Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

κορίτσι μου καλα θα κανεις να κανεις τις εξετάσεις θρομβοφιλιας κοστίζουν όντως αλλα πληρώνεται το ψυχολογικό άγχος που έχεις τωρα?,το φυλικό μη το διακόψεις κάνει καλο. Σου εύχομαι καλή επιτυχία

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κορίτσι μου καλα θα κανεις να κανεις τις εξετάσεις θρομβοφιλιας κοστίζουν όντως αλλα πληρώνεται το ψυχολογικό άγχος που έχεις τωρα?,το φυλικό μη το διακόψεις κάνει καλο. Σου εύχομαι καλή επιτυχία

 

ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!!το φυλικο μου το εκοψε ο γιατρος μετα τη δευτερη αποτυχημενη σπερματεγχυση και η αληθεια ειναι οτι επαθα σοκ οταν μου ειπε οτι δεν μπορουμε να κανουμε κατι αλλο παρα μονο εξωσωματικη και δεν ξαναπηγα απο τοτε...περασαν 6 μηνες και μετα απο πολλες βαθιες ανασες αποφασισα να παω σε αλλο γιατρο σε αυτον τον κυκλο....ευχαριστω πολυ! :)

Link to comment
Share on other sites

καλα ετσι αμεσωσ για εξωσωματικη?σαλπιγγογραφια εκανες?μην αγχωνεσαι δεν ειναι μεγαλο το διαστημα προσπαθειων.τι ηλικια εχεις?

 

Ειμαι στα 31.Το πρωτο που εκανα ηταν σαλπιγγογραφια και ηταν ολα οκ.Κι εγω γι αυτο αγχωθηκα....τοσο ευκολη την εχουν την εξωσωματικη????

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Ενόψει μιας επόμενης εγκυμοσύνης και λόγω ιστορικού (1 αποβολή), θα ήθελα να κάνω πλήρη έλεγχο θρομβοφιλίας. Η γυναικολόγος μου δεν θεωρεί ότι υπάρχει πρόβλημα, αλλά μετά από όσα έχω διαβάσει, θα ήθελα να αποκλείσω αυτό το ενδεχόμενο μια για πάντα και να αποφύγω φυσικά επόμενη αποβολή.

 

Μήπως γνωρίζετε αν μπορεί και κάποιος αιματολόγος να γράψει τις σχετικές εξετάσεις στο βιβλιάριο (Δημοσίου εν προκειμένω) ή είναι απαραίτητο αυτές να γράφονται μόνο από γυναικολόγο για να θεωρούνται από τους ελεγκτές του ΟΠΑΔ;

 

Ευχαριστώ!

Β.Α.Γ.Γ.2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

 

Ο γυναικολόγος μου είπε να σταματήσουμε την ηπαρίνη στον 7ο μήνα. Εγώ ξέρω ότι υπάρχει μέχρι το τέλος κίνδυνος για θρόμβωση και ότι συνήθως παίρνουν ηπαρίνη οι έγκυες μέχρι το τέλος. Καλά τα λέω? Εσείς σταματήσατε στον 7ο μήνα?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Ο γυναικολόγος μου είπε να σταματήσουμε την ηπαρίνη στον 7ο μήνα. Εγώ ξέρω ότι υπάρχει μέχρι το τέλος κίνδυνος για θρόμβωση και ότι συνήθως παίρνουν ηπαρίνη οι έγκυες μέχρι το τέλος. Καλά τα λέω? Εσείς σταματήσατε στον 7ο μήνα?

 

και εγω αυτο ξερω,αν αρχισεις τις ενεσεις δεν κανει να τις σταματησεις,μαλιστα τις κανεις και μερικες μερες μετα την γεννα!

επισης κοπελα που τις σταματησε στον 8 επαθε θρομβωση και το μωρακι πεθανε....ρωτα αιματολογο!

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο ξερω,αν αρχισεις τις ενεσεις δεν κανει να τις σταματησεις,μαλιστα τις κανεις και μερικες μερες μετα την γεννα!

επισης κοπελα που τις σταματησε στον 8 επαθε θρομβωση και το μωρακι πεθανε....ρωτα αιματολογο!

 

πω πω ... προβληματίστηκα τώρα για το γιατρό μου!!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Ενόψει μιας επόμενης εγκυμοσύνης και λόγω ιστορικού (1 αποβολή), θα ήθελα να κάνω πλήρη έλεγχο θρομβοφιλίας. Η γυναικολόγος μου δεν θεωρεί ότι υπάρχει πρόβλημα, αλλά μετά από όσα έχω διαβάσει, θα ήθελα να αποκλείσω αυτό το ενδεχόμενο μια για πάντα και να αποφύγω φυσικά επόμενη αποβολή.

 

Μήπως γνωρίζετε αν μπορεί και κάποιος αιματολόγος να γράψει τις σχετικές εξετάσεις στο βιβλιάριο (Δημοσίου εν προκειμένω) ή είναι απαραίτητο αυτές να γράφονται μόνο από γυναικολόγο για να θεωρούνται από τους ελεγκτές του ΟΠΑΔ;

 

Ευχαριστώ!

 

Εμένα ο γυναικολόγος μου με παρέπεμψε σε αιματολόγο για να μου τις γράψει. Νομίζω ότι ο αιματολόγος είναι ο καταλληλότερος ιατρός. Τις έκανα στο Αρεταίειο και καλύφθηκε όλο το κόστος από το ταμείο μου (ΤΣΜΕΔΕ).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Ο γυναικολόγος μου είπε να σταματήσουμε την ηπαρίνη στον 7ο μήνα. Εγώ ξέρω ότι υπάρχει μέχρι το τέλος κίνδυνος για θρόμβωση και ότι συνήθως παίρνουν ηπαρίνη οι έγκυες μέχρι το τέλος. Καλά τα λέω? Εσείς σταματήσατε στον 7ο μήνα?

απο οτι ξερω τις κανεις μεχρι που να γεννησεις .εισαι σιγουρη για το γιατρο σου;παρε και καμια αλλη γνωμη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα ο γυναικολόγος μου με παρέπεμψε σε αιματολόγο για να μου τις γράψει. Νομίζω ότι ο αιματολόγος είναι ο καταλληλότερος ιατρός. Τις έκανα στο Αρεταίειο και καλύφθηκε όλο το κόστος από το ταμείο μου (ΤΣΜΕΔΕ).

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!:P

Β.Α.Γ.Γ.2009

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Ο γυναικολόγος μου είπε να σταματήσουμε την ηπαρίνη στον 7ο μήνα. Εγώ ξέρω ότι υπάρχει μέχρι το τέλος κίνδυνος για θρόμβωση και ότι συνήθως παίρνουν ηπαρίνη οι έγκυες μέχρι το τέλος. Καλά τα λέω? Εσείς σταματήσατε στον 7ο μήνα?

 

 

Καλημέρα,

Εμένα με παρακολουθούσε αιματολόγος καθόλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης, τις ενέσεις τις σταμάτησα 1 ημέρα πριν τον τοκετό. Λιγες ώρες μετά τον τοκετό τις ξαναρχισα και έκανα για τις επόμενες 40 ημέρες, γιατί μου είχε εξηγήσει η αιματολόγος ότι η λοχεία είναι εξίσου επίφοβη περίοδος.

Θ 15/01/2008, Κ 10/4/2009

TT2qp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Σήμερα είδα λίγο αίμα κόκκινο. Είμαι στο τέλος του 1ου τριμήνου. Ο γιατρός μου είπε ξάπλα 2-3μέρες και να σταματήσω τις ενέσεις 2-3 μέρες. Θα είμαι κ αν σταματήσω 2-3 μέρεες τις ενέσεις? Δεν υπάρχει κίνδυνος θρόμβωσης?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Ο γυναικολόγος μου είπε να σταματήσουμε την ηπαρίνη στον 7ο μήνα. Εγώ ξέρω ότι υπάρχει μέχρι το τέλος κίνδυνος για θρόμβωση και ότι συνήθως παίρνουν ηπαρίνη οι έγκυες μέχρι το τέλος. Καλά τα λέω? Εσείς σταματήσατε στον 7ο μήνα?

 

Γειά σου Βέρα...

 

όπως τα λέει η thokat ισχύει και για μένα...έκανα την τελευταία ένεση το πρωί της παραμονής του τοκετού...και ξανάρχισα μετά τον τοκετό και για 40 ημέρες...

οπότε το θεωρώ άκυρο αυτό που λέει ο γυναικολόγος σου...το θέμα είναι τι θα πει ο αιματολόγος...

 

Καλημέρα.

Σήμερα είδα λίγο αίμα κόκκινο. Είμαι στο τέλος του 1ου τριμήνου. Ο γιατρός μου είπε ξάπλα 2-3 μέρες και να σταματήσω τις ενέσεις 2-3 μέρες. Θα είμαι κ αν σταματήσω 2-3 μέρες τις ενέσεις? Δεν υπάρχει κίνδυνος θρόμβωσης?

 

Και πάλι δεν συμφωνώ με τον γιατρό σου... κατανοώ τους λόγους που το λέει...αλλά δεν νομίζω ότι είναι σωστό...είχα και εγώ παρόμοια περίπτωση...ο γιατρός μου συνέστησε ξεκούραση...όχι κρεβάτι...και Utrogestan...αλλά να κόψω τις ενέσεις...ποτέ!

Και πάλι θεωρώ ότι πρέπει να μιλήσεις με τον αιματολόγο σου...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Βέρα...

 

όπως τα λέει η thokat ισχύει και για μένα...έκανα την τελευταία ένεση το πρωί της παραμονής του τοκετού...και ξανάρχισα μετά τον τοκετό και για 40 ημέρες...

οπότε το θεωρώ άκυρο αυτό που λέει ο γυναικολόγος σου...το θέμα είναι τι θα πει ο αιματολόγος...

 

 

 

Και πάλι δεν συμφωνώ με τον γιατρό σου... κατανοώ τους λόγους που το λέει...αλλά δεν νομίζω ότι είναι σωστό...είχα και εγώ παρόμοια περίπτωση...ο γιατρός μου συνέστησε ξεκούραση...όχι κρεβάτι...και Utrogestan...αλλά να κόψω τις ενέσεις...ποτέ!

Και πάλι θεωρώ ότι πρέπει να μιλήσεις με τον αιματολόγο σου...

 

Δεν έχω αιματολόγο! Μάλλον πρέπει να βρω ...

 

Ultrogestan μου είπε δε χρειάζεται γιατί στη 13η εβδομάδα που είμαι παράγει πολύ προγεστερόνη ο πλακούντας μου και δε χρειάζομαι άλλη είπε

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνω και εγω,δεν πρεπει να σταματησεις τις ενεσεις. ουτε τωρα.

κατ αρχην τι δοση κανεις??

αν κανεις μικρη δοση 1 φορα την ημερα δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι απο την ενεση η αιμοραγια ,αλλα και απο την ενεση να ειναι αν κανεις 2 φορες εγαλη δοση παλι δεν σταματας τιςενεσεις. νομιζω πρεπει να μιλησεις επειγοντος με αιματολογο ειδικο στην θρομβοφιλια.

 

σε εξεταση να δει αν προερχεται απο αποκοληση??

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και εγω,δεν πρεπει να σταματησεις τις ενεσεις. ουτε τωρα.

κατ αρχην τι δοση κανεις??

αν κανεις μικρη δοση 1 φορα την ημερα δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι απο την ενεση η αιμοραγια ,αλλα και απο την ενεση να ειναι αν κανεις 2 φορες εγαλη δοση παλι δεν σταματας τιςενεσεις. νομιζω πρεπει να μιλησεις επειγοντος με αιματολογο ειδικο στην θρομβοφιλια.

 

σε εξεταση να δει αν προερχεται απο αποκοληση??

 

Δηλαδή να αγνοήσω το γιατρό μου που μου είπε να σταματήσω 2-3μέρες τις ενέσεις? Είμαι πολύ μπερδεμένη. Μέχρι το απόγευμα αποκλείεται να βρω αιματολόγο αλλά και να βρω πρέπει να είμαι ξάπλα 2-3 μέρες. Να τις κάνω κι ας λέει?

 

Κάνω clexan 0,4 μία φορά την ημέρα...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να αγνοήσω το γιατρό μου που μου είπε να σταματήσω 2-3μέρες τις ενέσεις? Είμαι πολύ μπερδεμένη. Μέχρι το απόγευμα αποκλείεται να βρω αιματολόγο αλλά και να βρω πρέπει να είμαι ξάπλα 2-3 μέρες. Να τις κάνω κι ας λέει?

 

Κάνω clexan 0,4 μία φορά την ημέρα...

 

και εγω αυτες εκανα μεχρι και 4 μηνων,ειχα μια αιμορραγια με πολυ αιμα αλλα μου ειπε ο γιατρος οτι αποκλειεται να ειναι απο αυτη την μικρη δοση,εφοσον κανω και την anti-xa και ειναι οκ.δεν μου ειπε ποτε να σταματησω.

τωρα κανω την 0,6

 

εχεις κανει την anti-xa καθολου?

πρεπει 1φορα τομηνα και ο αιματολογος αναλογα με το βαρος σου και την εβδομ,αδα κυησης σου λεει την δοση!

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτες εκανα μεχρι και 4 μηνων,ειχα μια αιμορραγια με πολυ αιμα αλλα μου ειπε ο γιατρος οτι αποκλειεται να ειναι απο αυτη την μικρη δοση,εφοσον κανω και την anti-xa και ειναι οκ.δεν μου ειπε ποτε να σταματησω.

τωρα κανω την 0,6

 

εχεις κανει την anti-xa καθολου?

πρεπει 1φορα τομηνα και ο αιματολογος αναλογα με το βαρος σου και την εβδομ,αδα κυησης σου λεει την δοση!

 

Σκατά!!! Εμένα τίποτα δε μου έχει πει να κάνω. Πρέπει να πάω σε αιματολόγο. Απ' ότι έχω καταλάβει αυτός δεν πιστεύει ότι τις χρειάζομαι γιατί δεν έχω γονίδιο θρομβοφιλίας απλά επειδή έπαιρνα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη μου είπε να κάνω

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Σκατά!!! Εμένα τίποτα δε μου έχει πει να κάνω. Πρέπει να πάω σε αιματολόγο. Απ' ότι έχω καταλάβει αυτός δεν πιστεύει ότι τις χρειάζομαι γιατί δεν έχω γονίδιο θρομβοφιλίας απλά επειδή έπαιρνα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη μου είπε να κάνω

 

α,καλα,πρεπει να ειναι πολυ ασχετος,ειτε εχεις ,ειτε δεν εχεις εφοσον κανεις ενεσεις πρεπει να κανεις την anti-xa,αυτο ειναι κανονας!

ουτε εγω εχω το γονιδιο.

ακου να δεις,το λαικο κανει την anti-xa καθε μερα,πρεπει στις 06 00 να κανεις το πρωι μια ενεση και μετα ακριβως στις 10 00 στο λαικο σου περνουν αιμα(αντι 10 ) την λενε αυτοι εκει την εξεταση(την προηγουμενη μερα η ενεση να εχει γινει το αργοτερο στις 18 00).βαλε τον γιατρο σου να στην γραψει ,θεωρησε την και πηγαινε στολαικο,στο τμημα θρομβοφιλιας.εκει εχουν και αιματολογο που σου λεει τι δοση να κανεις,τα αποτελεσματα βγαινουν καθε τεταρτη,περνεις τηλ και σου λενε.εγω εκει ειχα κανει ελεγχο θρομβοφιλιας ,δεν πιστευω ομως οτι για σενα θα ισχυσει κατι διαφορετικο.

 

2132061124,το τηλεφωνο που σου λενε τα αποτελεσματα,παρε και ρωτα την διαδικασια και εσυ.

λες να πρεπει να εχεις κανει εξετασεις θρομβοφιλιας πριν σε αναλαβουν?αυτο δεν το ξερω!

Link to comment
Share on other sites

α,καλα,πρεπει να ειναι πολυ ασχετος,ειτε εχεις ,ειτε δεν εχεις εφοσον κανεις ενεσεις πρεπει να κανεις την anti-xa,αυτο ειναι κανονας!

ουτε εγω εχω το γονιδιο.

ακου να δεις,το λαικο κανει την anti-xa καθε μερα,πρεπει στις 06 00 να κανεις το πρωι μια ενεση και μετα ακριβως στις 10 00 στο λαικο σου περνουν αιμα(αντι 10 ) την λενε αυτοι εκει την εξεταση(την προηγουμενη μερα η ενεση να εχει γινει το αργοτερο στις 18 00).βαλε τον γιατρο σου να στην γραψει ,θεωρησε την και πηγαινε στολαικο,στο τμημα θρομβοφιλιας.εκει εχουν και αιματολογο που σου λεει τι δοση να κανεις,τα αποτελεσματα βγαινουν καθε τεταρτη,περνεις τηλ και σου λενε.εγω εκει ειχα κανει ελεγχο θρομβοφιλιας ,δεν πιστευω ομως οτι για σενα θα ισχυσει κατι διαφορετικο.

 

2132061124,το τηλεφωνο που σου λενε τα αποτελεσματα,παρε και ρωτα την διαδικασια και εσυ.

λες να πρεπει να εχεις κανει εξετασεις θρομβοφιλιας πριν σε αναλαβουν?αυτο δεν το ξερω!

 

Έχω κάνει εξετάσεις θρομβοφιλίας στο Ιπποκράτειο ...

 

αλλά ο αιματολόγος δεν ήταν απόλυτος αν πρέπει να πάρω ηπαρίνη σε μία επόμενη εγκυμοσύνη ή όχι ... μου είπε ότι δεν έχω θρομβοφιλία αλλά επειδή κάποια στιγμή βγήκαν τα αντικαρδιολιπιδικά αντισώματα θετικά μου είπε ότι είμαι στην γκρίζα ζώνη και καλό είναι να πάρω.

 

ρε γμτ ... λες να μην είναι γενικά καλός ο γιατρός μου??

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

τοτε μπορει και το ιπποκρατειο να εχει τετοιο τμημα!

καλο ειναι να μην αργησεις παντως να κανεις τηνεξεταση αυτη,για να εισαι σιγουρη.

τωρα για τον γιατρο....δεν ξερω να σου πω,παντως ετσι δειχνει....

τουλαχιστον για το θεμα θρομβοφιλιας....δεν μου ειπες σε εξετασε για αποκολληση?

Link to comment
Share on other sites

τοτε μπορει και το ιπποκρατειο να εχει τετοιο τμημα!

καλο ειναι να μην αργησεις παντως να κανεις τηνεξεταση αυτη,για να εισαι σιγουρη.

τωρα για τον γιατρο....δεν ξερω να σου πω,παντως ετσι δειχνει....

τουλαχιστον για το θεμα θρομβοφιλιας....δεν μου ειπες σε εξετασε για αποκολληση?

 

Σήμερα είδα το αίμα ... και ήταν ελάχιστο! Οπότε μου είπε να ξεκουραστώ 2-3μέρες και να δούμε πώς θα πάμε ... μήπως έχει πάθει κάτι (δεν κατάλαβα τι) κάποιο αγγειάκι και κάνω αποκόλληση. Σύμφωνα με αυτά δλδ δε θεώρησε ότι είχα αποκόλληση με ελάχιστο αίμα και χωρίς πόνο. Τι να πω ...

 

Πήρα πάντως τον αιματολόγο που με παρακολουθούσε στην πρώτη εγκυμοσύνη (που είχα άλλο γιατρό) και μου είπε να μη σταματήσω τις ενέσεις και έκλεισα ραντεβού την άλλη εβδομάδα να πάω να μου κάνουν κάποια εξέταση για να μου προσαρμόσουν τη δόση. Μου είπαν πάντως ότι δεν είναι απαραίτητο να έχω 4ώρες πριν κάνει την ένεση αρκεί να του πω πόσες ώρες πριν την έχω κάνει για να υπολογίσουν.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πάντως απ' ότι έχω καταλάβει οι γιατροί δεν είναι ενημερωμένη για το θέμα της θρομβοφιλίας. Και η αδερφή μου που είχε το Δασκαλάκη που είναι υποτίθεται κορυφαίος έτρεχε σε αιματολόγο για οδηγίες.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...