Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε ότι αφορά την  πρωτογενή αυτοάνοση ουδετεροπενία , αυτή ξεπερνιέται σε 2-3 χρόνια, το αργότερο μέχρι τα 5 ετών όπου ομαλοποιείται κάπως το ανοσοποιητικό.

Το καλό είναι ότι τυπικά δεν υπάρχει πρόβλημα , καθώς παράγονται ουδετερόφιλα αλλά καταστρέφονται στο περιφερειακό αίμα, οπότε δεν υπάρχουν ιδιαίτερες λοιμώξεις.

Μόνο μετά από ίωση με πυρετό πάνω από 24 ώρες δίνεται προληπτικά αντιβίωση μήπως από την εξασθένιση του οργανισμού φουντώσει κάποια βακτηριακή λοίμωξη.

Με υπομονή , λίγο καλύτερη υγιεινή, και πολύ αγάπη περνάει.

Πως το παρουσίασε? Τυχαία , μετά από γρίπη ? Μετά από εμβόλιο ?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σε όλους.

Εχω μια μπεμπουλα 9 μηνων σήμερα.

Στον 5ο μήνα νοσηλευτηκαμε στο παιδων Πεντέλης με ωτίτιδα η οποία ξεπεραστηκε.

Εκεί διαπιστώσαμε πολύ χαμηλά τα ουδετεροφιλα του μωρού στο 1%, (ουδετεροπενια), κι από τοτε μας παρακολουθεί η αιματολογος του παιδων καθώς και ο λοιμωξιολογος.

Εδώ και 4 μήνες το άγχος μου δεν περιγράφεται.

Ενω οι γιατροί είναι καθησυχαστικοι και μου λένε πως χρειάζεται πολύς χρόνος, εγώ δεν μπορώ να ηρεμήσω καθολου.

Κάνουμε κανονικά ολες τις αιματολογικές εξετάσεις που μας συστηνουν οι γιατροί και από τότε παίρνουμε καθημερινά αντιβίωση κάλυψης για πιθανές λοιμώξεις.

Τα ουδετεροφιλα μας παραμένουν χαμηλά στο 1%. 

Έχει κάποια μανούλα σχετική εμπειρία, να με διαφωτισει λιγο; θα το εκτιμούσα αφανταστα!

Ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα. Έχω ένα μωράκι 5 μηνών όταν ήταν 2 μηνών η παιδίατρος τον είδε χλωμό κ μας έδωσε αιματολογικες για έλλειψη σιδήρου τελικά είχαμε χαμηλά τα ουδέτερο φύλα :( τα επαναλάμβανε μετα από 3 μήνες, έχουν αυξηθεί αλλά είναι πάλι κάτω από τα όρια. Τη Παρασκευή θα δούμε αιματολογο. Διαβάζω πως πολλές είχατε ανάλογη εμπειρία και αν κ πέρασε καιρός από τότε που γράψατε θα ήθελα να μάθω τη πορεία σας. Κ αν ξεπεράστηκε τελικά. Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπερα σε ολους! Η μπεμπα μας νοσηλευτηκε οταν ηταν 5 μηνων στο Ιασω λογω Mrsa σταφυλοκοκκου. Της εκανε αποστημα κατω απτο αυτι και της το αφαιρεσαν. Τεραστια ταλαιπωρια. Η ενδοφλεβια ειναι πολυ μεγαλη ταλαιπωρια για ενα μωρο. Κατα την εξαγωγη μας ενημερωσαν οτι τα ουδετεροφιλα της ειναι πολυ χαμηλα και φυσικα κανουμε επανελεγχους απο τοτε. Να σημειωσω οτι μπηκαμε με πολυ αυξημενα ουδετεροφιλα που σημαινει οτι αυξηθηκαν για να αντιμετωπισουν τη λοιμωξη το οποιο ειναι θετικο. Τωρα ειμαστε 9 μηνων. Ζητω εμπειριες και απο αλλες μανουλες αν εχετε περασει κατι παρομοιο η αν εχουν ουδετεροπενια τα μωρα σας. Πως αποκτησατε, ποτε επανηλθατε κτλ. Ευχαριστω πολυ!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...