Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω οπως εχω ξαναγραψει αδιαθετησα μια φορα στον 5ο μηνα μετα την γεννα. Μαλιστα 2-3 μερες πριν αδιαθετησω ειχα αυτα τα καφε που λες κ εσυ.Επισης ενω πριν μεινω εγκυος η περιοδος μου διαρκουσε 3-4 μερες αυτη την φορα κρατησε 10 περιπου κ ειχα παρα μα παρα πολυ αιμα. Απο τοτε δεν την εχω ξαναδει. Ισως αδιαθετησεις γί'αυτο εχιες κ αυτα τα καφε υγρα.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη Πέμπτη, ξεκίνησα επειγόντως για το νοσοκομείο με απίστευτη αιμοραγία.Αυτό συνέβει παρόλο που τα λόχεια, έδειχναν να υποχωρούν.Η Πέμπτη, ήταν η τρίτη μέρα που είχα αίμα και θεώρησα ότι ήταν φυσιολογικό, ωσπου που έβαζα 1 μεγάλη σερβιέτα ακράτειας και μέχρι να βγω απο την τουαλέτα, είχαν ήδη λερωθεί τα ρούχα μου!Επίσης την προηγούμενη μέρα, είχα ανησυχήσει γιατί είχαν πέσει 2 κομμάτια (αίμα)απο μέσα μου.Ε! την επομένη, είχαν πέσει περίπου 7.Πήρα τηλέφωνο τον γιατρό μου και μου είπε οτι ξεκίναγε για το νοσοκομείο.

 

Πήγα στο Έλενα και αφού μου πήραν αίμα, με έβαλε ο βοηθός του γιατρού μου στον υπέρηχο, οπού είδε ένα κομμάτι στην μήτρα μου και μετέπειτα αφού με έβαλε στην καρέκλα , φώναξε ενισχύσεις.Είχα πράγματι πολύ αιμοραγία.Μου είπε οτι θα μου κάνει εισαγωγή.Εγώ άρχισα τα κλάμματα και είπα, οτι δεν μένω μακριά απο την κόρη μου!Ευτυχώς, ήρθε ο γιατρός μου! Μου είπε να ηρεμίσω και οτι θα φτιάχνανε όλα αμέσως.Με πήγε μέσα, επειγόντως, φώναξε προσωπικό και ξεκίνησε να μου κάνει απόξυση(έτσι δεν λέγεται?-είμαι λίγο χάζή).

 

Για να μην τα πολυλογώ, ο γιατρός μου είπε οτι μου ήρθε και η περίοδος, γι'αυτό και συνέβει όλο αυτο το περιστατικό.Εγώ απο τότε είμαι καλύτερα, έχω λίγο αίμα, αλλά έχω κάτι περίεργα φτερουγίσματα, στην κοιλιά μου και κυρίως όταν θηλάζω. Αυτό είναι οι συσπάσεις της μήτρας?

 

Είναι δυνατόν να έχω απο τώρα περίοδο?? :twisted::evil::evil:

 

Επίσης, δεν ξέρω αν είναι συμπτωματικό, αλλά νομίζω οτι έχει μειωθει το γάλα μου.Βέβαια μπορεί πολύ απλά, να τρώει περισσότερο η μικρή.Η παιδίατρος μου είπε, να της κάνω το τέστ του 24ωρου.Να της δίνω δηλαδή κάθε 3 ώρες. για 20 λεπτά απο το δικό μου γάλα και μετά να της ετοιμάζω 50ml απο ξένο.Τέλος να σημειώνω τις ώρες που τρώει και πόσα ml παραπάνω, χρειάστηκε.

 

Αυτό που αποσκοπεί?Θα με βοηθήσει κάπου?Βοηθήστε με σας παρακαλώ, γιατί σαν μαζεμένα μου έχουν πέσει, μου φαίνεται.... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να συνέλθεις σύντομα!

 

Έχω διαβάσει ότι πριν τις 40 μέρες δεν θεωρείται περίοδος, απλά η αιμορραγία μπορεί να έχει διακοπές και επαναλήψεις. Αλλά πάλι δεν ξέρω. Μετά, αφότου περάσουν οι 40 μέρες, για να θεωρηθεί περίοδος, πρέπει να διαρκέσει τουλάχιστον 2 μέρες. Όπως και να'χει, αν θηλάζεις αποκλειστικά, έχεις πολλές ελπίδες να μην αδιαθετήσεις για αρκετό καιρό ακόμη.

 

Τα φτερουγίσματα είναι οι συσπάσεις της μήτρας, δεν θα τα νιώθεις για πολύ καιρό.

 

Η παιδίατρος σου έδωσε λανθασμένες οδηγίες. Αυτές είναι οδηγίες αποθηλασμού. Το παιδί πρέπει να θηλάζει ανεμπόδιστα. Συνιστώνται τουλάχιστον 8-12 θηλασμοί ημερησίως. Το μωρό το ταΐζουμε πριν κλάψει, γιατί το κλάμα είναι η τελευταία ένδειξη πείνας. Δεν χρειάζεται ούτε να ζυγίζεις, ούτε να σημειώνεις, ούτε να δώσεις συμπλήρωμα. Πες μας γιατί πιστεύεις ότι μειώθηκε το γάλα, πες μας τα στοιχεία που ζητώνται στο υπόμνημα: ΠΏΣ ΝΑ ΖΗΤΑΤΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ και τα ξαναλέμε!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Είχε μείνει μάλλον υπολείμματα του σάκου μέσα γι αυτό και η αιμορραγία και γι αυτό και η απόξεση. Τα κομμάτια είναι πηγμένο αίμα...

Αυτές πάντως είναι οδηγίες αποθηλασμού της παιδιάτρου... Η προλαλήσασα τα είπε πολύ καλά...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

"αναφέρω οτι γέννησα με καισαρική τομή, καθώς ήταν με το κεφάλι κάτω αλλά ΠΟΛΥ ψηλά και δεν είχα καθόλου διαστολή.Αυτό συνέβει, αν θυμάμαι καλά, στις 38+4.Επίσης βγήκε απ΄το νοσοκομείο με ίκτερο στα 10,8mg/dl.

Έτσι γράψανε βέβαια στο βιβλιάριο κατά την έξοδο.Την προηγούμενη μέρα που πήραν τα αποτελέσματα απο την αιματολογική, γράψανε στην κατάσταση 9,8.Το 10,8 δεν κατάλαβα που το βρήκανε καθώς δεν της ξαναπήρανε αίμα.Άλλωστε βγήκαμε απο το νοσοκομείο, το πρωί της επομενης που της πήραν αίμα. Απ΄την στιγμή που μπήκαμε σπίτι, είναι μια χαρά, η κουκλίτσα μου.

 

Μήκος 50 εκατοστά, βάρος γέννησης 2950, βγήκε απο το νοσοκομείο 100 γραμ.ελαφρύτερη.Τώρα είναι 4 εβδομάδων και είναι 3970.Για να μιλάμε συγκεκριμένα. "

 

Όσο για τα 8 γεύματα,τόσο τρώει.άντε να ναι καμμιά φορά 7.Νιώθω οτι πεινάει, επειδή ενώ στην αρχή την έπαιρνε ο ύπνος και με το ζόρι βγάζαμε το εικοσάλεπτο, τώρα κάθεται στο στήθος τον διπλάσιο χρόνο.Μερικές φορές έτσι όπως κρατάει την θηλή, την τραβάει προς το μέρος της νευριασμένη και με σπρώχνει.Μήπως κάτι θέλει να μου πεί??

 

Και όταν μου λες λάθος οδηγίες της παιδιάτρου..??Να αλλάξω παιδίατρο μήπως..??Δεν πρέπει να γίνονται τέτοια λάθη και να ταλαιπωρούνται μάνα και παιδί! :evil:

Link to comment
Share on other sites

Almodovar, καταρχάς να σου ζήσει το νινάκι σου.

Λοιπόν, προσωπική μου γνωμη, χωρίς να είμαι ούτε γυναικολόγος ούτε κάτι σχετικό, απλώς έχω γεννήσει φυσιολογικά τρεις φορές, είναι ότι ο γιατρός σου έκανε μεγάλη πατάτα και σου είπε ότι σου ήρθε περίοδος. Μάλλον δε σε είχε καθαρίσει καλά, δηλαδή εμεινε κάποιο κομμάτι του πλακούντα (το κομμάτι που είδε στον υπέρηχο) μέσα και γι' αυτό είχες έντονη αιμορραγία. για να έχεις περίοδο χρειάζεται μια διαδικασία αύξηση και μείωσης διαφόρων ορμονών που διαρκεί 28 μέρες και σίγουρα όχι τόσο σύντομα μετά τον τοκετό

Τα φτερουγίσματα όταν θηλάζεις είναι οι συσπάσεις που επαναφέρουν τη μήτρα στο αρχικό της μέγεθος. Μπορεί να τα έχεις και άλλες ώρες, αλλά όταν θηλάζεις λόγω της παραγωγής της οξυτοκίνης είναι πιο εντονα ως επώδυνα.

Σε ό,τι αφορά το γάλα σου, δεν ξέρω αν η περιπέτεια που είχες μπορεί να επηρεάσει την παραγωγή σου. Το μόνο που ξέρω σίγουρα είναι ότι οι οδηγίες για συγκεκριμένες ωρες θηλασμού και συμπλήρωματα στη συνέχεια θα μειώσουν την παραγωγή σου, και χώρια η σύγχιση θηλών

Τετοιες οδηγίες ακολούθησα στα 2 πρώτα παιδιά μου και σταμάτησα να θηλάζω πολύ νωρίτερα από όσο επιθυμούσα.

Στο πού αποσκοπεί αυτή η οδηγία που την ακούμε κατα κόρον - μπες λίγο στις οδηγίες παιδιάτρων προς αποφυγή και θα καταλάβεις

Για να πετύχει ο θηλασμός πρέπει να είναι ελεύθερος και απεριόριστος, δηλαδή όποτε και για όση ώρα θέλει το παιδί, ακόμα και 24 ώρες το 24ωρο. Αν μπορείς κοίταξε στο thilasmos.gr για στάσεις θηλασμού, όπως ξαπλωμένη που θα σε βοηθήσει να ξεκουράζεσαι

Εύχομαι όλα να πάνε καλά. Για περισσότερη και πιο ειδική βοήθεια στείλε πμ στην Αγλαΐα, δίνοντας τις πληροφορίες που ζητά στο πώς να ζητάτε βοήθεια για το θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να θηλάζει περισσότερο γιατί κάνει και άλμα ανάπτυξης και μειώθηκε λίγο από την αιμορραγία. Το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να ακολουθήσεις τις ανάγκες του μωρού σου και θα ξεπεράσετε υτήν την δύσκολη περίοδο...

Πολλά υγρά και πολύ θηλασμός... :lol:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν της κρατήσω πρόγραμμα ως προς τις ωρές, του φαγητού, δεν θα επηρέασει τον τρόπο που θα τρώει, όταν μεγαλώσει? Της δίνω, όποτε και για όσο θέλει, γάλα? :roll: (ρε γμτ, έχω αρχίσει και μπερδεύομαι..νιώθω οτι τίποτα δεν κάνω σωστό)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν της κρατήσω πρόγραμμα ως προς τις ωρές, του φαγητού, δεν θα επηρέασει τον τρόπο που θα τρώει, όταν μεγαλώσει? Της δίνω, όποτε και για όσο θέλει, γάλα? :roll: (ρε γμτ, έχω αρχίσει και μπερδεύομαι..νιώθω οτι τίποτα δεν κάνω σωστό)

 

:lol:

Την φαντάζεσαι στο λύκειο να ξυπνάει και να έρχεται σε εσένα για γάλα... Πιο πιθανό βλέπω να πηδάει από το παράθυρο και να πηγαίνει για μοχίτος... :lol:

Κανένα πρόγραμμα. Ένα πρώτο "πρόγραμμα" θα το φτιάξει το μωρό μόνο του εκεί γύρω στους 2 μήνες. Το οποίο θα αλλάξει βέβαια για να μην βαριέσαι. Στις στερεές θα φτιάξετε άλλο πρόγραμμα... Το οποίο εκεί που θα το συνηθίσεις θα ξαναλλάξει... H ζωή σου δεν θα είναι πια βαρετή :lol:

 

Υγ. Αν διαβάσεις διάφορα thread εδώ μέσα θα μάθεις πολλά. ¨Ενας είναι ο χρυσός κανόνας για τον θηλασμό πάντως. Όσο θέλει και όποτε θέλει για όλο τον πρώτο χρόνο ζωής.

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δεν της κρατήσω πρόγραμμα ως προς τις ωρές, του φαγητού, δεν θα επηρέασει τον τρόπο που θα τρώει, όταν μεγαλώσει? Της δίνω, όποτε και για όσο θέλει, γάλα? :roll: (ρε γμτ, έχω αρχίσει και μπερδεύομαι..νιώθω οτι τίποτα δεν κάνω σωστό)

 

οπως το ειπες ακριβως....της δινεις οποτε και για οσο θελει γαλα!

Προσφερεις το στηθος με καθε ευκαιρια,αν θελει θα φαει,αν οχι,ολα οκ!

 

Ασε το μωρο σου να κανει αυτο το προγραμμα του...ειναι πολυ μικρο για να το βαλεις σε καλουπια...αυτο θα σε οδηγησει...εσυ απλα ακου και φροντιζε να ικανοποιεις τις αναγκες του!

 

Υπομονη και κουραγιο....το μωρακι σου ειναι πολυ μικρο ακομη,τα καλυτερα ερχονται!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Της δίνω, όποτε και για όσο θέλει, γάλα

Με το θηλασμό δεν της δίνεις μόνο γάλα, αλλά και αγάπη, ασφάλεια, σιγουριά

νιώθω οτι τίποτα δεν κάνω σωστό

όλες το νιώθουμε αυτό κατά καιρούς, αλλά τα μωρούλια ξέρουν καλύτερα - και όχι οι παιδίατροι που το παίζουν υποστηρικτές του θηλασμού, αλλα΄με τις οδηγίες τους τον υπονομεύουν

Link to comment
Share on other sites

αχ, μόλις πρόσεξα ότι η κόρη σου έχει ίδια μέρα γενέθλια με τον άντρα μου...

 

Αρα είναι ΖυγοΣκορπιός! :P Στο παραπέντε έκανε χαρές ο άντρας μου! Δεν ήθελε να είναι , λέει, Σκορπίνα γιατί παρα είναι συναισθηματικοί.Αρα τι λες να δούμε στην πορεία, που γεννήθηκε στο μεταίχμιο?

 

Αλήθεια, με αυτά που γράφετε, νιώθω οτι κανείς δεν κάνει την δουλειά του όπως πρέπει.Με τρομάζετε! :oops:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν της κρατήσω πρόγραμμα ως προς τις ωρές, του φαγητού, δεν θα επηρέασει τον τρόπο που θα τρώει, όταν μεγαλώσει? Της δίνω, όποτε και για όσο θέλει, γάλα? :roll: (ρε γμτ, έχω αρχίσει και μπερδεύομαι..νιώθω οτι τίποτα δεν κάνω σωστό)

 

:lol:

Την φαντάζεσαι στο λύκειο να ξυπνάει και να έρχεται σε εσένα για γάλα... Πιο πιθανό βλέπω να πηδάει από το παράθυρο και να πηγαίνει για μοχίτος... :lol:

Κανένα πρόγραμμα. Ένα πρώτο "πρόγραμμα" θα το φτιάξει το μωρό μόνο του εκεί γύρω στους 2 μήνες. Το οποίο θα αλλάξει βέβαια για να μην βαριέσαι. Στις στερεές θα φτιάξετε άλλο πρόγραμμα... Το οποίο εκεί που θα το συνηθίσεις θα ξαναλλάξει... H ζωή σου δεν θα είναι πια βαρετή :lol:

 

Υγ. Αν διαβάσεις διάφορα thread εδώ μέσα θα μάθεις πολλά. ¨Ενας είναι ο χρυσός κανόνας για τον θηλασμό πάντως. Όσο θέλει και όποτε θέλει για όλο τον πρώτο χρόνο ζωής.

 

Φοβάμαι οτι έχεις απόλυτο δίκιο...ειδικά για τα Μοχίτο! :P Λες και ακούω την μάνα μου...."Οταν γίνεις μάνα...θα ΜΑΘΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΣ! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλήθεια, με αυτά που γράφετε, νιώθω οτι κανείς δεν κάνει την δουλειά του όπως πρέπει.Με τρομάζετε! :oops:

 

nonononο όλα αυτά συμβαίνουν.... καθημερινά. Άλλα είναι τα τραγικά πίστεψε με.

Καταλαβαίνω ότι νιώθεις λίγο χαμένη, καμία πάντως δεν γεννήθηκε με το πτυχίο της μητρότητας...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

κανείς δεν κάνει την δουλειά του όπως πρέπει

Δυστυχώς είναι πολύ λίγοι αυτοί που κάνουν σωστά τι δουλειά τους, οι άλλοι κάνουν αυτό που συμφέρει (βλ.εταιρείες δωράκια, ταξιδάκια για τους γιατρούς, κλπ)και κάποιοι άλλοι κάνουν χαζομάρες απλά γιατί δεν ενημερώνονται

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως Almodobar οι περισσοτεροι παιδιατροι εχουν μαυρα μεσανυχτα απο τον θηλασμο.....

 

Γενικα,επειδη εχω διαπιστωσει,οτι 100 παιδιατροι=100 διαφορετικες γνωμες οσον αφορα την διατροφη του μωρου(θα το διαπιστωσεις κι εσυ εν καιρω),αποφασισα οτι ο παιδιατρος ειναι κατεξοχην για τα ιατρικα θεματα και για την διατροφη απλα ακουω την γνωμη του και κανω αυτο που εγω θεωρω σωστο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως μολις εκλεισα τις 40 μερες μου ηρθε κανονικα περιοδος και ταυτοχρονα θηλαζα.Μεχρι 15 μηνων.Καθε μηνα περιοδο και σταθερη παρακαλω.Μολις σταματησα να θηλαζω ειχα και εχω ανωμαλια στη περιοδο.Να σου ζησει το μωρακι σου και μη ξαναπεις ο,τι δεν κανεις κατι σωστο!!Εκανες το πιο σωστο πραγμα στη ζωη σου........ τι μωρακι σου :D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Πες μας και για τις βρεγμένες πάνες του μωρού σου.

 

Γενικά, όπως τα είπαν τα κορίτσια.

Φρόντιζε, όταν θηλάζει το μωρό, να έχετε σωστή στάση και το μωρό να πιάνει στο στόμα του μεγάλο μέρος από τη θηλαία άλω. Όσο θηλάζει ενεργά, άφηνε το στο ένα στήθος, όταν αραιώσουν πολύ οι θηλαστικές κινήσεις, σήκωσε το μωρό να ρευτεί και βάλτο στο άλλο στήθος και όσο πιει. Επανάλαβε, μέχρι να μην ενδιαφέρεται καθόλου, μέχρι να κλείνει το στόμα του ή να κοιμηθεί. Σε κάποιο άλλο ποστ μου φαίνεται έγραφες για τις κενώσεις του μωρού, ότι όταν ξυπνά έχει κένωση από το προηγούμενο γεύμα. Εννοείς ότι δεν το αλλάζεις αμέσως;

 

Για το πρόγραμμα του μωρού:

Το μητρικό γάλα χωνεύει περίπου σε 1,5 ώρα. Ενδιάμεσα μπορεί να κλάψει για πολλούς λόγους. Επειδή η πείνα είναι η πιο επιτακτική του ανάγκη, πρώτα προσφέρεις στήθος, για να την καλύψεις και μετά ψάχνεις για άλλες αιτίες. Αλλιώς χάνεις ευκαιρίες για θηλασμό, ειδικά αν το μωράκι σου είναι ήρεμο και υπομονετικό (ναι, υπάρχουν και τέτοια και μας συγχωρούν ΤΑ ΠΑΝΤΑ). Αυτό χρειάζεται να το κάνεις, γιατί δεν ξέρεις αν την προηγούμενη φορά χόρτασε εντελώς, αν ρούφηξε και πολύ αέρα μαζί και γέμισε το στομαχάκι του, με αποτέλεσμα να μην χωράει γάλα, αν κουράστηκε από την προσπάθεια. Καθώς μεγαλώνει, γίνεται πιο αποτελεσματικό στο θηλασμό, ωριμάζει και το πεπτικό και έχετε λιγότερες ενοχλήσεις και πιο σύντομους θηλασμούς.

 

Ο τρόπος που τρώει τώρα και φυσικά θα επηρεάσει το πώς θα τρώει όταν μεγαλώσει. Θα μάθει να τρώει μόνο όταν πεινάει, όσο χρειάζεται για να χορτάσει και θα έχει συνηθίσει στο καλύτερο. Αν θηλάσει πάνω από 6 μήνες, θα έχει λιγότερες πιθανότητες για παχυσαρκία, λιγότερες πιθανότητες για αλλεργίες και θα έχει συνηθίσει στις τροφές που τρως εσύ. Δεν θα χρειαστεί να βιαστείς στην εισαγωγή στερεών, δεν θα ανησυχείς γιατί δεν τρώει, γιατί ο θηλασμός θα καλύπτει όμορφα τα κενά και θα έχει λιγότερες πιθανότητες για αναιμία στο πρώτο έτος αλλά και αργότερα.

 

Ειδικά για το τελευταίο, υπάρχουν περίοδοι ταχείας ανάπτυξης ανά λίγες εβδομάδες, κατά τις οποίες το μωρό θηλάζει μαραθωνίους για λίγες μέρες, ώσπου να σου ανεβάσει την παραγωγή και μετά επιστρέφει σε πιο χαμηλούς ρυθμούς. Οπότε σε αυτές τις φάσεις ΔΕΝ δίνουμε συμπλήρωμα, αφήνουμε το μωρό να ανεβάσει την παραγωγή. Την παιδίατρο, αν σε ικανοποιεί από τα ιατρικά θέματα, μπορείς απλά να την αγνοείς στα περί θηλασμού αλλά επειδή σε βλέπω κάπως αγχώδη, ίσως είναι καλύτερα να βρεις κάποιον πιο υποστηρικτικό.

 

Υποθέτω ότι δεν συνεχίζεις το φασκόμηλο, έτσι; Η παραγωγή σου πρέπει να έχει ρυθμιστεί αρκετά καλά. Ο οδηγός σου θα είναι οι βρεγμένες πάνες και η καλή κατάσταση και ανάπτυξη του μωρού, όπως την αντιλαμβάνεσαι καθημερινά.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν της κρατήσω πρόγραμμα ως προς τις ωρές, του φαγητού, δεν θα επηρέασει τον τρόπο που θα τρώει, όταν μεγαλώσει?

 

Τσου! Αυτό που λέει η felini, κι εγώ στους 2 περίπου μήνες παρατήρησα σταθεροποίηση του προγραμματος της....don't worry! :D

 

Να τη χαίρεσαι!!!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Η αιμοραγία θα ειναι μαλλον κομμάτι του πλακούντα που έμεινε μέσα εξού και ο πανικός του γιατρού αλλα σιγά μην το πει. Ειναι πολύ σημαντικό ο πλακούντας να βγει σε ενα ενιαίο κομμάτι γι'αυτό και πρέπει να εξεταστεί προσεχτικά. Αν δεν βγει ενιαίος πρέπει να γινει απόξεση όπως και πιθανώς σου έκαναν τη δεύτερη φορά.

Οπότε για μενα μάλλον λάθος του γιατρού, εφοσον τωρα υποχώρησε το αίμα μην ανησυχείς και ακολούθησε τις οδηγίες των κοριτσιών για ανεμπόδιστο θηλασμό ώστε να αυξηθεί η παραγωγή του γάλακτος και αλλαγή παιδιάτρου!

Αμαν πια με αυτό το 3ωρο όλοι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...