Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ψάχνω χειρουργό θυρεοειδούς για ολική θυροειδεκτομη


IriniS

Recommended Posts

Μου είπαν να κάνω ολική θυροειδεκτομη λόγω κακοήθη όζου. Έχω επισκεφτεί το χειρουργό Σακοράφα στο ευγενιδειο. Θέλω να πάρω κ άλλη γνώμη. Έχει κάποιος εμπειρία ; Έχετε να μου προτείνετε άλλους καλούς στην Αθήνα ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 20/1/2023 at 7:04 ΜΜ, IriniS είπε:

Μου είπαν να κάνω ολική θυροειδεκτομη λόγω κακοήθη όζου. Έχω επισκεφτεί το χειρουργό Σακοράφα στο ευγενιδειο. Θέλω να πάρω κ άλλη γνώμη. Έχει κάποιος εμπειρία ; Έχετε να μου προτείνετε άλλους καλούς στην Αθήνα ; 

 

Πρώτα από όλα, όποιον και να διαλέξεις, γρήγορα να το αφήσεις όλο αυτό πίσω σου (στο λέω ως ομοιοπαθούσα)!

 

Για τα παρακάτω ονόματα ξέρω μέσω ομάδας υποστήριξης που έχουμε δημιουργήσει στο fb για τον καρκίνο θυρεοειδούς, και από τους οποίους έχουν χειρουργηθεί μέλη της ομάδας.

 

Ο κος Σακοράφας είναι από τα πολύ καλά ονόματα του χώρου, μου τον είχε προτείνει και εμένα ο γυναικολόγος μου που τον εμπιστεύομαι, ωστόσο η ασφαλιστική μου δεν συνεργάζονταν με το Ευγενίδειο και έτσι επέλεξα γιατρό του Ντυνάν. Ο ενδοκρινολόγος μου, που επίσης είναι πολύ καλός, μου είχε προτείνει τον κο Βαμβακίδη (διευθυντής του χειρουργείου ενδοκρινών στο Ντυνάν). Γνωρίζω επίσης άτομα που χειρουργήθηκαν με απόλυτη επιτυχία από τον κο Καρακόζη (Ερυθρό Σταυρό νομίζω ότι χειρουργεί, αλλά όχι μόνο). Όλοι αυτοί είναι χειρουργοί ενδοκρινών αδένων, εξειδικευμένοι στο αντικείμενο. Στο Ιπποκράτειο, αν σε ενδιαφέρει το δημόσιο, χειρουργεί ο κος Κυροδήμος, είναι χειρουργός ωρυλά, αλλά επίσης πάρα πολύ έμπειρος (στο εξωτερικό συνήθως αυτή η ειδικότητα είναι που χειρουργεί θυρεοειδή). Εγώ επέλεξα ένα όχι γνωστό όνομα, αλλά επίσης ειδικευμένο στο χειρουργείο ενδοκρινών, τον κο Ζορμπά (επιμελητή επίσης στο Ντυνάν), ο οποίος πραγματικά αποδείχτηκε καταπληκτικός.

 

Σε αυτό το χειρουργείο, ο χειρουργός πρέπει να είναι απίστευτα λεπτολόγος μιας και το ζήτημα είναι όχι μόνο να αφαιρέσει το θυρεοειδή αδένα αλλά παράλληλα

-να μην προξενήσει μόνιμη βλάβη στις φωνητικές σου χορδές

-να μην καταστρέψει τους παραθυρεοειδείς αδένες (οι οποίοι είναι υπεύθυνοι για το ασβέστιο στο σώμα σου, και η εξωτερική πρόσληψη ασβεστίου είναι πολύ δύσκολη υπόθεση)

-να έχει κάνει σωστή προετοιμασία (χαρτογράφηση) ώστε να γνωρίζει εξαρχής το μέγεθος του χειρουργείου που θα κάνει (αφαίρεση μόνο ή και λεμφαδενικούς καθαρισμούς, κεντρικούς/πλάγιους)

-να εντοπίσει τυχόν επιπλέον αλλοιώσεις σε λεμφαδένες και να προχωρήσει προληπτικά σε αφαίρεση, ώστε να είσαι ένα βήμα μπροστά από πιθανή μετάσταση

-να αφήσει το ελάχιστο δυνατό υπόλειμμα ιστού, ώστε το ραδιενεργό ιώδιο που θα κάνεις μετά (αν το απαιτεί η περίπτωσή σου) να μπορεί να καταστρέψει ότι έχει μείνει.

 

Επιπλέον, θα σου έλεγα να ρωτήσεις ποιο εργαστήριο θα κάνει ιστολογική και κατά πόσο θα ελέγξουν κάθε πιθανή μετάλλαξη (η οποία μπορεί να δείχνει πιο επιθετική από άλλες). Για παράδειγμα, το θηλώδες καρκίνωμα έχει γενικά την καλύτερη πρόγνωση (ανταποκρίνεται στο ιώδιο, έχει πολύ αργή εξέλιξη) αν έχεις τον κλασικό τύπο. Αν όμως υπάρχει κάποια μετάλλαξη (Braf, tall cell) είναι πράγματα που θα πρέπει να λάβει υπόψη του και ο πυρηνικός ιατρός αλλά και ο ενδοκρινολόγος σου για τη μετέπειτα παρακολούθηση σου.

 

Από εκεί και πέρα, για εμένα έχει μεγάλη σημασία να σου εξηγήσουν ακριβώς τι θα κάνουν, αν θα χρησιμοποιήσουν κάποια τεχνικά βοηθήματα (πχ παρακολούθηση του νεύρου) πως σκοπεύουν να χειριστούν κάθε ενδεχόμενο. Προσωπικά νιώθω μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στον γιατρό που θα μου αναλύσει όλα τα πιθανά κακά σενάρια, παρά σε αυτόν που θα μου πει "όλα καλά θα πάνε" έτσι γενικά. 

 

Ό,τι άλλο θέλεις να ρωτήσεις, μη διστάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρά πολύ για όλες τις πληροφορίες. Ειλικρινά. Τελικά κατέληξα στον κύριο Σακοράφα. Το χειρουργείο θα γίνει σε λίγο καιρό. Έχω κάνει χαρτογράφηση. Γνωρίζετε αν χρειάζεται να κάνω άλλο εξετάσεις πριν το χειρουργείο εκτός από το κλασικό προεγχειρητικό έλεγχο( αίμα, α θωρακος, καρδιογράφημα). Το λέω γιατί φοβάμαι μήπως έχει πάει κ κάπου άλλου και μου λένε ότι δεν χρειάζεται άλλες εξετάσεις.έχω σίγουρα κακοήθη οζο και η χαρτογράφηση δείχνει ότι μάλλον δεν έχουν πειραχτεί οι λεμφαδενες. Όσον αφορά το ιώδιο δεν το έχω ψάξει πολύ είναι η αλήθεια. Η βιοψία θα γίνει στο ευγενιδειο. Όποτε θα ρωτήσω και για τις μεταλλάξεις που μου αναφέρετε. Επίσης δεν ρώτησα το γιατρό τα τεχνικά βοήθημα τα αναφέρετε. Θεωρητικά όλοι δεν τα έχουν αυτά ; 

Link to comment
Share on other sites

On 29/1/2023 at 9:42 ΠΜ, IriniS είπε:

Ευχαριστω παρά πολύ για όλες τις πληροφορίες. Ειλικρινά. Τελικά κατέληξα στον κύριο Σακοράφα. Το χειρουργείο θα γίνει σε λίγο καιρό. Έχω κάνει χαρτογράφηση. Γνωρίζετε αν χρειάζεται να κάνω άλλο εξετάσεις πριν το χειρουργείο εκτός από το κλασικό προεγχειρητικό έλεγχο( αίμα, α θωρακος, καρδιογράφημα). Το λέω γιατί φοβάμαι μήπως έχει πάει κ κάπου άλλου και μου λένε ότι δεν χρειάζεται άλλες εξετάσεις.έχω σίγουρα κακοήθη οζο και η χαρτογράφηση δείχνει ότι μάλλον δεν έχουν πειραχτεί οι λεμφαδενες. Όσον αφορά το ιώδιο δεν το έχω ψάξει πολύ είναι η αλήθεια. Η βιοψία θα γίνει στο ευγενιδειο. Όποτε θα ρωτήσω και για τις μεταλλάξεις που μου αναφέρετε. Επίσης δεν ρώτησα το γιατρό τα τεχνικά βοήθημα τα αναφέρετε. Θεωρητικά όλοι δεν τα έχουν αυτά ; 

 

Καλημέρα! Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο προεγχειρητικά, το ότι η χαρτογράφηση είναι καλή αρκεί. Άλλωστε ο καρκίνος θυρεοειδούς δίνει μακρινές μεταστάσεις δύσκολα και ακόμα και αν ισχύει κάτι τέτοιο, θα χρειαστεί αντιμετώπιση ξεχωριστά από το χειρουργείο αφαίρεσης. Θα φανεί στο ιώδιο αν υπάρχουν άλλες μακρινές εστίες (αν χρειαστεί βέβαια να κάνεις ιώδιο, μπορεί και όχι). Επίσης, κατά το χειρουργείο ο χειρουργός θα εξετάσει γενικότερα για ανωμαλίες στην περιοχή και αν δει κάτι ύποπτο θα το αφαιρέσει. Στην περίπτωσή μου αφαιρέθηκαν προληκτικά 19 λεμφαδένες, όμως μόνο 6 είχαν πειραχτεί. Κάθε χειρουργός έχει την εμπειρία του και την τεχνική του. Βοηθήματα υπάρχουν πολλά, κάποιοι χρησιμοποιούν, κάποιοι όχι, από όσο θυμάμαι παράλληλα τρέχουν και διάφορα ερευνητικά. Νομίζω ο γιατρός είναι καλό να μη μένει μόνο στην πολυετή εμπειρία του αλλά συνεχώς να μελετά και να αξιοποιεί ότι καινούριο "βγαίνει" εφόσον φυσικά αποδεικνύεται η αποτελεσματικότητά του. 

Ένα βήμα τη φορά. Να νιώθεις καλά με τον γιατρό που επέλεξες και σιγά σιγά όλα θα πάρουν το δρόμο τους!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Παρά πολύ για όλα! Όλες οι πληροφορίες σας είναι πολύ χρήσιμες. Εσείς αν επιτρέπεται ππυ κάνατε ιώδιο ; Γνωρίζετε αν στο δημόσιο περιμένεις πολύ ; Πρέπει μετά το χειρουργείο να κανείς μέσα σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα ; Και στο ιδιωτικό αν το κανείς ποσό κοστίζει ; Σας Ευχαριστω παρά πολύ για όλα !! Δηλαδή στην ιστολογική φαίνεται αν έχει πάει κάπου άλλου ο καρκίνος ; 🙏🙏

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 ώρες πρίν, IriniS είπε:

Ευχαριστω Παρά πολύ για όλα! Όλες οι πληροφορίες σας είναι πολύ χρήσιμες. Εσείς αν επιτρέπεται ππυ κάνατε ιώδιο ; Γνωρίζετε αν στο δημόσιο περιμένεις πολύ ; Πρέπει μετά το χειρουργείο να κανείς μέσα σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα ; Και στο ιδιωτικό αν το κανείς ποσό κοστίζει ; Σας Ευχαριστω παρά πολύ για όλα !! Δηλαδή στην ιστολογική φαίνεται αν έχει πάει κάπου άλλου ο καρκίνος ; 🙏🙏

 

Να μη με ευχαριστείτε καθόλου, είναι χαρά μου να μπορώ να βοηθήσω!

Εγώ το έκανα ιδιωτικά στο Ιατρόπολις κόστισε περίπου 1200 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Σε Δημόσιο μπορείτε να πάτε στο Μεταξά, από όσο γνωρίζω δεν έχει ιδιαίτερη αναμονή (είναι έτσι και αλλιώς πολύ συγκεκριμένη αυτή η θεραπεία). Το καλό και στα δύο είναι ότι είναι σε όροφο και έχουν παράθυρο (στο Μεταξά νομίζω και μπαλκόνι) και η απομόνωση 2 μέρες είναι πιο εύκολη. Το λέω γιατί συνήθως αυτοί οι θάλαμοι σε άλλες κλινικές βρίσκονται σε υπόγεια και για κάποιους είναι πολύ δύσκολο να το διαχειριστούν (ειδικά όταν βρίσκεσαι σε υποθυρεοειδισμό και εκ των πραγμάτων τα βλέπεις και όλα κάπως "μαύρα"). Να ξέρετε βέβαια ότι και μετά την έξοδό σας, θα χρειαστεί να κρατήσετε απόσταση από τους γύρω σας (ειδικά από παιδιά, τουλάχιστον 3 εβδομάδες) καθώς θα είστε "ραδιενεργή".

Μετά το χειρουργείο και την ιστολογική θα σας καθορίσουν το ακριβές μέγεθος του καρκινώματος, τον τύπο της κακοήθειας και αναλόγως θα σας κατευθύνουν για το αν θα χρειαστείτε θεραπεία ραδιενεργού ιωδίου. Αν όντως χρειαστεί, τότε θα κόψετε το χάπι αντικατάστασης που θα σας δώσουν μετά το χειρουργείο (Τ3 ή Τ4), θα ακολουθήσετε μια συγκεκριμένη δίαιτα χαμηλής πρόσληψης ιωδίου και αναλόγως του γιατρού, μπορεί να κάνετε ενέσεις (thyrogen) πριν το ιώδιο. O στόχος είναι να ανεβάσετε στα ύψη τηn TSH ώστε να απορροφήσουν πλήρως το ραδιενεργό ιώδιο όποια θυρεοειδικά κύτταρα/ιστός έχουν απομείνει στον οργανισμό σας (και τα οποία θα μπορούσαν ίσως να δημιουργήσουν νέα καρκινώματα) και να καταστραφούν. Την ημέρα της θεραπείας, θα πάρετε μια μικρή δόση (tracer) και θα κάνετε ένα scan και από εκεί ο πυρηνικός θα καθορίσει την κανονική δόση ιωδίου. Μετά από μία εβδομάδα, θα κάνετε ένα ολόσωμο scan το οποίο θα δείξει αν υπάρχει κάποια άλλη εστία σε κάποιο άλλο σημείο του σώματος (θα φανεί καθήλωση του ιωδίου στο σημείο). Τα παραπάνω τουλάχιστον γίνονται στον κλασικό τύπο θηλώδους καρκινώματος. Το πότε θα το κάνετε, εξαρτάται και πάλι από την ιστολογική και τα ευρήματά της. Στην περίπτωσή μου για παράδειγμα, θα μπορούσα να το κάνω κάποιους μήνες μετά, ακριβώς επειδή ξέραμε ότι είναι "αργός" τύπος και φάνηκε να έχει καθαρίσει καλά ο χειρουργός. Εγώ πάλι το έκανα στο μήνα γιατί ήθελα να ξεμπερδεύω.

Κοινώς, πάτε βήμα-βήμα :) Να κάνετε πρώτα το χειρουργείο, να πάνε όλα καλά και μετά την ιστολογική, βλέπετε πως θα κινηθείτε.

 

Link to comment
Share on other sites

Σας Ευχαριστω παρά πολύ !!! Αυτό που με αγχώνει πιο πολύ είναι μήπως υπάρχει μετάσταση κι δεν σώζεται το πράμα! Έχω διαβάσει για οστά πνεύμονες κεφάλι κλπ. Έχω κάνει για άλλο λίγο ακτινογραφία θώρακος κι μαγνητική κοιλιάς που ήταν καλές. Τώρα θα δείξει! Αν χρειαστώ κάτι θα σας ξανά γράψω επειδή βλέπω ότι γνωρίζετε παρά πολλά! Σας Ευχαριστω πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 1/31/2023 at 9:27 PM, vtgian said:

Να ξέρετε ότι οι μεταστασεις στον καρκίνο θυρεοειδούς είναι σπάνιες, οπότε βγάλτε το από το μυαλό σας για την ώρα. Ότι θέλετε, εδώ είμαστε. 

 

Vtgian,

 

Οι πληροφορίες που δίνετε είναι πραγματικά πολύ διαφωτιστικες.

Εγώ ξεκινάω τώρα αυτό το ταξίδι και προσπαθω εν μέρει να χωνέψω τα κακά νέα και ταυτόχρονα να ενημερωθώ για την διαδικασία.

 

Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι πως είναι η ποιότητα ζωής σας τώρα πια χωρίς θυροειδή;

Επίσης, τι να περιμένω από επιπτώσεις σωματικά μετά το χειρουργείο έως ότου ρυθμίσουμε την ορμονοθεραπεια;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 1/31/2023 at 2:11 PM, IriniS said:

Σας Ευχαριστω παρά πολύ !!! Αυτό που με αγχώνει πιο πολύ είναι μήπως υπάρχει μετάσταση κι δεν σώζεται το πράμα! Έχω διαβάσει για οστά πνεύμονες κεφάλι κλπ. Έχω κάνει για άλλο λίγο ακτινογραφία θώρακος κι μαγνητική κοιλιάς που ήταν καλές. Τώρα θα δείξει! Αν χρειαστώ κάτι θα σας ξανά γράψω επειδή βλέπω ότι γνωρίζετε παρά πολλά! Σας Ευχαριστω πολύ! 

 

 

IriniS

 

Έκανες την εγχείρηση; 

Ελπίζω να πήγαν όλα καλά!

Αν έχεις να μοιραστείς κάτι που θα βοηθούσε θα το εκτιμούσα. Με έχει στεναχωρήσει/αγχώσει πολύ αυτή η ιστορία.

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, msTuttiFrutty είπε:

 

Vtgian,

 

Οι πληροφορίες που δίνετε είναι πραγματικά πολύ διαφωτιστικες.

Εγώ ξεκινάω τώρα αυτό το ταξίδι και προσπαθω εν μέρει να χωνέψω τα κακά νέα και ταυτόχρονα να ενημερωθώ για την διαδικασία.

 

Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι πως είναι η ποιότητα ζωής σας τώρα πια χωρίς θυροειδή;

Επίσης, τι να περιμένω από επιπτώσεις σωματικά μετά το χειρουργείο έως ότου ρυθμίσουμε την ορμονοθεραπεια;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Περαστικά και αγύριστα!

Είναι όντως ένα μεγάλο σοκ να μαθαίνεις ότι έχεις καρκίνο. Θέλει χρόνο να το χωνέψεις και θα σου είμαι απολύτως ειλικρινής, σχεδόν 1,5 χρόνο μετά ακόμα το σκέφτομαι καθημερινά, ακόμα και αν η ζωή μου έχει επιστρέψει πλήρως στο κανονικό της.

 

Στο θέμα της ποιότητας ζωής, θα σου πω ότι σε γενικές γραμμές παραμένει το ίδιο. Καλό ήταν και πριν, καλό είναι και τώρα. Έχω μικρή διαφορά στη ποιότητα του ύπνου (ξυπνάω μία φορά στη μέση της νύχτας), έχω πάρει λίγο έξτρα βάρος και έχω κάποιες διακυμάνσεις στη ψυχολογία μου, που θεωρητικά θα μπορούσαν να είναι αποτέλεσμα της αφαίρεσης του θυρεοειδούς αλλά στη δική μου περίπτωση πιστεύω είναι εξωτερικές δυσκολίες που τα έχουν δημιουργήσει (πολύ άγχος στη δουλειά, έχασα τον πατέρα μου πρόσφατα κ.α.).  

Αν βοηθάει, γνωρίζω αρκετό κόσμο που έχει κάνει την ίδια εγχείρηση και επίσης έχει επιστρέψει κανονικά στη ζωή του χωρίς προβλήματα. Σε γενικές γραμμές, στις περισσότερες περιπτώσεις είναι κάτι που το αφήνεις πίσω σου.

 

Στο θέμα του μεταβατικού χρόνου, θα σας πω αρχικά ότι είχα ένα ιδανικό χειρουργείο, χωρίς επιπλοκές. Μιλούσα κανονικά από τη αρχή, ο πόνος ήταν ελάχιστος, τα επίπεδα ασβεστίου έμειναν σωστα. Το τονίζω γιατί οι μετέπειτα εμπειρίες διαφέρουν αναλόγως του πως πήγε το χειρουργείο.

 

Στο επόμενο στάδιο, μεταξύ χειρουργείου και ιωδίου - ένας μήνας, έπαιρνα Τ3. Ένιωθα πολύ καλά και λίγο στη τσίτα λόγω του Τ3. Το έχει αυτό το T3, αυξάνει το μεταβολισμό, ανεβαίνουν οι παλμοί και νιώθεις σε υπερδιέγερση. Επίσης σε κάποιους κάνει περιστασιακά ταχυπαλμίες (είχα και από αυτές). Γενικά όμως ένιωθα σούπερ και έχασα εύκολα 2-3 κιλά. Η εβδομάδα που διέκοψα το χάπι και έκανα τη δίαιατα χαμηλής πρόσληψης ιωδίου ήταν μια σταδιακή πτώση. Άρχικα να μειώνω ρυθμούς, να κουράζομαι πιο εύκολα και να έχω brain fog. Πρακτικό παράδειγμα. Ήθελα να κάνω τοστ. Παλιά, θα άνοιξα το ψυγείο, θα έβγαζα ότι ήθελα με τη μία και τσακ πατ θα το έφτιαχνα. Εκείνη την εβδομάδα, όλα τα έκανα αργά και με πολλές κινήσεις. Άνοιγα το ψυγείο τρεις φορές, μετά να ανάψω τοστιέρα, μετά να πάρω πιάτο, ξεχνούσα ότι δεν πήρα κάτι κλπ. Σα να ήμουν σε slow motion. Επίσης ενώ έτρωγα λίγο, έβλεπα ότι έπαιρνα βάρος. Η πρώτη εβδομάδα από τη λήψη ιωδίου ήταν αρκετά δύσκολη (παράλληλα ξεκίνησα το Τ4). Εκτός από το brain fog, είχα μεγάλη ναυτία, πολύ down, ένιωθα εξάντληση, με ενοχλούσε ο ήλιος. Ο γιατρός μου έδωσε χάπια για το στομάχι και κάπως έγινε καλύτερο το πράγμα. Από τη δεύτερη εβδομάδα άρχισα να "συνέρχομαι" έχοντας πάρει όμως τα κιλά που έχασα +1. Μετά από 6 εβδομάδες (που ένιωθα κάπως πιο κουρασμένη από ότι συνήθως), έκανα αιματολογικές και αυξήσαμε πολύ τη δόση του Τ4. Από εκεί και μετά, ένιωθα κανονικά αν και στο μεταξύ τη μειώσαμε αλλά όχι τόσο που να φτάσουμε την αρχική. Έχω παραμείνει στην ίδια δόση από αρχές καλοκαιριού και φαίνεται να λειτουργεί κανονικά. Πρακτικά, στους 6 μήνες είχε ρυθμιστεί ενώ στους 3 μήνες από το χειρουργείο, ήμουν ήδη σχεδόν όπως πριν. Χωρίς να σημαίνει αυτό ότι όλο αυτό το διάστημα δεν μπορούσα να ανταποκριθώς στις υποχρεώσεις μου ή ότι δυσκολευόμουν πολύ. 

 

Ωστόσο το παραπάνω είναι μόνο η δική μου εμπειρία. Μιλώντας με άλλους ασθενείς, το δικό τους "πέρασμα" από το ιώδιο ήταν πολύ καλύτερο από το δικό μου.

 

Ελπίζω να βοήθησα κάπως. 

Ενημερώνω και εδώ, υπάρχει στο fb (αν είστε μέλος) μια ομάδα υποστήριξης για όσους έχουν έρθει αντιμέτωποι με αυτόν τον τύπο καρκίνου. Ονομάζεται "Καρκίνος Θυρεοειδούς Αδένα - Ομάδα υποστήριξης". Δεν είμαστε πολλά μέλη, αλλά καταλαβαινόμαστε :) 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/10/2023 at 12:47 PM, vtgian said:

 

Περαστικά και αγύριστα!

Είναι όντως ένα μεγάλο σοκ να μαθαίνεις ότι έχεις καρκίνο. Θέλει χρόνο να το χωνέψεις και θα σου είμαι απολύτως ειλικρινής, σχεδόν 1,5 χρόνο μετά ακόμα το σκέφτομαι καθημερινά, ακόμα και αν η ζωή μου έχει επιστρέψει πλήρως στο κανονικό της.

 

Στο θέμα της ποιότητας ζωής, θα σου πω ότι σε γενικές γραμμές παραμένει το ίδιο. Καλό ήταν και πριν, καλό είναι και τώρα. Έχω μικρή διαφορά στη ποιότητα του ύπνου (ξυπνάω μία φορά στη μέση της νύχτας), έχω πάρει λίγο έξτρα βάρος και έχω κάποιες διακυμάνσεις στη ψυχολογία μου, που θεωρητικά θα μπορούσαν να είναι αποτέλεσμα της αφαίρεσης του θυρεοειδούς αλλά στη δική μου περίπτωση πιστεύω είναι εξωτερικές δυσκολίες που τα έχουν δημιουργήσει (πολύ άγχος στη δουλειά, έχασα τον πατέρα μου πρόσφατα κ.α.).  

Αν βοηθάει, γνωρίζω αρκετό κόσμο που έχει κάνει την ίδια εγχείρηση και επίσης έχει επιστρέψει κανονικά στη ζωή του χωρίς προβλήματα. Σε γενικές γραμμές, στις περισσότερες περιπτώσεις είναι κάτι που το αφήνεις πίσω σου.

 

Στο θέμα του μεταβατικού χρόνου, θα σας πω αρχικά ότι είχα ένα ιδανικό χειρουργείο, χωρίς επιπλοκές. Μιλούσα κανονικά από τη αρχή, ο πόνος ήταν ελάχιστος, τα επίπεδα ασβεστίου έμειναν σωστα. Το τονίζω γιατί οι μετέπειτα εμπειρίες διαφέρουν αναλόγως του πως πήγε το χειρουργείο.

 

Στο επόμενο στάδιο, μεταξύ χειρουργείου και ιωδίου - ένας μήνας, έπαιρνα Τ3. Ένιωθα πολύ καλά και λίγο στη τσίτα λόγω του Τ3. Το έχει αυτό το T3, αυξάνει το μεταβολισμό, ανεβαίνουν οι παλμοί και νιώθεις σε υπερδιέγερση. Επίσης σε κάποιους κάνει περιστασιακά ταχυπαλμίες (είχα και από αυτές). Γενικά όμως ένιωθα σούπερ και έχασα εύκολα 2-3 κιλά. Η εβδομάδα που διέκοψα το χάπι και έκανα τη δίαιατα χαμηλής πρόσληψης ιωδίου ήταν μια σταδιακή πτώση. Άρχικα να μειώνω ρυθμούς, να κουράζομαι πιο εύκολα και να έχω brain fog. Πρακτικό παράδειγμα. Ήθελα να κάνω τοστ. Παλιά, θα άνοιξα το ψυγείο, θα έβγαζα ότι ήθελα με τη μία και τσακ πατ θα το έφτιαχνα. Εκείνη την εβδομάδα, όλα τα έκανα αργά και με πολλές κινήσεις. Άνοιγα το ψυγείο τρεις φορές, μετά να ανάψω τοστιέρα, μετά να πάρω πιάτο, ξεχνούσα ότι δεν πήρα κάτι κλπ. Σα να ήμουν σε slow motion. Επίσης ενώ έτρωγα λίγο, έβλεπα ότι έπαιρνα βάρος. Η πρώτη εβδομάδα από τη λήψη ιωδίου ήταν αρκετά δύσκολη (παράλληλα ξεκίνησα το Τ4). Εκτός από το brain fog, είχα μεγάλη ναυτία, πολύ down, ένιωθα εξάντληση, με ενοχλούσε ο ήλιος. Ο γιατρός μου έδωσε χάπια για το στομάχι και κάπως έγινε καλύτερο το πράγμα. Από τη δεύτερη εβδομάδα άρχισα να "συνέρχομαι" έχοντας πάρει όμως τα κιλά που έχασα +1. Μετά από 6 εβδομάδες (που ένιωθα κάπως πιο κουρασμένη από ότι συνήθως), έκανα αιματολογικές και αυξήσαμε πολύ τη δόση του Τ4. Από εκεί και μετά, ένιωθα κανονικά αν και στο μεταξύ τη μειώσαμε αλλά όχι τόσο που να φτάσουμε την αρχική. Έχω παραμείνει στην ίδια δόση από αρχές καλοκαιριού και φαίνεται να λειτουργεί κανονικά. Πρακτικά, στους 6 μήνες είχε ρυθμιστεί ενώ στους 3 μήνες από το χειρουργείο, ήμουν ήδη σχεδόν όπως πριν. Χωρίς να σημαίνει αυτό ότι όλο αυτό το διάστημα δεν μπορούσα να ανταποκριθώς στις υποχρεώσεις μου ή ότι δυσκολευόμουν πολύ. 

 

Ωστόσο το παραπάνω είναι μόνο η δική μου εμπειρία. Μιλώντας με άλλους ασθενείς, το δικό τους "πέρασμα" από το ιώδιο ήταν πολύ καλύτερο από το δικό μου.

 

Ελπίζω να βοήθησα κάπως. 

Ενημερώνω και εδώ, υπάρχει στο fb (αν είστε μέλος) μια ομάδα υποστήριξης για όσους έχουν έρθει αντιμέτωποι με αυτόν τον τύπο καρκίνου. Ονομάζεται "Καρκίνος Θυρεοειδούς Αδένα - Ομάδα υποστήριξης". Δεν είμαστε πολλά μέλη, αλλά καταλαβαινόμαστε :) 

 

 

 

Vtgian ήσασταν αναλυτικοτατη και παρά πολύ βοηθητική. Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιερώσατε να μου μεταφέρετε την εμπειρία σας, το εκτιμώ και νιώθω ηδη καλύτερα ξέροντας τι με περιμένει μπροστά.

Αν και η ενδροκρινολογος μου εξήγησε αρκετά πράγματα εκείνη την ώρα ήμουν σοκαρισμένη και δεν μπορούσα να αφομοιώσω όλες τις πληροφορίες.

 

Θα βρω και το γκρουπ που λέτε στο φβ αν χρειάζεται να ρωτήσω κάτι επιπλέον θα απευθυνθώ εκεί.

 

Λυπάμαι για την απώλεια του πατέρα σας και ειλικρινά εύχομαι τα πράγματα να πάνε καλύτερα από εδώ και πέρα  τόσο σε επίπεδο ψυχικής υγείας όσο και επαγγελματικα.

 

Να είστε καλά και υγεία!

 

Φιλικά,

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
On 10/3/2023 at 12:47 ΜΜ, vtgian είπε:

 

Περαστικά και αγύριστα!

Είναι όντως ένα μεγάλο σοκ να μαθαίνεις ότι έχεις καρκίνο. Θέλει χρόνο να το χωνέψεις και θα σου είμαι απολύτως ειλικρινής, σχεδόν 1,5 χρόνο μετά ακόμα το σκέφτομαι καθημερινά, ακόμα και αν η ζωή μου έχει επιστρέψει πλήρως στο κανονικό της.

 

Στο θέμα της ποιότητας ζωής, θα σου πω ότι σε γενικές γραμμές παραμένει το ίδιο. Καλό ήταν και πριν, καλό είναι και τώρα. Έχω μικρή διαφορά στη ποιότητα του ύπνου (ξυπνάω μία φορά στη μέση της νύχτας), έχω πάρει λίγο έξτρα βάρος και έχω κάποιες διακυμάνσεις στη ψυχολογία μου, που θεωρητικά θα μπορούσαν να είναι αποτέλεσμα της αφαίρεσης του θυρεοειδούς αλλά στη δική μου περίπτωση πιστεύω είναι εξωτερικές δυσκολίες που τα έχουν δημιουργήσει (πολύ άγχος στη δουλειά, έχασα τον πατέρα μου πρόσφατα κ.α.).  

Αν βοηθάει, γνωρίζω αρκετό κόσμο που έχει κάνει την ίδια εγχείρηση και επίσης έχει επιστρέψει κανονικά στη ζωή του χωρίς προβλήματα. Σε γενικές γραμμές, στις περισσότερες περιπτώσεις είναι κάτι που το αφήνεις πίσω σου.

 

Στο θέμα του μεταβατικού χρόνου, θα σας πω αρχικά ότι είχα ένα ιδανικό χειρουργείο, χωρίς επιπλοκές. Μιλούσα κανονικά από τη αρχή, ο πόνος ήταν ελάχιστος, τα επίπεδα ασβεστίου έμειναν σωστα. Το τονίζω γιατί οι μετέπειτα εμπειρίες διαφέρουν αναλόγως του πως πήγε το χειρουργείο.

 

Στο επόμενο στάδιο, μεταξύ χειρουργείου και ιωδίου - ένας μήνας, έπαιρνα Τ3. Ένιωθα πολύ καλά και λίγο στη τσίτα λόγω του Τ3. Το έχει αυτό το T3, αυξάνει το μεταβολισμό, ανεβαίνουν οι παλμοί και νιώθεις σε υπερδιέγερση. Επίσης σε κάποιους κάνει περιστασιακά ταχυπαλμίες (είχα και από αυτές). Γενικά όμως ένιωθα σούπερ και έχασα εύκολα 2-3 κιλά. Η εβδομάδα που διέκοψα το χάπι και έκανα τη δίαιατα χαμηλής πρόσληψης ιωδίου ήταν μια σταδιακή πτώση. Άρχικα να μειώνω ρυθμούς, να κουράζομαι πιο εύκολα και να έχω brain fog. Πρακτικό παράδειγμα. Ήθελα να κάνω τοστ. Παλιά, θα άνοιξα το ψυγείο, θα έβγαζα ότι ήθελα με τη μία και τσακ πατ θα το έφτιαχνα. Εκείνη την εβδομάδα, όλα τα έκανα αργά και με πολλές κινήσεις. Άνοιγα το ψυγείο τρεις φορές, μετά να ανάψω τοστιέρα, μετά να πάρω πιάτο, ξεχνούσα ότι δεν πήρα κάτι κλπ. Σα να ήμουν σε slow motion. Επίσης ενώ έτρωγα λίγο, έβλεπα ότι έπαιρνα βάρος. Η πρώτη εβδομάδα από τη λήψη ιωδίου ήταν αρκετά δύσκολη (παράλληλα ξεκίνησα το Τ4). Εκτός από το brain fog, είχα μεγάλη ναυτία, πολύ down, ένιωθα εξάντληση, με ενοχλούσε ο ήλιος. Ο γιατρός μου έδωσε χάπια για το στομάχι και κάπως έγινε καλύτερο το πράγμα. Από τη δεύτερη εβδομάδα άρχισα να "συνέρχομαι" έχοντας πάρει όμως τα κιλά που έχασα +1. Μετά από 6 εβδομάδες (που ένιωθα κάπως πιο κουρασμένη από ότι συνήθως), έκανα αιματολογικές και αυξήσαμε πολύ τη δόση του Τ4. Από εκεί και μετά, ένιωθα κανονικά αν και στο μεταξύ τη μειώσαμε αλλά όχι τόσο που να φτάσουμε την αρχική. Έχω παραμείνει στην ίδια δόση από αρχές καλοκαιριού και φαίνεται να λειτουργεί κανονικά. Πρακτικά, στους 6 μήνες είχε ρυθμιστεί ενώ στους 3 μήνες από το χειρουργείο, ήμουν ήδη σχεδόν όπως πριν. Χωρίς να σημαίνει αυτό ότι όλο αυτό το διάστημα δεν μπορούσα να ανταποκριθώς στις υποχρεώσεις μου ή ότι δυσκολευόμουν πολύ. 

 

Ωστόσο το παραπάνω είναι μόνο η δική μου εμπειρία. Μιλώντας με άλλους ασθενείς, το δικό τους "πέρασμα" από το ιώδιο ήταν πολύ καλύτερο από το δικό μου.

 

Ελπίζω να βοήθησα κάπως. 

Ενημερώνω και εδώ, υπάρχει στο fb (αν είστε μέλος) μια ομάδα υποστήριξης για όσους έχουν έρθει αντιμέτωποι με αυτόν τον τύπο καρκίνου. Ονομάζεται "Καρκίνος Θυρεοειδούς Αδένα - Ομάδα υποστήριξης". Δεν είμαστε πολλά μέλη, αλλά καταλαβαινόμαστε :) 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας μάλλον η δημοσίευσή σας δεν εμφανίστηκε, αν μπορείτε δημοσιεύστε την εκ νέου! Ευχαριστούμε!

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...