιο νωρίς και τότε θα έχει πρόβλημα το μωρό.οι clexane δεν θα βοηθήσουν και να τις αυξήσω μου είπε.και γενικά δεν μπορώ να κάνω τίποτα εκτός από το ελέγχω τακτικά και αναμένω.

 

γεννησα στην 36,το ένα 1350 και το αλλο 2480. Το 2480 το έχω σπίτι το αλλο στην μοναδα αλλα σε λίγες μερες θα το παρω!!! Ολα καλα,απλα θελει πιο συχνο έλεγχο.Πιστευω ότι αν μιλησεις με τον γιατρό σου και καθησεις ξαπλα ίσως αιματωνεται καλυτερα ο πλακουντας και γεννησεις και πολύ πιο μετα!! Μην ξεχασεις τις ενεσεις κορτιζίνης για τα πνευμονάκια του,ειναι πολύ σημαντικο αν γεννησεις νωρίτερα!!

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεννησα στην 36,το ένα 1350 και το αλλο 2480. Το 2480 το έχω σπίτι το αλλο στην μοναδα αλλα σε λίγες μερες θα το παρω!!! Ολα καλα,απλα θελει πιο συχνο έλεγχο.Πιστευω ότι αν μιλησεις με τον γιατρό σου και καθησεις ξαπλα ίσως αιματωνεται καλυτερα ο πλακουντας και γεννησεις και πολύ πιο μετα!! Μην ξεχασεις τις ενεσεις κορτιζίνης για τα πνευμονάκια του,ειναι πολύ σημαντικο αν γεννησεις νωρίτερα!!

 

σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.εύχομαι σύντομα να έχεις σπίτι και τα 2.

τελικά μου αύξησε την clexane και στμάτησα και την δουλειά και είμαι σπίτι να ξεκουράζομαι.θα δείξει πώς πάει την επόμενη εβδ. που θα πάω να κάνω το τεστ του 5ου μήνα.

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω εαν η θρομβωφιλία μπορεί να επιρρεάση την γονημότητα? Μου έχει δώσει ο γιατρός μου να κάνω εξετασης, εχώ ήδη ένα εξωμήτριο και μία αποβολή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες. έχασα ενα μωρό πρόσφατα στον 7ο μήνα... και έκανα εξετάσεις για θρομβοφιλία. Τις είδε ο γυναικολόγος μου ,είμαι ετερωζυγωτής MTHFR. Θέλω να επισκεφτώ όμως και έναν αιματολόγο που να ειδικεύεται σε θρομβοφιλία στην εγκυμοσύνη . Εσείς σε ποιον πηγαίνεται? Στείλτε μου αν είναι εύκολο π.μ.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω εαν η θρομβωφιλία μπορεί να επιρρεάση την γονημότητα? Μου έχει δώσει ο γιατρός μου να κάνω εξετασης, εχώ ήδη ένα εξωμήτριο και μία αποβολή.

 

Δε νομίζω ότι έχει σχέση η εξωμήτριος. Η αποβολή όμως ίσως οφείλεται εκεί. Για τη γονιμότητα δεν ξέρω ... αλλά δε νομίζω ότι την επιρρεάζει.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

kalispera ...eimai kai ego kainourgia sto forum kai distixos arxes fevrouariou exasa to koritsaki mou apo tromvosi ston omfalio loro....den mporo akoma pragmatika na to pistepso oti mou exei simvei.....

Piga se aimatologo kai ekana gia arxi mono ton moriako elegxo ,ton pliri elegxo moy eipan prepei na ton kano afou perasoun 4 mines(martirioooooooo.... einai).

xerei kamia na mou pei gia tis apantiseis ean simainoun kati ? i aimatologos mou eipe oti einai ok kai prepei na perimeno na kano kai tis alles..

FII20210G/A Arnitika

PROTHROMBIN

 

FVQ 506 DNA FII20210G/AGG

Fysiologiko

 

MTHFR:C677T MTHFR677C/T CT

Eterozygotis

 

 

 

 

EINAI POLI ADIKO AYTO POU MAS SYMVAINEI ....EAN MAS ENIMERONAN APO TIN ARXI ..TORA THA ITAN OLA DIAFORETIKA...!!

konxri:confused:

Link to comment
Share on other sites

kalispera ...eimai kai ego kainourgia sto forum kai distixos arxes fevrouariou exasa to koritsaki mou apo tromvosi ston omfalio loro....den mporo akoma pragmatika na to pistepso oti mou exei simvei.....

Piga se aimatologo kai ekana gia arxi mono ton moriako elegxo ,ton pliri elegxo moy eipan prepei na ton kano afou perasoun 4 mines(martirioooooooo.... einai).

xerei kamia na mou pei gia tis apantiseis ean simainoun kati ? i aimatologos mou eipe oti einai ok kai prepei na perimeno na kano kai tis alles..

FII20210G/A Arnitika

PROTHROMBIN

 

FVQ 506 DNA FII20210G/AGG

Fysiologiko

 

MTHFR:C677T MTHFR677C/T CT

Eterozygotis

 

 

 

 

EINAI POLI ADIKO AYTO POU MAS SYMVAINEI ....EAN MAS ENIMERONAN APO TIN ARXI ..TORA THA ITAN OLA DIAFORETIKA...!!

 

λυπάμαι πολύ.σε νιώθω!εμάς βέβαια χάθηκαν σχετικά νωρίς.

καλύτερα να περιμένεις όλες τις αναλύσεις για να δείς τί θα σου προτείνουν σε επόμενη εγκυμοσύνη.εκεί που έχεις βγεί ετεροζυγότης το έχω και εγώ και αυτό.σημαντικό είναι που είναι αρνητική η προθρομβίνη.δεν θα είναι σοβαρής μορφής μάλλον, αλλά στην εγκυμοσύνη θα πρέπει να το προσέξεις.στα γράφω αυτά χωρίς να είναι και εμπειρογνώμονας.απλά σε περίπτωση που πρέπει να κάνεις κάτι στην εγκυμοσύνη θα είναι η ένεση ηπαρίνης, ασπιρίνη και φολικό.ότι κι αν σου δώσουν δεν είναι τίποτα.μην τρομάξεις οκ;

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

kalispera ...eimai kai ego kainourgia sto forum kai distixos arxes fevrouariou exasa to koritsaki mou apo tromvosi ston omfalio loro....den mporo akoma pragmatika na to pistepso oti mou exei simvei.....

Piga se aimatologo kai ekana gia arxi mono ton moriako elegxo ,ton pliri elegxo moy eipan prepei na ton kano afou perasoun 4 mines(martirioooooooo.... einai).

xerei kamia na mou pei gia tis apantiseis ean simainoun kati ? i aimatologos mou eipe oti einai ok kai prepei na perimeno na kano kai tis alles..

FII20210G/A Arnitika

PROTHROMBIN

 

FVQ 506 DNA FII20210G/AGG

Fysiologiko

 

MTHFR:C677T MTHFR677C/T CT

Eterozygotis

 

 

 

 

EINAI POLI ADIKO AYTO POU MAS SYMVAINEI ....EAN MAS ENIMERONAN APO TIN ARXI ..TORA THA ITAN OLA DIAFORETIKA...!!

Γεια σου κοπελα μου!Λυπαμαι πολυ.....Κι εγω τον Νοεμβρη εχασα το μωρακι μου στην 27η εβδομαδα!Η ιστολογικη εδειξε και σε εμενα θρομβους στον ομφαλιο!Εκανα διαφορες εξετασεις...και θρομβοφιλιας...ειμαι κι εγω ετεροζυγωτης στο MTHFR αλλα επειδη ολες οι αλλες τιμες ειναι φυσιολογικες και κυριως η ομοκυστεινη οπως μου τονισε ο αιματολογος,δεν εχω θρομβοφιλια!Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν θα ειμαι υπο παρακολουθηση...ετσι οταν με το καλο ξαναμεινω εγκυος θα τρεξω αμεσως στον αιματολογο και αναλογα με τα αποτελεσματα των εξετασεων τοτε θα ακολουθησω καποια αγωγη...

HApA.png?N5RO9MIf

 

eNortjKzUjI0MzS3sFSyBlwwFakC3Q,,30.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας. Δεν διάβασα όλες τις σελίδες, αλλά μόνο τον τίτλο του τόπικ (συγνώμηηηη). ΛΟιπόν, υπάρχει στην Αθήνα, στο Π.Γ.Ν. Αττικόν, τακτικό εξωτερικό ιατρείο ελέγχου Θρομβοφιλίας. Κλείνεις ραντεβού με το 1535, πας, σε βλέπει μία πολύ καλή γιατρός, πληρώνεις 5 ευρώ. Εμένα, μου πρότεινε να μην κάνω έλεγχο θρομβοφιλίας. Εγώ επέμενα όμως (είχα λεφτά για ξόδεμα, βλέπεις).Τεσπά, έκανα ένα μέρος των εξετάσεων στο Αττικό και τις υπόλοιπες στο Αρεταίειο. Σύνολο, 310 ευρώ, για έναν αρκετά καλό έλεγχο. Από ότι ξέρω και από φίλη μου, ο πλήρης έλεγχος θρομβοφιλίας (μοριακός) στο Αρεταίειο, βγαίνει γύρω στα 360 ευρώ και μπορείς και να κλείσεις ραντεβού πολύ γρήγορα για να τις κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν, τώρα έχω πραγματικά μπερδευτεί!

(Η αλήθεια είναι πως δεν διάβασα όλο το τόπικ αλλά αποσπασματικά)

Ας εξηγήσω:

Πρόσφατα, η αδερφή του άντρα μου (κουνιάδα λέγεται;;;) είχε μια παλίνδρομη και ο (κοινός μας) γιατρός την έστειλε σε (ιδιωτικό) αιματολογικό εργαστήριο, με το οποίο, προφανώς, συνεργάζεται, για έλεγχο θρομβοφιλίας.

Η τιμή ήταν 250 ευρώ, κόστος πολύ μικρότερο από αυτά που διαβάζω παραπάνω.

Τι μπορεί να σημαίνει αυτό; Δεν ήταν πλήρης ο έλεγχος;

 

Τώρα, αυτό που αρχικά ήθελα να ρωτήσω, αν κάποια γνωρίζει να με βοηθήσει αφορά στον έλεγχο για θρομβοφιλία στους άντρες.

Δεδομένου ότι η αδερφή του άντρα μου διαγνώστηκε τελικά με συγγενή θρομβοφιλία φλεβικού και αρτηριακού σκέλους, ο αιματολόγος συνέστησε έλεγχο του οικογενειακού περιβάλλοντος. Εκτός από ιδιωτικό αιματολογικό εργαστήριο πού μπορεί να απευθυνθεί για τις εξετάσεις; Και, δηλαδή, όπου κι αν απευθυνθεί πρέπει να πληρώσει τα μαλλιά της κεφαλής του για μια εξέταση προληπτικής, ουσιαστικά, ιατρικής;

 

Συγγνώμη, αν σας κούρασα και θα το εκτιμούσα αν κάποιος μπορούσε να με κατευθύνει πρακτικά για το τι πρέπει να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως εγώ πρώτα τα έσκασα και μετά έμαθα που αλλού μπορούσα να κάνω τον έλεγχο. Μπορείς να πάς σε πολλά δημόσια νοσοκομεία γιατί αυτός ο έλεγχος δε γίνεται μόνο στα γυναικολογικά νοσοκομεία, αφορά πολλές παθήσεις. Έμαθα ότι γίνεται στο Σωτηρία, στο Αλεξάνδρα, στο Ιπποκράτειο και σε ένα ακόμα που δε θυμάμαι και ανάλογα το ταμείο σου έχεις ή όχι κάποια συμμετοχή. Ψάξε λίγο, εγώ τις υπόλοιπες που έπρεπε να κάνω έψαξα και τις έκανα στα δημόσια με μικρή συμμετοχή.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως εγώ πρώτα τα έσκασα και μετά έμαθα που αλλού μπορούσα να κάνω τον έλεγχο. Μπορείς να πάς σε πολλά δημόσια νοσοκομεία γιατί αυτός ο έλεγχος δε γίνεται μόνο στα γυναικολογικά νοσοκομεία, αφορά πολλές παθήσεις. Έμαθα ότι γίνεται στο Σωτηρία, στο Αλεξάνδρα, στο Ιπποκράτειο και σε ένα ακόμα που δε θυμάμαι και ανάλογα το ταμείο σου έχεις ή όχι κάποια συμμετοχή. Ψάξε λίγο, εγώ τις υπόλοιπες που έπρεπε να κάνω έψαξα και τις έκανα στα δημόσια με μικρή συμμετοχή.

 

Ευχαριστώ, iouliam!

ικα έχει. Πρέπει να επικοινωνήσει απευθείας με το νοσοκομείο ή να ξεκινήσει από το ικα; Σε παραπέμπουν αυτοί;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...