Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

Γειά σας!!! Να μπώ και γω στην παρέα σας? Σημερα το απόγευμα έμαθα ότι η κύηση είναι εξωμήτρια και αύριο μπαίνω για λαπαροσκόπηση. Μια σάλπιγγα, λοιπόν, λιγότερη και για μένα! Απ' όλα όσα μου είπε ο γιατρός σήμερα αυτό που με άφησε με το στόμα ανοιχτό ήταν το "χάνεις τη μια σου σάλπιγγα".

Σημειωτέον δεν είμαι και παιδούλα...το καλοκαίρι κλείνω τα 35

 

Καταπίνω και νιώθω το σάλιο μου πικρό...φαρμάκι...

NnQYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χριστίνα μου,λυπάμαι που πρέπει να ζήσεις αυτή την περιπέτεια!!Θα δεις όμως ότι όλα θα πάνε καλά,έχεις την άλλη σου σάλπιγγα!!Καλή ανάρρωση και εύχομαι σύντομα να έρθει το παιδάκι μέσα στη μήτρα αυτή τη φορά!!

Margi μου,αυτό που μπορείς να κάνεις για να σου φύγει το άγχος του πολύποδα είναι να κάνεις μία υστεροσκόπηση.Ούτως ή άλλως δε θα ήταν κακό να δει τη μήτρα και ενδεχομένως αν υπάρχει κάτι να το καθαρίσει πριν από μία εγκυμοσύνη.Και μετά από την υστεροσκόπηση μπορείς να προσπαθήσεις αμέσως για παιδάκι!!φιλάκια πολλά

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα, λυπάμαι πολύ, κοπέλα μου. Τα έχουμε περάσει όλες μας αυτά που παιρνάς τώρα και σε καταλαβαίνουμε απόλυτα. Είμαστε εδώ για ό,τι χρειαστείς. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και σύντομα να γίνεις μανούλα. Κι εγώ 35 είμαι κι έχω την ίδια ανησυχία, αλλά όλα θα πάνε καλά.

Εβη, έκανα τον υπέρηχο την 13η μέρα του κύκλου και δεν φαινόταν καλά αν είναι πολύποδας ή όχι. Μού είπε ότι πρέπει να το δούμε την 5η μέρα του κύκλου όταν το ενδομήτριο θα είναι λεπτότερο. Εν τω μεταξυ πέρισυ που είχα παει σ'εναν γιατρό και μού έκανε υπέρηχο μού είπε το ιδια ακριβώς και με έβαλε να επαναλάβω τον υπέρηχο. Τον επανέλαβα και ήταν καθαρός. Θα δούμε τώρα. Είπε ο γιατρός να περιμένω 2 κύκλους κι αν δεν μείνω έγκυος να πάω να με δει. Αυτό θα κάνω. Ε΄λπίζω να πάνε όλα καλά. Βαρέθηκα να ψάχνομαι. Α, είπε ότι αν κάνω υστεροσκόπηση πρέπει να περιμένω ένα μήνα και μετά να ξαναπροσπαθήσω,. Ολο αναβολές....Βαρέθηκα πια....Αχ, μακάρι να με βοηθήσει ο Θεούλης και να μείνω έγκυος.Δεν θέλω άλλες εξετάσεις.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα, λυπάμαι πολύ, κοπέλα μου. Τα έχουμε περάσει όλες μας αυτά που παιρνάς τώρα και σε καταλαβαίνουμε απόλυτα. Είμαστε εδώ για ό,τι χρειαστείς. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και σύντομα να γίνεις μανούλα. Κι εγώ 35 είμαι κι έχω την ίδια ανησυχία, αλλά όλα θα πάνε καλά.

Εβη, έκανα τον υπέρηχο την 13η μέρα του κύκλου και δεν φαινόταν καλά αν είναι πολύποδας ή όχι. Μού είπε ότι πρέπει να το δούμε την 5η μέρα του κύκλου όταν το ενδομήτριο θα είναι λεπτότερο. Εν τω μεταξυ πέρισυ που είχα παει σ'εναν γιατρό και μού έκανε υπέρηχο μού είπε το ιδια ακριβώς και με έβαλε να επαναλάβω τον υπέρηχο. Τον επανέλαβα και ήταν καθαρός. Θα δούμε τώρα. Είπε ο γιατρός να περιμένω 2 κύκλους κι αν δεν μείνω έγκυος να πάω να με δει. Αυτό θα κάνω. Ε΄λπίζω να πάνε όλα καλά. Βαρέθηκα να ψάχνομαι. Α, είπε ότι αν κάνω υστεροσκόπηση πρέπει να περιμένω ένα μήνα και μετά να ξαναπροσπαθήσω,. Ολο αναβολές....Βαρέθηκα πια....Αχ, μακάρι να με βοηθήσει ο Θεούλης και να μείνω έγκυος.Δεν θέλω άλλες εξετάσεις.

 

μη το σκεφτεσαι κι ολα θα πανε καλα.....

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια... Είμαι καινούργια και στο topik και στις προσπάθειες για να κάνουμε παιδάκι... Είμαι 37 χρονών.. Έχω απόλυτα σταθερό κύκλο 28 ημερών, επίσης πρίν 6 χρόνια είχα κάνει μια άμβλωση (λυπάμε που μου συνέβει αυτό αλλά δεν γινόταν αλλιώς). Ο άντρας μου δεν έχει πρόβλημα. Εδώ και 8 μήνες προσπαθούσαμε φυσιολογικά, αλλά δεν... Τον Ιούλιο ΄09 κάνω σαλπιγκογραφία και βρέθηκε η δεξιά κλειστή, η αριστερή δεν έχει κανένα πρόβλημα... Με καθοδήγηση του γιατρού και πολύ καλού μου φίλου (τον οποίο λατρεύω και εμπιστεύομαι) μας είπε να κάνουμε ελεύθερα, χωρίς άγχος μέχρι και τα Χριστούγεννα. Το κάναμε και πάλι τίποτα. Πρίν έναν μήνα σχεδόν κάνω θεραπεία με Serpafar, από 2η-6η μέρα του κύκλου, και επαφές από 10η εώς 16η ανά μία μέρα... Τώρα είμαι σε αναμονή με άγχος ομολογώ. Νοιώθω πονάκια χαμηλά, πολλές μέρες τώρα, ελαφρί πρίξιμο στήθους, και "γουργουρητά" στην κοιλιά χαμηλά.... Θα κάνω υπομονή για τέστ χοριακής σε περίπτωση καθυστέρησης. Σε 4 μέρες θα φανεί. Θέλω να ελπίζω ότι κάτι κάναμε. Υπομονή και κουράγιο ...κορίτσια και αγόρια (και αυτοί το χρειάζοντε).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Margi μου... Ελπίζω και σε σένα να πάνε όλα καλά. Έχεις ταλαιπωρηθεί βλέπω αρκετά, μην απελπίζεσαι όμως. Και έμενα μου βρήκε ο γιατρός ένα πάρα πολύ μικρό ινομίομα στην μήτρα, στο τοίχωμα της, όπου είναι ασήμαντο. Το πρόβλημα θα ήταν αν ήταν πάνω στο ενομήτριο. Μην αγχώνεσαι, θα το δει ο γιατρός σου... Και σήμερα πάντως έχω τα ίδια συμπτώματα... ελπίζω...

Link to comment
Share on other sites

Πορτοκαλάκι, κι εγώ έχω ένα ινομύωμα εκτός μήτρας το οποίο χαρακτηρίστηκε ανευ σημασίας. Θα περιμένω να περάσουν δύο κύκλοι και μετά θα το ψάξω. Μπορεί να φανώ τυχερή και να μη χρειαστεί να κάνω καμία άλλη εξέταση - επέμβαση.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα περιμένω.... 2 με 3 μέρες υπομονή και πάω γ χοριακή αν δεν έρθει η ανεπυθύμητη... Η κολλητή μου είναι έγκυος!!!! 1,5 μήνα περίπου.... και έχει ήδη 2 παιδάκια... Τώρα μου το είπε ....ΤΕΛΕΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα..χάθηκα λίγες μέρες γιατί μετακομίσαμε και δεν είχαμε τηλέφωνο και ίντερνετ...όλα πάνε καλά με την εγκυμοσύνη μου, είμαι ήδη 9 εβδομάδων...

Πρέπει να μην αγχώνεστε...είδατε τη δική μου ιστορία, μετά την εγχείριση και έχοντας στο μυαλό μου τα πιο αρνητικά και ότι σιγά μην μείνω έγκυος (είμαι κι εγώ 37 χρονών) χωρίς να μετράμε μέρες, έχοντας βγάλει όλη την υπόθεση από το μυαλό μου, έμεινα έγκυος...και είναι μέσα στη μήτρα, και τις προάλλες άκουσα την καρδούλα του...

Απλά μην το σκέφτεστε συνέχεια και μην το κάνετε τη μοναδική σκέψη στη ζωή σας....αφού έγινε σε μένα, θα γίνει και σε σας...φιλιά πολλά!

Με τη Χριστίνα τι έγινε;

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Babycakes συγχαρητήρια..

 

Πρέπει να είναι φοβερό συναίσθημα να ακούς την καρδούλα... Πόσο θέλω να το ζήσω κι εγώ αυτό.. Εγώ λογικά διανύω την τέταρτη βδομάδα εγκυμοσύνης και η επανάληψη χοριακής την Παρασκευή ελπίζω να δείξει ότι όλα εξελίσσονται ομαλά..

 

Καλή σου εγκυμοσύνη κοπέλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Πορτοκαλακι κ Χριστινακι καλωσήρθατε στην παρεα μας...

Όπως το ειπες margi μου.. μπηκε η ανοιξη κ θα τα πιασουμε τα σπορακια μας...εγω ξεκινησα λοιπον...κ οοοοοχι δειλα δειλα...αλλα με ΠΙΣΤΗ...δε λεω, αγχος εχω...κ μπολικο...δε με απασχολει το ποτε θα μεινω παλι εγκυος...αλλα να ειναι ...στη θεση του...μια σαλπιγγουλα εχουμε πλεον...κ θελουμε να βαλει τα δυνατα της....

Κοριτσακια μου, οπως σας ειπα....φοβαμαι...φοβαμαι πολυ...αλλα η πιστη γι αυτο που επιθυμουμε, ειναι τοοοοσο μεγαλη, που επισκιαζει οοοολα τα αλλα...να δειτε...που σε λιγο καιρο, θα λεμε τα ευχαριστα κ θα ανταλλασουμε αποψεις...να δειτε που θα τα καταφερουμε....θα μεινουμε εγκυουλες....κ αυτη τη φορα το θαυμα θα ολοκληρωθει...

ΥΠΟΜΟΝΗ κ ΕΠΙΜΟΝΗ........

Σας φιλω γλυκα ολες κ εδω ειμαστε......να τα λεμε.....

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!!ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΣΥΧΝΑ ΑΛΛΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΣΥΝΤΟΜΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ.ΕΜΕΙΣ ΗΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΛΛΑ ΑΡΚΕΤΑ ΧΑΛΑΡΑ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΕΡΘΕΙ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΧΡΟΝΟ ΤΕΡΑΤΑΚΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΗΔΗ ΝΑ ΖΗΤΑΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ.ΟΠΟΤΕ ΜΕΤΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ(ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ) ΘΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΠΙΟ ΖΕΣΤΑ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΕΩΣ ΤΟΤΕ ΟΜΩΣ ΚΑΛΗ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ!!!

ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ,

ΕΛΠΙΔΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κονστανς καλή επιτυχία.Σου εύχομαι να πάνε όλα κατ' ευχήν και σύντομα να έχεις παιδάκι. Ελπιδα και σε σένα το ίδιο ευχομαι. Μακάρι να συζητάμε ευχάριστα πράγματα από εδώ και πέρα.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλησπέρα.

Μονοσάλπιγγη και γω, όπως έγραψα και κάπου παραπάνω, από εξωμήτριο στην αριστερή σάλπιγγα.

Σας γράφω γιατί σήμερα μίλησα με τον Μουστακαρία για το ενδεχόμενο εξωσωματικής προκειμένου να αποφύγω δεύτερο εξωμήτριο.

Πέραν του ότι μου έκανε πολύ καλή εντύπωση, με ανέβασε πολύ ψυχολογικά και απλά ήθελα να μεταδώσω θετική ενέργεια.

Κορίτσια, δύναμη να έχουμε και υπομονή και όλα θα γίνουν. Και να σας πω και κάτι: και δεύτερο εξωμήτριο να μου κάτσει, δε φοβάμαι τίποτα. Θα το ξεπεράσω και θα πάω παρακάτω.

Καλές προσπάθειες σε όλες μας και σύντομα ΔΙΠΛΕΣ;)

NnQYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χριστινάκι μου, δεν θα μας ξανατύχει κοριτσάκι μου, μην φοβάσαι. Ολά θα πάνε καλά από εδώ και πέρα. Ουτε εγώ φοβάμαι πλέον. Στην αρχή το μυαλό μου πήγαινε συνέχεια εκεί, μην τυχόν και το ξαναπάθω...Τώρα έχω ηρεμήσει. Σκέφτομαι πως ό,τι είναι να γίνει, θα γίνει. Εν τω μεταξυ, για τον Μουστακαριά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Από σένα Εβη απ' ό,τι θυμάμαι. Πού βρίσκεται αυτός;Πώς μπορώ να έρθω σε επαφή μαζί του;Το Καλοκαίρι θα έρθω Αθήνα και πολύ θα ήθελα να τον δω και να τον συμβουλευτώ. Βλέπετε, αν δεν εχω μέινει έγκυος ως τότε θα έχω κλέισει 9 μήνες προσπαθειών, οποτε σίγουρα θα χρειαστώ τη γνώμη ενός τόσο καλού γιατρού. Εβη, τι κάνεις εσύ και το κοριτσάκι σου;Είστε καλά;;Φιλια σε όλες σας κι εύχομαι μαζί με το Χριστούλη να αναστηθεί και η ψυχούλα μας.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου γλυκά,σας εύχομαι ολόψυχα Καλή Ανάσταση και ο Χριστούλης να σας στείλει σύντομα παιδάκια!!!!!Κι εγώ στον Μουστακαρία απόκτησα την κορούλα μου!!!Είμαι στην 24η εβδομάδα και όλα δόξα τω Θεώ πάνε καλά!!Στην Αθήνα είναι ο Μουστακαρίας στο Embryoart!!!Εξαιρετικός άνθρωπος και επιστήμονας!!!Σας φιλώ όλες γλυκά!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή Ανάσταση εύχομαι σε όλες σας κορίτσια, σύντομα με μωράκια στην αγκαλιά μας!!!! Εγώ αύριο ξεκινάω την δεύτερη προσπάθεια με Serpafar, που πήρα για 5 μέρες... Νηστεία κ Serpafar...χαχαχα!!! και από αύριο Μ. Σάββατο ...αγκαλίτσες... Άντε μπας και γίνει και σε εμάς το Θαύμα!!! Λίγο χιούμορ για αισιοδοξία κορίτσια, είναι η άμυνά μας....

Χρόνια Πολλά και Καλό Πάσχα σε όλους μας...!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μην αγχωνεστε μονο, το αγχος ειναι κακος συμβουλος... Ξερω σιγουρα ατομο με μια σαλπιγγα (το πως την εχασε δεν θυμαμαι να σας πω την αληθεια) θεια του αντρα μου που εκανε οχι ενα.... πεντε παιδια... τα συνελαβε φυσιολογικοτατα και τα γεννησε υγιεστατα και το σπιτι της ειναι μια μικρη παιδικη χαρα με τοσα παιδια να τριγυρνανε... Ολα καλα θα πανε και μην αφηνετε μια τυχον ατυχια να μαυρισει τις σκεψεις και τις ελπιδες σας. Καλη επιτυχια σε ολες!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρονια μας πολλα κοριτσια και Χριστος Ανεστη!!!Μακαρι μετα την Ανασταση του Κυριου να ερθει και η δικη μας προσωπικη Ανασταση!!!Ας εχουμε ολες την υγεια μας πρωτα και μετα με σθενος και υπομονη ολα μπορουμε να τα καταφερουμε!!!Και παλι Χρονια Πολλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...