Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσκολια στο φαγητο


Recommended Posts

Ειμαστε και παλι εδω με το ιδιο προβλημα, η μικρη τρωει ελαχιστα φαγητα, καθολου κρεας κοτοπουλο ψαρι λαχανικα. Απο φρουτα μονο μπανανα, η φρουτοκρεμα με τα βασικα φρουτα. Τρωει αυυγο γιαουρτι μερικες φορες ψητες πατατες, ψωμι μακαρονια με φετα ισως και φακες αυτα και τιποτα αλλο. Οι γιαγιαδες λενε οτι φταιει το θηλασμο (πρωι, βραδυ, και 2 φορες ακομα στην διαρκεια της ημερας, την νυχτα οσες φορες ξυπναει( 2-5 φορες)). Η παιδιατρος ακομα δεν μου ειπε τιποτα μαλλον επειδη η αναπτηξη της ειναι σταθερα στην ανω πλευρα του καμπηλη (80 εκ 10.7κιλα ηταν 12 μηνων). Εξετασεις αιματος δεν καναμε ακομα. Αν ειναι δυνατον θα ηθελα να παρατεινω το θηλασμο αλλα και η ιδια δεν θελει να το κοψει ακομα. Πως να την πεισω να φαει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Δωρα νομίζω ότι απλά πρέπει να συνεχίσεις να της προσφέρεις τα πάντα σε τροφές και ίσως να δοκίμαζες διαφορετικούς τρόπους μαγειρέματος, δλδ να μη μένεις στα νεροβραστα. Δεν ξέρω πώς της τα μαγειρεύεις αλλά ξεκινά να γίνεσαι ένας μικρός σεφ...

Επιπλέον αφού είναι καλή στην ανάπτυξη της δεν πρέπει να ανησυχείς. Σκέψου ότι τα παιδιά αλλάζουν γνώμη συνέχεια.. Μπορεί τώρα να τα τρώει και σε ενα χρόνο να μη θέλει να τα δει μπροστά της...

Link to comment
Share on other sites

Τα νεροβραστα δεν τα θελει εδω και μηνες, μετα καπως βολευτηκαμε με τις μπουκιτσες και τωρα ετσι τα τρωει τα περισσοτερα. Το κρεας ωμος δεν το τρωει σε καμια μορφη.

Link to comment
Share on other sites

Τα κιλα μου φαίνονται μία χαρά.10.5 και 81 πόντους ήταν στο χρόνο ο δικός μου που θεωρούσα πως ήταν πολύ φαγανος. 

   Εγώ είχα ήδη ξεκινήσει να μαγειρευω ενα φαγητό για όλους με ελάχιστο αλάτι και καθόλου μπαχαρικά. Το κρέας μπορείς να το αλεθεις και να το μπερδεύεις πχ με τα μακαρόνια. 

 Ψάρι έχεις δοκιμάσει ψητό? Ρυζακι βρασμένο σε ζωμο? Μπιφτεκακια στο χέρι? Τρώτε όλοι μαζί ή την ταιζεις μόνη?

  Ο γιος μου μετά το έτος θήλαζε όπως και ή κόρη σου. Δεν πιστεύω πως δεν ανοίγονται σε νέες γεύσεις λόγο του θηλασμού. Αντίθετα θα έλεγα πως τα μωρά είναι εξοικιωμενα με τα φαγητα της οικογένειας εφόσον αληθεύει πως το γάλα αλλαζει γεύση ανάλογα με την τροφή που καταναλώνει ή μητέρα.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Δωρα είπε:

Τα νεροβραστα δεν τα θελει εδω και μηνες, μετα καπως βολευτηκαμε με τις μπουκιτσες και τωρα ετσι τα τρωει τα περισσοτερα. Το κρεας ωμος δεν το τρωει σε καμια μορφη.

Εγώ όπως η @Mama_Anesti_ βάζω μια κατσαρόλα για όλους από τον 8ο κιόλας. Κανονικά τα μπαχαρικά και το πιπερακι καθόλου όμως αλάτι. Έχεις δοκιμάσει να της φτιάχνεις τα φαγητά όπως τα δικά σας;; Με τη διαφορά ότι λάδι βάζεις μετρημένο,αντί για πουμαρο φρέσκια ντομάτα και οτιδήποτε άλλο μπορεί να κάνει το φαγητό ελαφρύ.

Να προτείνω και κάτι άλλο... Εχει να κάνει πιο πολύ με τη διαδικασία φαγητού..Δοκίμασε να της δώσεις ένα πλαστικό πιρούνι και κουτάλι όταν την ταΐζεις και βαλ'της μπροστά της ένα πλαστικό πιάτο με λίγο απο το φαγητό ημέρας.. Ίσως να της κινήσεις το ενδιαφέρον και στην προσπάθεια να μιμηθεί και να φάει μόνη της να της βάζεις μπουκιές. Βέβαια να είσαι προετοιμασμένη για χαμό,αλλά ίσως έτσι να της δώσεις μία άλλη εικόνα για το φαγητό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

Ειμαστε και παλι εδω με το ιδιο προβλημα, η μικρη τρωει ελαχιστα φαγητα, καθολου κρεας κοτοπουλο ψαρι λαχανικα. Απο φρουτα μονο μπανανα, η φρουτοκρεμα με τα βασικα φρουτα. Τρωει αυυγο γιαουρτι μερικες φορες ψητες πατατες, ψωμι μακαρονια με φετα ισως και φακες αυτα και τιποτα αλλο. Οι γιαγιαδες λενε οτι φταιει το θηλασμο (πρωι, βραδυ, και 2 φορες ακομα στην διαρκεια της ημερας, την νυχτα οσες φορες ξυπναει( 2-5 φορες)). Η παιδιατρος ακομα δεν μου ειπε τιποτα μαλλον επειδη η αναπτηξη της ειναι σταθερα στην ανω πλευρα του καμπηλη (80 εκ 10.7κιλα ηταν 12 μηνων). Εξετασεις αιματος δεν καναμε ακομα. Αν ειναι δυνατον θα ηθελα να παρατεινω το θηλασμο αλλα και η ιδια δεν θελει να το κοψει ακομα. Πως να την πεισω να φαει;

θα συμφωνησω με μαμα ανεστη κ ελφερ.μια χαρα αναπτυξη εχετε.αφου το θες εσυ κ η μικρη συνεχιζεις το θηλασμο.πολυ σημαντικο να τρωτε μαζι,το ιδιο φαγητο χωρις αλατι κ τσιγαρισμα,κ να την αφησεις να φαει μονη.δοκιμασατε φρουτα εποχης;καρπουζι;πεπονι;κανε κ τις εξετασεις αιματος.δοκιμασε ψητα κρεατα κ ψαρι.μακαρονια με κιμα.μπιφτεκια οχι μονο μοσχαρι αλλα κ κοτοπουλο,γαλαπουλα,ψαρομπιφτεκια,η λαχανικων.ομελετα με λαχανικα η κ κρεας.εχεις δοκιμασει διαφορετικα κρεατα;κουνελι,παπια,αρνι,κατσικι,εμεις ειχαμε ελευθερο κ για συκωτι

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να κάνεις μια εξέταση αίματος να ελέγξεις σίδηρο και βιταμίνες!Το παιδάκι της κουμπαράς μου από όταν έκοψε τα αλεσμένα ούτε κρέας ούτε ψάρι έτρωγε!Μονο όσπρια ,μακαρόνια  άντε και κανά αυγο.Αναπτυσσόταν μια χαρά τώρα ομως που έφτασε 5 χρόνων η παιδίατρος τους έδωσε και συμπληρώματα διατροφής!

Link to comment
Share on other sites

On 19/7/2018 at 12:32 ΜΜ, Δωρα είπε:

Ειμαστε και παλι εδω με το ιδιο προβλημα, η μικρη τρωει ελαχιστα φαγητα, καθολου κρεας κοτοπουλο ψαρι λαχανικα. Απο φρουτα μονο μπανανα, η φρουτοκρεμα με τα βασικα φρουτα. Τρωει αυυγο γιαουρτι μερικες φορες ψητες πατατες, ψωμι μακαρονια με φετα ισως και φακες αυτα και τιποτα αλλο. Οι γιαγιαδες λενε οτι φταιει το θηλασμο (πρωι, βραδυ, και 2 φορες ακομα στην διαρκεια της ημερας, την νυχτα οσες φορες ξυπναει( 2-5 φορες)). Η παιδιατρος ακομα δεν μου ειπε τιποτα μαλλον επειδη η αναπτηξη της ειναι σταθερα στην ανω πλευρα του καμπηλη (80 εκ 10.7κιλα ηταν 12 μηνων). Εξετασεις αιματος δεν καναμε ακομα. Αν ειναι δυνατον θα ηθελα να παρατεινω το θηλασμο αλλα και η ιδια δεν θελει να το κοψει ακομα. Πως να την πεισω να φαει;

 

Tι σχέση έχει ο θηλασμός με οτιδήποτε από όσα λες;;;; Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό της γιαγιάς, ούτε γιατί σκας με τέτοιες σαχλαμάρες :)

Από εκεί και πέρα, αφού το παιδί τρώει κανονικό φαγητό,  πρόβλημα δεν έχετε. Το να μην τρώει κρέας δεν είναι απαραίτητα πρόβλημα, αν τρώει άλλες πηγές σιδήρου και πρωτεϊνης, οπότε καλό θα ήταν να το ψάξεις, τόσο για φυτικά τρόφιμα που βοηθούν, όσο και για συνδυασμούς που πρέπει να αποφεύγεις κλπ. Για παράδειγμα, μαγείρεψε 2-3 φορές τη βδομάδα φακές και φασόλια, δοκίμασε ξηρούς καρπούς σαν σνακ ή μέχρι να μεγαλώσετε λίγο ακόμη, με μορφή αλευριού από αμύγδαλο σε ένα σπιτικό κέικ, ή σαν άλειμμα αμυγδάλου ή φυστικιών Αιγίνης κλπ σε μία φέτα ψωμί. Πειραματίσου με συνταγές με σπανάκι, και δοκίμασε ομελέτες, στραπατσάδες κλπ αφού της αρέσουν τα αυγά.

Το να έχει ένα παιδί περιορισμένο ρεπερτόριο φαγητού είναι κυρίως θέμα συνήθειας. Δίνε της ποικιλία, και ας μην την τρώει. Ας απορρίψει το ίδιο φρούτο ή το κοτόπουλο και 10 και 20 μέρες στη σειρά, εσύ συνέχιζε να δίνεις σταθερά 2-3 κομματάκια κάθε μέρα. Τρώτε μαζί όσο γίνεται, στην ηλικία που βρισκεται απλά της δίνεις πια ό,τι τρώτε εσείς και μην προσφέρεις εναλλακτικές. Δηλαδή μην έχεις την εύκολη λύση, αφού δεν ακούμπησε τίποτα στο μεσημεριανό, ας δώσω ένα γιαούρτι που το τρώει. Άσε την να πεινάσει, ξαναδώσε το ίδιο φαγητό σε μισή ή σε μία ώρα, μη σε πιάνει αγωνία ότι δε θα φάει για λίγο και κάτι θα πάθει.

Πού τρώτε γενικά; Τώρα το καλοκαίρι, βοηθά πολύ το να βγείτε σε ένα μπαλκόνι αν υπάρχει, ή να πάρετε ένα σάντουιτς ή ένα μπωλ με φρουτοσαλάτα και να κάνετε μία βόλτα στο πάρκο ή στην παιδική χαρά, γενικά τα μικρά παιδιά είναι πιο δεκτικά σε νέες γεύσεις αν δοκιμάσουν και σε λίγο διαφορετικές συνθήκες από όσο συνήθως τρώνε.

Στα ψώνια και στην προετοιμασία του φαγητού την έχεις εμπλέξει; Αν όχι, πάτε μαζί στο μανάβικο, στη λαϊκή, στο χασάπη. Ασε την να πιάσει τα λαχανικά, να τα περιεργααστεί. Και κάθησέ την στο σπίτι δίπλα σου να σε "βοηθήσει" να πλύνετε τη σαλάτα, να ρίξει λίγο αλάτι στην κατσαρόλα κλπ. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...