Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ραγάδες ραγάδες ραγάδες...


Recommended Posts

Είχα δοκιμάσει άπειρες κρέμες για τις ραγάδες fissan, salba mama, oriflame, simulcium λάδια butters οτι μπορείτε να φανταστείτε αλλά τίποτα.σαν να μην τις έβαζα.Τελικά η μόνη κρέμα που είδα διαφορά είναι της vichy http://www.i-pharmacy.gr/eshop/index.php/vichy-intervention-vergeture.html αλλά είναι λίγο τσιμπημένη.26 ευρώ και αν έβαζα κάθε βράδυ περνούσα μια βδομάδα με 10μέρες.Αξίζει όμως τον κόπο είναι απίστευτα αποτελεσματική.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 887
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τελικά κορίτσια, μετά από όλα αυτά που διάβασα για τα paraben, καλύτερα να τα αποφεύγουμε όσο μπορούμε και όσο βρίσκουμε προιόντα που μπορούμε να τα αντικαταστήσουμε με αυτά. Εχουν ενοχοποιηθεί για καρκίνο του στήθους, όχι αποδειδεγμένα ακόμη αλλά και μόνο που βρέθηκαν σε δείγματα ιστού paraben εμένα αυτό με τρομάζει. Για αυτό και θα αλλάξω την salba mama με αυτό του korres, εξάλλου την ίδια τιμή έχουν.

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα της medela(αν τ γραφω σωστα) το λαδακι, εβγαλα σπυρακια στην κοιλια,εβαλα αμυγδαλελαιο ,το ιδιο. τελικα κεραλοιφη. αγνο κ θεικο. η επιδερμιδα μου ειναι μαλακια κ τ σπυρακια εφυγαν.

Link to comment
Share on other sites

Είχα δοκιμάσει άπειρες κρέμες για τις ραγάδες fissan, salba mama, oriflame, simulcium λάδια butters οτι μπορείτε να φανταστείτε αλλά τίποτα.σαν να μην τις έβαζα.Τελικά η μόνη κρέμα που είδα διαφορά είναι της vichy http://www.i-pharmacy.gr/eshop/index.php/vichy-intervention-vergeture.html αλλά είναι λίγο τσιμπημένη.26 ευρώ και αν έβαζα κάθε βράδυ περνούσα μια βδομάδα με 10μέρες.Αξίζει όμως τον κόπο είναι απίστευτα αποτελεσματική.

 

Σε διαφορετικές εγκυμοσύνες τις δοκίμασες ολες αυτές; Γιατί για να ισχύει αυτό που λες, θα πρέπει στην πρώτη εγκυμοσύνη να χρησιμοποιούσες όλες τις πρώτες που ανέφερες και δεν είδες αποτέλεσμα, και στη δεύτερη να έβαζες μόνο της vichy. Αλλά αφού είχες ήδη κάνει ραγάδες από την πρώτη εγκυμοσύνη, πώς είδες διαφορά στη δεύτερη; Εννοείς ότι δεν έκανες καινούριες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε διαφορετικές εγκυμοσύνες τις δοκίμασες ολες αυτές; Γιατί για να ισχύει αυτό που λες, θα πρέπει στην πρώτη εγκυμοσύνη να χρησιμοποιούσες όλες τις πρώτες που ανέφερες και δεν είδες αποτέλεσμα, και στη δεύτερη να έβαζες μόνο της vichy. Αλλά αφού είχες ήδη κάνει ραγάδες από την πρώτη εγκυμοσύνη, πώς είδες διαφορά στη δεύτερη; Εννοείς ότι δεν έκανες καινούριες;

 

Όχι εννοώ οτι μόλις άρχισαν να φαίνονται οι πρώτες ραγάδες κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης άρχισα και εγώ να βάζω κρέμες που δυστυχώς δεν αποτέλεσαν ανασταλτικό παράγοντα και εμφάνισα περισσότερες.Μπορεί αν δεν τις έβαζα να είχα άλλες τόσες αλλά είδα πως η vichy μετά την εγκυμοσύνη ήταν η μοναδική που μαλάκωσε αρκετές απο αυτές που έβγαλα.Νομίζω είναι πάντως θέμα δέρματος.Γνωρίζω κορίτσια που δεν έβαλαν τίποτα για τις ραγάδες και δεν εμφάνισαν ούτε μία.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι πάντως θέμα δέρματος.Γνωρίζω κορίτσια που δεν έβαλαν τίποτα για τις ραγάδες και δεν εμφάνισαν ούτε μία.

 

 

Εγω εβαζα μια οποτε θυμομουνα...βασικα σκυλοβαριομουνα...δεν εβγαλα ομως ουτε μια ραγαδα ουτε στην κοιλια ουτε πουθενα.Οποτε για μενα ειναι καθαρα θεμα δερματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

αμυγδαλελαιο χρησιμοποιώ εγω ,εναλάξ με κρέμα απο το φαρμακείο .μέχρι στιγμής όλα καλα, παρότι το δερμα μου είναι επιρεπες στις ραγάδες (εχω στο στηθος και στους γλουτους απο παλιά απο αυξομείωση βαρους)

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει αγγελια στο parents cafe για το λαδακι της weleda

http://parentscafe.gr/showpost.php?p=1484770&postcount=9

 

οποια κοπελα ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει πμ εδω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βαζελινη θεικη και το δερμα τελειο κ ουτε μιση ραγαδα.ασε που τωρα που την εμαθα θα βαζω και μετα!

 

de fobasai me ti bazelini?san basi exei to petrelaio...kai mia alli pou koitaza xtes sto s/m bazelini me arwma itane mesa sto paraben...

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια προσφατα αγόρασα τη Salba Mama για την οποία διαβασα εδώ στο φορουμ ότι είναι καλή. Διάβασα τα συστατικά όμως και θορυβήθηκα, είναι τίγκα στα paraben!!! Προς το παρόν δεν την εχω βάλει και βάζω αμυγδαλέλαιο αλλά όσο να 'ναι λαδώνει και θα προτιμούσα κρέμα. Επίσης, πιο πανω διάβασα ότι περιέχει βιταμίνη Α και δεν κάνει. Ισχύει αυτό για τη βιταμίνη Α;;;

Του Κορρέ και της Apivita που ήταν φυτικές δεν κυκλοφορούν πια, έχετε καμιά άλλη πρόταση και σε λογική τιμή;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα και στις 2εγκυμοσυνες ραγαδες με το κιλο και ας εβαζα και την σιλμουσιουμ μερα νυχτα,οταν γεννησα εκανα θεραπεια με ομοιοπαθητικα χαπια και λαδακι και σχεδον εξαφανιστηκαν,τωρα μολις αρχισω να φουσκωνω λιγο θα βαλω βαζελινη και μονο!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια προσφατα αγόρασα τη Salba Mama για την οποία διαβασα εδώ στο φορουμ ότι είναι καλή. Διάβασα τα συστατικά όμως και θορυβήθηκα, είναι τίγκα στα paraben!!! Προς το παρόν δεν την εχω βάλει και βάζω αμυγδαλέλαιο αλλά όσο να 'ναι λαδώνει και θα προτιμούσα κρέμα. Επίσης, πιο πανω διάβασα ότι περιέχει βιταμίνη Α και δεν κάνει. Ισχύει αυτό για τη βιταμίνη Α;;;

Του Κορρέ και της Apivita που ήταν φυτικές δεν κυκλοφορούν πια, έχετε καμιά άλλη πρόταση και σε λογική τιμή;

 

 

Έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ για μια κρέμα που την φτιάχνεις μόνη σου.

Αποτελείται από:

2 κουτ. σούπας αμυγδαλέλαιο

2 κουτ. σούπας σιτέλαιο

2 κουτ. σούπας τζελ αλόη βέρα

2 μονοδόσεις βιταμίνη Ε(δεν ξέρω τί είναι!!!)

 

Δεν την έχω δοκιμάσει αλλά κάποιες κοπέλες έλεγαν ότι κάνει θαύματα κι ας είχαν κάνει πολλές ραγάδες στην εφηβεία. Εγώ έβαζα σκέτο αμυγδαλέλαιο αλλά τζίφος, έχω γεμίσει κάτω απ'τον αφαλό με κάτι χαραματιές κόκκινες!!!Άστα να πάνε!!!Όταν είδα την πρώτη απελπίστηκα...αφού ζήτησα απ'τον σύζυγο να κάνω πλαστική μετά την γέννα!!!!:wink::wink::wink::wink: Τώρα βάζω μία φαρμακευτική και baby oil με αλόη βέρα!!!Αυτό είναι καλό γιατί κρατάει την περιοχή πάντα ενυδατωμένη, αλλά λερώνεις τα ρούχα σου!!!

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

de fobasai me ti bazelini?san basi exei to petrelaio...kai mia alli pou koitaza xtes sto s/m bazelini me arwma itane mesa sto paraben...

δεν φοβαμαι καθολου,η θεια μου 2 παιδια μονο με βαζελινη δεν εκανε ουτε μιση ραγαδα κ η κολλητη μου το ιδιο,πιστευω μεχρη να φτασουν μεσα στο μωρο θα εχουμε γεννησει και με το παραπανω!!μ για το αμυγδαλελαιο κατι λενε παλι,επειδη ειναι οξυνο κλπ!δεν χρειαζεται κ πολυ να τα σκαλιζουμε!:P

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρός μου είπε οτι πολύ καλή είναι η prevenstria της freziderm αλλά είναι ακριβή κ αμα θέλω μπορώ να χρησιμοποιήσω κ βαζελίνη ούτως ή άλλως άμα είναι να κάνεις ραγάδες, θα κάνεις ότι κ αν βάλεις...:roll: εγώ προς το παρόν μετά το μπάνιο τη μια μέρα βάζω baby oil κ την άλλη μέρα βάζω βαζελίνη, μια που πήρα απο το σουπερ μαρκετ κ γράφει πως κάνει κ για εγκύους. κ μη φανταστείτε οτι βάζω συνέχεια.. 1 φορά το βράδυ πριν πέσω για ύπνο κ άμα το θυμηθώ κιολας....:roll::roll::roll::roll:

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν εχετε προσβαση σε φυσικο κερι μελισσας μια πολυ-πολυ αποτελεσματικη οικονομικη και φυσικη λυση ειναι να φτιαξετε κεραλοιφη.Επειδη ειναι ο αντρας μου μελισσοκομος και εχουμε αρκετο κερι στο σπιτι φτιαχνω κεραλοιφη απο την πρωτη στιγμη που συνειδητοποισα πως ειμαι εγκυος, την εφαρμοζω μια φορα τη μερα και νοιωθω το δερμα μου (ειδικα της κοιλιας και του στηθους) πολυ ελαστικο και καλυτερο απο ποτε..Την βαζω ακομα και στο προσωπο και ενω ειχα λιγο ακμη πριν την εγκυμοσυνη, τωρα λιγο η εγκυμοσυνη, λιγο η κεραλοιφη, η ακμη την εκανε με ελαφρα.....

 

Η συνταγη που κανω!!

 

Σε ενα γυαλινο βαζακι, μπεν μαρι βαζω:

3 κουταλιες λαδι (μισο αγνο ελαιολαδο, μισο αμυγδαλελαιο)

1 κουταλια φυσικο κερι μελισσας

 

αφου ομογενοποιηθουν και κρυωσει λιγακι το μιγμα προσθετω:

1 κουταλια της σουπας βαμμα προπολης

Και αρκετη μαστιχα χιου σε σκονη, περιπου μια κουταλια του γλυκου και λιγο παραπανω.

 

το κολπο ειναι να τα ανακατευετε μεχρι να γινουν ενα ολα μαζι (αν θελετε μπορειτε να χρησιμοποιεισετε το μηχανακι που χτυπαμε τον φραπε).

 

Εσεις μπορειτε να κανετε τις δικες σας εναλλακτικες.....

(μπορειτε να βαλετε μονο ελαιολαδο και κερι, αν δεν εχετε βαμμα προπολης, αμυγδαλελαιο η ματιχα χιου).

 

Πιστευω πως ειναι η καλυτερη λυση...ο,τι πιο φυσικο και θαυματουργο για εμας και το μωρακι μας!!!!!!!!!!!!

Καλη επιτυχια....................................;)

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια προσφατα αγόρασα τη Salba Mama για την οποία διαβασα εδώ στο φορουμ ότι είναι καλή. Διάβασα τα συστατικά όμως και θορυβήθηκα, είναι τίγκα στα paraben!!! Προς το παρόν δεν την εχω βάλει και βάζω αμυγδαλέλαιο αλλά όσο να 'ναι λαδώνει και θα προτιμούσα κρέμα. Επίσης, πιο πανω διάβασα ότι περιέχει βιταμίνη Α και δεν κάνει. Ισχύει αυτό για τη βιταμίνη Α;;;

Του Κορρέ και της Apivita που ήταν φυτικές δεν κυκλοφορούν πια, έχετε καμιά άλλη πρόταση και σε λογική τιμή;

 

σημερα συγκεκριμενα ρωτησα τον γυναικολογο μου για το αμυγδαλελαιο και τη βιταμινη Α και μου ειπε πως ειναι ο,τι καλυτερο μπορω να βαλω σε κοιλια και στηθος. Καλυτερο ακομη κι απο τις κρεμες που κυκλοφορουν στο εμποριο γι αυτο το σκοπο! Δεν μας προβληματιζει η βιταμινη Α. (δεν ρωτησα λεπτομερειες αλλα θεωρω δεν μας προβληματιζει γιατι η περιεκτικοτητα προφανως δεν ειναι βλαβερη για το εμβρυο)

Ρωτησε και τον γιατρο σου βεβαια!

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρός μου είπε οτι πολύ καλή είναι η prevenstria της freziderm αλλά είναι ακριβή κ αμα θέλω μπορώ να χρησιμοποιήσω κ βαζελίνη ούτως ή άλλως άμα είναι να κάνεις ραγάδες, θα κάνεις ότι κ αν βάλεις...:roll: εγώ προς το παρόν μετά το μπάνιο τη μια μέρα βάζω baby oil κ την άλλη μέρα βάζω βαζελίνη, μια που πήρα απο το σουπερ μαρκετ κ γράφει πως κάνει κ για εγκύους. κ μη φανταστείτε οτι βάζω συνέχεια.. 1 φορά το βράδυ πριν πέσω για ύπνο κ άμα το θυμηθώ κιολας....:roll::roll::roll::roll:

 

 

αυτη βαζω και εγω και ειναι αρκετα καλη . Δεν φέυγει εύκολα δηλ.δεν είναι νερομενη ειναι συμπαγης και μυρίζει πολύ όμορφα..:-)

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δεν ξέρω εάν έπρεπε σε αυτή την στήλη να ρωτήσω το εξής:

η κόρη μου είναι 11 χρονών και είναι κανονική σε κιλά (προς αδύνατη) όμως παρατήρησα πως έχει αρχίσει και κάνει ραγάδες στο μπούτια και στα πλαινά. Να διευκρινήσω πως δ ε ν πήρε απότομα κιλά, δεν έχει παχύνει. Τί κρέμα να της βάλω? Μία αναπλαστική ίσως?

Ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν έπρεπε σε αυτή την στήλη να ρωτήσω το εξής:

η κόρη μου είναι 11 χρονών και είναι κανονική σε κιλά (προς αδύνατη) όμως παρατήρησα πως έχει αρχίσει και κάνει ραγάδες στο μπούτια και στα πλαινά. Να διευκρινήσω πως δ ε ν πήρε απότομα κιλά, δεν έχει παχύνει. Τί κρέμα να της βάλω? Μία αναπλαστική ίσως?

Ευχαριστώ....

 

Ραγαδες ή κυτταριτιδα; καμμια φορα τα κοριτσακια σε αυτη την ηλικια παρουσιαζουν κατι σαν κυτταριτιδα. Να πινει περισσοτερο νερο.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Έβαζα simulcium και μπόλικη βαζελίνη κάθε βράδυ, στην κοιλιά, παρότι πήρα 21 κιλά στην εγκυμοσύνη, δεν υπάρχει καμία ραγάδα, στο στήθος όμως κάτι έμεινε. Νομίζω ότι η βαζελίνη κάνει θαύματα αλλά ειδικά το καλοκαίρι δεν αντέχεται, εγώ ευτυχώς ήμουν έγκυος το χειμώνα.

Link to comment
Share on other sites

Ραγαδες ή κυτταριτιδα; καμμια φορα τα κοριτσακια σε αυτη την ηλικια παρουσιαζουν κατι σαν κυτταριτιδα. Να πινει περισσοτερο νερο.

 

Ραγάδες έχει κάνει... έχει πολύ διάφανη επιδερμίδα βέβαια. φαίνονται οι φλέβες της...

αλλά...είναι ραγάδες...σνιΦ!

 

Ψάχνω μία αναπλαστική στην ουσία η οποία να είναι για παιδί (βασικό αυτό)

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Ραγάδες έχει κάνει... έχει πολύ διάφανη επιδερμίδα βέβαια. φαίνονται οι φλέβες της...

αλλά...είναι ραγάδες...σνιΦ!

 

Ψάχνω μία αναπλαστική στην ουσία η οποία να είναι για παιδί (βασικό αυτό)

 

Ευχαριστώ.

 

Μπορείς να βρεις κάτι βιολογικό - φυσικό προϊόν που δεν θα είναι επιβλαβές γα το παιδάκι! ;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...