Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts

Aimataki καθολου Ντουυυυ......ενιωθα ομως τοσο πρησμενη χαμηλα για μερες που δυσκολευομουν πολυ να καθομαι στο χαλι για να παιξω με τον μικρο.

 

Αυτο σημαινει παντως οτι ειμεθα γονιμες?

 

Η λογω θηλασμου η ωορρηξια ανεσταλη?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μια δεύτερη εγκυμοσύνη θα σε πείσει :lol::lol::lol:

αστειεύομαι.

Η πρώτη περίοδος λένε ότι είναι ανωορρηκτική, για τις επόμενες δε ξέρω.

Και δε ξέρω πώς να εξηγήσω και αυτά τα "οπισθοδρομικά"..

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Έχω ένα μωράκι 7 μηνών και εδώ και 2 μήνες έχω σταματήσει να θηλάζω αποκλειστικά, τώρα πλέον του δίνω μόνο 2 γεύματα (πρωί -βράδυ) και τα υπόλοιπα είναι στερεά τροφή αλλά παρ' όλα αυτά ακόμα δεν έχω αδιαθετήσει και σκέφτομαι να σταματήσω το θηλασμό για να μπορέσω να ξαναμείνω έγκυος. Μήπως όμως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος???? θα ήθελα να συνεχίσω το θηλασμό αν γίνεται... Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου.και γω παθουσα ειμαι.το δικο μου μωρο ειναι 6 μιση μηνων και την θηλαζω αποκλειστικα και καθε μερα δειερωταμε:ποτε θα αδιαθετησω?οχι τοσο για να κανω αλλο μωρο οσο για να ξεφουσκωσω λιγο......ο γιατρος βεβαια μου λεει οτι γι'αυτο προνοει η φυση.δεν υπαρχει αλλος τροπος να κατεβουν οι Ρωσσοι.οσο για αλλο μωρο?αμα ειναι να ειναι να σου τυχει θα σου τυχει.δεν σημαινει τιποτα οτι εχεις αμμοινορροια.η φιλη μου παρολο που θηλαζε και δεν ειχε περιοδο εμεινε εγκυος στον 3 μηνα κιολας μετα που γεννησε.ΓΙΑ ΟΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ Η ΦΥΣΗ.ελα να κανουμε παρεα λοιπον στο περιμενε τους ΡΩΣΣΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας! Έχω ένα μωράκι 7 μηνών και εδώ και 2 μήνες έχω σταματήσει να θηλάζω αποκλειστικά, τώρα πλέον του δίνω μόνο 2 γεύματα (πρωί -βράδυ) και τα υπόλοιπα είναι στερεά τροφή αλλά παρ' όλα αυτά ακόμα δεν έχω αδιαθετήσει και σκέφτομαι να σταματήσω το θηλασμό για να μπορέσω να ξαναμείνω έγκυος. Μήπως όμως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος???? θα ήθελα να συνεχίσω το θηλασμό αν γίνεται... Ευχαριστώ πολύ!

 

υπομονή, έτσι κι αλλιώς δεν ξέρεις πότε ακριβώς θα μείνεις έγκυος ακόμη και όταν έχεις περίοδο

 

δεν είναι κρίμα να σταματήσεις και μετά να μην μένεις έγκυος;

 

προτεραιότητα έχει το παιδί που ήδη έχεις

 

το επόμενο θα έρθει όταν το σώμα σου θα είναι έτοιμο, μην βιάζεις καταστάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εχεις ωορηξια χωρις περιοδο? :roll:

 

ναι η πρώτη φορά συμβαίνει πριν την έλευση της περιόδου (αλλιώς πώς θα έρθει;)

 

Ελα ντε. :lol: Το κακο ειναι οτι δεν ξερεις ποτε θα ειναι. :roll:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις..ναι η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σου τύχει..απλά επειδή την πρώτη φορά μας πήρε αρκετό καιρό (γύρο τους 8 μήνες..) θα ήθελα να αρχίσω να προσπαθώ από τώρα..αλλά ναι έχετε δίκιο δεν μου κάνει καρδιά να σταματήσω το θηλασμό της μικρής...στο όνομα ενός άλλου ..ασύληπτου μωρού!!

 

Απλά αναρωτιώμουνα..υπάρχει πιθανότητα να αρχίσει η περίοδος τώρα ή έφόσον είμαι 2 μήνες που δεν θηλάζω αποκλειστικά και δεν έχει έρθει αυτό σημαίνει ότι θα έρθει μόνο όταν σταματήσω τελίως το θηλασμό??

 

ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις.και για την παρέα..στην αναμονή!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις..ναι η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σου τύχει..απλά επειδή την πρώτη φορά μας πήρε αρκετό καιρό (γύρο τους 8 μήνες..) θα ήθελα να αρχίσω να προσπαθώ από τώρα..αλλά ναι έχετε δίκιο δεν μου κάνει καρδιά να σταματήσω το θηλασμό της μικρής...στο όνομα ενός άλλου ..ασύληπτου μωρού!!

Κάνεις λάθος, οι 8 μήνες δεν είναι αρκετός καιρός, μετά το χρόνο θεωρείται αρκετός ο καιρός. Ρώτησε το γιατρό σου.

Την προσπάθεια μπορείς να την ξεκινήσεις από τώρα, δεν σε εμποδίζει κάτι.

 

Υπάρχει κάποιος λόγος που θέλεις να κάνεις τόσο κοντά τα παιδάκια; Ο Π.Ο.Υ. και η Unicef θεωρούν καλό να υπάρχει μια απόσταση 3-4 χρόνων μεταξύ των γεννήσεων για να προλάβει το πρώτο παιδάκι να ανεξαρτοποιηθεί...

 

Απλά αναρωτιώμουνα..υπάρχει πιθανότητα να αρχίσει η περίοδος τώρα ή έφόσον είμαι 2 μήνες που δεν θηλάζω αποκλειστικά και δεν έχει έρθει αυτό σημαίνει ότι θα έρθει μόνο όταν σταματήσω τελίως το θηλασμό??

δεν σημαίνει αυτό και δεν σημαίνει και τίποτα άλλο, δεν είναι κάτι μετρήσιμο

 

αν θέλεις παιδάκι ξεκίνα την προσπάθεια και με το καλό! :)

 

:D

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως θηλαζα και ειχα κια περιοδο.εκοψα τον θηλασμο για ακριβως τον ιδιο λογο.(βεβαια τον θηλασα μεχρι 15 μηνων).παιδακι δεν ηρθε ακομη και μετανιωσα πολυ που το σταματησα γι αυτο το λογο.

γνωμη μου παντα:μη σταματας να το θηλαζεις,ειναι κριμα να στερηθει το γαλατακι της μαμας μου τοσο νωρις!!!!!!εεεεεεε;;;; τι λες; για σκεψου το!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ερωτημα ειναι οτι αν θηλαζεις και μεινεις εγκυος κοβεται ο γαλα ή συνεχιζεις ταυτοχρονα? :roll:

 

δεν κόβεται!

 

ουτε στις μαμάδες, ούτε στις αγελάδες!

 

τα 2/3 του γάλακτος που κυκλοφορεί είναι από έγκυες αγελάδες. Οι αγελάδες αρμέγονται 3 μήνες μετά τη γέννα, μετά μένουν έγκυες και αρμέγονται για άλλους 6 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Egw thilazw 16 mines,kai akoma tipota!Vlepo oti sinithos erhete mehri to proto hrono..na anisihw? :roll:

 

Οχι μην ανησυχεις....κανει και δυο χρονια......

 

 

 

 

 

 

Να ρωτησω κι εγω κατι....ακομα δεν εχω αδιαθετησει, αλλα τους τελευταιους μηνες ελειπα πολλες ωρες απο το μωρο και αρχισα πριν μια βδομαδα να χω ενοχλησεις ναν να ρχεται ωορρηξια και περιοδος.......ειχα πρηξιμο χαμηλα. υγρα που εδειχναν ωορρηξια και πονακια.......

 

μια βδομαδα μετα τιποτα......

 

υπαρχει περπτωση να ξεκινησει ωορρηξια και μετα να σταματησει λογω αυξημενων θηλασμων?

Vera se eyharistw.

Kai egw eiha tin teleftea eydomada avksimena kolpika ygara-opos otan ehw oreksia,tora perimeno ama tha adiathetisw

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος λόγος που θέλεις να κάνεις τόσο κοντά τα παιδάκια; Ο Π.Ο.Υ. και η Unicef θεωρούν καλό να υπάρχει μια απόσταση 3-4 χρόνων μεταξύ των γεννήσεων για να προλάβει το πρώτο παιδάκι να ανεξαρτοποιηθεί...

 

Και όχι μόνο αυτό, είναι πιο ασφαλές για τη μαμά και για το επόμενο έμβρυο-παιδάκι να έχει περάσει αρκετός καιρός (τουλάχιστον χρόνος) από τον προηγούμενο τοκετό.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ερωτημα ειναι οτι αν θηλαζεις και μεινεις εγκυος κοβεται ο γαλα ή συνεχιζεις ταυτοχρονα? :roll:

 

δεν κόβεται!

 

ουτε στις μαμάδες, ούτε στις αγελάδες!

 

τα 2/3 του γάλακτος που κυκλοφορεί είναι από έγκυες αγελάδες. Οι αγελάδες αρμέγονται 3 μήνες μετά τη γέννα, μετά μένουν έγκυες και αρμέγονται για άλλους 6 μήνες.

 

 

Ωραια γιατι λογω ηλικιας δεν θ αργησουμε μπρος για το δευτερο (αφου πρωτα ερθει με το καλο το πρωτο μωρο εννοειται) Θα σε ξαναχρειαστω γιατι θελω πολυ να θηλασω το μωρακι μου. Ευχαριστω. :wink:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Christinaki, συμβαίνει αυτό όταν θηλάζεις. Αν έχει ας πούμε αυξήσει τους θηλασμούς το μωρό, μπορεί να σταματήσει η περίοδος. Είναι φυσιολογικό, μην ανησυχείς. :wink:

 

Vera εσύ μάλλον προετοιμάζεσαι. Κι εγώ αυτό είχα πάθει πριν μου έρθει την πρώτη φορά. Μπορεί να είσαι έτσι για αρκετό καιρό, πριν αδιαθετήσεις, αλλά το σίγουρο είναι οτι ετοιμάζεσαι. Άντε καλώς να τα δεχτείς! Ξέρω οτι περιμένεις με αγωνία τους επισκέπτες! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Christinaki, συμβαίνει αυτό όταν θηλάζεις. Αν έχει ας πούμε αυξήσει τους θηλασμούς το μωρό, μπορεί να σταματήσει η περίοδος. Είναι φυσιολογικό, μην ανησυχείς. :wink:

 

Όντως Χλόη μάλλον αυτό που είπες ήταν,πρέπει να αύξησε τους θηλασμούς και γι αυτό μου ήρθε περίοδος την 43μέρα.Απλά επειδή στους 6μήνες δεν είχε ξανασυμβεί γι αυτό και ανησύχησα.

Link to comment
Share on other sites

Δε ρωτάτε και μένα, που έμεινα έγκυος στο δεύτερο παιδί μου όταν η Μελίνα ήταν 4 μηνών, να σας πω τι τράβηξα; Μεγάλη ταλαιπωρία πρώτα απ' όλα για τον οργανισμό της γυναίκας που δεν έχει προλάβει να συνέλθει ακόμη από τον τοκετό.

Όταν γεννήθηκε η Εύα, η αδελφή της έβγαζε δόντια (άργησε πάρα πολύ) κι έκαναν να κοιμηθώ κάντι μήνες! έπειτα, όταν έπαιρνα το ένα αγκαλιά ερχόταν και το άλλο και πολλές φορές βγαίναμε βόλτα και τα κουβαλούσα και τα δυο μαζί, το ένα στο αριστερό χέρι το άλλο στο δεξί και το σακίδιο στην πλάτη!

Νανουρίζαμε το ένα μωρό εγώ στη μια μεριά, το άλλο μωρό ο μπαμπάς στην άλλη! Η Μελίνα δεν ήθελε και με τίποτα να κάνει tandem nursing... άστα καλύτερα!

Δεν ήθελα να στερήσω από κανένα παιδί αυτό που του αναλογούσε και στην κυριολεξία είχα γίνει κομμάτια!

Τώρα που τις βλέπω να μεγαλώνουν μαζί και να είναι τόσο δεμένες και αγαπημένες λέω πως είναι καλύτερο για εκείνες που γεννήθηκαν με τόσο μικρή χρονική διαφορά... Όσο θυμάμαι όμως τη δική μου κούραση εκείνο τον πρώτο καιρό... Καλύτερα, λέω, τα δίδυμα! χιλιες φορές καλύτερα!!!

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Αχ Χλοη.......θηλαζει πολυ ο μικρος παλι, ειδικα τα βραδια (ματι δεν κλεινω απο το αρμεγμα :lol: ) και παειιιιιιιιιιιιιιιιι η περιοδοςςςςςςςςςςςςςς!!!!!! Αφαντα υγρα και στερεα και αερια!!!! :(

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια κι εμείς λε Βέρα... Και η Νεφέλη έκλεισε τους 26 μήνες!

 

Αχ θέλω νινίιιιιιι!! Πήγα και στη συνάντηση την άλλη φορά και είδα το μπεμπούκι της Πίπης, μικρούλι και μυρωδάτο, και κάτι μ'έπιασε. Όσο βλέπω τη Νεφέλη να μεγαλώνει, τόσο μεγαλώνει κι η λαχτάρα μου. Τι να πω, κουράγιο, θα 'ρθει και για μας το δεύτερο παιδάκι.

Μη μου στεναχωριέσαι! :)

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να ρθει θα ρθει........

 

Απλα για μας δεν ηταν ευκολο να μεινω εγκυος....εχω εγω την μητρα πισω (οπως λεμε στο βαθος κηπος.....) και ο συζυγος ολιγον ασθενες σπερμα.......οποτε πρεπει να πετυχω την ωορρηξια......με τον Αλεξανδρουλι ειμασταν τυχεροι....ηξερα μερα ωορρηξιας (ηταν η 11η) τον εβαλα κατω και του αλλαξα τα φωτα την 10 και τσουπ......τσακωσαμε τον παιδαρο...... :lol:

 

 

Αντε να πετυχουμε την ωορρηξια παλι.......παντως κρατησα το λινκ που εβαλε....θενκς!!!! :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αχ θέλω νινίιιιιιι!! Πήγα και στη συνάντηση την άλλη φορά και είδα το μπεμπούκι της Πίπης, μικρούλι και μυρωδάτο, και κάτι μ'έπιασε. Όσο βλέπω τη Νεφέλη να μεγαλώνει, τόσο μεγαλώνει κι η λαχτάρα μου. Τι να πω, κουράγιο, θα 'ρθει και για μας το δεύτερο παιδάκι.

Μη μου στεναχωριέσαι! :)

 

Έλα λε Χλοίτσα μην μου στεναχωριέσαι. Θες την περίοδο μου που μόλις ήρθε κι είναι σταθερότατη (φτου την τύχη μου μέσα); Αν θες σου το δίνω για λίγη ώρα να το κρατήσεις να κάνω κι εγώ τίποτα. (σεξ κυρίως :oops: ).

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σου.και γω παθουσα ειμαι.το δικο μου μωρο ειναι 6 μιση μηνων και την θηλαζω αποκλειστικα και καθε μερα δειερωταμε:ποτε θα αδιαθετησω?οχι τοσο για να κανω αλλο μωρο οσο για να ξεφουσκωσω λιγο......ο γιατρος βεβαια μου λεει οτι γι'αυτο προνοει η φυση.δεν υπαρχει αλλος τροπος να κατεβουν οι Ρωσσοι.οσο για αλλο μωρο?αμα ειναι να ειναι να σου τυχει θα σου τυχει.δεν σημαινει τιποτα οτι εχεις αμμοινορροια.η φιλη μου παρολο που θηλαζε και δεν ειχε περιοδο εμεινε εγκυος στον 3 μηνα κιολας μετα που γεννησε.ΓΙΑ ΟΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ Η ΦΥΣΗ.ελα να κανουμε παρεα λοιπον στο περιμενε τους ΡΩΣΣΟΥΣ

 

πάντως, και να σου έρθει ενα μηνα περιοδος, δεν ειναι απαραιτητο οτι θα σου έρθει και τον επόμενο (οσο θηλαζεις). Ο κυκλος δεν ειναι παντα σταθερος και μπορει να περασουν μηνες απο τη μια περιοδο στην επομενη, αναλογως του ποσο θηλάζεις. Εμενα κοντευει 14 μηνων και περιοδος γιοκ :roll: . Τρωει τα παντα φυσικα, αλλα γάλα μονο το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...