Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts

Τελικά ούτε εγώ ανακάλυψα την αιτία της αιμοραγίας. Κράτησε συνολικά γύρω στις 20 ώρες. Την επόμενη ημέρα μάλιστα ήταν μεγάλη η ροή της και επειδή φοβήθηκα λίγο, αποφάσισα να ξαπλώσω και να σηκώνομαι μόνο για τα βασικά. Μετά από λίγες ώρες κατάκλισης σταμάτησε το ίδιο ξαφνικά. Ο γυναικολόγος μου, στον οποίο είχα τηλεφωνήσει, είπε να μην ανησυχώ κι ότι μπορεί να έπεσαν απλώς λίγο τα επίπεδα των ορμονών μου. Προς το παρόν αποφάσισα να μην κουράζομαι πολύ, για να μην έχω πάλι τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

senter for Βγαζω ηδη και φυλαω στον καταψυκτη γαλα για οταν γυρισω στην δουλεια,μου παιρνει βεβαια ενα ολοκληρο 24ωρο να βγαλω 150ml,αλλα το παλευω οσο μπορω ξεκλεβω χρονο γιατι το μωρο θελει συνεχεια να τρωει.

 

Pipi ετσι ακριβως ηταν τα λοχεια και σε μενα,ειχα ανυσηχησει και πηρα τον γιατρο και μου ειπε οτι ολα ειναι μια χαρα.Τελικα μου σταματησαν 2 του Γεναρη δηλ. 6 μερες πριν κλεισω τον 2ο μηνα :shock: .Πολυ δεν κρατησανε?

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

 

ΤΩΡΑ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΙΩΘΑ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ...ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΣΟΥΥΥΠ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΑΔΙΑΘΕΤΙΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΧΑΡΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΑΝΤΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΠΥΡΑΛ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟ ΣΙΓΟΥΡΗ ΔΙΟΤΙ ΠΡΙΝ ΠΕΝΤΕ ΗΜΕΡΟΥΛΕΣ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΩΡΗΞΙΑ ..ΞΑΦΝΙΑΣΤΙΚΑ ΛΙΓΟ ΟΤΑΝ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΩΡΗΞΙΑ ΜΗΛΑΜΕ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΘΑ ΒΑΖΩ ΔΙΠΛΟ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΤΡΙΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ....ΣΗΜΕΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΔΙΑΘΕΣΙΑ ..ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΝΟ ΠΟΝΟ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗ ΜΕΣΗ....

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗ ΜΕΙΩΘΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑΚΙ ΜΑΣ :) ΦΙΛΑΚΙΑΑΑΑΑΑΑ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας, μπήκα και γω στο κλαμπ σημερα το πρωί :( ευελπιστούσα ότι θα αργούσα να αδιαθετήσω όσο το δυνατόν πιο πολύ. αλλά , τις τελευταίες 2 μέρες είχα πόνους στη μέση, χθες είχα και ένα "φούντωμα" και σήμερα το πρωί είδα τα αποτελέσματα... τι να κάνουμε όμως. από γάλα μια χαρά είμαι (δεν βλέπω να μου μειώθηκε).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μας ήρθε και εμάς πριν απο λίγες ημέρες !!!!

 

Πως και πως την περιμέναμε :D

 

Πήγαμε και στον γυναικολόγο, μας εξέτασε ολα οκ και βουυυυυυρ για το δεύτερο μωράκι τώρα :wink:

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

..Και εγω αδιαθέτησα σήμερα, το απόγευμα.Δεν ξέρω αν χάρηκα, ένοιωσα όπως πριν έντεκα χρόνια που αδιαθέτησα για πρώτη φορά.. περίεργα :? Η δουλειά που θα γυρίσω σε λίγο, η περίοδος σαν να μου φωνάζουν όλα οτι σε λίγο θα απογακτιστεί και το μωράκι μου. .

Link to comment
Share on other sites

Η δουλειά που θα γυρίσω σε λίγο, η περίοδος σαν να μου φωνάζουν όλα οτι σε λίγο θα απογακτιστεί και το μωράκι μου. .

 

γιατί το λες αυτό;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είμαι γκρινιάρα και απαισιόδοξη όταν εχω π3!@#$%δο ! :idea::(:cool::o

 

:lol::lol:

Ευτυχώς που είπες "απογακτιστεί" και όχι "απογαλακτιστεί", γιατί θα σε μάλωνα για την απαισιοδοξία σου! Με το καλό να απογακτιστεί το παιδάκι σου, για τον απογαλακτισμό έχετε πολύ δρόμο ακόμη!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΟΤΑΝ ΘΗΛΑΖΩ ΝΙΩΘΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΝΑΚΙΑ ΧΑΜΗΛΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ, ΑΛΛΟΤΕ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΑ, ΑΛΛΟΤΕ ΠΙΟ ΗΠΙΑ, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΑ ΜΙΣΑΩΡΟ ΜΕΤΑ. ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ?

ARCHONDIA

 

OL8A.jpg.png

Link to comment
Share on other sites

το παθαινα αυτο εντονα μετα τη γεννα και μετα λιγο πριν μου ρθει η περιοδος .Επειδη προσπαθουσαμε για μωρο συνεπεφτε ο πονος με αχνο θετικο τεστ ωορρηξιας. Εχεις αδιαθετησει μετα τη γεννα/?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτοί οι πόνοι στην κοιλιά και εμένα με αγχώνουν...

δεν έχω αδιαθετησει ακόμη αλλά δεν ξερω αν είναι φυσιολογικό να με πονάει ακομη η κοιλιά μετά από τόσο καιρό που εχω γεννησει. Πριν 2 μήνες που είχα μιλησει με τον γιατρο μου , μου είχε πει ότι τοτε ηταν φυσιολογικο να ποναω ακόμη αλλά να κανω και ενα τεστ εγκυμοσυνης.(το οποίο έκανα και βγήκε αρνητικό). Σημειώνω ότι η κοιλιά δεν με πονάει μόνο όταν θηλάζω, αλλά και διαφορες στιγμές της ημέρας. Καμιά φορά αγχώνομαι όταν σκέφτομαι ότι μπορεί να είμαι εγκυος και να μην το ξέρω λόγω του θηλασμού...

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, συγχαρητήρια που θηλάζετε!

 

Θυμάμαι ότι με είχε προειδοποιήσει η μαία όταν πρωτοάρχισα να θηλάζω ότι θα αισθανθώ τράβηγμα στην κοιλιά, ίσως έντονο σαν πόνο, και αυτό θα ήταν επειδή "τραβούσε η μήτρα"...δηλαδή, λαϊκά πάλι να το πω "θα έμπαινε η μήτρα στη θέση της". Ο θηλασμός βοηθά πολύ το σώμα της νέας μητέρας.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που έχω απορία είναι το μέχρι πότε είναι φυσιολογικό να έχεις ένα τέτοιο πόνο?

Δεν είναι ενοχλητικός για μένα, αλλά ανησυχιτικός είναι!

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γειά σας!

Τώρα που το λέτε εγώ δεν αισθάνομαι πόνο αλλά συσπάσεις αν και εχω γεννήσει εδώ και 5+1/2 μήνες.

 

Ξέρει να μας πει κάποια αν είμαι φυσιολογικό;

P5orp3.png fGvTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν δε θηλάζει η μητέρα, ο πόνος (που προέρχεται από σύσπαση της μήτρας η οποία επανέρχεται στην αρχική της μορφή) διαρκεί περίπου 6 εβδομάδες, αλλά η μητέρα που θηλάζει μπορεί να τον αισθανθεί για μεγαλύτερο διάστημα.

 

Δε θα έπρεπε να σας ανησυχήσει, εκτός αν συνοδεύεται και από άλλα συμπτώματα όπως έντονη αιμορραγία και πυρετό. Αν σας προσκαλεί δυσφορία ή σας ανησυχεί, καλό είναι να συμβουλευτείτε τον γυναικολόγο σας.

Link to comment
Share on other sites

τους πονους αυτους που λετε (οταν επανερχεται η μητρα) τους ειχα μετα τον τοκετο για 2-3 εβδομαδες.

μετα ολα καλα.

 

τωρα τις τελευταιες μερες και ενω θηλαζω για 8 μηνες αρχισα παλι να ποναω.

ARCHONDIA

 

OL8A.jpg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!!!!

Η δική μου περίπτωση είναι η εξής.Μετά τα λοχεια μου ήρθε κανονικά περίοδος με κύκλο 30-35ημερες.Θηλάζω αποκλειστικά και εδω κ 9 μέρες αρχισαμε φρουτάκια(οχι οτι τα τρωει,το πολύ 5 κουταλάκια).Το προβλήμα είναι ότι εδώ κ 41ημέρες δεν μου έχει έρθει περίοδος.Έκανα τεστ και βγήκε αρνητικό.Έχει συμβεί κατι αντίστοιχο σε καμιά σας?????Τί μπορεί να ειναι????

Αγλαΐα βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Egw thilazw 16 mines,kai akoma tipota!Vlepo oti sinithos erhete mehri to proto hrono..na anisihw? :roll:

 

Οχι μην ανησυχεις....κανει και δυο χρονια......

 

 

 

 

 

 

Να ρωτησω κι εγω κατι....ακομα δεν εχω αδιαθετησει, αλλα τους τελευταιους μηνες ελειπα πολλες ωρες απο το μωρο και αρχισα πριν μια βδομαδα να χω ενοχλησεις ναν να ρχεται ωορρηξια και περιοδος.......ειχα πρηξιμο χαμηλα. υγρα που εδειχναν ωορρηξια και πονακια.......

 

μια βδομαδα μετα τιποτα......

 

υπαρχει περπτωση να ξεκινησει ωορρηξια και μετα να σταματησει λογω αυξημενων θηλασμων?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

την ίδια περίπτωση περνάω κι εγώ από τις 6-7 γενάρη.. όλο βλέπω υγρά κάθε 20-25 μέρες, ενίοτε και κηλίδες αίμα αλλά καθόλου περίοδος. Χαλάω και σερβιέτες ρε γμτ :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...