Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Newbie σου είχε εξηγήσει για τι ακριβώς ήταν οι δικές σου;Κι εγώ είχα κάνει τις ίδιες με σένα και άλλες πολλές μαζί.Αλλά απο οτι κατάλαβα δεν είχαν σχέση με θρομβοφιλία.Μου είχαν κάνει αρκετές για αυτοάνοσα οπότε μπορεί κι αυτές να ήταν για αυτο;

Όπως και κάποιες που γράφουν χρόνος προθομβίνης;;;;;και μερικής θρομβοπλαστίνης;:?::?:

 

Απ' ότι κατάλαβα, αν δεν έχεις ιστορικό στην οικογένεια, δεν σου κάνουν τις γονιδιακές, αλλά μόνο για τα αυτοάνοσα. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Με ρώτησε τόσα πολλά, που δεν θυμάμαι τίποτα τώρα. Εγώ γονιδιακές δεν έκανα πάντως. Παρ΄ όλο που βγήκα αρνητική, μου είπε ότι κάποια στελέχη ενός αυτοάνοσου, θετικοποιούνται κατά τη σύλληψη κι έτσι έχεις πιθανότητες να μην προχωρήσει το έμβρυο. Οπότε προληπτικά, την επόμενη φορά θα πάω ηπαρίνες και ήδη έχω ξεκινήσει σαλοσπίρ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Απ' ότι κατάλαβα, αν δεν έχεις ιστορικό στην οικογένεια, δεν σου κάνουν τις γονιδιακές, αλλά μόνο για τα αυτοάνοσα. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Με ρώτησε τόσα πολλά, που δεν θυμάμαι τίποτα τώρα. Εγώ γονιδιακές δεν έκανα πάντως. Παρ΄ όλο που βγήκα αρνητική, μου είπε ότι κάποια στελέχη ενός αυτοάνοσου, θετικοποιούνται κατά τη σύλληψη κι έτσι έχεις πιθανότητες να μην προχωρήσει το έμβρυο. Οπότε προληπτικά, την επόμενη φορά θα πάω ηπαρίνες και ήδη έχω ξεκινήσει σαλοσπίρ.

Σ'ευχαριστώ.Απλά σκέφτομαι κι εγώ οτι θα έπρεπε να είχα κάνει απο μόνη μου περισσότερες εξετάσεις.:?Δεν θυμάμαι κανένα συγγενή με πρόβλημα αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

Link to comment
Share on other sites

newbie G μου τα καταφέραμε τελικά????

 

Όχι καλή μου, ακόμα τίποτα. Προσπαθούμε με τον παραδοσιακό τρόπο. ;) Απλά πριν κάνω δεύτερη προσπάθεια εξωσωματικής, ήθελα να έχω κάνει τον έλεγχο θρομβοφιλίας, μην παιδεύομαι άδικα πάλι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια sos, εκανα εξετασεις θρομβοφιλίας λόγω πνευμονικής εμβολης και σημερα πηρα τα αποτελέσματα ολα φυσιολογικά εκτος απο πρωτεϊνες s με 15% ενώ φυσιολογική απο 60 και c με 55% ενω φυσιολογικη απο 70, ειμαι στην διαδικασία προσπαθειων για μωρο και τρεμω σαν το ψάρι, αν και παίρνω αντιπηκτικο και κανω συχνα ελέγχους για το χρόνο πηκτικότητας. Φοβαμαι οτι δεν θα καταφερω να μεινω εγκυος και οτι αν γινει θα παει στραβα, πειτε κατι κοριτσια οτι ξερετε...

1zDup3.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια κι εγώ θέλω τα φώτα σας δεν έχω ιδέα τι γίνεται με τη θρομβοφιλία. Έκανα κι εγώ αναλύσεις μετά από δυο αποβολές βρέθηκε ετερωζυγωτό το MTHFR και τα δυο γονίδια. Άπό τις υπόλοιπες που έκανα για θρομβοφιλία βρέθηκε το cardiolipin IgG θετικό (23.5) οτιδήποτε πάνω από 18 είναι θετικό όπως λένε οι αριθμοί του χημείου. το cardiolipin IgΜ είναι αρνητικό. Δηλαδή έχω ή δεν έχω??? Τα protein S kai C δεν βγήκαν ακόμη, μάλλον αύριο. Τι σημαίνουν όσα έχουν βγει μέχρι τώρα? Το ραντεβού μου είναι τη Δευτέρα και αγχώνομαι αρκετά...

Link to comment
Share on other sites

γενικά η θρομβοφιλία δεν είναι απλά κάτι που έχεις ή δεν έχεις.υπάρχουν, ας το πούμε βαθμοί, δηλ αν κάποιος είναι ομόζυγος ή ετερόζυγος, σε ποιούς και πόσους παράγοντες.

από την δικία μου εμπειρία κατάλαβα ότι δεν επηρεάζει στο να μείνει έγκυος κάποια κοπέλα αλλά στο να το κρατήσει.οπότε η θεραπεία κατα την προσπάθεια και κατα την διάρκεια της κύησης εξάρτάται από ποιούς παράγοντες θα βρεθούν ότι είναι μεταλλαγμένοι.

γενικά να μην αγχώνεστε και να ξέρετε από πριν τί πρέπει να κάνετε για να προλάβετε καταστάσεις.όχι να μείνετε έγκυες και μετά να τρέχετε.μιλήστε με τον αιματολόγο και τον γυναικολόγο σας.είναι πολύ σημαντικό και στην προσπάθεια αν χρειαστεί να κάνετε κάτι.

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Κι εγώ αγχωνόμουν άδικα και τελικά δεν είναι κάτι σοβαρό. Από τότε που επισκέφθηκα την αιματολόγο ησύχασα. Ως τότε έκανα ένα σωρό υποθέσεις αλλά τελικά δεν θέλει άγχος μόνο μια συζήτηση με το γιατρό σου. Όντως δεν υπάρχει πρόβλημα στη σύλληψη αλλά στη αποβολή. Προσωπικά έχω ήπιας μορφής θρομβοφιλία και απλώς θα παίρνω φυλλικό οξύ για πάντα και στη εγκυμοσύνη ενεσούλες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σας κρύβω πως η αφορμή που έκανα την εξέταση ήταν όλα αυτά που χω διαβάσει εδώ. Μου σύστησε ο γιατρός μου έναν αιματολόγο που συνεργάζονται για να χω και καλύτερη τιμή ( 250 ευρώ ). Στους 18 λοιπόν παράγοντες που εξετάσθηκαν, ο ένας έδειξε πως προληπτικά πρέπει να παίρνω φυλλικό οξύ εφ' όρου ζωής. Δεν είμαι θρομβοφιλική, το μωρό δεν κινδυνεύει αλλά για την δική μου υγεία, πρέπει να ακολουθώ μεσογειακή διατροφή και να ασκούμαι. Ηρέμησα με τα αποτελέσματα, γιατί είχα διαβάσει πως το ποσοστό θρομβοφιλίας στην Ελλάδα είναι 14%! Μακάρι να κάναμε όλοι αυτήν την σημαντική εξέταση, για το μωρό μας ...και για μας! Ποτέ μου δεν κάτάλαβα γιατί οι γιατροί συστήνουν την εξέταση αφού μια γυναίκα θα αποβάλλει μία και δύο φορές. Γιατί τότε να αρχίσουμε να το ψάχνουμε? Είναι άδικο για κείνη, για το ζευγάρι, είναι μεγάλο το ψυχολογικό κόστος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν λες 18 παράγωντες τι εξέταση ακριβώς είναι αυτή?

την έχω ακούσει αλλά δεν καταλαβαίνω τι διαφορά έχει από τον έλεγχο πηκτικότητας που έχω κάνει εγώ..

δηλ.παράγωντας v-leiden, προθρομβίνη, πρωτείνη c και s , ΑΤ ΙΙΙ, ινοδωγόνο και θρομβοπλαστίνη...όλα βγήκαν οκ, και παίρνω και φυλικό 6 μήνες αλλά το ξαναέπαθα...την παλίνδρομη εννοω..

19-02-2011 my first baby is gone...

25-06-2011 my second baby is gone...

12-05-2012 το θαύμα έγινε..καλωςήρθες μωρό μου!

 

tXbzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καμιά ειδική εξέταση που μου έκανε. Στην απάντηση εξετάστηκαν τα παρακάτω.Ht, WBC,PLT, PT INR, APTT, TT , Proc-G, AT III, LA1 Πρωτείνη S, κλπ. Δεν γνωρίζω να σου πω παραπάνω greeklia. Απλά αυτά που εξετάστηκαν ήταν 18 στοιχεία, παράγοντες....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας,

Σας παρακαλώ πολύ όποια ξέρει ας μου απαντήσει:

μετά την αποξεση ποσος καιρός πρέπει να περάσει για να κάνεις εξετάσεις για θρομβοφιλία???

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας,

Σας παρακαλώ πολύ όποια ξέρει ας μου απαντήσει:

μετά την αποξεση ποσος καιρός πρέπει να περάσει για να κάνεις εξετάσεις για θρομβοφιλία???

 

δεν μου είχαν πεί να περιμένω συγκεκριμένο διάστημα.μόλις βγήκε το πόρισμα της βιοψίας του κυήματος και έδειξε θρόμβους αμέσως έκανα τις εξετάσεις.δηλ. περίπου 2-3 εβδ.έγινε αυτό.

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ, τελικά οι γιατροί λένε ότι τους εξυπηρετεί μου φαίνεται. αυτό που λές εσύ το επιβεβαίωσα και με άλλο γιατρό, σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια τις εξετάσεις όλες σε δημόσια νοσοκομεία τις κάνατε? Εμπειρία απο διαγνωστικό κέντρο δεν έχει καμία?/ μήπως δεν είναι αξιοπιστα τα αποτελέσματα??

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια τις εξετάσεις όλες σε δημόσια νοσοκομεία τις κάνατε? Εμπειρία απο διαγνωστικό κέντρο δεν έχει καμία?/ μήπως δεν είναι αξιοπιστα τα αποτελέσματα??

 

Γιατί να μην ειναι αξιόπιστα; Δεν έχω ακούσει κάτι ως τώρα. Απλά στα ιδιωτικά κέντρα πληρώνεις ένα σωρό λεφτά, ενώ σε δημόσιο νοσοκομείο, καμία σχέση.

 

 

 

Θέλω κι εγώ να ρωτήσω κάτι. Όσες κάνατε έλεγχο θρομβοφιλίας, κάνατε και τον γονιδιακό και τα αυτοάνοσα ή επιλεκτικά ανάλογα του τι ζήτησε ο γιατρός σας; Εγώ έκανα μόνο τα αυτοάνοσα, και αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να κάνω και τον γονιδιακό. Ή για να μη μου το προτείνει η γιατρός, κάτι παραπάνω θα ξέρει;

Link to comment
Share on other sites

εγω στο λαικο ειχα πληρωσει 800 ευρω,σε ιδιωτικο ειναι πιο οικονομικα αλλα ο γιατρος μου μου ειχε πει η στο λαικο η στο ιπποκρατειο πουθενα αλλου!!και αυτοανοσα και γονιδιακα αλλα επιλεγμενες απο τον γιατρο μου

Jt63p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας,

Σας παρακαλώ πολύ όποια ξέρει ας μου απαντήσει:

μετά την αποξεση ποσος καιρός πρέπει να περάσει για να κάνεις εξετάσεις για θρομβοφιλία???

 

Κορίτσια καλημέρα, σχετικά με το παραπάνω ερωτημά μου σε μια έρευνα που έκανα μου είπαν τα εξής:

1) Πολύ γνωστη αιματολογος: ότι το διάστημα δεν παίζει ρολο γιατί εξετάζονται μεταλλάξεις που τις έχεις στο DNA ή δεν τις έχεις

 

2) Ιπποκράτειο: να έχουν περάσει τουλαχιστον 3 μήνες

 

3)Λαικο: να έχουν περάσει τουλαχιστον 4 μήνες

 

τελικά τι ισχύει??? γιατί να χάσω τόσο πολύ καιρό δεδομένου ότι στα δημόσια νοσοκομεία τα αποτελέσματα αργούνε και αυτά πολύ??

 

γνώμες please!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα, σχετικά με το παραπάνω ερωτημά μου σε μια έρευνα που έκανα μου είπαν τα εξής:

1) Πολύ γνωστη αιματολογος: ότι το διάστημα δεν παίζει ρολο γιατί εξετάζονται μεταλλάξεις που τις έχεις στο DNA ή δεν τις έχεις

 

2) Ιπποκράτειο: να έχουν περάσει τουλαχιστον 3 μήνες

 

3)Λαικο: να έχουν περάσει τουλαχιστον 4 μήνες

 

τελικά τι ισχύει??? γιατί να χάσω τόσο πολύ καιρό δεδομένου ότι στα δημόσια νοσοκομεία τα αποτελέσματα αργούνε και αυτά πολύ??

 

γνώμες please!!!!!!

καταρχην καλημερα !μην αγχωνεσαι..εγω εκανα την αποξεση ιουλη περσυ και ματα απο μια βδομαδα πηρα για ραντεβου στο λαικο.ομως το πιο συντομο ραντεβου ηταν τελη οκτωβρη αρα ουτως η αλλος θα περιμενεις λιγο καιρο:(

Jt63p2.png
Link to comment
Share on other sites

καταρχην καλημερα !μην αγχωνεσαι..εγω εκανα την αποξεση ιουλη περσυ και ματα απο μια βδομαδα πηρα για ραντεβου στο λαικο.ομως το πιο συντομο ραντεβου ηταν τελη οκτωβρη αρα ουτως η αλλος θα περιμενεις λιγο καιρο:(

 

Καλημέρα κορίτσι μου, το θέμα δεν είναι ότι δεν είχαν ραντεβού αλλά ότι πρέπει λέει απαραίτητα να περάσει το διάστημα αυτό, γι αυτό μπερδεύομαι. αν μπορούσα να εκμεταλευτώ τον αυγουστο που είναι ψιλοάδεια όλα θα ήταν καλά για μένα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα, σχετικά με το παραπάνω ερωτημά μου σε μια έρευνα που έκανα μου είπαν τα εξής:

1) Πολύ γνωστη αιματολογος: ότι το διάστημα δεν παίζει ρολο γιατί εξετάζονται μεταλλάξεις που τις έχεις στο DNA ή δεν τις έχεις

 

2) Ιπποκράτειο: να έχουν περάσει τουλαχιστον 3 μήνες

 

3)Λαικο: να έχουν περάσει τουλαχιστον 4 μήνες

 

τελικά τι ισχύει??? γιατί να χάσω τόσο πολύ καιρό δεδομένου ότι στα δημόσια νοσοκομεία τα αποτελέσματα αργούνε και αυτά πολύ??

 

γνώμες please!!!!!!

ισχυουν και τα δύο. Στον πληρη έλεγχο θρομβοφιλίας, εξεταζουν και γονιδιακούς παραγοντες (οι οποίοι προφανώς δεν επηρεαζονται/ μεταβαλλονται), αλλά και παραγοντες που σχετιζονται με άλλες μεταβολές του οργανισμού, και γιαυτο το λογο ειναι απαραίτητο το 3μηνο.

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

ισχυουν και τα δύο. Στον πληρη έλεγχο θρομβοφιλίας, εξεταζουν και γονιδιακούς παραγοντες (οι οποίοι προφανώς δεν επηρεαζονται/ μεταβαλλονται), αλλά και παραγοντες που σχετιζονται με άλλες μεταβολές του οργανισμού, και γιαυτο το λογο ειναι απαραίτητο το 3μηνο.

 

Ευχαριστώ κορίτσια, κατάλαβα. δεν το γλυτώνω το 4μηνο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...