Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Kαλησπέρα σε όλους!

 

Βλέπω ότι είμαστε πολλές με το ίδιο πρόβλημα και ήθελα να ρωτήσω το εξής: διαγνώστηκα με ήπιας μορφής θρομβοφιλία στον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης μου, όπου και άρχισα να κάνω ενέσεις Innohep. Ολα πήγαν καλά κ γέννησα στις 38 εβδομάδες με τεχνητούς πόνους. Παρεπιπτόντως, ευτυχώς που ο γιατρός μου έδινε προληπτικά salospir χωρίς να ξέρουμε ότι έχω θρομβοφιλία!

 

Τώρα προσπαθούμε για το 2ο παιδάκι (φυσιολογικά), και αναρωτιέμαι ξέρετε αν θα πρέπει να αρχίσω προληπτικά ενέσεις Innohep ΠΡΙΝ να μείνω έγγυος? Επίσης, παίρνω 1 Filicine/ημέρα προληπτικά.

 

Επίσης, μαζί με τις ενέσεις, χρειάζεται να παίρνεις salospir? Εμένα μου το είχε κόψει. Δεν είναι και τα δύο φάρμακα στην ουσία το ίδιο - δηλαδή αντιθρομβοτικά?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kαλησπέρα σε όλους!

 

Βλέπω ότι είμαστε πολλές με το ίδιο πρόβλημα και ήθελα να ρωτήσω το εξής: διαγνώστηκα με ήπιας μορφής θρομβοφιλία στον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης μου, όπου και άρχισα να κάνω ενέσεις Innohep. Ολα πήγαν καλά κ γέννησα στις 38 εβδομάδες με τεχνητούς πόνους. Παρεπιπτόντως, ευτυχώς που ο γιατρός μου έδινε προληπτικά salospir χωρίς να ξέρουμε ότι έχω θρομβοφιλία!

 

Τώρα προσπαθούμε για το 2ο παιδάκι (φυσιολογικά), και αναρωτιέμαι ξέρετε αν θα πρέπει να αρχίσω προληπτικά ενέσεις Innohep ΠΡΙΝ να μείνω έγγυος? Επίσης, παίρνω 1 Filicine/ημέρα προληπτικά.

 

Επίσης, μαζί με τις ενέσεις, χρειάζεται να παίρνεις salospir? Εμένα μου το είχε κόψει. Δεν είναι και τα δύο φάρμακα στην ουσία το ίδιο - δηλαδή αντιθρομβοτικά?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 

 

συνηθως οταν το προβλημα θρομβοφιλιας δεν ειναι μεγαλο ενα απο τα δυο δινεται ή χαπι ή ενεσεις, γιατι και τα δυο ανηκουν στην κατηγορια αντιαιμοπεταλιακων -αντιθρομβοτικων οποτε αν παιρνεις ακομη και τωρα salospir πιστευω οτι εισαι καλυμενη ( ρωτα βεβαια ομως και το γιατρο σου) .

1zDup3.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, μαζί με τις ενέσεις, χρειάζεται να παίρνεις salospir? Εμένα μου το είχε κόψει. Δεν είναι και τα δύο φάρμακα στην ουσία το ίδιο - δηλαδή αντιθρομβοτικά?

 

και εγώ ήπιας μορφής θρομβοφιλία έχω αλλά παίρνω και την ασπιρίνη των 75 (η salospir είναι των 100) και 2 ενέσεις ηπαρίνης καθημερινά.

είχα ξεκινήσει την ασπιρίνη πολύ πιο πρίν μείνω έγκυος.σχεδόν 10 μήνες πρίν.μετά την 1η παλίνδρομη που είχα.στην αρχή όταν έμεινα έγκυος ξεκίνησα με 1 ένεση clexane 0,4 και όταν είδαμε επίμονες ψηλές αντιστάσεις στις αρτηρίες της μήτρας τις αυξήσαμε.

αυτό που θέλω να πώ είναι εξαρτάται από τον γιατρό σου τί θα σου πεί και την πορεία της εγκυμοσύνης σου.δεν υπάρχει κανόνας αμά παίρνεις το 1 δεν θα παίρνεις και το άλλο.ήπιας μορφής θρομβοφιλία σημαίνει ότι μπορεί να μην εμφανίσεις πρόβλημα, όπως εσύ έφτασες μια χαρα στον 5ο και μπορεί επίσης να σημαίνει παλινδρομήσεις και αποβολές από την αρχή όπως έτυχε σε εμένα.άρα όση πρόληψη μπορείς να έχεις τόσο το καλύτερο.

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

και εγώ ήπιας μορφής θρομβοφιλία έχω αλλά παίρνω και την ασπιρίνη των 75 (η salospir είναι των 100) και 2 ενέσεις ηπαρίνης καθημερινά.

είχα ξεκινήσει την ασπιρίνη πολύ πιο πρίν μείνω έγκυος.σχεδόν 10 μήνες πρίν.μετά την 1η παλίνδρομη που είχα.στην αρχή όταν έμεινα έγκυος ξεκίνησα με 1 ένεση clexane 0,4 και όταν είδαμε επίμονες ψηλές αντιστάσεις στις αρτηρίες της μήτρας τις αυξήσαμε.

αυτό που θέλω να πώ είναι εξαρτάται από τον γιατρό σου τί θα σου πεί και την πορεία της εγκυμοσύνης σου.δεν υπάρχει κανόνας αμά παίρνεις το 1 δεν θα παίρνεις και το άλλο.ήπιας μορφής θρομβοφιλία σημαίνει ότι μπορεί να μην εμφανίσεις πρόβλημα, όπως εσύ έφτασες μια χαρα στον 5ο και μπορεί επίσης να σημαίνει παλινδρομήσεις και αποβολές από την αρχή όπως έτυχε σε εμένα.άρα όση πρόληψη μπορείς να έχεις τόσο το καλύτερο.

kαλησπερα κοριτσακι μου και με το καλο το παιδακι σου.μου λες σε παρακαλω πωσ καταλαβατε αυτες τις αντιστασεις της μητρας και σου αυξησαν τη δοση?ειμαι 9 εβδομαδων εχω βρεθει ετεροζυγη στον mfhtr kai και κανω μια κλεξαν0,4.κανεις δεν ενεφερε καμια μετρηση

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

kαλησπερα κοριτσακι μου και με το καλο το παιδακι σου.μου λες σε παρακαλω πωσ καταλαβατε αυτες τις αντιστασεις της μητρας και σου αυξησαν τη δοση?ειμαι 9 εβδομαδων εχω βρεθει ετεροζυγη στον mfhtr kai και κανω μια κλεξαν0,4.κανεις δεν ενεφερε καμια μετρηση

 

ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου.εύχομαι και σε εσένα να πάνε όλα καλά.τις αντιστάσεις τις ελέξαμε στην 20η εβδ. όταν το μωρό ήταν πιο μικρό από ότι έπρεπε.είναι με υπέρηχο, τα λεγόμενα dopplers.κανονικά θα κάναμε τον έλεγχο στην 24η εβδ. στην β-επιπέδου αλλά επειδή όπως είπα από τους υπέρηχους τους προηγούμενους έβγαινε πιο μικρή κάναμε τα dopplers νωρίτερα.

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Αρα για να καταλάβω, παίρνετε προληπτικά, πριν να μείνετε έγγυος τις ενέσεις ή/και το salospir? Η μόνο αφότου επιβεβαιωθεί η εγγυμοσύνη?

 

Εγώ μίλησα τώρα με την κ. Φοίφα που με παρακολουθούσε στην προηγούμενη εγγυμοσύνη και μου είπε να μην πάρω τελικά salospir μέχρι να δω ότι είμαι έγγυος.

 

Αλλά αναρωτιέμαι, αν δεν είναι τίποτα κακό, γιατί να μην παίρνω μια salospir καθημερινά προληπτικά για να είμαι καλυμμένη? Εσάς τι σας έχουν πει?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να ρωτησω επαιρνε καμια sintrom πρωτου μεινει εγκυος ή κατα την διαρκεια ?ειναι κι αυτο αντιαιμοπεταλιακο- αντιθρομβωτικο. εγω το παιρνω σαν αγωγη, εχω καθυστερηση, αλλα πηγα στο γιατρο και αποκλεισαμε την εγκυμοσυνη αλλα ο γιατρος με ειπε οτι αν δεν μου ερθει εως την επομενη εβδομαδα να κανω μια β χοριακη για να αποκλειστει αυτη η πιθανοτητα τελειως..Ομως η κουνιαδα μου με ειπε πως αν ειμαι εγκυος, το εμβρυο μπορει να γεννηθει με προβλημα και οτι πρεπει να κανω αποξεση.....Εχω καταστεναχωρεθει και φοβαμαι γι αυτην την πιθανοτητα.... sos.. ας με απαντησει καποια που ξερει..

1zDup3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα. Μήπως μπορεί κάποια να με βοηθήσει να βγάλω άκρη;

 

Έκανα εξετάσεις για θρομβοφιλία, πήγε χθες ο μπαμπάς μου και τις πήρε από το Ιπποκράτειο, αλλά δεν βγάζω άκρη με τις τιμές. Τα περισσότερα είναι εντός φυσιολογικών τιμών, αλλά κάποια είναι λίγο τσιμπημένα ή πιο κάτω. Ξέρει κάποια να μου πει τι είναι αυτά; Θα περάσει τουλάχιστον μια βδομάδα μέχρι να πάω στην ανοσολόγο.

 

Αιμοδιάγραμμα

RBC 5,41 με ΦΤ 3,80-5,30

MCH 22,4 με ΦΤ 27-32

MPV 7,37 με ΦΤ 7,5-10

 

και μου έχει και με bold το MCV 70,04 και το RDW 15,6 παρόλο που και τα δυο είναι εντός φυσιολογικών ορίων.

 

Βγάζετε άκρη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημερα.Εχω κανει εξετασεις θρομβοφιλιας και ειμαι ετεροζυγη στην προθρομβινη και ετεροζυγη στο MHTFR.Μετα απο 2 παλλινδρομες με εξωσωματικη,προσπαθω να μεινω μονη μου εγκυος.Εχω και πολυκυστικες οωθηκες και παιρνω glucophage.Απο τοτε που το παιρνω,εχει φτιαξει ο κυκλος μου.Ο γιατρος μου συστησε να παιρνω σαλοσπιρ,φυλλικο οξυ και βιταμινες Β6 και Β 12.Πιστευετε οτι θα μπορεσω να μεινω εγκυος?Προσπαθω να χασω και τα παραπανω κιλα μου,μηπως καλυτερευσω την κατασταση.Αλλιως απο το φθινοπωρο θα ξαναμπω στη διαδικασια της εξωσωματικης.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως υπαρχουν 2 MTHFR, ξερω πως πρεπει να κανεις και ομοκυστεινη. Αν ειναι καλη δε χρειαζεται να παρεις Β6 και Β2. Το φολικο καλο κανει, κακο δεν κανει. ολα καλα :)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι που μπορεί να έχει ήδη απαντηθεί αλλα τα ποστς ήταν τόσα που δεν τα διάβασα μέχρι τέλους.Πως λέγονται οι εξετάσεις γαι την θρομβοφιλία.Πριν αρκετούς μήνες νοσηλεύτηκα σε νοσοκομείο για άλλη νόσο (για απλή διερεύνηση και εξετάσεις) και μου έδωσαν ένα κατεβατό με εξετάσεις αιματολογικές.Ναι μεν τις είδε ο γιατρός κι εκεί και μου είπε οτι είναι πολύ καλές αλλά εγώ δεν είχα ιδέα τι ακριβώς ήταν όλες αυτές.Σκεφτόμουν οτι επειδή κάποιες που είδα έγραφαν για πηκτικότητα του αίματος αν είναι για το θέμα που συζητάτε.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Μήπως μπορεί κάποια να με βοηθήσει να βγάλω άκρη;

 

Έκανα εξετάσεις για θρομβοφιλία, πήγε χθες ο μπαμπάς μου και τις πήρε από το Ιπποκράτειο, αλλά δεν βγάζω άκρη με τις τιμές. Τα περισσότερα είναι εντός φυσιολογικών τιμών, αλλά κάποια είναι λίγο τσιμπημένα ή πιο κάτω. Ξέρει κάποια να μου πει τι είναι αυτά; Θα περάσει τουλάχιστον μια βδομάδα μέχρι να πάω στην ανοσολόγο.

 

Αιμοδιάγραμμα

RBC 5,41 με ΦΤ 3,80-5,30

MCH 22,4 με ΦΤ 27-32

MPV 7,37 με ΦΤ 7,5-10

 

και μου έχει και με bold το MCV 70,04 και το RDW 15,6 παρόλο που και τα δυο είναι εντός φυσιολογικών ορίων.

 

Βγάζετε άκρη;

Ουτε κι εγώ βγάζω άκρη με τις εξετάσεις που έχω κάνει και δεν ξέρω και ακριβώς γιατί είναι η κάθε μια :oops:(εμένα μου έκαναν πολλές στο νοσοκομείο και δεν γνωρίζω καλά καλά για τι είναι η κάθε μία)Πάντως μία τιμή του MCH που εμένα έδειξε 32,1 με όριο το 32 μου είχε πει η γιατρός στο νοσοκομείο οτι πρόκειται για ένα ένζυμο που μπορεί να ανέβει σε νέους όταν είναι νηστικοί (κι εγώ τότε με το φαγητό του νοσοκομείου δεν έτρωγα καλά).

Link to comment
Share on other sites

Οι εξετάσεις που γράφεις δεν είναι για θρομβοφιλία, είναι μέρος από τη γενική αίματος. Στις εξετάσεις θρομβοφιλίας είναι η αντιθρομβίνη ΙΙΙ, πρωτείνη C και S, Leyden, αντιφοσφολιπιδικά αντισώματα και άλλες που δε θυμάμαι. Τις εξετάσεις αυτές συνήθως στις γράφει αιματολόγος. Το MCH νομίζω πως δεν είναι ενζυμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια.παρακολουθω αυτα που λετε.να σασ πω κι εγω.ειμαι 28 εχω 6 αποβολες και προσφατα μου βρηκαν θρομβοφιλια.κανω ενεσεισ inohepp .απο οτι μου ειπε ο γιατροσ η θρομβοφιλια διαφερει σε καθε ατομο

Link to comment
Share on other sites

Οι εξετάσεις που γράφεις δεν είναι για θρομβοφιλία, είναι μέρος από τη γενική αίματος. Στις εξετάσεις θρομβοφιλίας είναι η αντιθρομβίνη ΙΙΙ, πρωτείνη C και S, Leyden, αντιφοσφολιπιδικά αντισώματα και άλλες που δε θυμάμαι. Τις εξετάσεις αυτές συνήθως στις γράφει αιματολόγος. Το MCH νομίζω πως δεν είναι ενζυμο.

Οτι και να σου πω για το MCH ψέματα θα είναι.Εμένα ο γιατρός έτσι μου είπε πάντως γιατί ήταν το μόνο που ήταν εκτός φυσιολογικής τιμής και το θυμάμαι.Σ ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια.παρακολουθω αυτα που λετε.να σασ πω κι εγω.ειμαι 28 εχω 6 αποβολες και προσφατα μου βρηκαν θρομβοφιλια.κανω ενεσεισ inohepp .απο οτι μου ειπε ο γιατροσ η θρομβοφιλια διαφερει σε καθε ατομο

6 αποβολές!!!! Ποια θρομβοφιλία έχεις και παίρνεις ηπαρίνη? Ηπαρίνη δεν είναι το inohep?

Link to comment
Share on other sites

ελεος πια ματα απο 6 αποβολες σε εβαλε ο γιατρος να ψαχτεις για θρομβοφιλια?τι να πω ρε κοριτσια!

 

γεια σασ.μετα απο τισ πρωτεσ 4 αλλαξα γιατρο γιατι μου ελεγε οτι απλα ετυχε.ο δευτεροσ το ιδιο.πριν 9 μηνεσ εμαθα το προβλημα μου .θρομβοφιλια βαριασ μορφησ.μα ειναι καλα ο γιατοσ μου τωρα

Link to comment
Share on other sites

σε καθε ατομο διαφερει.η νυφη μου χρειαστηκε ενεσεισ μονο στην εγκυμοσυνη εγω εχω .εχω βαρια μορφη και θα τισ κανω εφορου ζωησ.ακομα εχω και αντιπατρικα κανω τα εμβολια.στην αρχη πιστευα οτι ηταν κοροιδια αυτα τα εμβολια αλλα πιστικα με τον χειροτερο τροπο.παθαινεισ για να μαθαινεισ

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω την MTHFR 677, αλλά επειδή η ομοκυστεινη είναι καλή μου είπαν οτι δεν έχω προβλημα, δεν θα χρειασθει ηπαρίνη στην εγκυμοσυνη. Εσεις ποια μορφή θρομβοφιλίας εχετε? Γιατί πρέπει να παίρνεις ηπαρίνη μια ζωη, δεν τοχω ξανακουσει?

Link to comment
Share on other sites

Οι εξετάσεις που γράφεις δεν είναι για θρομβοφιλία, είναι μέρος από τη γενική αίματος. Στις εξετάσεις θρομβοφιλίας είναι η αντιθρομβίνη ΙΙΙ, πρωτείνη C και S, Leyden, αντιφοσφολιπιδικά αντισώματα και άλλες που δε θυμάμαι. Τις εξετάσεις αυτές συνήθως στις γράφει αιματολόγος. Το MCH νομίζω πως δεν είναι ενζυμο.

 

Αιματολόγος-ανοσολόγος μου τις έγραψε κι εμένα, απλά το παραπάνω είναι μόνο ένα κομμάτι των εξετάσεων, από το αιμοδιάγραμμα. Τελικά πήγα στη γιατρό, δεν έχω θρομβοφιλία. Οι τιμές που είναι εκτός ορίων, οφείλονται καθαρά στο γεγονός ότι έχω το στίγμα.

Link to comment
Share on other sites

Αιματολόγος-ανοσολόγος μου τις έγραψε κι εμένα, απλά το παραπάνω είναι μόνο ένα κομμάτι των εξετάσεων, από το αιμοδιάγραμμα. Τελικά πήγα στη γιατρό, δεν έχω θρομβοφιλία. Οι τιμές που είναι εκτός ορίων, οφείλονται καθαρά στο γεγονός ότι έχω το στίγμα.

Newbie σου είχε εξηγήσει για τι ακριβώς ήταν οι δικές σου;Κι εγώ είχα κάνει τις ίδιες με σένα και άλλες πολλές μαζί.Αλλά απο οτι κατάλαβα δεν είχαν σχέση με θρομβοφιλία.Μου είχαν κάνει αρκετές για αυτοάνοσα οπότε μπορεί κι αυτές να ήταν για αυτο;

Όπως και κάποιες που γράφουν χρόνος προθομβίνης;;;;;και μερικής θρομβοπλαστίνης;:?::?:Μη με βρίσετε είμαι παντελώς άσχετη:oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...