Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

να πας να τα δεί αιματολόγος.όμως θα έπρεπε να λεεί ότι εισαι ομοζυγη για να έχεις μία μορφή θρομβοφιλίας.ο γυναικολόγος σου τί λεεί;και πώς και έγινε και έκανες τέτοιου είδους αναλύσεις;

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

Moυ είχε δώσει αυτές τις εξετάσεις ένας ενδοκρινολόγος. Σήμερα επισκέφτηκα τελικά αιματολόγο. Να μου φύγει το άγχος επιτέλους! Μου είπε ότι ετερόζυγοι είναι το 67% του πληθυσμού και είναι απόλυτα φυσιολογικό, δεν δημιουργεί πρόβλημα. Μετά όμως πήγα και έδωσα αίμα για ολοκληρωμένο έλεγχο θρομβοφιλίας σε ένα μικροβιολογικό στην Ελευσίνα (!) που μου πήραν μόνο 350 ευρώ και τις απαντήσεις θα τις έχω αύριο το απόγευμα-μεθαύριο...Ήταν πάντως πολύ ενθαρρυντικός...ΜΟυ είπε πως από ότι βλέπει από τις ορμόνες μου και αυτές τις λίγες εξετάσεις θα έχω μια πολύ καλή κύηση... Κορίτσια ανακουφίστηκα πολύ γιατί έχω παιδευτεί και δεν θέλω να ρισκάρω τίποτα σε αυτήν την εγκυμοσύνη...

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Εσείς οι έμπειρες απάντήστε μου παρακαλώ. Βγήκε το MTFR ομοζυγώτης. Δηλαδή έχω μια μέτριας μορφής θρομβοφιλία (έτσι γράφουν οι εξετάσεις). Είναι κάτι σοβαρό αυτό; Δεν σας κρύβω οτι στεναχωρήθηκα και σκέφτηκα ότι μέσα σε όλα και αυτό... Γράφουν κάποιες υποδείξεις στις εξετάσεις αλλά θα ήθελα και απο πρώτο χέρι κάποιες πληροφορίες.

 

Ευχαριστώ κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι ετεροζυγος σε 2 παραγοντες θρομβοφυλιας, ετεροζυγωτης για το V Leiden και ετεροζυγωτης για το MTHFR (677)

Η γυναικα μου ειναι ετεροζυγωτης στο MTHFR (1298 )

Χωρις κανενα κινητικο προβλημα και οι δυο μας.

 

Ο γιος μας ειναι 3 χρονων και κληρονομησε την δικια μου περιπτωση V Leiden και MTHFR. Αυτα παιξαν καποιο ρολο και εχει ελαφρια ημιπαρεση/ημιπληγια στη δεξια μερια.

Καταλαβαμε το προβλημα οταν ηταν 9-10 μηνων (λογω ελαφροτητας δεν ηταν εμφανες απο την αρχη). Απο τοτε κανει φυσιοθεραπεια -εργοθεραπεια -λογοθεραπεια και παει παρα πολυ καλα.

Στην δευτερη εγκυμοσυνη η γυναικα μου εκανε αντιπηκτικη αγωγη, με ενεσεις, για να ελαχιστοποιησουμε τις πιθανοτητες να παρουσιαστει θρομβωση στο μπεμπη.

Χτες γεννηθηκε ο μπεμπης και ειναι καλα, παντως θα κανουμε εξετασεις θρομβοφυλιας.

Αν ειναι ετεροζυγος θα πρεπει να ακολουθησει στη ζωη του Μεσογειακη διατροφη, ΟΧΙ καπνισμα, και γενικα να κανει σωματικη ασκηση. Αυτα ειχε πει για μενα η αιματολογος του Αγια Σοφια κα Περγάντου, οταν την ρωτησα τι πρεπει να κανω εγω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο οτι ξερω οχι,γιατι γι αυτο ακριβως κανεις τις ενεσεις.

επισης μια φορα το μηνα κανεις μια ειδικη εξεταση για να δεις αν πρεπει να αυξησεις ή μειωσεις την δοση.

 

Ναι ετσι εκανε η γυναικα μου.

;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις έκανα στο Ιπποκράτειο! Τα πήρα όλα πίσω από το ΤΣΜΕΔΕ (γύρω στα 600πλήρωσα)

 

Εγω με τη γυναικα μου καναμε τις ιδιες εξετασεις στο Λαικο. Πρωτα τις πληρωσαμε και μετα πηραμε λεφτα απο τα Ταμεια.

Εγω με ΤΣΜΕΔΕ πηρα ολα τα λεφτα πισω, η συζυγος με το ΙΚΑ πηρε το 75 % πισω αν θυμαμαι καλα το ποσοστο.

Link to comment
Share on other sites

ήθελα να ρωτήσω κάτι.έχω θρομβοφιλία και το έμαθα έπειτα από μία παλίνδρομη στην 8η εβδομάδα.έχει 8 μήνες που παίρνω την παιδική ασπιρίνη και χτές έκανα τεστ και βγήκε θετικό.πότε πρέπει να αρχίσω τις ενέσεις ηπαρίνης;;;;;;;αγχώθηκα ότι δεν θα προλάβω έγκαιρα και μην έχουμε τα ίδια τα περσινά.

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστώ πολύ.το έμαθα το σάββατο και περιμένω μέχρι αύριο να μιλήσω με τον γυναικολόγο μου και γι αυτό αγχώθηκα.αύριο κιόλας θα κανονίσω ραντεβού.ευχαριστώ πολύ.

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

αυτό θα κάνω.γιατί πέρσι μου έκλεισε 2 εβδομάδες μετά και αν και ακούσαμε την καρδία του και δεν ήξερα βέβαια ότι έχω θρομβοφιλία ήταν αργά όμως!ήταν πιο μικρό από ότι έπρεπε και μου έδωσε τα dufaston αλλά άλλος ήταν ο λόγος.σε ευχαριστώ και πάλι.

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

τελικά ξεκίνησα τις clexane 40g.ήδη έχω το πρώτο ρόζ σημάδακι στην κοιλιά μου.μου έδωσε όμως και τα duphaston μαζι.γιατί όμως;προληπτικά ή έχει κάποια σχέση με την θρομβοφιλία και την ενδυνάμωση του ενδομήτριου αν ξέρετε;

απλά κάπου διάβασα ότι εμείς που έχουμε θρομβοφιλία έίμαστε πιο επιρρεπής στην εκλαμψία.αυτο δεν είναι αυξημένη προγεστερόνη;τα duphaston προγεστερόνη είναι.

κορίτσια από την εμπειρία σας όταν παίρνεται τα duphaston έχετε προσέξει να έχετε πιο δυνατούς πόνους στην κοιλία από ότι αν δεν τα παίρνατε;.σαν της περιόδου; γιατί από χτές που τα ξεκίνησα πονάω πιο πολύ.και στο περελθόν στις προηγούμενες (χαμένες) εγκυμοσύνες μου τα έδωσε και πάλι πονούσα περισσότερο.δεν με νοιάζει ο πόνος όμως άμα ξέρω ότι είναι οκ το μωρό.απλά με ανησυχεί γιατί μου θυμίζουν τους πόνους που είχα όταν παλινδρόμησε το μωρό.

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπερα ...

θα ηθελα τα φωτα σας αν γνωριζετε κατι , γιατι τοσα χρονια εγω δεν εχω βγαλει ακρη.

Εχω κανει τις εξετασεις θρομβοφιλιας πριν 3 χρονια κ βρεθηκα ετεροζυγη στην μεταλλαγή

της ομοκυστείνης ( C677T ).

Εχω ιστορικο μιας παλλινδρομης κυησης στην 8η εβδομαδα.

Παιρνω καθημερινα φιλικο οξυ (για αλλους λογους βεβαια) κ θα κανω την τριτη μου εξωσωματικη σε λιγες μερες..

Εχω ρωτησει πολλους κ ο καθενας μου λεει άλλα..

Αλλοι λενε πως δεν χρειαζεται να κανω ηπαρινες, με καλυπτει το φιλισιν κ αλλοι λενε πως προληπτικα χρειαζεται..

Υπαρχει καποια με αντιστοιχη περιπτωση? που δηλαδη να ειναι ετερογυγος σε ενα μονο γονιδιο κ ομως να παιρνει αντιπηκτικη αγωγη?

line_line_typew6_beg_d_typew4_time_1156564800_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif
Link to comment
Share on other sites

Mrt γεια....

εχω ενα αγορι κ δεν ειχα κανενα προβλημα στην εγκυμοσυνη μου,....

περισυ εκανα διακοπη λογω δισχιδη ραχης...ο γεννετιστης μου ειπε επρεπε να περνω φιλικο οξυ....φετος εχασα αλλο ενα στις 22 εβδομαδες απο τρισωμια...τα ξερεις βεβαια απλα θελω να καταληξω καπου...η εξεταση του πλακουντα εδειξε εμφραξη του βασικου πεταλου....το οποιο σημαινει απο θρομβωσεις....

μιλησα με αιματολογο κ μου ειπε να μην κανω καν εξετασεις κ θα μου καθορσει την δοση οταν μεινω με το καλο εγκυος...αυτο μου ειπε κ ο γιατρος μου οτι θα περνω σαλοσπιρ κ ηπαρινη....

 

ολα τα παραπανω εγω πιστευω οτι εχουν σχεση...δυο γεγονοτα μπορει να θεωρουντε ασχετα μεταξυ τους σε θεμα γεννετικης αλλα το φιλικο εχει σχεση με θρομβοφιλια κ εγω ειχα δυο αποδεδειγμενα θεματα.

Επισης ξερω οτι το μωρο μου δεν πεθανε απο την τρισωμια (μωσαικισμου δεν ξερει κανενας τιποτε κ δεν εχει αποδειχθει κ τιποτε,ζουν παιδια με τρισωμια μωσαικισμου)...εγω επερνα 5 μηνες πριν μεινω εγκυος φιλικο...κ το σταματησα στις 15 εβδομαδες γιατι δεν χρειαζονταν αλλο..επερνα το ζινοτραντυφερον που ειχε μεσα μια μικροτερη δοση....μετα απο 4 εβδομαδες περιπου σταματησε η αιματωση της...τυχαιο? για μενα οχι....

 

Επισης αν κανεις προληπτικα κακο δεν κανει μονο καλο κανει αφου βοηθαει στην σωστη αιματωση του πλακουντα....ο γιατρος που θα σου κανει την εξωσωματικη τι σου ειπε?εγω πιστευω οτι θα σου πει να τις κανεις....

Link to comment
Share on other sites

MRT η αδερφή μου ήταν ετερόζυγη σε ένα γονιδιο θρομβοφιλίας και στην εγκυμοσύνη έκανε αντιπηκτικές. Είχε και ένα ιστορικό θρόμβου στο πόδι,λόγω του οποίου έκανε έλεγχο θρομβοφιλίας και τότε την ενημέρωσαν πως αν ποτέ μείνει έγκυος θα πρέπει να κάνει ηπαρίνες.Βέβαια είχε προηγηθεί το πρώτο μου ανηψάκι χωρίς να έχει κανένα πρόβλημα.

Εγώ πάλι έκανα λαπαροσκόπηση και θεραπεία με ορμόνες λόγω ενδομητρίωσης και στη διάρκειά της είχα ένα μικρό θρόμβο στη γάμπα.Λόγω αυτού έκανα πλήρη έλεγχο και δε μου βρήκαν κανένα παράγοντα θρομβοφιλίας.Κι όμως το ιστορικό θρόμβωσης είπε η αιματολόγος σημαίνει ηπαρίνη στην εγκυμοσύνη με παρακολουθηση και εξετάσεις κάθε μήνα .Πραγματικά όσο προχωρούσε η εγκυμοσύνη ανεβάζαμε τη δόση κάτι πρέπει να σημαίνει αυτό.

Εκτός αυτού η αιματολόγος είπε και σε μένα και στην αδερφή μου οτι στη ζωή μας πλέον ειμαστε θρομβοφιλικές και να το λέμε πάντα πχ αν χρειαστούμε εγχείρηση .

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα ...

θα ηθελα τα φωτα σας αν γνωριζετε κατι , γιατι τοσα χρονια εγω δεν εχω βγαλει ακρη.

Εχω κανει τις εξετασεις θρομβοφιλιας πριν 3 χρονια κ βρεθηκα ετεροζυγη στην μεταλλαγή

της ομοκυστείνης ( C677T ).

Εχω ιστορικο μιας παλλινδρομης κυησης στην 8η εβδομαδα.

Παιρνω καθημερινα φιλικο οξυ (για αλλους λογους βεβαια) κ θα κανω την τριτη μου εξωσωματικη σε λιγες μερες..

Εχω ρωτησει πολλους κ ο καθενας μου λεει άλλα..

Αλλοι λενε πως δεν χρειαζεται να κανω ηπαρινες, με καλυπτει το φιλισιν κ αλλοι λενε πως προληπτικα χρειαζεται..

Υπαρχει καποια με αντιστοιχη περιπτωση? που δηλαδη να ειναι ετερογυγος σε ενα μονο γονιδιο κ ομως να παιρνει αντιπηκτικη αγωγη?

 

η μετάλλαξη που έχεις είναι ότι ο οργανισμός σου δεν μπορεί να αποθηκεύση φολικό οξύ και έχεις έλλειψη βασικά.οπότε καλά κάνεις και το παίρνεις και εγώ προσωπικά θα το παίρνω για πάντα γιατί κακό δεν κάνει.εγώ έχω 1 γονίδιο με μετάλλαξη σίγουρα και το 2ο που φάνηκε δεν μπορεί να είναι σίγουρο επείδη όταν έκανα τις εξετάσεις έπαιρνα το φολικό.

όμως παίρνω και ασπιρίνη εδώ και 9 μήνες (μετά από παλλίνδρομη στην 8η εβδομάδα) και τώρα είμαι έγκυος στην 5η εβδομάδα και συνεχίζω αυτά που έπαιρνα πρίν και επιλέον προγεστερόνη και ηπαρίνη ενέσιμη καθημερινά.δεν το ρισκάρω να χάσω άλλο μωρό.καλύτερα να κάνεις κάτι οτιδήποτε σου εξασφαλίζει περισσότερες πιθανότητες να κρατήσεις το μωρό σου.

επίσης προληπτικά νομίζω στις εξωσωματικές δίνουν ηπαρίνες άσχετο αν έχεις θρομβοφιλία.αν χρειαστεί να κάνεις ενέσεις πάντως δεν είναι τόσο τραγικό όσο ακούγεται.νιώθεις και καλύτερα ότι κάνεις καλό στο μωρό.

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

kοριτσια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Ο γιατρος δεν μου εχει πει τιποτα ακομα κ οταν μιλησαμε για αντιπηκτικες μου ειπε

οτι μετα την οωληψια , θα δουμε.. δεν ειπε τιποτα σιγουρο αλλα νομιζω πως

αν δεν του το ανεφερα ισως δεν εκανα και καθολου..

Ας ερθει εκεινη η ωρα και θα δω μετα τι θα γινει..οτι μου πει θα κανω..

μεχρι στιγμης ειχα εγκυμοσυνες φυσιολογικες κ δεν επαιρνα αντιπηκτικες.Ασχετα πως εκανα διακοπη στον τεταρτο λογω αλλων προβληματων..

line_line_typew6_beg_d_typew4_time_1156564800_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα,ειμαι εγκυος 10 εβδ.λοιπον πριν 3 χρονια πηρα αντισυλληπτικα για μια κυστη που ειχα στην ωοθηκη με αποτελεσμα να εχω σοβαρο προβλημα στο αριστερο μου ποδι το οποιο πρηστικε στο υψος του αστραγαλου κ με πονουσε αφορητα(κ τα 2 ποδια αλλα κυριως αυτο)δεν μπορουσα να μεινω ορθια ουτε λεπτο,κ σταματησα τα χαπια αμεσως(1 μηνα τα πηρα)το κακο ειναι οτι δεν πηγα αμεσως σε γιατρο κ ετσι δεν ειμαι σιγουρη 100% αν επαθα θρομβωση.χθες πηγα σε μια αιματολογο για αυτο το θεμα κ μου εδωσε ενα καρο εξετασεις φυσικα για θρομβοφιλια αλλα κ ενεσεις clexane 0,4 κ μισο salospir 80 την ημερα.ειναι σωστο να τα παρω πριν τα αποτελεσματα των εξετασεων?αυτα θ αργησουν κ εγω ξεκινησα αγωγη απο χθες.αν μπορειτε βοηθηστε με κ συγνωμη αν εγραψα παρα πολλα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα,ειμαι εγκυος 10 εβδ.λοιπον πριν 3 χρονια πηρα αντισυλληπτικα για μια κυστη που ειχα στην ωοθηκη με αποτελεσμα να εχω σοβαρο προβλημα στο αριστερο μου ποδι το οποιο πρηστικε στο υψος του αστραγαλου κ με πονουσε αφορητα(κ τα 2 ποδια αλλα κυριως αυτο)δεν μπορουσα να μεινω ορθια ουτε λεπτο,κ σταματησα τα χαπια αμεσως(1 μηνα τα πηρα)το κακο ειναι οτι δεν πηγα αμεσως σε γιατρο κ ετσι δεν ειμαι σιγουρη 100% αν επαθα θρομβωση.χθες πηγα σε μια αιματολογο για αυτο το θεμα κ μου εδωσε ενα καρο εξετασεις φυσικα για θρομβοφιλια αλλα κ ενεσεις clexane 0,4 κ μισο salospir 80 την ημερα.ειναι σωστο να τα παρω πριν τα αποτελεσματα των εξετασεων?αυτα θ αργησουν κ εγω ξεκινησα αγωγη απο χθες.αν μπορειτε βοηθηστε με κ συγνωμη αν εγραψα παρα πολλα.

 

stella μου μην ανησυχείς.να τα συνεχίσεις γιατί δεν αξίζει να ρισκάρεις τίποτα.ούτως η αλλιώς το αίμα πήζει όταν είμαστε έγκυες για προστασία από αιμοραγίες.κακό δεν θα σου κάνει.το αντίθετο θα προλάβεις κιόλας αν είσαι θρομβοφιλική.πάντως τα αντισυλληπτικά προκαλούν θρομβώσεις σε εμάς που έχουμε την τάση.αν περιμένεις τα αποτελέσματα ίσως να είναι αργία για το μωράκι σου αν είσαι θρομβοφιλική.

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Είμαι στην 3η προσπάθεια εξωσωματικής και σήμερα πήρα τα αποτελέσματα της θρομβοφιλίας από το Αρεταίειο. Στην διάγνωση που έκαναν, βγήκα οριακά, γενετικά θρομβοφιλική. Ετεροζυγωτης στον παράγοντα PECAM-1 και στους παράγοντες MTHFR A1298C, PAI-1 -675 5G/4G κ A844G. Εκτός, του ότι δεν καταλαβαίνω ΤΙΠΟΤΑ, ήθελα να ρωτήσω, αν πρεπει να επισκεφθώ κ αιματολόγο για να μου δώσει θεραπεία, εκτός από το γιατρό της εξωσωματικής που θα δει τις εξετάσεις μου....

Ο γιατρός στο Αρεταίειο μου είπε να ξεκινήσω ενέσεις ηπαρίνης, πριν την ωοθηκική διέγερση, γιατί αλλιώς θα έχω πρόβλημα!

Δηλ. τι μπορεί να παρουσιαστεί?? Υπάρχει κάποιος κίνδυνος? Οι γιατροί που έκανα τις προηγούμενες προσπάθειες στα άλλα κέντρα, ποτέ, δεν μου είπαν να κάνω εξέταση για θρομβοφιλία. Μόνο ο γιατρός που ξεκίνησα τώρα, μου έγραψε την εξέταση αυτή. Υπάρχει περίπτωση, δηλ. οι προηγούμενες αποτυχίες να οφείλονται στην θρομβοφιλία? Αν έχετε κάποια εμπειρία, ή γνωρίζετε περισσότερα πράγματα, θα παρακαλούσα να μου πείτε, γιατί έχω αγχωθεί λίγο..

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Είμαι στην 3η προσπάθεια εξωσωματικής και σήμερα πήρα τα αποτελέσματα της θρομβοφιλίας από το Αρεταίειο. Στην διάγνωση που έκαναν, βγήκα οριακά, γενετικά θρομβοφιλική. Ετεροζυγωτης στον παράγοντα PECAM-1 και στους παράγοντες MTHFR A1298C, PAI-1 -675 5G/4G κ A844G. Εκτός, του ότι δεν καταλαβαίνω ΤΙΠΟΤΑ, ήθελα να ρωτήσω, αν πρεπει να επισκεφθώ κ αιματολόγο για να μου δώσει θεραπεία, εκτός από το γιατρό της εξωσωματικής που θα δει τις εξετάσεις μου....

Ο γιατρός στο Αρεταίειο μου είπε να ξεκινήσω ενέσεις ηπαρίνης, πριν την ωοθηκική διέγερση, γιατί αλλιώς θα έχω πρόβλημα!

Δηλ. τι μπορεί να παρουσιαστεί?? Υπάρχει κάποιος κίνδυνος? Οι γιατροί που έκανα τις προηγούμενες προσπάθειες στα άλλα κέντρα, ποτέ, δεν μου είπαν να κάνω εξέταση για θρομβοφιλία. Μόνο ο γιατρός που ξεκίνησα τώρα, μου έγραψε την εξέταση αυτή. Υπάρχει περίπτωση, δηλ. οι προηγούμενες αποτυχίες να οφείλονται στην θρομβοφιλία? Αν έχετε κάποια εμπειρία, ή γνωρίζετε περισσότερα πράγματα, θα παρακαλούσα να μου πείτε, γιατί έχω αγχωθεί λίγο..

Ευχαριστώ!!!

ειναι πολυ σημαντικο να κανεις την σωστη θεραπεια εαν εισαι θρομβοφιλικη κ ιδιαιτερα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης,βλεπεις η προδιαθεση να δημιουργει ευκολα ο οργανισμος θρομβωσεις ειναι υπευθυνη για αποβολες κατα την εγκυμοσυνη γιατι λογω φραγης αρτηριων υπαρχει περιπτωση να μην τρεφεται ο πλακουντας κ ετσι το εμβρυο να παλινδρομει,να αποβαλλεις κοινως.σιγουρα αυτο πρεπει να το συζητησεις με τον γυναικολογο σου αλλα και με αιματολογο οπωσδηποτε.ευχομαι να σου πανε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...