Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts

Καλωστηνε κι ας αργησε!!! Μου ηρθε σημερα η περιοδος και μαλιστα την ωρα που ημουν στη δουλεια και δεν ειχα μαζι μου ΟΥΤΕ ταμπον ΟΥΤΕ σερβιετες,ΟΥΤΕ και καμμια συναδελφος ειχε να μου δωσει!!! :? Εντωμεταξυ προς το παρον εχω πολυ λιγοτερο αιμα απο τα συνηθισμενα και με ποναει και το στηθος-ενταξει,αυτο ηταν απο τα συνηθη μου συμπτωματα περιοδου προ εγκυμοσυνης,αφου να φανταστειτε το μηνα που εμεινα εγκυος καταλαβα οτι κατι διαφορετικο μου συνεβαινε επειδη ΔΕ με πονεσε το στηθος τις μερες που περιμενα περιοδο.Ευτυχως παντως δεν παρατηρησα μειωση στην ποσοτητα,μια χαρα τιγκαρισμενος ηταν ο βυζος οταν γυρισα απο τη δουλεια,του δωσε και καταλαβε η μικρη!!! :D Στο γιατρο μου παντως θα παω μολις μου τελειωσει κοριτσια,να σιγουρεψω αν ολα ειναι ενταξει ή μηπως,λεω μηηηπως ειναι και καμμια κυστουλα εκει περα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας!!

 

Συγνώμη που άργησα και επαναφέρω το θέμα, αλλά καταλαβαίνετε οτι ο διαθέσιμος χρόνος είναι σχετικός.

 

Πίνω μισό λίτρο γάλα την ημέρα.Μου λέτε δηλαδή να το διακόψω για 2-3 εβδομάδες, μήπως δω διαφορά??

Link to comment
Share on other sites

Πίνω μισό λίτρο γάλα την ημέρα.Μου λέτε δηλαδή να το διακόψω για 2-3 εβδομάδες, μήπως δω διαφορά??

 

Ξεκίνα και δες πώς θα πάει με τα αέρια και τη δυσφορία. Αν είναι θέμα αλλεργίας, χρειάζονται 4 εβδομάδες αποχής από όλα τα γαλακτοκομικά.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

 

ΕΠΙΣΗΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΤΟ ΟΡΜΟΝΙΚΟ ΠΡΟΦΙΛ ΜΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ.

Αυτό ισχύει για το διάστημα του αποκλειστικού θηλασμού και για όσο διάστημα μετά το μωρό κάνει πάνω από 6 γεύματα το 24ωρο.

 

Λογικό είναι η φύση να έχει προβλέψει έναν μηχανισμό προστασίας και επιβίωσης του ήδη υπάρχοντος απογόνου.

Αργησα αλλα τωρα το διαβασα και καπως μου ηρθε.... Το οτι το ορμονικο μιας θηλάζουσας δεν ειναι οτι καλυτερο να μεινει εγκυος σημαινει οτι δεν ειναι ευκολο να μεινει εγκυος ή δεν ειναι "σωστο" να μεινει εγκυος? Γιατι αν ειναι το πρωτο ΟΚ, αλλα αν ειναι το δευτερο εχω θέμα. Διοτι η κορη μου, παρολο που ειναι 18 μηνων κανει πολυ περισσοτερα απο 6 γευματα την μερα και υπαρχουν μερες που θηλαζει και πιο συχνα απο νεογεννητο.

Βεβαια πριν ξαναμεινω εγκυος ειχα περιοδο 3 μηνες μετα τον τοκετο και πολυ σταθερο κυκλο, οποτε φανταζομαι (μαλλον ελπίζω) οτι ειχε στρωσει απο νωρις το ορμονικό μου.

Υπαρχει περιπτωση αυτη η ορμονικη ανωμαλια στο προφιλ της θηλαζουσας να επηρεαζει αρνητικά το εμβρυο? Και μη μου πειτε να ρωτησω τον γυναικολόγο μου μιας κ νομιζω οτι ξεχασε οτι θηλαζω κ σκοπιμως δεν του το θυμίζω μιας κ ειναι ασχετος με τον θηλασμο.

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αφροδιτη παιδακι μου τι ειναι αυτα που λες;;

Αυτο που καταλαβαινω εγω διαβαζοντας τα παραπανω ειναι οτι απλα οι ορμονες δε βοηθανε στο να μεινεις εγκυος,καμια σχεση αυτα που λες!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εφόσον ερχεται η περιοδος οι γιατροι λενε πως επιστρεφει και η γονιμοτητα.Απλα με το θηλασμο δεν ειναι η ωορρηξια στανταρ απο τη στιγμη που αδιαθετεις.Μπορεις να μεινεις εγκυος ανετα! Λοιπον ο θηλασμος απλα μπορεί να προκαλέσει συσπασεις για αυτο λενε οι γιατροι να μη θηλαζουν οι γυναικες εγκυες.Αν δεν εχεις συσπασεις θηλαζεις αν μπορεις.Προσωπικα εγω δεν το αντέχω το θηλασμό εγκυο και με βολευει που ο Αντωνάκης δε δειχνει πολυ ενδιαφέρον.Ακομα κι αν ο θειος μου πε πως καθε εγκυμοσυνη δεν ειναι ιδια δεν εχει να κανει τι επαθα περυσι με συσπασεις κτλ προσωπικά φοβάμαι.Ίατρικά περα απο συσπάσεις και πως πρεπει η εγκυος-θηλαζουσα να τρωει καλα και να πινει συμπληρωματα οταν υπαρχει καποια ελειψη βιταμίνης.ΤΟ εμβρυο και κατοχη να χαμε και να θηλαζες Αφροδιτη παιρνει απο τις αποθηκες σου μη φοβασαι δεν το βλαπτεις δεν υπαρχει καμια τετοια επιστημονική ανακοίνωση.Ουτε αποβαλεις με το θηλασμο εγκυος ουτε αρρωσταινεις ουτε τπτ απλά ειναι θέμα προσωπικών αντοχών,τι εγκυμοσύνη εχεις,τι ηλικία ειναι το μωρο ειναι και οι ορμονες χαλια εκεινη την περιοδοΑφροδιτουλι ολα καλα ειναι μη φοβασαι κι εγω απο σενα περνω κουραγιο .Αντε με το καλο!!!!Α και κατι αλλο! Αν επιτρεπει ο γιατρος σουτο σεξ στην εγκυμοσυνη επιτρεπεται ο θηλασμος.Εμεις εχουμε απαγορευτικο βεβαια για αυτο και προβληματιζομαι με το τι θα κανω απο τη 14η εβδομαδα με το θηλασμο.Παντως μεσα μου οκ τα εχω βαλει σε μια ταξη βοηθα ομως που κι ο Αντωνακης συνεργάζεται με τα νεα δεδομενα.Ομως κοριτσια παρακαλω μη παρετε παραδειγμα απο μενα το χω ξαναπει εχω πολλα προβληματα υγειας δεν κανει να κουραζομαι καθολου ως εγκυος ,κανω αλλες εξετασεις απο οτι η μεση εγκυος οποτε δεν ειμαι καποιο παραδειγμα προς μιμηση.Σας φιλω !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

almodovar Αυτο που επαθες εσυ το επαθα και εγω αλλα 2 φορες! 2 φορες εκανα αποξεση! την μια μου ειπαν ειχα υπολλειματα αλλα δεν μου εκαναν υπερηχο οταν ειχα αιμοραγια για να δουνε μου το ειπαν ετσι! Την 2η εκανα υπερηχο σε εξωτερικο γιατρο και ειδε και παλι κομματι μεσα και μου ειπα θα φυγει με τα φαρμακα.. ναι καλα τι να πω και αυτος παλι αιμοραγια με εποιασε παλι τρεξιμο και αποξεση στο νοσοκομειο.. τωρα που εκανα υπερηχος ητανε καθαρος το ειδα και με τα ματια μου δεν ειχε καμια σκια.. οσο μπορω βεβαια και εγω να ξεχωρισω.. τωρα αντε να δουμε τι θα γινει..

 

 

.png

uiphp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ίσως να εμφανίσεις μια ελαφρά μείωση στην παραγωγή σου - αλλά το μωρό σου ξέρει να την επαναφέρει (με μαραθώνιους θηλασμούς) :)

 

Μην ανησυχείς, τίποτε άλλο δεν υπάρχει για να φοβάσαι.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ίσως να εμφανίσεις μια ελαφρά μείωση στην παραγωγή σου - αλλά το μωρό σου ξέρει να την επαναφέρει (με μαραθώνιους θηλασμούς) :)

 

Μην ανησυχείς, τίποτε άλλο δεν υπάρχει για να φοβάσαι.

 

 

Αυτές τις μέρες έχω παρατηρήσει ότι θέλει να θηλάζει συχνά και από λίγο..φοβάμαι μήπως εγώ δεν έχω πολύ γαλά..το στήθος μου δεν πρήζεται πλέον τόσο..

Link to comment
Share on other sites

Είναι απολύτως φυσιολογικό και λογικό οτι δεν πρήζεται πλέον τόσο πολύ το στήθος σου: σημαίνει απλώς οτι προσαρμόζεται σταδιακά στις ανάγκες του μωρού. Η εδραίωση της γαλουχίας σου δηλαδή βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο ;)

 

Όσο για την συχνότητα και τη διάρκεια των γευμάτων, ισχύει το ίδιο: απολύτως φυσιολογικές - το μωρό προσαρμόζει την παραγωγή σου (είτε επειδή διανύει άλμα ανάπτυξης, είτε επειδή έχεις μειωμένη παραγωγή λόγω περιόδου)

 

Και στις δύο περιπτώσεις το αφήνεις ελεύθερο να θηλάσει όσο θέλει, όποτε θέλει. Η κατάσταση θα ομαλοποιηθεί ξανά και σύντομα!

 

Χαίρομαι που όλα πάνε καλά για σας :)

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

θηλαζα εξι μηνες μετα τη γεννα ειχα για 50 μερες συνολικα αιμοραγια (δηλαδη καθαριζα γιατι σαφως ημουνα μονη και ο αντρας μου δουλευε τρελα οποτε για ξεκουραση δε μιλαμε) και μετα απο 2 βδοαμδες αδιαθετησα κανονικα και οσο θηλαζα καθε 28 μερες αυτο το πραγμα ειχα...

 

 

δεν ειχα δωσει ποτε συμπληρωμα δε ειχα δωσει ποτε πιπιλα και το γαλα δε μειωθηκε ουτε η μικρη εκειες της μερες εδειχνει κατι διαφορετικο....να πειναει ή κατι τετοιο.... :lol:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου είναι 6 1/2 μηνών. Την θηλάζω 4 φορές την ημέρα και τα υπόλοιπα 2 γεύματα είναι φρουτόκρεμα και γιαούρτι. Εδώ και 2 ημέρες παρατήρησα ότι πείναγε νωρίτερα και στους θηλασμούς μεσημέρι και βράδυ μετά από λίγο έκλαιγε, οπότε συνήθως της έδινα συμπλήρωμα, περίπου 40 ml - 80 ml. Σήμερα αδιαθέτησα για πρώτη φορά. Λέτε να έχει μειωθεί το γάλα μου και σιγά σιγά να κοπεί? Πρέπει να κάνω κάτι ή να συνεχίσω ότι κάνω τώρα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Rosoulita, θα σου απαντήσουν οι πιο έμπειρες, αλλά ο ΄μόνος τρόπος να "κοπεί" το γάλα σου είναι να μη θηλάζεις. Και φυσικά το συμπλήρωμα θα το κάνει πιο εύκολο αυτό. Για να αυξήσεις και πάλι την παραγωγή σου μπορείς να θηλάζεις και ενδιάμεσα των γευμάτων ή κάποιες φορές να δίνεις στήθος αντι κάποιου γεύματος.

Link to comment
Share on other sites

Rosoulita, συμφωνώ με την lst!

Εδώ που έχεις φτάσει, σίγουρα δεν σου χρειάζεται το συμπλήρωμα! (εκτός αν έδινες και πριν, αλλά και πάλι με την εισαγωγή των στερεών μπορείς να το μειώσεις ή και να το κόψεις!)

Όποτε το μωρό δείχνει να πεινάει, το βάζεις στο στήθος όπως ακριβώς και στο πρώτο εξάμηνο. Οι στερεές συμπληρώνουν τους θηλασμούς, δεν τους αντικαθιστούν μέχρι το μωρό να κλείσει χρόνο. Αντικαθιστούμε θηλασμούς μόνο όταν το μωρό το κάνει από μόνο του. Όταν δίνεις στερεές λοιπόν, λίγο μετά θα προσφέρεις στήθος, και αν δεν θέλει, πολύ απλά δεν θα πιει. Ενδιάμεσα από τις στερεές, πάλι θα προσφέρεις στήθος. Τα 40 ml συμπλήρωμα σίγουρα θα μπορούσες να της τα δώσεις με το θηλασμό, δεν είναι καμία μεγάλη ποσότητα. Μην αγχώνεσαι και ακολούθησε το μωρό σου!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑΑΑΑ :D ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΡΙΑ :( ΕΧΤΕΣ ΑΔΙΑΘΕΤΙΣΑ...ΟΛΟΙ ΜΕ ΡΩΤΑΝΕ ΑΝ ΤΩΡΑ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ :? ΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΑΩ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΞΥΠΝΑ ΚΑΘΕ 3 ΜΕ 2 ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ :(:cry: ΛΕΤΕ?ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΝΟΜΙΖΩ...ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ 3 ΜΗΝΕΣ ΣΤΡΩΝΕΙ ΝΟΜΙΖΩ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ.

.png40145a8546f30db01.gif
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑΑΑΑ :D ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΡΙΑ :( ΕΧΤΕΣ ΑΔΙΑΘΕΤΙΣΑ...ΟΛΟΙ ΜΕ ΡΩΤΑΝΕ ΑΝ ΤΩΡΑ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ :? ΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΑΩ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΞΥΠΝΑ ΚΑΘΕ 3 ΜΕ 2 ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ :(:cry: ΛΕΤΕ?ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΝΟΜΙΖΩ...ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ 3 ΜΗΝΕΣ ΣΤΡΩΝΕΙ ΝΟΜΙΖΩ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ.

 

Mε ειχαν πιασει και εμενα ανασφαλειες πριν μερικες μερες,αλλα μην αγχωνεσαι αν δεν του φτανει θα θηλαζει περισσοτερο να ρυθμιστει η παραγωγη σου.Και μενα ξυπναει 2 φορες τουλαχιστον καθε βραδυ,πρεπει σονυ και καλα να μπει σε προγραμμα το μωρο :evil: .Εγω δεν ασχολουμαι πλεον με τους καλοθελητες κανε το ιδιο,εσυ ξερεις τι ειναι καλυτερο για το μωρο σου οχι ο καθενας ξερολας που εχει αποψη για το θηλασμο.

 

To μονο αγχος που εχω εγω ειναι για οταν γυρισω στην δουλεια :(

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑΑΑΑ :D ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΡΙΑ :( ΕΧΤΕΣ ΑΔΙΑΘΕΤΙΣΑ...ΟΛΟΙ ΜΕ ΡΩΤΑΝΕ ΑΝ ΤΩΡΑ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ :? ΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΑΩ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΞΥΠΝΑ ΚΑΘΕ 3 ΜΕ 2 ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ :(:cry: ΛΕΤΕ?ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΝΟΜΙΖΩ...ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ 3 ΜΗΝΕΣ ΣΤΡΩΝΕΙ ΝΟΜΙΖΩ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ.

 

Mε ειχαν πιασει και εμενα ανασφαλειες πριν μερικες μερες,αλλα μην αγχωνεσαι αν δεν του φτανει θα θηλαζει περισσοτερο να ρυθμιστει η παραγωγη σου.Και μενα ξυπναει 2 φορες τουλαχιστον καθε βραδυ,πρεπει σονυ και καλα να μπει σε προγραμμα το μωρο :evil: .Εγω δεν ασχολουμαι πλεον με τους καλοθελητες κανε το ιδιο,εσυ ξερεις τι ειναι καλυτερο για το μωρο σου οχι ο καθενας ξερολας που εχει αποψη για το θηλασμο.

 

To μονο αγχος που εχω εγω ειναι για οταν γυρισω στην δουλεια :(

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ?ΘΑ ΒΓΑΖΕΙΣ?
.png40145a8546f30db01.gif
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑΑΑΑ :D ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΡΙΑ :( ΕΧΤΕΣ ΑΔΙΑΘΕΤΙΣΑ...ΟΛΟΙ ΜΕ ΡΩΤΑΝΕ ΑΝ ΤΩΡΑ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ :? ΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΑΩ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΞΥΠΝΑ ΚΑΘΕ 3 ΜΕ 2 ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ :(:cry: ΛΕΤΕ?ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΝΟΜΙΖΩ...ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ 3 ΜΗΝΕΣ ΣΤΡΩΝΕΙ ΝΟΜΙΖΩ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ.

 

Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΞΥΠΝΑΕΙ 2-3 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 2,5 ΧΡΟΝΩΝ!ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΣΑΣ!

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα πριν 2 εβδομάδες κι από τότε θηλάζω αποκλειστικά. Τα λόχεια μου κράτησαν μόνο 10 ημέρες, αλλά χθες μου εμφανίστηκε αίμα με όλα τα συμπτώματα περιόδου. Είναι δυνατόν να έχω τόσο γρήγορα περίοδο; Το ότι θηλάζω δεν παίζει κάποιο ρόλο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι περίοδος. Κι εγώ είχα "διακοπτόμενα" λόχεια. Μια έφευγαν μια ξαναέρχονταν κι είχα και πόνους περιόδου. Είναι η μήτρα σου που ακόμα συσπάται και μαζεύει. Μπορεί να σου ξανασταματήσει το αίμα και να σου ξανακατέβει μετά από 1 βδομάδα. Αφού θηλάζεις είναι λίγο σπάνιο να σου έρθει περιοδος πριν τις 40 μερες αλλά όχι κι απίθανο. Όμως εσύ δεν έχεις καν σαραντίσει, οπότε σίγουρα δεν είναι περίοδος.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αδιαθέτησα την Τρίτη το μεσημέρι...Δώδεκα μέρες πριν και για δέκα μέρες περίπου είχα συνεχώς, όλη μέρα, πόνους περιόδου πολύ ενοχλητικούς (αφού ήταν και αδιάκοποι), μετά ηρέμησα για 2 μέρες και την Τρίτη είδα αίμα...Επειδή πριν σαραντίσω είχα δει κανα-δυο φορές αίμα, αλλά σταματούσε πριν καν κλείσει 24ωρο, φαντάστηκα οτι δεν ήταν περίοδος...Αλλά τελικά οχι μόνο δεν σταματάει, αλλά αυξάνει και σε ένταση...

Το μωρό το θηλάζω αποκλειστικά και μάλιστα σήμερα έχει θηλάσει απο το πρωί μόνο 3 φορές κι αυτές οχι καλά...αρα να μειώθηκε το γάλα μου λόγω περιόδου δεν το πιστεύω γιατί αλλιώς αυτός ο φαγάνας δεν θα ησύχαζε με τίποτα... :lol: Αντιθέτως εκείνος κοιμάται όλη μέρα κι όσες φορές έχει ξυπνήσει είναι ευδιάθετος...Μέχρι που χαχάνισε για πρώτη φορά σήμερα... :lol:

Απλά δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται εφόσον θηλάζουμε αποκλειστικά να έχουμε κανονική περίοδο...Έτσι και στον πρώτο...να μην χαρώ λίγο την ησυχία μου χωρίς περίοδο...!

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...