Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν τρώει τίποτα , δεν αντέχω άλλο .....


Recommended Posts

να μπω κι εγω στο κλαμπ?

ο μικρος μου ειναι 2 ετων, μεχρι τωρα ετρωγε τα παντα!!! ειμαστε 96cm και 18 κιλα!!!

απ την αρχη του καλοκαιριου το πηραμε στραβα- ξαφνικα δεν τρωει ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ!!!!!!!

 

300ml γαλα το πρωι

δεκατιανο αυγο η πιτα (2-3 κομματακια)

μεσημερι ΜΟΝΟ ΤΥΡΙ (μα οτι και να του δωσω το φτυνει)

απογευμα παλι πιτα, η γιαουρτακι,

και μετα αρχιζουμε

πατατες τηγανιτες, la vache σκετα ενα σωρο, αμα παρουμε τιποτα απ εξω πεφτει με τα μουτρα, και γενικως, πιτσες (σπιτικες), πιτες (σπιτικες) μακαρονια και πατατες!!!!!!!

το βραδυ παλι 300 ml γαλα

λυπαμαι να τον αφησω νηστικο αλλα μαλλον θα χρειαστουμε σιδηρο σταγονιτσες!!!!!!!

το σιροπακι που λετε το ειχα παρει για τον μεγαλο μου αλλα ο παιδιατρος δε με αφησε να το δωσω και οντως απο μονος του αρχισε να τρωει πιο πολυ και τωρα τρωει και δευτερο μεσημεριανο

αλλα ο μικρος..................τυρας μας βγηκε!!!!

 

96 ποντους & 18 κιλα ειναι αρκετα. Η μικρη μου ειναι 96 και 13.5 ....και δεν την θεωρω αδυνατη. Δεν βλεπω καποιο λογο να ανησυχεις. Επισης με τοσα που τρωει μεσα στην μερα ειναι απολυτα λογικο να ΜΗΝ τρωει μεσημεριανο.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω εξαφανισα απο το σπιτι

πατατακια

τηγανητα

μπισκοτα

φαγητα απ εξω

για 1 εβδομαδα....μαγειρευα μπροκολα, πατατες βραστες, κοτοπουλο...

ειχαμε δραματα μεγαλα....αλλα...

την 8η μερα....ταταααααα

φαγαμε. Απο τοτε δεν ξαναεβαλα ολα αυτα που τα φουσκωνουν στο σπιτι και δεν τρωνε μετα.

Δε λεω οτι καθε περιπτωση ειναι ιδια, ομως εφοσον διαβαζω για τηγανητες πατατες και φαγητα απ εξω, το εργο κατι μου θυμιζει....;)

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως δεν τρωνε πατατακια, σοκολατες και τα συναφη οχι γιατι δεν τους αρεσουν αλλα επειδη δεν τα αγοραζω επιτηδες!που και που μπορει να φανε κανενα κιντερ παραντισο (που ειναι κεκακι με γεμιση γαλα).

αλλα και παλι ο γιος δεν τρωει τιποτα. φανταζομαι παντως οτι στην δικη μας περιπτωση μεγαλο ρολο παιζουν και τα δοντια(βγαζει συνεχεια ο καψερος!)

για να δουμε...

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

να μπω κι εγω στο κλαμπ?

ο μικρος μου ειναι 2 ετων, μεχρι τωρα ετρωγε τα παντα!!! ειμαστε 96cm και 18 κιλα!!!

απ την αρχη του καλοκαιριου το πηραμε στραβα- ξαφνικα δεν τρωει ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ!!!!!!!

 

300ml γαλα το πρωι

δεκατιανο αυγο η πιτα (2-3 κομματακια)

μεσημερι ΜΟΝΟ ΤΥΡΙ (μα οτι και να του δωσω το φτυνει)

απογευμα παλι πιτα, η γιαουρτακι,

και μετα αρχιζουμε

πατατες τηγανιτες, la vache σκετα ενα σωρο, αμα παρουμε τιποτα απ εξω πεφτει με τα μουτρα, και γενικως, πιτσες (σπιτικες), πιτες (σπιτικες) μακαρονια και πατατες!!!!!!!

το βραδυ παλι 300 ml γαλα

λυπαμαι να τον αφησω νηστικο αλλα μαλλον θα χρειαστουμε σιδηρο σταγονιτσες!!!!!!!

το σιροπακι που λετε το ειχα παρει για τον μεγαλο μου αλλα ο παιδιατρος δε με αφησε να το δωσω και οντως απο μονος του αρχισε να τρωει πιο πολυ και τωρα τρωει και δευτερο μεσημεριανο

αλλα ο μικρος..................τυρας μας βγηκε!!!!

 

 

μακαρι να τρωγανε τοσο τα παιδια μου!!

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να τρωγανε τοσο τα παιδια μου!!

 

Δεν θέλω να σε αγχώσω αλλά για εμένα αυτή η διατροφή δεν ειναι σωστή. Γιατί δεν δοκιμάζεις να του δώσεις α)το πρωί το γάλα του και δεκατιανό φρουτόκρεμα β)για μεσημέρι αλεσμένο ή έστω λιωμένο με το πιρουνάκι: ψάρι,κοτόπουλο,μοσχάρι με λαχανικά ή τραχανά γ)το απόγευμα γιαουρτι και δ)το βράδυ γάλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν θέλω να σε αγχώσω αλλά για εμένα αυτή η διατροφή δεν ειναι σωστή. Γιατί δεν δοκιμάζεις να του δώσεις α)το πρωί το γάλα του και δεκατιανό φρουτόκρεμα β)για μεσημέρι αλεσμένο ή έστω λιωμένο με το πιρουνάκι: ψάρι,κοτόπουλο,μοσχάρι με λαχανικά ή τραχανά γ)το απόγευμα γιαουρτι και δ)το βράδυ γάλα

 

μην εστιαζεις στο τι τρωει το συγκεκριμενο παιδακι, μιλαω μονο για την ποσοτητα. Προσωπικα δεν δινω ουτε αυτα τα τυρακια και αποφευγω ακομα και τις τηγανιτες πατατες αλλα και τις πιτσες. Δεν συζητω για τα απεξω.

Εννοειται πως το πρωι πινει το γαλα του και για δεκατανο τρωει ειτε αυγο ειτε φρουτοκρεμα σπιτικη. Ο γιος μου περναει φαση την οποια εχει ξαναπερασει. Τα αλεσμενα δεν εχουν θεση πια στο διαιτολογιο μας.

και μην φοβασαι δεν αγχωνομαι. Εχω σπουδασει διατολογος και γνωριζω τι ειναι σωστο να φαει ενα παιδακι και τι οχι.

και παλι σου λεω οτι εννοουσα την ποσοτητα και οχι τις επιλογες του συγκεκριμενου παιδιου!

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου είναι 18 μηνών έντεκα κιλά και 86 εκατοστά ύψος, δε βάζει κώλο κάτω και είναι συνέχεια μαμ και μαμ δε τη προλαβαίνω στο φαί, αφού υπάρχουν στιγμές που σκέφτομαι ότι αν συνεχίσει έτσι θα γίνει χοντρόμπαλα!Αλλά... και η φεριτίνη και ο σίδηρος είναι στα τάρταρα από 12 σχεδόν μηνών που τα παρακολουθούμε και εννοείται ότι προσέχουμε τη διατροφή να είναι πλούσια σε σίδηρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Κοριτσια βοήθειααααα.... δεν ξερω τι να κάνω ο μικρουλης μου δεν τρώει σχεδον τιποτα' είναι 17 μηνών και πίνει μόνο γάλα πρώ ι βράδυ και απο μεσημέριανο δεν λεει να βάλει μπουκια του μαγειραψα απειρα φαγητα και όλα τα φτύνει η μου γυριζει το κεφάλι και μου χτυπάει το χέρι δεν ξέρω τι να κάνω μόνο πάτατα τρώει. και με τα χίλια ζόρια κριθαράκι. τι να κάνω???? είμαστε σε φάση που κόβουμε τα πολτοποιημένα και τα έχουμε χάσει. :(

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τρωει τα πολτοποιημένα Κ αρνείται να φαει το φαγητο σε κομματάκιΑ;

Αν Ναι, μηπως να συνεχιζες λιγο ακομα να τα περνάς στο μουλτι; μπορεί να μην είναι ετοιμος ακομα

Link to comment
Share on other sites

Τα πολτοποιημενα με τα χιλια ζορια να φαει λιγο, ψωμι τρωει φρουτα, πατατα σε κοματια και τετοια μονο. Απο φαγητο οτι είναι με κουταλι δεν το θελει ειδικα το ρυζι το απεχθανεται ουτε στο ρυζογαλο δεν το θελει και με ζαχαρη. τωρα ξεκινησε να τρωει χωρις να πολτοποιω και δεν θελει καθολου κουταλι, ναι αλλα για μεσημερι τι θα τρωει?

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν τρώει από τα πολτοποιημένα (έστω και με τα χίλια ζόρια) συνέχισέ το λίγο ακόμα. Εφόσον του "τη δίνει" το κουτάλι, αν του έφτιαχνες πχ. κεφτεδάκια ή μακαρονια βίδες (να έχουν και "παιχνιδιάρικο" σχήμα...) και του τα άφηνες μπροστά του, τι θα κάνει; Σίγουρα θα αρχίσει να παίζει και θα πετάξει μερικά κάτω (...), αλλά μπορεί να βάλει κανένα στο στόμα.

Δοκίμασε να τον αφήσεις να πιάσει το φαγητό και να το επεξεργαστεί με τα χέρια του. Θα γίνει χάλια βέβαια, αλλά μπορεί να προτιμάει να τα παίρνει με το χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια βοήθειααααα.... δεν ξερω τι να κάνω ο μικρουλης μου δεν τρώει σχεδον τιποτα' είναι 17 μηνών και πίνει μόνο γάλα πρώ ι βράδυ και απο μεσημέριανο δεν λεει να βάλει μπουκια του μαγειραψα απειρα φαγητα και όλα τα φτύνει η μου γυριζει το κεφάλι και μου χτυπάει το χέρι δεν ξέρω τι να κάνω μόνο πάτατα τρώει. και με τα χίλια ζόρια κριθαράκι. τι να κάνω???? είμαστε σε φάση που κόβουμε τα πολτοποιημένα και τα έχουμε χάσει. :(

 

Αχ, το είχε πάθει κι ο δικός μου αυτό που λες, αλλά βέβαια σε πολύ μικρότερη ηλικία. Δεν έτρωγε τίποτα! Το είχε ράψει! Τελικά το ξεπεράσαμε με επιτυχία και κατέληξα στα εξής:

1) Υπάρχει περίπτωση το μωρό να μην είναι έτοιμο να φάει κομματάκια/ πατημένα με το πιρούνι, οπότε σε αυτήν την περίπτωση συνεχίζεις τα πολτοποιημένα, αφού τα τρώει, και ξαναδοκιμάζεις σε 2-3 εβδομάδες. Μην το πιέζεις να τα φάει με ένα συγκεκριμένο τρόπο.

2) Μπορεί να μη θέλει το πιρούνι. Ο δικός μου ακόμα και τώρα αρνείται να φάει με πιρούνι. Δοκίμασε το κουταλάκι του γλυκού για να τον ταϊσεις. Αν δεν το δέχεται ούτε αυτό, δοκίμασε το χέρι σου. Πολλές φορές τα μωρά "εμπιστεύονται" περισσότερο το χέρι μας παρά το κουτάλι. Στο γιο μου που πέρασε και από αυτή τη φάση, πατούσα το φαγητό με το πιρούνι (πχ φασόλια μαγειρεμένα) και μετά τα διαμόρφωνα με το χέρι μου σε μικρές μπουκίτσες - μπαλίτσες, που τις έβαζα μία μία στο στόμα του. Δες μήπως θέλει κάτι τέτοιο.

3) Μπορεί να μην του αρέσει ο τρόπος που τον ταϊζεις το μεσημεριανό. Το είχε πάθει κι ο δικός μου. Ενώ το γάλα πρωί βράδυ το έπινε με το μπιμπερό ενώ τον κρατούσα αγκαλιά, για το μεσημεριανό τον έβαζα να καθίσει στο καρεκλάκι του φαγητού (αυτό με τον δίσκο μπροστά) και δεν έτρωγε μπουκιά, ίσα ίσα που χτυπιόταν όποτε τον έβαζα εκεί. Ώσπου αποφάσισα να απομακρύνω στην αποθήκη το καρεκλάκι, τον αφήσαμε να κινείται ελεύθερος και μεταφέραμε κι εμείς τα πιάτα μας στο τραπεζάκι του σαλονιού. Επειδή ήταν στο ύψος του μπορούσε να συμμετέχει περισσότερο στο οικογενειακό γεύμα, επίσης μπορούσε να κινείται ελεύθερος γύρω γύρω, και δεν ένιωθε στριμωγμένος και δεμένος για να φάει. Με αυτόν τον τρόπο άρχισε να τρώει ξανά. Δοκίμασέ το κι αυτό αν θες.

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και αυτό που λέει η Osin παίζει. Μπορεί να θέλει να φάει μόνος του. Αν και δε νομίζω να θέλει να περάσει από το μπλέντερ κατευθείαν στο να φάει μόνος του πχ κεφτεδάκια, αλλά δοκίμασέ το κι αυτό. Δεν χάνεις τίποτα.

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτές τις ημέρες που αρνείται να φάει κάνω αυτό που σου πρότεινε η osin, αφήνω το φαγητό του μπροστά μου σε κομματάκια, κάνω εγώ πως τρώω και κάνει και εκείνος το ίδιο και με αυτόν τον τόπο μπορεί να φάει και όλο το φαγητό.

Πολλά είναι τα παιδιά που προτιμούν να φάνε με τα χέρια επειδή θέλουν πρώτα να επεξεργαστούν το φαγητό τους.

Link to comment
Share on other sites

Τα πολτοποιημενα με τα χιλια ζορια να φαει λιγο, ψωμι τρωει φρουτα, πατατα σε κοματια και τετοια μονο. Απο φαγητο οτι είναι με κουταλι δεν το θελει ειδικα το ρυζι το απεχθανεται ουτε στο ρυζογαλο δεν το θελει και με ζαχαρη. τωρα ξεκινησε να τρωει χωρις να πολτοποιω και δεν θελει καθολου κουταλι, ναι αλλα για μεσημερι τι θα τρωει?

 

Έχω μια κόρη 2 ετών, την οποία θα χαρακτήριζα ως παμφάγο :D:D:D

Είναι το πιο καλόφαγο παιδί που ξέρω, στην ηλικία που είστε εσείς όμως περίπου, είχε παρουσιάσει έντονη αντίδραση στο φαγητό...αρνιόταν να κάτσει κάτω να την ταίσεις, σε σημείο παροξυσμού. Είχε απορρίψει τα αλεσμένα πάρα πολύ νωρίς και όπως λες κι εσύ το τάισμα είχε γίνει μαρτύριο.

 

Λίγο από ένστιγκτο, λίγο από αγανάκτηση, λίγο από κούραση....σταμάτησα κάθε προσπάθεια ταίσματος, έβαζα το φαγητό μπροστά της και την άφηνα να φάει μόνη της, τα πάντα, ρύζι, πουρέ (!!!!), μπιφτέκια, μακαρόνια, φασολάκια, πατάτες, τα πάντα! Αποδείχθηκε ότι αυτό ήθελε...δεν θα σου περιγράψω πώς γινόταν κάθε φορά, δεν θα σου περιγράψω από πόσα σημεία του σώματός της βγάζαμε τα ρύζια, ωστόσο το παιδί με τον τρόπο αυτό απέκτησε πολύ υγιή σχέση με το φαγητό, τρώει με κουτάλι από 20 μηνών (ΟΚ σε αυτό πιθανόν βοήθησε ότι πάει παιδικό και ότι μιμείται και τον μεγαλύτερο αδερφό της), στην ίδια ηλικία έπιανε καλαμάκι σουβλάκι και το καθάριζε σε χρόνο dt.

 

Δώσε του κοματάκια κοτόπουλο, κεφτεδάκια, τυρί, ντομάτα, μακαρόνια βίδες ή πένες, ακόμα και ρύζι μην φοβηθείς να του δώσεις να φάει μόνος του με τα χέρια του. Για κρέατα πιο σκληρά που είναι δύσκολο ακόμα να τα μασήσει, μπορείς να τα πολτοποιείς και να τα χρησιμοποιείς ως σάλτσα πάνω από πατάτες, πουρέ ή μακαρόνια και πάλι να τον αφήνεις να τρώει με τον ρυθμό του.

 

Να σημειώσω επίσης ότι ο γιος μου (4 ετών) που έτρωγε μικρός αδιαμαρτύρητα ό,τι τον τάιζες και που ποτέ δεν του είχαμε αφήσει μπροστά του φαγητό για να πειραματισθεί, εξελίχθηκε σε νήπιο "αδιάφορο" σε σχέση με το φαγητό, δεν δοκιμάζει εύκολα νέες γεύσεις, δεν θέλει να λερώνεται κ.λπ. Ευτυχώς ξεκλειδώνει σιγά-σιγά βλέποντας την αδερφή του, ποιος θα μου το έλεγε ότι θα παρακινούσα ένα παιδί 4 ετών να αφήσει το πηρούνι και να φάει λίγο με τα χέρια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

Πανω κάτω είναι της ηλικίας!

Ο μικρός μου ( 2+) τους τελευταίους μήνες εχει το ιδιο θέμα!

Δεν τρώει τίποτα!!! Μονο γάλα και κανα τόστ!

Βασικά,γινεται αυτό που περιγράφει η Deena,δεν θέλει τον ταίσεις με τίποτα!

Θέλει να τρώει μόνος του,το οποιο απο τη μία μου προκαλεί απανωτά εγκεφαλικά ( γιατί γινεται πάλι αυτο που περιγράφεξ η Deena) απο την αλλη είναι η μόνη λύση για να φάει εστω και λίγο φαγητό.

Οπότε δοκίμασε κι εσύ να του βάζεις να τρώει μόνος του,απ'οτι βλέπω πολλα παιδάκια το προτιμούν!

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω παρα παρα πολυ... πολύ πολυτιμες οι συμβουλες σας. θα σταματισω να τα πολτοποιω και θα του τα δινω μονο κοματια γιατι μονο έτσι θελει να τρωει και το σκληρο κρεας μονο θα πολτοποιω. θελει να τρωει μονο μονος του δεν θελει καθολου να τον ταιζω εγω. οποτε μονο αυτη η λυση υπαρχει.

Ξεκιναω και βλεπουμε...

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, κι εγώ έχω πρόβλημα τις τελευταίες τρεις βδομάδες. Ο μικρός κοντεύει 2,5 χρονών και ξαφνικά άρχισε να μαζεύει την τροφή στο ένα μάγουλο πάντα και να μην τρώει. Κυρίως αυτό το κάνει με το κρέας. Υπέθεσα ότι βγάζει τραπεζίτη, γιατί έχουν μείνει μόνο τα πίσω δόντια, αλλά δεν βλέπω κάτι. Τι είναι πάλι αυτό; Τι θέλει να μου πει με αυτό; Καμιά ιδέα;

Σημειώνω ότι τον ταίζω εγώ γιατί πάντοτε ήταν εξαιρετικά λιγόφαγος και υποψιάζομαι μήπως μου τα κάνει αυτά ως αντίδραση. Το πιρούνι το χειρίζεται μια χαρά, αλλά με το κουτάλι έχουμε θέμα. Μήπως φταίει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, κι εγώ έχω πρόβλημα τις τελευταίες τρεις βδομάδες. Ο μικρός κοντεύει 2,5 χρονών και ξαφνικά άρχισε να μαζεύει την τροφή στο ένα μάγουλο πάντα και να μην τρώει. Κυρίως αυτό το κάνει με το κρέας. Υπέθεσα ότι βγάζει τραπεζίτη, γιατί έχουν μείνει μόνο τα πίσω δόντια, αλλά δεν βλέπω κάτι. Τι είναι πάλι αυτό; Τι θέλει να μου πει με αυτό; Καμιά ιδέα;

Σημειώνω ότι τον ταίζω εγώ γιατί πάντοτε ήταν εξαιρετικά λιγόφαγος και υποψιάζομαι μήπως μου τα κάνει αυτά ως αντίδραση. Το πιρούνι το χειρίζεται μια χαρά, αλλά με το κουτάλι έχουμε θέμα. Μήπως φταίει αυτό;

 

Μήπως δεν μπορεί το πολύ κρέας μαζεμένο σε μια μπουκιά; Δηλαδή μήπως δεν θέλει να φάει πχ φιλετάκια κρέας που συνοδεύονται με ρύζι αλλά κιμά ανακατεμένο με ρύζι (για να μην πέφτει όλο το κρέας σε μια μπουκιά αλλά να αναμιγνύεται) ή πχ γιουβαρλάκια που δεν είναι τόσο μαζεμένο το κρέας. Στο λέω γιατί και ο δικός μου αρκετές φορές κρατάει το κρέας στο στόμα και με αυτόν τον τρόπο το καταπίνει.

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Rosali, το πρόβλημα προέκυψε εντελώς ξαφνικά και δεν ξέρω τι το προκάλεσε. Έτρωγε κομμάτια κοτόπουλου, μοσχαριού, ψαριού. Σήμερα π.χ. δεν ήθελε το σπανακόρυζο και το κρατούσε με τα χίλια ζόρια στο στόμα. Χτες όμως, που είχα κοτόπουλο κοκκινιστό, που δεν του δίνω συχνά, έφαγε άνετα σχετικά γιατί ήταν ασυνήθιστη γεύση. Αν όμως πρόκειται για γαριδάκια ή για κριτσινάκια, αυτά τα μασάει κατευθείαν. Υποθέτω ότι είναι ψυχολογικό....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Γεια σας... Έχω ένα βρεφακι που σε 1 εβδομάδα γίνεται ακριβώς 2 μηνών.

Ενώ έπινε σε κάθε γεύμα 100-120ml κάθε 4 ώρες ξαφνικα έπεσε στα 60-50-30 και μένει ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ νηστική.

Άλλαξα θηλές στα μπιμπερο (δίνω μόνο φόρμουλα από την αρχή) και πήρα το αμέσως επόμενο μέγεθος γιατί είχα παρατηρήσει ότι έκανε αρκετή ώρα να φάει τα 120ml και το απέδωσα στην αργή ροή που έχουν οι πρώτες θηλές.

Δεν κλαίει,δε δείχνει να πονάει, πυρετό δεν έχει, κάναμε λήψη ούρων και περιμένουμε τη καλλιέργεια για να δούμε αν υπάρχει μικρόβιο άρα και ουρολοίμωξη.

Έχω φρικαρει γιατί είναι το πρώτο μου βρεφακι.

Η παιδίατρος δεν πιστεύει ότι φταίει η ζέστη ή το γεγονός να βαρέθηκε το γάλα.

Θέλετε να μου πείτε αν έχει κάποια από εσάς παρόμοια εμπειρία;

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...