Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts

AMARETTO,

 

διαβάσαμε μαζί με τον άντρα μου, τις συμβουλές σου και σε ευχαριστούμε πολύ!Νομίζω τώρα οτι τα εμπέδωσα.Άλλωστε το "θήλαζε και μη ερεύνα", τα λέει όλα.

 

Δεν αφήνω την μικρή χωρίς να την αλλάξω.Την ταϊζω, κοιμάται και όταν ξυπνήσει, βλέπω οτι τα έχει κάνει.Υποθέτω οτι τα κάνει, ενδιάμεσα στον ύπνο της.Προτιμώ να αλλάζω πάνες, όλη την ώρα, παρά να την αφήνω έτσι.Τσίσα κάνει τακτικότατα.

 

Σχετικά με τις κενώσεις, επικοινώνησα με την γιατρό και την ενημέρωσα οτι έχουν μειωθεί.Τώρα φτάνουν τις δύο.Λίγες δεν είναι?Βέβαια, μπορεί να βγάλει και ΕΛΑΧΙΣΤΑ, με τα τσίσα.Οι "γερές" δόσεις είναι περίπου 2.Η γιατρός μου είπε να φάω δαμάσκηνα ή ακτινίδια.Ακόμα δεν το έκανα, γιατί φοβάμαι μην φτάσουμε στο άλλο άκρο.

 

Στον ύπνο της ( ακόμα και τώρα) την ακούω και σφίγγεται και ψιλοκλαψουρίζει.Που και που ακούγονται και "πριτς".Είναι δυσκοίλια?

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ και εσένα και τα υπόλοιπα κορίτσια.Πιστεύω οτι μετά απο αυτά θα πάρω το μάστερ. :oops::P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

α!Το φασκόμηλο το σταμάτησα.Τώρα δεν τουμπανιάζει το στήθος και δεν με πονάει καθόλου.Κι αυτό έγινε μόλις μου είπε η Αγλαια, να θηλάζω 20 λεπτά απο το ένα στήθος και μετά απο 3 ώρες, να θηλάζω απο το άλλο.

 

Μήπως να ξαναρχίσω φασκόμηλο?

Link to comment
Share on other sites

Η γιατρός μου είπε να φάω δαμάσκηνα ή ακτινίδια.Ακόμα δεν το έκανα, γιατί φοβάμαι μην φτάσουμε στο άλλο άκρο.

 

 

:roll:

Δηλαδή η γιατρός σου νομίζει ότι οι ίνες από τα δαμάσκηνα και τα σποράκια από τα ακτινίδια περνάνε στο γάλα; :lol::lol::lol:

 

το άλλο με τα πράσινα ανθρωπάκια στο αίμα το ξέρετε; :lol:

 

Συγνώμη αλλά τόση βλακεία δεν την αντέχω! Δεν σκέφτονται καν τι λένε;

Link to comment
Share on other sites

"θήλαζε και μη ερεύνα"

 

 

Η φράση είναι -επιτηδες- διφορούμενη

 

α. θήλαζε, και μη ερεύνα

 

β. θήλαζε και μη, ερεύνα

 

ισχύουν και οι δύο εκδοχές γι αυτό η αμαρέττο δεν έχει σημεία στήξης! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Είχε μείνει μάλλον υπολείμματα του σάκου μέσα γι αυτό και η αιμορραγία και γι αυτό και η απόξεση. Τα κομμάτια είναι πηγμένο αίμα...

 

:?

Άρα δεν τα είπε και τόσο καλά ο γιατρός...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η γιατρός μου είπε να φάω δαμάσκηνα ή ακτινίδια.Ακόμα δεν το έκανα, γιατί φοβάμαι μην φτάσουμε στο άλλο άκρο.

 

 

:roll:

Δηλαδή η γιατρός σου νομίζει ότι οι ίνες από τα δαμάσκηνα και τα σποράκια από τα ακτινίδια περνάνε στο γάλα; :lol::lol::lol:

 

το άλλο με τα πράσινα ανθρωπάκια στο αίμα το ξέρετε; :lol:

 

Συγνώμη αλλά τόση βλακεία δεν την αντέχω! Δεν σκέφτονται καν τι λένε;

 

Εμένα δεν μου άφησε και πολλά περιθώρια να μην την πιστέψω, γιατί μόλις η μικρή είχε ηρεμίσει απο κολλικούς που είχε, επειδή είχα πλακωθεί 3 μέρες στα μανταρίνια.Εννοώ οτι εκείνη μου εντόπισε το προβλημα.Αναρωτιέμαι...αν αυτά την επηρεάσανε, δεν μπορούν να την επηρεάσουν και τα παραπάνω? :roll::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

 

Εμένα δεν μου άφησε και πολλά περιθώρια να μην την πιστέψω, γιατί μόλις η μικρή είχε ηρεμίσει απο κολλικούς που είχε, επειδή είχα πλακωθεί 3 μέρες στα μανταρίνια.Εννοώ οτι εκείνη μου εντόπισε το προβλημα.Αναρωτιέμαι...αν αυτά την επηρεάσανε, δεν μπορούν να την επηρεάσουν και τα παραπάνω? :roll::oops::oops:

 

Τα εσπεριδοειδή (κυρίως μανταρίνια και πορτοκάλια) μπορεί να προκαλέσουν αλλεργική αντίδραση στο μωρό. Και σε μένα έχει τύχει το μωρό να έχει πρόβλημα με ένα μανταρίνι που έφαγε η μαμά...

 

Αυτό είναι πολύ διαφορετικό από την ηπακτική δράση που έχουν σε εμάς το ακτινίδιο λόγω των σπόρων και το δαμάσκηνο λόγω των ινών. Στα μωρά δεν μπορεί να λειτουργήσουν ηπακτικά γιατί οι ίνες δεν κυκλοφορούν στο αίμα! Παραμένουν στο έντερό μας και αποβάλονται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αφήνω την μικρή χωρίς να την αλλάξω.Την ταϊζω, κοιμάται και όταν ξυπνήσει, βλέπω οτι τα έχει κάνει.Υποθέτω οτι τα κάνει, ενδιάμεσα στον ύπνο της.Προτιμώ να αλλάζω πάνες, όλη την ώρα, παρά να την αφήνω έτσι.Τσίσα κάνει τακτικότατα.

 

Σχετικά με τις κενώσεις, επικοινώνησα με την γιατρό και την ενημέρωσα οτι έχουν μειωθεί.Τώρα φτάνουν τις δύο.Λίγες δεν είναι?Βέβαια, μπορεί να βγάλει και ΕΛΑΧΙΣΤΑ, με τα τσίσα.Οι "γερές" δόσεις είναι περίπου 2.Η γιατρός μου είπε να φάω δαμάσκηνα ή ακτινίδια.Ακόμα δεν το έκανα, γιατί φοβάμαι μην φτάσουμε στο άλλο άκρο.

 

Στον ύπνο της ( ακόμα και τώρα) την ακούω και σφίγγεται και ψιλοκλαψουρίζει.Που και που ακούγονται και "πριτς".Είναι δυσκοίλια?

 

 

Για το άλλαγμα σε ρώτησα, για να πω τι έκανα στη μικρή μου: Μετά από λίγη ώρα θηλασμού έκανε κακάκια - ήταν αρκετά θορυβώδης και την καταλάβαινα επιτόπου - την άφηνα να τελειώσει και την άλλαζα και μετά συνέχιζα το θηλασμό από το άλλο στήθος, όπου και αποκοιμιόταν. Το άλλαγμα βοηθούσε να μείνει ξύπνια λίγο ακόμη και να φάει λίγο περισσότερο, οπότε πιστεύω ότι κοιμόταν και καλύτερα.

 

Μετά τις πρώτες 4-6 βδομάδες συνήθως αλλάζει η συχνότητα των κενώσεων. Το μωρό μπορεί να περάσει ακόμη και βδομάδα χωρίς να κάνει κακά και είναι φυσιολογικό, αρκεί τα κακά να βγουν μαλακά, με φυσιολογικό χρώμα (μουσταρδί και παρεμφερείς αποχρώσεις). Οι γιατροί που δεν βλέπουν μωρά να θηλάζουν αδίκως το ερμηνεύουν σαν δυσκοιλιότητα και προτείνουν διάφορα γιατροσόφια που ταλαιπωρούν μαμα και μωρό.

Για να θεωρείται κανονική κένωση πρέπει να είναι λίγο περισσότερο από αυτό που απλά λερώνει την πάνα, δηλαδή αν βγαίνει πχ μέχρι ένα κουταλάκι του γλυκού νομίζω δεν το μετράμε σαν κένωση.

 

Για τα φρούτα που τρως, σου απάντησε η Αγλαΐα. Για τα πριτς, δεν υπάρχει κάτι ασυνήθιστο, τα μωράκια έχουν αρκετά αέρια. Αν σου φαίνονται υπερβολικά, δες μήπως τρως πολλά γαλακτοκομικά και κυρίως γάλα. Μπορείς να κάνεις μια δοκιμή, να μην πιεις γάλα για λίγες μέρες και να παρατηρήσεις τη διαφορά.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις μια δοκιμή, να μην πιεις γάλα για λίγες μέρες και να παρατηρήσεις τη διαφορά.
;

 

Για σένα το λίγες μέρες μπορεί να είναι μερικές εβδομάδες, για τη μαμά μπορεί να είναι οι 3 μέρες... φοβάσαι να το πεις;

Τουλάχιστον 2 εβδομάδες αποχής χρειάζονται, σε 4 θα φανεί πραγματικά η διαφορά.

 

Το γάλα δημιουργεί πολύ περισσότερα προβλήματα από όσα φανταζόμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις μια δοκιμή, να μην πιεις γάλα για λίγες μέρες και να παρατηρήσεις τη διαφορά.
;

 

Για σένα το λίγες μέρες μπορεί να είναι μερικές εβδομάδες, για τη μαμά μπορεί να είναι οι 3 μέρες... φοβάσαι να το πεις;

Τουλάχιστον 2 εβδομάδες αποχής χρειάζονται, σε 4 θα φανεί πραγματικά η διαφορά.

 

Το γάλα δημιουργεί πολύ περισσότερα προβλήματα από όσα φανταζόμαστε...

 

Ειδικά για τα αέρια, έβλεπα τεράστια διαφορά μετά από 3-4 μέρες (αλλά μυαλό δεν έβαζα, το δοκίμασα δυο φορές, με επιτυχία, αλλά το γάλα δεν το έκοψα, περίμενα να δω κάτι πιο τραγικό σαν σύμπτωμα :? ). Όμως έχεις δίκιο, χρειάζονται πιο δραστικά μέτρα. Οι πιο πολλές μαμάδες έχουν το γάλα σαν εύκολη λύση στην έλλειψη χρόνου και νομίζουν ότι είναι κάτι δυσβάσταχτο η αποχή.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι πιο πολλές μαμάδες έχουν το γάλα σαν εύκολη λύση στην έλλειψη χρόνου και νομίζουν ότι είναι κάτι δυσβάσταχτο η αποχή.

Έχω μια βδομάδα που το έκοψα και δε μου φαίνεται καθόλου - και μιλάμε για μεγάλη αγάπη για το γάλα, έπινα σίγουρα πάνω απο 1/2 του λίτρου την ημέρα και χώρια τα υπόλοιπα γαλακτοκομικά.

Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο μου φαινόταν

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια σταμάτησα το θηλασμό πριν 2 μηνες αλλά περίοδος γιοκ.

 

Μόνο πόνοι στην κοιλιά,πονοκέφαλοι και τίποτε αλλο.

 

Ο Γυναικολόγος μου ειπε να κάνω κάποιες ορμονικες εξετάσεις τι λέτε ?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα,εχω ενα θεματακι και θα ηθελα τη γνωμη σας γιατι δεν ξερω τι να σκεφτω.Οπως εχω κατα καιρους ξαναγραψει προ εγκυμοσυνης ειχα εναν κυκλο αψογο,28 ημερων,που ηταν ακριβης μεχρι και στην ωρα. Τον χαλασα μονη μου λιγο πριν μεινω εγκυος,οταν πηρα Serpafar χωρις να τα χρειαζομαι,μονο και μονο επειδη μου το ειπε η γραμματεας ( !!! ) του γιατρου που ειχα τοτε.Τελως παντων μετα εμεινα εγκυος,γεννησα,ξεκινησα θηλασμο στην αρχη αποκλειστικα και γυρω στο 5ο μηνα βαλαμε και τις στερεες ενω γυρω στο 6 μηνο μετα τη γεννα μου ξαναεμφανιστηκε η περιοδος.Απο τοτε που ξαναεμφανιστηκε,αρχισε να μου ερχεται μια στις 26 μερες,μια στις 27,τον περασμενο ομως μηνα μου ηρθε νταν στις 28 και χαρηκα οτι επιτελους θα ξαναερθει ο κυκλος μου στα νορμαλ του.Ολα αυτα βεβαια ενω συνεχιζω να θηλαζω τη μικρη μου δυο με τρεις φορες τη μερα.Ελα ομως που σημερα ειναι η 29η μερα του κυκλου μου και ακομη την περιμενω την περιοδο!!! Εχω πονο στο στηθος (που ηταν παντα συμπτωμα περιοδου για μενα) αλλα κατα τ΄αλλα ουτε πονο στη μεση που εχω συνηθως ουτε τιποτα.Εκανα σημερα ενα τεστ εγκυμοσυνης που,οπως το περιμενα,βγηκε αρνητικο,παρ΄ολο που ειχα επαφη γυρω στα μισα του κυκλου.Η απορια μου ειναι η εξης:λετε να μην εχει ερθει ο κυκλος ακομη στα ισα του λογω θηλασμου? Λετε να εχω κανενα προβλημα τυπου κυστη και να καθυστερει γι΄αυτο? Επιπλεον,ενω παντα ειχα ωορηξια την 14η μερα του κυκλου,τους μηνες αυτους που μυ ξαναηρθε η περιοδος μετα τη γεννα,μια εχω τα σημαδια της (τη βλεννη εννοω) τη 14η μερα,μια τη 18η,μια την 20η και τωρα τα ειχα την 23 μερα!!! Παρ΄ολ΄αυτα η περιοδος δε μου ειχε καθυστερησει ποτε.Τι γινεται βρε παιδια,τι λετε εσεις?Δε θελω να τηλ. ακομη στο γιατρο μου,ερχεται και Σαββατοκυριακο και δε λεει να τον ενοχλησω,ντρεπομαι!!! :oops:

Link to comment
Share on other sites

Ελα ομως που σημερα ειναι η 29η μερα του κυκλου μου και ακομη την περιμενω την περιοδο!!! Εχω πονο στο στηθος (που ηταν παντα συμπτωμα περιοδου για μενα) αλλα κατα τ΄αλλα ουτε πονο στη μεση που εχω συνηθως ουτε τιποτα.Εκανα σημερα ενα τεστ εγκυμοσυνης που,οπως το περιμενα,βγηκε αρνητικο,παρ΄ολο που ειχα επαφη γυρω στα μισα του κυκλου.

 

joe γεια!!! δε θέλω να σε τρομάξω αλλά και εγώ είχα κάνει τεστ 10 μέρες μετά την αναμενόμενη περίοδο και μου είχε βγει αρνητικό.. Τελικά όμως ήμουν έγκυος. Ήταν αξιόπιστο τεστ?

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Μαρια μου μολις ειδα απο το τικερακι σου οτι τα μικρα μας εχουν μολις λιγες μερες διαφορα!!! Να σου ζησει και με το καλο να υποδεχτεις και το δευτερο!!!

Κοιτα,εκανα το Clear Blue εχθες και σημερα το πρωι το επανελαβα με πρωινα ουρα αλλα παλι αρνητικο ηταν.Δε νομιζω οτι προκειται για εγκυμοσυνη,για την ακριβεια το αποκλειω γιατι ειχαμε μονο μια επαφη εντος των υποτιθεμενων γονιμων ημερων.Εγω υποπτευομαι καμμια κυστη ή κατι τετοιο.Λεω να παω για εναν υπερηχο το απογευμα γιατι ειλικρινα απορω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, νιώθω εντελώς alien :oops: ... Βλέπω η περίοδος των περισσοτέρων έχει έρθει στον 5ο περίπου μήνα του θηλασμού ή εφόσον τον έκοψαν. Η δική μου περίοδος ήρθε προχθές, ούτε 2 μήνες μετά τη γέννα. Κατάφερα τον αποκλειστικό θηλασμό (στο στήθος) λίγο καιρό πριν. Μέχρι τότε ήμουν με θήλαστρο. Το γάλα μου δε βλέπω να έχει μειωθεί (ευτυχώς, γιατί το'χα και άγχος). Πρέπει να ανησυχώ; Είναι φυσιολογικό αυτό που μου συμβαίνει, τόσο νωρίς;

0kEJp3.pngCsbXp3.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω ειχα κανει 2 τεστ --- αρνητικα!

 

περιμενε λιγο και μην αγχωνεσαι.

 

οσο για τις γονιμες μερες εγω εμεινα εγκυος με σταθερη περιοδο 5 μερες πριν την υποτιθεμενη ημερομηνια.

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

joe, γειά σου

Τον περασμένο μήνα είχα καθυστέρηση 12 μέρες με αρνητικό τεστ και τελικά αδιαθέτησα. Συμβαίνει αυτό όταν θηλάζεις. Περίμενε λίγο και προετοιμάσου ψυχολογικά για όλα τα ενδεχόμενα.... :)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε Felinidoc μου,μηπως τελικα φταιει οτι θηλαζουμε τοσο πολυ καιρο Ενταξει,εσυ εχεις σπασει τα ρεκορ,ποια γυναικα πια στην εποχη μας καταφερνει να κρατησει 1 χρονο και βαλε το θηλασμο!!! Ομως και οι 10 μηνες που θηλαζω κι εγω,καμμια φορα φοβαμαι μηπως μου δημιουργησουν προβλημα στη γονιμοτητα (καλα,τωρα θα με κραξει η Αγλαια με αυτα που γραφω !!! ) ξερεις,λογω της αυξημενης προλακτινης ή καπως ετσι τελως παντων.Μπορει να λεω και βλακειες,αλλα ειδικος δεν ειμαι,αυτο που ξερω ειναι οτι τετοια καθυστερηση δεν ειχα ποτε και πολυ ανησυχω μηπως μου εχει δημιουργηθει καποιο προβλημα γονιμοτητας!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε Felinidoc μου,μηπως τελικα φταιει οτι θηλαζουμε τοσο πολυ καιρο Ενταξει,εσυ εχεις σπασει τα ρεκορ,ποια γυναικα πια στην εποχη μας καταφερνει να κρατησει 1 χρονο και βαλε το θηλασμο!!!

το μυστικό είναι να καταφέρεις να φτάσεις μέχρι τον 8ο που είναι τα δύσκολα, αν περάσεις αυτό το κατώφλι μετά γίνεται όλο και πιο εύκολο! Είναι πολύ πιο εύκολο να θηλάζεις ένα παιδί 12 μηνών παρά ένα παιδί 3 μηνών!

 

Ομως και οι 10 μηνες που θηλαζω κι εγω,καμμια φορα φοβαμαι μηπως μου δημιουργησουν προβλημα στη γονιμοτητα (καλα,τωρα θα με κραξει η Αγλαια με αυτα που γραφω !!! )

 

δεν θα σε κράξω αλλά θα σε ενημερώσω!

 

Κάνεις οικονομία στα ωράρια, αφού δεν ξοδεύονται έχεις καλή παρακαταθήκη για το μέλλον!

 

ξερεις,λογω της αυξημενης προλακτινης ή καπως ετσι τελως παντων.

μέχρι να έρθει η περίοδος κατά μεγάλο ποσοστό αναστέλλεται η γονιμότητα, αναβάλεται για αργότερα, αυτό μπορεί να ξανασυμβεί προσορινά σε περιόδους που το παιδί αυξάνει τους θηλασμούς

 

Συνήθως χρειάζεται ένα εξάμηνο από την πρώτη εμφάνιση της περιόδου για να στρώσει η κατάσταση.

 

Ακόμη όμως και να στρώσει μπορεί να συμβεί κάτι πχ. μια γαστρεντερίτιδα και το μωρό να θηλάζει συνέχεια, να μην τρώει τίποτα άλλο και να καθυστερήσει ο κύκλος ή να μη γίνει καθόλου ωορρηξία

 

Μπορει να λεω και βλακειες,αλλα ειδικος δεν ειμαι,αυτο που ξερω ειναι οτι τετοια καθυστερηση δεν ειχα ποτε και πολυ ανησυχω μηπως μου εχει δημιουργηθει καποιο προβλημα γονιμοτητας!!!

 

Το να μην έχεις τακτοποιημένο κύκλο γιατί ακόμη η προλακτίνη είναι υψηλή είναι φυσιολογικό και δεν υπονοεί μακροπρόθεσμο πρόβλημα γονιμόατητας, αυτό δεν έχει συνδεθεί ποτέ! Παραβλέπουμε το φυσιολογικό γιατί συμβαίνει σπάνια. Ακόμη και δύο χρόνια να μην είχες καθόλου περίοδο θα ήταν εντελώς φυσιολογικό και δεν συνδέεται με πρόβλημα γονιμότητας μια τέτοια κατάσταση.

 

Μήπως να βάλεις τη μητέρα σου να σου τα εξηγήσει λίγο; Από τα όσα γράφεις φαίνεται ότι έχεις μπερδέψει τα προβλήματα γονιμότητας με τη φυσιολογική αμηνόρροια λόγω θηλασμού και κυρίως την επαναφορά της περιόδου στη διάρκεια του θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites

Τον περασμένο μήνα είχα καθυστέρηση 12 μέρες με αρνητικό τεστ και τελικά αδιαθέτησα. Συμβαίνει αυτό όταν θηλάζεις.

 

Έτσι είναι, το μωρό δεν θηλάζει σταθερά την ίδια ποσότητα και τον ίδιο χρόνο κάθε μέρα, κάθε μήνα, οπότε μπορεί να παρατηρηθεί μη κανονικός κύκλος. Αυτό είναι εντελώς φυσιολογικό! :wink:

Link to comment
Share on other sites

To mwraki mou einai 2 minwn kai 10 imerwn. to thilazw ektos apo ena geuma tin imera.. o giatros mou eipe na perimenw periodo sto 6amino. eixa tin prwti mou epwdini periodo exthes. to mwro mou einai arketa anisixo simera kai peinaei pio sixna apo oti tis teleutaies 15 imeres pou ta geumata tou eixan meiwthei sta 4 tin imera me kapoia statherotita.

 

i anisixia tou mporei na exei na kanei me tin adiathesia mou? i tin meiwmeni lipsi galaktos endexomenos?den thelw na stamatisw ton thilasmo kai anisixo. opws kai den mou einai euxaristo to na thilazw kai na exw periodo dioti i periodos mou sinodeuetai me ponokefalo kai niwthw entoni kopwsi.

 

euxaristw

Link to comment
Share on other sites

To mwraki mou einai 2 minwn kai 10 imerwn. to thilazw ektos apo ena geuma tin imera.. o giatros mou eipe na perimenw periodo sto 6amino. eixa tin prwti mou epwdini periodo exthes. .

 

Η αμηνόρροια του θηλασμού μπορεί να διαρκέσει από καθόλου μέχρι πάνω από 2 χρόνια και είναι φυσιολογικό και το ένα και το άλλο.

 

Ο γιατρός σου μάλλον δεν έχει εμπειρία από μητέρες που θηλάζουν.

 

to mwro mou einai arketa anisixo simera kai peinaei pio sixna apo oti tis teleutaies 15 imeres pou ta geumata tou eixan meiwthei sta 4 tin imera me kapoia statherotita

 

εννοείς 4 το 24ωρο ή 4 την ημέρα;

 

καλό θα ήταν να παρέθετες όλες τις ζυγίσεις με τις ημερομηνίες

 

i anisixia tou mporei na exei na kanei me tin adiathesia mou? i tin meiwmeni lipsi galaktos endexomenos?

 

μπορεί το γάλα να έχει μειωθεί αλλά το μωρό ξέρει πώς να αυξήσει την παραγωγή, γι αυτό θηλάζει πιο συχνά, έτσι θα καταφέρει να πάρει όσο γάλα χρειάζεται

 

den thelw na stamatisw ton thilasmo kai anisixo. opws kai den mou einai euxaristo to na thilazw kai na exw periodo dioti i periodos mou sinodeuetai me ponokefalo kai niwthw entoni kopwsi.

 

αφού δεν θέλεις να το σταματήσεις, δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις

 

το να σταματήσεις με το ζόρι την περίοδο δεν γίνεται

 

για τα συμπτώματα τι κάνεις;

 

Θα σε παρακαλούσα να δώσεις πληρες ιστορικό απαντώντας στις ερωτήσεις που θα βρεις εδώ:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4828

 

ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ: να χρησιμοποιείς ελληνικούς χαρακτήρες όταν γράφεις ελληνικά ή λατινικούς αν θέλεις να γράψεις αγγλικά ή γαλλικά για να μπορούμε να τα διαβάζουμε πιο άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια μου γεια,η αληθεια ειναι πως περιμενα πώς καιπώς να μου γραψεις απαντηση,αλλα θα ηθελα να μου διευκρινισεις κατι,για να δω αν τα καταλαβα κι εγω καλα: ακομη και στην περιπτωση που εχει επανελθει η περιοδος ενω θηλαζουμε,ενδεχεται να υπαρχουν ανωμαλιες και ανωορηκτικοι κυκλοι μεχρι να τελειωσει εντελως ο θηλασμος?Δηλαδη εμενα που μου ξαναηρθε τον Ιουλιο,ειναι λογικο εφ΄οσον θηλαζω ακομη να εχω ασταθεια. Τη μανα μου δεν την εχω ρωτησει γιατι καμμια φορα οταν μου λεει οτι δεν τρεχει τιποτα και ειναι φυσιολογικα ολα αυτα,νομιζω πως μου τα λεει για να μην αγχωνομαι και να μην γκρινιαζω!Καταλαβαινεις,ουδεις προφητης στον τοπο του!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...