Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυχενικη διαφάνεια και διάρκεια! Καλά μας δουλεύουν;;;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 860
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια θα ήθελα την βοήθειά σας! Θα κάνω αυχενική το Σάββατο το απόγευμα στο Έλενα αλλά λογικά θα κάνω μόνο υπέρηχο αφού όπως διάβασα Σ/Κ δεν λειτουργεί το τμήμα αιμοληψιών για να κάνω και την Papp-a! Έχει κάνει καμιά σας εκεί αυχενική; Θα μου την κάνει είπε ο κύριος Γιαλελής ο ίδιος αλλά στην λίστα δεν τον βλέπω μέσα! Θα είναι αυχενική με ποσοστά κλπ ή ένας απλός υπέρηχος; Στον γιο μου είχα κάνει στο Ιασώ την ίδια μέρα και Papp-a!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, το σωστό είναι την ίδια μέρα με την αυχενική να γίνεται και η λήψη αίματος για το pap A. Mια σωστή αυχενική πρέπει να έχει και ποσοστά οπωσδήποτε, απλό υπέρηχο κάνουμε και στον γιατρό μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια θα ήθελα την βοήθειά σας! Θα κάνω αυχενική το Σάββατο το απόγευμα στο Έλενα αλλά λογικά θα κάνω μόνο υπέρηχο αφού όπως διάβασα Σ/Κ δεν λειτουργεί το τμήμα αιμοληψιών για να κάνω και την Papp-a! Έχει κάνει καμιά σας εκεί αυχενική; Θα μου την κάνει είπε ο κύριος Γιαλελής ο ίδιος αλλά στην λίστα δεν τον βλέπω μέσα! Θα είναι αυχενική με ποσοστά κλπ ή ένας απλός υπέρηχος; Στον γιο μου είχα κάνει στο Ιασώ την ίδια μέρα και Papp-a!

 

Γεια σου καλη μου!! εχουμε και το ιδιο ονομα χρηστη!!!:P

Λοιπον, εγω εκανα αυχενικη στο εμβρυο τσεκ Παρασκευη και το επομενο πρωι( Σαββατο) ο γυναικολογος μου, μου πηρε αιμα το εβαλε σε μια καρτελα( η οποια ειχε πολλους κυκλους και σε καθε κυκλο εβαζε και μια σταγονα αιμα ) και τα εστειλε μαζι με τα αποτελεσματα της αυχενικης σε ενα διαγνωστικο. Μετα αποο μια εβδομαδα μου εδωσε τα αποτελεσματα μου υπογεγραμενα απο τον Παγκαλο. Μου ειχε πει ομως οτι επρεπε αμεσως να μου παρει αιμα ( απλα επειδη την ιδια μερα ελειπε το πηρε την επομενη). ελπιζω να βοηθησα... τα αποτελεσματα μου εδωσαν 1/400. ευχομαι ολα να πανε καλα. Παντως κι εγω ξερω για την ιδια μερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια θα ήθελα την βοήθειά σας! Θα κάνω αυχενική το Σάββατο το απόγευμα στο Έλενα αλλά λογικά θα κάνω μόνο υπέρηχο αφού όπως διάβασα Σ/Κ δεν λειτουργεί το τμήμα αιμοληψιών για να κάνω και την Papp-a! Έχει κάνει καμιά σας εκεί αυχενική; Θα μου την κάνει είπε ο κύριος Γιαλελής ο ίδιος αλλά στην λίστα δεν τον βλέπω μέσα! Θα είναι αυχενική με ποσοστά κλπ ή ένας απλός υπέρηχος; Στον γιο μου είχα κάνει στο Ιασώ την ίδια μέρα και Papp-a!

 

Για να γινει η εξεταση πρεπει να ειναι στη λιστα αλλιως δε σου κανει αυτο που λεμε αυχενικη διαφανεια.και το αιμα πρεπει να σταλει σε πιστοποιημενο εργαστηριο τα οποια ειναι λιγα εδω στην ελλαδα

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου καλη μου!! εχουμε και το ιδιο ονομα χρηστη!!!:P

Λοιπον, εγω εκανα αυχενικη στο εμβρυο τσεκ Παρασκευη και το επομενο πρωι( Σαββατο) ο γυναικολογος μου, μου πηρε αιμα το εβαλε σε μια καρτελα( η οποια ειχε πολλους κυκλους και σε καθε κυκλο εβαζε και μια σταγονα αιμα ) και τα εστειλε μαζι με τα αποτελεσματα της αυχενικης σε ενα διαγνωστικο. Μετα αποο μια εβδομαδα μου εδωσε τα αποτελεσματα μου υπογεγραμενα απο τον Παγκαλο. Μου ειχε πει ομως οτι επρεπε αμεσως να μου παρει αιμα ( απλα επειδη την ιδια μερα ελειπε το πηρε την επομενη). ελπιζω να βοηθησα... τα αποτελεσματα μου εδωσαν 1/400. ευχομαι ολα να πανε καλα. Παντως κι εγω ξερω για την ιδια μερα.

 

με ξηρο αιμα κανει ο παγκαλος.νομιζω πως και στο αποτελεσμα δεν αναφερει πουθενα πως ειναι πιστοποιημενο απο το fmf.

π.χ

http://www.biormoniki.gr/v1/tnew/show_short/

 

http://www.diamedica.gr/DM_Brochure.pdf

τα δυο που ξερω ειναι αυτα

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κοριτσάκια μου για τις απαντήσεις! Στον γιο μου είχα κάνει την ίδια μέρα στο Ιασώ αλλά τώρα θα γεννήσω στο Έλενα λόγω οικονομικών! Θα δω τι θα μου κάνει και άν δω και είναι σκέτος υπέρηχος θα πάω και στις 12/10 να κάνω που έχω κλείσει ραντεβού κανονικά! Αυτό με το ξηρό αίμα εμένα μου το έκαναν στην εξέταση κυστικής ίνωσης που έκανα δεν ξέρω αν γίνεται και στο papp-a!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κοριτσάκια μου για τις απαντήσεις! Στον γιο μου είχα κάνει την ίδια μέρα στο Ιασώ αλλά τώρα θα γεννήσω στο Έλενα λόγω οικονομικών! Θα δω τι θα μου κάνει και άν δω και είναι σκέτος υπέρηχος θα πάω και στις 12/10 να κάνω που έχω κλείσει ραντεβού κανονικά! Αυτό με το ξηρό αίμα εμένα μου το έκαναν στην εξέταση κυστικής ίνωσης που έκανα δεν ξέρω αν γίνεται και στο papp-a!

 

ναι το κανουν στο intergenetics.λενε πως ειναι αξιοπιστο.

σε αυτο δε θα εκφερω αποψη.

καλο θα ηταν το εργαστηριο να ειναι πιστοποιημενο απο το fetal medicine foundation.

και αυτο το βλεπετε στο χαρτι με τα αποτελεσματα των αιματολογικων.

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πάντως πως ένα μεγάλο νοσοκομείο που είναι εξειδικευμένο στα μαιευτικά-γυναικολογικά όπως το Έλενα είναι αρκετά αξιόπιστο για να διεξάγει τεστ όπως το papp-a και ας μην αναφέρεται στα πιστοποιημένα από το fetal medicine foundation εργαστήρια.

Περιμένω όμως και την άποψή σου Νόνντυ, καθότι θεωρώ ότι κάτι κατέχεις περισσότερο στο θέμα (δεν το λέω ειρωνικά, έχω δει τα posts σου και σέβομαι την άποψή σου)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έκανα εχθές την αυχενική στο εμβρυο τσεκ ενώ το αίμα για την Papp-A θα το πάρει ο γυναικολόγος μου σήμερα στο ιατρείο του. Όλα μαζί θα τα στείλει λέει στον Πάγκαλο και αυτός θα μας πει τα τελικά αποτελέσματα. Το ίδιο διάβασα παραπάνω και απο την Sousana.

Ο υπέρηχος της αυχενικής βγήκε πολύ καλός με πιθανότητα 1:11000. Τώρα όσον αφορά την διάρκεια, κράτησε 15-20 λεπτά αλλά ο γιατρός μας ανέλυε κάθετι που έβλεπε και μετρούσε όπως τα πόδια, χέρια, κεφάλι, στομάχι, εγκέφαλο, ουροδόχο κύστη, πλακούντα και δεν θυμάμαι τι άλλο. Α! για το φύλο είπε κατα 60% κοριτσάκι! Τι λέτε για την διάρκεια; Διαβάζω ότι σε άλλες κοπέλες κράτησε περισσότερο. Μήπως όμως έχει να κάνει με την θέση και την κίνηση του μωρού; το δικό μας ήταν πολύ ζωηρό και κουνιόταν εύκολα για να το δει ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
με ξηρο αιμα κανει ο παγκαλος.νομιζω πως και στο αποτελεσμα δεν αναφερει πουθενα πως ειναι πιστοποιημενο απο το fmf.

π.χ

http://www.biormoniki.gr/v1/tnew/show_short/

 

http://www.diamedica.gr/DM_Brochure.pdf

τα δυο που ξερω ειναι αυτα

 

Πράγματι μόνο τα 2 εργαστήρια που αναφέρεις είναι πιστοποιημένα. 'Oπως έχω αναφέρει και σε παλαιότερα post, μη πιστοποιημένο εργαστήριο σημαίνει και μη ακριβή αποτελέσματα (και αυτό γιατί οι πιθανότητες που υπολογίζει η εξέταση αυχενικής διαφάνειας έχουν στανταριστεί διεθνώς με βάση συγκεκριμένα κριτήρια)

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι η λίστα με τα πιστοποιημένα εργαστήρια;

 

 

https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=1

 

Αριστερά στο κουτάκι, επιλέγεις Greece. Έχει τα ονόματα των πιστοποιημένων γιατρών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γιατρός μου ήταν πιστοποιημένος, το εργαστήριο όμως όχι.. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;;; Να αρχίσω να πανικοβάλλομαι;

 

Δεν υπαρχει λογος πανικου! Πράγματι τα αποτελεσματα σου δεν ειναι αξιοπιστα, αλλα μπορεις να συζητησεις με το γιατρό σου να επαναλαβεις την εξεταση αιματος και να σταλει σε πιστοποιημενο εργαστηριο. Παρα τα αντιθετως λεγομενα, η εξεταση αιματος (PAPP-A) ΔΕΝ ειναι υποχρεωτικο να γινεται ταυτοχρονα με το υπερηχογραφημα αυχενικής διαφάνειας. Μπορει να γινει οποτεδηποτε μεταξυ 9ης και 14ης εβδομαδας. Αν έχεις ξεπερασει την 14η εβδομάδα, εχεις 2 επιλογες: 1) αγνοεις το ΡΑΡΡ-Α και στηρίζεσαι μονο στο υπερηχογράφημα αυχενικής διαφάνειας (''χανεις'' ομως ενα μερος της ακριβειας του αποτελεσματος) ή 2) αγνοεις το ΡΑΡΡ-Α και προσθετεις στη θεση του το κλασικο Α-τεστ μεταξυ 16-19ης εβδομαδας (παλι ''χανεις'' σε ακριβεια αλλα λιγοτερο από την 1η επιλογή).

Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ερώτηση SOS!! Ειναι να κάνω αυχενική στον Νικολαίδη, ο οπόιος ερχεται στην πολη που μενω μια φορά το μηνα... Εκείνη την ημερομηνία τα εμβρυα θα ειναι 11w3d το ένα και 11w 2d το άλλο. Η κοπέλα που κλέινει τα ραντεβού ειπε θα ειναι λιγο μικρά αλλά οκ. Πιστεύετε οτι ειναι νωρίς και η εξέταση δεν θα ειναι αξιόπιστη?? Εν τω μεταξύ, ειναι κάπως αργά τωρα και δε βρισκω αλλού ραντεβου. Αν ειναι πρέπει να ανέβω Αθήνα....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ερώτηση SOS!! Ειναι να κάνω αυχενική στον Νικολαίδη, ο οπόιος ερχεται στην πολη που μενω μια φορά το μηνα... Εκείνη την ημερομηνία τα εμβρυα θα ειναι 11w3d το ένα και 11w 2d το άλλο. Η κοπέλα που κλέινει τα ραντεβού ειπε θα ειναι λιγο μικρά αλλά οκ. Πιστεύετε οτι ειναι νωρίς και η εξέταση δεν θα ειναι αξιόπιστη?? Εν τω μεταξύ, ειναι κάπως αργά τωρα και δε βρισκω αλλού ραντεβου. Αν ειναι πρέπει να ανέβω Αθήνα....

 

Εμένα μου έκλεισαν ραντεβού ακριβώς τη μέρα που κλείνω 12 εβδομάδες, αλλά μου ειπαν ότι γίνεται μεταξύ 11ης και 14ης. Εκτός κι αν μπερδεύτηκα με τη λήψη τροφοβλάστης.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ερώτηση SOS!! Ειναι να κάνω αυχενική στον Νικολαίδη, ο οπόιος ερχεται στην πολη που μενω μια φορά το μηνα... Εκείνη την ημερομηνία τα εμβρυα θα ειναι 11w3d το ένα και 11w 2d το άλλο. Η κοπέλα που κλέινει τα ραντεβού ειπε θα ειναι λιγο μικρά αλλά οκ. Πιστεύετε οτι ειναι νωρίς και η εξέταση δεν θα ειναι αξιόπιστη?? Εν τω μεταξύ, ειναι κάπως αργά τωρα και δε βρισκω αλλού ραντεβου. Αν ειναι πρέπει να ανέβω Αθήνα....

ρωτάς τον γυναικολόγο σου και εν ανάγκη να πάρει ο ίδιος τηλ να συννενοηθεί.

Εκείνος λογικά πρέπει να σας δώσει το πιο νωρίς που μπορείτε αλλά και το πιο αργά, με βάση το ύψος των εμβρύων.

Εμείς είχαμε τον φόβο να μη γίνει πρίν την 12η εβδομάδα που είχαμε κλείσει ραντεβού γιατί μπορεί να ήταν νωρίς (με βάση το γυναικολόγο)

αλλά μετά μας πέτυχαν απεργίες πλοίων και έπαιζε να είναι πολύ αργά (με βάση τον γιατρό της αυχενικής). Και όλο αυτό για διαφορά ημερών από Σάββατο (12 εβδομάδων και 1 ημέρα) μέχρι την επόμενη εβδομάδα!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έκλεισαν ραντεβού ακριβώς τη μέρα που κλείνω 12 εβδομάδες, αλλά μου ειπαν ότι γίνεται μεταξύ 11ης και 14ης. Εκτός κι αν μπερδεύτηκα με τη λήψη τροφοβλάστης.

Ναι έτσι ειναι...Και στο νετ που το έψαξα λένε από 11-14η εβδομάδα που σημαίνει το έμβρυο να ειναι από 4,5-8 εκατοστά. Απλά λογικά σκεπτόμενη λέω τα δικά μου που θα ειναι λογικά 4,5 εκ, δε θα δουμε και πολλά πράγματα... Τελοσπάντων, θα το κλείσω το ρανετβού κανονικά και το πολύ πολύ αν δε βγει κάτι καθαρα΄να την επαναλάβω στην Αθήνα!

 

Υ.Γ. Αστέρι εισαι-πάντα άμεση και εγγυημένη απάντηση;)

Link to comment
Share on other sites

ρωτάς τον γυναικολόγο σου και εν ανάγκη να πάρει ο ίδιος τηλ να συννενοηθεί.

Εκείνος λογικά πρέπει να σας δώσει το πιο νωρίς που μπορείτε αλλά και το πιο αργά, με βάση το ύψος των εμβρύων.

Εμείς είχαμε τον φόβο να μη γίνει πρίν την 12η εβδομάδα που είχαμε κλείσει ραντεβού γιατί μπορεί να ήταν νωρίς,

αλλά μετά μας πέτυχαν απεργίες πλοίων και έπαιζε να είναι πολύ αργά. Και όλο αυτό για διαφορά ημερών από Σάββατο (12 εβδομάδων και 1 ημέρα) μέχρι την επόμενη εβδομάδα!

Να πω την αλήθεια αυτή που μου συστησε ο γυναικολόγος μου δεν ειχε καν ραντεβού...Και άκουσα για τον Νικολαιδη οτι ειναι καλός κι επαναπαύτηκα...

Εφταιξα κι εγώ που το άργησα...αλλά νομίζω δεν πίστευα οτι θα γινεται τετοιος χαμός!! Εσύ δηλ την έκανες τη 13η εβδομάδα??

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσιααααααα:D:D πηγα προχθες και ειδα το μωρακι μου...τρελαθηκα κουνουσε χερια ποδια ο γιατρος μου ειπε πως ειναι πολυ καλα αναπτυγμενο και τελειοποιημενο....φινοταν σχεδον τα παντα...και ειμαστε4.85cm....λοιπον τον ρωτησα για την αυχενικη και μου ειπε να παω 30 του μηνος λεω που θα την κανουμε εξω??οχι μου λεει εδω μαζι θα την κανουμε...:confused::confused: η αληθεια ειναι πως εχω ακουσει τα καλυτερα γι αυτον γι αυτο και πηγα και εχει τελεια μηχανηματα και απλο υπερυχο που μου κανει καθετε 20 και λεπτα και μου εξηγει τα παντα....ειναι λογικο ομως να κανουμε μαζι την αυχενικη??το ρωταω γιατι βλεπω πως οι περισσοτερες πηγαινετε εξω εκτος του γιατρου σας δηλαδη να την κανετε....τι λετε????

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσιααααααα:D:D πηγα προχθες και ειδα το μωρακι μου...τρελαθηκα κουνουσε χερια ποδια ο γιατρος μου ειπε πως ειναι πολυ καλα αναπτυγμενο και τελειοποιημενο....φινοταν σχεδον τα παντα...και ειμαστε4.85cm....λοιπον τον ρωτησα για την αυχενικη και μου ειπε να παω 30 του μηνος λεω που θα την κανουμε εξω??οχι μου λεει εδω μαζι θα την κανουμε...:confused::confused: η αληθεια ειναι πως εχω ακουσει τα καλυτερα γι αυτον γι αυτο και πηγα και εχει τελεια μηχανηματα και απλο υπερυχο που μου κανει καθετε 20 και λεπτα και μου εξηγει τα παντα....ειναι λογικο ομως να κανουμε μαζι την αυχενικη??το ρωταω γιατι βλεπω πως οι περισσοτερες πηγαινετε εξω εκτος του γιατρου σας δηλαδη να την κανετε....τι λετε????

 

Καλύτερα να πας σε κάποιο πιστοποιημένο κέντρο. Ή τουλάχιστον δες αν έχει πιστοποίηση για αυχενική ο γιατρός. Δες εδώ: https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=1

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να πας σε κάποιο πιστοποιημένο κέντρο. Ή τουλάχιστον δες αν έχει πιστοποίηση για αυχενική ο γιατρός. Δες εδώ: https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=1

που να το δω να ψαξω για κανενα χαρτι στον τοιχο του???ειμαστε κατερινη και ολοι μου συστησαν αυτον απλα τ ειπα εχω ακουσει λεω γιατρε πως ολοι την κανουν εξω την αυχενικη και μου λεει οταν ο γιατρος δεν ξερει και δεν εχει τα καταλληλα μηχανηματα ναι....δεν υπαρχει μου λεει λογος ανησυχιας....δεν ξερω αγχωθηκα γιατι βλεπω πως ολες την κανετε εξω

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...