Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

sos δεν τρωμε με τιποτα τη φρουτοκρεμα!!!


mitsi1

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν εχω ιδεα η αληθεια ειναι ποσο κοστιζουν γενικα τα ρυζαλευρα τα κανονικα(δεν πηραμε ποτε ) παντως αυτο κανει 4 με 4,5 ευρω το πακετο αν δεν κανω λαθος .

Αλλα και το γαλα που πινει δεν ειναι ακριβο (12 ευρω) εχω ακουσει τρελα ποσα για τα υποαλλεργικα γαλατα.

Link to comment
Share on other sites

Να μην αγχώνεστε καθόλου!Η κόρη μου ποτέ δεν θέλησε τη φρουτόκρεμα παρόλο που έσπαγα το κεφάλι μου να βρω παραλλαγές!Από 11 μηνών άρχισε να τρώει τα φρούτα σε κομματάκια και της αρέσουν όλα παρόλο που δεν τα ήθελε αλεσμένα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 μηνα ξεκινησαμε τις φρουτοκρεμες. την ετρωγαν αλλα οχι με χαρα. οταν προσθεσα κ την μπανανα αντι να τους αρεσει περισσοτερο, ξινιζαν τα μουτρακια τους. μου ειπε ομως ο παιδιατρος να προσθετω ρυζαλευρο κι απο τοτε ολα οκ. τολμησα προχτες να μην τους βαλω ρυζαλευρο βανιλια για να δω μηπως το ξεπερασαν τωρα που τρωνε κ χορτοσουπα, αλλα τιποτα. στο μπλεντερ λοιπον καθε πρωι βαζω λιγο νερο, 4 μεζουρες ρυζαλευρο βανιλια, το χτυπαω να γινει κρεμα κ μετα προσθετω την μπανανα, το αχλαδι κ σχεδον 1 μηλο. αυτη η ποσοτητα βεβαια κ για τις 2. την τρωνε με ιδιαιτερη χαρα. βεβαια η μεγαλη τους αγαπη ειναι η κρεμουλα το απογευμα

8I4zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ουτε εμενα την ετρωγε,αλλα με διαφορες αλχημειες εχω καταφερει να τρωει 150 γρ.

Του βαζω μηλο ,αχλαδι και δυο φετες πορτοκαλι στον αποχυμωτη,προσθετω 100 νερο κι ετοιμη φρουτοκρεμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε εξελίξεις στην φρουτόκρεμα . Ανέλαβε η μαμά μου το τάισμα και με πίεση της δίνει μια μπανάνα , μισό πορτοκάλι και ίχνη απο τα άλλα φρούτα . (αν δεν υπερισχύει η μπανάνα , δεν την τρώει , της ξινίζει) Οποτε ολα καλά . ;)

Να ξέρετε πάντως οτι αν βάλετε μπισκότα , ρυζάλευρο ή κάτι άλλο στα φρούτα , δεν θα πάρει τις βιταμίνες απο τα φρούτα , που είναι και το ζητούμενο . Γιατι το μείγμα θα μείνει πολυ ώρα στο στομάχι και οι βιταμίνες χάνονται .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε εξελίξεις στην φρουτόκρεμα . Ανέλαβε η μαμά μου το τάισμα και με πίεση της δίνει μια μπανάνα , μισό πορτοκάλι και ίχνη απο τα άλλα φρούτα . (αν δεν υπερισχύει η μπανάνα , δεν την τρώει , της ξινίζει) Οποτε ολα καλά . ;)

Να ξέρετε πάντως οτι αν βάλετε μπισκότα , ρυζάλευρο ή κάτι άλλο στα φρούτα , δεν θα πάρει τις βιταμίνες απο τα φρούτα , που είναι και το ζητούμενο . Γιατι το μείγμα θα μείνει πολυ ώρα στο στομάχι και οι βιταμίνες χάνονται .

 

Εφυγε η μαμά μου και η μπεμπα παλι δεν τρώει φρουτόκρεμα . :confused::confused::confused:

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο μικρός είναι 10 μηνών και έχουμε μεγάλο "θέμα" με τη φρουτόκρεμα. Από την αρχή δεν την ήθελε. Κάποιες μέρες έτρωγε μερικές κουταλιές, κάποιες μέρες καθόλου. Δοκίμασα όλους τους τρόπους και τις μεθόδους.

1. Φρεσκα Φρούτα (μήλο, αχλάδι, μπανάνα, πορτοκάλι) αλεσμένα αλοιφή στο μπλέντερ (διότι δεν μπορεί εάν έχει κομματάκια) + 1-2 κουταλιές κρέμα βανίλια

2. Φρέσκα Φρούτα + 1-2 κουταλιές φαρίν λακτέ

3. φρέσκα Φρούτα + γιαουρτάκι του άρεσε

4. Φρέσκα φρούτα χτυπημένα στο μπλέντερ με 60 γρ από το γάλα που πίνει και του άρεσε αλλά η παιδίατρος μου είπε να μην του δίνω συνέχεια αραιά και που γιατί τα γαλακτοκομικά δεσμεύουν το σίδηρο και δεν γίνεται σωστά η απορρόφηση :( στεναχώρια τρελή έπαθα !!!!

4. Φρούτα φρέσκα στον ατμό, μετά άλεθα και μια μπανάνα έβαζα και μια κουταλιά έτοιμη φρουτόκρεμα και ενώ έτρωγε 120 γρ τώρα τα έκοψε όλα.

Είναι 3 μέρες αρνείται να φάει φρούτα (βέβαια έχουμε τρελή φαγούρα με τα δόντια και γκρίνια γιατί τα περιμένουμε να σκάσουνε) μου γυρίζει από δω και από κει το κεφάλι, φωνάζει, κλαίει και εκνευρίζεται και αφού δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο του δίνω γιαουρτάκι σκέτο. Οταν κάνω την κίνηση να ανοίξω το ψυγείο χτυπάει χέρια πόδια στο καρεκλάκι του από τη χαρά του και αρχίζει να φωνάζει μέχρι να του το δώσω. Προχθές έφαγε 2 γιαουρτάκια των 150 γρ. κόντεψε να σκάσει και φώναζε και για άλλο :)

Μπορεί να μου λύσει κάποιος την απορία αφού τα γαλακτοκομικά προιόντα (γιαούρτι, γάλα) δεσμεύουν τον σίδηρο γιατί τα βάζουν μέσα στα παιδικά γιαούρτια και γιατί όλες οι βιολογικές φρουτόκρεμες φτιάχνονται με γάλα και όχι νερό ???

Εχω σκάσει από τη στεναχώρια μου να μην τρώει τα φρούτα εκνευρίζεται μου δίνει μία στο κουτάλι πετάγεται η φρουτόκρεμα στα μαλλιά, στην κουρτίνα, στη μπαλκονόπορτα, στα ρούχα. Χθες εκνευρίστηκα κι εγώ σήκωσα τη φωνή μου και τον μάλωσα και έβαλε τα κλάμματα ο καψερός, έκλαιγε με λυγμούς και με έπιασαν οι τύψεις και τα κλάμματα και μένα:(

Σκέφτομαι να του τα αλλάξω στο μενού και να τα βάλω απόγευμα από σήμερα μπας και τα φάει, αλλιώς θα ξεκινήσω πάλι με έτοιμη φρουτόκρεμα και μέσα θα βάζω λιγάκι φρέσκο φρούτο και κάθε μέρα θα αυξάνω μπας και δω αποτέλεσμα.

Το βραδυνό το τρώει στις 9 μ.μ 240 μλ γάλα και φτάνει η ώρα 8 το πρωί και δεν έχει ξυπνήσει. Οπότε τον ξυπνάω στις 6:30 το πρωί, του δίνω μόνο 150 μλ γάλα για να πεινάσει μέχρι τις 11 που είναι να φάει την φρουτόκρεμα. Το αποτέλεσμα 0. Η παιδίατρος μου λέει να μην τον ξυπνάω, όποτε εκείνος ξυπνήσει. Το θέμα είναι αν ξυπνήσει στις 8 να πιει το γάλα του πότε θα φάει την φρουτόκρεμα στις 12 ??? Μετά θα φάει στις 3 το μεσημεριανό του και στις 7 το γιαουρτάκι του. Το κακό είναι όμως ότι θέλει το γάλα του απαρέκλειτα το βράδυ στις 9 νυστάζει δε νυστάζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να μην αγχώνεστε καθόλου!Η κόρη μου ποτέ δεν θέλησε τη φρουτόκρεμα παρόλο που έσπαγα το κεφάλι μου να βρω παραλλαγές!Από 11 μηνών άρχισε να τρώει τα φρούτα σε κομματάκια και της αρέσουν όλα παρόλο που δεν τα ήθελε αλεσμένα!

 

Συμφωνώ απολύτως!! Ο ένας μου γιος πότε έτρωγε πότε δεν έτρωγε μέχρι που πήγε 9 μηνών και απλά έλιωνα την μπανάνα και το ακτινίδιο με το πηρούνι και το μήλο με τον τρίφτη στην μεγάλη τρύπα. Ήθελε απλά κομματάκια. Η παιδίατρος μου είχε πει πως υπάρχουν μωρά που αναγουλεύονται με τα αλεσμένα. Δηλαδή ο δικός μου όταν έτρωγε σούπα αλεσμένη υπήρχε φορές που έκανε εμετό. Τώρα είναι 10 μηνών και τρώμε απ'όλα τα φαγητά χωρίς αλάτι βέβαια αλλά σε κομματάκια και με εντυπωσιάζει!:))

----------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως!! Ο ένας μου γιος πότε έτρωγε πότε δεν έτρωγε μέχρι που πήγε 9 μηνών και απλά έλιωνα την μπανάνα και το ακτινίδιο με το πηρούνι και το μήλο με τον τρίφτη στην μεγάλη τρύπα. Ήθελε απλά κομματάκια. Η παιδίατρος μου είχε πει πως υπάρχουν μωρά που αναγουλεύονται με τα αλεσμένα. Δηλαδή ο δικός μου όταν έτρωγε σούπα αλεσμένη υπήρχε φορές που έκανε εμετό. Τώρα είναι 10 μηνών και τρώμε απ'όλα τα φαγητά χωρίς αλάτι βέβαια αλλά σε κομματάκια και με εντυπωσιάζει!:))

 

Εμένα ο δικός μου μόλις έκλεισε το 10ο μήνα και δε θέλει να υπάρχουν κομματάκια στο φαγητό του. Προχθές του έδωσα ένα biscoti nutricia για να δω τι θα κάνει και δεν του άρεσε καθόλου, το έγλειφε όμως από όλες τις πλευρές μέχρι που κόπηκε ένα μικρό κομματάκι στο στόμα του, το έφερε από δω το έφερε από κει, το έβγαζε με τη γλώσσα του άρχισε να γουρλώνει τα μάτια, να πνίγεται παρόλο ότι ήταν σαν την φακή σε μέγεθος άρχισε να μου κάνει αναγούλες μέχρι που τα έβγαλε όλα, ευτυχώς στο πάτωμα. Το ίδιο μου έκανε και με την μπανάνα που του έλιωνα στο χέρι μου την επόμενη μέρα. Ασε που με το που θα φάει την πρώτη κουταλιά φρουτόκρεμας κάνει αμέσως αναγούλα. Το ίδιο κάνει και όταν δεν θέλει άλλο φαγητό. Εμένα η παιδίατρος μου είπε από 1 έτους να του δίνω λιωμένα, αλλά η μαμά μου επιμένει να του αρχίσω από τώρα. Βέβαια εγώ φοβάμαι μήπως πνιγεί και δεν ξέρω πως να αντιδράσω. Γιατί άλλο να πνιγεί με το γάλα και άλλο με κομμάτι φαγητού.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο δικός μου μόλις έκλεισε το 10ο μήνα και δε θέλει να υπάρχουν κομματάκια στο φαγητό του. Προχθές του έδωσα ένα biscoti nutricia για να δω τι θα κάνει και δεν του άρεσε καθόλου, το έγλειφε όμως από όλες τις πλευρές μέχρι που κόπηκε ένα μικρό κομματάκι στο στόμα του, το έφερε από δω το έφερε από κει, το έβγαζε με τη γλώσσα του άρχισε να γουρλώνει τα μάτια, να πνίγεται παρόλο ότι ήταν σαν την φακή σε μέγεθος άρχισε να μου κάνει αναγούλες μέχρι που τα έβγαλε όλα, ευτυχώς στο πάτωμα. Το ίδιο μου έκανε και με την μπανάνα που του έλιωνα στο χέρι μου την επόμενη μέρα. Ασε που με το που θα φάει την πρώτη κουταλιά φρουτόκρεμας κάνει αμέσως αναγούλα. Το ίδιο κάνει και όταν δεν θέλει άλλο φαγητό. Εμένα η παιδίατρος μου είπε από 1 έτους να του δίνω λιωμένα, αλλά η μαμά μου επιμένει να του αρχίσω από τώρα. Βέβαια εγώ φοβάμαι μήπως πνιγεί και δεν ξέρω πως να αντιδράσω. Γιατί άλλο να πνιγεί με το γάλα και άλλο με κομμάτι φαγητού.

Νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς για να τον πιέσεις να φάει κομματάκια, αν δε θέλει δεν τρέχει και τίποτα. Το από 1 έτους που λέει ο παιδίατρος, δεν ξέρω πού το στηρίζει, αλλά πραγματικά, αν δε θέλει το παιδί και προκειμένου να σου πνίγεται, δε βρίσκω το λόγο. Προσωπική μου άποψη βέβαια. Άσε που μέχρι τότε, μπορεί πολλά να έχουν αλλάξει όσον αφορά τα γούστα του.

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια ηθελα να ρωτησω τώρα τον χειμώνα τα κοριτσάκια μου δεν θελουν την φρουτοκρεμα γιατι είναι κρυα. Βγαζω τα φρουτα απο το προηγουμενο βράδυ, ενιοτε τα βάζω λιγο πανω στο καλοριφερ για να ειναι πιο ζεστα αλλα τρωνε λιγο κ μολις κρυωσει αναγουλιάζουν. Οποτε δινω φρουτοκρεμα σε σκονη. Εχετε καμια λυση? Πειραζει που δινω την σκονη?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ηθελα να ρωτησω τώρα τον χειμώνα τα κοριτσάκια μου δεν θελουν την φρουτοκρεμα γιατι είναι κρυα. Βγαζω τα φρουτα απο το προηγουμενο βράδυ, ενιοτε τα βάζω λιγο πανω στο καλοριφερ για να ειναι πιο ζεστα αλλα τρωνε λιγο κ μολις κρυωσει αναγουλιάζουν. Οποτε δινω φρουτοκρεμα σε σκονη. Εχετε καμια λυση? Πειραζει που δινω την σκονη?

 

 

 

 

 

καλησπερα.

εγω την βαζω (την φρουτοκρεμα)για λιγο στο μικροκυμάτων (αφου σκεπασω με το καπακι το μπολακι που την εχω)η καποιες φορες αντι για χυμο πορτοκαλι την αραιωνω με λιγο γαλα,αφου πρωτα το ζεστανω καλα.

ετσι και πιο ζεστα γινονται τα φρουτα και καλυτερη γευση εχει.

Φρουτοκρεμα σε σκονη εγω δινω μονο οταν ειμαστε εκτός σπιτιου.

δεν νομιζω να πειραζει που δινεις σκονη,απλα τα φρεσκα φρουτα εχουν ολες τις βιταμίνες,αλλα απο το να μενουν τα παιδια νηστικά καλη και η σκονη!!!!!!!

ελπιζω να σε βοηθησα λιγουλακι:oops:

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εμένα πάντως κορίτσια που δεν την έτρωγε με τίποτα κι έσπαγα το κεφάλι μου να βρώ τρόπους να την τρώει η λύση τελικά ήταν απλή. Παρατήρησα πως όσο πιο νερουλη ήταν, τόσο πιο δεκτικός γινόταν. Βέβαια σκέτη φρουτόκρεμα δεν έφαγε ποτέ. Μόνο με φαρίν λακτε. Δοκίμασα λοιπόν στην αρχη φαριν λακτέ με το μισό του ενός τετάρτου μήλο και το αύξαινα σιγά σιγά και κοίταζα παράλληλα η φαρίν λακτέ να είναι σχετικά νερουλή. Έφτασα σε σημείο σιγά σιγα να έχω βάλει μισό μήλο. Μετά έκανα το ίδιο και με το αχλάδι. Λίγο λίγο ώσπου έφτασε να τρώει μισό μήλο και μισό αχλάδι. Μετά έβαλα και μπανάνα. Είδα ότι δεν του πολυάρεσε και την κράτησα σε χαμηλά επίπεδα. Πρόσθεσα και λιγο λίγο πορτοκάλι. Σήμερα έχω καταφέρει να τρώει όλα τα φρούτα πάντα μέσα στην φαριν λακτε σε ποσοτητα 150 γρ περιπου..

 

Ελπίζω να βοήθησα έστω κάποιες από εσάς. Σίγουρα δεν πιάνει σε όλες τις περιπτώσεις.. :)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να έχει ήδη γραφτει.

 

Δεν χρειάζεται να φάνε όλα τα φρούτα μαζί. Ας φάει κομματάκια φρούτων διαφορετικών. Η 3χρονη κόρη μου η μόνη φορά που έφαγε φρουτόκρεμα ήταν μια φορά που ζήλεψε του μωρού. Παρόλαυτα χαίρει άκρας υγείας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...