Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γενέθλια σε παιδότοπο ή σε σπίτι;


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

εγώ νομίζω ότι θα πάρουμε κανονικό ποδήλατο για τον Άγιο Βασίλη.

πήγα σήμερα να αλλάξω μια barbie που μας έφεραν κνπηρα ένα playmovil l advent calendar.Μονος σου στήνεις τα κουτάκια που ανοίγουν?

επίσης βρήκα κ πήρα ένα  πολύ ωραίο βιβλίο με χριστουγεννηατικες κατασκευές.Λεγεται 24 δραστηριότητες μέχρι τα Χριστούγεννα.εκδοσεις Μίνωας.πολυ ψραιο

Α ωραία θα είναι για κάθε μέρα μια δραστηριότητα! Ποιό advent πήρες; Ένα ένα ανοίγεις κάθε μέρα και τα βάζεις ναι! Και το ποδήλατο σούπερ! 

On 13/11/2021 at 9:05 ΠΜ, kotsifikos είπε:

Στην Τεχνόπολη στο γκάζι, πηγαίνουμε χρόνια εκεί κάθε χρόνο είναι και καλύτερα, ειδικά πρόπερσυ ήταν πολύ ωραιο, είναι βέβαια  ο χώρος ωραίος εκεί πολυ ωραίος. Μου αρέσει που πηγαίνουν τα παιδιά φτιάχνουν κονκαρδες, γράφουν γράμμα, βγάζουν φωτο με τον Άγιο Βασίλη, έχει γενικά πολλά να κάνεις εκεί! Αν ανοίξει φέτος θα πάμε! Σε άλλα που έχουμε πάει δεν μας άρεσε το ίδιο, όλο φουσκωτά και τέτοια είχε χωρίς να έχει κάτι ιδιαίτερο (για τα δικά μας γούστα τουλάχιστον).

είδα ανοίγει στην Τεχνόπολη Αθήνας στις 27 το κρίστμας φάκτορυ αυτό είναι το ίδιο; Γκάζι; Δεν τις ξέρω τις περιοχές :lol:

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Α ωραία θα είναι για κάθε μέρα μια δραστηριότητα! Ποιό advent πήρες; Ένα ένα ανοίγεις κάθε μέρα και τα βάζεις ναι! Και το ποδήλατο σούπερ! 

είδα ανοίγει στην Τεχνόπολη Αθήνας στις 27 το κρίστμας φάκτορυ αυτό είναι το ίδιο; Γκάζι; Δεν τις ξέρω τις περιοχές :lol:

Ναό.το ίδιο.

Εμμοω ότι δεν ειναι έτοιμα τα παρτάκια.το στήνεις μονος σου?

Δεν είχα πολλές επιλογές.πηρα το εργαστήρι του αη Βασίλη μαλλον

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, λουκουμαδάκι said:

Α ωραία θα είναι για κάθε μέρα μια δραστηριότητα! Ποιό advent πήρες; Ένα ένα ανοίγεις κάθε μέρα και τα βάζεις ναι! Και το ποδήλατο σούπερ! 

είδα ανοίγει στην Τεχνόπολη Αθήνας στις 27 το κρίστμας φάκτορυ αυτό είναι το ίδιο; Γκάζι; Δεν τις ξέρω τις περιοχές :lol:

πωωωω μου έφτιαξες την ημέρα!!! ναι αυτό είναι!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ηρθε και η δικη μας σειρα για παρτυ, ως καλεσμενοι. Και ηθελα να ρωτησω το εξης: το εορταζον παιδακι εχει και αδερφακι. Ειθισται να παιρνουμε καποιο δωρακι και για αυτο;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, little lamb είπε:

Ηρθε και η δικη μας σειρα για παρτυ, ως καλεσμενοι. Και ηθελα να ρωτησω το εξης: το εορταζον παιδακι εχει και αδερφακι. Ειθισται να παιρνουμε καποιο δωρακι και για αυτο;

εξαρταται κ την σχεση σας

σε αδερφακι συμμαθητη του παιδιου δ θα παω δωρο

αν ειναι παιδια της κουμπαρας μου πχ ναι,εννοειται κτ μικροτερο συμβολικο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , vicky86 είπε:

εξαρταται κ την σχεση σας

σε αδερφακι συμμαθητη του παιδιου δ θα παω δωρο

αν ειναι παιδια της κουμπαρας μου πχ ναι,εννοειται κτ μικροτερο συμβολικο

Εμας οι συμμαθητες του ενος εφεραν και στα δυο δικα μου. Εγω δεν θα το σκεφτομουν ποτε! Τωρα αρχισα ομως να το σκεφτομαι. 
εν τω μεταξυ, σε συνδυασμο και με το αλλο θεμα, τι μηνυμα περναει στα παιδια; Οτι οταν γιορταζει ο ενας,παιρνουν ολοι δωρο. Δεν ειναι λαθος;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , irin είπε:

Εμας οι συμμαθητες του ενος εφεραν και στα δυο δικα μου. Εγω δεν θα το σκεφτομουν ποτε! Τωρα αρχισα ομως να το σκεφτομαι. 
εν τω μεταξυ, σε συνδυασμο και με το αλλο θεμα, τι μηνυμα περναει στα παιδια; Οτι οταν γιορταζει ο ενας,παιρνουν ολοι δωρο. Δεν ειναι λαθος;

δ θα το περιμενα.εννοω κ δ εχω τετοια απαιτηση,αλλα κ πραγματικα μου κανει εντυπωση

πρωτα απο ολα δ ειναι δυνατον να ξερεις κιολας αν υπαρχει αδερφακι πολλες φορες

αλλα κ παλι δ νομιζω να αλλαζα την αρχικη μου αποψη.αν ειναι καποιος πιο κοντινος,ναι το σκεφτομαι εννοειται

αυτο το κανουν συνηθως τα πεθερικα μου.θα παρουν κ στα δυο κτ,η θα δωσουν λεφτα στο δευτερο παιδι.επειδη δ το κανουν ολοι ευτυχως δ το περιμενουν,βεβαια ο μικρος ρωταει συνεχεια αν παρει η αδερφη του κ εγω ποτε γιορταζω,εχω γενεθλια,κ η νονα της πχ της πηρε 3πραγματα,εμενα ποσα μου ειχε παρει περυσι η δικη μου,κ γτ η νονα της μου πηρε ενα κλπ.τα οποια προσωπικα τα βρισκω πολυ καλη ευκαιρια ωστε να μιλησουμε γι αυτα.κ σε σχεση με το προσφατο θεμα που ανοιξε η μαμα ανεστη

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , vicky86 είπε:

εξαρταται κ την σχεση σας

σε αδερφακι συμμαθητη του παιδιου δ θα παω δωρο

αν ειναι παιδια της κουμπαρας μου πχ ναι,εννοειται κτ μικροτερο συμβολικο

 

Ειναι δικοι μας φιλοι οι γονεις. Οχι στενοι σαν κουμπαροι ας πουμε, αλλα μας ειχαν δωσει πραγματα οταν καναμε μωρο, της εχουν φερει και δωρακι χωρις λογο μια φορα που βρεθηκαμε μετα απο καιρο (ενω εμεις δεν ειχαμε στα δικα τους) κι εχουμε αλληλοκαλεστει σε βαφτισια. Στη βαφτιση του δευτερου πηγαμε και δωρακι στο πρωτο, παντα το κανω αυτο.

 

πρίν από 30 λεπτά , irin είπε:

Εμας οι συμμαθητες του ενος εφεραν και στα δυο δικα μου. Εγω δεν θα το σκεφτομουν ποτε! Τωρα αρχισα ομως να το σκεφτομαι. 
εν τω μεταξυ, σε συνδυασμο και με το αλλο θεμα, τι μηνυμα περναει στα παιδια; Οτι οταν γιορταζει ο ενας,παιρνουν ολοι δωρο. Δεν ειναι λαθος;

 

Δεν εννοω κανονικο δωρο, κατι του στυλ μικροκουκλακι ή βιβλιαρακι του 5ευρου. Τωρα που πλησιαζουν τα Χριστουγεννα ειναι πιο ευκολο. Αυτο με το μηνυμα οπως και να'χει ειναι για μεγαλυτερα παιδια, στην περιπτωση αυτου του παρτυ το παιδι που δεν γιορταζει ειναι 1μισι-2, πιθανοτατα δεν θα ασχοληθει καν αν πηρε ή οχι δωρα. Για εμας λεω τι ειθισται, μηπως δεν φανει ωραιο να μην κραταμε κατι και για το μικρο. Δεν ξερω τι συνηθιζεται.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δεχτεί και για τα δυο μου παιδιά δώρο, έχω δεχτεί και μόνο για το ένα. 
Έχω πάει και για τα δυο αδέρφια δώρο, έχω πάει και μόνο για το ένα.

Αναλόγως τη σχέση όπως είπε κι η Βικυ αλλά και τη στιγμή θα πω εγώ, την οικονομική άνεση, τη διάθεση, τον χώρο που θα γίνει κλπ κλπ.

Δεν είναι αυτονόητο το δώρο για το παιδάκι που δεν γιορτάζει, από την άλλη, γιατί όχι? έστω και κάτι μικρό.

Και συνηθίζεται και δεν συνηθίζεται. Δεν είναι κάτι που το περιμένει ο άλλος. 

Όλα θεμιτά είναι. Όπως σου βγει θα πω εγώ. Στην φάση που περιγράφεις, θα έπαιρνα σίγουρα. 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η φαση ειναι λιγο περιεργη, γιατι ας πουμε εχουμε κανει αυτα που σας εγραψα αλλα στο σπιτι ο ενας του αλλου δεν εχουμε παει, και για καφε δυο φορες μονο. Απλως ημασταν σε κοινο χομπυ και με τη μητερα μιλαμε αρκετα σε τσατ. Αλλα κι εγω θα ηθελα κατι να παρω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , little lamb είπε:

Η φαση ειναι λιγο περιεργη, γιατι ας πουμε εχουμε κανει αυτα που σας εγραψα αλλα στο σπιτι ο ενας του αλλου δεν εχουμε παει, και για καφε δυο φορες μονο. Απλως ημασταν σε κοινο χομπυ και με τη μητερα μιλαμε αρκετα σε τσατ. Αλλα κι εγω θα ηθελα κατι να παρω.

Κοίτα στη μαμά δεν θα της φανεί περίεργο, είτε πας δώρο, είτε όχι. Όπως σου βγαίνει! Υπάρχουν και πολύ οικονομικά δωράκια για μικρά χεράκια, όπως ένα βιβλιαράκι ας πούμε. Και λόγω εποχής μπορείς να πάρεις κάποιο Χριστουγεννιάτικο! Κι έχει και Black Friday!!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Ένα δωράκι είναι.παρτο.ερχο ται κ Χριστούγεννα.δωσε το στη μικρή βα το προσφέρει.

Εγώ πάντως στο παρτυ είχα κανο ισει να δώσω κ δωράκι σε μωράκια αδελφάκια.χαρηκαν πολύ.οταν πηγαο εις κάπου συνηθίζεται κ περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στο πάρτι μας είχα δωράκια και για τα αδερφάκια. Τα περίμεναν άλλωστε οι γονείς, δεν τους εξέπληξε δηλαδή.

Εγώ αν υπάρχει αδερφάκι, πάντα παίρνω κάτι, μικρότερης αξίας. Και στη βαφτιστήρα μου, τόσα χρόνια που στέλνω δώρα, πάντα στέλνω και για τη μικρή, ένα πουλοβεράκι, μια φουστίτσα, όπως και κάποιο κοινό δώρο, συνήθως επιτραπέζιο. Έστω και μια μεγάλη σοκολάτα, θα πήγαινα σίγουρα στο άλλο παιδάκι.

 

Link to comment
Share on other sites

στα αδερφακια που ερχονται στο παρτυ εννοειται υπολογιζω κ εγω αναμνηστικο

η φιλη της κορης μου εδωσε για τον γιο μου(περισσεψαν κιολας)κ ας μην τον ειχα παρει μαζι

κ ηταν πολυ ομορφο,μολυβι χριστουγεννιατικο κ στολιδι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε καλά εννοείται πως στους μικρούς  καλεσμένους αν προσφέρεις δωράκια , προσφέρεις σε όλους. Εγώ έχω κρατήσει τα δωράκια των καλεσμένων που δεν ήρθαν λόγω ασθενειας, να τα δώσω όταν βρεθούμε. Του χρόνου δηλαδή γιατί από τα γενέθλια το πάμε εναλλάξ άρρωστοι ένα μήνα τώρα! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

On 11/24/2021 at 9:40 PM, little lamb said:

Ηρθε και η δικη μας σειρα για παρτυ, ως καλεσμενοι. Και ηθελα να ρωτησω το εξης: το εορταζον παιδακι εχει και αδερφακι. Ειθισται να παιρνουμε καποιο δωρακι και για αυτο;

εγώ πάντα παίρνω έστω κάτι απλό συμβολικό!

14 hours ago, little lamb said:

Ρουχα στο εορταζον και κουκλακι χριστουγεννιατικο στο μικρο!

τώρα το είδα!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , little lamb είπε:

Δεν το πιστευω βρε παιδια, πανω που θα πηγαιναμε στο πρωτο μας παρτυ, συναχωθηκε η μικρη... Ειμαστε υπο σκεψη τι να κανουμε.

 

Κρίμα! Αν αρρώστησε πως το σκέφτεστε, φαντάζομαι μιλάμε και για εσωτερικό χώρο.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, little lamb said:

Δεν το πιστευω βρε παιδια, πανω που θα πηγαιναμε στο πρωτο μας παρτυ, συναχωθηκε η μικρη... Ειμαστε υπο σκεψη τι να κανουμε.

Γκαντεμιά ενώ δεν πηγαίνει σχολείο να κρυώσει πριν το πάρτυ.. Μύξες έχει? Ή χειρότερα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μυξες αλλα πολλες. Και κοιμαται λιγο παραπανω. Απο χτες αυτα. Αυριο ειναι το παρτυ. Η μητερα που κανει το παρτυ μας ειπε οτι αν δεν εχει πυρετο κ δεν ειναι ταλαιπωρημενη και κακοδιαθετη να την παμε, γιατι ολα λεει ετσι ειναι. Αλλα δεν ξερω. Δεν ειναι σε σπιτι, ειναι σε μαγαζι, ανοιχτο με ναιλον απ'ο,τι εχω καταλαβει. Με παιχνιδια, οποτε ειναι επικινδυνο να κολλησει καποιο παιδακι. Θα δουμε. Θελαμε να πηγαιναμε και σε ενα θεατρο πριν το παρτυ, στο οποιο εννοειται δεν θα παμε. Και σημερα δεν θα βγουμε πουθενα, ενω ειχαμε σκοπο, για να μη χειροτερεψει. Ουτε στο μπαλετο της πηγε σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...