Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts

Εμένα μου συμβαίνει το εξής με το θηλασμό:

Η μπέμπα μου είναι σήμερα 48 ημερών και εξαρχής με το θηλασμό της έδινα και συμπλήρωμα. Το στήθος μου πολύ σπάνια το ένιωθα γεμάτο. Την Κυριακή αδιαθέτησα, προς μεγάλη μου έκπληξη, και εδώ και 3 μέρες η μπέμπα ενώ είναι στο στήθος είναι πολύ νευρική και κλαίει, όταν της δίνω μπιμπερό πίνει αλλά κ πάλι κάπως νευρικά! Δεν ξέρω πώς να την κουμαντάρω!

Ξεκινήσαν έτσι ξαφνικά μετά από 1 1/2 μήνα κολικοί? Μέχρι και κάψουλες μαγιά μπύρας παίρνω μπας και αυξήσω παραγ ηωγή. Η γεύση στο γάλα μου έχει αλλάξει?

 

Το έχω ακούσει κι εγώ αυτό για την αλλαγή της γεύσης, δεν ξέρω αν ισχύει. Εγώ όταν πήρα μαγιά, δεν είδα καμιά διαφορά στο παιδί, δε μου φάνηκε δηλαδή να δυσανασχετεί. Το γάλα μου όντως αυξήθηκε. Πρέπει παράλληλλα με τη μαγιά να θηλάζεις συχνά για να διεγείρεις την παραγωγή. Παίρνεις όμως τη σωστή δοσολογία? Μήπως πρέπει να νοικιάσεις νοσοκομειακό θήλαστρο για να κάνεις αντλήσεις που θα σε βοηθήσουν σε αύξηση? Το παιδί παίρνει βάρος?

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επειδή όμως εδώ είναι το θέμα "θηλασμός και περίοδος", καλύτερα να πας σ' αυτό το θέμα http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?f=109

 

και εδώ

http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?f=113

 

Κάνε την ερώτησή σου και απάντησε σ' αυτές τις ερωτήσεις

 

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

Β. Το φύλο του βρέφους

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα,

το νινι μου είναι 3 μηνών και θηλάζω αποκλειστικά!

σήμερα μου ήρθε περίοδος, κανονικά.....τί να προσέξω? παίζει να μειωθεί το γάλα μου?το νινι μου χθες και προχθές ήταν πολύ ανησυχο εβώ κοιμόταν το βράδυ και ξυπνούσε μονο μια φορά εδω και 2 μέρες ξυπνάει καθε ΜΙΑ ΩΡΑ!!!!! κουράστηκα πολύ αυτές τις 2 μέρες μεχρι που σήμερα μου ηρθε....αυτό φταίει??????μια βοήθεια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα καλη μου κι εγω θηλαζα ειχα και περιοδο οχι ολους τους μηνες ομως,παντως μου ειχαν πει οτι οταν θηλαζεις και εχεις περιοδο το γαλα αλλαζει γευση μπορει να πικριζει ομως δεν ξερω αν ειναι αληθεια,οταν ειχα περιοδο και θηλαζα το μωρο δεν ηθελε να πινει το γαλατακι μου....:(:(

Link to comment
Share on other sites

τι λέτε καλέ????

 

εγώ θηλάζω 2,5 χρόνια και έχω περίοδο από 2 μηνών που έγινε η μικρή....μην λέτε ανακρίβειες :( για το πικρό εννοώ...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

το νινι μου είναι 3 μηνών και θηλάζω αποκλειστικά!

σήμερα μου ήρθε περίοδος, κανονικά.....τί να προσέξω? παίζει να μειωθεί το γάλα μου?το νινι μου χθες και προχθές ήταν πολύ ανησυχο εβώ κοιμόταν το βράδυ και ξυπνούσε μονο μια φορά εδω και 2 μέρες ξυπνάει καθε ΜΙΑ ΩΡΑ!!!!! κουράστηκα πολύ αυτές τις 2 μέρες μεχρι που σήμερα μου ηρθε....αυτό φταίει??????μια βοήθεια!!!!!

Είχα κι εγώ ρωτήσει για τη μείωση του γάλακτος σε σχέση με την περίοδο και δε μου απάντησαν τότε. Οπότε να σου πω μετά από 3 μήνες που έχω περίοδο και θηλάζω, το γάλα γενικά δε μειώνεται αλλά έχω την εντύπωση ότι μειώνεται κατά τις 2-3 μέρες της περιόδου ίσως και τη μέρα πριν έρθει. Συγκεκριμένα, εγώ πρόσεξα ότι δεν αισθανόμουν καθόλου το αντανακλαστικό της καθόδου του γάλακτος. Δεν αισθάνομαι το γάλα να "τρέχει", πώς να το πω;

 

Το μωρό όμως δεν άλλαξε καθόλου συμπεριφορά, ούτε φαινόταν να πεινάει και να μη χορταίνει κλπ, παρόλο που δεν τρώει και πάρα πολύ μεγάλες ποσότητες στερεών. Ούτε αρνείται να φάει.....

 

Αυτά με τα ξυπνήματα κλπ...κουράγιο εύχομαι και απ' ό,τι κατάλαβα είναι στο παιδί. Και το δικό μου μωρό χάλασε τον ύπνο...μου γύρω στον 4ο μήνα με συχνά ξυπνήματα (βλέπε θέμα "θηλασμός και ύπνος με διακοπές"....)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας...γεια σας...!

Θα ήθελα τα φώτα σας...κλασικά!Θηλάζω εδώ και ένα χρόνο την κόρη μου!Τον 8ο μήνα μετά τον τοκετό μου ήρθε για πρώτη φορά περίοδος και από τότε ερχόταν σταθερά και τους υπόλοιπους μήνες...!Όμως τώρα...έχω 9 μέρες καθυστέρηση...! Έκανα τεστ εγκυμοσύνης predictor και βγήκε αρνητικό! Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος; Επίσης το μήνα αυτό οι βραδινοί θηλασμοί είχαν αυξηθεί πολύ...καθώς η μικρή πέρασε μια άσχημη ίωση και ήταν όλα τα βράδια στο στήθος...για παρηγοριά! Μήπως γι' αυτό το λόγο απορρυθμίστηκε η περίοδος μου και δεν έχει έρθει ακόμα;

 

Ξυπνάς και γίνεται η ζωή απ' την αρχή...ξυπνάς και γίνομαι παιδί...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το μήνα αυτό οι βραδινοί θηλασμοί είχαν αυξηθεί πολύ...καθώς η μικρή πέρασε μια άσχημη ίωση και ήταν όλα τα βράδια στο στήθος...για παρηγοριά! Μήπως γι' αυτό το λόγο απορρυθμίστηκε η περίοδος μου και δεν έχει έρθει ακόμα;

 

Είναι φυσιολογικές τέτοιες αλλαγές όταν αυξάνονται οι θηλασμοί και μπορεί να συμβούν οποτεδήποτε αυξήσει το παιδί τους θηλασμούς.

 

Αυτό βέβαια δεν αποκλείει την πιθανότητα εγκυμοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Σας διαβάζω ανελλιπώς παρόλο που δεν γράφω καθόλου συχνά...Χάρη στη συγκεκριμένη ενότητα κατάφερα να θηλάσω τον μικρό μου για 16 μήνες...το θέμα μου είναι το εξής. Πήγα στην γυναικολόγο για να κάνω τεστ ΠΑΠ και μου βρήκε μια κύστη 5 εκατοστών στη δεξιά ωοθήκη. Μου είπε ότι είναι φυσιολογικό αφού ακόμα θηλάζω και οι ορμόνες μου δεν έχουν ακόμα βρει τις ισορροπίες τους να εχει δημιουργηθεί η κυστη. Μου πρότεινε να την καταπολεμήσουμε με προγεστερόνη και φυσικά να κόψω τον θηλασμό γιατί δεν κάνει να περνάει στο παιδί...Στο τέλος μου είπε να μου δώσει και χαπάκια για να κοπεί:shock::shock::shock::shock::shock::shock: (πάντα ήθελα να τα χρησιμοποιήσω αυτά τα προσωπάκια). Εννοείται ότι της είπα ότι δεν θέλω χάπια και θα αποθηλάσω φυσικά...Μειδίασε και χαμογέλασε ειρωνικά (αλλά το ίδιο και εγώ)...Μου έδωσε ένα μηνα διορία να αποθηλάσω...Με το που ήρθα στο ιντερνετ μπήκα στο e-lactancia και δείχνει νααααααααα ένα πράσινο βέλος για την προγεστερόνη!Το μόνο που ήθελα να ρωτήσω είναι αν είναι αλήθεια ότι η κύστη δημιουργήθηκε από τον θηλασμό και τις "ανώμαλες" ορμόνες μου;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Κοντεύω να τρελλαθώ...Εμείς είμαστε 11 μηνών και ακόμη θηλάζουμε, απογαλακτιζόμαστε όμως σιγά σιγά γιατί η μανούλα θα πάει στη δουλειά σύντομα. Περίοδο έχω από το Δεκέμβριο κάθε 32-33 ημέρες. Και τώρα κορίτσια μου έχω καθυστέρηση μία εβομάδα ενώ έχουν περάσει 11 ημέρες από την ωορηξία που έγινε στις 08.03 (το ξέρω γιατί είχα πονάκια, ξαφνική κάθοδο θερμοκρασίας και η τραχηλική βλέννη ήταν διάφανη). Έγκυος ΔΕΝ είμαι γιατί έκανα ένα clear blue πριν 3 ημέρες και σήμερα ένα self clear και τα 2 ΑΡΝΗΤΙΚΑ. Πονάω σα να έχω περίοδο, αλλά αίμα δεν... από χθες! :confused::confused::confused:

Αγκαλιά με τα depon είμαι. Ασφαλώς και θα πάω στο γυναικολόγο, αλλά ανησυχώ πολύ και αν κάποια μανούλα είχε παρόμοια εμπειρία θα με καθησύχαζε πολύ.Πονάω, πονάω έχω πρηστεί και αίμα ΔΕ ΒΛΕΠΩ????!!! :shock::shock::shock::shock::shock::confused::confused:

lfngge0pzrqf7hnq.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικές τέτοιες αλλαγές όταν αυξάνονται οι θηλασμοί και μπορεί να συμβούν οποτεδήποτε αυξήσει το παιδί τους θηλασμούς.

 

Αυτό βέβαια δεν αποκλείει την πιθανότητα εγκυμοσύνης.

 

Είναι φυσιολογικές και όταν οι θηλασμοί αντί ν' αυξάνονται μειώνονται και ενώ δεν υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης ; Έχω κάνει 2 τεστς την 5η και την 7η ημέρα της καθυστερησης και τα 2 ΑΡΝΗΤΙΚΑ

lfngge0pzrqf7hnq.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια ,ειμαι καινουργια στην παρεα σας.Εχω μια κορουλα 3 μηνων και την θηλαζω αποκλειστικα.Βλεπω εδω και καποιο διαστημα λιγο καφε χωρις να εχω κανονικα περιοδο.Πρεπει να ανησυχω η ειναι κατι το φυσιολογικο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Στους τελευταίους 2 κύκλους παρατήρησα μία ανησυχία της μικρής 2 με 3 ημέρες πριν αδιαθετήσω, κυρίως το βράδυ. Πιθανόν να υπάρχει μείωση στο γάλα μου. Σε αυτόν τον κύκλο, που ήμουν υποψιασμένη, προσπάθησα να την βάζω στο στήθος περισσότερες φορές αλλά εκείνη δεν καθόταν. Εκνευριζόταν πάρα πολύ και γενικά ήταν μες στην γκρίνια. Τι με συμβουλέυετε να κάνω; Σκέφτομαι για fenugreek μερικές μέρες πριν αδιαθετήσω αλλά φοβάμαι μην προκαλέσω υπερπαραγωγή, δεδομένου ότι οι θηλασμοί μας γενικά είναι μειωμένοι. Κάνουμε 3 μέσα στην ημέρα και άλλους 2 την νύχτα.

Καμία πρόταση;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια ,ειμαι καινουργια στην παρεα σας.Εχω μια κορουλα 3 μηνων και την θηλαζω αποκλειστικα.Βλεπω εδω και καποιο διαστημα λιγο καφε χωρις να εχω κανονικα περιοδο.Πρεπει να ανησυχω η ειναι κατι το φυσιολογικο?

 

Κι εγώ έχω το ίδιο "πρόβλημα"... κι όλο λέω να πάρω το γυναικολόγο τηλέφωνο να τον ρωτήσω κι όλο το ξεχνάω.. Ουσιαστικά σαν να μη σταμάτησαν εντελώς τα λόχια... εγώ γέννησα φυσιολογικά, εσύ; Και εγώ θηλάζω αποκλειστικά. Καμία άλλη με το ίδιο θεματάκι;;

llssp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρατηρώ μείωση στη παραγωγή μου 5-7 ημέρες πριν μου έρθει περίοδος. Επανέρχομαι στα "φυσιολογικά" 2-3 μέρες μετά. Στο μεσοδιάστημα δε της δίνω μπουκάλι, απλώς την έχω περισσότερη ώρα στο στήθος. :-)

Link to comment
Share on other sites

μολις σαραντησα ...να η περιοδος και ξανα τα ιδια και στο δευτερο παιδακι!!!και με ρωταει ο γυναικολογος''εχεις γαλα''?και του απαντω''τι να σας πω.κλαιει την βαζω δεν κλαιει την βαζω ξανα εγω...!με ταλαιπωρει ο πονοκεφαλος πριν κατεβει η περιοδος ...τρελο παρτυ οι ορμονες...η καθε μια λειτουργει αυτονομα!προλακτινη και προγεστερονη κονταροκτυπιουνται.......

Link to comment
Share on other sites

Ο μπέμπης μου είναι 4 μηνών και μόλις είδα 3 κοκκινοκαφέ σταγονίτσες :(

Θηλάζω αποκλειστικά εκτός από λίγες μέρες στην αρχή που έδινα λίγο συμπλήρωμα..

Επέστρεψε η περίοδος ή να πάρω τη γυναικολόγο μήπως είναι κάτι άλλο;

Hv9jp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑς.ΘΗΛΑΖΩ 15 ΜΗΝΕς.ΑΠΟ ΤΟΝ 2 ΜΗΝΑ ΕΧΩ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΘΕ 28 ΜΕΡΕΣ.ΣΤΑΘΕΡΑ.

+ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΕΙΧΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ 25 ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ ΤΗΝ 23.ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ?ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΜΙΑ?

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑς.ΘΗΛΑΖΩ 15 ΜΗΝΕς.ΑΠΟ ΤΟΝ 2 ΜΗΝΑ ΕΧΩ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΘΕ 28 ΜΕΡΕΣ.ΣΤΑΘΕΡΑ.

+ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΕΙΧΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ 25 ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ ΤΗΝ 23.ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ?ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΜΙΑ?

 

Δε νομίζω να είναι κάτι σοβαρό, απλά έτυχε. Αν ξανασυμβεί τον επόμενο μήνα μπορείς να πας στο γυναικολόγο σου για καμιά εξέταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας...θελω να ρωτησω κατι..θηλαζω εδω κ 5 μηνες κ μου ηρθε μονο μια φορα περιοδος μετα απο 4 μηνες...τωρα δεν ξερω θα μου ερθει περιοδος η υπαρχει περιπτωση να εχει αλλαξει ο κυκλος μου?η μανα μου εκανε 2 χρονια μετα την γεννα να τις ερθει περιοδος αλλα με θηλαζε ακομα.μπορει να συμβαινει κ σε μενα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Θα ηθελα να ρωτησω το εξης αν ξερει καποια...μου ηρθε πριν 4 μερες περιοδος μετα απο 9,5 μηνες και εχω πολυ μεγαλη ροη,οσο ποτε αλλωτε και οταν θηλαζω νιωθω πονους στη μητρα,κατα τη διαρκεια.Να ανησυχω?

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Να ρωτήσω κάτι, γέννησα πριν 2 μήνες κ κάτι κ θηλάζω αποκλειστικά.. Για σχεδόν 35 μέρες είχα τα λόχεια, μετά από 5 μέρες ξανά κ ο γιατρός μου είπε οτι μάλλον είναι περίοδος κ πριν 3 μέρες λίγο καφέ υγρό για 2 μέρες. Αυτό το λίγο καφέ είναι περίοδος?

Ευχαριστώ πολύ!!!!

zy59p3.png 1UlVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...