Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια, για θρομβοφιλία τις εξετάσεις τις κάνατε αμέσως μετά την αποβολή ή αφήσατε κάποιο διάστημα να περάσει? Τι σας είπε ο γιατρός σας?

 

εμένα ήταν παλίνδρομη και είχα κάνει απόξεση και στάλθηκε για βιοψία το έμβρυο.τις εξετάσεις είχα κάνει αμέσως μετά την βιοψία που έδειξε θρόμβους.και ήταν βασικά σχεδόν αμέσως μετά την απόξεση οι εξετάσεις.δεν περιμέναμε καθόλου.

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πρόσφατα μου είπε ο αιματολόγος οτι επρεπε να περάσουν τουλάχιστον 2 βδομαδες από την αποβολή για να κάνω εξετάσεις θρομβοφιλίας!!Αυτό συμβαίνει γιατί φυσιολογικά κάποιοι δεικτες ανεβαινουν με την αποβολή γιατί μερικές φορές το σώμα μας για να διώξει ενα έμβρυο μη φυσιολογικο δημιουργεί θρόμβους για να μη αιματωνεται και να αποβληθει.Αρα για σιγουριά κανεις εξετάσεις μετά από λιγο καιρο που αν δειξουν κατι θα ειναι παθολογικο και οχι θρόμβοι αποβολής.Βέβαια καλύτερα καθε κοπέλα να ρωτάει τον αιματολόγο της πάντως εμενα μου ειπε τουλάχιστον 2-3 βδομάδες μετά και μου τον σύστησε ο Χα.....ος!!!Εγγύηση!!!!!Οσον αφορά την ερώτηση σου Robenula για την ηπαρίνη και τα salospir διάβασε http://panacea.med.uoa.gr/topic.aspx?id=462 που επιδρά η καθε μια και τις χρησιμοποιούν συνήθως μαζί.Ελπίζω να βοήθησα!!Φιλάκια

3va2l7h3rc6e4gdx.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα.

 

Χθες βραδυ με πηρε τηλ ο γυναικολόγος μου και είπε οτι στις αναλύσεις που εκανα φάνηκε ότι εχω θρομβοφιλία. Ευτυχως το μαθαίνω στα πλαίσια προελέγχου και οχι κατόπιν αποβολής, αφου σε 1-2 μήνες θα ξεκινήσω εξωσωματική.

Φοβήθηκα πολύ όμως διοτι δεν μου εξήγησε πολλά για αυτό το θέμα παρα μόνο μου είπε να πάρω μεγάλη δόση φολικού οξέος. Στεναχωρέθηκα πολύ και έκλαψα και νιωθω ένοχη που αντεδρασα έτσι γιατί υπάρχουν ανθρώποι και παιδάκια με πολυ πιο σοβαρα προβληματα υγείας.

Η ολη φάση ομως με τα προβλήματα που έχουμε και αναγκαζόμαστε να καταφύγουμε σε εξωσωματική, με το που άκουσα θρομβοφιλία ένιωσα οτι δεν μπορώ άλλο πια.

Όταν διάβασα τις εμπειρίες σας όμως πήρα δύναμη και κατάλαβα ότι τελικά δέν είναι κάτι που πρέπει να με ανησυχεί πολύ, φτάνει που το ανακαλύψαμε πριν γίνει κάτι κακό έτσι; Όταν τ'ακουσα νόμιζα οτι είναι πολύ σπάνιο να το χεις αλλά φαίνεται λάθος εντύπωση είχα;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα.

 

Χθες βραδυ με πηρε τηλ ο γυναικολόγος μου και είπε οτι στις αναλύσεις που εκανα φάνηκε ότι εχω θρομβοφιλία. Ευτυχως το μαθαίνω στα πλαίσια προελέγχου και οχι κατόπιν αποβολής, αφου σε 1-2 μήνες θα ξεκινήσω εξωσωματική.

Φοβήθηκα πολύ όμως διοτι δεν μου εξήγησε πολλά για αυτό το θέμα παρα μόνο μου είπε να πάρω μεγάλη δόση φολικού οξέος. Στεναχωρέθηκα πολύ και έκλαψα και νιωθω ένοχη που αντεδρασα έτσι γιατί υπάρχουν ανθρώποι και παιδάκια με πολυ πιο σοβαρα προβληματα υγείας.

Η ολη φάση ομως με τα προβλήματα που έχουμε και αναγκαζόμαστε να καταφύγουμε σε εξωσωματική, με το που άκουσα θρομβοφιλία ένιωσα οτι δεν μπορώ άλλο πια.

Όταν διάβασα τις εμπειρίες σας όμως πήρα δύναμη και κατάλαβα ότι τελικά δέν είναι κάτι που πρέπει να με ανησυχεί πολύ, φτάνει που το ανακαλύψαμε πριν γίνει κάτι κακό έτσι; Όταν τ'ακουσα νόμιζα οτι είναι πολύ σπάνιο να το χεις αλλά φαίνεται λάθος εντύπωση είχα;

 

δεν ειναι καθόλου σπάνιο.και καλύτερα που το έμαθες τώρα παρά να έχανες μωράκια.καλά σου είπε για το φολικό.για ασπιρίνη δεν σου είπε;ρώτησε τον αν δεν σου είπε.

πραγματικά από όλα που μας έχουν συμβεί, και ακόμη συνεχίζουν, η θρομβοφιλία είναι το λιγότερο.και αντιμετωπίζεται με απλό τρόπο.θα αρχίσεις και αντιπηκτικές όταν γίνει η εξωσωματική σου και όλα θα πάνε καλά.από ότι διάβασα κάνουν αντιπηκτικές προληπτικά στις εξωσωματικές.πόσο μάλλον όταν έχεις και θρομβοφιλία.

μην σε καταβάλει αυτό.να είσαι καλά και ήρεμη για να πετύχει και η εξωσωματική σου.ότι απορίες έχεις θα τις βλέπουμε και θα σου λέμε.

είμαι θρομβοφιλική και είμαι καλά.:)

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δώστε μου τα φώτα σας γιατί έχω αγχωθεί! Εγώ είμαι ετεροζυγώτης leiden και ετεροζυγώτης της μετάλλαξης C677T του MTHFR. Ξέρει κάποια αν αυτό είναι σοβαρής μορφής θρομβοφιλία? Υπάρχει περίπτωση να δυσκολευτώ να μείνω έγκυος ή διατρέχω κάποιο κίνδυνο?

Link to comment
Share on other sites

marilena 13 σε ευχαριστώ πολύ καλή μου για την απάντηση σου! Με καθησύχασε αφάνταστα αφού η εγνοια μου απο την ωρα που το εμαθα ήταν απίστευτη. Τελικά έχεις δίκιο, δεν είναι κάτι για να με αγχώνει τόσο πολύ. Μου είπε και για ασπιρίνη ναι τελικα! Απλά επειδή με ενοχλεί στο στομάχι η ασπιρίνη, θα πέρνω και ενα άλλο χαπάκι μαζί... γενικά πολλά χαπάκια!! να σαι καλά γλυκιά μου!! είσαι εγκυούλα; συγχαρητήρια!! σου εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη!

 

daskala εγω μόλις προχθες το μαθα για θρομβοφιλία και έκτοτε έκανα μόνη μου χίλιες υποθέσεις!! άσκοπα απ'οτι φαίνεται καθοτι αλλα νόμζα και αλλο είναι τελικά το πρόβλημα. Ο καλύτερος για να σου απαντήσει την ερώτηση σου καλή μου είναι ενας αιματολόγος. Δεν νομίζω να ναι κάτι που πρέπει να ανησυχείς!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια θελω και γω τη βοηθεια σας.Ειμαι 5,5 εβδομαδων και χθες εκανα εξετασες που ειδαμε πως τα d dimers ειναι αυξημενα πολυ 1040 με φ.τ.250 μου ειπαν πως στην εγκυμοσυνη ανεβαινει αλλα η τιμη που εχω ειναι για 3-4 μηνων εγκυο και οχι για την αρχη που ειμαι εγω.Αμεσως ξεκινησα clexane αλλα φοβαμαι πως ειναι αργα Εχω στο ιστορικο μου 2 εγκυμοσυνες με κενο σακο που τα εχασα, τρεμω μην ξαναπαθω τα ιδια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι εξετάσεις θρομβοφιλίας καλύπτονται από ΌΛΑ τα ταμεία;αν δεν καλύπτονται απο κάπου, που μπορούν να γίνουν με το λιγότερο δυνατό κόστος;Είναι γύρω στις 17 εξετάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια θελω και γω τη βοηθεια σας.Ειμαι 5,5 εβδομαδων και χθες εκανα εξετασες που ειδαμε πως τα d dimers ειναι αυξημενα πολυ 1040 με φ.τ.250 μου ειπαν πως στην εγκυμοσυνη ανεβαινει αλλα η τιμη που εχω ειναι για 3-4 μηνων εγκυο και οχι για την αρχη που ειμαι εγω.Αμεσως ξεκινησα clexane αλλα φοβαμαι πως ειναι αργα Εχω στο ιστορικο μου 2 εγκυμοσυνες με κενο σακο που τα εχασα, τρεμω μην ξαναπαθω τα ιδια

 

δεν νομίζω να είναι αργά.και εγώ που ήξερα ότι έχω θρομβοφιλία από πρίν άρχισα την clexane στην 4,5 εβδ.μόλις το είχα μάθει δηλ.όλα θα πάνε καλά.ηρεμία χρειάζεσαι τώρα.

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να είναι αργά.και εγώ που ήξερα ότι έχω θρομβοφιλία από πρίν άρχισα την clexane στην 4,5 εβδ.μόλις το είχα μάθει δηλ.όλα θα πάνε καλά.ηρεμία χρειάζεσαι τώρα.

 

Σ ευχαριστω Μαριλενα μου που μου δινεις ελπιδα αλλα δεν ξερω μπορει να ειναι και ιδεα μου αλλα το στηθος μου σε σχεσει με πριν απο 3 μερες δεν ειναι τοσο πρισμενω φοβαμαι πως παω για 3 η αποβολη και η τρεις πριν προλαβουμε καν να δουμε το εμβρυο με κενο σακο δηλ.:(

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω Μαριλενα μου που μου δινεις ελπιδα αλλα δεν ξερω μπορει να ειναι και ιδεα μου αλλα το στηθος μου σε σχεσει με πριν απο 3 μερες δεν ειναι τοσο πρισμενω φοβαμαι πως παω για 3 η αποβολη και η τρεις πριν προλαβουμε καν να δουμε το εμβρυο με κενο σακο δηλ.:(

 

Μην σκέφτεσαι αρνητικά.το στήθος δεν είναι σημάδι.εμένα ενω πριν αδιαθετήσω και κατα την διάρκεια της περιόδου φούσκωνε αρκετά και πονούσε το στήθος μου στην εγκυμοσύνη και μέχρι τώρα δηλ δεν μπορώ να πώ ότι με πόνεσε η φούσκωσε υπερβολικά.ούτε μέγεθος σουτιέν δεν έχω αλλάξει.την 1η φορά που είχα μείνει έγκυος και παλινδρόμησε είχε φουσκώσει και πονούσε.αλλά το μωράκι δεν έμεινε.:(

οπότε μην το έχεις αυτό σαν κριτήριο.πότε θα πάτε με το καλό στον γιατρό;

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δώστε μου τα φώτα σας γιατί έχω αγχωθεί! Εγώ είμαι ετεροζυγώτης leiden και ετεροζυγώτης της μετάλλαξης C677T του MTHFR. Ξέρει κάποια αν αυτό είναι σοβαρής μορφής θρομβοφιλία? Υπάρχει περίπτωση να δυσκολευτώ να μείνω έγκυος ή διατρέχω κάποιο κίνδυνο?

 

από όσο ξέρω ο παράγοντας Leiden είναι σοβαρός και θα ήταν καλό πριν προσπαθήσεις να μέινεις έγκυος να μιλήσεις με τον γιατρό σου ή κάποιο αιματολόγο για να είσαι έτοιμη στο τί πρέπει να κάνεις όταν μείνεις έγκυος ή ακόμη και από πρίν.εγώ π.χ έπαιρνα φολικό (λόγω της μετάλλαξης του ΜTHFR) και ασπιρίνη τουλάχσιτον 2-3 μήνες πρίν προσπαθήσω.

αν κάνεις ότι σου λένε θα πάνε όλα καλά.τόσες κοπέλες με ακόμα πιο σοβαρής μορφής θρομβοφιλία και έχουν τα μωράκια τους.και εσύ μια χαρά θα είσαι.θα σου στείλω ένα link για να διαβάσεις σχετικά με τους παράγοντες που αναφέρεις γιατί δεν το βρίσκω τώρα.

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στείλε μου σε παρακαλώ για να ενημερωθώ! Η κουμπάρα μου που είναι έγκυος παίρνει καθημερινά φολικό οξύ και θα πάιρνει μέχρι να γεννήσει. Αυτό έχει σχέση με τη μετάλλαξη MTHFR που είπες? Ενέσεις ηπαρίνης δεν έκανες στην εγκυμοσύνη σου?

Link to comment
Share on other sites

Μην σκέφτεσαι αρνητικά.το στήθος δεν είναι σημάδι.εμένα ενω πριν αδιαθετήσω και κατα την διάρκεια της περιόδου φούσκωνε αρκετά και πονούσε το στήθος μου στην εγκυμοσύνη και μέχρι τώρα δηλ δεν μπορώ να πώ ότι με πόνεσε η φούσκωσε υπερβολικά.ούτε μέγεθος σουτιέν δεν έχω αλλάξει.την 1η φορά που είχα μείνει έγκυος και παλινδρόμησε είχε φουσκώσει και πονούσε.αλλά το μωράκι δεν έμεινε.:(

οπότε μην το έχεις αυτό σαν κριτήριο.πότε θα πάτε με το καλό στον γιατρό;

Μαριλενα μου δινεις πολυ κουραγιο τις 2 προηγουμενες μερες εκλαιγα τωρα ελπιζω πως κατι θα γινει.Στον ιατρο θα παμε 2/5 θα σκασω μεχρι τοτε 10 μερες ειναι

Δεν μου ειπες εσυ ποσο μηνων εισαι? κανεις και συ τις ενεσουλες ηπαρινης?

Link to comment
Share on other sites

Μαριλενα μου δινεις πολυ κουραγιο τις 2 προηγουμενες μερες εκλαιγα τωρα ελπιζω πως κατι θα γινει.Στον ιατρο θα παμε 2/5 θα σκασω μεχρι τοτε 10 μερες ειναι

Δεν μου ειπες εσυ ποσο μηνων εισαι? κανεις και συ τις ενεσουλες ηπαρινης?

 

είμαι 29 εβδ. βάζω 2 clexane καθημερινά και πίνω την παιδική ασπιρίνη και φολικό.

αξίζει την αναμονή.θα είσαι και σε καλη εβδ. να ακούσεις και καρδούλα.

υπομονή!ξέρω δεν είναι εύκολο αλλά τι να κάνεις!

Καλή Ανάσταση.

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

Στείλε μου σε παρακαλώ για να ενημερωθώ! Η κουμπάρα μου που είναι έγκυος παίρνει καθημερινά φολικό οξύ και θα πάιρνει μέχρι να γεννήσει. Αυτό έχει σχέση με τη μετάλλαξη MTHFR που είπες? Ενέσεις ηπαρίνης δεν έκανες στην εγκυμοσύνη σου?

 

ναι έχει να κάνει με τον παράγοντα ΜTHFR το φολικό.κάνω 2 clexane καθημερινά.

φολικό έπαιρνα σχεδόν 1 χρόνο πρίν μείνω έγκυος και θα συνεχίσω για πάντα.δεν είναι τίποτα!κάνει καλό και στα μαλλία και στα νύχια!:D

 

http://www.genelabs.gr/greece/lab/faq

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

θα παω να κάνω εξέταση γι' αυτό το καλοκαίρι, μιας και βρήκαμε τυχαία ότι έχουμε κληρονομικότητα.. ουφ.. αυτές τις ενέσεις σκέφτομαι

έχω και φοβία, και παρόλο που τις έκανα παλιά για άλλο θέμα δε τη ξεπέρασα τη φοβία καθόλου :oops::?

Link to comment
Share on other sites

είμαι 29 εβδ. βάζω 2 clexane καθημερινά και πίνω την παιδική ασπιρίνη και φολικό.

αξίζει την αναμονή.θα είσαι και σε καλη εβδ. να ακούσεις και καρδούλα.

υπομονή!ξέρω δεν είναι εύκολο αλλά τι να κάνεις!

Καλή Ανάσταση.

Χρονια πολλα Μαριλενα μου ευχομαι να πανε ολα καλα και με το καλο να γεννησεις το μωρακι σου :P

καλα μου ειπες οτι μπορει και να ξεφουσκωνει και δεν ειναι τιποτα .Εγω σαν να αρχισα να φουσκωνω παλι κανω και ενεσεις στην κοιλια ελπιζω να την ακουσουμε την καρδουλα επιτελους το περιμενω τοσο

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα Μαριλενα μου ευχομαι να πανε ολα καλα και με το καλο να γεννησεις το μωρακι σου :P

καλα μου ειπες οτι μπορει και να ξεφουσκωνει και δεν ειναι τιποτα .Εγω σαν να αρχισα να φουσκωνω παλι κανω και ενεσεις στην κοιλια ελπιζω να την ακουσουμε την καρδουλα επιτελους το περιμενω τοσο

 

Χρόνια πολλά και σε εσάς.ευχαριστούμε πολύ για τις ευχές.έχουμε πολύ άγχος για το πώς θα τελείωσει αυτή η εγκυμοσύνη αλλά ελπίζουμε στο καλύτερο.εύχομαι να πάνε και σε εσάς όλα καλά με μια ομαλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη.

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια!!!!

είμαι κανουρια στην παρέα σας!!!και μάλλον ανηκω εδώ...(μετρια θρομβοφιλία η διαγνωση)χρόνια σας πολλά και ευχομαι το αγιο φώς να μας φέρει αυτά που επιθυμούμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποια η εξέταση APC(αντίσταση στην ενεργοποιηµένη πρωτεϊνη C) πόσο κοστίζει σε ιδιωτικό εργαστήριο και πόσο σε δημόσιο νοσοκομείο;

 

Αν δεν είσαι έγκυος, σου γραφουν οι γιατροί κάποια εξέταση θρομβοφιλίας να την κάνεις μεσω ικα, ας πούμε;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...