Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν τρώει τίποτα , δεν αντέχω άλλο .....


Recommended Posts

και εγω το ιδιο προβλημα κοριτσια. τρωει πεντε φαγητα 5! μακαρονια με τυρι, σπανακοπιτα μονο σπιτικη,κεφτεδακια τηγανιτα δυστυχως (δεν θελω το τηγανι καθολου αλλα τι να κανω),φακες με το ζορι,τραχανα(ακου να δεις) και χυλοπιτες που βραζω σε ζωμο κοτοπουλο. περιμενα τον παιδικο πως κ πως για να μαθει εκει βλεποντας τα αλλα παιδακια. ματαια! καθεται και τρωει ψωμι δεν ακουμπαει κανενα φαγητο! ευτυχως τρωει μπανανα απο φρουτα και απο λαχανικα καροτο σαλατα (επειδη ταιζει τα αλογα στο παρκο καροτα) και αγγουρι. ντρεπομαι να σας πω το βαρος του ειναι 3 ετων πανυψηλος και θηριο. νομιζω τον σωζει το γαλα. ενα λιτρο την ημερα! περνανε μερες που μενει νηστικος μεχρι και δυο. υπαρχουν αλλες που ουτε αυτα τα 5 φαγητα θελει. δεν ξερω πως αναπτυσσεται ετσι κ οταν τον βλεπουν που ειναι μεγαλοσωμος δεν με πιστευουν οτι ειναι ενα νηστικο παιδι. απορω πως το γαλα μπορει να ειναι τοσο θρεπτικη τροφη. ξεχασα πινει και πορτοκαλαδα μονο οταν την στυβει μονος του!μεχρι 1,5 ετους ετρωγε τα παντα. μην με βρισετε που δεν ειναι αδυνατος εγω ανησυχω για τα συστατικα που δεν παιρνει απο ολες τις τροφες.

κουραγιο σε ολες μας.

υ.γ. ξεχασα να σας πω πως στην προσπαθεια που κανω καθε μερα για καινουριο φαγητο που φυσικα δεν τρωει το τρωω παντα εγω!!! μμμμ τι νοστιμο φαε καρδια μου να δεις... μμμ τι ωραια που μυριζει..... μμμμ και μμμμ εχω βαλει ποσα κιλα......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ξεχασα να σας πω οτι η ανηψια μου δυο ετων τρωει τα παντα οταν λεμε ολα ....ολα. την αποκαλω παμφαγο!!!! δεν εχω δει παιδι να τρωει συνεχεια και οοοοολα τα φαγητα και γαλα εννοειται!!! εαν την δειτε ποσο μικρουλα και κοντουλα ειναι (χωρις να ειναι οι γονεις της) ..... η τοσοδουλα!!!!

καποια πραγματα δεν μοπρω να τα εξηγησω. οταν τα βλεπουν μαζι ολοι νομιζουν πως ο δικος μου της τρωει το φαγητο και αυτος ειναι θεονηστικος λεμε... αυτα!

συγνωμη εαν σας κουρασα ειπα και εγω τον πονο μου

Link to comment
Share on other sites

ουφ ηρεμησα λιγο...εχω δυο παιδακια, ο μεγαλος 4.5 και ο μικρος ενος. Ο μεγαλος πανυα ετρωγε απο ολα. Ποτε δεν με δυσκολεψε στο φαι...και απο ολες τις ομαδες φαγητων.

Ο μικρος ..μεγαλο ζορι...μονο γαλα και γιαουρτια.....Για ενα διμηνο δεν ετρωγε καθολου φρουτα...τελικα καταφερα και ου δινω μια μπανανα στο χερι και φρουτο - βαζακι...τι να κανω???

Τωρα, εδω και ενα μηνα δεν τρωει μεσημεριανο.....μονο γιαουρτια...Τρωει δυο γιαουρτακια στην καθισια του αλλα φαγητο οχι....

Γαλα πινει πολυ.....

Στα κιλα του ειναι καλος αλλα επειδη εινα ψηλος, φαινεαι αδυνατος.

ευελπιστω οτι θα στρωσει..αλλιως θα ειναι θαυμα πώς δικο μου παιδι δεν του αρσει το φαι χαχχαχαχχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

απο την εμπειρια μου ενα πραγμα καταλαβα.οσο τα κυνηγατε κ τα παρακαλατε τοσο δε τρωνε!αυτο ειναι εγγυημενο στανταρ!αν τα αφησετε χωρις να αναφερετε ΤΙΠΟΤΑ για φαι κ βαλετε να φατε μπροστα τους ενω αυτα ειναι θεονηστικα...να ορμηξουν σαν μυγες:shock:

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις τα ιδια με τον μεγαλο μου κοριτσια.... τριων χρονων ηταν 13 κιλα....δεν ετρωγε κανενα μεσημεριανο εκτος απο πατατες και μακαρονια....αλλα βρηκα τυχαια τη λυση.....τζατζικι!!!!!!!!!!! ναι, τζατζικι!!!!!!!! σπιτικο εννοειται, ελαχιστο σκορδακι, ελαχιστο ανηθο, αλλα παντου και παντα.........οτι φαγητο και να του δωσω ζηταει τζατζικι..... μεσα σε ενα 5 μηνο γιναμε 18,5 κιλα και τρωμε τα παντα......ακομα κι αυτα που δεν ταιριαζουν...δοκιμαστε το !!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και ηδικια μου σημερα μονο το γαλα της ηπιε το πρωι και εφαγε και ειναι γιαουρτακι, τωρα,μεσημεριανο με το ζορι να φαει δυο τρεις κουταλιες, πιστευω οσο πιο πολυ την πιεζω τοσο και αυτη αρνειται να φαει, μερικες φορες λεω θα την αφησω μεχρι να πεινασει αλλα δεν το κανω, θελει πολλη υπομονη...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κοριτσια σταματησε το φαγητό πολύ νωρίς , με το που έγινε 1.Μέχρι τότε όλα τα τρώγαμαι και σε μεγάλες ποσότητες.Εδώ και ένα μήνα δεν τρώει τίποτα.Είναι μέρες που πίνει μόνο το γάλα πρωι-βράδυ.Προσπαθώ να το παίξω ήρεμη αλλά δεν ξέρω ποσο θα αντέξω.Σήμερα έφαγε λίγα φρούτα αλλά το μεσημεριανο ούτε το άγγιξε.

UeNTp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια

εγω σημερα δεν του μιλησα καθολου για μαμ

για πρωινο εφαγε ενα κοματι ψωμι και για μεσημεριανο το γυρω γυρω απο τα πιτακια που ειχα φτιαξει(τα πηρα τα χα μου για να φαω και εκεινος εφαγε το ζημαρι

 

 

αντε να δουμε ποτε θα ξεκινησει

και η πλακακ ειναι πως του δινω και βιταμινες για να ανοιξει η ορεξη του

Link to comment
Share on other sites

μωρε τον εχω αφησει νηστικο και φωναζει και 'μαμ μαμ' αλλα το φαγητο δεν το τρωει...μονο στο γιαουρτι ανοιγει στομα...Σημερα του εβαλα φετα μαζι με το κοτοπουλο κα εφαγε καμια δεκαρια μπουκες.....θα το καθιερωσω και εγω...όπως το τζατζικι που εγραψε η στελλα παραπανω χαχχαχαααχ

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια.... τζατζίκι, γάλα, μακαρόνια σκέτα (άντε με λίγη μυζήθρα), κοτόπουλο κοκκινιστό μεκριθαράκι ή χυλοπίτες και τραχανα. Κάποιο φαγητό μπορεί να το φάει σήμερα και να της αρέσει και αν το ξαναφτιάξω να μην το βάλει στο στόμα της. Μεγάλο πρόβλημα κάθε μέρα μαγειρεύω και δεν ξέρω αν θα φάει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

η αναπτυξη της ειναι μια χαρα παρολα αυτα .τωρα που ειδα των δικων μου 2 ετων η μεγαλη μου ηταν 86 εκ και 14 κιλα και ο γιος μου 88 εκ και 11.5 κιλα.καλα ο γιος μου τωρα που κοντευει τα 3 ειναι 99 εκ και 12.5 κιλα.πολυ αδυνατος δηλαδη αν και τρωει παρα πολυ!του εκανα καποιες εξετασεις κ ολα βγηκαν οκ.το σκαρι του ειναι τετοιο εμοιασε στον αντρα μου!κ αυτος τρωει τρωει σαν βοδι και ειναι 179 υψος κ 70 κιλα ενω με το φαι που κανει επρεπε να ειναι υπερβαρος!:rolleyes:

γιατι ομως πινει μονο γαλα?αρνειται τα παντα??κ τα αλεσμενα?κ τις κρεμες?ολα?ποσα δοντακια εχει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γιός μου είναι 5ετών κ τρώει με τα 1000 ζόρια από τότε που γεννήθηκε. Ποτέ δεν ολοκληρώνει τη μερίδα του, ποτέ δεν πεινάει κ δεν τρώει βράδυ. Είναι 18 κιλά.

Πέρασα πολλές φορές από αυτή τη φάση. Τρελαινόμουν, έκλαιγα και το μόνο που σκεφτόμουν είναι μη μου πάθει τίποτα. Εδώ κ 2μέρες τον έχω με γααστρεντερίτιδα και ξερνάει το σύμπαν.

Είχαμε κάνει εξετάσεις αίματος πριν καιρό κ βγήκε πεσμένη η φεριτίνη, του δώσαμε σίδηρο.

Η κόρη μου, απ την άλλη, τρώει ασταμάτητα, 18μηνών 13 κιλά. Κάποιες φορές, αν δεν το αντιληφθώ ανοίγει τον κάδο απορριμάτων κ τρώει από εκεί. Δράααααμαααα... Κι έχω κ τον Παν. που την ανεβοκατεβάζει ΧΟΝΤΡΗ!

Τελικά κατάΛαβα ότι όσο κ να τα πιέσεις δε γίνεται τίποτα. Και να σας πω κ κάτι... καλύτερα! Τα αδύνατα παιδιά κάποια στιγμή θα φάνε τα χοντρά δεν μπορείς ποτέ να τα σταματήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η παιδιατρος μας ειπε οτι ειναι ενα φυσιολογικο σταδιο μεταβασης στο να τρωνε μη αλεσμενα και μονα τους.Μας συμβουλευσε να μην αντικαθιστουμε κανενα γευμα με γαλα.Γαλα μονο πρωι και βραδυ.Επισης αν χρειαστει να την αφησουμε νηστικη.Ετσι κι εκανα,μετα απο 48 ωρες μονο με 4 μπουκαλια γαλα,τωρα τρωει κι εμενα!Αλλα την αφηνω παντα μονη με το πιατο μπροστα.Ειναι 22 μηνων,στην αρχη ετρωγε 2 κουταλιες και μετα κουραζοταν,τωρα τρωει μια κανονικη παιδικη μεριδα.

Link to comment
Share on other sites

Η διατροφή του 2χρονου γιου μου αποτελείται αποκλειστικά από γάλα,ψάρι,κεφτεδάκια,πατάτες και πολύ ψωμί.Η πεθερά μου που τον κρατάει και του δίνει όλα τα γεύματα της ημέρας μου λέει ότι δεν ανοίγει το στόμα για οτιδήποτε άλλο.Του προσφέρει αλλά δεν θέλει.Ναι φυσικά,αφού άμα δεν φάει αυτό του δίνει ψωμί,του αποψύχει κεφτεδάκια(τα έχει έτοιμα για ώρα ανάγκης λέει)και γενικά τον ρωτάει τί θέλει να φάει.Στο αίτημά μου να τον αφήνει νηστικό και στο επόμενο γεύμα να του προσφέρει το ίδιο φαγητό,γουρλώνει τα μάτια και μου λέει:Τί λεεεςςς;Θα αφήσω εγώ νηστικό το παιδί;Απαπά κορίτσι μου.Εσύ έτσι κάνεις;Ναι της λέω.Και τρώει;Οχι πάντα γιατί έχει μάθει και απαιτεί τις εναλλακτικές.Και πιστέψτε με,τα ζητάει με νεύρα και τσιρίδες.Επειδή σε μένα δεν περνάνε αυτά, κάθε ΣΚ έχουμε καυγάδες...:(:(Α,και όταν δεν έχει φάει καλά το μεσημέρι του έχει μια σοκοφρέτα το απόγευμα...Αχ και όταν γεννήσω θα τον έχω ολομόναχη στο σπίτι.Τί θα κάνω;:cry:

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 12 μηνών ετρωγε τα πάντα. ΟΛΑ!!!! ξαφνικά μαχαίρι τα έκοψε. γύρισαν το διακόπτη στο off.

Τα ίδια και ο δικός μου μέχρι 18 μηνών που τα έτρωγε αλεσμένα...

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

o dikos mou gios einai 4.5 etwn sxedon!!prin kala kala xroniasei kopsame to alesma kai etrwge ta panta,TA PANTA omos liomena me to pirounaki!!!otan xroniase kai meta ta ekopse maxairi!!!ta dyo epomena kalokairia ,den kserw ti myga ton tsimpage kai trefotan oli mera me krema kai gala!!!tipotallo!!!!meta pali kati ksekinage na trwei alla elaxisto!mexri pou ta ekopse ola kai den etrwge tipota!!eixa apelpistei!!!epairna til to giatro kai mou elege den pathainei tipota..an pinei gala eimaste mia xara!!i anaptyksi tou itan mia xara!!mou elege o giatros:esy tha skaseis,auto tha megalwsei!!!omos anisisxousa!!!

simera trwei mono oti exei sxesi me kima(mpiftekia-keftedakia-makaronia me kima-gouvarlakia)patates tiganites,ntomata,mosxari me makaronia,mprizola kai kotopoulo...kai oxi trelles posotites!!!o giatros leei auta pou tou aresoun den peirazei.

egw epeidi mourlainomai tou ekana oloes tis eksetaseis afou ladera kai kapoia alla pou einai threptika dn ta plisiazei!!eutuxws oles kala ektos apo xamilo aimatokriti pou ton exei logw stigmatos mias ki exw ki egw!!!einai 19 kila kai 1.08!!!einai poly psilos kai gia tin ilikia tou tha mporouse na einai 1 kilo panw!!

ti na kanoume re koritsia tha perimenoume na megalwsoun mpas kai allaksoun!!pantws me fovera kai timwria den pairnei habari!!!leei peinaw alla pou na ton skotwneis den trwei auto pou tou dinw!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...