Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα.Αποφασισα να ανοιξω αυτο το θεμα γιατι πραγματικα εχω απορησει με τον παλαι ποτε ρολοι κυκλο μου,και θα ηθελα τη γνωμη σας πριν απευθυνθω στο γυναικολογο.Πριν την εγκυμοσυνη ειχα κυκλο 28 ημερων,που σπανια ξεφευγε απο τα κανονικα του.Ενταξει,τον τελευταιο χρονο πριν μεινω εγκυος ειχα παρατηρησει καποιους μηνες κατι μικροαποκλισεις,του τυπου να μου ερχεται στις 26,27 ή 29 μερες,αλλα ποτε κατι φοβερο. Τελως παντων,μετα τη γεννα μου ξαναηρθε κανονικα στους 5 μηνες αν και οπως βλεπετε κι απο το τικερακι μου θηλαζω ακομη. Οι θηλασμοι της μικρης μου ειναι συνηθως 2-3 φορες κατα τη διαρκεια της νυχτας και 1 φορα το απογευμα,οταν γυριζω απο τη δουλεια.Ισως φαει και λιγο το βραδυ κατα τις 9 πριν κοιμηθει,ετσι για το νανουρισμα.

Το θεμα ομως ειναι πως η περιοδος απο τοτε που μου ξαναρχισε,μου ερχεται πια στις 27 μερες,κι ενω παντοτε ειχα πολυ αιμα (ΠΟΛΥ ομως) καποιες φορες,οπως τον τελευταιο μηνα,παρατηρησα μεγαλη μειωση στη ροη.Επιπλεον,ημουν παντα απο τις γυναικες που καταλαβαιναν την ωορηξια,και σχεδον παντα στη 14η μερα του κυκλου.Τωρα ομως τα χαρακτηριστικα πονακια της ωορηξιας τα νιωθω στη 17η-18η μερα του κυκλου!!! :shock:

Αν ομως συνεβαινε να εχω τοσο αργα ωορηξια,δε θα επρεπε και η περιοδος να μου ερχεται πιο μετα κι οχι στις 27 μερες? Το λεω αυτο διοτι απ΄ο,τι γνωριζουμε η περιοδος ερχεται 14 μερες μετα την ωορηξια.Αν εγω πλεον λογω θηλασμου ή καποιων αλλων παραγοντων που αγνοω,κανω ωορηξια πιο μετα κι οχι στα μισα του κυκλου,δε θα επρεπε να ειχα αραιομηνορροια?

Τι να πω βρε κοριτσια,εχω μπερδευτει.Καποια φορα μαλιστα δεν καταλαβα καθολου ωορηξια και σκεφτηκα πως ισως να επροκειτο για ανωορηκτικο κυκλο-αν και,μπορει να εγινε και να μην ενιωσα εγω τα πονακια,ποιος ξερει.

Η απορια μου ειναι αν μπορει ολα αυτα να σχετιζονται με το θηλασμο ή αν εχει χαλασει κατι στον κυκλο μου κι ολα αυτα ειναι σημαδια προβληματος.Τι λετε,δωστε μου τα φωτα σας pleeeeeease!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να διευκρινισω οτι,εκει που γραφω οτι η περιοδος ερχεται 14 μερες μετα την ωορηξια,μπορει να λεω και βλακεια!!! Δε θυμαμαι ακριβως αν ειναι ετσι ή αν η ωορηξια γινεται στα μισα του κυκλου ανεξαρτητως διαρκειας.Διορθωστε με αν κανω λαθος. :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

joe, μετά τον τοκετό μπορεί να αλλάξουν πολλά στον έμμηνο κύκλο. Γυναίκες που είχαν δυσμηνόρροια πριν δεν έχουν μετά, επίσης μπορεί να αλλάξει τόσο η διάρκεια του κύκλου όσο και η ποσότητα του αίματος. Αυτά ειναι ανεξάρτητα από το θηλασμό και ανεξάρτητα από προβλήματα.

 

Θα καταλάβεις πώς ακριβώς θα είναι ο κύκλος σου από εδώ και πέρα, περίπου 8-9 μήνες μετά από την πρώτη περίοδο μετά τον τοκετό.

 

Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Αγλαια μου!!! Οπως βλεπεις συνεχιζω κανονικοτατα,και αυτο οφειλεται κατα πολυ και σε εσενα που μου απενοχοποιησες το καπνισμα στο θηλασμο-στο εχω ξαναγραψει!!! :D

Συνεχιζω με τα 5μιση-6 τσιγαρα τη μερα,κι οσο παει!!! Σορρυ για το off-topic αλλα πραγματικα ηθελα για αλλη μια φορα να σε ευχαριστησω!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Αγλαια μου!!! Οπως βλεπεις συνεχιζω κανονικοτατα,και αυτο οφειλεται κατα πολυ και σε εσενα που μου απενοχοποιησες το καπνισμα στο θηλασμο-στο εχω ξαναγραψει!!! :D

Συνεχιζω με τα 5μιση-6 τσιγαρα τη μερα,κι οσο παει!!! Σορρυ για το off-topic αλλα πραγματικα ηθελα για αλλη μια φορα να σε ευχαριστησω!!! :wink:

 

Να είσαι καλά! Χαίρομαι πάρα πολύ που χαλάρωσες και συνεχίζεις! :)

Τα χαιρετίσματά μου στη μητέρα σου που αν και δεν τη γνωρίζω, νομίζω ότι έχει και αυτή συμβάλλει τα μέγιστα στην προσπάθειά σου! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Που χαθηκες βρε Joe????Ελα κι απτο καφε να τα πουμε!!Μια μερα λεγαμε για σενα στο καφε,οτι χαθηκες.Τι κανετε το μπεμπε σου?Με το βαρος οκ?Δεντο δωσες τελικα εκεινο το ρημαδι το συμπληρωμα ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Θηλαζω εδω και 5μηνες και ακομα δεν εχω περιοδο.Τα λοχεια κρατησαν μονο για μια εβδομαδα. Οφειλεται στον θηλασμο?Υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθει καποιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Θηλαζω εδω και 5μηνες και ακομα δεν εχω περιοδο.Τα λοχεια κρατησαν μονο για μια εβδομαδα. Οφειλεται στον θηλασμο?Υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθει καποιο προβλημα?

 

Η φυσιολογική περίδος αμηνόρροιας λόγω θηλασμου είναι κατά μέσο όρο 17 μήνες.

 

Το πρόβλημα δημιουργείται από τη συνεχή παρουσία της έμμηνου ρύσεως και όχι από την απουσία της! :wink:

 

Η συνεχής έκθεση του σώματός μας στις ορμόνες του έμμηνου κύκλου αυξάνει τις πιθανότητες για καρκίνο του στήθους, των ωοθηκών και πιθανότατα του ενδομητρίου.

 

Όσο περισσότεροι είναι οι μήνες αμηνόρροιας τόσο μειώνονται οι πιθανότητες γι αυτές τις ασθένειες.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ 22 ΕΤΩΝ Κ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΙΣ 28/7/2008 ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΙΝ ΣΑΡΑΝΤΙΣΩ ΔΛΔ ΑΠΟ ΤΙΣ 29/8/2008 ΕΩΣ 5/9/2008 ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΞΑΝΑΗΡΘΕ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ?

MAIRI

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ 22 ΕΤΩΝ Κ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΙΣ 28/7/2008 ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΙΝ ΣΑΡΑΝΤΙΣΩ ΔΛΔ ΑΠΟ ΤΙΣ 29/8/2008 ΕΩΣ 5/9/2008 ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΞΑΝΑΗΡΘΕ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ?

 

Αν δεν κάνω λάθος, αίμα πριν τις 40 μέρες είναι "καθαρίσματα" από λόχεια και όχι περίοδος.

 

Είναι φυσιολογικό και αναμενόμενο να μην σου έρθει περίοδος για κάποιο διάστημα, αν θηλάζεις αποκλειστικά. Το διάστημα αυτό κυρίως εξαρτάται από τον τρόπο που θηλάζει κάθε ζευγάρι μαμάς-παιδιού.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ 22 ΕΤΩΝ Κ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΙΣ 28/7/2008 ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΙΝ ΣΑΡΑΝΤΙΣΩ ΔΛΔ ΑΠΟ ΤΙΣ 29/8/2008 ΕΩΣ 5/9/2008 ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΞΑΝΑΗΡΘΕ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ?

Να σου ζησει?

Θηλαζεις?

Μηπως δεν ηταν περιοδος αλλά υπολειμματα απο τα λόχεια??

Link to comment
Share on other sites

το πιο πιθανο είναι αυτό...εγώ είχα καθαρίσει από λόγχεια στις 2 εβδομάδες και μετά από κανα μήνα είχα αίμα πολύ και κόκκινο...δεν ήταν όμως περίοδος(ρώτησα και τον γιατρό), ετσι είναι τα λόγχεια καθαρίζεις και νομίζεις ότι αυτό ήταν αλλά.....νοοοοπ....

 

Περίοδος πρώτη φόρα μου ήρθε στους 7 μήνες μετάγ τη γεννα.. :cry:

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

τα ίδια με τη galat και για μένα.

Μάλιστα, είδα δει κάτι ροζ στους 6 μήνες περίπου, και λανθασμένα τα πέρασα για περίοδο, αλλά δεν ήταν. Μου ήρθε κανονικά στους 9 μήνες.

 

(και μάλλον έρχεται και πάλι για δεύτερη φορά..κλαψ...δε θέλω λέμε :D

Η μικρή εντωμεταξύ, πιπίλιζε χτες το βράδυ σαν τρελή...τείνω να πιστέψω ότι το καταλαβαίνει πότε έρχεται :shock: )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα ίδια με τη galat και για μένα.

Μάλιστα, είδα δει κάτι ροζ στους 6 μήνες περίπου, και λανθασμένα τα πέρασα για περίοδο, αλλά δεν ήταν. Μου ήρθε κανονικά στους 9 μήνες.

 

(και μάλλον έρχεται και πάλι για δεύτερη φορά..κλαψ...δε θέλω λέμε :D

Η μικρή εντωμεταξύ, πιπίλιζε χτες το βράδυ σαν τρελή...τείνω να πιστέψω ότι το καταλαβαίνει πότε έρχεται :shock: )

 

 

Να το πιστέψεις ... και να προσέξεις τα σημάδια, θα σου δείχνει και τις ωορρηξίες!!!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

κι εμένα!!!!!

 

Παιδιά δεν ια το πιστέψετε νομίζω πιπίλιζε 3 ώρες... 2-5 το πρωι...

Μετα με αφήνει επιδεικτικά και γυρνάει μόνη της μπρουυυτα με το κεφάλι απο την αλλα μερια!! :lol:

 

Μαλλον αναμένω κι εγώ την 3 φορά, η δευτερη ηρθε στις 40 μέρες...

 

Εχουμε και γκρινια απο δόντια... όλα μαζί!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι αν και θηλάζω αποκλειστικά τα δίδυμα, είδα περίοδο για πρώτη φορά μετά τη γέννα στις 50 ημέρες περίπου και εκτοτε με επισκέπτεται κανονικά κάθε περίπου 29 ημέρες :evil: . Μια μικρή μείωση στην παραγωγή την έχω παρατηρήσει (τώρα αν είναι στην παραγωγή ή στη ροή θα σας γελάσω) και απλά περνάμε ατελείωτες ώρες αγκαλίτσα και θηλάζουμε εκείνες τις μέρες. Κάποιες φορές που το θυμάμαι παίρνω και μαγιά λίγες μέρες πριν, όχι όμως συστηματικά.

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμένα μου ήρθε σήμερα μάλλον! :(

Πριν 2 ημέρες είδα λίγο κόκκινο, μετά καφέ και σήμερα το πρωί πιο πολύ κόκκινο......

Αχ! Κι εγώ νόμιζα ότι θαμου έρθει στο εξάμηνο αφού θηλάζω αποκλειστικά!!!

Τι να πώ!!!

Felinidoc κάνε καλού κακού άλλο ένα τεστ γιατί τα αρνητικά καμιά φορά δεν είναι αρνητικά, ειδικά εάν δεν έχει προλάβει να ανέβει η τιμή της χοριακής σου!

Πιο σίγουρο είναι να κάνεις μια εξέταση αίματος!

vbHl.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

τα ίδια με τη galat και για μένα.

Μάλιστα, είδα δει κάτι ροζ στους 6 μήνες περίπου, και λανθασμένα τα πέρασα για περίοδο, αλλά δεν ήταν. Μου ήρθε κανονικά στους 9 μήνες.

 

(και μάλλον έρχεται και πάλι για δεύτερη φορά..κλαψ...δε θέλω λέμε :D

Η μικρή εντωμεταξύ, πιπίλιζε χτες το βράδυ σαν τρελή...τείνω να πιστέψω ότι το καταλαβαίνει πότε έρχεται :shock: )

 

 

Να το πιστέψεις ... και να προσέξεις τα σημάδια, θα σου δείχνει και τις ωορρηξίες!!!

 

Για πες για πες, μ'ενδιαφέρει αυτό! Θηλάζουν πιο συχνά στις ωορηξίες???

Link to comment
Share on other sites

Για πες για πες, μ'ενδιαφέρει αυτό! Θηλάζουν πιο συχνά στις ωορηξίες???

 

 

Η δικιά μου θα με δαγκώσει ΜΙΑ ΦΟΡΑ ... έτσι, συμβολικά! Ποτέ άλλοτε δεν δαγκώνει και εκ των υστέρων διαπιστώνω τη σύμπτωση.

Θηλάζει πιο πολύ σε φάση ωορρηξίας και μια-δυο μέρες πριν την περίοδο και έχει έναν περίεργο τρόπο, που δεν τον έχει συχνά, "σαν να μην υπάρχει αύριο"!

Άλλα παιδιά κάνουν διαμαρτύρονται έντονα ή κάνουν μίνι απεργίες ....

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Thanks Amaretto!

 

Εγώ τελικά αδιαθέτησα χτες. Και όλη νύχτα δεν κοιμηθήκαμε καθόλου. Θηλάζαμε συνεχόμενα απ'τις 12 το βράδυ ως τις 10 το πρωί!!!

 

Ζόμπι είμαι και σήμερα. Πάλι κουφά θα λέω, και θα με κοροιδεύει η φελίνι :oops::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...