Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 χρονια ειναι η ιδανικη διαφορα κατα τον ΠΟΥ. εΤΣΙ το εμγαλο παιδι προλαβαινει να παρει ολη την αγαπη και αφοσιωση της μητερας, αλλα κι εσυ δεν θα τρελλαθεις εχοντας να αντιμετωπισεις ενα μικρο παιδι κι ενα μωρο.......δυσκολα κραταει η αμμηνοροια πανω απο 20-24 μηνες κι αυτο σε ιδιαιτερες περιπτωσεις.......συνηθως μετα το χρονο ερχεται η περιοδος! Απολαυσε το!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αχχχ πολυ ωραια τα λεμε αλλα ελα ντε που καλο ειναι να μεινω εγκυος αλλιως θα πρεπει να μετακομισω του χρονου εγω και το μωρο και ο αντρας μου να μεινει πισω ( τα καλα του δημοσιου υπαλληλου). Απο την αλλη θελω και αλλο μωρακι. Ηδη με τον μαραθωνιο θηλασμο εξοικιωθηκα γιατι το τερατακι μου τρωει ανελεητα απο νεογεννητο, λεω ας ταλαιπωρηθω μια και εξω ( αν και σκεφτομαι και για τριτο καποια στιγμη). Δεν το επιδιωκω βεβαια ακομα αλλα εχω αρχισει να αγχωνομαι στη σκεψη οτι θα πρεπει να ξεσπιτωθω και πιο πολυ οτι θα ξεσπιτωσω το μωρο να μεγαλωνει με ντανταδες ενω εδω θα εχει εμενα εφοσον δεν θα δουλευω..Αυτα σκεφτομαι και απελπιζομαι..ουφ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας! θα θέσω γρήγορα την ερώτηση μου γιατι με απασχολεί τ τελευταίο διάστημα..

έχω ένα κοριτσάκι 5μιση μηνών.Το θηλάζω αποκλειστικά.Περίοδος μου ήρθε πρώτη φορά στις 15 οκτωβρίου όταν η μπέμπα ήταν 4 μηνών.Από τότε έχουν περάσει 37 μέρες και περίοδο δεν έχω ξαναδεί.......ο θηλασμός από όσο ξέρω δεν φταίει....

μου είχε πει ο γιατρός ότι θα μου είναι λίγο ανάστατη η περίοδος το πρώτο διάστημα....τόοοοσο πολύ όμως ρε παιδιά???

Ποιά κοπέλα ξέρει να με συμβουλέψει??

έκανα καισαρική και δεν θέλω να πιστεύω ότι ξαναέμεινα έγκυος γιατί δεν κάνει πριν τον χρόνο...αν και προσέχαμε όσο μπορούσαμε...:?:-?αν και ποτέ δεν ξέρεις...

τι μπορεί να συμβαίνει??:roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα,

Εμένα μου ήρθε πρώτη φορά στους 5 μήνες λίγο αίμα, για μισή μέρα. Μετά πρέπει να πέρασε σχεδόν μήνας και μου ήρθε ξανά για μια δυο μέρες μετά στις 25 μέρες μου ήρθε για δυο μέςρες. Αυτό το μήνα όμως μου καθυστέρησε και ήρθε στις 30 μέρες!!! Αγχώθηκα γιατί και εγώ είμαι απο καισαρική και θέλω να κλείσω πρώτα χρόνο. Τελικά ήρθε βέβαια. Πάντως πριν γεννήσω είχα τον πιο σταθερό κύκλο που υπάρχει, κάθε 25 βρέξει χιονίσει! Μια φορά μου καθυσστέρησε και ήμουν έγκυος! Μαλλον θα σου έρθει παντως.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω μωρέ ntinatom δεν καταλαβαίνω τι γίνεται ....37 μέρες....και ακόμα....και το θέμα είναι ότι οι "ενδείξεις" στο εσωρουχο κάθε άλλο παρά να περιμένω περίοδο μου δείχνουν....λες και είμαι στις πιό γόνιμες μέρες μου....:shock::shock::shock:

 

να έμεινα έγκυος πάλι δεν θέλω να το πιστεύω οχι γιατί δεν θέλω άλλο παιδάκι,θέλω πάραπάραπολύ,αλλά ας όψεται η καισαρική.......

 

και εμένα πριν μείνω έγκυος ο κύκλος ήταν μεταξύ 25 και 29 ημερών.ποτέ παραπάνω ποτέ παρακάτω.Θεωρείται σταθερός....ααααχχχ τι τραβάμε οι γυναίκες...οι άνδρες δεν καταλαβαίνουν τίποτε...ιδέα δεν έχουν τι είναι να έρχεται ο οργανισμός και οι ορμόνες τα πάνω κάτω!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο, όσο και να συμμετέχουν εμείς τα τραβάμε όλα. Θα έλεγα πάντως να πάρεις το γιατρό σου. Σου ήρθε κανονικά απο την πρώτη φορά? Γιατί αν είδες εμένα ήταν για λίγο. Μόνο αυτή τη φορά μου κράτησε 6 μέρες όπως πριν τον τοκετό. Τις άλλες φορές ήταν για κανα δυο μέρες και λίγο αίμα οπότε δεν ήταν κατα την άποψη μου εντελώς σταθεροποιημένος.

Εγώ να σου πω την αλήθεια ήμουν έτοιμη να κάνω τεστ εγκυμοσύνης και τελικά μου ήρθε.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε κανονικότατα!! και πόνο είχα,όχι όπως πριν γεννήσω (λένε ότι μειώνεται αισθητά και όντως ισχύει) γιατί πονούσα πάραπολύ παλιά.Και πολύ αίμα είχα,και διάρκεια 7 μέρες όπως παλιά,και υπογλυκαιμία είχα και όλα τα είχα...και τώρα στην αναμονή...

εντομεταξύ χτες και προχθες είχα κάτι ζαλάδες...γύριζε γύρω γύρω όλο το οπτικό μου πεδίο,ένιωθα το κεφαλι μου λίγο βαρύ και ότι δεν μπορούσα να περπατήσω σταθερά...κράταγε κάποια λεπτά και περνούσε...:roll::roll: τι είναι αυτό πάλι....:cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, εμένα μου πήρα κάποιο διάστημα για να επανέλθει και ακόμη δεν θεωρώ πως είναι όπως παλιά. Όσο για τις ζαλάδες και εγώ έχω κατά διαστήματα. Η γυναικολόγοσ μου θεωρεί πως είναι απο το άγχος αλλά εγώ νομίζω πως είναι απο την κούραση σε συνδυασμό με την χαμηλή πίεση που πάντα είχα. Στο γιατρό σου πήρες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα μου ηρθε πρωτη φορα στον 8ο μηνα (7,5 μηνων)της μικρης και δε μου εχει ξαναερθει.....απο οσο ξερω ειναι φυσιολογικο

υπαρχουν γυναικες που λογω του θηλασμου δεν εχουν περιοδο εναν ολοκληρο χρονο ή και παραπανω!

ο γιατρος μου ειχε πει πως απο τη στιγμη που θηλαζω αποκλειστικα το πιθανοτερο ειναι να μην εχω περιοδο για οσο θηλαζω, ομως μπορει να τυχει να πεσει κανενα ωαριακι, για αυτο μου ειχε πει να ειμαστε και προσεκτικοι με το συντροφο μου ακομα και αν δεν εχω σταθερη περιοδο.

φυσικα υπαρχουν και κοπελες που εχουν κανονικα περιοδο σε ολη τη διαρκεια το θηλασμου.

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις βρήκα τον γιατρό μου και μου είπε ότι δεν υπάρχει καποιο παθολογικό θέμα που ακόμα δεν μου έχει έρθει περίοδος.

Ναι όμως ds είναι καλό το ότι απέχουμε τόσο μεγάλο διάστημα από την περίοδο?? δεν λέω ότι τίθεται θεμα παθολογικό αλλά πότε θα μπει αυτός ο ριμαδο-οργανισμός στη σειρά του!?!:shock::shock::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Η αποχή από την περίοδο είναι το μεγαλύτερο δώρο που κάνει ο θηλασμόσ στη γυναίκα.

 

Παλιά (πρωτού εμφανιστεί η αντισύλληψη), οι γυνεκες θήλαζαν 3 - 4 χρόνια όπου είχαν άστατη περίοδο (ή και καθόλου) και μετά ξαναέμεναν έγκυες. Δηλαδή καθ' όλη την αναπαραγωγική τουσ ηλικία τουσ ερχόταν περίοδος καμια 10ρια φορές και όχι 30 Χ 12 = 360 .... που μας έρχεται τώρα. Σημειοταίο ότι τα γυναικολογικά (και όχι μόνο) προβλήματα ήταν σπανιότερα.

 

Επιπροσθέτως αποχή από την περίοδο βελτιώνει την αιματολογική μας εικόνα και μασ προστατεύει από μια νέα εγκυμοσύνη.

 

Γιατί γκρινιάζουμε λοιπόν?

Link to comment
Share on other sites

Η αποχή από την περίοδο είναι το μεγαλύτερο δώρο που κάνει ο θηλασμόσ στη γυναίκα.

 

 

Γιατί γκρινιάζουμε λοιπόν?

Συμφωνώ απόλυτα!Δεν μου έχει έρθει περίοδος ακόμα και είμαι μια χαρά συν του ότι εξοικονομώ χρήματα και από σερβιέτες και από κρέμες εμπορίου και από γάλατα.Αγαλμα θα πρέπει να μου κάνει ο σύζυξ!!!!!!!

url]

url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόλις βρήκα τον γιατρό μου και μου είπε ότι δεν υπάρχει καποιο παθολογικό θέμα που ακόμα δεν μου έχει έρθει περίοδος.

Ναι όμως ds είναι καλό το ότι απέχουμε τόσο μεγάλο διάστημα από την περίοδο?? δεν λέω ότι τίθεται θεμα παθολογικό αλλά πότε θα μπει αυτός ο ριμαδο-οργανισμός στη σειρά του!?!:shock::shock::confused::confused::confused:

 

Η αποχή από την περίοδο είναι το μεγαλύτερο δώρο που κάνει ο θηλασμόσ στη γυναίκα.

 

Παλιά (πρωτού εμφανιστεί η αντισύλληψη), οι γυνεκες θήλαζαν 3 - 4 χρόνια όπου είχαν άστατη περίοδο (ή και καθόλου) και μετά ξαναέμεναν έγκυες. Δηλαδή καθ' όλη την αναπαραγωγική τουσ ηλικία τουσ ερχόταν περίοδος καμια 10ρια φορές και όχι 30 Χ 12 = 360 .... που μας έρχεται τώρα. Σημειοταίο ότι τα γυναικολογικά (και όχι μόνο) προβλήματα ήταν σπανιότερα.

 

Επιπροσθέτως αποχή από την περίοδο βελτιώνει την αιματολογική μας εικόνα και μασ προστατεύει από μια νέα εγκυμοσύνη.

 

Γιατί γκρινιάζουμε λοιπόν?

 

νομιζω ntinti πως τεινω να συμφωνησω με τη ΜΑΡΙΑΛ , αφου ο θηλασμος ειναι η φυσιολογικη συνεχεια μετα τον τοκετο τοτε και η αποχη απο την περιοδο ειναι και αυτη φυσιολογικη για οσο "θελει" ο οργανισμος της καθε γυναικας....αλλωστε με τη φυση δεν μπορεις να τα βαλεις...για καποιο λογο γινονται ολα.....;)μην αγχωνεσαι λοιπον...απολαυσε το!!!!;););)

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κλαψ! Σνιφ! Αδιαθέτησα...και δεν ξέρω γιατί, αλλά καθόλου δεν χαίρομαι!

 

Χθες το βράδυ, ο μπέμπης ήταν πολύ ανήσυχος. Τον θήλαζα, τον ακουμπούσα στην κούνια του και ξύπναγε. Τελικά, είδα και απόειδα και κοιμηθήκαμε μαζί. Όταν έφτασε πια το πρωί - και αφού δεν είχε ξεκολλήσει ποτέ από το στήθος - τράβαγε, τράβαγε, αλλά δεν κατάπινε! Τί ήταν πάλι τούτο, δεν ξέρω! Ήθελε απλώς πιπίλα; με είχε στραγγίξει; δεν είχα γάλα; τί;;;:confused:

 

Από χθες το μεσημέρι, που ήρθε αυτός ο απρόσκλητος και δυσάρεστος επισκέπτης, τα έχω κάνει όλα! Διάβασα το θέμα "Θηλασμός και περίοδος", τρώω σούπες, πίνω νερά, κυνηγώ τον μπέμπη από πίσω για να θηλάσει...

 

Έχω άγχος μη και τελειώσουν οι μέρες θηλασμού από τώρα :(.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν πρέπει ν' αγχώνεσαι. Η όποια μείωση στην παραγωγή είναι, απ' όσο ξέρω, προσωρινή (όσο κρατάει η περίοδος) και μετά επανέρχεται. Ίσως γι' αυτό να μην άφηνε το στήθος το μωράκι σου. Ή μπορεί να έχει άλλους "δικούς του" λόγους (και είναι χιλιάδες οι άτιμοι :D)

Link to comment
Share on other sites

Κλαψ! Σνιφ! Αδιαθέτησα...και δεν ξέρω γιατί, αλλά καθόλου δεν χαίρομαι!

 

Χθες το βράδυ, ο μπέμπης ήταν πολύ ανήσυχος. Τον θήλαζα, τον ακουμπούσα στην κούνια του και ξύπναγε. Τελικά, είδα και απόειδα και κοιμηθήκαμε μαζί. Όταν έφτασε πια το πρωί - και αφού δεν είχε ξεκολλήσει ποτέ από το στήθος - τράβαγε, τράβαγε, αλλά δεν κατάπινε! Τί ήταν πάλι τούτο, δεν ξέρω! Ήθελε απλώς πιπίλα; με είχε στραγγίξει; δεν είχα γάλα; τί;;;:confused:

 

Από χθες το μεσημέρι, που ήρθε αυτός ο απρόσκλητος και δυσάρεστος επισκέπτης, τα έχω κάνει όλα! Διάβασα το θέμα "Θηλασμός και περίοδος", τρώω σούπες, πίνω νερά, κυνηγώ τον μπέμπη από πίσω για να θηλάσει...

 

Έχω άγχος μη και τελειώσουν οι μέρες θηλασμού από τώρα :(.

 

Κι εγω αδιαθετησα σημερα για 4η φορα απο τοτε που γεννησα... Και ο θηλασμος δεν εχει τελειωσει για εμας, οποτε μην αγχωνεσαι. Ασε το μωρο οσο θελει στο στηθος, αυτο ξερει καλυτερα. Νομιζω μονο 1-2 μερες μειωνεται η παραγωγη αλλα μετα επανερχεται στα κανονικα επιπεδα...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ! Νομίζω ότι το πρόβλημα ήταν κυρίως την πρώτη και τη δεύτερη μέρα. Από χθες όλα είναι καλύτερα (εκτός από τα νεύρα μου :mad:). Πω, πω! Από τον Ιούλιο του 08 είχα να αδιαθετήσω, όσο να 'ναι καλόμαθα.

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο; Στην πρώτη περίοδο, μετά από εγκυμοσύνη-τοκετό, η ροή είναι πιο αυξημένη απ' ό,τι ήταν πριν;

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα μου ηρθε 1η περιοδος οταν ο Οδυσσέας ήταν 9,5 μηνων με αμελητέα ροη και χάρηκα και η επόμενη μου ήρθε μετά απο 50 ημέρες με πολυ μεγάλυτερη ροη απο αυτη που ειχα προ γέννας. Τωρα δεν ξερω ελπιζω οτι θα επανέλθει στα φυσιολογικά επιπεδα το αίμα.

By the way αδιαθετησα οταν ελάτωσα/έκοψα εναν θηλασμό μετα τον πρωινό (δηλαδη θηλαζω πλεον νωρις το πρωι και μετα στις 3 το μεσημερι)...αν και ολοι οι υπόλοιποι καλα κρατουν :)

Link to comment
Share on other sites

By the way αδιαθετησα οταν ελάτωσα/έκοψα εναν θηλασμό μετα τον πρωινό (δηλαδη θηλαζω πλεον νωρις το πρωι και μετα στις 3 το μεσημερι)...αν και ολοι οι υπόλοιποι καλα κρατουν :)

 

Η αλήθεια είναι ότι κι εμείς έχουμε μειώσει τους θηλασμούς, αλλά εξακολουθούν να είναι συχνοί. Το πρωί μέχρι την φρουτόκρεμα, μπορεί να θηλάσουμε και δύο φορές, στο καπάκι μετά τη φρουτόκρεμα, πριν το μεσημεριανό, μετά το μεσημεριανό, το απόγευμα (συνήθως 2 φορές) και το βράδυ φυσικά + αν τύχει και ξυπνήσει κατά τη διάρκεια της νύχτας.

 

Κι αν ξεχαστεί (αυτό συμβαίνει κυρίως το απόγευμα) τον κυνηγάω εγώ :). Παρόλα αυτά...ήρθε η ρημάδα η περίοδος και πιο φορτσάτη από ποτέ :?.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμένα η περίοδος μου ήρθε απο τον 2ο μήνα:|

αυτό που είχα παρατηρήσει είναι οτι λίγο πριν μου έρθει όντως το μωρό ηταν ανήσυχο και ήθελε πιο συχνά στήθος, ίσως μειωνόταν λίγο η ροή. Σε καμιά περίπτωση όμως δεν σταμάτησε!!

Αυτό συνέβαινε τις πρώτες φορές , μετά απο μερικούς μήνες είχε μειωθεί πολύ η ανησυχία του μωρού και όλα ειχαν ομαλοποιηθεί

Οπως βλέπετε ακόμα θηλάζω - αν και τώρα τελευταία κάνουμε κ ενα γεύμα φρέσκο γάλα την ημέρα..

Τις πρώτες φορές είχα μικρή ροή, τώρα πια κανονική...

WDWSp2.png

 

TAlMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ! Νομίζω ότι το πρόβλημα ήταν κυρίως την πρώτη και τη δεύτερη μέρα. Από χθες όλα είναι καλύτερα (εκτός από τα νεύρα μου :mad:). Πω, πω! Από τον Ιούλιο του 08 είχα να αδιαθετήσω, όσο να 'ναι καλόμαθα.

Κι εγώ σαν κι εσένα! Χθες μου 'ρθαν τα μαντάτα..... Μετά από 11/2 χρόνο!!! Φανταστικοί μήνες... Άντε και στο επόμενο να είμαστε έτσι τυχερές!

 

Αυτός που την "πληρώνει" βέβαια, είναι ο μικρούλης, διότι δόντια+αέρια+αδιάθετη μαμά.... ε! πόσα ν' αντέξει πια αυτό το παιδί :-D

(για τα νεύρα έχω τον σύζυγο, σκοτωνόμαστε κάνα δεκάλεπτο και έρχομαι στα καλά μου για λίγο :wink:)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...