Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗΣ


Recommended Posts

Γειά σας ξανά! Ήξερα πόσο σημαντική είναι η ρύθμιση του θυροειδή στην εγκυμοσύνη αλλά στο θηλασμό νόμιζα οι παίζει μικρότερο ρόλο. Έχω και εγώ Χασιμότο και έπαιρνα το χαπάκι μου κανονικά και τώρα που θηλάζω. Ο γιατρός μου είπε να διακόψω για 2 εβδομάδες και να κάνω εξετάσεις για να δούμε αν ήταν κάτι παροδικό λόγω εγκυμοσύνης αφού τότε εμφανίστηκε το πρόβλημα (προδιάθεση υπήρχε). Αν τελικά δεν έχει επανέλθει η σωστή λειτουργεία και εγώ θηλάζω με απορυθμισμένες ορμόνες, τι επιπτώσεις μπορεί να έχει αυτό στο γάλα και στο παιδί? Τώρα αγχώθηκα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 192
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχω και εγώ υποθυροειδισμό λόγω Hashimoto. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τον θηλασμό. Ηταν από τα πρώτα που έλεγξα όταν γεννήθηκε η μπέμπα. Να ρυθμίσετε την δόση του thyrormone όπως και πριν.

 

Αν τώρα ο υποθυροειδισμός εμφανίστηκε στην εγκυμοσύνη, μπορεί να υποχωρήσει αλλά δεν είναι απαραίτητο αυτό.

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας ξανά! Ήξερα πόσο σημαντική είναι η ρύθμιση του θυροειδή στην εγκυμοσύνη αλλά στο θηλασμό νόμιζα οι παίζει μικρότερο ρόλο. Έχω και εγώ Χασιμότο και έπαιρνα το χαπάκι μου κανονικά και τώρα που θηλάζω. Ο γιατρός μου είπε να διακόψω για 2 εβδομάδες και να κάνω εξετάσεις για να δούμε αν ήταν κάτι παροδικό λόγω εγκυμοσύνης αφού τότε εμφανίστηκε το πρόβλημα (προδιάθεση υπήρχε). Αν τελικά δεν έχει επανέλθει η σωστή λειτουργεία και εγώ θηλάζω με απορυθμισμένες ορμόνες, τι επιπτώσεις μπορεί να έχει αυτό στο γάλα και στο παιδί? Τώρα αγχώθηκα!

 

Αν έχεις υποθυροειδισμό για πολύ καιρό ο οργανισμός εξαντλείται και μπορεί να μην παράγεις αρκετό γάλα.

Link to comment
Share on other sites

καλά που άνοιξα το θέμα τελικά...βλέπω πως αρκετές κοπέλες αντιμετωπίζουνε αυτό το πρόβλημα.

Πιστεύω πως έναν καλά ρυθμισμένος θυροειδής δεν μπορεί να μας δημιουργήσει και πρόβλημα :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Είναι πράγματι κοινό πρόβλημα και αν το ρυθμίσεις είναιο οκ αλλά στην εγκυμοσύνη ειδικά η χασιμότο είναι επικύνδινη λόγω των αντισωμάτων. Δε νομίζω πως θα είναι παροδικό στην περίπτωσή μου γιατί ήδη νιώθω συμπτώματα που δεν είχα όσο έπερνα το χάπι. Ευτυχώς και εμένα με καθυσήχασε ο παιδίατρος για το θηλασμό από την αρχή. Πάντως επειδή ήμουν ανίδεη πέρασα δύσκολα στην αρχή της εγκυμοσύνης όσο έψαχνα το θέμα. Οι ενδοκρινολόγοι ήταν πιο χαλαροί από τους γυναικολόγους και γενικά είχα μπερδευτεί αρκετά! Τώρα ξέρω τι πρέπει να κάνω την επόμενη φορά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δεν είχες θυροειδή πρίν την εγκυμοσύνη και σου παρουσιάστηκε σίγουρα ήσουν ανίδεη και πέρασες δύσκολα, αλλά αφού όλα ρυθμίστηκαν τότε ΟΚ :wink:

Μακάρι να ήταν παροδικό...το εύχομαι σε όλες τις κοπέλες που τους παρουσιάζεται κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Εγώ πια το έχω χρόνια το πρόβλημα

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που με ξύπνησε η γυναικολόγος σχετικά νωρίς. Απ'ότι έχω καταλάβει μια συνήθεια είναι και αυτό τελικά. Κ΄εγω το παίρνω απόφαση σιγά σιγά! Βέβαια, όντως μακάρι όσες γίνεται να το ξεπεράσουν! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Όπως το λες...συνήθεια είναι κι αυτό. Κι εγώ στην αρχή φρίκαρα, αλλά τώρα πια (μετά από 5 χρόνια) έχω μάθει να ζω μ΄αυτό το πρόβλημα, ούτως ή άλλως δεν έχω κι άλλη επιλογή!

Το μόνο που με εκνευρίζει και δεν μπορώ να συνηθίσω είναι ότι δεν χάνω πια εύκολα κιλά κι ότι δεν είμαι πια όσο αδύνατη ήμουν κάποτε! :cry:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Ακουσα εναν ενδοκρινολογο να λεει οτι δεν φταιει ο θυροειδης για τα κιλα αλλα ειναι ψυχολογικο το θεμα... δεν το πιστευω γιατι κ'εγω τα χανω πολυ δυσκολα σε σχεση με παλια ( μου εχουν μεινει και 7 μετα τη γεννα) αν ομως ειναι ρυθμισμενος δεν θα επρεπε να τα χανουμε πιο ευκολα?

Link to comment
Share on other sites

felinidoc, sardelaki kai aglaia σας ευχαριστω που απαντησατε στο προβλημα μου! μου ειπε ο γιατρος σημερα να ξαναρχισω τ4 γιατι ειναι αυξημενη η tsh! ελπιζω τουλαχιστον να βοηθησει και ψυχολογικα γιατι με εχουν κουρασει ολες αυτες οι εξετασεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

felinidoc, sardelaki kai aglaia σας ευχαριστω που απαντησατε στο προβλημα μου! μου ειπε ο γιατρος σημερα να ξαναρχισω τ4 γιατι ειναι αυξημενη η tsh! ελπιζω τουλαχιστον να βοηθησει και ψυχολογικα γιατι με εχουν κουρασει ολες αυτες οι εξετασεις!

 

Ελπίζω να σε βοηθήσουν και να πάνε όλα καλά από δω και πέρα. Πάντως εμένα και στην Γερμανία ο ενδοκρινολόγος μου μου έλεγε πως δεν χάνεις εύκολα κιλά με τον θυροειδή :?

Τ4 παίρνεις ε; Εγώ συνεχίζω τα χάπια που έπαιρνα στην Γερμανία...δεν θέλω να τα αλλάξω... :D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα να συμπληρώσω. Οσες παίρνετε σίδηρο ή συμπλήρωμα σιδήρου ή κάτι από αυτά

Cholestyramine, Ferrous sulfate, Sucralfate, Calcium carbonate, αluminium hydroxide and other antacids, Iron-containing multivitamins

πρέπει να λαμβάνετε το Τ4 και μετά από 4 ώρες να παίρνετε τα φάρμακα που έγραψα παραπάνω, γιατί εμποδίζουν την απορρόφηση του Τ4 ή όποιου άλλου παόμοιου χαπιού (thyrormone και συναφή).

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι sardelaki, Τ4 παιρνω και εδω και 1 μηνα περιπου βλεπω οτι τα κιλα δεν πεφτουν οχι απλα δυσκολα...αλλα καθολου!!! Αν υποψιαστω οτι θα μεινω με 7 κιλα παραπανω....ωχ!!

 

Οσο για το σιδηρο, ναι μεν το εμαθα αλλα ουτε απο τη γυναικολογο ουτε απο τον ενδοκρινολογο!! Αυτοι δεν θα επρεπε να τα λενε κατι τετοια ή εγω επεσα σε αχρηστους????

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Οι μητέρες με υπερθυροειδισμό και παίρνουν φάρμακα πρέπει να παρακολουθούν πιο συχνά την ανάπτυξη του μωρού. Ούτε και αυτά τα φάρμακα αποτελούν αντένδειξη για το θηλασμό.

 

...

Από ανάπτυξη δόξα το θεό η μπέμπα πάει πολύ καλά!

Κανένας δεν μου είπε για το τι πρέπει να κάνω αν θηλάζω και παίρνω Τ4!

Κι εγώ εως σήμερα δεν σκέφτηκα ούτε να ρωτήσω!!!!

Συνεχίζω να παίρνω το χάπι που έπερνα πριν την εγκυμοσύνη κι ενώ θα έπρεπε να κάνω εξετάσεις, ακόμη δεν έχω κάνει!!!!

Σήμερα μόλις έφαγα φλας και έχω πανικοβληθεί!Παίρνω τον ενδοκρινολόγο αλλά δεν απαντάει!

Έχω τόσο πολύ συνιθίσει την πάθηση μου που δεν μπήκα στον κόπο να ρωτήσω το οτιδήποτε σχετικά με το θέμα!

Νομίζω ότι είμαι ανεύθυνη!

Ας απαντήσει κάποια που έχει ανάλογη εμπειρία ή γνωρίζει κάτι!!Please! :cry::cry::cry:

Από την aglaia κατάλαβα ότι καλά κάνω και θηλάζω αλλά φαντάζομαι ότι χρειάζεται συχνή παρακολούθηση πράγμα που δεν έχω κάνει!

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Καλε, μην πανικοβάλλεσαι! Η Aglaia καταρχήν αναφερόταν σε υπερθυρεοειδισμό και όχι σε υπο-... Εφόσον παίρνεις Τ4 θεωρείσαι υπο-...

 

Άσχετα αν η τωρινή κατάσταση μπορεί να προήλθε από υπερ- και αφαίρεση θυρεοειδούς;

 

Εγώ είμαι υποθυρεοειδική, λόγω Hashimoto και το είχα ψάξει κάμποσο, πριν την καισαρική μας. Πουθενά δεν είδα ότι υπάρχουν σαφείς παρενέργειες. Κάπου ήταν σε κάποιες πηγές ήξεις, αφίξεις. Ούτε ο ενδοκρινολόγος μου ούτε ο γυναικολόγος μου θεώρησαν ότι παρεμβαίνει η πάθηση στο θηλασμό. Το μόνο που υπάρχει περίπτωση να συμβεί, είναι αν είσαι αρύθμιστη, να υπάρξουν συνέπειες σε βάρος της παραγωγής.

 

Ο δικός μου ενδοκρινολόγος πάντως, αν τα θυμάμαι καλά, μου είχε πει για την κύηση, ότι πάρα πολλές πρόσθετες θυρεοειδικές ορμόνες, μπορεί να έχουν ως αποτέλεσμα το έμβρυο στην κοιλιά να αναπτύξει λιγότερο ζωηρό θυρεοειδή, εφόσον βομβαρδίζεται με ορμόνες εξωγενώς. Κάτι τέτοιο δεν άκουσα πάντως να συμβαίνει στο θηλασμό.

 

Όπως και να έχει, καλό είναι να είσαι ρυθμισμένη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω Hashimoto και παίρνω Τ4, και ο ενδοκρινολόγος μου μου είπε στο θηλασμό να παίρνω την ίδια δόση με την εγκυμοσύνη (δηλ. λίγο αυξημένη σε σχέση με πριν μείνω έγκυος)

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

και γω έχω χασιμότο και παίρνω θυρορμον. Εδω και 2 μήνες μετά τη γέννα συνεχίζω την ίδια δόση και τώρα έχω ραντεβού για να δούμε αν χρειάζεται αλλαγή η δόση.

 

Θηλάζω κανονικά. Κανείς δεν ήταν εναντίον του θηλασμού λόγω του χαπιού.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα,

Μετά από μια περίοδο ιδιαίτερης κόπωσης έκανα εξετάσεις αίματος και βγήκε πολύ χαμηλή η TSH (0.01 με τιμές αναφοράς 0.4-5) και υψηλές η Τ3 (11.33 με φυσιολογικά τα 0.9-3) και η Τ4 (230.1 με φυσιολογικά τα 60-165). Η μικροβιολόγος μου είπε πως έχω υπερθυρεοειδισμό.

Το θέμα είναι πως ενδοκρινολόγος θα με δει μετά από 2 εβδομάδες, και εγώ θηλάζω κανονικά (ο μικρούλης μου είναι 7.5 μηνών και πέρα από το γαλατάκι μου τρώει μόνο φρουτάκια και καμιά κρέμα).

Όπως καταλαβαίνετε θέλω να συνεχίσω να θηλάζω αλλά δεν ξέρω αν πρέπει μέχρι να ρυθμιστούν οι ορμόνες μου (κάτι τέτοιο κατάλαβα από μια ματιά που έριξα σε παρόμοια θέματα).

Να συνεχίσω κανονικά μέχρι να δω τον γιατρό? (τον οποίο ξέρω και εμπιστεύομαι - με είχε σώσει από πολυκυστικές ωοθήκες όταν ήμουν στην εφηβεία)

Να πάω αλλού?

Μήπως οι δύο εβδομάδες δεν είναι μεγάλο διάστημα?

Ουφ, έχω καταμπερδευτεί και αγχωθεί... Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη..

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Nα συνεχίσεις να θηλάζεις, δεν υπάρχει κανένας περιορισμός.

 

Αυτό που έχουμε γράψει είναι ότι ο υποθυροειδισμός μπορεί να είναι υπεύθυνος για μειωμένη παραγωγή και να έχει πρόβλημα το μωρό με την πρόσληψη βάρους. Από αυτή την άποψη ο αρύθμιστος θυροειδής είναι πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...