Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

sos δεν τρωμε με τιποτα τη φρουτοκρεμα!!!


mitsi1

Recommended Posts

Δεν διάβασα τα άλλα ποστ

Λεω μήπως μήπως να δοκιμάσεις να της τα κόβεις σε πολυ μικρα κομματακια μηπως και τα φαει?

 

το εχω κανει ,καλο μου θαλασσινο, αλλα ηταν παταγωδης η αποτυχια!!!! τα πασαλειψε παντου και δεν εφαγε ουτε μια μπουκια!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μιτσι μου σορυ... δεν ειχα διαβασει ολα τα ποστ!

Ε τοτε...τι να σου πω..κανε υπομονη και θα αλλαξει φαση ειναι και μενα ενω τα τρωει ολα που και που την πιανει και σταματαει

Και μηπως...αν της δώσεις το κουτάλι...να παιξει μηπως φαει?

Λεω ισως να θελει να χειριστει μονη της και καλα! Ισως πιασει, δωστης ενα κουταλι αυτην να παιζει και ας γινει χαλια. και εσυ με ενα αλλο χωνε μπουκιτσες!!

 

Link to comment
Share on other sites

Μιτσι μου σορυ... δεν ειχα διαβασει ολα τα ποστ!

Ε τοτε...τι να σου πω..κανε υπομονη και θα αλλαξει φαση ειναι και μενα ενω τα τρωει ολα που και που την πιανει και σταματαει

Και μηπως...αν της δώσεις το κουτάλι...να παιξει μηπως φαει?

Λεω ισως να θελει να χειριστει μονη της και καλα! Ισως πιασει, δωστης ενα κουταλι αυτην να παιζει και ας γινει χαλια. και εσυ με ενα αλλο χωνε μπουκιτσες!!

 

Το δοκιμασα και αυτο, ε κατι καναμε...Ενταξει φαση ειναι και θα περασει, το ξερω, αλλωστε της κανω διαφορες εναλλαγες με τα φρουτα και καθε μερα τρωει και περισσοτερες κουταλιες...Κατι εχω καταφερει..το βασικο ειναι οτι εχει ξεμυαλιστει, ο νους της ειναι να ειναι ορθια, να της κραταω τα χερια και να περπαταει, πού μυαλο για φαγητο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

βάζοντας περισσότερη μπανάνα το κάνεις πιο γλυκό, άρα πιο δελεαστικό. το ρυζάλευρο αλλοιώνει τη γεύση του φρούτου και ουσιαστικά δεν το βοηθάς να αντιληφθεί-συνηθίσει τις γεύσεις των φρούτων.

μπανάνα, ροδάκινο, βερύκοκα, κεράσια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ρυζάλευρο αλλοιώνει τη γεύση του φρούτου και ουσιαστικά δεν το βοηθάς να αντιληφθεί-συνηθίσει τις γεύσεις των φρούτων.

 

ναι σιγουρα αλλα αν δεν υπαρχει αλλη λυση και ΕΠΡΕΠΕ να αρχισει τα φρουτα με καποιο τροπο ισως κ να το δοκιμαζα και καθε μερα να βαζα ολο και λιγοτερο οποτε σε καμια 10αρια μερες να το σταματουσα τελειως . βεβαια εξω απο το χορο πολλα μπορω να λεω αλλα επειδη το δοκιμασε γνωστη μου με μεγαλη επιτυχια γιαυτο το ειπα:wink:...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

ααα βάζεις ρυζάλευρο στη φρουτόκρεμα? Εγω ποτέ δεν έβαλα.... Απο του εμποριου που ετρωγε την κρεμα βανιλια και μια αλλη με μήλο κανέλα την πέρασα κατευθειαν στα φρουτα... αλλα αλλο παιδι το δικο μου..παμφαγο!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σου παραθέτω μερικές παραλαγές για την πρωινή φρουτόκρεμα με συνδυασμό φρούτου και έτοιμης σκόνης

 

 

1)Μια μπανάνα + 1 κουταλιά κρέμα βανίλια + 3 κουταλιές έτοιμη φρουτόκρεμα + 100 ml νέρό

 

2) Ένα μήλο + 2 μπισκότα μιράντα + 1 κουταλιά φαρί λακτέ + 1 κουταλιά βανίλια + 1 κουταλιά φρουτόκρεμα + 100 ml νερό + 1 κουταλιά μπανάνα & 7 Δημητριακά

 

3) Ένα αγλαδι + 1 κουταλιά βανίλια + 3 φρουτόκρεμα + 2 μπισκότα μιράντα + 100 ml νερό

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΟ ΜΠΕΜΠΗ ΜΟΥ ΔΙΝΩ ΠΛΕΟΝ ΚΟΜΜΑΤΑΚΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ.ΟΧΙ ΠΟΛΛΑ ΕΝΑ ΔΥΟ.ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΦΑΩ Κ ΕΓΩ. ΕΤΣΙ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΙΣΩΣ ΑΠΛΑ ΝΑ ΒΑΡΕΘΗΚΕ Κ ΘΕΛΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.ΑΜΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΠΙΤΙ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΒΓΑΖΩ 2-3 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΦΡΟΥΤΑ ΣΤΗ ΜΙΣΗ ΜΕΡΙΔΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΤΡΩΓΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΜΙΡΑΝΤΑ ΜΠΙΣΚΟΤΑ.

ΕΤΣΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ, ΜΕΤΑ ΑΛΛΟ, ΜΕΤΑ ΛΙΓΟ ΜΠΙΣΚΟΤΟ...ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΖΕΤΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΙΣΗ ΩΡΑ.ΟΤΙ ΠΕΡΙΣΣΕΨΕ ΤΟ ΑΛΕΘΩ Κ ΤΟ ΤΡΩΕΙ!!!ΑΠΛΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΛΙΓΟ........ΜΕ ΦΡΟΥΤΑ ΚΥΡΙΩΣ

Link to comment
Share on other sites

Τό ίδιο πρόβλημα κι εμείς... Δεν παίρνω έτοιμη αλλά του φτιάχνω εγώ με:

4 μπισκοτάκια Μιράντα, 1/2 μήλο, καμιά 10αριά ρώγες σταφύλι, 1 μπανάνα και 1 πορτοκάλι....

Δε τη τρώσει με τίποτα!!!! 4-5 κουταλιές με το ζόρι και όλο μου πετάει το μπολάκι κάτω, με το που θα γυρίσω έστω και για ένα δευτερόλεπτο!

Εχτές έριξε κάτω την πετσέτα, ώστε να σκύψω και να βρει ευκαιρία να μου πετάξει το μπόλ!!!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ουτε εμένα μου τρώει φρουτόκρεμα . Δοκιμάζει και μολις αντιληφθεί οτι πρόκειται για φρούτο , ράβει το στόμα της .

Είναι μικρούλα για να δοκιμάσω με κομματάκια ?

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις μια απο τα ιδια...

 

μηλο, αχλαδι, μπανανα, μανταρινι, πορτοκαλι, ακτινιδιο, σταφυλι και ροδι....σε κανεναν συνδιασμο!

 

Μηπως να τα εβαζα στον αποχυμωτη να το επινε με το μπιμπερο?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις μια απο τα ιδια...

 

μηλο, αχλαδι, μπανανα, μανταρινι, πορτοκαλι, ακτινιδιο, σταφυλι και ροδι....σε κανεναν συνδιασμο!

 

Μηπως να τα εβαζα στον αποχυμωτη να το επινε με το μπιμπερο?

Ωωωωωπ σωστό!!!

Αλλά δεν πρέπει να τρώσει και στερεές; Μόνο με υγρά θα ζεί;

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις μια απο τα ιδια...

 

μηλο, αχλαδι, μπανανα, μανταρινι, πορτοκαλι, ακτινιδιο, σταφυλι και ροδι....σε κανεναν συνδιασμο!

 

Μηπως να τα εβαζα στον αποχυμωτη να το επινε με το μπιμπερο?

 

ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ????

ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΩΣ ΤΟ ΔΙΝΕΙΣ???ΑΠΛΑ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΗ ΡΩΓΑ ΜΕ ΤΡΥΠΑ ΓΙΑ ΧΥΛΟ Η ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΨΕΙΣ ΛΙΓΟ ΜΕ ΕΝΑ ΨΑΛΙΔΙ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΗΣ.

ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΥΚΑΝΕΙ ΡΙΞΕ ΛΙΓΟ ΖΑΧΑΡΗ....ΣΑΜΠΩΣ Κ ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΜΑΣ ΤΙ ΚΑΝΑΝΕ ΟΙ ΕΡΜΕΣ???????ΤΟΣΗ ΙΣΑ ΝΑ ΣΠΑΕΙ ΤΗ ΦΡΟΥΚΤΟΖΗ.....

ΕΓΩ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ, ΠΑΡΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΩΣ ΕΠΟΜΕΝΗ ΛΥΣΗ.

 

ΜΗΝ ΤΟ ΠΙΕΖΕΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΑΣ Κ ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΖΕΤΕ ΚΑΤΩ....ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΛΙ ΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΤΟΥ....ΥΠΟΜΟΝΗ.......!

Link to comment
Share on other sites

Ξερω κι εγω... τι να πω....ο παιδιατρος που τον ρωτησα μου ειπε οτι δεν τον χαλαει να τρεφεται μονο με το μητρικο μεχρι να γινει 1 ετους. οποτε και μια κουταλιτσα φρουτα να τρωει, καλο ειναι.

 

Εγω απο την αλλη..ειμαι της φιλοσοφιας να μη πιεζουμε τα παιδια να φανε....

Για να μη τρωει..κατι ξερει! δε το χρειαζεται? δε το εχει αναγκη? δε του αρεσει? Λεω να μη το πιεσω....

 

Αν το ηθελε δε θα το ετρωγε? Μηπως τσαμπα αγχωνομαι? δε ξερω....

 

Ζαχαρη δε θελω να του βαλω...και δε θελω να τη μαθει, αλλα και επειδη σ'αυτη την ηλικια δημιουργουν τα κυτταρα τους (?). Τωρα....δε ξερω και πως να το πω επιστημονικα....θα το πω μπακαλιστικα....αν μπει λιπος στο κυτταρο απο τωρα, μετα δε βγαινει με τιποτα...και παμε σε παχυσαρκιες και τετοια....

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ????

ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΩΣ ΤΟ ΔΙΝΕΙΣ???ΑΠΛΑ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΗ ΡΩΓΑ ΜΕ ΤΡΥΠΑ ΓΙΑ ΧΥΛΟ Η ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΨΕΙΣ ΛΙΓΟ ΜΕ ΕΝΑ ΨΑΛΙΔΙ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΗΣ.

ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΥΚΑΝΕΙ ΡΙΞΕ ΛΙΓΟ ΖΑΧΑΡΗ....ΣΑΜΠΩΣ Κ ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΜΑΣ ΤΙ ΚΑΝΑΝΕ ΟΙ ΕΡΜΕΣ???????ΤΟΣΗ ΙΣΑ ΝΑ ΣΠΑΕΙ ΤΗ ΦΡΟΥΚΤΟΖΗ.....

ΕΓΩ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ, ΠΑΡΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΩΣ ΕΠΟΜΕΝΗ ΛΥΣΗ.

 

ΜΗΝ ΤΟ ΠΙΕΖΕΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΑΣ Κ ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΖΕΤΕ ΚΑΤΩ....ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΛΙ ΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΤΟΥ....ΥΠΟΜΟΝΗ.......!

 

Καταρχήν δεν πρέπει να βάλεις πάνω από 3 φρούτα μαζί και επιπλέον η παιδίατρος μου όταν τη ρώτησα για να δίνω σκέτο χυμό πορτοκάλι, μου είπε αφού χρονίσει το παιδί και να είναι αραιωμένος με νερό γιατί ενοχλεί το στομάχι τους. Για τα υπόλοιπα φρούτα καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρό σου.

 

Αντί για ζάχαρη εμένα μου είχε πει να ρίξω 2-3 μπισκότα μιράντα.

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια, γιατί ζάχαρη?? την ξέρουν τα παιδιά για να την προτιμούν κιόλας? μην βασίζεστε στην δική σας γεύση, αυτά τώρα διαμορφώνουν κριτήρια...και να σας πώ και κάτι? νομίζω καλύτερο έστω και 2 κουταλιές φρουτόκρεμα παρά 1 μπωλ με 10 μπισκότα μιράντα!!!

Και αυτό το "οι μαμάδες μας τί έκαναν?" ε οκ δεν είχαν και την ενημέρωση την τρομερή τότε, ότι άκουγε η μία με την άλλη έτσι δεν είναι??

Δεν ξέρω πόσο καιρό προσπαθείτε, αλλά γενικά καλό είναι να μην μπερδεύετε υπερβολικά πολλές γεύσεις, δλδ 5-6 φρούτα, μείνετε στα 2-3, προσθέστε και μπανάνα ανα δεν το έχετε κάνει ...και υπομονή!!Κάποια παιδάκια θέλουν περισσότερο χρόνο από κάποια άλλα...επίσης σε κάποια δεν αρέσουν τα φρούτα!!

Στην τελικά δοκιμάστε και έτοιμη φρουτόκρεμα εμπορίου..

v6Khp3.pngBoDsp3.png
Link to comment
Share on other sites

μπορει να καταλαβει το αλμυρο απο το γλυκο...!!!!εμενα τουλαχιστον ετσι μου εδειχνε!!!!

η ζαχαρη ειναι γλυκοζη, συστατικο ενεργειασ που χρειαζεται ο οργανισμος για τις διαφορες μεταβολικες εργασιες που κανει. ενα βρεφακι ειναι στη φαση της αναπτυξης, οι αναγκες που χρειαζεται τις καθοριζει το ιδιο με το να μην τρωει πολυ ή οχι.

ειναι πολυ νωρις για να ανησυχειτε για λιπος στο κυτταρικο συστημα!!!!!!!ουτως ή αλλως αν ανατρεξουμε στη βιολογια η κυτταρικη μεμβρανη περιλαμβανει κατα βαση λιπιδια (υδροφιλα κ υδροφοβα), πρωτείνες, ιοντα νατριου κ καλιου.

να φοβαστε μονο οταν υπαρχει κληνομικο θεμα παχυσαρκιας!!!

 

οσον αφορα τη ζαχαρη, σαφως οπως σας αρεσει εσας ενα γλυκο ετσι κ το μωρακι σας θα δειξει κ αυτο μια ιδιαιτερη προτιμηση!!!!

η δοσολογια που αναφερω παραπανω ειναι μολις 1/4 του κουταλιου γλυκου, που σημαινει ελαχιστη. δεν θα συνιστουσα φρουκτοζη καθως αν το μωρακι σας τρωει τα φρουτακια του, η παραπανω ποσοτητα ειναι χειροτερη κ απο την καταναλωση της ιδιας της ζαχαρης!!!!

 

οι συνδυασμοι που κανω ειναι 1-3 φρουτα μαζι,ποτε παραπανω μπερδευεται ο οργανισμος με την διαφορετικη οξυτητα μου εχει το καθενα.

παραυτα ομως εχω δοκιμασει τα κλασσικα: μηλο, μπανανα, αχλαδι,

τα επομενα: νεκταρινι, ροδακινο,

τα οξινα: σταφυλι σουλτανι, κοκκινο χωρισ φλουδα

της εποχης: καρπουζι, πεπονι, βανιλια,δαμασκηνο

 

καποια με το ζορι δοκιμασε,αλλα δεν το πιεσα, τα ειχα μπροστα μου κ ενω ετρωγα εγω, ηθελε κ αυτο,οποτε τα εμαθε.

το μικρο μου ειναι 9,5 μηνων κ ζυγιζει 9 κιλα, ειναι υπερκινητικο,αλλα εμαθε να δοκιμαζει.

 

σκεφτειτε: δεν διαφερουν σε τιποτα απο τις δικες μας αναγκες απλα εχουν ιδαιτερο τροπο......

σιγουρα το σταμαχακι τους δεν αντεχει πολλα αλλα σιγα σιγα μαθαινει.....μην τα καταντησετε δυσανεκτικα!!!!!

σιγουρα ο γιατρος σας σας εχει καθοδηγησει,αλλα μην κολλατε αποκλειστικα σε αυτο.σας εχει δωσει μια γενικη γραμμη για να μπορεσετε να ακολουθησετε κ στην πορεια να την προσαρμοσετε αναλογα με το μωρακι σας.

ουφ!!!!!!!!!αυτα!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου κορη ειναι 6 μηνων δεν τρωει την φρουτοκρεμα με τιποτα!!!!

Ξεκινησα με μηλο,εφαγε δυο τρεις κουταλιες και τελος ...

Συνεχισα με αχλαδι τεσσερις κουταλιες και τελος...

Κατεληξα στη μπανανα , πεντε κουταλιες και τελος...

Δοκιμασα τα frutapura της nutricia ...με τιποτα , εβαλα μπισκοτο ....ουτε...

Ετοιμη φρουτοκρεμα δεν μπορω να δωσω γιατι περιεχει μεσα γαλα και εμεις εχουμε μια μικρη αλλεργια,αλλα και πιο το νοημα αφου δεν τρωει το φρουτο σαν φρουτο γιατι να δωσω σκονη?

Ρωτησα λοιπον τον γιατρο τι να κανω , μου ειπε σε καμια περιπτωση να μην πιεσω το παιδι, να τα σταματησω για καμια 15αρια μερες και μετα να ξαναπροσπαθησω.

Μην πιεζετε τα παιδακια να φανε το οτιδηποτε , οπως εμεις δεν τα τρωμε ολα ετσι και εκεινα εχουν προτιμησεις.Θα μας καθοδηγησουν μονα τους.

Εγω σταματησα να τρελενομαι καθε φορα που η μπεμπα δεν ετρωγε η δεν επινε γαλα, γιατι τελικα εκεινη ξερει καλυτερα απο εμενα ποσο πειναει και τι θελει να φαει.Τα φρουτα οπως το γαλα , το κρεας κλπ ειναι σημαντικα για τη διατροφη , απλα δεν θελει πιεση , θελει να τους δωσουμε το χρονο να τα συνηθησουν και να μας δειξουν τι τους αρεσει περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου κορη ειναι 6 μηνων δεν τρωει την φρουτοκρεμα με τιποτα!!!!

Ξεκινησα με μηλο,εφαγε δυο τρεις κουταλιες και τελος ...

Συνεχισα με αχλαδι τεσσερις κουταλιες και τελος...

Κατεληξα στη μπανανα , πεντε κουταλιες και τελος...

Δοκιμασα τα frutapura της nutricia ...με τιποτα , εβαλα μπισκοτο ....ουτε...

Ετοιμη φρουτοκρεμα δεν μπορω να δωσω γιατι περιεχει μεσα γαλα και εμεις εχουμε μια μικρη αλλεργια,αλλα και πιο το νοημα αφου δεν τρωει το φρουτο σαν φρουτο γιατι να δωσω σκονη?

Ρωτησα λοιπον τον γιατρο τι να κανω , μου ειπε σε καμια περιπτωση να μην πιεσω το παιδι, να τα σταματησω για καμια 15αρια μερες και μετα να ξαναπροσπαθησω.

Μην πιεζετε τα παιδακια να φανε το οτιδηποτε , οπως εμεις δεν τα τρωμε ολα ετσι και εκεινα εχουν προτιμησεις.Θα μας καθοδηγησουν μονα τους.

Εγω σταματησα να τρελενομαι καθε φορα που η μπεμπα δεν ετρωγε η δεν επινε γαλα, γιατι τελικα εκεινη ξερει καλυτερα απο εμενα ποσο πειναει και τι θελει να φαει.Τα φρουτα οπως το γαλα , το κρεας κλπ ειναι σημαντικα για τη διατροφη , απλα δεν θελει πιεση , θελει να τους δωσουμε το χρονο να τα συνηθησουν και να μας δειξουν τι τους αρεσει περισσοτερο.

 

Ομοιως επραξα κ εγω!

Στα μισα του 5ου μηνα στατησε τα φρουτα.ευτυχως επινε γαλα οποτε στμπληρωνα το γευμα του με γαλα.ειχε μεινει στασιμος σε κιλα κ υψος. Κρατησε 10 μερες περιπου. Μπηκα στη διαδικασια "φτου κ απο την αρχη"! κανονικα τα γευματα του με γαλα κ δειλα δειλα φρουτοκρεμα αλεσμενη με μιραντα. Οσο ετρωγε. Συμπληρωνα με γαλα το υπολοιπο ωστε να ειναι χορτατος. Μεχρι που την ετρωγε ολη!!!

Στον 7ο μηνα παλι τα ιδια!!! Ειχαμε ομως ηδη 2 δοντακια κ ηθελε να δοκιμασει φρουτα που ετρωγα εγω. Λιγο του ζουμακι τους, λιγο η αλλαγες στις γευσεις πετυχαμε τωρα να δοκιμαζει τα παντα κ ας ξυνιζει στην 1η μπουκια!!! Αμα γυριζει το κεφαλι σε μενα κ τη μπουκια που κραταω, απλωνει χερι κ το επεξεργαζεται μονος του. Μου εδειξε με τον τροπο του οτι θελει να δοκιμασει κ αν του αρεσει να το φαει.

Τωρα κοντευουμε να κλεισουμε τον 10ο μηνα κ μας κυνηγαει αμα δει να τρωμε. Ειτε λεγεται φρουτο, ειτε φαγητο!!!!!

Ετσι πλεον εχουμε διαμορφωσει τα γευματα μας (εγω κ ο αδελφος μου) παραλληλα με του μπεμπη, εννοειται οτι αποφευγουμε αυτα που προσωρινα "δεν κανει"...!!!

:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Εμεις παλι ποτε δεν αντιμετωπισαμε προβλημα με τη φρουτοκρεμα...

Εκανα και πολλους ακυρους συνδυασμους (βλεπε ροδακινο με νεκταρινι και πορτοκαλι = πιο ξυνο δε γινεται), αλλα και παλι εκανε σαν τρελη!

 

Ισως τελικα ειναι στο παιδι!

Εβαλα κι εγω μπισκοτα και ενιοτε μιση μεζουρα φαριν λακτε ή ρυζαλευρο στο αλεσμα αλλα οχι για να την κανω να φαει.... Για να την κανω να χορτασει! Η καλυτερη μας ηταν το καλοκαιρι, που με το που τελειωνε η φρουτοκρεμα, της εδινα μια παχια - παχια φετα καρπουζι ή πεπονι και καθοταν και μασουλαγε με τις ωρες.. Μονο τοτε αποφυγαμε τα μπισκοτα και τη σκονη.. Τωρα δυστυχως... δεν "ρουπωνουμε" με τιποτα! :lol:

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω να δοκιμάσετε τις συνταγές μου!!!!!!

 

 

Εγω δυστυχως λογο της αλλεργιας της μπεμπας δεν μπορω να τις δοκιμασω .

Ακομα και το ρυζαλευρο που τρωει ειναι υποαλλεργικο(τρομερα αγευστο και αγλυκο επισης ).

Ισως γι΄αυτο το λογο να μην θελει και τα φρουτα που η γευση τους ειναι αρκετα εντονη.

Φανταζομαι οτι με λιγη υπομονη θα τα καταφερουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...