Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα σας, ηθελα να ρωτησω:

1) οι εξετασεις για θρομβοφιλια δικαιολογουνται απο τον ΟΠΑΔ;

2) μετα απο ποσο καιρο πηρατε αποτελεσματα απο το "ΕΛΕΝΑ"

3) επισκεφθηκατε αιματολογο και σας τις εγραψε ή σας τις εγραψε ο γυναικολογος;

4) εχετε εμπειρια απο το αιματολογικο του Αναγνωστου; ποσο κοστιζει το πακετο εκει και μεινατε ευχαριστημενες;

 

η γυναικολογος μου προτεινε να κανω εξετασεις για θρομβοφιλια (χωρις καποιο ιδιαιτερο και εμφανη λογο) και να παω στον Αναγνωστου. Μου ειπε μαλιστα οτι αυτος θα τις κανει και αυτος θα τις γραψει και οτι δεν δικαιολογουνται απο το δημοσιο.

εγω ομως ειδα το τοπικ και το διαβασα και πηρα στο ΕΛΕΝΑ και ειπαν οτι γραφονται. εσεις τι εμπειριες εχετε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας, ηθελα να ρωτησω:

1) οι εξετασεις για θρομβοφιλια δικαιολογουνται απο τον ΟΠΑΔ;

2) μετα απο ποσο καιρο πηρατε αποτελεσματα απο το "ΕΛΕΝΑ"

3) επισκεφθηκατε αιματολογο και σας τις εγραψε ή σας τις εγραψε ο γυναικολογος;

4) εχετε εμπειρια απο το αιματολογικο του Αναγνωστου; ποσο κοστιζει το πακετο εκει και μεινατε ευχαριστημενες;

 

η γυναικολογος μου προτεινε να κανω εξετασεις για θρομβοφιλια (χωρις καποιο ιδιαιτερο και εμφανη λογο) και να παω στον Αναγνωστου. Μου ειπε μαλιστα οτι αυτος θα τις κανει και αυτος θα τις γραψει και οτι δεν δικαιολογουνται απο το δημοσιο.

εγω ομως ειδα το τοπικ και το διαβασα και πηρα στο ΕΛΕΝΑ και ειπαν οτι γραφονται. εσεις τι εμπειριες εχετε;

 

Εμένα τις εξετάσεις για τα αυτοάνοσα της θρομβοφιλίας μου τις έγραψε αιματολόγος στο Ιπποκράτειο και τις έκανα εκεί. Δεν πλήρωσα μία εννοείται. Τα αποτελέσματα βγήκαν μετά από ένα μήνα περίπου. Για τις γονιδιακές, πληρώνεις περίπου 150-200 ευρώ γιατί κάποιες τις στέλνουν έξω. Αυτά που σου λέω μέσω ταμείου δημοσίου εννοείται. Οποιοσδήποτε συμβεβλημένος με τον ΟΠΑΔ μπορει να σου τις γράψει.

Link to comment
Share on other sites

σ' ευχαριστω πολυ. ειπα μηπως τις αφαιρεσαν γιατι ετσι ειπε και η γυναικολογος.

μιλαμε για ιπποκρατειο αθηνας ή θεσσαλονικης; η διαδικασια που ακολουθησες ποια ηταν; ραντεβου με τον αιματολογο στο νοσοκομειο-θεωρηση απο οπαδ και ραντεβου για μια αιμοληψια για ολα;

παιρνω στον οπαδ απο το πρωι αλλα δεν απαντανε, μαλλον εχουν πολυ κοσμο. και χθες που πηγα για τις εξετασεις του μωρου ξεχασα να ρωτησω. βλακεια μου.

Link to comment
Share on other sites

σ' ευχαριστω πολυ. ειπα μηπως τις αφαιρεσαν γιατι ετσι ειπε και η γυναικολογος.

μιλαμε για ιπποκρατειο αθηνας ή θεσσαλονικης; η διαδικασια που ακολουθησες ποια ηταν; ραντεβου με τον αιματολογο στο νοσοκομειο-θεωρηση απο οπαδ και ραντεβου για μια αιμοληψια για ολα;

παιρνω στον οπαδ απο το πρωι αλλα δεν απαντανε, μαλλον εχουν πολυ κοσμο. και χθες που πηγα για τις εξετασεις του μωρου ξεχασα να ρωτησω. βλακεια μου.

 

Για Θεσσαλονίκη μιλάμε. Έκλεισα απογευματινό ραντεβού με αιματολόγο (το πρωί δεν δέχεται η συγκεκριμένη), Μου εγραψε τις εξετάσεις και πήγα πρωί στο Ιπποκράτειο για θεώρηση, έδωσα αίμα αμέσως, αλλά τα αποτελέσματα έκαναν να βγουν ένα μήνα. Μπορείς να πας σε οποιοδήποτε συμβεβλημένο αιματολόγο και να πας στον ΟΠΑΔ για θεώρηση, το ίδιο είναι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραια, σ' ευχαριστω παρα πολυ. επειδη ο οπαδ δεν απαντουσε, εψαξα συμβεβλημενους αιματολογους σε αθηνα και θεσσαλονικη. την τριτη θα παω σε μια αιματολογο εδω στην αθηνα στο ιατρειο της να μου τα γραψει και να παω στο ΕΛΕΝΑ να τα κανω που δεν θελει και ραντεβου. αμα δεν βγαλω ακρη εδω, θα ξαναπροσπαθησω στη θεσσαλονικη στο ιπποκρατειο που ειναι και κοντα στο σπιτι μου. Θα σας ενημερωσω και εγω για την πορεια μου. ευχαριστω πολυ για την ενημερωση. εχω εκνευριστει λιγο με τη γυναικολογο μου στην αθηνα. Τωρα ετσι κι αλλιως μετακομιζουμε πανω οποτε θα παω στη γυναικολογο μου πανω.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια τις εξετάσεις όλες σε δημόσια νοσοκομεία τις κάνατε? Εμπειρία απο διαγνωστικό κέντρο δεν έχει καμία?/ μήπως δεν είναι αξιοπιστα τα αποτελέσματα??

Λοιπόν εγώ μένω Ρέθυμνο όπου επικρατεί ο κακός χαμός γενικότερα και δε βγάζεις ποτέ άκρη. Ωστόσο ο γιατρός μου επειδή είναι στα Χανιά αλλά ξέρει τι γίνεται στο Ρέθυμνο προνόησε να μου πει να μην πάω ούτε στο Νοσοκ. του ρεθύμνου, ούτε σε ΙΚΑ ΟΠΑΔ κλπ (γιατί δε θα έβγαζα άκρη κι θα ήθελα ψυχολόγο μετά, έτσι ακριβώς μου είπε!!) ...ούτε σε δαγνωστικό έξω να δώσω ένα σκασμό λεφτά για τις εξετάσεις θρομβοφιλίας...και έτσι μου έγραψε αυτός τις εξετάσεις για τον πλήρη έλεγχο της θρομβοφιλίας, πήγα στο ΙΚΑ στα Χανιά και τις θεωρησαν χωρις να με καθυστερήσουν και χωρίς να με ρωτήσουν τπτ απολύτως, μετά πήρα τηλ. στο Νοσοκομείο Χανίων που έχουν πολύ καλο αιματολογικό εργαστήριο, και μου έκλεισαν ραντεβού. Πήγα τις έκανα μέσα σε μισή ωρίτσα είχα ξεμπερδέψει και μετά από ενάμιση μήνα πήρα τα αποτελέσματα. Δεν πλήρωσα μία!

353a4d5f55.png

eNortjKzUjIyNDG2sFCyBlwwFYkC1w,,49.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κορίτσια όταν με το καλό ξαναμείνω έγκυος, θα γίνω και εγώ κορίτσι ηπαρίνης:wink::wink::wink:

δεν έκανα όλες τις εξειδικευμένες εξετάσεις, μετά από συζήτηση με τον γιατρό μου, ο οποίος επιμένει πως δεν θεωρεί πως υπάρχει λόγος να υποβληθώ σε ένα σωρό εξετάσεις αφού στο τέλος η λύση σχεδόν πάντα είναι οι ηπαρίνες και μετά πάμε σε άλλες διαδικασίες (σπερματεγχυση η εξωσωματική) θέλει στην επόμενη εγκυμοσύνη μου να αρχίσουμε αμέσως clexane.

εμένα να σας πω την αλήθεια με βολεύει αυτό γιατί μένω μακριά από την αθήνα και δεν μπορώ να τρέχω καλοκαιριάτικα για εξετάσεις, είναι και κάτι που μου προκαλεί πολύ στρες οπότε από Σεπτέμβριο ξεκινάμε πάλι προσπάθειες με αισιοδοξία και βλέπουμε:-D

μέχρι τότε καλό μας καλοκαίρι!!!8-):cool:

19-02-2011 my first baby is gone...

25-06-2011 my second baby is gone...

12-05-2012 το θαύμα έγινε..καλωςήρθες μωρό μου!

 

tXbzp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω πηγα στο ελενα και εκανα την αιμοληψια και δεν πληρωσα και τιποτα. να ειναι καλα η αιματολογος που μου τα εγραψε. πριμενω αποτελεσματα σε 20 μερες ειπαν αλλα να παρω τηλ απο αυτην την εβδομαδα μηπως βγουν καποια. μακαρι να ειμαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κορίτσια όταν με το καλό ξαναμείνω έγκυος, θα γίνω και εγώ κορίτσι ηπαρίνης:wink::wink::wink:

δεν έκανα όλες τις εξειδικευμένες εξετάσεις, μετά από συζήτηση με τον γιατρό μου, ο οποίος επιμένει πως δεν θεωρεί πως υπάρχει λόγος να υποβληθώ σε ένα σωρό εξετάσεις αφού στο τέλος η λύση σχεδόν πάντα είναι οι ηπαρίνες και μετά πάμε σε άλλες διαδικασίες (σπερματεγχυση η εξωσωματική) θέλει στην επόμενη εγκυμοσύνη μου να αρχίσουμε αμέσως clexane.

 

Ναι κι ο δικός μου ο εξωσωματικός τα ίδια έλεγε και μάλιστα επέμενε ότι δεν έχω τίποτα απολύτως, αλλά ο γονιδιακός έλεγχος έδειξε ότι έχω μετάλλαξη στο γονιδιο της ομοκυστεΐνης. Αν βρεθεί ότι κάτι έχεις, η δόση της ηπαρίνης δεν θα είναι ιδια με αυτή που θα έπαιρνες προληπτικά. Στην αρχή σκεφτόμουν κι εγώ ακριβώς σαν εσένα, αλλά τόσα λεφτά που δίνουμε για μια εξωσωματική, δεν τα σκέφτεσαι; Κάνε καλύτερα τον έλεγχο να ξέρεις πού βρίσκεσαι.

 

Κι εμένα μου τα λέγανε τα κορίτσια εδώ μέσα και δεν άκουγα. Και δεν ξέρω ποιος άγιος με φώτισε και ξύπνησα ένα πρωί και είπα θα τον κάνω τον έλεγχο της θρομβοφιλίας και τελικά κάτι βρέθηκε. Τουλάχιστον τώρα που ξέρω, είμαι πιο ήσυχη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι κι ο δικός μου ο εξωσωματικός τα ίδια έλεγε και μάλιστα επέμενε ότι δεν έχω τίποτα απολύτως, αλλά ο γονιδιακός έλεγχος έδειξε ότι έχω μετάλλαξη στο γονιδιο της ομοκυστεΐνης. Αν βρεθεί ότι κάτι έχεις, η δόση της ηπαρίνης δεν θα είναι ιδια με αυτή που θα έπαιρνες προληπτικά. Στην αρχή σκεφτόμουν κι εγώ ακριβώς σαν εσένα, αλλά τόσα λεφτά που δίνουμε για μια εξωσωματική, δεν τα σκέφτεσαι; Κάνε καλύτερα τον έλεγχο να ξέρεις πού βρίσκεσαι.

 

Κι εμένα μου τα λέγανε τα κορίτσια εδώ μέσα και δεν άκουγα. Και δεν ξέρω ποιος άγιος με φώτισε και ξύπνησα ένα πρωί και είπα θα τον κάνω τον έλεγχο της θρομβοφιλίας και τελικά κάτι βρέθηκε. Τουλάχιστον τώρα που ξέρω, είμαι πιο ήσυχη.

 

Δεν μου είπε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική,δεν ασχολειται ο ίδιος με εξωσωματικές, αν το πάθω και τρίτη φορά (παλινδρόμηση) τότε θα κάνω τις εξετάσεις του καρυότυπου και τις πιο εξειδικευμένες,

μέχρι τώρα έχω κάνει έλεγχο πηκτικότητας και ζαχάρου-ινσουλίνης και έχουν βγει καλοί, στην εγκυμοσύνη όμως ίσως κάτι να αλλάζει, γιαυτό στην επόμενη θα ξεκινήσουμε με ηπαρίνες...

τι έλεγχο εννοείς όταν λες γονιδιακό?είναι σαν τον έλεγχο πηκτικότητας?

δεν ξέρω ίσως να έχετε δίκιο, αλλά προς το παρόν και για 2 μήνες που δεν μπορώ να φύγω από το νησι μου λόγω δουλειάς, θα το αφήσω έτσι κ αλλιώς, ίσως το ξανασκεφτώ από οκτώβριο πάλι...

πάντως ο γιατρός μου δεν επέμενε, μάλιστα μου σύστησε και έναν άλλο ειδικευμένο στις αποβολές σε περίπτωση που θέλω να κάνω το πακέτο των καθ εξιν...

19-02-2011 my first baby is gone...

25-06-2011 my second baby is gone...

12-05-2012 το θαύμα έγινε..καλωςήρθες μωρό μου!

 

tXbzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου είπε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική,δεν ασχολειται ο ίδιος με εξωσωματικές, αν το πάθω και τρίτη φορά (παλινδρόμηση) τότε θα κάνω τις εξετάσεις του καρυότυπου και τις πιο εξειδικευμένες,

μέχρι τώρα έχω κάνει έλεγχο πηκτικότητας και ζαχάρου-ινσουλίνης και έχουν βγει καλοί, στην εγκυμοσύνη όμως ίσως κάτι να αλλάζει, γιαυτό στην επόμενη θα ξεκινήσουμε με ηπαρίνες...

τι έλεγχο εννοείς όταν λες γονιδιακό?είναι σαν τον έλεγχο πηκτικότητας?

δεν ξέρω ίσως να έχετε δίκιο, αλλά προς το παρόν και για 2 μήνες που δεν μπορώ να φύγω από το νησι μου λόγω δουλειάς, θα το αφήσω έτσι κ αλλιώς, ίσως το ξανασκεφτώ από οκτώβριο πάλι...

πάντως ο γιατρός μου δεν επέμενε, μάλιστα μου σύστησε και έναν άλλο ειδικευμένο στις αποβολές σε περίπτωση που θέλω να κάνω το πακέτο των καθ εξιν...

 

 

Συγνώμη, αλλά το ρισκάρεις να τριτώσει πριν το ψάξεις; :shock:

 

Ο γονιδιακός/μοριακός έλεγχος θρομβοφιλίας είναι στο πακέτο των καθ' έξιν αποβολών, μαζί με τον ανοσολογικο έλεγχο και τον καρυότυπο ζεύγους. Στις παλίνδρομες που είχες, κάνατε καρυότυπο εμβρύου ή έτσι απλά είπατε ότι ήταν τυχαίο;

Link to comment
Share on other sites

newbie G εμενα η αιματολογος λογω ιστορικου (καμια αποβολη και οικογενειακου ιστορικου) δεν μου εγραψε τα μοριακα. μου εγραψε 2 σελιδες ηλεκτρονικα και 2 στο βιβλιαριο. μου ειπε αυτα που εγραψε να τα κανω ολα οπωσδηποτε και ειναι μεσα και για ενα συνδρομο καρδιολιπινης η κατι τετοιο. μισες δουλειες εκανα;

Link to comment
Share on other sites

γκρικλια θα συμφωνησω με τη newbie G. μην περιμενεις να τριτωσει το κακο.

εφοσον ειναι σεζον και δεν μπορεις να φυγεις (το καταλαβαινω γιατι εζησα σε τουριστικοτατο νησι λογω τοποθετησης και ειδα ντοπιους και εργαζομενους στη σεζον πώς ειναι) ξεκινα κανονικα τη διαδικασια το σεπτεμβρη που θα γυρισεις με το καλο και θα χαλαρωσει και η κινηση. να κανεις ολες τις εξετασεις και να μεινεις εγκυος με το καλο και να πανε ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

newbie G εμενα η αιματολογος λογω ιστορικου (καμια αποβολη και οικογενειακου ιστορικου) δεν μου εγραψε τα μοριακα. μου εγραψε 2 σελιδες ηλεκτρονικα και 2 στο βιβλιαριο. μου ειπε αυτα που εγραψε να τα κανω ολα οπωσδηποτε και ειναι μεσα και για ενα συνδρομο καρδιολιπινης η κατι τετοιο. μισες δουλειες εκανα;

 

 

Ούτε κι εμένα μου τα έγραψε αρχικά. Μόνη μου πήρα την πρωτοβουλία να τα κάνω και τελικά αποδείχθηκε σωστή κίνηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έτσι κ αλλιώς είναι ρίσκο και όλο τον έλεγχο να κάνω...

στις περισσότερες περιπτώσεις καταλήγουν στις ηπαρίνες γιατί δεν μπορούν να βρουν κάτι συγκεκριμένο..

καρυότυπο δεν κάναμε σε καμία,

δεν ξέρω newbie, ίσως σου φαίνεται περίεργο που το αφήνω έτσι αλλά μέχρι προχθές που σκεφτόμουν ότι θα κάνω όλες τις εξετάσεις ένιωθα κουρέλι, σχεδόν άρρωστη..τώρα που δεν το σκέφτομαι είναι η πρώτη φορά που νιώθω πραγματικά καλύτερα...τι να πω, αν είναι να το ξαναπάθω...φαντάζομαι, θα το ξαναπάθω,

αποφάσισα να μην το κάνω αυτοσκοπό..

πως να το εξηγήσω...την είδα χαλαράαα...:wink::wink:

19-02-2011 my first baby is gone...

25-06-2011 my second baby is gone...

12-05-2012 το θαύμα έγινε..καλωςήρθες μωρό μου!

 

tXbzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κ αλλιώς είναι ρίσκο και όλο τον έλεγχο να κάνω...

στις περισσότερες περιπτώσεις καταλήγουν στις ηπαρίνες γιατί δεν μπορούν να βρουν κάτι συγκεκριμένο..

καρυότυπο δεν κάναμε σε καμία,

δεν ξέρω newbie, ίσως σου φαίνεται περίεργο που το αφήνω έτσι αλλά μέχρι προχθές που σκεφτόμουν ότι θα κάνω όλες τις εξετάσεις ένιωθα κουρέλι, σχεδόν άρρωστη..τώρα που δεν το σκέφτομαι είναι η πρώτη φορά που νιώθω πραγματικά καλύτερα...τι να πω, αν είναι να το ξαναπάθω...φαντάζομαι, θα το ξαναπάθω,

αποφάσισα να μην το κάνω αυτοσκοπό..

πως να το εξηγήσω...την είδα χαλαράαα...:wink::wink:

 

Σε καταλαβαίνω, γιατί έτσι ακριβώς ένιωθα κι εγώ μετά την παλίνδρομη. Το έχεις πολύ φρέσκο ακόμη. Μόλις ανασυνταχθείς, θα το ξανασκεφτείς και θ' αποφασίσεις.

 

 

Ούτε για μένα είναι αυτοσκοπός το να κάνω παιδί, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα μια δεύτερη παλίνδρομη, μόνο και μονο επειδή την είδα χαλλλαρά. Με την ίδια λογική, ας τρώμε και ό,τι να'ναι, αν είναι να πάθουμε έμφραγμα, θα το πάθουμε. :P

Link to comment
Share on other sites

Και προς θεού δεν το λέω με σκοπό να αποτρέψω άλλες κοπέλες να κάνουν τον έλεγχο, απλά επείδη εγώ είχα τοοοοσο άγχος που νόμιζα ότι θα πάθω κακό, προτίμησα προς το παρόν να το αφήσω...και δεν είναι ότι δεν έχω κάνει κανέναν έλεγχο, έχω κάνει εξετάσεις πηκτικότητας και ζαχάρου που τις θεωρώ βασικές, και τον αύγουστο θα κάνω μια γενική αίματος και καλλιέργεια κολπικού υγρού για να δω που βρίσκομαι...μέχρι εκεί όμως...

άσε που μετά από 2 αποξέσεις δεν ξέρω αν θα μείνω και τόσο εύκολα έγκυος..

βλέπουμε κορίτσια, ότι φέρνει η ώρα δεν τα φέρνει ο χρόνος...

19-02-2011 my first baby is gone...

25-06-2011 my second baby is gone...

12-05-2012 το θαύμα έγινε..καλωςήρθες μωρό μου!

 

tXbzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω, γιατί έτσι ακριβώς ένιωθα κι εγώ μετά την παλίνδρομη. Το έχεις πολύ φρέσκο ακόμη. Μόλις ανασυνταχθείς, θα το ξανασκεφτείς και θ' αποφασίσεις.

 

 

Ούτε για μένα είναι αυτοσκοπός το να κάνω παιδί, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα μια δεύτερη παλίνδρομη, μόνο και μονο επειδή την είδα χαλλλαρά. Με την ίδια λογική, ας τρώμε και ό,τι να'ναι, αν είναι να πάθουμε έμφραγμα, θα το πάθουμε. :P

 

Καταρχήν ΔΕΝ ΘΕΛΩ τρίτη παλίνδρομη, και δεν μου αρέσει που μιλάς έτσι χωρίς να σκεφτείς...

έχω δύο εγκυμοσύνες και δυο αποξέσεις σε διάστημα 6 μηνών, το μισό 2011 ήμουν έγκυος και παιδί δεν έχω, οπότε μη τα λες αυτά που λες έτσι αβίαστα...το ότι αποφάσισα να χαλαρώσω έχει να κάνει πλέον με την ψυχική μου υγεία, και δεν νομίζω πως μπορεί ΚΑΝΕΝΑΣ που δεν έχει περάσει αυτά που πέρασα να με θεωρήσει ανευθυνη, ή ότι πάω γυρεύοντας για τρίτη παλίνδρομη...για όνομα του θεού, ξέρεις τι πόνο έχω τραβήξει????

19-02-2011 my first baby is gone...

25-06-2011 my second baby is gone...

12-05-2012 το θαύμα έγινε..καλωςήρθες μωρό μου!

 

tXbzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ΔΕΝ ΘΕΛΩ τρίτη παλίνδρομη, και δεν μου αρέσει που μιλάς έτσι χωρίς να σκεφτείς...

έχω δύο εγκυμοσύνες και δυο αποξέσεις σε διάστημα 6 μηνών, το μισό 2011 ήμουν έγκυος και παιδί δεν έχω, οπότε μη τα λες αυτά που λες έτσι αβίαστα...το ότι αποφάσισα να χαλαρώσω έχει να κάνει πλέον με την ψυχική μου υγεία, και δεν νομίζω πως μπορεί ΚΑΝΕΝΑΣ που δεν έχει περάσει αυτά που πέρασα να με θεωρήσει ανευθυνη, ή ότι πάω γυρεύοντας για τρίτη παλίνδρομη...για όνομα του θεού, ξέρεις τι πόνο έχω τραβήξει????

 

Δεν σε αποκάλεσα πουθενά ανεύθυνη, ούτε έγραψα ότι πας γυρεύοντας, ούτε χρησιμοποίησα κανέναν χαρακτηρισμό. Κι επειδή ακριβώς ξέρω πώς είναι να περνάς παλίνδρομη και απόξεση, θεώρησα χρέος μου να σε προειδοποιήσω ότι πρέπει να το ψάξεις. ΕΣΥ γιατί θεωρείς ότι εγώ δεν έχω γνωρίσει πόνο;

 

Συγνώμη που ασχολήθηκα κιόλας. Με το καλό να έρθει το πολυπόθητο.

Link to comment
Share on other sites

Και προς θεού δεν το λέω με σκοπό να αποτρέψω άλλες κοπέλες να κάνουν τον έλεγχο, απλά επείδη εγώ είχα τοοοοσο άγχος που νόμιζα ότι θα πάθω κακό, προτίμησα προς το παρόν να το αφήσω...και δεν είναι ότι δεν έχω κάνει κανέναν έλεγχο, έχω κάνει εξετάσεις πηκτικότητας και ζαχάρου που τις θεωρώ βασικές, και τον αύγουστο θα κάνω μια γενική αίματος και καλλιέργεια κολπικού υγρού για να δω που βρίσκομαι...μέχρι εκεί όμως...

άσε που μετά από 2 αποξέσεις δεν ξέρω αν θα μείνω και τόσο εύκολα έγκυος..

βλέπουμε κορίτσια, ότι φέρνει η ώρα δεν τα φέρνει ο χρόνος...

 

Μια χαρα θα μεινεις εγκυος και μια χαρα θα κρατησεις το μωρο σου αγκαλια και θα δεις οτι τοτε θα τα θυμασαι αυτο σαν κακο ονειρο.

ειπαμε ας τελειωσει με το καλο η σεζον τελος σεπτεμβρη, να ξεκουραστεις και λιγο και ερχεσαι μια εβδομαδα αθηνα η θεσσαλονικη οπου εισαι πιο κοντα (λογικα αθηνα) και κανεις ολο τον ελεγχο ηρεμα.

 

γενικα εγω με τις εξετασεις τα παω καλα, δεν τις φοβαμαι. λεω παντα μακαρι να εινια καλα αλλα μεχρι εκει. και δεν φοβαμαι να κανω και στο μωρο εξετασεις. αντθετα με το συζυγο που δεν θελει να ακουσει για εξετασεις.

οποτε, επειδη και εγω θελω να κανω στο ιπποκρατειο θεσσαλονικης τον ελεγχο αλλεργιων στο μωρο θα κανω και μια αιμοληψια για τα μοριακα. ενα τσιμπημα ειναι.

 

και εσυ αυτο να σκεφτεσαι. ενα τσιμπημα ειναι, σιγα τα αυγα. εμενα οι αποξεσεις με τρομαζουν και μονο σαν ιδεα, οχι ενα τσιμπημα

Link to comment
Share on other sites

Και προς θεού δεν το λέω με σκοπό να αποτρέψω άλλες κοπέλες να κάνουν τον έλεγχο, απλά επείδη εγώ είχα τοοοοσο άγχος που νόμιζα ότι θα πάθω κακό, προτίμησα προς το παρόν να το αφήσω...και δεν είναι ότι δεν έχω κάνει κανέναν έλεγχο, έχω κάνει εξετάσεις πηκτικότητας και ζαχάρου που τις θεωρώ βασικές, και τον αύγουστο θα κάνω μια γενική αίματος και καλλιέργεια κολπικού υγρού για να δω που βρίσκομαι...μέχρι εκεί όμως...

άσε που μετά από 2 αποξέσεις δεν ξέρω αν θα μείνω και τόσο εύκολα έγκυος..

βλέπουμε κορίτσια, ότι φέρνει η ώρα δεν τα φέρνει ο χρόνος...

οταν λες εξετασεις ζαχαρου εχες κανει και καμπύλη ή μονο γλυκοζυλιωμένη?

οι πιο πολλες που σου μιλαμε εδω μεσα καμενες είμαστε και νιωθουμε τον πονο σου. αλήθεια ειναι πως καθε μια αντλαμβανεται και διαχειριζεται διαφορετικά τον πονο... μην κοιτάς μονο τα τικερ...

αν ο γιατρός σου δεν ειναι σφαχτης (με αποτελεσμα να σου ξυσει βαθια το ενδομητριο), μια χαρά θα ξαναμεινεις εγκυος. και όλα να πανε καλά την επομενη φορά!!!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

ειμαι εγκυος στη 22 εβδομαδα.η μικρη καμπυλη με οριο το 190 βγηκε 204.εκανα γλυκωζυλιωμενη ηταν 4,7.ειναι αξιοπιστη η γλυκοζυλιωμενη?δεν πηγα ακομα στο γιατρο

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...