Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΘΥΡΕΟΕΙΔΟΥΣ ΜΕ ΛΕΠΤΗ ΒΕΛΟΝΗ (FNA)


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια...

Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας...

 

Τελικά μίλησα με την ενδοκρινολόγο μου κ μου είπε πως δεν βλέπει τπτ ανησυχιτικό! Απλά μου είπε να κάνω επανέλεγχο σε ένα χρόνο...

Επείσης μου είπε οτι δεν επιρρεάζει την γονιμότητα οπότε δεν υπάρχει θέμα για τη σύλληψη!

Το μόνο που μου είπε είναι ότι εάν μείνω έγκυος να κάνω μια TSH...

Τώρα είμαι οκ μου έφυγε και το άγχος... και πάλι σας ευχαριστώ όλες!:D

Τέλεια!! Να περνάς καλά και καλό......βόλι....;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


γεια σας παιδια. τωρα τελευταια ανακαλυψα οτι εχω προβλημα με τον θυρεοειδη μου και επειδη ειμαι πολυ φοβιτσιαρα πανικοβληθηκα αμεσως. η ενδοκρινολογος μου ειπε οτι εχω αυτοανοση θυρεοειδητιδα και οζο στον δεξιο λοβο για την ακριβεια εχει γραψει ακριβως οτι ειναι υποηχος οζος με στικτες αποτιτανωσεις και περιφερικη κυριως αγγειωση διαστασεων 13,8 mm. μου ειπε οτι χρειαζεται παρακεντηση, πηγα αλλα μολις ειδα την βελονα δεν μπορεσα να το κανω και εφυγα. δεν ξερω αν ειναι κατι σοβαρο και αν πρεπει οπωσδηποτε να κανω αυτη την εξεταση αλλα δεν μπορω φοβαμαι πολυ τις βελονες σας παρακαλω βοηθηστε με δεν ξερω τι να κανω.

Link to comment
Share on other sites

Ελένη επειδή εγώ έχω ανοίξει αυτό το θέμα εδώ και καιρό κ είδα οτι ήρθε πάλι στην επιφάνεια έχω να σου πω τα εξής:

 

Κάνε τα αδύνατα, δυνατά να κάνεις αυτή την εξέταση! Είναι πολύ σημαντικό να δεις σε τι κατάσταση είναι οι όζοι σου! Γενικά δεν πρέπει να παίζουμε με τον θυρεοειδή μας!

 

Όσο για τη δική σου διάγνωση, δεν έχω ιδέα τι μπορεί να είναι κ εάν είναι σοβαρό!

 

Και γενικότερα από τη σττιγμή που γνωρίζεις οτι έχεις κάποιο θεματάκι με τον θυρεοειδή, θα πρέπει να το ελέγχεις τακτικά. δηλαδή μια φορά το χρόνο απαραίτητα!

 

Καλή επιτυχία!!! Προσπαθείς για μωράκι??

Tytxp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλημέρα. Επειδή υπάρχει περίπτωση να κάνω κ εγω παρακέντηση θυρεοειδούς (οι όζοι μου ειναι πάνω απο 10χιλ) θα ήθελα να μάθω αν κάποια κοπέλα την έκανε πρόσφατα κ πού, ειτε ιδιωτικά είτε δημόσια. Παραπάνω αναφέρει κάποια κοπέλα κάποιο διαγνωστικό στους Αμπελόκηπους που ειδικεύεται σε αυτά. Μήπως γνωρίζει κάποια κοπέλα ποιο ειναι? Επίσης η εξέταση δικαιολογείται μεσω ταμείου?

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Έκανα υπέρηχο κ ένας όζος που είχα είχε λιγο μεγαλώσει(από 5,5 χιλιοστά έγινε 7,4 χιλιοστά), όμως το ανησυχητικό όπως μου είπε ο ενδροκρινολόγος ήταν κάποια ύποπτα χαρακτηριστικά που είχε- αδρές αποτιτανώσεις, αυξημένη περιφερική κ εσωτερική αιμάτωση, υπόηχος, συμπαγής. Μου είπε να κάνω παρακέντηση.

 

Η παρακέντηση έδειξε κάποια καλοήθη κύτταρα. Όμως έδειξε μια πυρηνική ατυπία σε κάποια άλλα κ υποψία νεοπλασματικής εξεργασίας(υποψία δηλαδή για κακοήθεια).

 

Το πρόβλημα είναι ότι 2 γιατροί μου είπαν ότι πρέπει να κάνω εγχείρηση κ άλλοι 2 ότι δεν έχω πρόβλημα κ να μην κάνω, απλά να κάνω σε έναν χρόνο υπέρηχο κ αν έχει μεγαλώσει ο όζος τότε να τον βγάλω.

 

Από όσα έχω ψαξει στο ίντερνετ όταν υπάρχει υποψία για κακοήθεια, τότε γίνεται χειρουργείο. Οι 2 γιατροί όμως επιμένουν ότι κ 20 χρόνια ακόμα να περάσουν δε θα έχω πρόβλημα.

 

Ειλικρινά δε ξέρω τι να κάνω.. Θέλω να μείνω έγκυος, όμως δε ξέρω τι είναι καλύτερο. Ο ένας γιατρός είπε ότι πρέπει πρώτα να τον βγάλω για να μην έχω πρόβλημα μετά κ ο άλλος γιατρός είπε πρώτα να γεννήσω κ μετά να κάνω χειρουργείο, γιατί αν γεννήσω μετά θα έχω πρόβλημα.

 

Αυτή τη στιγμή δε ξέρω αν πρέπει να κάνω χειρουργείο ή όχι.

 

Είχα καμιά από εσάς τα ίδια χαρακτηριστηκά σε όζο ή παρακέντηση; Κ τι έκανε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έκανα υπέρηχο κ ένας όζος που είχα είχε λιγο μεγαλώσει(από 5,5 χιλιοστά έγινε 7,4 χιλιοστά), όμως το ανησυχητικό όπως μου είπε ο ενδροκρινολόγος ήταν κάποια ύποπτα χαρακτηριστικά που είχε- αδρές αποτιτανώσεις, αυξημένη περιφερική κ εσωτερική αιμάτωση, υπόηχος, συμπαγής. Μου είπε να κάνω παρακέντηση.

 

Η παρακέντηση έδειξε κάποια καλοήθη κύτταρα. Όμως έδειξε μια πυρηνική ατυπία σε κάποια άλλα κ υποψία νεοπλασματικής εξεργασίας(υποψία δηλαδή για κακοήθεια).

 

Το πρόβλημα είναι ότι 2 γιατροί μου είπαν ότι πρέπει να κάνω εγχείρηση κ άλλοι 2 ότι δεν έχω πρόβλημα κ να μην κάνω, απλά να κάνω σε έναν χρόνο υπέρηχο κ αν έχει μεγαλώσει ο όζος τότε να τον βγάλω.

 

Από όσα έχω ψαξει στο ίντερνετ όταν υπάρχει υποψία για κακοήθεια, τότε γίνεται χειρουργείο. Οι 2 γιατροί όμως επιμένουν ότι κ 20 χρόνια ακόμα να περάσουν δε θα έχω πρόβλημα.

 

Ειλικρινά δε ξέρω τι να κάνω.. Θέλω να μείνω έγκυος, όμως δε ξέρω τι είναι καλύτερο. Ο ένας γιατρός είπε ότι πρέπει πρώτα να τον βγάλω για να μην έχω πρόβλημα μετά κ ο άλλος γιατρός είπε πρώτα να γεννήσω κ μετά να κάνω χειρουργείο, γιατί αν γεννήσω μετά θα έχω πρόβλημα.

 

Αυτή τη στιγμή δε ξέρω αν πρέπει να κάνω χειρουργείο ή όχι.

 

Είχα καμιά από εσάς τα ίδια χαρακτηριστηκά σε όζο ή παρακέντηση; Κ τι έκανε;

 

Κοιτά εγώ έχω οζους που τους παρακεντω. Ένας γιατρός μου είχε πει θα πεθάνεις με τους οζους και όχι απο τους οζους..... Μην σου πει κανένας για χειρουργείο.....

.εμένα ειναι στα 20χιλιοστα αλλά δεν έχουν τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις.

Θα σου προτεινα να πάρεις κι άλλη γνώμη όχι απο ενδοκρινολόγο, αλλά απο κυτταρολόγο και ακτινολόγο, έχω να σου προτείνω δυο πολύ καλούς αν ενδιαφέρεσαι.

Αν έχεις τσεκάρει το αποτέλεσμα των εξετάσεων και απο αλλά κέντρα τότε είσαι καλυμμένη.

Στη θέση σου πρώτα θα έκανα παιδί.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σε όλες , 

ο υπέρηχος μου στον θυρεοειδή έδειξε λίγες αποτιτανώσεις στον ένα από τους όζους και προέκυψε ανάγκη παρακέντησης. Ο ενδοκρινολόγος μου συνέστησε δημόσιο νοσοκομείο όπως τον Αγιο Σάββα για την παρακέντηση, αλλά θα προτιμούσα κάποιο ιδιωτικό με λιγότερη καθυστέρηση. έχετε κάτι να μου προτείνετε με πμ ή από εδώ, καθώς και το κόστος ?  

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Sellina είπε:

Καλησπέρα σε όλες , 

ο υπέρηχος μου στον θυρεοειδή έδειξε λίγες αποτιτανώσεις στον ένα από τους όζους και προέκυψε ανάγκη παρακέντησης. Ο ενδοκρινολόγος μου συνέστησε δημόσιο νοσοκομείο όπως τον Αγιο Σάββα για την παρακέντηση, αλλά θα προτιμούσα κάποιο ιδιωτικό με λιγότερη καθυστέρηση. έχετε κάτι να μου προτείνετε με πμ ή από εδώ, καθώς και το κόστος ?  

Καλησπερα. Οταν λες ιδιωτικο, αν εννοεις νοσοκομειο δεν ξερω να σε βοηθησω, αλλα μπορω να σου πω οτι καποια διαγνωστικα κεντρα την κανουν.

Το κοστος παλαιοτερα ηταν υψηλο, αλλα τωρα γραφεται οποτε θα πληρωσεις μια μικρη συμμετοχη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Sellina είπε:

Καλησπέρα σε όλες , 

ο υπέρηχος μου στον θυρεοειδή έδειξε λίγες αποτιτανώσεις στον ένα από τους όζους και προέκυψε ανάγκη παρακέντησης. Ο ενδοκρινολόγος μου συνέστησε δημόσιο νοσοκομείο όπως τον Αγιο Σάββα για την παρακέντηση, αλλά θα προτιμούσα κάποιο ιδιωτικό με λιγότερη καθυστέρηση. έχετε κάτι να μου προτείνετε με πμ ή από εδώ, καθώς και το κόστος ?  

Είσαι σίγουρη ότι ο γιατρός στο συνέστησε για οικονομικούς λόγους τον Αγιο Σάββα; Μήπως σε έστειλε γιατί εκεί υπάρχει μεγάλη εμπειρία και θα είναι πολύ πιο αξιόπιστο το αποτέλεσμα;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...