Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γενέθλια σε παιδότοπο ή σε σπίτι;


Recommended Posts

πρίν από 2 λεπτά , Super.mum είπε:

Πολύ ωραίο θέμα για συζήτηση θα ήταν αυτό! Απλά το θέμα είναι ότι και εμείς δεν θεωρώ ότι του πήραμε λίγα. Πήραμε από 4 δωρα στον κάθε ένα μόνο από εμάς, ήταν καλά δωρα όπως ξύλινα τουβλάκια , εργαλεία , λεγκο και Playmobil. Ας μην πω για τα δωρα των παππούδων που ήταν υπέρ πολλά. Όλα αυτά πέσανε πολύ κοντά. Θέλω να τα εκτιμήσουν. Η συμπεριφορά που είδα από το κοριτσάκι αυτό στα γενέθλια του πραγματικά με έκανε και προβληματίστηκα. Ήταν αυτό το παιδί που λες ότι τα έχει όλα μα δεν δείχνει ευχαριστημένο με τίποτα. Ένιωσα πολύ περιφανή για τον μεγάλο μου μπορώ να πω. Ήταν πραγματικά ευγενικός , σε ότι του προσφέρανε έλεγε ευχαριστω. Ήθελε να παίξει και είδα μια περίεργη αντιμετώπιση από μια άλλη κοπέλα στο πάρτυ που δεν ήταν μαμά , ήταν απλά μια κοντινή συγγενής του κοριτσιού που είχε το πάρτυ. Απλά μάλλον επειδή ο δικός μου είναι πολύ κοινωνικός και ήθελε να παίξει με το κοριτσάκι , εκείνη μου τόνισε 2 φορές ότι της παίρνει τα παιχνίδια της μικρής και έτσι αναγκάστηκα και εγώ να τον απομακρύνω. Ενώ έβλεπα την συμπεριφορά του γιου μου και έλεγα ότι προσπαθούσε απλά να παίξει δεν ενοχλούσε κάποιον. Τέλος πάντων , θέλω να πω ότι ένιωσα πολύ περιφανη μετά από πολλές σκέψεις που κάνω μόνη μου ότι μπορεί κάτι να κάνω λάθος , ότι μπορεί κάπου να είμαι πιο αυστηρή η κάπου πιο ελαστική με τα παιδιά μου. Είδα από την συμπεριφορά του ότι ναι ίσως έχω κάνει καλή δουλειά τελικά. Ήταν ευγενικός , ήταν συνεργάσιμος , προσπαθούσε να παίξει με τα αλλα παιδάκια ..σίγουρα ήθελε να κάνει και ζαβολιές αλλά η αντίδραση του σε ότι του προσφέρανε ήταν τόσο ευγενική. Σε αντίθεση με το κοριτσάκι που ότι και να της δίνανε δεν ήθελε τίποτα. Δεν ξέρω κατά ποσο ευχαριστήθηκε αυτό το παιδί τελικά το πάρτυ του. Κρίμα και κάνανε τόσο κόπο οι γονείς. 

Και μόνο που προβληματίζεσαι, σημαίνει ότι σίγουρα κάνεις καλή δουλειά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 4 λεπτά , irin είπε:

Και μόνο που προβληματίζεσαι, σημαίνει ότι σίγουρα κάνεις καλή δουλειά!

Μακάρι πραγματικά ! Απλά ξέρεις τι άλλο με απασχολεί ; Που μεγαλώνω ευγενικά παιδιά σε ένα κόσμο που δεν ξέρει να λέει ευχαριστω. Και μερικές φορές σκέφτομαι πως θα είναι στην πορεία ..θα τον εκμεταλλεύονται για αυτό ; Ίσως τελικά θα βγαίνει χαμένος ;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Super.mum είπε:

Μακάρι πραγματικά ! Απλά ξέρεις τι άλλο με απασχολεί ; Που μεγαλώνω ευγενικά παιδιά σε ένα κόσμο που δεν ξέρει να λέει ευχαριστω. Και μερικές φορές σκέφτομαι πως θα είναι στην πορεία ..θα τον εκμεταλλεύονται για αυτό ; Ίσως τελικά θα βγαίνει χαμένος ;

δυστυχώς αυτά που πρέπει να τους μάθουμε είναι πολλά, συχνά αντικρουόμενα. Να είμαστε ευγνώμονες για αυτά που μας προσφέρουν, αλλά και να μην ανεχόμαστε αδικίες, να παλεύουμε για τον εαυτό μας. Ναι μεν να μη χτυπάμε,αλλά και να αμυνόμαστε όταν χρειαστεί. Είναι δύσκολο να καταλάβουν τη λεπτή γραμμή. Εμείς λέμε, λέμε, λέμε, και είμαι σίγουρη ότι κάποια στιγμή θα φανεί το αποτέλεσμα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Τι ηλικίες ήταν τα παιδάκια; Δεν μπορείς να ξέρεις από μια φορά για το κοριτσάκι τουλάχιστον εγώ αυτό έχω συνειδητοποιήσει από τότε που έγινα γονιός. Τη μια μέρα μπορεί να είναι τα παιδιά του σαβουάρ και την άλλη τα παιδιά του κάτω κόσμου στην συμπεριφορά. Έχουν έρθει πχ φίλοι σπίτι και είναι το 'άψογο' παιδί να μιλήσει να παίξει να δώσει τα παιχνίδια της και έχει τύχει να είναι τόσο στραβωμένη να κάθεται στο καρεκλάκι της στην κουζίνα και να κλαίει να φύγει ο κόσμος και να μη τολμήσει κανένα παιδάκι να πειράξει τα παιχνίδια της :o:wacko: .. εμείς προσπαθούμε δίνουμε τις σωστές βάσεις ατομικά και κοινωνικά και σε βάθος χρόνου η αύρα όλων αυτών θα φανεί και θα πιάσει τόπο. Αλλά αν νιώθεις περηφάνια στη μία περίπτωση είναι λίγο δύσκολο να αντιμετωπίσεις την αντίθετη πλευρά εκτός αν ποτέ πια δεν έχει αρνητικά συναισθήματα που δεν μπορεί να κοντρολάρει το παιδί, πράγμα που το θεωρώ απίθανο να σου πω την αλήθεια. Δλδ αν βγει ο Μίστερ Χάιντ από μέσα του μη πεις που πήγε το παιδί που με κάνει 'περήφανη'.. εκεί θέλω να καταλήξω. Εκεί είναι ακόμα και σε τέτοιες περιπτώσεις όπως πχ του κοριτσιού που είδαμε ένα στιγμιότυπο από τη ζωή του. 

Ο δικός μου είναι 2 μισή , το κοριτσάκι έκλεισε τα 4. Όχι δεν θα το πω αυτό , είμαι περήφανη για την δουλειά που έχουμε κάνει μέχρι τώρα με τον άντρα μου και είναι τόσο ευγενικό παιδί. Αν την μια κάνει ζαβολιές και την άλλη όχι δεν με απασχολεί. Είναι η ηλικία του τέτοια. Και να προσθέσω ότι δεν είναι και το πιο ήρεμο παιδί. Το περήφανη δηλαδή δεν το είπα επειδή ήταν ήρεμο. Δεν ήταν ήρεμο.. έκανε κάποιες ζαβολιές όχι όσες συνηθίζει πάντα πιο λίγες. Το περιφανη το είπα που τον έβλεπα να προσπαθεί να συνεργαστεί και που ήταν ευγενικός με εκείνους που του πρόσφεραν κάτι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

την άλλη τα παιδιά του κάτω κόσμου στην συμπεριφορά

Κάτι άλλο θα ήθελες να πεις. Παραταύτα συμφωνώ με όσα λες!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Super.mum είπε:

Ο δικός μου είναι 2 μισή , το κοριτσάκι έκλεισε τα 4. Όχι δεν θα το πω αυτό , είμαι περήφανη για την δουλειά που έχουμε κάνει μέχρι τώρα με τον άντρα μου και είναι τόσο ευγενικό παιδί. Αν την μια κάνει ζαβολιές και την άλλη όχι δεν με απασχολεί. Είναι η ηλικία του τέτοια. Και να προσθέσω ότι δεν είναι και το πιο ήρεμο παιδί. Το περήφανη δηλαδή δεν το είπα επειδή ήταν ήρεμο. Δεν ήταν ήρεμο.. έκανε κάποιες ζαβολιές όχι όσες συνηθίζει πάντα πιο λίγες. Το περιφανη το είπα που τον έβλεπα να προσπαθεί να συνεργαστεί και που ήταν ευγενικός με εκείνους που του πρόσφεραν κάτι. 

Δεν στέκομαι στην ηρεμία βρε. Στο ότι δεν κινούνται πάντα στα κοινωνικά πλαίσια με χάρη και ομορφιά σχολιάζω. Θα τύχει να μην είναι ευγενικός θα τύχει να μη θέλει να συνεργαστεί με κανέναν και με τίποτα. Και είναι φυσιολογικό και όχι λόγος να μην νιώθουμε καλά με την ανατροφή που δίνουμε ή με τα αρνητικά συναισθήματα που θα νιώθουμε εμείς εκείνη την ώρα. Και φυσικά και στα άλλα παιδάκια δεν είναι λόγος 'μη περηφάνιας' και σύγκρισης και κριτικής του παιδιού μας αν κάποιο άλλο είναι περισσότερο συνεργάσιμο σε ένα δίωρο που το συναντάμε πχ, είναι μεγάλη παγίδα αυτό. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Τι ηλικίες ήταν τα παιδάκια; Δεν μπορείς να ξέρεις από μια φορά για το κοριτσάκι τουλάχιστον εγώ αυτό έχω συνειδητοποιήσει από τότε που έγινα γονιός. Τη μια μέρα μπορεί να είναι τα παιδιά του σαβουάρ και την άλλη τα παιδιά του κάτω κόσμου στην συμπεριφορά. Έχουν έρθει πχ φίλοι σπίτι και είναι το 'άψογο' παιδί να μιλήσει να παίξει να δώσει τα παιχνίδια της και έχει τύχει να είναι τόσο στραβωμένη να κάθεται στο καρεκλάκι της στην κουζίνα και να κλαίει να φύγει ο κόσμος και να μη τολμήσει κανένα παιδάκι να πειράξει τα παιχνίδια της :o:wacko: .. εμείς προσπαθούμε δίνουμε τις σωστές βάσεις ατομικά και κοινωνικά και σε βάθος χρόνου η αύρα όλων αυτών θα φανεί και θα πιάσει τόπο. Αλλά αν νιώθεις περηφάνια στη μία περίπτωση είναι λίγο δύσκολο να αντιμετωπίσεις την αντίθετη πλευρά εκτός αν ποτέ πια δεν έχει αρνητικά συναισθήματα που δεν μπορεί να κοντρολάρει το παιδί, πράγμα που το θεωρώ απίθανο να σου πω την αλήθεια. Δλδ αν βγει ο Μίστερ Χάιντ από μέσα του μη πεις που πήγε το παιδί που με κάνει 'περήφανη'.. εκεί θέλω να καταλήξω. Εκεί είναι ακόμα και σε τέτοιες περιπτώσεις όπως πχ του κοριτσιού που είδαμε ένα στιγμιότυπο από τη ζωή του. 

 

πρίν από 7 λεπτά , Super.mum είπε:

Ο δικός μου είναι 2 μισή , το κοριτσάκι έκλεισε τα 4. Όχι δεν θα το πω αυτό , είμαι περήφανη για την δουλειά που έχουμε κάνει μέχρι τώρα με τον άντρα μου και είναι τόσο ευγενικό παιδί. Αν την μια κάνει ζαβολιές και την άλλη όχι δεν με απασχολεί. Είναι η ηλικία του τέτοια. Και να προσθέσω ότι δεν είναι και το πιο ήρεμο παιδί. Το περήφανη δηλαδή δεν το είπα επειδή ήταν ήρεμο. Δεν ήταν ήρεμο.. έκανε κάποιες ζαβολιές όχι όσες συνηθίζει πάντα πιο λίγες. Το περιφανη το είπα που τον έβλεπα να προσπαθεί να συνεργαστεί και που ήταν ευγενικός με εκείνους που του πρόσφεραν κάτι. 

 

Καταλαβαίνω πώς το λέει η Supermum. Από την άλλη, @Super.mum πρέπει να σου πώ ότι..δεν έχεις δει τίποτα ακόμα! Δεν το λέω "εγώ έχω δει, εσύ όχι", αλλά πραγματικά μέχρι τα 2-2.5 κι εγώ είχα ένα υπερτέλειο παιδί. Μετά... το χάος! Είναι η ηλικία εκεί γύρω στα 3 που αλλάζουν. Αργότερα εκτίθενται και σε άλλα περιβάλλοντα και επηρεάζονται, μεγαλώνει η οικογένεια κλπ κλπ και αλλάζουν πολύ. Και προφανώς και αργότερα γίνονται αλλαγές, που κι εγώ θα εκπλαγώ όταν τις ζήσω!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Mama_Anesti_ είπε:

Κάτι άλλο θα ήθελες να πεις. Παραταύτα συμφωνώ με όσα λες!

Διαβολάκια ήθελα να γράψω να σου πω την αλήθεια :lol:

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Super.mum είπε:

Ο δικός μου είναι 2 μισή , το κοριτσάκι έκλεισε τα 4. Όχι δεν θα το πω αυτό , είμαι περήφανη για την δουλειά που έχουμε κάνει μέχρι τώρα με τον άντρα μου και είναι τόσο ευγενικό παιδί. Αν την μια κάνει ζαβολιές και την άλλη όχι δεν με απασχολεί. Είναι η ηλικία του τέτοια. Και να προσθέσω ότι δεν είναι και το πιο ήρεμο παιδί. Το περήφανη δηλαδή δεν το είπα επειδή ήταν ήρεμο. Δεν ήταν ήρεμο.. έκανε κάποιες ζαβολιές όχι όσες συνηθίζει πάντα πιο λίγες. Το περιφανη το είπα που τον έβλεπα να προσπαθεί να συνεργαστεί και που ήταν ευγενικός με εκείνους που του πρόσφεραν κάτι. 

Δεν διαφωνώ. Αυτή είναι η ανταμοιβή μας, να βλέπουμε τους κόπους μας να καρπιζουν. Μπράβο του και μπράβο σας! Το έχουμε νιώσει όλες πιστεύω αυτό το συναίσθημα της υπερηφάνειας ανάμεσα σε πολλα βέβαια ποικίλα συναισθήματα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, λουκουμαδάκι είπε:

Εμβολιασμένοι είναι υπεύθυνοι είναι ότι ισχύει τότε θα πράξουν αλλά (πέρα από το τι θα κάνω εγώ) να γράψω σε προσκλητήριο τι θα ήθελα να κάνουν ή να κάτσω να ελέγξω αν το έκαναν όχι δεν το κάνω. Με τις δύο μαμάδες έχουμε γυμναστήριο την προηγούμενη μέρα πχ και ξέρω ότι στα παιδιά τους παραείναι τυπικές με τους άλλους βρισκόμαστε σχεδόν κάθε μέρα θα κάνουμε ρεβεγιόν μαζί κλπ, ότι κρίνουν μόνοι τους δεν κυνηγάω κανέναν. Δε ξέρω είμαι λάθος; Δεν μιλάμε να έχουν έρθει σε επαφή με κρούσμα η να είναι άρρωστοι κλπ, εκεί αλλάζει το πράγμα εντελώς. 

Κοίτα.απο τη στιγμή.η που κα κυμε κάτι ο κι Δανός παντα υπάρχει.περα από αυτό ακόμη κ να το πεις κ πι μπορεί να μην το κάνουν.δεν υα ζητήσεις να δεις τα τεστ.γενικα μιλάω τώρα.αν τους υποχρεώσεις πα της το κράτος καλύτερα για εσάς.κι εγώ έφερα συμμαθήτρια στο σπίτι.δεν ξέρω όμως τι κάνουν.αλλα κάτι έπρεπε να κάνω και για το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Λοιπόν μπήκα tiger βρήκα activity books, βιβλία με βρες τις διαφορές και colouring και να προσθέσω μολύβια η μαρκαδοράκια. Και από ΙΚΕΑ τις κιμωλίες πίνακα και δαπέδου να ζωγραφίζουν έξω σε πλάκες στην παιδική χαρά; Για τα πιο μικρούλια είδα δαχτυλόκουκλες και μαρκαδόρους γκλίτερ; Πώς σας ακούγονται; 

Τέλειες ιδέες!  Θα ασχοληθούν πολύ τα παιδάκια με τέτοιες δραστηριότητες! Οι κιμωλιες δαπέδου φανταστικές. Τα πιο μικρουλια τι ηλικίας είναι? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , irin είπε:

 

 

Καταλαβαίνω πώς το λέει η Supermum. Από την άλλη, @Super.mum πρέπει να σου πώ ότι..δεν έχεις δει τίποτα ακόμα! Δεν το λέω "εγώ έχω δει, εσύ όχι", αλλά πραγματικά μέχρι τα 2-2.5 κι εγώ είχα ένα υπερτέλειο παιδί. Μετά... το χάος! Είναι η ηλικία εκεί γύρω στα 3 που αλλάζουν. Αργότερα εκτίθενται και σε άλλα περιβάλλοντα και επηρεάζονται, μεγαλώνει η οικογένεια κλπ κλπ και αλλάζουν πολύ. Και προφανώς και αργότερα γίνονται αλλαγές, που κι εγώ θα εκπλαγώ όταν τις ζήσω!

Δεν έχω σε καμία περίπτωση υπέρ τέλειο παιδί. Με έχει δυσκολέψει πολλές φορές με την συμπεριφορά του. Δεν το είπα με αυτή την έννοια ότι είναι ήσυχο άρα και καλό. Καταρχάς το δικό μου δεν είναι ποτέ ήσυχο :p  το «δεν έχεις δει τίποτα ακόμα» ακούγεται κάπως η αλήθεια είναι , αλλά δεν θεωρώ ότι με ακυρώνεις σε καμία περίπτωση ..ίσως λάθος έκφραση κάτι άλλο θα ήθελες να πεις. 

πρίν από 21 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Δεν διαφωνώ. Αυτή είναι η ανταμοιβή μας, να βλέπουμε τους κόπους μας να καρπιζουν. Μπράβο του και μπράβο σας! Το έχουμε νιώσει όλες πιστεύω αυτό το συναίσθημα της υπερηφάνειας ανάμεσα σε πολλα βέβαια ποικίλα συναισθήματα. 

Ναι έτσι είναι ακριβώς :)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Super.mum είπε:

Δεν έχω σε καμία περίπτωση υπέρ τέλειο παιδί. Με έχει δυσκολέψει πολλές φορές με την συμπεριφορά του. Δεν το είπα με αυτή την έννοια ότι είναι ήσυχο άρα και καλό. Καταρχάς το δικό μου δεν είναι ποτέ ήσυχο :p  το «δεν έχεις δει τίποτα ακόμα» ακούγεται κάπως η αλήθεια είναι , αλλά δεν θεωρώ ότι με ακυρώνεις σε καμία περίπτωση ..ίσως λάθος έκφραση κάτι άλλο θα ήθελες να πεις. 

Ναι έτσι είναι ακριβώς :)

Δεν το λέω ακυρωτικά, αλλά κρίνω κι από εμένα. Πάνω που έλεγα "α καλά είμαστε" ή οτιδήποτε, ακόμα κι αρνητικό, μετά έβλεπα ότι αλλάζουν πάρα πολύ, γίνονται τα αντίθετα πλάσματα από αυτά που ήταν ως τώρα. πχ. παιδί εύκολο στο φαγητό, τί ωραία, τρώει τα πάντα, δεν θα έχουμε θέμα. Ξαφνικά κόβει τα μισά φαγητά.

παιδί αντικοινωνικό, τί θα κάνουμε που δε μιλάει σε άνθρωπο, ξαφνικά αρχίζει να μιλάει παντού. 

Ήρεμο παιδί, συνεργάσιμο, βολικό, όλοι πολύ χαρούμενοι! Ξαφνικά κάνει πείσματα και γκρινιάζει όλη μέρα.

 

Αυτά εννοώ, και προφανώς και πόσα άλλα που δεν μου έχουν τύχει ακόμα.. Εννοώ δηλαδή ότι αυτό που λες "έχω κάνει καλή δουλειά, λέει ευχαριστώ" κλπ, μπορεί να αλλάξει. Δεν θα σημαίνει ότι εσύ κάνεις κάτι λάθος, σημαίνει ότι το παιδί περνάει χίλιες φάσεις!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , irin είπε:

Δεν το λέω ακυρωτικά, αλλά κρίνω κι από εμένα. Πάνω που έλεγα "α καλά είμαστε" ή οτιδήποτε, ακόμα κι αρνητικό, μετά έβλεπα ότι αλλάζουν πάρα πολύ, γίνονται τα αντίθετα πλάσματα από αυτά που ήταν ως τώρα. πχ. παιδί εύκολο στο φαγητό, τί ωραία, τρώει τα πάντα, δεν θα έχουμε θέμα. Ξαφνικά κόβει τα μισά φαγητά.

παιδί αντικοινωνικό, τί θα κάνουμε που δε μιλάει σε άνθρωπο, ξαφνικά αρχίζει να μιλάει παντού. 

Ήρεμο παιδί, συνεργάσιμο, βολικό, όλοι πολύ χαρούμενοι! Ξαφνικά κάνει πείσματα και γκρινιάζει όλη μέρα.

 

Αυτά εννοώ, και προφανώς και πόσα άλλα που δεν μου έχουν τύχει ακόμα.. Εννοώ δηλαδή ότι αυτό που λες "έχω κάνει καλή δουλειά, λέει ευχαριστώ" κλπ, μπορεί να αλλάξει. Δεν θα σημαίνει ότι εσύ κάνεις κάτι λάθος, σημαίνει ότι το παιδί περνάει χίλιες φάσεις!

Ναι συμφωνώ! εκείνη την στιγμή με έκανε να νιώσω πολύ περήφανη. Φυσικά και δεν θα είναι πάντα ήρεμος και ευγενικός. Το ξέρω ότι είναι με τις φάσεις τους. Και εμένα μια είναι έτσι μια αλλιώς. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Τέλειες ιδέες!  Θα ασχοληθούν πολύ τα παιδάκια με τέτοιες δραστηριότητες! Οι κιμωλιες δαπέδου φανταστικές. Τα πιο μικρουλια τι ηλικίας είναι? 

20 μηνών το πιο μικρό και έχουμε και δύο κοντεύουν τα 3! Μετά γύρω στα 4-6 αρκετά και δύο 9. Στα 9 σκεφτόμουν πιο έντονα τι θα τους άρεσε να μη το δουν πολύ bebe ,πιστεύω με τις διαφορές θα ασχοληθούν δεν θα το 'πετάξουν' έτσι δεν είναι; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Τι είναι?μπήκα να δω κ δεν κατάλαβα. 

Φιγουριτσες για ανταλλαγή.

 

Τρελό trend στα δημοτικά, όπου και καλά απαγορεύεται τα παιδιά να ανταλλάσσουν παιχνίδια λόγω covid…

 

Τα σνόμπαρα στην αρχή να είμαι ειλικρινής, τώρα έχω κολλήσει κι εγώ λίγο…

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Deena είπε:

Φιγουριτσες για ανταλλαγή.

 

Τρελό trend στα δημοτικά, όπου και καλά απαγορεύεται τα παιδιά να ανταλλάσσουν παιχνίδια λόγω covid…

 

Τα σνόμπαρα στην αρχή να είμαι ειλικρινής, τώρα έχω κολλήσει κι εγώ λίγο…

Αααα.τωρα κατάλαβα.

Δεν θυμάμαι που γράφουμε για παιχνίδια αλλά πήρα το τερατακι των χρωματων σε επιτραπεζιο κ ένα άλλο της Clementon που λέγεται πες μου πως αισθάνομαι.η κάπως έτσι.το έχω κρύψει στο πορτμπαγκάζ.δεν θυμάμαι πως ακριβώς λέγεται.πηρα κ ένα σερβίτσιο για ζωγραφική για την καραντίνα.

Αλήθεια.σε εσάς έδωσαν βιβλία πίσω?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

20 μηνών το πιο μικρό και έχουμε και δύο κοντεύουν τα 3! Μετά γύρω στα 4-6 αρκετά και δύο 9. Στα 9 σκεφτόμουν πιο έντονα τι θα τους άρεσε να μη το δουν πολύ bebe ,πιστεύω με τις διαφορές θα ασχοληθούν δεν θα το 'πετάξουν' έτσι δεν είναι; 

Εγώ νομίζω πως 4-6 θα ασχοληθούν περισσότερο με βιβλιαράκια δραστηριοτήτων. Γύρω στα 10 χρονών παιδιά δεν νομίζω. Είτε κάποιο παιχνίδι της μόδας όπως αναφέρθηκε, είτε 3d παζλ ή κάτι κατασκευαστικό θα διάλεγα εγώ ή κάποιο μικρο γκατσετακι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Εγώ νομίζω πως 4-6 θα ασχοληθούν περισσότερο με βιβλιαράκια δραστηριοτήτων. Γύρω στα 10 χρονών παιδιά δεν νομίζω. Είτε κάποιο παιχνίδι της μόδας όπως αναφέρθηκε, είτε 3d παζλ ή κάτι κατασκευαστικό θα διάλεγα εγώ ή κάποιο μικρο γκατσετακι. 

Λες ε; Μου φάνηκε καλό αυτό με τις διαφορές λέω θα τους φανεί ενδιαφέρον! Θα δω, είδα έχει και κομπιουτεράκια σε μορφή χειριστηρίου ps θέλω να το δω και αυτό από κοντά. 

 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου τωρα στις γιορτες που της εδωσαν πολλα δωρα, πλεον μολις παμε σε καποια επισκεψη ή ερθουν σε εμας καποιοι και εχουν τσαντες μας λεει μπροστα τους "εχει δωρο;" Ρεζιλι! Κι οταν της λεμε να πει ευχαριστω λεει παραπονιαρικα "δεν θελω να το πω..." Στελνει φιλακι ομως τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Η δικια μου τωρα στις γιορτες που της εδωσαν πολλα δωρα, πλεον μολις παμε σε καποια επισκεψη ή ερθουν σε εμας καποιοι και εχουν τσαντες μας λεει μπροστα τους "εχει δωρο;" Ρεζιλι! Κι οταν της λεμε να πει ευχαριστω λεει παραπονιαρικα "δεν θελω να το πω..." Στελνει φιλακι ομως τουλαχιστον.

Εμένα σήμερα το πρωί ξύπνησε και άρχισε να λέει «Άι Βασίλης έφερε δωρα;» Του εξήγησα ότι δεν θα φέρνει κάθε μέρα ο Άι Βασίλης δωρα , ότι γιορτινές μέρες παίρνουμε κάποια δωρα παραπάνω αλλά όχι κάθε μέρα. Δεν ξέρω αν έδωσε βάση , συνέχισε να λέει δωρα που είναι τα δωρα :p

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...