Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγγραφή στο νηπιαγωγείο


Recommended Posts

Just now, kine είπε:

Ερώτηση τεχνική προς νηπιαγωγούς μάλλον ή και μητέρες.

 

Μπορεί να πάει ένα παιδί στα μέσα της χρονιάς; Να κάνει την εγγραφή δηλαδή στα μέσα της χρονιάς. Το δέχετε το δημόσιο; Κλείνει το τμήμα και δεν μπορεί να πάει; Εχει καμία γνώση ή εμπειρία τέτοιας περίπτωσης;

 

 

Μαλλον εννοεις μετεγγραφη οπως λεει κ η καντι. Καπου θα γραφτειτε τωρα, αλλα θα αλλαξετε στην μεση της χρονιας

Just now, kine είπε:

Ωραία. Και μια ακόμη ερώτηση, αν σου είναι εύκολο.

 

Στην περίπτωση που το παιδί δεν μπορεί να προσαρμοστεί τί γίνεται; 

 

Ερχεται δεν μένει, δεν αφήνει τον γονέα να φύγει ή κλαίει ή οτιδήποτε.

Η κόρη μου είχε πισωγυρίσματα στον παιδικό και δεν είμαι καθόλου βέβαιη για το πώς θα εξελιχθεί του χρόνου η κατάσταση.

 

Με απασχολεί και το νομικό θέμα. Επειδή είναι υποχρεωτικό. Τι σημαίνει αυτό για ένα παιδί που δεν μπορεί να μπει στο τμήμα; 

Αποτελεί μέρος της υποχρεωτικής εκπαίδευσης πλέον, οπότε έχει κάποιες παραμέτρους η μη προσαρμογή;

 

Προσωοικα δ ανυιμετωπισα τετοιο θεμα, αλλα πετυχα ειδικα φετος που ειχε πολλα προνηπια παιδακια να καθυστερουν να αφησουν τον γονιο, να πρεπει να τα παει ο γονιος αγκαλια ως την πορτα, λιγα κλαμματα-γκρινια

Για το νομικο κομματι της υποχρεωτικοτητας δ ξερω. 

Αλλα στο να βοηθησουν να προσαρμοστει, ναι. Δλδ μιλουσε καποια δασκαλα στο παιδακι που δ ηθελε να μεινει, να το παρηγορησει. Αυτα ειδα στην πορτα, πιο μεσα δ ξερω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 987
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • emmaki

    emmaki 160 δημοσιεύσεις

  • v & a

    v & a 76 δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 39 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 36 δημοσιεύσεις

Just now, kine είπε:

Ωραία. Και μια ακόμη ερώτηση, αν σου είναι εύκολο.

 

Στην περίπτωση που το παιδί δεν μπορεί να προσαρμοστεί τί γίνεται; 

 

Ερχεται δεν μένει, δεν αφήνει τον γονέα να φύγει ή κλαίει ή οτιδήποτε.

Η κόρη μου είχε πισωγυρίσματα στον παιδικό και δεν είμαι καθόλου βέβαιη για το πώς θα εξελιχθεί του χρόνου η κατάσταση.

 

Με απασχολεί και το νομικό θέμα. Επειδή είναι υποχρεωτικό. Τι σημαίνει αυτό για ένα παιδί που δεν μπορεί να μπει στο τμήμα; 

Αποτελεί μέρος της υποχρεωτικής εκπαίδευσης πλέον, οπότε έχει κάποιες παραμέτρους η μη προσαρμογή;

 

Μια ιδέα θεωρω οτι ειναι η αλλαγή τμήματος.

Δηλαδη εξηγείς πχ στο παιδί καταλαβαινω οτι μπορει να μην σου αρέσει η συγκεκριμένη τάξη ή οι συμμαθητές ή η δασκαλα, γι αυτο θα παμε στην αλλη δασκαλα. Στο σχολειο ομως θα πας, οπως πηγαίνω κι εγω στην δουλειά μου , δεν μπορείς να διαπραγματευτεις μαζι του την μη φοίτηση, αλλα μονο την αλλαγή περιβάλλοντος,αν θεωρεί οτι κατι το ενοχλεί.

 

στην τελευταια παράγραφο δεν καταλαβαινω τι με ρωτάς.

Link to comment
Share on other sites

Εστω, ότι το παιδι ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ στο σχολείο.

Τα εξαντλούμε όλα τα εργαλεία και τις εναλλακτικές και δεν αποδίδουν.

 

Δεν φοιτά οπότε.

Υπάρχει απολυτήριο προνήπιου; ¨Εγγραφο που επιβεβαιώνει την παρακολούθηση, προκειμένου να κάνεις το νήπιο; Οπως επίσης υπάρχει από το νήπιο στο δημοτικό (νομίζω υπάρχει).

 

Είμαι υποχρεωμένη να στείλω το παιδί στο προνήπιο. Αν όμως δεν πάει, δεν παρακολουθήσει, αυτό σημαίνει ότι δεν ολοκληρωσε την π΄ρωτη τάξη της υποχρεωτικής φοίτησης στο νηπιαγωγείο. Υπάρχει κάποια πρόβλεψη γι' αυτό; Επανάληψη προνήπιου; (καθυστέρηση ενός έτους να μπει στην πρώτη τάξη προκειμένου να έχει δυο έτη στο νηπιαγωγείο);

 

Εχετε γνώση επ' αυτού;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, kine είπε:

Εστω, ότι το παιδι ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ στο σχολείο.

Τα εξαντλούμε όλα τα εργαλεία και τις εναλλακτικές και δεν αποδίδουν.

 

Δεν φοιτά οπότε.

Υπάρχει απολυτήριο προνήπιου; ¨Εγγραφο που επιβεβαιώνει την παρακολούθηση, προκειμένου να κάνεις το νήπιο; Οπως επίσης υπάρχει από το νήπιο στο δημοτικό (νομίζω υπάρχει).

 

Είμαι υποχρεωμένη να στείλω το παιδί στο προνήπιο. Αν όμως δεν πάει, δεν παρακολουθήσει, αυτό σημαίνει ότι δεν ολοκληρωσε την π΄ρωτη τάξη της υποχρεωτικής φοίτησης στο νηπιαγωγείο. Υπάρχει κάποια πρόβλεψη γι' αυτό; Επανάληψη προνήπιου; (καθυστέρηση ενός έτους να μπει στην πρώτη τάξη προκειμένου να έχει δυο έτη στο νηπιαγωγείο);

 

Εχετε γνώση επ' αυτού;

 

Ξερω οτι αυτην την στιγμή και γνωρίζοντας καλυτερα το παιδι σου πιστεύεις οτι θα εχει την ίδια συμπεριφορά με την χρόνια που μας περασε. Τα παιδια ομως ωριμάζουν και προετοιμάζονται καλυτερα για το νήπιαγωγειο ηλικιακά. Επισης οι περισσότερες νηπιαγωγοί δεν επιτρέπουν στην μαμά να κάθεται με το παιδακι στην τάξη με την λογική της προσαρμογής. Αφηνεις το παιδί στην πόρτα ακομα κι αν κλαίει και φεύγεις. Σταδιακά μια ώρα την πρώτη μερα κλπ.

 

 Απολυτήριο προνηπίου δεν υπάρχει, όσες απουσίες κι αν εχει κανει πηγαίνει την επόμενη χρόνια στο νήπιο. Την επόμενη χρόνια ομως πρεπει να εχει ή επαρκή φοίτηση για να πάρει το απολυτήριο ή αν κριθεί απο την νηπιαγωγό παρόλου που εχει φοιτήσει οτι βλέπει ανωριμότητα στην συμπεριφορά του προτείνει να γίνει επαναφοιτηση του νηπίου.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Κάντι είπε:

Μα δεν θα το εχει υπολογίσει, γιατι ξέρει οτι τα παιδια απο τεσσάρων και μετα εμβολιάζονται....

και ας μην διαφωνήσουμε αλλο, προσωπικα ανεμβολίαστο για ανεμοβλογια οπως και αλλα προβλεπόμενα εμβόλια δεν θα δεχόμουν  το παιδί στο σχολειο τον Σεπτέμβριο . Γι αυτο προσκομίζετε το βιλβλιαριο τον Μάιο για να εχετε 4 ολόκληρους μηνες να κάνετε τις προβλεπόμενες δόσεις. Εσυ εχεις αφήσει την ανεμοβλογια , η αλλη μαμά μπορει τριπλό , η παράλλη το bcg κ.ο.κ. Σίγουρα ολες θα έχουν τους λόγους τους. Οταν δεν υπάρχει ατομική υπευθυνότητα εφαρμόζεται η συλλογική.

O προγεννητικος ελεγχος δεν γινεται μονο για την ανεμευλογια, ουτε για τον μοναδικο λογο της πιθανοτητας να κολλησει η εγκυος απο παιδι. Γινεται για να ελεγξει τα δικα της αντισωματα ωστε να ξερει αν θα χρειαστει να εμβιολιαστει πριν μεινει εγκυος ωστε να ειναι καλυμμενη γενικοτερα. Ειδικα δε αν ειναι νηπιαγωγος ή βρεφονηπιοκομος θα επρεπε να δωσει την πρεπουσα σημασια και να μην το ξεχασει. Ειναι η δικη της ευθυνη για το δικο της σωμα. Το τριπλο και τα αλλα εμβολια που αναφερεις δεν μπορουν να συγκριθουν με της ανεμευλογιας. Οι λοιμωξεις και οι επιπλοκες που προκαλουνται ειναι πολυ πιο σοβαρες απο αυτες της ανεμευλογιας. 

7 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Από που να κολλήσει; 

Το ξερω οτι οι πιθανοτητες να κολλησει ειναι πολυ μικρες αλλα δινω λιγο περιθωριο μπας και συμβει.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sentir...natureza είπε:

O προγεννητικος ελεγχος δεν γινεται μονο για την ανεμευλογια, ουτε για τον μοναδικο λογο της πιθανοτητας να κολλησει η εγκυος απο παιδι. Γινεται για να ελεγξει τα δικα της αντισωματα ωστε να ξερει αν θα χρειαστει να εμβιολιαστει πριν μεινει εγκυος ωστε να ειναι καλυμμενη γενικοτερα. Ειδικα δε αν ειναι νηπιαγωγος ή βρεφονηπιοκομος θα επρεπε να δωσει την πρεπουσα σημασια και να μην το ξεχασει. Ειναι η δικη της ευθυνη για το δικο της σωμα. Το τριπλο και τα αλλα εμβολια που αναφερεις δεν μπορουν να συγκριθουν με της ανεμευλογιας. Οι λοιμωξεις και οι επιπλοκες που προκαλουνται ειναι πολυ πιο σοβαρες απο αυτες της ανεμευλογιας. 

Το ξερω οτι οι πιθανοτητες να κολλησει ειναι πολυ μικρες αλλα δινω λιγο περιθωριο μπας και συμβει.

Οι δασκάλες και η ευθύνη για το σώμα τους δεν βλέπω απο που προκύπτουν μεσα απο το δικο μου ποστ και τις φέρνεις ως παράδειγμα. Οτι με νοιάζει ο εαυτός μου, προτρέπω να εμβολιάζονται τα παιδια για να μένω εγω ανεμβολιαστη; Μίλησα για εγκυμονούσες μαμάδες που στέλνουν τα παιδια τους στο σχολειο. Σε καθε περιπτωση θα κρίνει η προισταμενη του σχολείου που ανήκετε πως θα το χειριστεί. Απο μενα  δεν θα γινόταν αποδεκτό εφ οσον ο νόμος εχει και την ανεμοβλογια στον υποχρεωτικό εμβολιασμό και δεν βάζει σε ζυγαριά τις επιπλοκες. Γιατρος δεν ειμαι και δεν θα γκουγκλάρω ποιο ειναι το χειρότερο που μπορείς να πάθεις. Περιλαμβάνεται στην λίστα τον εμβολίων; το κανεις, δεν περιλαμβάνεται; δεν σου ζητάω κατι έξτρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κάντι είπε:

Οι δασκάλες και η ευθύνη για το σώμα τους δεν βλέπω απο που προκύπτουν μεσα απο το δικο μου ποστ και τις φέρνεις ως παράδειγμα. Οτι με νοιάζει ο εαυτός μου, προτρέπω να εμβολιάζονται τα παιδια για να μένω εγω ανεμβολιαστη; Μίλησα για εγκυμονούσες μαμάδες που στέλνουν τα παιδια τους στο σχολειο. Σε καθε περιπτωση θα κρίνει η προισταμενη του σχολείου που ανήκετε πως θα το χειριστεί. Απο μενα  δεν θα γινόταν αποδεκτό εφ οσον ο νόμος εχει και την ανεμοβλογια στον υποχρεωτικό εμβολιασμό και δεν βάζει σε ζυγαριά τις επιπλοκες. Γιατρος δεν ειμαι και δεν θα γκουγκλάρω ποιο ειναι το χειρότερο που μπορείς να πάθεις. Περιλαμβάνεται στην λίστα τον εμβολίων; το κανεις, δεν περιλαμβάνεται; δεν σου ζητάω κατι έξτρα.

Μίλησες για ατομική και συλλογική υπευθυνότητα, γι'αυτό απαντησα για την ατομική υπευθυνότητα όχι μόνο των γονέων που εμβολιαζουν τα παιδιά τους αλλά και των ιδίων των γυναικών (και πόσο μάλλον των γυναικών που εργάζονται με παιδιά). Συστήνεται προγεννητικός έλεγχος σε όλες τις γυναίκες που βρίσκονται σε γόνιμη ηλικία, είτε είσαι ή όχι νηπιαγωγος.

 

Επισης, απ'οσο γνωριζω ο εμβολιασμός δεν μπορεί να καταστεί υποχρεωτικος. Όπως κάθε ιατρική πράξη χρειάζεται συναίνεση και αν κινηθείς νομικά δεν μπορεί κανείς να σε υποχρεώσει να εμβολιαστείς.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Μίλησες για ατομική και συλλογική υπευθυνότητα, γι'αυτό απαντησα για την ατομική υπευθυνότητα όχι μόνο των γονέων που εμβολιαζουν τα παιδιά τους αλλά και των ιδίων των γυναικών (και πόσο μάλλον των γυναικών που εργάζονται με παιδιά). Συστήνεται προγεννητικός έλεγχος σε όλες τις γυναίκες που βρίσκονται σε γόνιμη ηλικία, είτε είσαι ή όχι νηπιαγωγος.

 

Επισης, απ'οσο γνωριζω ο εμβολιασμός δεν μπορεί να καταστεί υποχρεωτικος. Όπως κάθε ιατρική πράξη χρειάζεται συναίνεση και αν κινηθείς νομικά δεν μπορεί κανείς να σε υποχρεώσει να εμβολιαστείς.

 

Ναι ξερω τι συστήνεται γιατι εγω ειμαι μεσα στο σύστημα , το θεμα ειναι τι ξέρουν ολες οι άλλες γυναίκες.

Και πάλι ομως για να αποκτησει ενα παιδί φυσική ανοσία ειναι σωστό να αρρωστήσει - πεθάνει ενα αγέννητο παιδί;;;; Αλλα ετσι ειναι ο κοσμος καθενας εχει την δίκη του ηθική κομμένη και ραμμένη στα μέτρα του.

 

επισης ο εμβολιασμός ειναι υποχρεωτικός! Οταν λοιπόν κινηθείς νομικά ή οποίος ενδιαφέρεται θα μάθει οτι για να μην κανει ενα παιδί ενα εμβολιο θα πρεπει ο παιδίατρος του, να του εχει συνοδευτική αιτιολογία σε ποια συστατικά εχει αντενδειξεις - αλλεργίες ή μπορει να αποβεί μοιραίο και του λείπει το συγκεκριμένο εμβολιο.

Αυτο ισχύει για καθε ενα εμβολιο ξεχωριστά. Δηλαδη δεν μπορείς να προσκομίσεις ενα τέτοιο χαρτί για ολα τα εμβόλια. Και θελω να πιστεύω οτι δεν υπάρχει παιδίατρος που θα κάτσει να γράψει πέντε -δέκα τέτοια διαφορετικά χαρτιά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κάντι είπε:

Ναι ξερω τι συστήνεται γιατι εγω ειμαι μεσα στο σύστημα , το θεμα ειναι τι ξέρουν ολες οι άλλες γυναίκες.

Και πάλι ομως για να αποκτησει ενα παιδί φυσική ανοσία ειναι σωστό να αρρωστήσει - πεθάνει ενα αγέννητο παιδί;;;; Αλλα ετσι ειναι ο κοσμος καθενας εχει την δίκη του ηθική κομμένη και ραμμένη στα μέτρα του.

 

Kαι γιατι ευθυνομαι εγω που δεν το γνωριζουν οι αλλες γυναικες; Ο γυναικολογος τους ειναι υπευθυνος και πρεπει να τις ενημερωσει. Καταλαβαινω την σχεση της ηθικης οσον αφορα γενικως την αρνηση εμβολιων που μπορει να προκαλεσουν επιδημιες αλλα ας αναλογιστει και ο καθενας την ατομικη του ευθυνη. Δεν μπορει μια εγκυος που κολλησε ανεμευλογια να κατηγορει το ανεμβολιαστο παιδι ενω ηταν δικη της ευθυνη να κανει προγεννητικο ελεγχο και να εμβολιαστει αν καταστει απαραιτητο ωστε να αποφευχθει μια επιπλοκη στην εγκυμοσυνη της.

 
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, kine είπε:

Εστω, ότι το παιδι ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ στο σχολείο.

Τα εξαντλούμε όλα τα εργαλεία και τις εναλλακτικές και δεν αποδίδουν.

Δεν φοιτά οπότε.

Θα με εξεπληττε αν το συστημα εδειχνε τετοια ευαισθησια στο θεμα της προσαρμογης. Δεν πιστευω οτι θα γινει δεκτη η μη φοιτηση λογω μη προσαρμογης. Θα κλαιει και θα οδυρεται 2; 3; 4 μηνες; Καποια στιγμη θα προσαρμοστει (ή καλυτερα θα αποδεχθει οτι δεν μπορει να κανει αλλιως και αναγκαστικα θα σταματησει να αντιδραει). Ισως να υπαρχει μεγαλυτερη ελαστικοτητα αν μιλαμε για ενα παιδι με καποια διαγνωση αναπτυξιακης δυσκολιας ή ΑΜΕΑ αλλα το μεσο παιδι ειναι αναγκασμενο να υποστει την κακιστη μεθοδο προσαρμογης που ακολουθειται απο την ελληνικη εκπαιδευση.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Kαι γιατι ευθυνομαι εγω που δεν το γνωριζουν οι αλλες γυναικες; Ο γυναικολογος τους ειναι υπευθυνος και πρεπει να τις ενημερωσει. Καταλαβαινω την σχεση της ηθικης οσον αφορα γενικως την αρνηση εμβολιων που μπορει να προκαλεσουν επιδημιες αλλα ας αναλογιστει και ο καθενας την ατομικη του ευθυνη. Δεν μπορει μια εγκυος που κολλησε ανεμευλογια να κατηγορει το ανεμβολιαστο παιδι ενω ηταν δικη της ευθυνη να κανει προγεννητικο ελεγχο και να εμβολιαστει αν καταστει απαραιτητο ωστε να αποφευχθει μια επιπλοκη στην εγκυμοσυνη της.

Με έχουν καλύψει οι απαντήσεις σου για τον τροπο που σκέφτεσαι και δεν εχω να συμπληρώσω κατι αλλο. Εχουμε διαφορετική κοσμοθεωρία.

2 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Θα με εξεπληττε αν το συστημα εδειχνε τετοια ευαισθησια στο θεμα της προσαρμογης. Δεν πιστευω οτι θα γινει δεκτη η μη φοιτηση λογω μη προσαρμογης. Θα κλαιει και θα οδυρεται 2; 3; 4 μηνες; Καποια στιγμη θα προσαρμοστει (ή καλυτερα θα αποδεχθει οτι δεν μπορει να κανει αλλιως και αναγκαστικα θα σταματησει να αντιδραει). Ισως να υπαρχει μεγαλυτερη ελαστικοτητα αν μιλαμε για ενα παιδι με καποια διαγνωση αναπτυξιακης δυσκολιας ή ΑΜΕΑ αλλα το μεσο παιδι ειναι αναγκασμενο να υποστει την κακιστη μεθοδο προσαρμογης που ακολουθειται απο την ελληνικη εκπαιδευση.

 

Πίσω απο την ελληνική εκπαίδευση υπάρχει ο Έλληνας εκπαιδευτικος, που δεν ειναι βασανιστής, ουτε αρέσκεται να βλέπει ενα παιδί να σπαράζει και να το κρατάει με το ζόρι στην τάξη του κλειδωμένο. Για ονομα του Θεού κάνουμε λειτούργημα που επιλέξαμε να το κάνουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κάντι είπε:

Με έχουν καλύψει οι απαντήσεις σου για τον τροπο που σκέφτεσαι και δεν εχω να συμπληρώσω κατι αλλο. Εχουμε διαφορετική κοσμοθεωρία.

Συμφωνουμε οτι ο καθενας εχει την αποψη του:)

Just now, Κάντι είπε:

Πίσω απο την ελληνική εκπαίδευση υπάρχει ο Έλληνας εκπαιδευτικος, που δεν ειναι βασανιστής, ουτε αρέσκεται να βλέπει ενα παιδί να σπαράζει και να το κρατάει με το ζόρι στην τάξη του κλειδωμένο. Για ονομα του Θεού κάνουμε λειτούργημα που επιλέξαμε να το κάνουμε. 

Δεν κατηγορησα τους εκπαιδευτικους, αν και πιστευω πως αν γινοταν κατι καθολικα με την απαιτηση τους να αλλαξει ο τροπος προσαρμογης, ισως και να γινοταν κατι. Αλλα ξερω πολυ καλα οτι πολλοι απο αυτους παλευουν καθημερινα υπο αντιξοες συνθηκες.

 
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

αλλα το μεσο παιδι ειναι αναγκασμενο να υποστει την κακιστη μεθοδο προσαρμογης που ακολουθειται απο την ελληνικη εκπαιδευση.

Ξέρω ότι μπορούν να εφαρμοστούν τα εξής ως μέθοδος προσαρμογής:

- Υποδοχή των μαθητών με τους γονεις τους κατα την εγγραφή-παράδοση δικαιολογητικών και ξενάγηση στο χώρο, σύντομη (ή και όχι) κουβέντα.

- Ορισμός ημέρας (πριν την έναρξη της χρονιάς) που το σχολείο είναι ανοιχτό να δεχθεί όλους τους μαθητές με τους γονείς τους, να βρεθούν να παίξουν στις τάξεις, στο προαύλιο σε ένα πιο ομαδικό-χαλαρό κλίμα.

- Σταδιακή αύξηση του χρόνου παραμονής του παιδιού στην τάξη, εάν πρόκειται για παιδί που δυσανασχετεί εντόνως (αναφέρθηκε).

- Κι από εκεί κι έπειτα αναλόγως του πόσο "ανοιχτό" είναι το σχολείο στην οικογένεια, και τι ενδιαφέρον υπάρχει και από τους γονείς. Μπορούν να γίνουν ημέρες που γονείς είναι ομιλητές για κάποιο θέμα στην τάξη ή συμμετέχουν σε κάποια δραστηριότητα (ένας γονέας-επισκέπτης την φορά).

- Δραστηριότητες εξοικείωσης με τον χώρο, την διαδικασία, το προσωπικό, τους συμμαθητές, την συνύπαρξη μακριά από την οικογένεια για κάποιο χρονικό διάστημα.

 

Το αφήνω το παιδί να κλαίει και φεύγω δεν είναι προσταγή-ένδειξη απανθρωπιάς του συστήματος. Περισσότερο είναι αναγκαιότητα. Τι άλλο θα ήταν εφικτό πρακτικά; Μια τάξη νηπιαγωγείου σε "ημέρα μαθήματος" γεμάτη με παιδιά χατζωμένα σε έναν γονιό το κάθε ένα, θα ήταν λάθος από κάθε άποψη. Ούτε οι γονείς θα το επιθυμούσαν αυτό, ούτε θα ωφελούσε ουσιαστικά τα παιδιά. Και το λέω έχοντας μελετήσει/ζήσει τον χώρο της προσχολικής εκπαίδευσης. Και πίστεψε με, με τις νηπιαγωγούς (εκπαιδευτικούς γενικά) είμαι εν γένει, θα έλεγα επιφυλακτική. Και επιπλέον το παιδί μου που θα πάει εφέτος προνήπιο, έχει θέμα προσκόλλησης. Δηλαδή εγώ θα είμαι η κλασική η φουκαριάρα η μάνα κουράγιο, που θα σπαράξει εντός της αν-όταν δει το παιδί της να στεναχωριέται και να κλαίει.

 

Ωστόσο ξέρω ότι, το θέμα στην ουσία δεν είναι να μην υποχρεωθώ ο γονιός να αποχωρίσω και να αφήσω πίσω το παιδί μου να σπαράζει. Το θέμα είναι σε ποιόν θα αφήσω πίσω το παιδί μου. Ελπίζω στον σωστό αυτόν εκπαιδευτικό που θα "το αγκαλιάσει" με τον κατάλληλο τρόπο (με ένα χαμόγελο και ένα χάδι, δίνοντας του χώρο και επιτρέποντας του στην αρχή να είναι θλιμμένο και σιωπηλό, δελεάζοντας το με μια ενδιαφέρουσα δραστηριότητα γνωριμίας με την ομάδα, κλπ). Αυτό που λέμε εν συντομία "το παιδί μου έχει ΚΑΛΗ/ΟΝ νηπιαγωγό". Το εύχομαι σε όλους! Από εκεί και πέρα ενδυνάμωση του παιδιού σε κάθε ευκαιρία.

 

Άλλωστε χωρίς λόγο το συζητάμε;! Τώρα με τον κορονοϊό το μάθημα θα γίνεται online από το σπίτι... κάνω λίγο χιούμορ... μαύρο χιούμορ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Ξέρω ότι μπορούν να εφαρμοστούν τα εξής ως μέθοδος προσαρμογής:

- Υποδοχή των μαθητών με τους γονεις τους κατα την εγγραφή-παράδοση δικαιολογητικών και ξενάγηση στο χώρο, σύντομη (ή και όχι) κουβέντα.

- Ορισμός ημέρας (πριν την έναρξη της χρονιάς) που το σχολείο είναι ανοιχτό να δεχθεί όλους τους μαθητές με τους γονείς τους, να βρεθούν να παίξουν στις τάξεις, στο προαύλιο σε ένα πιο ομαδικό-χαλαρό κλίμα.

- Σταδιακή αύξηση του χρόνου παραμονής του παιδιού στην τάξη, εάν πρόκειται για παιδί που δυσανασχετεί εντόνως (αναφέρθηκε).

- Κι από εκεί κι έπειτα αναλόγως του πόσο "ανοιχτό" είναι το σχολείο στην οικογένεια, και τι ενδιαφέρον υπάρχει και από τους γονείς. Μπορούν να γίνουν ημέρες που γονείς είναι ομιλητές για κάποιο θέμα στην τάξη ή συμμετέχουν σε κάποια δραστηριότητα (ένας γονέας-επισκέπτης την φορά).

- Δραστηριότητες εξοικείωσης με τον χώρο, την διαδικασία, το προσωπικό, τους συμμαθητές, την συνύπαρξη μακριά από την οικογένεια για κάποιο χρονικό διάστημα.

 

Το αφήνω το παιδί να κλαίει και φεύγω δεν είναι προσταγή-ένδειξη απανθρωπιάς του συστήματος. Περισσότερο είναι αναγκαιότητα. Τι άλλο θα ήταν εφικτό πρακτικά; Μια τάξη νηπιαγωγείου σε "ημέρα μαθήματος" γεμάτη με παιδιά χατζωμένα σε έναν γονιό το κάθε ένα, θα ήταν λάθος από κάθε άποψη. Ούτε οι γονείς θα το επιθυμούσαν αυτό, ούτε θα ωφελούσε ουσιαστικά τα παιδιά. Και το λέω έχοντας μελετήσει/ζήσει τον χώρο της προσχολικής εκπαίδευσης. Και πίστεψε με, με τις νηπιαγωγούς (εκπαιδευτικούς γενικά) είμαι εν γένει, θα έλεγα επιφυλακτική. Και επιπλέον το παιδί μου που θα πάει εφέτος προνήπιο, έχει θέμα προσκόλλησης. Δηλαδή εγώ θα είμαι η κλασική η φουκαριάρα η μάνα κουράγιο, που θα σπαράξει εντός της αν-όταν δει το παιδί της να στεναχωριέται και να κλαίει.

 

Ωστόσο ξέρω ότι, το θέμα στην ουσία δεν είναι να μην υποχρεωθώ ο γονιός να αποχωρίσω και να αφήσω πίσω το παιδί μου να σπαράζει. Το θέμα είναι σε ποιόν θα αφήσω πίσω το παιδί μου. Ελπίζω στον σωστό αυτόν εκπαιδευτικό που θα "το αγκαλιάσει" με τον κατάλληλο τρόπο (με ένα χαμόγελο και ένα χάδι, δίνοντας του χώρο και επιτρέποντας του στην αρχή να είναι θλιμμένο και σιωπηλό, δελεάζοντας το με μια ενδιαφέρουσα δραστηριότητα γνωριμίας με την ομάδα, κλπ). Αυτό που λέμε εν συντομία "το παιδί μου έχει ΚΑΛΗ/ΟΝ νηπιαγωγό". Το εύχομαι σε όλους! Από εκεί και πέρα ενδυνάμωση του παιδιού σε κάθε ευκαιρία.

 

Άλλωστε χωρίς λόγο το συζητάμε;! Τώρα με τον κορονοϊό το μάθημα θα γίνεται online από το σπίτι... κάνω λίγο χιούμορ... μαύρο χιούμορ.

Ναι γνωρίζω τις μεθόδους προσαρμογής της ελληνικής πραγματικότητας. Και συμφωνώ απόλυτα με την σημαντικοτητα της στάσης των παιδαγωγων, έχω γράψει και μια εμπειρία μου στο παρακατω θέμα. Αυτό που θα μπορούσε να γίνει είναι να απαιτηθουν από τους παιδαγωγούς ομαλοτερες μέθοδοι προσαρμογής. 

Δες κι εδώ έχει ξανασυζητηθει το θεμα

 

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σε εσάς έχει σταλεί μήνυμα οριστικοποιησης? Ακόμα περιμένω κ με την δασκάλα που επικοινωνησα ξανά μου είπε να πάω για τα δικαιολογητικά αφού λάβω το sms! 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Κορίτσια σε εσάς έχει σταλεί μήνυμα οριστικοποιησης? Ακόμα περιμένω κ με την δασκάλα που επικοινωνησα ξανά μου είπε να πάω για τα δικαιολογητικά αφού λάβω το sms! 

Εγω πηγα τα χαρτια χωρις να ερθει μηνυμα οριστικοποιησης (ακομη δεν ηρθε) αλλα ισως παιζει ρολο το οτι ειμαι σε μικρο μερος και ειναι λιγο απιθανο να μην με δεχθουνε λογω ελλειψης θεσεων;

 
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχω μπροστά μου για να σας πω τι λεκτικά χρησιμοποιούν, πρακτικά μπορεί να λάβετε τα εξής μηνύματα:

Αφού κάνετε την αίτηση ηλεκτρονικά, μήνυμα που επιβεβαιώνει την υποβολή της αίτησης.

Αφού την ελέγξει μέσω της πλατφόρμας ο/η νηπιαγωγός:

α) μήνυμα ότι χρειάζεται διόρθωση (όπου πρέπει να μπείτε στην πλατφόρμα και να δείτε τι σας έχουν πει ότι χρειάζεται διόρθωση)

β) μήνυμα ότι έγινε αποδεκτή.

 

Εφόσον πάρετε μήνυμα ότι έγινε αποδεκτή, καλείτε το νηπιαγωγείο και κανονίζεται ραντεβού για να πάτε τα δικαιολογητικά.

 

Αφού ολοκληρώσετε και αυτό και αφού τελειώσουν την εξέταση των αιτήσεων και το μοίρασμα των παιδιών στα σχολεία, θα σας ενημερώσουν για το σε ποιο σχολείο θα είστε.

Αυτό από Ιούνιο όμως.

 

Φέτος είναι η πρώτη χρονιά που γίνεται καθολικά, σε όλους τους δήμους, υποχρεωτική η φοίτηση στο προνήπιο. Ειδικά στους δήμους που εξάντλησαν τα τρία χρόνια προσαρμογής και δεν έκαναν τίποτα (όπως ο δικός μας) τα πράγματα θα είναι πολύ δύσκολα. Στο νηπιαγωγείο που ανήκουμε, ήδη έχουν γίνει διπλάσιες σχεδόν αιτήσεις από τη χωρητικότητά του. Να δω που θα μας στείλουν!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vtgian είπε:

 

Εφόσον πάρετε μήνυμα ότι έγινε αποδεκτή, καλείτε το νηπιαγωγείο και κανονίζεται ραντεβού για να πάτε τα δικαιολογητικά.

 

Αφού ολοκληρώσετε και αυτό και αφού τελειώσουν την εξέταση των αιτήσεων και το μοίρασμα των παιδιών στα σχολεία, θα σας ενημερώσουν για το σε ποιο σχολείο θα είστε.

Αυτό από Ιούνιο όμως.

Δεν είναι απόλυτο αυτό για όλα τα νηπιαγωγεία. Σήμερα πήγα στο δικό μας και η νηπιαγωγός με ενημέρωσε πως πρέπει να περιμένω το μήνυμα για να πάω τα δικαιολογητικά (στην περίπτωση μας βιβλιάριο +ΑΔΥΜ, που μου το έδωσε σήμερα) και μπορώ να τα προσκομισω και το Σεπτέμβριο. 

 

 

 

Η εντύπωση που μου άφησε το σχολείο ήταν αρκετά θετική ίσως γιατί δεν έχω εμπειρία από σταθμό. Είχε δυο τμήματα,  προαύλιο χώρο, τραπεζαρία, και τουαλέτες που ήταν εντός του κτηριου. Το τελευταίο το είχα άγχος γιατί έχω διαβάσει στο φόρουμ πως σε κάποια σχολεια είναι εκτός! Πολλά παιχνίδια, τουβλάκια, ζωακια, αυτοκίνητα, μανάβικο, σουπερμάρκετ, μωρό κ καροτσι, άπειρες χειροτεχνιες' ξετρελαθηκε ο μικρός μου και ηθελε να καθίσει να παίξει. Οι δασκάλες ήταν πολύ προσιτές και ευγενικές. Συζήτησαμε για την αυτόεξυπηρέτηση στην τουαλέτα που πρέπει λίγο να το δουλέψουμε σε αυτούς τους μήνες, ήδη τον αφήνω μόνο του να πάει δίνοντας οδηγίες από απόσταση. 

  Ελπίζω να μην μας στείλουν αλλού! 

Link to comment
Share on other sites

Κ μας δ ηρθε το μνμ για οριστικοποιηση, αλλα επειδη δ μπορούσαμε να πάμε άλλη μέρα είπαν να τα πάμε τα χαρτια. Το πολύ πολύ να τα στείλουν στο άλλο αν γεμίσει εκεί που γραφτηκαμε

Αλλα γενικα είναι τυπικό το θέμα, κ σεπτεμβρη να τα πας δ εγινε κτ

Μέσα ιουνη θα βγουν οι οριστικές λίστες μαθητών σε κάθε σχολειο

(όσο για την δίχρονη προσχολική εμάς ο δημος δέχεται κανονικά αιτήσεις κ απο προνηπια, σε περίπτωση που τους επιτραπεί να έχουν έτοιμες τις αιτήσεις, ένας από τους δήμους που πέρυσι δ εφαρμόστηκε ) 

Link to comment
Share on other sites

Όλες κορίτσια μπήκατε μέσα στο νηπιαγωγείο? Εμένα πάντως 2 φορές που πήγα μου είπε να της δώσω απ' έξω τα χαρτιά για να κρατάμε απόσταση... Απ' ότι κατάλαβα πηγαίνει στο νηπιαγωγείο απλά για να πάει, βαριέται που ζει κ ούτε ασχολείται ιδιαίτερα με τα παιδιά απ' ότι έχω ακούσει. Είδε κ το βιβλιάριο εμβολίων κ της είπα ότι υπάρχει δόση να την κάνουμε 4-6 χρόνων κ ότι ακόμα είναι 3,5 κ λέει κ πως θα πάει προνήπια? Πρέπει να έχει κλείσει τα 4 για να πάει.. Μέχρι να της εξηγήσω πέρασε κανένα λεπτό!!! Κ στο τέλος μου λέει, να κάνετε το εμβόλιο μην το παραμελήσετε κ της λέω εννοείται θα το κάνουμε όταν κλείσει τα 4!!

 

Άσχετο αλλά είδα ότι εσάς 4-6 χρόνων είναι να κάνετε το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς.. Εμένα μου έχει σημειωμένο η παιδίατρος το infarix hexa? Σημείωσε λάθος ή ακολουθεί άλλη τακτική εμβολίων. Ανεμοβλογιά προς το παρόν κάναμε 2 δόσεις

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Όλες κορίτσια μπήκατε μέσα στο νηπιαγωγείο? Εμένα πάντως 2 φορές που πήγα μου είπε να της δώσω απ' έξω τα χαρτιά για να κρατάμε απόσταση... Απ' ότι κατάλαβα πηγαίνει στο νηπιαγωγείο απλά για να πάει, βαριέται που ζει κ ούτε ασχολείται ιδιαίτερα με τα παιδιά απ' ότι έχω ακούσει. Είδε κ το βιβλιάριο εμβολίων κ της είπα ότι υπάρχει δόση να την κάνουμε 4-6 χρόνων κ ότι ακόμα είναι 3,5 κ λέει κ πως θα πάει προνήπια? Πρέπει να έχει κλείσει τα 4 για να πάει.. Μέχρι να της εξηγήσω πέρασε κανένα λεπτό!!! Κ στο τέλος μου λέει, να κάνετε το εμβόλιο μην το παραμελήσετε κ της λέω εννοείται θα το κάνουμε όταν κλείσει τα 4!!

 

Άσχετο αλλά είδα ότι εσάς 4-6 χρόνων είναι να κάνετε το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς.. Εμένα μου έχει σημειωμένο η παιδίατρος το infarix hexa? Σημείωσε λάθος ή ακολουθεί άλλη τακτική εμβολίων. Ανεμοβλογιά προς το παρόν κάναμε 2 δόσεις

Επειδή το κάναμε προχθές κ ρώτησα τον παιδίατρο, της ανεμοβλογιάς το κάνουν από τα 3, παρόλο που στο βιβλιάριο λέει 4-6. Μάλιστα, μας το είχε γράψει η προηγούμενη παιδίατρος το χειμωνα που έκλεισε τα 3 κ λόγω συνθηκών το καθυστερησαμε. Αλλάξαμε παιδίατρο κ τον ρώτησα κ μου είπε το ίδιο, γίνεται από τα 3. Μετά μένει το τελευταίο που μάλλον είναι αυτό που λες, δεν το έχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Επειδή το κάναμε προχθές κ ρώτησα τον παιδίατρο, της ανεμοβλογιάς το κάνουν από τα 3, παρόλο που στο βιβλιάριο λέει 4-6. Μάλιστα, μας το είχε γράψει η προηγούμενη παιδίατρος το χειμωνα που έκλεισε τα 3 κ λόγω συνθηκών το καθυστερησαμε. Αλλάξαμε παιδίατρο κ τον ρώτησα κ μου είπε το ίδιο, γίνεται από τα 3. Μετά μένει το τελευταίο που μάλλον είναι αυτό που λες, δεν το έχω δει.

Ευχαριστώ πολύ Λενια μου για την απάντηση. Εγώ θυμάμαι ότι τελευταίο εμβόλιο της είχα κάνει πριν τα 3 κ δεν κοίταξα αν ήταν ανεμοβλογιάς αλλά είδα ότι έκανα 2 δόσεις. Κ εσείς δύο κάνατε η παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Ευχαριστώ πολύ Λενια μου για την απάντηση. Εγώ θυμάμαι ότι τελευταίο εμβόλιο της είχα κάνει πριν τα 3 κ δεν κοίταξα αν ήταν ανεμοβλογιάς αλλά είδα ότι έκανα 2 δόσεις. Κ εσείς δύο κάνατε η παραπάνω?

Ναι, δύο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Δεν είναι απόλυτο αυτό για όλα τα νηπιαγωγεία. Σήμερα πήγα στο δικό μας και η νηπιαγωγός με ενημέρωσε πως πρέπει να περιμένω το μήνυμα για να πάω τα δικαιολογητικά (στην περίπτωση μας βιβλιάριο +ΑΔΥΜ, που μου το έδωσε σήμερα) και μπορώ να τα προσκομισω και το Σεπτέμβριο

 

 

 

Η εντύπωση που μου άφησε το σχολείο ήταν αρκετά θετική ίσως γιατί δεν έχω εμπειρία από σταθμό. Είχε δυο τμήματα,  προαύλιο χώρο, τραπεζαρία, και τουαλέτες που ήταν εντός του κτηριου. Το τελευταίο το είχα άγχος γιατί έχω διαβάσει στο φόρουμ πως σε κάποια σχολεια είναι εκτός! Πολλά παιχνίδια, τουβλάκια, ζωακια, αυτοκίνητα, μανάβικο, σουπερμάρκετ, μωρό κ καροτσι, άπειρες χειροτεχνιες' ξετρελαθηκε ο μικρός μου και ηθελε να καθίσει να παίξει. Οι δασκάλες ήταν πολύ προσιτές και ευγενικές. Συζήτησαμε για την αυτόεξυπηρέτηση στην τουαλέτα που πρέπει λίγο να το δουλέψουμε σε αυτούς τους μήνες, ήδη τον αφήνω μόνο του να πάει δίνοντας οδηγίες από απόσταση. 

  Ελπίζω να μην μας στείλουν αλλού! 

 

Αυτό λέω και εγώ. Πρώτα παίρνεις μήνυμα και μετά πας. Η πλατφόρμα των εγγραφών στα νηπιαγωγεία είναι κοινή και έχει συγκεκριμένη λειτουργικότητα. Αν η νηπιαγωγός δεν την χρησιμοποιεί όπως πρέπει, άλλο θέμα. Πρακτικά πάντως, για να πας τα δικαιολογητικά θα πρέπει πρώτα να μπει στην πλατφόρμα η νηπιαγωγός, να ελέγξει ότι αυτά που έχεις στείλει μέσω του e-gov είναι σωστά και να τα αποδεχτεί. Όταν το κάνει αυτό, σου έρχεται μήνυμα και τότε καλείσαι να πας βιβλιάριο+ΑΔΥΜ. Έτσι περιγράφεται η λειτουργία σε όλες τις οδηγίες προς τους πολίτες και νηπιαγωγούς. 

Και στις 15 Ιούνη, αφού κάνουν κληρώσεις και ότι άλλο, θα ενημερωθούμε αν όντως πάνε τα παιδιά στο σχολείο που επιλέξαμε ή θα τα στείλουν αλλού.

 

Και εμάς μας είπε η νηπιαγωγός ότι βιβλιάριο+ΑΔΥΜ μπορούν να πάνε και Σεπτέμβριο, αλλά έπρεπε να περάσουμε φυσικά από το νηπιαγωγείο για να υπογράψουμε μια δήλωση. Αυτό αφού μας ήρθε το μήνυμα ότι έγιναν αποδεκτά τα στοιχεία της δήλωσης στο e-gov από το νηπιαγωγείο επιλογής.

 

Εμείς έχουμε βασικό πρόβλημα ότι το νηπιαγωγείο που ανήκουμε είναι μακρυά και πρακτικά δεν μπορεί να την πάρει η γιαγιά. Μένουμε μεσοτοιχία με δύο παιδάκια που επίσης θα πάνε νήπιο, όχι αδελφάκια, και πρακτικά μπορεί μόνο η μία μαμά να τα φέρνει όλα μαζί (αυτή που δε δουλεύει). Τους εξηγήσαμε ότι δεν μας νοιάζει σε ποιο σχολείο θα μας στείλουν, αρκεί να είναι μαζί τα παιδιά και μας είπαν τόσο η νηπιαγωγός, όσο και η περιφερειακή διεύθυνση, ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Μπορεί να βρεθούμε σε τρία διαφορετικά σχολεία και αν κάποιος φύγει ή θέλει να αλλάξει τότε, ίσως και αν... Πάρ' το αυγό και κούρευτο δηλαδή!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...