Recommended Posts

Έκανα στην κόρη μου (2,5 ετών) εξετάσεις αίματος και στις παρατηρήσεις έχουν γράψει τη λέξη "ΟΥΔΕΤΕΡΟΦΙΛΙΑ".

Γνωρίζει καμία σας τι ακριβώς είναι αυτό????

Στις τιμές είναι πάνω από τη Φ.Τ. :

ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ : 453000 (Φ.Τ. 400000)

ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΜΕΓΕΘ. ΕΡΥΘ. : 16 (Φ.Τ. 11.5-14.5)

Μιλήσα με τον γιατρό στο κινητό και μου είπε ότι την περιοδο που κάναμε τις εξετάσεις η μικρή πρέπει να πέρναγε λοίμωξη... όμως η μικρή μου ήταν μια χαρά... ούτε μίξα...

θα πάω βέβαια στο γιατρό... αλλά μήπως ξέρεις κάνενας να μου πεί τί είναι η ΟΥΔΕΤΕΡΟΦΙΛΙΑ????

Ευχαριστώ

Διαφημίσεις

ευχαριστώ πολύ...

το είχα βρεί και εγώ αυτό το άρθρο...

Ρώτησα για την περίπτωση που κάποιος από το φόρουμ είχε ιδία πείρα και γνώση για το πρακτικό του θέματος... δηλαδή μπορεί απλά η μικρή απλά να πέρναγε μια ίωση/λοίμωξη που δεν την καταλάβαμε (!!!) όταν της πήραν αίμα???? ή δεν είναι τόσο απλό????

ευχαριστώ πολύ...

το είχα βρεί και εγώ αυτό το άρθρο...

Ρώτησα για την περίπτωση που κάποιος από το φόρουμ είχε ιδία πείρα και γνώση για το πρακτικό του θέματος... δηλαδή μπορεί απλά η μικρή απλά να πέρναγε μια ίωση/λοίμωξη που δεν την καταλάβαμε (!!!) όταν της πήραν αίμα???? ή δεν είναι τόσο απλό????

κ μενα το εβγαλε αυτο.. την προηγουμενη πεμπτη του εκανα εξετασεις....ολες βγηκαν καλες εκτος απο τα μονοπυρηνα...μιλησα με 2 παιδιατρους κ μου ειπαν περασε καμια ιωση...ο μικρος μου δεν περασε καμια ιωση...αλλα μου ειπαν οτι μια ιωση δεν ειναι απαραιτητο να την καταλαβουμε....την δευτερα μου κανει 39,5 πυρετο κ κρατησε 3 ημερες....πστευω οτι ξεκινουσε η ιωση...

αλλη μια φορα εκανα εξετασεις κ η sgot ηταν συξημενη πολυ λιγο...εγω μεσα στο αγχος μιλαμε τρελαθηκα....μου λεει ο γιατρος οτι περασε ιωση..του λεω κ εγω οχι....μου λεει καμια διαροι...τιποτε...τελικα αυτη την φορα η sgot ηταν καλη....

κατι θα ξερουν οτι μας λενε για ιωσεις...μπορει να μην τις καταλαβαινουμε εμεις κ να ειναι χωρις συμπτωματα.....

να δειξεις ολες τις εξετασεις στον γιατρο σου κ αυτος θα σου πει....

ευχαριστώ για την απάντησή σου...

εάν είναι ετσί τότε μάλλον δεν υπάρχει ουσιαστικά κανένας λόγος για να είμαι ανήσυχη.... :)

καλησπέρα

περάσαμε δύσκολα με ουδετεροπενία, χαμηλά δηλαδή τα πολυμορφοπήρυνα. Εξετάσεις εδώ, Γερμανία, άστα να πάνε. μια τιμή σε μια εξέταση δεν λέει κάτι. Όμως θέλει επανέλεγχο για σιγουριά.

Στην Αθήνα υπάρχει ένας εξειδικευμένος στην ουδετεροπενία- ουδετεροφιλία αιματολόγος που είναι και στο Παίδων, ο Καττάμης.Ότι θες στείλε μου mail στο [email protected].

όλα καλά να είναι εύχομαι

ουδετεροπενια κ εμεις! εψαξα στο internet κ κοντευω να τρελλαθω...

η γιατρος μας εστειλε αμεσα για επανελεγχο.

την πηγα τωρα το απογευμα για εξετασεις κ θα βγουν τη Δευτερα.

μεχρι τοτε..μαυρο σκ.

τελικα ειναι κατι σοβαρο, ξερει κανεις να μου πει????

MD1op3.png

κ μενα το εβγαλε αυτο.. την προηγουμενη πεμπτη του εκανα εξετασεις....ολες βγηκαν καλες εκτος απο τα μονοπυρηνα...μιλησα με 2 παιδιατρους κ μου ειπαν περασε καμια ιωση...ο μικρος μου δεν περασε καμια ιωση...αλλα μου ειπαν οτι μια ιωση δεν ειναι απαραιτητο να την καταλαβουμε....την δευτερα μου κανει 39,5 πυρετο κ κρατησε 3 ημερες....πστευω οτι ξεκινουσε η ιωση...

αλλη μια φορα εκανα εξετασεις κ η sgot ηταν συξημενη πολυ λιγο...εγω μεσα στο αγχος μιλαμε τρελαθηκα....μου λεει ο γιατρος οτι περασε ιωση..του λεω κ εγω οχι....μου λεει καμια διαροι...τιποτε...τελικα αυτη την φορα η sgot ηταν καλη....

κατι θα ξερουν οτι μας λενε για ιωσεις...μπορει να μην τις καταλαβαινουμε εμεις κ να ειναι χωρις συμπτωματα.....

να δειξεις ολες τις εξετασεις στον γιατρο σου κ αυτος θα σου πει....

μπρδευτηκα...εμενα δεν εγραφε τιποτε..απλα μου εβγαζει τα μονοπυρηνα λιγο αυξημενα...μιλησα με τον γιατρο κ μου ειπε για ιωση κ να της επαναλαβω ξανα.....

εσενα τι σου ειπε?

εμας ειναι τα ουδετεροφιλα πολυ -πολυ χαμηλα. ιωση δεν περασε ποτε, οι εξετασεις εγιναν πριν 20 μερες περιπου αλλα τωρα η χαζη τις πηγα στη γιατρο γιατι η κυρια- μικροβιολογος που τις καναμε μας ειπε οτι ολα ειναι καλα, η μικρη δεν εχει τιποτα κιεγω επαναπαυθηκα.....

θα δουμε τη δευτερα που θα βγουν τα αποτελεσματα.με εσας τι εγινε τελικα????

MD1op3.png

Διαφημίσεις

στις αιματολογικές εξετάσεις του μωρού - 3μηνων- βρηκαμε πολύ χαμηλά τα πολυμορφοπύρινα και όπως φαίνεται έχουμε ουδετεροπενία. Θα επαναλάβουμε την εξέταση για να δούμε πως πάει. Έχει καμια μανούλα κάποια σχετική εμπειρία να με διαφωτίσει γιατι έχουμε αναστατωθει;

το είχα ήδη διαβάσει. Ευχαριστώ!

Ωστόσο, το ξεπεράσαμε κιολας οπότε ολα καλα. Ευχομαι ολα τα μωρακια μας να εχουν υγεια!

επειδη μας βασανιζει μια ουδετεροπενια η οποια δεν εχει λογο υπαρξης, απ'οτι λεει η γιατρος που μας παρακολουθει, θα ηθελα εαν γνωριζει καποιος/α απο το forum εναν παιδοαιματολογο να παρουμε μια 2η γνωμη.

εψαξα αλλα δεν βρηκα καποιο θεμα, που να αναφερει καποιον συγκεκριμενα...

MD1op3.png

καλησπερα, εμας για καποιο θεμα αιματολογικο που ειχαμε, μας παρακολουθουσε ο Αντ.Κατάμης. ειναι παιδοαιματολογος & εχεις ιατρειο καπου στο παγκρατι. εχω και την καρτα του αν θυμαμαι καλα. αν θες περισσοτερες πληροφοριες ή τηλ στειλε μου καλυτερα πμ γιατι εδω μπορει να μην το δω

Διαφημίσεις

Μπορώ να έχω τα στοιχεία του αιματολόγου Καττάμη; γιατι δεν βρίσκω το ιατρείο του online.

Ευχαριστώ!

gwggp2.png ISWTp2.png

αυτο συμβαινει γιατι ο κος κατταμης δεχεται μονο καθε Πεμπτη.

κανει ομως ραντεβου και καθε τριτη στο ταο της βαρδινογιαννη την πτερυγα. παρε κ εκει μηπως εχουν καποιο πιο συντομα.

επισης εαν ειναι κατι επειγον γιατι δεν σηκωνεσαι μια πεμπτη χωρις ραντεβου να πας? θα φας ολο το πρωινο σου αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να μην το δει.

εξαιρετικος ανθρωπος και γιατρος!

ας ειναι για μια ακομη φορα καλα η leman που μου τον συστησε!!!

MD1op3.png

ΕΙΧΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΑΤΥΧΩΝ ΕΠΕΙΣΟΔΙΩΝ. ΛΟΙΜΩΞΗ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ-ΣΤΑΦΥΛΟΚΚΟΚΟ ΣΤΟ ΒΛΕΦΑΡΟ - ΝΟΣΥΛΕΙΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΜΕ ΕΝΔΟΦΛΕΒΙΑ ΑΝΤΙΒΟΙΩΣΗ 16 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΟΥΔΕΤΕΡΟΠΕΝΙΑ (ΜΠΗΚΑΜΕ ΜΕ 200 ΟΥΔΕΤΕΡΟΦΙΛΑ ΕΝΩ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΗΤΑΝ 1500). ΟΤΑΝ ΒΓΗΚΑΜΕ ΞΑΝΑ ΛΟΙΜΩΞΗ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΒΟΙΩΣΗ ΓΙΑ 10 ΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ - ΧΩΡΙΣ ΠΥΡΕΤΟ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΥΞΗΘΟΥΝ ΤΑ ΟΥΔΕΤΕΡΟΦΙΛΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΦΥΛΑΞΗ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΒΙΑΚΕΣ ΛΟΙΜΩΞΕΙΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΝ Η ΠΤΩΣΗ ΤΩΝ ΟΥΔΕΤΕΡΟΦΙΛΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ-ΦΑΡΜΑΚΑ - ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ Η ΠΗΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ.

ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗΝ ΕΚΒΑΣΗ ΤΗΣ????

Ποσο ειναι το παιδακι σου? ειχατε ξανακανει εξετασεις πριν?? αν ηταν κατι παθολογικο, πιστευω θα ειχε φανει στις προηγουμενες εξετασεις. εξαλλου ηταν τοσο χαμηλα τα ουδετεροφιλα που προφανωςθα ειχε και αλλα κλινικα συμπτωματα αν η παθογενεια ηταν αυτοανοση η κακοηθης.

Ποτε θα ξανακανετε εξετασεις? Θελει κανα τριμηνο για να επανελθει να ξερεις......ευχομαι ναπερασει γρηγορα και ολο αυτο να ειναι απο τα φαρμακα. αν εχεις την δυνατοτητα να το κρατησεις λιγο το παιδι καραντινα, καν.το.....ουτε σχολεια ουτε τιποτα. Ειναι ευαλωτο τωρα, θελει ξεκουραση, καλη διατροφη ( ισως καποια βιταμινη, μιλα με γιατρο). Περαστικα και σιδερενιο το παιδακι σου!

ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΙΣ 10 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ ΚΑΤΟΠΙΝ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ. ΑΝ ΕΙΧΕ ΟΜΩΣ ΧΑΜΗΛΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΡΡΩΣΤΗ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ .... ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.

ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΕΧΕΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ....

ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΝΟΥΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΟΥΝ.

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από barbielemonia,
        στην 19 εβδομαδα ανακαλυψαμε οτι εχω υποθυρεοειδισμο και συγκεκριμενα TSH 9 απο τοτε εχω ξεκινησει θεραπεια και τωρα ειμαι 27 εβδομαδα και ειναι ρυθμισμενος ο θυρεοειδης,απλα φοβαμαι μηπως συνεβη κατι στο εμβρυο πριν.αν καποιος-α γνωριζει ας μου πει!ευχαριστω
      • Από ROARY,
        Έχει τύχει σε κανένα; Είχα την κόρη μου 1 μήνα στο Παίδων με πολύ βαριά συμπτώματα. Τώρα έχει μείνει πρόβλημα στα νεφρά και είμαστε με θεραπεία. Πολλές παρενέργειες έχει από την κορτιζόνη όμως ανησυχώ για τα νεφρά. Σας έχει τύχει;;;
      • Από mimika,
        Το μικρο μου γεννηθηκε με υδροκηλη στον αριστερο ορχη (υγρο μαζεμενο) και ο παιδοχειρουργος που τον κοιταξε στο μαιευτηριο μας ειπε οτι συνηθως το απορροφα ο οργανισμος μεχρι το πρωτο εξαμηνο αλλιως θελει ενα μικρο χειρουργιο για να διορθωθει.

Η παιδιατρος μας παρεπεμψε σε καποιον για να το δει και καλο ειναι να το κανουμε τωρα που κλεινουμε τους εξι μηνες.
        Θα κλεισω ραντεβου την Δευτερα αλλα με εχει φαει το αγχος τι θα γινει κι αν το κανουμε αν θα νοσηλευτει, πως γινεται κλπ.

Ξερει καμια σας να μου πει?
      • Από ΡΕΑ,
        Αντιμετωπίζοντας κάποια προβλήματα με το γιο μου, ιδίως στο σχολείο, απευθυνθήκαμε σε ένα κέντρο για μαθησιακές δυσκολίες (ιδιωτικό) και μας είπαν ότι ο γιος μου έχει διάσπαση προσοχής και παρορμητικότητα.Μας είπαν ότι ο μικρός πρέπει να κάνει εργοθεραπείες. Επειδή θέλουμε μια δεύτερη γνώμη αφενός και από δημόσιο φορέα αφετέρου (για να μπορούμε να καλύψουμε κάποια έξοδα μέσω του ασφαλιστικού μας φορέα) μήπως ξέρει κανείς που πρέπει να απευθυνθούμε (στη Θεσσαλονίκη); Σε νοσοκομείο; που; Ξέρει κανείς κάποιον καλό εργοθεραπευτή να μου συστήσει, πάντα στη Θεσσαλονίκη;
      • Από administrator,
        πηγη
        http://www.ajronline.org/doi/full/10.2214/ajr.182.3.1820719

Διαθέσιμες συζητήσεις με tag:

θεραπεία χωρίς φαρμακευτική ουσία: φύλλα λάχανου τα οποία σύμφωνα με μαρτυρίες περιέχουν αντιφλεγμονώδεις ουσίες (τυλίξτε ένα φύλλο γύρω απο το σημείο που σας πονάει , με μεμβράνη - αφήστε το όλη την μέρα/νύχτα.) + πάγος πολλές φορές την ημέρα για λίγα λεπτά.

θεραπεία με φαρμακευτική ουσία: o θεράπων ιατρός συστήνει συνήθως ανάλογα με την περίπτωση κάποιο μή στεροειδές αντιφλεγμωνόδες. Υπάρχουν μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη που είναι συμβατά με τον θηλασμό, ζητήστε απο τον γιατρό σας να συμβουλευτεί την ιστοσελίδα  
        https://www.e-lactancia.org/

https://hhma.org/healthadvisor/aha-dequerva-rex/    ( McKesson Corporation)
      • Από AELIA 3,
        Τί γίνεται όταν πίσω από ένα "άτακτο"παιδί κρύβεται η ΔΕΠΥ;
        Με αφορμή μια συζήτηση και εξομολόγηση φίλης μου ,το 8,5 ετών κοριτσάκι της διαπιστώθηκε πως έχει δεπυ...ευτυχώς η φετινή της δασκάλα το διέγνωσε και παίρνονται τα ανάλογα μέτρα...τί γίνεται όμως όταν όλα τα βρίσκουμε χαριτωμένα μέχρι και την στ'δημοτικού και θεωρούμε το χάζεμα στην τάξη, την αταξία ως κάτι φυσιολογικό,την πολύωρη μελέτη για να μάθει το παιδί μια απλή ιστορία, ή μια ορθογραφία κ.α ?
        Στην ουσία δεν είναι κάτι μη αντιμετωπίσιμο, αρκεί να διεγνωσθεί έγκαιρα.Συνήθως διαγνώσκεται από τα 3-8 χρόνια ενος παιδιού.Τις περισσότερες φορές ο γονιός αρνείται να το δει, όπως και ο εκπαιδευτικός.Δεν είναι όμως ο κανόνας.Η δυσλεξία και η ΔΕΠΥ αν ανιχνευθούν εγκαίρως πολλά μελλοντικά ζητήματα του παιδιού θα είναι ομαλότερα....

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=web&cd=7&cad=rja&uact=8&ved=0CEkQFjAG&url=http%3A%2F%2Fleximathia.gr%2Fdepy.aspx&ei=tSVKVY77O6LLyAO3g4GgBw&usg=AFQjCNFwPXHP6mcsV-kMtDOGobAvSpl8Lg
        Επίσης σας παραθέτω άλλον ένα σύνδεσμο δασκάλου σε δημόσιο σχολείο και εξειδικευμένο εκπαιδευτικό σε παιδιά με δεσλεξία και δεπυ
        http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CB8QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.adhdhellas.org%2Fekpaidefsi%2Fekpaideftikoi%2Fparemvasi-se-mathites-me-depy-sto-sxoliko-plaisio&ei=aiZKVcbZK6a4ygPpiYGAAQ&usg=AFQjCNFpqpr48yujSoKfAJun2ttS-tcafw
      • Από annoulen,
        Καλημέρα σας, ερώτημα εκ μέρους φίλης μου, βασικά απευθύνομαι σε εκπαιδευτικούς, @Έσπερος  ή όποια άλλη φίλη έχει εμπειρία είτε ως εκπαιδευτικός είτε ως γονιός.  
        Τι γίνεται στα Δημόσια Γυμνάσια σε περίπτωση παιδιού με ΔΕΠΥ ? 
        Αυτή τη στιγμή το παιδάκι είναι στην Ε' Δημοτικού σε ιδιωτικό σχολείο (σε ολιγομελές τμήμα) αλλά δεν θα συνεχίσει ιδιωτικά στο Γυμνάσιο. 
        Το παιδί έχει γνωμάτευση, εάν ήταν σε Δημόσιο Σχολείο θα ήταν σε τμήμα ένταξης (της είπαν ότι δεν δικαιούται παράλληλη στήριξη, για το Δημοτικό πάντα μιλάμε).

Τι προβλέψεις υπάρχουν, εάν υπάρχουν ? Και εκτός από αυτά (τις τυπικές προβλέψεις), πρακτικά τι γίνεται ? 

Δεν έχω καθόλου εικόνα για το συγκεκριμένο θέμα και η μητέρα έχει αγχωθεί, θεωρεί ότι το παιδί θα "χαθεί" μέσα σε τμήμα 25 παιδιών και δεν θα μπορέσει να παρακολουθήσει. 

Σας ευχαριστώ.

• Από Xrysoval,
        Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά! Ευχομαι υγεία και να γεμίσουν όλες οι κοιλίτσες μπεμπάκια. Δημιουργώ νέο θέμα γιατι δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο για την ηλικία του μικρού μου! Δυστυχως σχεδόν 4 ετών και πάσχουμε ακόμα από σοβαρή παλλινδρόμηση από νεογέννητο. Ήταν και κρυφή και το μπεμπάκι υπέφερε χωρίς να ξέρουμε τι έχει το ανακαλύψαμε κάπου στο 3ο μήνα. Μέχρι 1,5 έτους έπινε epadoren ώσπου το σταματήσαμε γιατί η γιατρός είπε ότι δεν έχει νόημα. 7 μηνών έκανε phμετρία στο νοσοκομέιο. Του έβαλαν σωληνάκια από τη μυτη μέχρι το στομάχι και για 24 ώρες παρακολουθούσαμε τα γαστρικά υγρά και την οξύτητα τους. Τότε είχε βγει καλή. Επιπρόσθετα έκανε και υπέρηχο με λήψη σκιαγραφικού για να αποκλείσουμε τυχόν ανατομική ανωμαλία όπως και έγινε. Να προσθέσω επίσης ότι εχει αλλεργιές ίσως σε ρινίτιδες κλπ όχι σε φαγητό η γάλα. Σημαντικό να πω ότι θήλασε σχεδόν ως τα 3 ετη!!!!!! Το πρόβλημα έιναι ότι με τα χρόνια ενώ περιμέναμε να διορθωθει δεν έχει συμβει! Γενικά είναι ένα δύσκολο παιδάκι στο φαγητό και στον ύπνο. Προσφάτως αρχίζει να στρώνει σε αυτά. Από το Σεπτεμβρη που αρχίσαμε παιδικό με τις ιωσεις η κατάσταση χειροτέρεψε πολύ. Βήχας, παλλινδόμηση, εμετοί! Και κάπως έτσι μας πήγε όλος ο χειμωνας! Με το που θα τρέξει θα χοροπηδήσει λίγο αμέςως ακούω τον χαρακτηριστικό ήχο της παλλινδρόμησης γλου γλου γλου να ανεβαινει στο λαιμο και μετά βήχας! Η παιδογαστρεντερολόγος θέλει να τον βάλει πάλι για πεχαμετρία αλλά πώς θα κάτσει ένα παιδάκι σε αυτή την ηλικία??? Καμία εμπειρία από μανούλα που η παλλινδρόμηση άργησε να περάσει??? Ευχαρις΄τω και συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα!