Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι φοράτε στα βρεφάκια σας για να κοιμηθούν


MAJA

Recommended Posts

πρίν από 1 λεπτό , Lenia16 είπε:

Αυτά είχα πέρυσι αλλά νόμιζα ότι όταν περπατάνε δεν μπορούν να τα φορέσουν. Θα μου πεις κ πόσο να περπατήσει πριν τον ύπνο, θα της το φοράω στο κρεβάτι. Οκ thanks!

 

Γιατί καλέ να μην μπορούν?

 

Αυτά που έχει το mothercare για λίγο μεγαλύτερες ηλικίες (όχι τα βρεφικά δηλαδή) είναι σαν ολόσωμες φόρμες, εδώ φοράει τέτοια ακόμα ο γιος μου (6 ετών),

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

Βρηκα ενα παλιο τοπικ που μας ταιριαζει απολυτα... Τωρα που δροσησε ο καιρος τη φοραμε στα μωρακια μας τη νυχτα; Εχουμε 21-22 βαθμους στο δωματιο και της βαζω μακρομανηκη φανελακι(το κουμποτο), μακρια σχετικα λεπτη βαμβακερη πιτζαμουλα, κουβερτα πικε και κουβερτα φλισ (δεν ειναι πολυ χοντρο) και παρ ολο αυτα μου φαινεται οτι κρυονει. Δεν ξεσκεπαζεται ιδιετερα. Ξυπναει ακομα και ανα ωρα η ανα 2 ωρο με κλαμμα και ειναι δροσερο το λαιμουδακι - πλατουλα ψηλα. Βασικα πως το ξερω οτι κρυονει; Επησης πριν 2 ημερες την ειχα πιο ελαφρα ντυμενη (με πιτζαμουλα - λιγο πιο χοντρο - χωρις φανελακι και κουβερτα πικε) και εσκασε απο την ζεστη, μου εκανε δεκατα την ξεντησα λιγο και ηταν μια χαρα μετα. Δεν μπορω να βγαλω ακρη πως να την ντυσω για τον υπνο;

Η πυτζαμακι βαμβακερό παντελόνι μπλούζα ηφορμακι με μακριά μανίκια και παντελονάκι. Είναι μιαχαραηδιξη μου με αυτά

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είχαμε παγωμένο αέρα στο νησι τις τελευταιες μερες αλλα το σπίτι ειναι ακομα ζεστό. Τα τελευταια 3-4 βραδια του φοραω εσωρουχακι αμάνικο και ολόσωμο φορμακι χωρις σκέπασμα γιατι ετσι κι αλλιως κουνιεται. Τωρα μου εφεραν φορμακια φλις που ειναι πιο ζεστά. εχω βεβαια και τον υπνόσακο που ειναι σαν φορμακι να  φοριέται με εσωρουχο μονο. Αλλα μου φαίνεται νωρίς. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπων η δικια μου ειναι κρυουλαρα τελικα, εχουμε 21-22 βαθμους το βραδυ της εβαλα κοντομανηκο κορμακι και μακρια πιτζαμουλα και κουβερτουλα φλισ (μεχρη τη μεση την σκεπαζω) σε μια ωρα ξυπνησε με δροσερη πλατουλα (δεν ηταν υδρομενη στα συγουρα επειδη τοτε και τα μαλακια μουσκευουν και βρισκω το σεντονακι νωπο κατω απο το κεφαλακι), της εβαλα ενα ακομα πιτζαμα (μονο το φουτερακι ) και απο κει και μετα κοιμωταν 3ωρα 4ωρα. Επησης για καποιο λογο την νυχτα θελει περισσοτερα ρουχα σε σχεση με την μεσιμεριανο υπνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 μηνών, Ένα φορμάκι ολόσωμο με πόδι και πατούσα βαμβακερό. Μια κουβερτούλα, ενίοτε στα πόδια του ρίχνω και μια φλις πιο μεγάλη γιατί ξεσκεπάζεται. Εδώ ακόμα είναι ζεστά. 

Link to comment
Share on other sites

Πέρισυ είχα βολευτεί μια χαρα με υπνοσακους,  φετος λογω ηλικίας δεν ξερω αν θα με βολέψουν, για την ωρα του φοραω ένα ζακετάκι / φούτερ πανω απο τις πυτζάμες για να μην κρυωνει. Εννοείται πως ξεσκεπαζεται... Ειναι θέμα αυτο πάντως να βρεις το ιδανικό ντύσιμο στον ύπνο ωστε ουτε να κρυώνουν ούτε να ζεστενονται, αλλα και να νιώθουν ανετα. 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Sunshine8 said:

Πέρισυ είχα βολευτεί μια χαρα με υπνοσακους,  φετος λογω ηλικίας δεν ξερω αν θα με βολέψουν, για την ωρα του φοραω ένα ζακετάκι / φούτερ πανω απο τις πυτζάμες για να μην κρυωνει. Εννοείται πως ξεσκεπαζεται... Ειναι θέμα αυτο πάντως να βρεις το ιδανικό ντύσιμο στον ύπνο ωστε ουτε να κρυώνουν ούτε να ζεστενονται, αλλα και να νιώθουν ανετα. 

Ειναι σιγουρα μεγαλο θεμα αυτο. Πρωχθες μια χαρα ηταν ακομα με την φλισ κουβερτουλα αλλα χθες την νυχτα κρυωνε πια, τωρα το μεσημερη της εβαλα παπλωματακι, αλλα με λεπτη πιτζαμουλα. Πεφτει και η θερμοκρασια σηνεχως, στο δωματιο της εχουμε 20 βαθμους μονο.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Κορίτσια από ποια ηλικία σκεπάζουμε τα μωρά με παλωματακι / κουβερτούλα για να μην κινδυνεύουν από ασφυξία αν κατά λάθος σκεπασουν τη μυτούλα τους? Το χειμώνα και μέχρι πριν ξεκινήσουν οι ζέστες, τον είχα σε sleeping bag. Τώρα ακόμη κάνει ζέστη (28 βαθμοί στο δωμάτιό) και κοιμάται με το body και τα πυτζαμακια τα καλοκαιρινά. Επειδή είναι όμως 7 μηνών και για αργότερα όταν κρυώσει ο καιρός δεν θα χωράει πλέον στο sleeping bag, θα ήθελα να ξέρω μήπως και πρέπει να προμηθευτώ από τώρα κανένα παλωματακι φθινοπωρινό ή και χεινωνιατικο. Αν και με τρομάζει η ιδέα να σκεπάσει τη μυτούλα του με ένα πιο βαρύ πάπλωμα .... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gummy Bear είπε:

Κορίτσια από ποια ηλικία σκεπάζουμε τα μωρά με παλωματακι / κουβερτούλα για να μην κινδυνεύουν από ασφυξία αν κατά λάθος σκεπασουν τη μυτούλα τους? Το χειμώνα και μέχρι πριν ξεκινήσουν οι ζέστες, τον είχα σε sleeping bag. Τώρα ακόμη κάνει ζέστη (28 βαθμοί στο δωμάτιό) και κοιμάται με το body και τα πυτζαμακια τα καλοκαιρινά. Επειδή είναι όμως 7 μηνών και για αργότερα όταν κρυώσει ο καιρός δεν θα χωράει πλέον στο sleeping bag, θα ήθελα να ξέρω μήπως και πρέπει να προμηθευτώ από τώρα κανένα παλωματακι φθινοπωρινό ή και χεινωνιατικο. Αν και με τρομάζει η ιδέα να σκεπάσει τη μυτούλα του με ένα πιο βαρύ πάπλωμα .... 

Το καλύτερο είναι υπνόσακος με ξεχωριστά ποδαράκια ;) επιλέγεις αμάνικο η με μανίκια και βρίσκεις την ησυχία σου :) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Macgyver είπε:

Το καλύτερο είναι υπνόσακος με ξεχωριστά ποδαράκια ;) επιλέγεις αμάνικο η με μανίκια και βρίσκεις την ησυχία σου :) 

Α τέλεια!! Δεν ήξερα ότι υπάρχουν υπνοσακοι με χωριστά ποδαράκια! :) ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gummy Bear είπε:

ώρα ακόμη κάνει ζέστη (28 βαθμοί στο δωμάτιό) και κοιμάται με το body και τα πυτζαμακια τα καλοκαιρινά

δεν ζεσταίνεται με όλα αυτα; εμείς καλοκαίρι σε νησί με Φούλ βοριά μετά νύχτα κ θερμοκρασια μαξιμουμ 30 τη μερα στον ηλιο, κ κοιμαται με την πανα μονο. κ περσι που ηταν 7-8 μηνων το ιδιο. (εγω σκεπάζονται με σεντονι κ ελαφρυ κουβρλι κ ο αντρας μ σε αλλο δωματιο με ανοιχτο παραθυρο κ διαφωνία καθε βραδυ για το αν πρεπει να μεινει ανοιχτο κ στο δικο   μας).

εγω πάντως από την αρχή είχα κουβερτάκια. τύπου φλις μικρο για λίκνο που σφηνωνε στα πλαινα της κουνιας τον πρωτο χειμωνα που ηταν νεογεννητο αλλα μεχρι τη μεση του μονο. κ παπλωματάκι απο το σετ της προίκας ή φλις κουβερτα παλι μεχρι τη μεςη αυτον τον χειμωνα χωρθς πανωσεντονο ομως γιατι αυτο τραβουσε κ σκεπαζόταν. ολα τα πανωσέντονα απι τα σετ εχουν μεινει ετσι. δεν ξεσκεπάστηκε ποτε κ δν κρύωσε ποτε. χειμωνα φορμακι με πατουσακια βελουτε. υπνόσακο δν εβαλα γιατι τα μισα βραδια ειχαμε διαρροες από  την πάνα κ έτσι τον άλλαζα κ κοιμισμένο κ δεν βόλευε ο υπνόσακος.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ έχω διαβάσει πως ο καλύτερος είναι ο υπνοσακος αν κ δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ποτέ .. κ εγώ μένω σε νησί που το χειμώνα δεν έχει κ πολύ κρύο κ το βράδυ τους φορούσα φανελάκι κοντομανικο με βαμβακερό φορμακι κ τα σκεπαζα με μια κουβέρτα κ τώρα το καλοκαίρι μόνο με παμπερς κ τους αφήνω κ λίγο ανεβασμένα τα ρολά για να περνει αέρα η θερμοκρασία τώρα το καλοκαίρι στο δωμάτιο είναι από 28 κ έχει φτάσει μέχρι κ 32.. κ το χειμώνα είναι γύρω στους 18 με 19 βαθμούς. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

δεν ζεσταίνεται με όλα αυτα; εμείς καλοκαίρι σε νησί με Φούλ βοριά μετά νύχτα κ θερμοκρασια μαξιμουμ 30 τη μερα στον ηλιο, κ κοιμαται με την πανα μονο. κ περσι που ηταν 7-8 μηνων το ιδιο. (εγω σκεπάζονται με σεντονι κ ελαφρυ κουβρλι κ ο αντρας μ σε αλλο δωματιο με ανοιχτο παραθυρο κ διαφωνία καθε βραδυ για το αν πρεπει να μεινει ανοιχτο κ στο δικο   μας).

εγω πάντως από την αρχή είχα κουβερτάκια. τύπου φλις μικρο για λίκνο που σφηνωνε στα πλαινα της κουνιας τον πρωτο χειμωνα που ηταν νεογεννητο αλλα μεχρι τη μεση του μονο. κ παπλωματάκι απο το σετ της προίκας ή φλις κουβερτα παλι μεχρι τη μεςη αυτον τον χειμωνα χωρθς πανωσεντονο ομως γιατι αυτο τραβουσε κ σκεπαζόταν. ολα τα πανωσέντονα απι τα σετ εχουν μεινει ετσι. δεν ξεσκεπάστηκε ποτε κ δν κρύωσε ποτε. χειμωνα φορμακι με πατουσακια βελουτε. υπνόσακο δν εβαλα γιατι τα μισα βραδια ειχαμε διαρροες από  την πάνα κ έτσι τον άλλαζα κ κοιμισμένο κ δεν βόλευε ο υπνόσακος.

Το βλέπει σαν παιχνίδι όταν είναι μόνο με την πάνα και την βγάζει γιατί του αρέσει ο ήχος που κάνει "σκρατς" :-P οπότε έχουμε διάφορα ατυχήματα! 

Επειδή κατά το πρωί εδώ στο εξωτερικό πέφτει η θερμοκρασία, είναι μια χαρά μέχρι στιγμής με αυτά που φοράει. Αναλόγως. Καμία φορά κοιμάται και μόνο με το body του. 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Gummy Bear είπε:

Το βλέπει σαν παιχνίδι όταν είναι μόνο με την πάνα και την βγάζει γιατί του αρέσει ο ήχος που κάνει "σκρατς" :-P οπότε έχουμε διάφορα ατυχήματα! 

Επειδή κατά το πρωί εδώ στο εξωτερικό πέφτει η θερμοκρασία, είναι μια χαρά μέχρι στιγμής με αυτά που φοράει. Αναλόγως. Καμία φορά κοιμάται και μόνο με το body του. 

Διαλέγεις τα tog, ανάλογα με τις εποχές (1,5 για καλοκαίρι , 2,5 για ελαφρύ χειμώνα , 3,5 για βαρύ χειμώνα κλπ ) 

κοιτα amazon.co.uk - εγώ από εκεί πήρα τους δικούς μας και απεδείχθησαν τέλειοι 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς την έχουμε μόνο με αμάνικο body! Τίποτα άλλο, ούτε σεντόνι. 4 μηνών. Είναι λίγο; Το κεφάλι της είναι συνέχεια μούσκεμα και το σεντόνι σε εκείνο το σημείο (κατωσέντονο δηλαδή, πανωσέντονο δεν έχει γιατί και να είχε θα είχε γίνει κοκορέτσι, όλη τη νύχτα στρίβει λίγο λίγο και τη βρίσκουμε ή οριζόντια ή με τα πόδια στη θέση του κεφαλιού και το κεφάλι στα πόδια! Γι'αυτό σκέφτομαι το χειμώνα μάλλον υπνόσακο θα θέλουμε και προβληματίζομαι για όταν πιάσει ελαφρύ κρύο που θα ήταν για σεντόνι αλλά όχι ακόμα ολόσωμο φορμάκι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Εμείς την έχουμε μόνο με αμάνικο body! Τίποτα άλλο, ούτε σεντόνι. 4 μηνών. Είναι λίγο; Το κεφάλι της είναι συνέχεια μούσκεμα και το σεντόνι σε εκείνο το σημείο (κατωσέντονο δηλαδή, πανωσέντονο δεν έχει γιατί και να είχε θα είχε γίνει κοκορέτσι, όλη τη νύχτα στρίβει λίγο λίγο και τη βρίσκουμε ή οριζόντια ή με τα πόδια στη θέση του κεφαλιού και το κεφάλι στα πόδια! Γι'αυτό σκέφτομαι το χειμώνα μάλλον υπνόσακο θα θέλουμε και προβληματίζομαι για όταν πιάσει ελαφρύ κρύο που θα ήταν για σεντόνι αλλά όχι ακόμα ολόσωμο φορμάκι.

Δ μου φαινεται λιγο, κ τα δικα μου σαν βρεφη μονο με το φανελακι κοιμουνταν. Μαλιστα εκει που κοιμουνταν απο κατω ηταν μουσκεμα ολο το σεντονι, κ ηταν ιδρωτας. Επισης δ ηταν τοσο ζεστα για a/c πχ. Απλα εμενα ηταν 7-9μ

Με εναν λεπτο υπνοσακο αυτο με τα tog που λεει η macgyver θα της φορας το body κ τον υπνοσακο αντι για σεντονι. Μετα θα προσθεσεις κ το μπιτζαμακι κ αργοτερα εναν πιο χοντρο υπνοσακο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τώρα το καλοκαίρι ,εαν δεν έχει καύσωνα , της φορώ ένα αμάνικο δροσερό βαμβακερό ζιπουνάκι. Εαν έχει καύσωνα , την έχω με την πάνα, εκτός εαν έχουμε ανάψει το air condition που της φορώ το ζιπουνάκι και καλού κακού βάζω και ένα σεντονάκι στα πόδια της (το οποίο το πετάει στο πεντάλεπτο). Τον χειμώνα που ήταν λεχουδάκι την είχα με αμάνικο ζιπουνάκι, απο πάνω της φορούσα κορμάκι-πυτζαμάκι και την σκέπαζα με κουβέρτα μέχρι τους ώμους της. Με υπνόσακο δεν βολευτηκε, αλλά θα την δοκιμάσω ξανά φέτος γιατί ξεσκεπάζεται συνέχεια. Πάπλωμα ο παιδίατρος μου είπε όχι. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια τον υπνοσακο δεν τον βολεύτηκα ποτέ. Μου φαίνεται ότι περιορίζει το παιδί. Εγώ δεν θα ήθελα να κοιμάμαι μεσα σε κάτι τόσο χοντρό που θα περιόριζε τις κινήσεις μου. Γέννησα τέλος Ιουλίου και το μωρό το κοιμιζα με αμανικο φαρμάκι τη μέρα και το βράδυ πρόσθετα ένα σεντονακι στα ποδαράκια του. Όταν άρχισε να ψυχραινει ο καιρός του έβαλα ολοσωμο φαρμάκι από πάνω και μια μικρή κουβερτούλα. Στα πολλά κρύα που ήταν 5-6 μηνών έβαλα πάπλωμα από το οποίο πάντα έβγαζα τα χεράκια του απ έξω. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω όλο το καλοκαίρι την έχω με κοντομάνικο μπλουζάκι και πάνα νύχτα μέρα. Όταν βάζω ερ κοντ. ρίχνω ένα σεντονακι αλλά ξεσκεπάζεται και γενικά ιδρώνει πολύ. Τη νύχτα σίγουρα θα την αλλάξω μια ως δύο φορές. 

 

Κάπου γράφατε για Ζιπουνακια ολόσωμα. Εγώ είχα αγοράσει στην πρώτη πάρα πολλά άλλα από τότε που περπάτησε της τα κατηργησα και μάλιστα είχα και μεγάλα νούμερα. Και 5αρι.. Στο μωρό τα ίδια, τα έχω καταργήσει. Θα τα δώσω διότι δε τα βάλαμε ποτέ. Και γενικά έχω πολύ πράμα να δώσω. Που μάλλον θα τα πουλήσω πολύ χαμηλά γιατί τόσα λεφτά έχω δώσει.. Δεν έχω και κανένα μωρό κοντά μου ώστε να χαρίσω οπότε fb και πούλημα... 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, MagdaP είπε:

Εγώ κορίτσια τον υπνοσακο δεν τον βολεύτηκα ποτέ. Μου φαίνεται ότι περιορίζει το παιδί. Εγώ δεν θα ήθελα να κοιμάμαι μεσα σε κάτι τόσο χοντρό που θα περιόριζε τις κινήσεις μου. Γέννησα τέλος Ιουλίου και το μωρό το κοιμιζα με αμανικο φαρμάκι τη μέρα και το βράδυ πρόσθετα ένα σεντονακι στα ποδαράκια του. Όταν άρχισε να ψυχραινει ο καιρός του έβαλα ολοσωμο φαρμάκι από πάνω και μια μικρή κουβερτούλα. Στα πολλά κρύα που ήταν 5-6 μηνών έβαλα πάπλωμα από το οποίο πάντα έβγαζα τα χεράκια του απ έξω. 

Κι εγώ σε παιδί που κινείται στον ύπνο δεν έχω καταλάβει πώς βολεύει ο υπνόσακος. ειδικά αυτοι οι ενιαίοι με το φερμουάρ κάτω. μόνο ένας απο τα mother care με βολεψε που ηταν πιο πολυ σαν χοντρο φορμακι. βασικα δεν καταλαβα ποτε αν ηταν υπνοςακος ή φορμακι γιατι μου τον εφεραν δωρο. αυτο το εβαλα στις πιο κρύες νύχτες με κουβερτάκι. 

 

ο δικος μου παντως δεν ξεσκεπάστηκε ποτε τοσο ωστε να κρυωσει. σφηνωνα κ την κουβέρτα ή το πάπλωμα στα πλαϊνά κ του το εβαζα μεχρι τη μεση αλλα χωρις σεντονι για να μην το τραβήξει. 

Link to comment
Share on other sites

On 27/8/2019 at 6:33 ΜΜ, MagdaP είπε:

Εγώ κορίτσια τον υπνοσακο δεν τον βολεύτηκα ποτέ. Μου φαίνεται ότι περιορίζει το παιδί. Εγώ δεν θα ήθελα να κοιμάμαι μεσα σε κάτι τόσο χοντρό που θα περιόριζε τις κινήσεις μου. Γέννησα τέλος Ιουλίου και το μωρό το κοιμιζα με αμανικο φαρμάκι τη μέρα και το βράδυ πρόσθετα ένα σεντονακι στα ποδαράκια του. Όταν άρχισε να ψυχραινει ο καιρός του έβαλα ολοσωμο φαρμάκι από πάνω και μια μικρή κουβερτούλα. Στα πολλά κρύα που ήταν 5-6 μηνών έβαλα πάπλωμα από το οποίο πάντα έβγαζα τα χεράκια του απ έξω. 

Yπάρχουν υπνόσακοι που είναι ουσιαστικά σαν fleece φορμάκια, και είναι πάρα πολλοί ζεστοί, αλλά και πολλοί άνετοι, σαν απλή φόρμα πάνω από την πιτζάμα.

Link to comment
Share on other sites

On 27/8/2019 at 11:19 ΜΜ, Έσπερος είπε:

Κι εγώ σε παιδί που κινείται στον ύπνο δεν έχω καταλάβει πώς βολεύει ο υπνόσακος. ειδικά αυτοι οι ενιαίοι με το φερμουάρ κάτω. μόνο ένας απο τα mother care με βολεψε που ηταν πιο πολυ σαν χοντρο φορμακι. βασικα δεν καταλαβα ποτε αν ηταν υπνοςακος ή φορμακι γιατι μου τον εφεραν δωρο. αυτο το εβαλα στις πιο κρύες νύχτες με κουβερτάκι. 

 

ο δικος μου παντως δεν ξεσκεπάστηκε ποτε τοσο ωστε να κρυωσει. σφηνωνα κ την κουβέρτα ή το πάπλωμα στα πλαϊνά κ του το εβαζα μεχρι τη μεση αλλα χωρις σεντονι για να μην το τραβήξει. 

Τον ίδιο είχα κι εγώ και αυτόν χρησιμοποίησα πολύ περί στα 2 χρονια. Τα έβγαλε τα λεφτά του.. 40 ευρώ παρακαλώ... 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...