Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια help!Παρολο που θηλαζα αποκλειστικα ως τον 6ο μηνα, η περιοδος μου ηρθε στους 3 μηνες και απο τοτε καθε μηνα αλλα νωριτερα απο 28 ημερες.Πριν μεινω εγκυος ειχα σταθερο κυκλο 28 ημερων αλλα τωρα ερχεται στις 22-23 μερες.Να ανησυχησω?Ακομα θηλαζω μετα απο 7 μηνες ολη μερα οποτε θελει η μικρη και το βραδυ 1-4 φορες.... :( Τι να συμβαινει αραγε?Τοσο αναποδος ανθρωπος πια?Αντι να ερχεται πιο αργα ερχεται πιο γρηγορα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Κοριτσια δαβαζω αυτα που λετε... ΑΛΛΑ..

μου ηρθε περιοδος εχθες το απογευμα και απο σημερα το μεσημερι νιωθω οτι το γαλα μου δεν φτανει.. :( Βαζω το μωρο..ρουφαει ρουφαει..σε 2-3 λεπτα γκρινια κλαμα ..το ξαναβαζω ..ξανα τα ιδια..Αλλαζουμε στηθος.. ηρεμει.. ρουφαει ρουφαει 2-3 λεπτα και μετα κλαμα και κακο.. Αλλαζουμε παλι στηθος..κλαμα κλαμα κλαμα..ξανα αλλαγη. Στο τελος προσπαθω λιγο να τον κανω να ξεχαστει γιατι να χορτασει δεν το βλεπω.

Εσεις λετε για 2 μερες πριν αλλα σε εμενα ειναι αφου..

Πηρα και 7 χαπια Lanes μπας και βοηθησω λιγο.. :evil::evil::evil::evil::evil: κ@@@περιοδος.. μια χαρα ειμασταν μεχρι τωρα. Πιναμε 10 λπετακια το πολυ απο το ενα και χορταιναμε.Τωρα νιωθω και τα 2 ξεφουσκωτα.. :(

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Κοριτσια δαβαζω αυτα που λετε... ΑΛΛΑ..

μου ηρθε περιοδος εχθες το απογευμα και απο σημερα το μεσημερι νιωθω οτι το γαλα μου δεν φτανει.. :( Βαζω το μωρο..ρουφαει ρουφαει..σε 2-3 λεπτα γκρινια κλαμα ..το ξαναβαζω ..ξανα τα ιδια..Αλλαζουμε στηθος.. ηρεμει.. ρουφαει ρουφαει 2-3 λεπτα και μετα κλαμα και κακο.. Αλλαζουμε παλι στηθος..κλαμα κλαμα κλαμα..ξανα αλλαγη. Στο τελος προσπαθω λιγο να τον κανω να ξεχαστει γιατι να χορτασει δεν το βλεπω.

Εσεις λετε για 2 μερες πριν αλλα σε εμενα ειναι αφου..

Πηρα και 7 χαπια Lanes μπας και βοηθησω λιγο.. :evil::evil::evil::evil::evil: κ@@@περιοδος.. μια χαρα ειμασταν μεχρι τωρα. Πιναμε 10 λπετακια το πολυ απο το ενα και χορταιναμε.Τωρα νιωθω και τα 2 ξεφουσκωτα.. :(

 

Υπομονή, μπορεί να συνέπεσε και κανένα άλμα ανάπτυξης .. η βοήθεια της μαγιάς αρχίζει να φαίνεται μετά από λίγες μέρες, οπότε, αν πιστεύεις ότι θα σε βοηθήσει, καλύτερα είναι να την ξεκινάς 2-3 μέρες πριν την αναμενόμενη ημερομηνία.

Κάτι εμπειρικό που διάβασα σε ένα ξένο φόρουμ - ίσως το ξανανέφερα - με βοήθησε στους πρώτους 3-4 κύκλους που ήταν όλα άστατα και οι ορμόνες έπαιζαν δύσκολα παιχνίδια, ήταν να πάρω από την ωορρηξία και μετά, μέχρι την αρχή του επόμενου κύκλου, ένα συμπλήρωμα ασβεστίου-μαγνησίου. Τις πρώτες φορές με βοήθησε, μετά και σαν να έστρωσαν τα πράγματα, ήξερα τι να περιμένω, μετά ξεχνούσα τα χάπια και είδα ότι ήμασταν καλά και χωρίς αυτά πλέον ...

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Κοριτσια δαβαζω αυτα που λετε... ΑΛΛΑ..

μου ηρθε περιοδος εχθες το απογευμα και απο σημερα το μεσημερι νιωθω οτι το γαλα μου δεν φτανει.. :( Βαζω το μωρο..ρουφαει ρουφαει..σε 2-3 λεπτα γκρινια κλαμα ..το ξαναβαζω ..ξανα τα ιδια..Αλλαζουμε στηθος.. ηρεμει.. ρουφαει ρουφαει 2-3 λεπτα και μετα κλαμα και κακο.. Αλλαζουμε παλι στηθος..κλαμα κλαμα κλαμα..ξανα αλλαγη. Στο τελος προσπαθω λιγο να τον κανω να ξεχαστει γιατι να χορτασει δεν το βλεπω.

Εσεις λετε για 2 μερες πριν αλλα σε εμενα ειναι αφου..

Πηρα και 7 χαπια Lanes μπας και βοηθησω λιγο.. :evil::evil::evil::evil::evil: κ@@@περιοδος.. μια χαρα ειμασταν μεχρι τωρα. Πιναμε 10 λπετακια το πολυ απο το ενα και χορταιναμε.Τωρα νιωθω και τα 2 ξεφουσκωτα.. :(

 

Υπομονή, μπορεί να συνέπεσε και κανένα άλμα ανάπτυξης .. η βοήθεια της μαγιάς αρχίζει να φαίνεται μετά από λίγες μέρες, οπότε, αν πιστεύεις ότι θα σε βοηθήσει, καλύτερα είναι να την ξεκινάς 2-3 μέρες πριν την αναμενόμενη ημερομηνία.

Κάτι εμπειρικό που διάβασα σε ένα ξένο φόρουμ - ίσως το ξανανέφερα - με βοήθησε στους πρώτους 3-4 κύκλους που ήταν όλα άστατα και οι ορμόνες έπαιζαν δύσκολα παιχνίδια, ήταν να πάρω από την ωορρηξία και μετά, μέχρι την αρχή του επόμενου κύκλου, ένα συμπλήρωμα ασβεστίου-μαγνησίου. Τις πρώτες φορές με βοήθησε, μετά και σαν να έστρωσαν τα πράγματα, ήξερα τι να περιμένω, μετά ξεχνούσα τα χάπια και είδα ότι ήμασταν καλά και χωρίς αυτά πλέον ...

amaretto θα τα εχω υποψη μου ολα αυτα χιλια ευχαριστω... :?

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παλι ξαναρωταω γιατι εχω αρχισει πραγματικα να ανησυχω. Αδιαθετησα μια φορα τον Ιουλιο στους 5 μηνες μετα κ απο τοτε περιοδος γιοκ. Ειναι φυσιολογικο η να αρχισω να ανησυχω? Να παω να κανω κανα τεστ?

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως στους 2 μήνες δεν ήταν περίοδος αλλά ακαταστατο αιματάκι?

Μήπως τώρα σου ήρθε στην πραγματικότητα?

:?

 

αχ δεν θελω μια χαρα ειχα βολευτει χωρις αυτη :(

Link to comment
Share on other sites

ούτε εγώ θέλω!έχω εδώ και 2-3 μέρες κάτι πονάκια..λέτε?

επίσης εδώ και 2 μέρες είναι κι η μπέμπα κολλημένη στο στήθος

κι απότι είδα στο αντίστοιχο τόπικ μάλλον μπήκαμε σε άλμα ανάπτυξης.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ που έχω αίμα (όχι πολύ όμως) εδώ και περίπου 4 ημέρες, δεν είμαι σιγουρη ότι είναι κανονική περίοδος αν και η Πατσούρου στο βιβλίο της λέει ότι εάν δείτε αίμα για 48 ώρες μετά την 56η μέρα της γέννας θεωρείστε ότι η περίοδος έχει επανέλθει....

Κι εγώ ήλπιζα να μου έρθει πολύ πολύ αργότερα! :(

vbHl.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι τοσο ευτυχισμενη που μου ξαναρθε!!!!!!!!(το ξερω δεν παω καλα)

 

Κι εγώ δεν πάω καλά. Το περίμενα πως και πώς. Θέλω πολύ να κάνω κι άλλο νινάκι. Να δούμε τι θ'απογίνω. Μ'ένα κι είμαι στα πρόθυρα τρέλας :shock: , κι εγώ θέλω κι άλλο. :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάνω που θα άνοιγα τέτοιο θέμα, είδα ότι υπάρχει!!!

Δηλαδή είναι συνηθισμένο να σου έρχεται περίοδος ενώ θηλάζεις???

Θηλάζω αποκλειστικά, το μωράκι μου τρώει συχνά κάθε 3-4 ώρες, άλλες φορές και πιο νωρίς, ανάλογα την όρεξή της!!!

παρ'όλα αυτά χθες το βράδυ μου ήρθε περίοδος...

 

όλα οκ??? το γαλατάκι μου είναι μια χαρά λέει η κόρη μου. :lol:

αλλά όντως πολύ κούραση περίοδος και θηλασμός...

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Πάνω που θα άνοιγα τέτοιο θέμα, είδα ότι υπάρχει!!!

Δηλαδή είναι συνηθισμένο να σου έρχεται περίοδος ενώ θηλάζεις???

Θηλάζω αποκλειστικά, το μωράκι μου τρώει συχνά κάθε 3-4 ώρες, άλλες φορές και πιο νωρίς, ανάλογα την όρεξή της!!!

παρ'όλα αυτά χθες το βράδυ μου ήρθε περίοδος...

 

όλα οκ??? το γαλατάκι μου είναι μια χαρά λέει η κόρη μου. :lol:

αλλά όντως πολύ κούραση περίοδος και θηλασμός...

 

welcome to the club :lol::lol::lol:

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, ξέρετε πότε έρχεται η περίοδος μετά από αποθηλασμό χωρίς χάπι; Ο γυναικολόγος μου μου είπε να κάνω υπομονή, διότι αν δεν πάρεις χάπι τα επίπεδα της προλακτίνης εξακολουθούν να είναι υψηλά...

Εκανε καμία σας να αδιαθετήσει περισσότερο από 2 μήνες; Να σημειώσω ότι έχω μεγάλο κύκλο (45 ημερών)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ξέρετε πότε έρχεται η περίοδος μετά από αποθηλασμό χωρίς χάπι; Ο γυναικολόγος μου μου είπε να κάνω υπομονή, διότι αν δεν πάρεις χάπι τα επίπεδα της προλακτίνης εξακολουθούν να είναι υψηλά...

Εκανε καμία σας να αδιαθετήσει περισσότερο από 2 μήνες; Να σημειώσω ότι έχω μεγάλο κύκλο (45 ημερών)

 

Μπορεί να κάνεις 2 κύκλους μέχρι να αδιαθετήσεις. Δεν έχεις λόγο να ανησυχείς, ισχύει αυτό που σου είπε ο γιατρός σου και αυτό είναι το φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τον προηγούμενο μήνα είχα πολλά καφέ για 5 ημέρες και λίγο αίμα. Είναι περίοδος? Αυτό το μήνα γιατί δεν έχω αδιαθετήσει? έχουν ήδη περάσει 40 ημέρες .... Μπορεί να είναι εγκυμοσύνη?

 

Θηλάζω ακόμα αλλά όχι αποκλειστικά μιας και έχουμε ξεκινήσει φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ετοιμάζεσαι να αδιαθετήσεις. Δεν είμαι σίγουρη βέβαια. Εγώ όταν αδιαθέτησα πρώτη φορά, ήταν κανονικό αίμα. Μετά όμως δε μου ξαναήρθε για 2 μήνες, και ακόμα τώρα δε μου έχει ξαναέρθει.

 

Όσο θηλάζεις είναι φυσιολογικό αυτό.

Για να ηρεμίσεις βέβαια, μπορείς να κάνεις ένα τεστ για να 'σαι σίγουρη. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...