Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γενέθλια σε παιδότοπο ή σε σπίτι;


Recommended Posts

πρίν από 46 λεπτά , Anna3011 είπε:

Εγώ πάλι ρε συ Έσπερος νιώθω ότι σε οποιονδήποτε προβληματισμό σου σχετικά με το παιδί αναμασάμε τα ίδια και τα ίδια με εσένα να ασχολείσαι αποκλειστικά με την εικόνα της οικογένειάς σου στους άλλους και όλους τους υπόλοιπους να σου λέμε ότι πρέπει να μη φορτώνεις βάρη στο παιδί. Και πάλι τα ίδια και πάλι τα ίδια. Αντιλαμβάνομαι ότι από μικρή έχεις ζήσει σε περιβάλλον όπου η άσκηση κριτικής ήταν καθημερινότητα όμως όχι, δε σχολιάζει ο μέσος άνθρωπος τους πάντες για τα πάντα. Και σε κάθε περίπτωση γιατί πρέπει να φοβόμαστε τον κάθε κουτσομπόλη;

 

Επίσης με έχει κουράσει το γεγονός ότι για οτιδήποτε συζητηθεί εδω μέσα προσεγγίζεις τα θέματα όχι απλά ως Έσπερος αλλά ως Έσπερος-εκπαιδευτικός. Πιστεύω ότι αν ανοίξω θέμα "πως μαγειρεύετε κορίτσια τα φασολάκια" θα απαντήσεις "εγώ ως εκπαιδευτικός τσιγαρίζω πχ το κρεμύδι κτλ κτλ". Είμαστε μαμάδες εδώ. Και εσύ είσαι μια καθηγήτρια γυμνασίου που μεγαλώνει ένα νήπιο. Με τις ίδιες ανησυχίες (εσύ λίιιγο περισσότερες), με διάθεση να κάνουμε το σωστό, με αντίληψη της ευθύνης που φέρουμε.  Δεν καταλαβαίνω γιατί εσύ αποκλειστικά θα πρέπει να αποτελείς πρότυπο διαπαιδαγώγησης ενός νηπίου επειδή σπουδασες στη φιλοσοφική και διδάσκεις εφηβους. Δεν καταλαβαίνω επίσης γιατί ο κόσμος πρέπει να έχει περισσότερες απαιτήσεις από εσένα και όχι από τη μαμά δικηγόρο, γιατρό, επιχειρηματία, υπάλληλο, άνεργη. Ειλικρινά είναι τόσο παρωχημένη αυτή η αντίληψη, τόσο συντηρητική και τόσο άδικη για ένα παιδί όπου οι γονείς του ουσιαστικά θέλουν να κάνουν το success story τους ως επιτυχημένοι γονείς-επαγγελματίες στην πλάτη του. 

Συ ξέρεις να μαγειρεύεις σωστά τα φασολάκια?:-DΦαντάζεσαι να πάρει κάνα μάτι οτο έχεις αφήσει κλωστές στα φασολάκια?

Απαράδεκτο.Και μη μου πεις ότι αγοράζεις κατεψυγμένα φασολάκια κ μάλιστα χωρίς προδιαγραφές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 16 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Συ ξέρεις να μαγειρεύεις σωστά τα φασολάκια?:-DΦαντάζεσαι να πάρει κάνα μάτι οτο έχεις αφήσει κλωστές στα φασολάκια?

Απαράδεκτο.Και μη μου πεις ότι αγοράζεις κατεψυγμένα φασολάκια κ μάλιστα χωρίς προδιαγραφές.

άντε καλε κι εγω κατεψυγμένα αγοράζω! bio αλλά κατεψυγμένα. σιγά μην κάθομαι να καθαρίζω μπάμιες και αρακά και φασολάκια. Που δεν μ αρέσουν κιόλας να τα τρώω… Αλλά έχω ένα άγχος όταν φτιάχνω κέρασμα για τπ σχολείο, επειδή τα γλυκά που να μπορούν να κεραστούν σε κομμάτια εύκολα κ να φαγωθούν στο χέρι κ χωρίς να λιώνουν κλπ, εννοώ τα γλυκά που μπορώ να φτιάξω εγω, δεν είναι πολλά, μόνο 2-3, κάθε φορά σκέφτομαι ότι θα λενε πώς κερνάω τα ίδια κ τα ίδια. Κ κάθε χρόνο γίνεται η ίδια συζήτηση στο σπίτι, αναρψτιεμαι τι να φτιάξω, λέει ο άντρας μου φτιάξε το τάδε, του λέω αυτό το έφτιαξα στη γιορτή σου (6 μήνες διαφορα έχουν οι γιορτές μας), ποιος θα το θυμάται μου λέει, και ξανά και ξανά η ίδια συζήτηση. Που όντως μπορεί να μην το θυμάται κανεις.. ή μπορεί να τους αρέσει κιόλας που δεν κάνω πειράματα γιατί αυτά όντως μου πετυχαίνουν κ γίνονται αναρπαστα. Αλλά τώρα πάλι πλησιάζει η γιορτή του κ το σκέφτομαι! 

πρίν από 28 λεπτά , vicky86 είπε:

ω το θεωρω τοσο αυτονοητο το αναποδο,που απορω με τον τροπο που σκεφτεσαι

τι να σου πω, μακάρι να είναι έτσι και να το βλέπω μόνο εγω στραβά. Ο άντρας μου δεν προβληματίζεται για τετοια. και ήταν κ απαράδεκτος  από συμπεριφορά ως μαθητής, ειδικά στο λύκειο. και στο σπίτι πολύ ζόρικο παιδί. οπότε τα βλέπει αλλιώς. και μαλλον όταν έχει παιδί εκπαιδευτικού στην τάξη σκέφτεται περιπτώσεις συναδέλφων που από κακή νοοτροπία δημιούργησαν μεγάλα προβλήματα ως γονείς στα σχολεια των παιδιών τους, γιατί έχουμε  ζήσει κ τετοια. Οπότε δεν έχει τέτοιες προσδοκίες ούτε θα του άρεσε να προσδιορίζεται το παιδί μας ως παιδί εκπαιδευτικού (κάτι που μάλλον θα του θύμιζε την πεθερά του!)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

δεν τους περναει από το μυαλό να προλάβουν συμπεριφορές που εμείς βλέπουμε καθημερινά κ θεωρούμε δεδομένες.

Εγώ σε αντίθεση με τα κορίτσια δεν θα σταθώ στο σκεπτικό σου. Αυτό που θα ήθελα να πω είναι το εξής: Πώς προλαμβάνουμε ανεπιθύμητες συμπεριφορές? Νομίζω το σχολιασες και παραπάνω αυτό και μου έκανε εντύπωση! 

 

 

Εννοείς να επικεντρωθείς στην σωστή/καλη/επιτρεπόμενη/ επιθυμητή συμπεριφορά του παιδιού ώστε να μην έρθει ή φέρει τους γονείς του σε δύσκολη θέση? 

 

Το δέχομαι εν μέρη αυτό, αλλά το σύνηθες είναι άλλο, να βλέπεις καποια συμπεριφορά που δεν σου αρέσει ή που επαναλαμβάνεται και να δουλεύεις πάνω σε αυτο ώστε να αλλάξει.

Παραδειγμα,  θα πω δεν σπρώχνουμε στην τσουλήθρα προληπτικά ώστε να προσέχει να μην προκαλέσει κάποιο ατύχημα αλλά δεν γίνεται να  πω δεν τραβάμε μαλλια αν δεν δω πρώτα να το κάνει! Πώς να προλάβω το δεύτερο λοιπόν? 

 

 

Οποτε φιλική μου γνώμη ειναι  να είσαι ψύχραιμη στον αυθορμητισμό του παιδιού. Αν νιώθεις πανικό ή  ντροπή σε αυτά τα πρώτα δικά του βήματα στην κοινωνία φαντάσου τον εαυτό σου όταν θα γίνει 7,10,15. Μας περιμένουν πολλά και οφείλουμε να διαχειριζόμαστε τις οποίες δυσκολίες αλλά παράλληλα  αλλάζουμε κι εμείς ως άνθρωποι όταν γινόμαστε γονείς. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Έσπερος είπε:

άντε καλε κι εγω κατεψυγμένα αγοράζω! bio αλλά κατεψυγμένα. σιγά μην κάθομαι να καθαρίζω μπάμιες και αρακά και φασολάκια. Που δεν μ αρέσουν κιόλας να τα τρώω… Αλλά έχω ένα άγχος όταν φτιάχνω κέρασμα για τπ σχολείο, επειδή τα γλυκά που να μπορούν να κεραστούν σε κομμάτια εύκολα κ να φαγωθούν στο χέρι κ χωρίς να λιώνουν κλπ, εννοώ τα γλυκά που μπορώ να φτιάξω εγω, δεν είναι πολλά, μόνο 2-3, κάθε φορά σκέφτομαι ότι θα λενε πώς κερνάω τα ίδια κ τα ίδια. Κ κάθε χρόνο γίνεται η ίδια συζήτηση στο σπίτι, αναρψτιεμαι τι να φτιάξω, λέει ο άντρας μου φτιάξε το τάδε, του λέω αυτό το έφτιαξα στη γιορτή σου (6 μήνες διαφορα έχουν οι γιορτές μας), ποιος θα το θυμάται μου λέει, και ξανά και ξανά η ίδια συζήτηση. Που όντως μπορεί να μην το θυμάται κανεις.. ή μπορεί να τους αρέσει κιόλας που δεν κάνω πειράματα γιατί αυτά όντως μου πετυχαίνουν κ γίνονται αναρπαστα. Αλλά τώρα πάλι πλησιάζει η γιορτή του κ το σκέφτομαι! 

τι να σου πω, μακάρι να είναι έτσι και να το βλέπω μόνο εγω στραβά. Ο άντρας μου δεν προβληματίζεται για τετοια. και ήταν κ απαράδεκτος  από συμπεριφορά ως μαθητής, ειδικά στο λύκειο. και στο σπίτι πολύ ζόρικο παιδί. οπότε τα βλέπει αλλιώς. και μαλλον όταν έχει παιδί εκπαιδευτικού στην τάξη σκέφτεται περιπτώσεις συναδέλφων που από κακή νοοτροπία δημιούργησαν μεγάλα προβλήματα ως γονείς στα σχολεια των παιδιών τους, γιατί έχουμε  ζήσει κ τετοια. Οπότε δεν έχει τέτοιες προσδοκίες ούτε θα του άρεσε να προσδιορίζεται το παιδί μας ως παιδί εκπαιδευτικού (κάτι που μάλλον θα του θύμιζε την πεθερά του!)

Να το σκεφτείς πολύ καλά Έσπερος!

Μια λάθος κίνηση κ την έβαψες.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Να το σκεφτείς πολύ καλά Έσπερος!

Μια λάθος κίνηση κ την έβαψες.

Ξέρεις πόσες φορές έχω δοκιμάσει καινούργια γλυκά με την προοπτική αν πετύχω να τα κάνω για κέρασμα στο σχολείο; άσε… δεν πετύχαιναν… 

πρίν από 15 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Εγώ σε αντίθεση με τα κορίτσια δεν θα σταθώ στο σκεπτικό σου. Αυτό που θα ήθελα να πω είναι το εξής: Πώς προλαμβάνουμε ανεπιθύμητες συμπεριφορές? Νομίζω το σχολιασες και παραπάνω αυτό και μου έκανε εντύπωση! 

 

 

Εννοείς να επικεντρωθείς στην σωστή/καλη/επιτρεπόμενη/ επιθυμητή συμπεριφορά του παιδιού ώστε να μην έρθει ή φέρει τους γονείς του σε δύσκολη θέση? 

 

Το δέχομαι εν μέρη αυτό, αλλά το σύνηθες είναι άλλο, να βλέπεις καποια συμπεριφορά που δεν σου αρέσει ή που επαναλαμβάνεται και να δουλεύεις πάνω σε αυτο ώστε να αλλάξει.

Παραδειγμα,  θα πω δεν σπρώχνουμε στην τσουλήθρα προληπτικά ώστε να προσέχει να μην προκαλέσει κάποιο ατύχημα αλλά δεν γίνεται να  πω δεν τραβάμε μαλλια αν δεν δω πρώτα να το κάνει! Πώς να προλάβω το δεύτερο λοιπόν? 

 

 

Οποτε φιλική μου γνώμη ειναι  να είσαι ψύχραιμη στον αυθορμητισμό του παιδιού. Αν νιώθεις πανικό ή  ντροπή σε αυτά τα πρώτα δικά του βήματα στην κοινωνία φαντάσου τον εαυτό σου όταν θα γίνει 7,10,15. Μας περιμένουν πολλά και οφείλουμε να διαχειριζόμαστε τις οποίες δυσκολίες αλλά παράλληλα  αλλάζουμε κι εμείς ως άνθρωποι όταν γινόμαστε γονείς. 

Σίγουρα δεν τα προλαβαίνεις όλα πριν εκδηλωθούν. Αλλά ας πούμε για τον δικό μου με τα σπρωξίματα κλπ, οι κοπέλες εδώ είπαν απλα ότι θα το χειριστεί η δασκάλα αφού είναι παρούσα. Εγω δεν συμφωνώ μ αυτό. Θεωρώ ότι είναι κάτι που πρέπει να λύσω στο σπίτι. Οκ δεν το προλαβα γιατί δεν το είχα δει να συμβαίνει, αλλά τώρα θεωρώ δική κου δουλειά να το εξαλείψω. Η δασκάλα είναι εκεί για να προσεξει μην χτυπήσουν ή μην επεκταθεί αυτό σε καβγά, και θα προβληματιστώ αν δεν το κάνει (δεν θα την κατηγορήσω, γιατί μπορεί ταυτόχρονα πχ να έλυνε άλλο περιστατικό, αλλά σίγουρα θα προβληματιστώ για το τι συνέβη). Αλλά η ευθύνη για τη συμπεριφορά του δικού μου παιδιού  θεωρώ ότι είναι δική μου και όχι δική της, το πρόβλημα εγω πρέπει να το λύσω. του το λέω κάθε μέρα, όταν κάνει απότομες κινήσεις στο οαιχνιδι, αν πάει για πλάκα να μου κάνει κάτι που πονάει, διαβάζουμε βιβλία, όταν παίζουμε με τα κουκλάκια κλπ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 19 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ξέρεις πόσες φορές έχω δοκιμάσει καινούργια γλυκά με την προοπτική αν πετύχω να τα κάνω για κέρασμα στο σχολείο; άσε… δεν πετύχαιναν… 

πραγματικα απο το να καταναλωσω καθε 6μ τοση φαια ουσια για το κερασμα,προτιμω για παντα αγοραστα κ ας με λενε κ ακαματρα:P

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , vicky86 είπε:

πραγματικα απο το να καταναλωσω καθε 6μ τοση φαια ουσια για το κερασμα,προτιμω για παντα αγοραστα κ ας με λενε κ ακαματρα:P

Αντε καλέ, ποιά ακαμάτρα! Δε θυμάμαι να έχω κεραστεί ποτέ χειροποίητο γλυκό στη δουλειά. Και κλείνω αισίως σε λίγο καιρό 15 χρόνια σε εταιρείες. Αλήθεια συνηθίζεται;

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Anna3011 said:

Αντε καλέ, ποιά ακαμάτρα! Δε θυμάμαι να έχω κεραστεί ποτέ χειροποίητο γλυκό στη δουλειά. Και κλείνω αισίως σε λίγο καιρό 15 χρόνια σε εταιρείες. Αλήθεια συνηθίζεται;

Ίσως στον κύκλο των εκπαιδευτικών..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Anna3011 είπε:

Αντε καλέ, ποιά ακαμάτρα! Δε θυμάμαι να έχω κεραστεί ποτέ χειροποίητο γλυκό στη δουλειά. Και κλείνω αισίως σε λίγο καιρό 15 χρόνια σε εταιρείες. Αλήθεια συνηθίζεται;

 

Έχω φτιάξει μόλις δυο-τρεις φορές όλα αυτά τα χρόνια (κοντά 15 κι εγώ). Σε πολύ μεγάλα κέφια. 

@Έσπερος, η μαμά σου ήταν κι εκείνη καθηγήτρια;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Έσπερος είπε:

Η δασκάλα είναι εκεί για να προσεξει μην χτυπήσουν ή μην επεκταθεί αυτό σε καβγά, και θα προβληματιστώ αν δεν το κάνει (δεν θα την κατηγορήσω, γιατί μπορεί ταυτόχρονα πχ να έλυνε άλλο περιστατικό, αλλά σίγουρα θα προβληματιστώ για το τι συνέβη). Αλλά η ευθύνη για τη συμπεριφορά του δικού μου παιδιού  θεωρώ ότι είναι δική μου και όχι δική της, το πρόβλημα εγω πρέπει να το λύσω. του το λέω κάθε μέρα, όταν κάνει απότομες κινήσεις στο οαιχνιδι, αν πάει για πλάκα να μου κάνει κάτι που πονάει, διαβάζουμε βιβλία, όταν παίζουμε με τα κουκλάκια κλπ. 

Η δασκάλα επομένως κατά τη γνώμη σου οφείλει να έχει αποκλειστικά το ρόλο του τροχονόμου; Άντε και μια δυο ασκήσεις προγραφής, μια κατασκευή και έξω από την πόρτα; Το σχολείο δεν αποτελεί κομμάτι διαπαιδαγώγησης του παιδιού; Προφανώς και όλα ξεκινούν από το σπίτι αλλά ο ρόλος του εκπαιδευτικού τελικά ποιός είναι; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Μα είναι απλό. Το λέει και η παροιμία "δάσκαλε που δίδασκες..". Με ποια δικαιοδοσία, με ποιο κύρος, θα κάνω εγώ παρατηρήσεις σε ξένα παιδιά, για πράγματα που δεν τηρεί το παιδί μου; Πώς θα έχω προσδοκίες από άλλα παιδιά αν εγώ η ιδια δεν εχω καταφέρει να τηρεί κάποιους κανόνες το δικό μου παιδί; 

Παντα διαβαζω ολες τις απαντησεις. Τωρα μπηκα και απλα δεν θα διαβασω αλλο. Κουραστηκα. Εθελοτυφλεις. Κριμα για το παιδακι…

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Anna3011 είπε:

Αντε καλέ, ποιά ακαμάτρα! Δε θυμάμαι να έχω κεραστεί ποτέ χειροποίητο γλυκό στη δουλειά. Και κλείνω αισίως σε λίγο καιρό 15 χρόνια σε εταιρείες. Αλήθεια συνηθίζεται;

καλα εννοειται πως κανεις δ παρεξηγει το αγοραστο γλυκο

η αληθεια ειναι οτι επειδη μενω επαρχια συνηθιζεται η ανταλλαγη σπιτικων,κ πραγματικα δ με πειραζει να αφιερωσω χρονο για να κανω το γλυκο.αλλα οχι κ να με απασχολει σαν το μεσανατολικο καθε φορα.κ οχι αν θα πετυχει η αν θα αρεσει.αλλα τι θα πουν αν κανω το ιδιο.δ ειθισται καθε νοικοκυρα να εχει μια σπεσιαλιτε;<_<

οποτε εγω τα εχω μοιρασμενα αγοραστα κ σπιτικα

η μαμα μου 55χρ εφτασε για να ψησει κατεψυγμενη πιτα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Yovanna είπε:

Ίσως στον κύκλο των εκπαιδευτικών..:rolleyes:

Νομίζω της επαρχίας συνήθεια είναι. Η μαμα μου ας πούμε δν θυμάται τέτοιο πράγμα. Εδώ φέρνουν κεράσματα κ σε άσχετες φάσεις. Όχι όλες κ όχι πάντα αλλά δεν κάνει εντύπωση. Όχι ότι θα πουν κάτι. Αλλά σίγουρα κάποιος ανταγωνισμός υπάρχει. 

πρίν από 29 λεπτά , Anna3011 είπε:

Η δασκάλα επομένως κατά τη γνώμη σου οφείλει να έχει αποκλειστικά το ρόλο του τροχονόμου; Άντε και μια δυο ασκήσεις προγραφής, μια κατασκευή και έξω από την πόρτα; Το σχολείο δεν αποτελεί κομμάτι διαπαιδαγώγησης του παιδιού; Προφανώς και όλα ξεκινούν από το σπίτι αλλά ο ρόλος του εκπαιδευτικού τελικά ποιός είναι; 

Φυσικά κ είναι κομμάτι της διαπαιδαγώγησης, αλλά συμπληρωματικό. Αν υπάρχουν κενά στη διαπαιδαγώγηση του σπιτιου, αυτό είναι εις βάρος των άλλων παιδιών εν τελει. Οι δάσκαλοι έρχονται κ παρέρχονται κ ο καθενασ έχει κ διαφορετικό στιλ, διαφορετικές προτεραιότητες, κ δεν ταιριάζει πάντα με ολα τα παιδιά. ο γονιός είναι το σταθερό σημείο αναφοράς. Φυσικά έχω δει κ παιδιά χρόνο με το χρόνο στο σχολείο να ξεπερνούν εμπόδια από προβληματικά οικογενειακά περιβαλλοντα κ αυτό είναι ενθαρρυντικό. Αλλά εγω προσωπικά δεν περιμενω από κανέναν εκπαιδευτικό να καλύπτει κενά από ενδεχόμενη δική μου παράβλεψη ή αμέλεια ή λάθη, σε θέματα συμπεριφοράς ευρύτερης που δεν άπτεται μόνο του σχολείου. Και σε κάθε περίπτωση είναι το βασικό μου μέλημα να διευκολύνω τη δουλειά του συναδέλφου. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Έσπερος είπε:

 

Φυσικά κ είναι κομμάτι της διαπαιδαγώγησης, αλλά συμπληρωματικό.

 

Αλλά εγω προσωπικά δεν περιμενω από κανέναν εκπαιδευτικό να καλύπτει κενά από ενδεχόμενη δική μου παράβλεψη ή αμέλεια ή λάθη, σε θέματα συμπεριφοράς ευρύτερης που δεν άπτεται μόνο του σχολείου. Και σε κάθε περίπτωση είναι το βασικό μου μέλημα να διευκολύνω τη δουλειά του συναδέλφου. 

οχι,κανεις λαθος.η συμπεριφορα κ η αλληλεπιδραση,στο νηπιαγωγειο που ειναι αυτο που μας ενδιαφερει,γτ για νηπια μιλαμε,ειναι το βασικο κομματι της εκπαιδευσης.το γνωστικο με την  προγραφη ειναι το προεραιτικο κ συμπληρωματικο

 

επισης κανεις λαθος οτι αυτες οι κοινες συμπεριφορες αναμεσα σε νηπια ειναι απο λαθη γονιων

κ μια γενικευση,οι περισσοτεροι γονεις,εχουν σκοπο να συνεργαστουν με τους δασκαλους.κ φυσικα δ θελουν να τους δημιουργουν προβλημα.αλλα ειναι αυτο που ειπε η μαμα ανεστη,μπορεις να δουλεψεις μια προβληματικη συμπεριφορα εφοσον συμβει.καποια πραγματα δ γινεται να τα προλαβεις πριν ακομη βρεθει η συνθηκη κ περασει καν απο το μυαλο του παιδιου

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ξέρεις πόσες φορές έχω δοκιμάσει καινούργια γλυκά με την προοπτική αν πετύχω να τα κάνω για κέρασμα στο σχολείο; άσε… δεν πετύχαιναν… 

Σίγουρα δεν τα προλαβαίνεις όλα πριν εκδηλωθούν. Αλλά ας πούμε για τον δικό μου με τα σπρωξίματα κλπ, οι κοπέλες εδώ είπαν απλα ότι θα το χειριστεί η δασκάλα αφού είναι παρούσα. Εγω δεν συμφωνώ μ αυτό. Θεωρώ ότι είναι κάτι που πρέπει να λύσω στο σπίτι. Οκ δεν το προλαβα γιατί δεν το είχα δει να συμβαίνει, αλλά τώρα θεωρώ δική κου δουλειά να το εξαλείψω. Η δασκάλα είναι εκεί για να προσεξει μην χτυπήσουν ή μην επεκταθεί αυτό σε καβγά, και θα προβληματιστώ αν δεν το κάνει (δεν θα την κατηγορήσω, γιατί μπορεί ταυτόχρονα πχ να έλυνε άλλο περιστατικό, αλλά σίγουρα θα προβληματιστώ για το τι συνέβη). Αλλά η ευθύνη για τη συμπεριφορά του δικού μου παιδιού  θεωρώ ότι είναι δική μου και όχι δική της, το πρόβλημα εγω πρέπει να το λύσω. του το λέω κάθε μέρα, όταν κάνει απότομες κινήσεις στο οαιχνιδι, αν πάει για πλάκα να μου κάνει κάτι που πονάει, διαβάζουμε βιβλία, όταν παίζουμε με τα κουκλάκια κλπ. 

Θα συμφωνήσω μαζί σου πως δεν είναι μόνο δουλειά της δασκάλας να λύσει το ζήτημα. Σε ενημέρωσε, σίγουρα θα έχει βρει τρόπο να το χειριστεί στην τάξη, αυτό είναι δικό της κομματι. Εσεις είτε σε συνεργασία μαζί της είτε ως οικογένεια οφείλετε να το δουλέψετε ήρεμα και με ψυχραιμία. Δεν βλέπω κάτι παραξενο σε αυτό, παρά τον πανικό σου πως δεν μπόρεσες να το προλάβεις! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 43 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Θα συμφωνήσω μαζί σου πως δεν είναι μόνο δουλειά της δασκάλας να λύσει το ζήτημα. Σε ενημέρωσε, σίγουρα θα έχει βρει τρόπο να το χειριστεί στην τάξη, αυτό είναι δικό της κομματι. Εσεις είτε σε συνεργασία μαζί της είτε ως οικογένεια οφείλετε να το δουλέψετε ήρεμα και με ψυχραιμία. Δεν βλέπω κάτι παραξενο σε αυτό, παρά τον πανικό σου πως δεν μπόρεσες να το προλάβεις! 

@Έσπεροςαυτο μαλλον που εκανε παραθεση η μαμα το εγραψες μετα κ δ το ειδα

εγω ειδα να λεμε αυτο που λεει η μαμα

στο σχολειο θα το χειριστει η δασκαλα,κ παραλληλα εσεις απο το σπιτι τωρα που εγινε κ το ξερετε.γι αυτο σας το ειπε αλλωστε

απλα δ λυνεται μεσα στο σπιτι.λυνεται εξω σε πραγματικες συνθηκες.πιο ευκολα θα καταλαβει οτι ο γιαννακης ποναει,παρα οτι ποναει ο μπαμπας.εδω ο γιος μου κ δ καταλαβαινει οτι ποναει την αδερφη του,γτ θεωρει οτι σαν πιο μεγαλη δ την ποναει

οσα βιβλια κ να διαβασετε,αν δ υπαρξουν οι συνθηκες για τριβη,αυτα δ ειναι κτ που διαβαζεις κ μαθαινονται.η μονο στο παιχνιδι ρολων.γτ κ να κανεις αουτς σαν πλειμομπιλ ποτε δ μπορεις να δειξεις την αντιδραση που εχει ενα αληθινο 4-5-2-7χρ

δ ειναι προβλημα σου να το λυσεις.ειναι κτ που θα συνεργαστειτε

απλα δ κολλαει να του πεις δ χτυπαμε τα παιδακια στο σχολειο.δ σε συνδεει αμεσα με εκεινον τον χωρο.γι αυτο λεω πρεπει να βρεθειτε σε τετοιες συνθηκες

η συμπεριφορα του ειναι δικη του ευθυνη

οποτε συμφωνω με την μαμα ανεστη

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

απλα δ κολλαει να του πεις δ χτυπαμε τα παιδακια στο σχολειο.δ σε συνδεει αμεσα με εκεινον τον χωρο.γι αυτο λεω πρεπει να βρεθειτε σε τετοιες συνθηκες

Η αλήθεια είναι ότι αυτό δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Γιατί στο σχολείο βλέπω πάντα τη συμβολή του σπιτιου στη συμπεριφορά, την οργάνωση, τη μελέτη… Οπότε στο μυαλό μου το πώς θα συμπεριφερθεί το κάθε παιδί στο σχολείο είναι συνδεδεμένο με το τι θα έχει ειπωθεί στο σπίτι πριν, και αφού συμβεί κάποιο περιστατικό, γιατί φυσικά συμβαίνουν και πράγματα που οι γονείς πέφτουν από τα σύννεφα όταν τα μαθαίνουν. 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Έσπερος said:

το σωστό παράδειγμα πρώτα απ όλα πρέπει να δίνεται από το δικό μου παιδί, όποια κι αν είναι η ηλικία του. Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω. 

Τι λες τώρα βρε έσπερος! αληθεια τι λες?Το παιδί σου το ρώτησες αν θέλει να είναι παράδειγμα για τα άλλα παιδιά? και στην τελική γιατί να σηκώσει αυτό το βάρος του δικού σου ρόλου ως καθηγήτρια?

16 hours ago, Έσπερος said:

 Δεν ξέρω αν περίμενε να τον μαλώσω έντονα μπροστά σε κόσμο, που καλώς ή κακώς δεν το έκανα.

Αλήθεια αναρωτιέσαι αν έπρεπε ή όχι να μαλώσεις ένα τετράχρονο έντονα μπροστά σε κόσμο?? εγώ πάντως αν σε έβλεπα να κάνεις κάτι τέτοιο θα σου την έλεγα επί τόπου, όπως και έχω κάνει.

15 hours ago, vicky86 said:

στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα

τι σου οεμε τοσα ατομα απειρες φορες,ε κλασικα,το παιδι της καθηγητριας θα ειναι προτυπο

λυπαμαι για το βαρος που του εχετε αναθεσει

λαικ!

13 hours ago, λουκουμαδάκι said:

Είχε ένα θέμα στην ενσυναίσθηση στο fb όπου εγώ (σαν κόρη εκπαιδευτικού) και παααρα πολλοί άλλοι γράψαμε τι συνέβαινε στα σπίτια μας και πως μεγαλώσαμε ειδικά εμείς από μικρές πόλεις. Αν το βρω γιατί έχει καιρό σαν ποστ θα στο στείλω. Να δεις το παιδί σου σε λίγα χρόνια. Δεν θέλω να επεκταθώ εδώ παραπάνω. 

Η μάλλον όχι, κάτι τελευταίο. Το παιδί σου όπως και εγώ όπως και χιλιάδες άλλα παιδιά όπως ΌΛΑ τα παιδιά δεν γεννηθήκαμε Έσπερος για να γίνουμε με το ζόρι και άθελά μας παράδειγμα για κανέναν!  Γεννηθήκαμε να είμαστε αυτό που είμαστε και να χαράξουμε τον δικό μας δρόμο! Σήκωσε αυτό το βάρος που του φόρτωσες πριν καν γεννηθεί!  Όταν η πρώτη σου έγνοια είναι να μη γίνεις ρεζίλι συγγνώμη που θα στο πω αλλά πας ντουγρού για αποτυχία στον γονεϊκό σου ρόλο. Ξύπνα! Στρέψου στο παιδί σου και βοήθησε το! Κανένας μ@@@@ από αυτούς που θα σε κουτσομπολέψουν νοιάζεται για σένα και την οικογένειά σου! ΚΑ ΝΕ ΝΑΣ! 

πεστα!! λαικ!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , kotsifikos είπε:

Αλήθεια αναρωτιέσαι αν έπρεπε ή όχι να μαλώσεις ένα τετράχρονο έντονα μπροστά σε κόσμο?? εγώ πάντως αν σε έβλεπα να κάνεις κάτι τέτοιο θα σου την έλεγα επί τόπου, όπως και έχω κάνει.

Δεν ξέρω τι περιμένει ο καθένας. Εγω και στους μαθητες ονομαστική παρατήρηση με έντονη επίπληξη μπροστά σε κόσμο κάνω μόνο αν είναι κάτι ακραίο που πρέπει να σταματήσει άμεσα ή έχουν προηγηθεί πολλές διακριτικές απόπειρες. Φυσικά κ δεν μ αρέσουν τα σκηνικά μπροστά σε άλλους. Ήμουν κοφτή και έδειξα ότι δεν μ άρεσε αυτό που έκανε και ζήτησα αμέσως συγγνώμη αλλά δεν σκόπευα να κάνω κάτι άλλο. Αυτό το βλέμμα όμως με στενοχώρησε. Ακόμα το θυμάμαι ποσο άσχημα ένιωσα. 

 

πρίν από 29 λεπτά , kotsifikos είπε:

Τι λες τώρα βρε έσπερος! αληθεια τι λες?Το παιδί σου το ρώτησες αν θέλει να είναι παράδειγμα για τα άλλα παιδιά? και στην τελική γιατί να σηκώσει αυτό το βάρος του δικού σου ρόλου ως καθηγήτρια?

βρε κορίτσια το κάνετε τόσο θέμα λες κ είναι ακραίο να περιμένεις από το παιδί σου να τηρεί κάποιους κανόνες. Σιγά το δυσβάστακτο το βάρος. Αλίμονο αν δεν έχουν περιορισμούς  για να μην τα πιέσουμε. Βασικούς κανόνες συνύπαρξης με άλλους ανθρώπους εννοώ. Στο σπίτι στα περισσότερα θέματα είμαι πολύ πιο χαλαρή απ αλλά που έχω διαβάσει εδώ πχ δν έχω κανόνα για τα παπούτσια παρα μόνο στο υπνοδωμάτιο, δν με νοιάζει αν δεν φάει στο τραπέζι κ κάνει ψίχουλα, δεν με νοιάζει το μάζεμα των παιχνιδιών εκτός αν είναι κάτι που θα αχρηστευτεί αν χαθούν κομμάτια κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Έσπερος said:

Μα είναι απλό. Το λέει και η παροιμία "δάσκαλε που δίδασκες..". Με ποια δικαιοδοσία, με ποιο κύρος, θα κάνω εγώ παρατηρήσεις σε ξένα παιδιά, για πράγματα που δεν τηρεί το παιδί μου; Πώς θα έχω προσδοκίες από άλλα παιδιά αν εγώ η ιδια δεν εχω καταφέρει να τηρεί κάποιους κανόνες το δικό μου παιδί; 

Πρέπει να διαχωρίσεις τον ρόλο σου και να αποφασίσεις τι θες να είσαι για το παιδί σου, μαμά ή καθηγήτρια?  Δεν αφήνεις το παιδί σου να είναι παιδί, απαιτείς με τον τρόπο σου από εκείνο να καλύψει τα δικά σου θέλω, αδιαφορώντας για το πως νιώθει εκείνο, για σένα  σημαντικό είναι τι θα πει η γειτόνισσα για το παιδί σου και όχι το τι θα πει το παιδί σου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , kotsifikos είπε:

Τι λες τώρα βρε έσπερος! αληθεια τι λες?Το παιδί σου το ρώτησες αν θέλει να είναι παράδειγμα για τα άλλα παιδιά? και στην τελική γιατί να σηκώσει αυτό το βάρος του δικού σου ρόλου ως καθηγήτρια?

Αλήθεια αναρωτιέσαι αν έπρεπε ή όχι να μαλώσεις ένα τετράχρονο έντονα μπροστά σε κόσμο?? εγώ πάντως αν σε έβλεπα να κάνεις κάτι τέτοιο θα σου την έλεγα επί τόπου, όπως και έχω κάνει.

λαικ!

πεστα!! λαικ!

πραγματικα ηταν πολυ ασχημο πρωινο ξυπνημα

δ ειχα δει εσπερος οτι το σωστο παραδειγμα πρεπει να το δινει πρωτα το δικο σου παιδι,ανεξαρτητως ηλικιας..φυσικα κ καταλαβαμε οτι αυτο θες.αλλα δ μπορεις να φανταστεις ποσο λυπηρο ειναι να το γραφεις ξεκαθαρα.κ φυσικα που συμβαινει

τι μας νοιαζει τι θελει η αλλη μαμα.η αλλη μαμα,μπορει να δερνει το παιδι της.η μπορει να θελει εσυ να εισαι αυστηρη κ αυτη να ειναι τοσο παιδοκεντρικη που εχει φτιαξει εναν μικρο τυρρανο

ο κοσμος θα πει ο,τι κ αν κανεις.νομιζω το 80% αυτων που γραφουμε εδω,εχει μεγαλωσει ετσι,ασχετως επαγγελματος γονεα.δ εχεις καταλαβει ακομη ποσο κακο ειναι;τι κανει στην ψυχοσυνθεση μας;κ θες να μεγαλωσεις κ το παιδι σου ετσι;

λουκουμαδακι κ το δικο σου το μνμ τωρα το ειδα ολοκληρο.απειρα λαικ

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Έσπερος said:

Δεν ξέρω τι περιμένει ο καθένας. Εγω και στους μαθητες ονομαστική παρατήρηση με έντονη επίπληξη μπροστά σε κόσμο κάνω μόνο αν είναι κάτι ακραίο που πρέπει να σταματήσει άμεσα ή έχουν προηγηθεί πολλές διακριτικές απόπειρες. Φυσικά κ δεν μ αρέσουν τα σκηνικά μπροστά σε άλλους. Ήμουν κοφτή και έδειξα ότι δεν μ άρεσε αυτό που έκανε και ζήτησα αμέσως συγγνώμη αλλά δεν σκόπευα να κάνω κάτι άλλο. Αυτό το βλέμμα όμως με στενοχώρησε. Ακόμα το θυμάμαι ποσο άσχημα ένιωσα. 

 

βρε κορίτσια το κάνετε τόσο θέμα λες κ είναι ακραίο να περιμένεις από το παιδί σου να τηρεί κάποιους κανόνες. Σιγά το δυσβάστακτο το βάρος. Αλίμονο αν δεν έχουν περιορισμούς  για να μην τα πιέσουμε. Βασικούς κανόνες συνύπαρξης με άλλους ανθρώπους εννοώ. Στο σπίτι στα περισσότερα θέματα είμαι πολύ πιο χαλαρή απ αλλά που έχω διαβάσει εδώ πχ δν έχω κανόνα για τα παπούτσια παρα μόνο στο υπνοδωμάτιο, δν με νοιάζει αν δεν φάει στο τραπέζι κ κάνει ψίχουλα, δεν με νοιάζει το μάζεμα των παιχνιδιών εκτός αν είναι κάτι που θα αχρηστευτεί αν χαθούν κομμάτια κλπ. 

Μα δεν μιλάμε για απλούς κανόνες συνύπαρξης, όλοι έχουμε κανόνες, και εγώ θα κάνω επίπληξη στο παιδί μου όταν βλέπω πως ξεφεύγει, και συνέπειες θα έχει για κάτι άσχημο που θα κάνει, η διαφορά μας είναι ότι εγώ δεν θα το κάνω γιατί σκέφτομαι μη με κακοχαρακτηρίσουν, γιατί δεν με νοιάζει, επίσης θα του αφήσω το περιθώριο να κάνει τα δικά του λάθη και να διαχειριστεί μόνος του μία κατάσταση, δεν θα τρέχω να προλάβω το να μη το κάνει, δεν θα είμαι εκεί να προσπαθώ να διορθώσω - προλάβω κάθε πιθανό λάθος που θα κάνει, γιατί είναι παιδί και σίγουρα θα κάνει και μάλιστα πολλά!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Έσπερος είπε:

 

βρε κορίτσια το κάνετε τόσο θέμα λες κ είναι ακραίο να περιμένεις από το παιδί σου να τηρεί κάποιους κανόνες. Σιγά το δυσβάστακτο το βάρος. Αλίμονο αν δεν έχουν περιορισμούς  για να μην τα πιέσουμε. Βασικούς κανόνες συνύπαρξης με άλλους ανθρώπους εννοώ. Στο σπίτι στα περισσότερα θέματα είμαι πολύ πιο χαλαρή απ αλλά που έχω διαβάσει εδώ πχ δν έχω κανόνα για τα παπούτσια παρα μόνο στο υπνοδωμάτιο, δν με νοιάζει αν δεν φάει στο τραπέζι κ κάνει ψίχουλα, δεν με νοιάζει το μάζεμα των παιχνιδιών εκτός αν είναι κάτι που θα αχρηστευτεί αν χαθούν κομμάτια κλπ. 

αραγε γτ να το κανουμε τοσο θεμα τοσα ατομα;

κανονες θελω να τηρουν.οχι να ειναι το παραδειγμα επειδη ειμαι δασκαλα,κ να ημουν.εκει ειναι η διαφορα

αν εσυ θεωρεις οτι ο τροπος που μεγαλωσες,που νομιζω ειναι παρομοιος,δ σου εχει αφησει καποιο καταλοιπο,κ σου αρεσει,συνεχισε ετσι

φυσικα κ εχουν τα παιδια περιορισμους.κ θεωρω οτι ειμαι αυστηρη προσωπικα

αλλα δ εχεις καταλαβει τπτ απο οσα λεμε

ο μονος λογος που γραφω,ειναι γτ δ γινεται να βλεπω αυτα τα πραγματα γραμμενα κ να μην υπαρχει αντιλογος.να μενει οτι ειναι οκ το παιδι της δασκαλας να ειναι το παραδειγμα για τα αλλα,γτ ετσι..

για σενα ειμαι σιγουρη οτι κ που γραφουμε τα εχεις ξεχασει σε ενα δευτερολεπτο,κ τον αλλο μηνα παλι σε ενα ασχετο θεμα,παλι τα ιδια θα λεμε

πρίν από 16 λεπτά , kotsifikos είπε:

Μα δεν μιλάμε για απλούς κανόνες συνύπαρξης, όλοι έχουμε κανόνες, και εγώ θα κάνω επίπληξη στο παιδί μου όταν βλέπω πως ξεφεύγει, και συνέπειες θα έχει για κάτι άσχημο που θα κάνει, η διαφορά μας είναι ότι εγώ δεν θα το κάνω γιατί σκέφτομαι μη με κακοχαρακτηρίσουν, γιατί δεν με νοιάζει, επίσης θα του αφήσω το περιθώριο να κάνει τα δικά του λάθη και να διαχειριστεί μόνος του μία κατάσταση, δεν θα τρέχω να προλάβω το να μη το κάνει, δεν θα είμαι εκεί να προσπαθώ να διορθώσω - προλάβω κάθε πιθανό λάθος που θα κάνει, γιατί είναι παιδί και σίγουρα θα κάνει και μάλιστα πολλά!

λαικ

κ θα το αφησω να κανει λαθη,για να μαθει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Έσπερος είπε:

βρε κορίτσια το κάνετε τόσο θέμα λες κ είναι ακραίο να περιμένεις από το παιδί σου να τηρεί κάποιους κανόνες. Σιγά το δυσβάστακτο το βάρος. Αλίμονο αν δεν έχουν περιορισμούς  για να μην τα πιέσουμε. Βασικούς κανόνες συνύπαρξης με άλλους ανθρώπους εννοώ. Στο σπίτι στα περισσότερα θέματα είμαι πολύ πιο χαλαρή απ αλλά που έχω διαβάσει εδώ πχ δν έχω κανόνα για τα παπούτσια παρα μόνο στο υπνοδωμάτιο, δν με νοιάζει αν δεν φάει στο τραπέζι κ κάνει ψίχουλα, δεν με νοιάζει το μάζεμα των παιχνιδιών εκτός αν είναι κάτι που θα αχρηστευτεί αν χαθούν κομμάτια κλπ. 

Eγώ δεν ανέχομαι να μπουν παπούτσια στο σπίτι, δεν ανέχομαι να φάνε οπουδήποτε πέραν του τραπεζιού, και απαιτώ τα παιχνίδια να είναι μόνο στα δωμάτιά τους. Όμως, δεν θα ξενερώσω τόσο αν τσιμπήσουν ένα παιδάκι, εννοείται ότι θα πω ότι δεν το κάνουμε αυτό κλπ, αλλά θεωρώ ότι είναι από τα αναμενόμενα της ηλικίας. Επίσης, όχι, δεν πρέπει να μαλώνουμε μπροστά στους άλλους. Καλά έκανες και το κοψες, αλλά καλά έκανες και δεν έκανες πιο έντονη επίπληξη. 

Μη συγκρίνεις τους κανόνες του σπιτιού με τη συμπεριφορά προς άλλα παιδάκια. Ειδικά εφόσον δεν είχε ποτέ πολλές επαφές με άλλα παιδάκια. Σκέψου το σαν μέσο επιβίωσης. Μόνος χωρίς τη μαμά του, σε ένα μέρος με παιδάκια, χωρίς να είναι συνηθισμένος. Να στο πω ωμά, και λίγο βέβαια υπερβολικά και γενικευμένα: ή θα τις φάει ή θα ρίξει. Τί προτιμάς; εγώ προτιμώ να μπορούν να αμυνθούν αν χρειαστεί.

Επίσης, το ότι ανέχεσαι να κάνει ότι θέλει στο σπίτι και να αποφεύγεις συγκρούσεις, ενώ έξω πρέπει να είναι παιδί-πρότυπο, μου δείχνει ότι το μόοοονο που σε νοιάζει είναι τί θα πουν οι άλλοι και καθόλου τί παιδί έχεις

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , irin είπε:

Eγώ δεν ανέχομαι να μπουν παπούτσια στο σπίτι, δεν ανέχομαι να φάνε οπουδήποτε πέραν του τραπεζιού, και απαιτώ τα παιχνίδια να είναι μόνο στα δωμάτιά τους. Όμως, δεν θα ξενερώσω τόσο αν τσιμπήσουν ένα παιδάκι, εννοείται ότι θα πω ότι δεν το κάνουμε αυτό κλπ, αλλά θεωρώ ότι είναι από τα αναμενόμενα της ηλικίας. Επίσης, όχι, δεν πρέπει να μαλώνουμε μπροστά στους άλλους. Καλά έκανες και το κοψες, αλλά καλά έκανες και δεν έκανες πιο έντονη επίπληξη. 

Μη συγκρίνεις τους κανόνες του σπιτιού με τη συμπεριφορά προς άλλα παιδάκια. Ειδικά εφόσον δεν είχε ποτέ πολλές επαφές με άλλα παιδάκια. Σκέψου το σαν μέσο επιβίωσης. Μόνος χωρίς τη μαμά του, σε ένα μέρος με παιδάκια, χωρίς να είναι συνηθισμένος. Να στο πω ωμά, και λίγο βέβαια υπερβολικά και γενικευμένα: ή θα τις φάει ή θα ρίξει. Τί προτιμάς; εγώ προτιμώ να μπορούν να αμυνθούν αν χρειαστεί.

Επίσης, το ότι ανέχεσαι να κάνει ότι θέλει στο σπίτι και να αποφεύγεις συγκρούσεις, ενώ έξω πρέπει να είναι παιδί-πρότυπο, μου δείχνει ότι το μόοοονο που σε νοιάζει είναι τί θα πουν οι άλλοι και καθόλου τί παιδί έχεις

ακριβως αυτο!

 εσπερος ειναι λογικη απαιτηση να ζητας να μαζεψει τα παιχνιδια το 4χρ(σε ενα βαθμο)

δ ειναι καθολου λογικο να εχεις τις απαιτησεις που εχεις ομως απο το παιδι σου.ποσο μαλλον οτι ειναι σε λαθος βαση(παιδι δασκαλας,τι θα πει ο κοσμος)

δ καταλαβαινεις οτι το να βαλει μεσα τα λεγκο πριν βγαλει παζλ,ειναι επιλογη.το σκηνικο με το τσιμπημα ειναι ενστικτο.το οποιο φυσικα δουλευεται.με τον ακριβως αντιθετο τροπο απο αυτον που ειχες σκεφτει,στο ενδιαμεσο να μην ανταλλαξετε καμια προσκληση

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...